AlzaBoxy Q1 AP+ plus nový vizuál

Prečo je dobré filtrovať pitnú vodu z vodovodu a ako vybrať domácu filtráciu?

Zobraziť katalóg

Voda je základnou potrebou človeka a jej kvalita je veľmi diskutovaná téma. Nie vždy totiž z vodovodných kohútikov vyteká priezračne čistá voda. Veľakrát nie je číra a sprevádza ju zápach chlóru. S týmto a s ďalším znečistením pitnej vody si dokážu poradiť domáce filtre. Viete, prečo je dobré filtrovať pitnú vodu z vodovodu a ako sa zorientovať v domácich filtráciách?

Pitná voda z vodovodu je upravovaná chemikáliami

Voda tvorí až 70 % ľudského tela. Mozog je ňou tvorený dokonca z 95 %. A aby v tele fungovalo všetko tak, ako má, je potrebné denne vypiť 2 – 3 litre vody. Odkiaľ vlastne voda z vodovodného kohútika, ktorou mnohí dopĺňajú svoj pitný režim, pochádza? Voda z vodovodu je získavaná z hlbín zeme, riek alebo jazier v blízkosti našich domovov. Je zhromažďovaná vo vodárňach a upravovaná malým množstvom chlóru, ktorý vo vode ničí vírusy a baktérie.

Podľa štúdií Svetovej zdravotníckej organizácie môže dezinfekčný proces s využitím chlóru vytvárať vedľajšie produkty, ktoré boli identifikované ako rakovinotvorné. Analýza navyše vo vode z vodovodov a v studniach preukázala stopy liečiv, antibiotík, hormónov, dusičnanov a železa, ktoré sa tu objavujú v dôsledku priemyselných procesov a zdravotníckeho odpadu z domácností. Vplyvy konzumovania tohto moderného chemického koktailu na naše zdravie nie sú zatiaľ známe. Ale vie sa, že tieto látky sú toxické a majú efekt na náš imunitný systém.

Pitná voda z vodovodného kohútika

Balená voda nie je riešením

Mnohí ľudia sa snažia vyhnúť tomuto nebezpečenstvu, prípadne chlórovanej vode kupovaním balených vôd. To je nielen drahé, ale zároveň to ovplyvňuje životné prostredie a zväčšuje našu uhlíkovú stopu.

Voda z vodovodu nie je využívaná iba na pitie. Používame ju aj na prípravu jedla, umývanie ovocia a zeleniny. Tieto nežiaduce prvky vo vode, ako napríklad chlór, dusičnany alebo fluorid, sú potom absorbované potravinami počas procesu varenia a končia na našich tanieroch. Najmä počas tehotenstva a v prvých rokoch detského telesného a duševného rozvoja je čistá a zdravá voda životne dôležitá.

Balená voda

Filtre slúžia na dodatočnú úpravu vody

Aby sme si mohli byť istí, že nášmu telu dodávame tú najlepšiu pitnú vodu z vodovodu, môžeme na dodatočnú úpravu vody použiť vodné filtre. Tie rozdeľujeme do troch základných skupín.

  • Vodné filtre na vstupe sú perfektné pre majiteľov studne

Tieto vodné filtre sa umiestňujú na vstupe do domu a sú hojne využívané majiteľmi studní. Ide spravidla o sústavu filtračných hmôt s objemom niekoľko desiatok litrov. Často nesú názov „domáca vodáreň“, pretože sa starajú o kompletnú úpravu vody ešte pred tým, než dotečie rúrkami do domu. Majú za úlohu odstrániť z vody mechanické nečistoty, ako napríklad piesok, ale aj vyčistiť vodu od organických aj anorganických nečistôt. Sú väčšinou navrhované a dodávané na základe rozborov vody, ktoré vykonáva akreditované laboratórium.

Rozbor vody stojí zhruba od 30 eur do 60 eur, a na základe jeho výsledku má ešte len zmysel premýšľať o tom, či studničnú vodu len chemicky ošetriť, alebo na akom princípe čistenia postaviť vodný filter. V takom prípade je dobré sa obrátiť na špecializované firmy, ktoré podľa výsledkov rozboru navrhnú vhodné riešenie. Filtrácia na vstupe zabezpečí, aby bola voda z každého vodovodného kohútika v dome neškodná a vhodná na každodenné použitie.

Vodný filter na vstupe

  • Vodovodné filtre v mieste použitia upravujú vodu na pitie a varenie

Tieto filtre sú montované priamo na miesto, kde chcete mať filtrovanú vodu, spravidla pod drez. Majú aj samostatný vývod – odtiaľ nesú označenie „zariadenie tretieho kohútika“. Prípadne sa tiež inštalujú na koniec vodovodného kohútika – odtiaľ nesú označenie „batériový filter“. Objem filtračných hmôt je v porovnaní s vodnými filtrami na vstupe podstatne nižší, zhruba jeden liter. Údaje o objeme vody, ktorú je možné prefiltrovať na jednu filtračnú patrónu, vždy udáva výrobca. Vodné filtre tretieho kohútika alebo batériové filtre sa najčastejšie používajú v domácnostiach napojených na vodovodný rozvod, ktorý do domu privádza pitnú vodu.

i Vzhľadom na to, že na pitie a varenie použijeme len zhruba 2 % spotrebovanej vody, nemá zmysel upravovať všetku vodu, ktorá je do domu privedená.

Výhodou batériového filtra je jeho jednoduchá montáž. S trochou šikovnosti zvládnete filter namontovať sami do 10 minút. V prípade zariadenia tretieho kohútika je montáž zložitejšia, pretože sa filter umiestňuje pod drez, a tým pádom je potrebné drez, prípadne samotnú linku prispôsobiť na ďalší vodovodný kohútik. Šikovní domáci majstri to zvládnu sami. Inak odporúčame pomoc odborníka, aby ste si zbytočne nezničili linku.

Bateriový filter

  • Nádobové vodné filtre poznáme pod pojmom filtračné kanvice

Nádobové vodné filtre sú zariadenia s hornou a dolnou nádobou s objemom maximálne 2 litre vody. Najčastejšie sú známe ako filtračné kanvice alebo filtračné karafy. Filter je upevnený pod hornou nádobou a voda sa filtruje samospádom cez filtračnú patrónu. Tá v kanvici vydrží väčšinou 3 mesiace, alebo 350 litrov vody. Presný údaj vždy udáva výrobca. Filtračné kanvice s filtračnými patrónami sú najlacnejším riešením filtrácie vody a sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú radi chutnú vodu a nechcú kupovať vodu balenú.

Jeden liter prefiltrovanej vody z filtračnej kanvice vychádza v priemere 6 centov. V porovnaní s cenou balenej vody, ktorá má podobnú kvalitu, teda výrazne ušetríte. Či už ste doma, v zamestnaní alebo na chalupe, s filtračnou kanvicou budete mať filtrovanú vodu vždy poruke. Jej údržba je tiež veľmi jednoduchá. Spočíva len vo vymytí kanvice a výmene filtra, čo zaberie len pár minút mesačne.

Filtračná kanvica – filtrácia vody

Princíp úpravy vody je v prípade každého filtra iný

Všetky filtračné zariadenia na úpravu vody v domácnosti pracujú na rôznych princípoch: mechanické filtrácie, sorpcia na aktívnom uhlí a podobných médiách, výmena iónov na iónomeničoch, špeciálne membránové filtrácie, katalytické oxidácie atď. Väčšinou sú vo filtri obsiahnuté 2 – 3 spôsoby úpravy vody, pretože každý z nich pôsobí len na určitý druh znečistenia.

Preto je veľmi dôležité nechať si urobiť pred zaobstaraním filtrácie rozbor vody, aby ste vedeli, aké škodlivé látky a v akom množstve vaša pitná voda obsahuje, a na základe toho zvoliť vhodnú filtráciu. Niektoré domácnosti v republike sa totiž pýšia dokonca kvalitnejšou vodou, než je balená dojčenská voda. Filtrácia by takúto vodu, naopak, skôr zhoršila, než vylepšila.

Podľa technológie, ktorá vodu čistí, rozlišujeme filtre:

  • Mechanické filtre

Mechanické filtre sú určené na odfiltrovanie mechanických nečistôt z vody, ako sú piesok, hrdza, niektoré chemikálie a iné väčšie častice. Princíp mechanického filtra je jednoduchý. Voda preteká cez jemné sito, ktoré zachytáva pevné častice z vody najčastejšie vo veľkosti niekoľkých mikrónov.

Jemnosť sita zvolíme vždy na základe výsledkov rozboru vody, ktoré nám objasnia, aké veľké čiastočky v našej vode plávajú. Čím jemnejší filter, tým menšie častice zachytí. Mechanické filtre sa hodia na čistenie studenej aj teplej vody a inštalujú sa na vstup do domu buď samostatne, alebo ako súčasť sústavy filtrov. Slúžia ako na odfiltrovanie čiastočiek zo studne, tak aj na filtráciu vody vodovodného rozvodu.

Mechanický filter

  • Uhlíkové filtre

Uhlík je najlepší prírodný pohlcovač veľmi širokého spektra organických a anorganických nečistôt. Základom filtrácie uhlíkového filtra je systém s aktívnym uhlím, ktorý odstraňuje nepríjemný zápach, zákal z vody, chlór a jeho zlúčeniny, herbicídy, pesticídy, zvyšky liekov a ďalšie nežiaduce látky obsiahnuté vo vode.

Zároveň zlepšuje chuť vody. Aktívne uhlie vo filtri je vhodné na úpravu vody na pitie aj na varenie. Uhlíkové filtre sú tiež veľmi nenáročné na svoju údržbu. Preto sú hojne využívané na čistenie vody vo filtračných kanviciach, fľašiach a na filtráciu v zariadeniach tretieho kohútiká. Navyše neochudobňujú vodu o dôležité minerálne látky.

Filtračná patróna filtračnej kanvice

  • Reverzná osmóza

Filtre na báze reverznej osmózy sú veľmi účinné, ale zároveň vodu úplne demineralizujú, čím vzniká voda, ktorú nemôžeme považovať za náhradu pitnej vody. Takúto vodu môžeme prirovnať k destilovanej. Tá v prípade dlhodobejšej konzumácie môže spôsobovať zdravotné riziká.

Ani spätné obohatenie vody o minerály z dolomitickej patróny, čiže remineralizácia, nedokáže z filtrovanej vody urobiť spätne pitnú vodu, pretože má len symbolický obsah minerálov a nezodpovedá norme. Osmotické filtre môžu byť použité pri úprave vody s veľmi vysokou mineralizáciou (1 000 mg/l a viac). Takýchto vôd je však u nás menej ako 1 %.

Filter na princípe reverznej osmózy

  • Zmäkčovače vody

„Tvrdú vodu“ má v dnešnej dobe 80 % domácností. V takejto vode je obsiahnuté veľké množstvo minerálov, najmä vápnika, horčíka, ale aj železa, oxidu kremičitého a mangánu, ktoré sa usadzujú v rúrkach a domácich spotrebičoch vo forme vodného kameňa. Ničia vodovodné batérie a sprchy, obaľujú vykurovacie telesá, a tým výrazne zvyšujú spotrebu elektrickej energie.

i Tvrdá voda, naopak, nie je škodlivá pre telo, a dokonca sa odporúča ju piť, pretože obsahuje veľké množstvo minerálov.

Zmäkčovače vody taký výskyt minerálov vo vode eliminujú a vodu zmäkčujú. Fungujú na dvoch princípoch:

  • Na báze soli – Princíp iónovej výmeny zaručí zmäkčenie vody, nevýhodou systému je však pomerne drahá prevádzka. Soľ musí byť pravidelne vymieňaná a zmäkčovač napájaný zo siete. Navyše odpadová voda z procesu zmäkčovania môže byť škodlivá pre životné prostredie.
  • Bez soli – Povrchové napätie vody prevádza minerály spôsobujúce tvrdosť vody na kryštáliky, ktoré sa na vodu neviažu. Táto metóda dosahuje podobné výsledky ako zmäkčovače na báze soli. Tu však všetko prebieha bez soli a bez nutnosti napájania z elektrickej siete. Tým šetrí vaše peniaze bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Aby tvrdá voda nepoškodzovala elektrické zariadenia vo vašej domácnosti a zároveň ste neprišli o prospešnú zložku potravy, montuje sa zmäkčovač vody len pred zariadenia, v prípade ktorých potrebujeme zmäkčiť vodu, ako napríklad práčka, bojler a pod.

Zmäkčovač vody – filtrácia vody

5 rád pri výbere a používaní domácich filtrov

  1. Prefiltrovanú vodu nemožno použiť na prípravu dojčenskej stravy. Dojčenská voda totiž musí mať presné zloženie, aby bábätku na začiatku života neškodila, ale, naopak, prospievala. Preto sú limity obsahu určitých látok v dojčenskej vode veľmi prísne strážené a filtráciou ich zatiaľ nemožno dosiahnuť. Veríme, že v budúcnosti sa kvalitné náhrady za balenú dojčenskú vodu dočkáme práve vďaka moderným filtračným metódam.
  2. Pred nákupom vodného filtra si nechajte urobiť rozbor studničnej vody, prípadne sa informujte o kvalite vašej pitnej vody z vodovu na príslušných úradoch, stránkach poskytovateľa vodovodného radu či na miestnej hygienickej stanici. Výsledky rozboru vám presne určia, ktoré látky sú vo vode obsiahnuté, v akom sú množstve, či je potrebné vodu upravovať, a tým pádom, aký filter použiť.
  3. Aj keď je vaša voda podľa rozboru absolútne neškodná, môžete uhlíkovou filtráciou docieliť jej lepšiu chuť, farbu a štruktúru vďaka odstráneniu chlóru a jeho zlúčenín.
  4. Pred zaobstaraním filtračného systému zvážte, či ste finančne pripravení na jeho prevádzku. Kúpa filtrácie totiž nie je jediný výdavok, ktorý je s filtrovanou vodou spojený. Počítajte s finančne náročnou výmenou filtračných patrón, ktoré zaisťujú čistotu vody.
  5. Po nasnímaní filtračného systému dodržujte pokyny výrobcu. Maximálny objem litrov vody, ktorý filter spoľahlivo prefiltruje, je naozaj maximálny a nemá rezervy. Po dosiahnutí limitov určených výrobcom je nutné filtračnú patrónu vymeniť za novú. Aj ďalšie pokyny, ako je pravidelná údržba systému alebo preplachovanie po dlhšej odstávke filtra, sú dôležité na správne fungovanie filtračného systému.
4,7 59×
BRITA Micro Disk 3 Pack
Filtračná patróna 1ks v balení
12,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: sPTsc1540
Katadyn Hiker Pro
Cestovný filter na vodu – výkon 1l/min, životnosť až 1150l
103,58 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: SPT15773
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií