Prebudili ste v sebe záujem o astronómiu? Láka vás nebo plné hviezd? Hvezdársky ďalekohľad, čiže teleskop, je optický prístroj určený najmä na pozorovanie vesmírnych objektov, ako sú hviezdy a hmloviny, planéty alebo Mesiac. Vybrať správny hvezdársky ďalekohľad nie je ťažké, postačí trocha trpezlivosti a jasná predstava o tom, čo chcete na oblohe pozorovať.
Objektív refraktora je šošovka alebo sústava šošoviek. Svetelnosť prístroja je daná optickou veľkosťou objektívu, ohnisková vzdialenosť, naopak, určuje maximálne možné zväčšenie. Príkladom konštrukcie refraktora je Keplerov ďalekohľad tvorený dvoma sústavami spojných šošoviek, ktoré majú spoločnú optickú os. Iný princíp sa používa v Galileovom ďalekohľade. Obrazové ohnisko objektívu v tomto type ďalekohľadu splýva s obrazovým ohniskom okulára. Využíva sa ako divadelný ďalekohľad so štvornásobným zväčšením.
Za „menší“ šošovkový ďalekohľad považujeme modely s priemerom objektívu okolo ôsmich až deviatich centimetrov. S nimi je možné vidieť Mesiac, planéty, hmloviny, galaxie aj súhvezdia. Príkladom šošovkového ďalekohľadu je Celestron PowerSeeker 60 AZ s jednoduchou azimutálnou montážou, ktorý je jednoduchý na ovládanie. Súčasťou prístroja je výškovo nastaviteľný hliníkový statív s odkladacou plochou. Ďalekohľad je vhodný predovšetkým pre začiatočníkov. Ďalším typom je malý, kompaktný a obľúbený u cestovateľov Celestron Travel Scope 50.
Po optickej stránke je tento typ jedným z najkvalitnejších ďalekohľadov. V tomto prípade je objektívom reflektora primárne, duté, guľové, parabolické, prípadne aj hyperbolické zrkadlo, ktorého plocha udáva svetelnosť teleskopu. Obraz predmetu sa odráža ešte tzv. sekundárnym zrkadlom – a potom pozoruje okulárom. Z pôvodnej konštrukcie sochára Guillauma Cassegraina vzišlo množstvo ďalších modifikácií. Konštrukčne podobný je napríklad typ Ritchey-Chrétien.
V Newtonovom ďalekohľade sa oproti tomu používa rovinné sekundárne zrkadlo na odraz lúčov do okulára na boku prístroja. Ak vás fascinujú hmloviny, galaxie a súhvezdia, siahnite po zrkadlovom alebo katadioptrickém teleskope s väčším priemerom. Príkladom je ďalekohľad Celestron AstroMaster 114 EQ. Ekvatoriálna montáž ponúka veľmi jemné nastavenie ďalekohľadu v oboch osiach a opäť výškovo nastaviteľný oceľový statív s odkladacou plochou. Ďalekohľad je taktiež vhodný pre začiatočníkov.
Ako už názov napovedá, ide o kombináciu typu Maksutov-Cassegrain, historického následníka Schmidt-Cassegrain ďalekohľadu. Existujú však aj také typy, ako je Klevcovov teleskop, Ritchey-Chretienov systém alebo Coudy. Do triedy astronomických ďalekohľadov patria už 9 cm dlhý šošovkový ďalekohľad a zrkadlový ďalekohľad s dĺžkou nepresahujúcou 12 cm.
Čím väčší priemer teleskopu zvolíte, tým slabšie objekty budete môcť pozorovať. S ďalekohľadmi s menším priemerom môžeme na oblohe pozorovať Mesiac, planéty, ale aj slnečné fotosféry. Ak vás fascinujú hmloviny, galaxie a súhvezdia, siahnite po zrkadlovom alebo katadioptrickom teleskope s väčším priemerom. Všetko záleží na dosahu ďalekohľadu.
Všeobecne platí, že čím väčší je priemer objektívu, tým lepší je jas a zväčšenie ďalekohľadu. Zamerajte sa na objektív a jeho priemer! Na použitie v rôznych situáciách budete potrebovať rôzne okuláre na rôzne zväčšenia. Zväčšenie astronomického ďalekohľadu vypočítate ako pomer ohniskovej vzdialenosti objektívu k ohniskovej vzdialenosti okulára.
Zamerajte sa aj na ohniskovú vzdialenosť objektívu, ktorá je zvyčajne uvedená na tubuse každého prístroja. Ohnisková vzdialenosť okulára je vždy uvedená na okulári, napr. 1 000/10 = 100×. To znamená, že pri ohnisku objektívu 1 000 a ohnisku okulára 10 dosiahnete zväčšenie 100×. Pokiaľ pri rovnakom ohnisku použijete „zoomovací“ okulár 8 – 24 mm, pri ktorom sa dá plynule meniť ohnisková vzdialenosť, dosiahnete rozsah zväčšenia od 42 až do 125x.
i
Rozlišujeme dva základné typy montáže ďalekohľadu
Na pozorovanie oblohy zo záhrady, balkóna alebo terasy môžete použiť hvezdársky ďalekohľad. Budete však potrebovať veľa trpezlivosti. Tepelné vyžarovanie budovy obmedzí vaše pozorovanie. Preto je potrebný čas, aby sa optika ďalekohľadu prispôsobila teplote vonkajšieho vzduchu. V zime trvá vyrovnanie teplôt dlhšie, zatiaľ čo v lete je táto doba kratšia. Nezabúdajte, že aj oči pozorovateľa sa musia prispôsobiť tme. Trvá aj niekoľko desiatok minút, kým sa šošovka ľudského oka prispôsobí tme.
Optiku ďalekohľadu chráňte proti nežiaducemu prachu krytkami na objektívy. Nedotýkajte sa optických plôch prístroja. Čistite len v prípade potreby a vždy v súlade s odporúčaniami výrobcu uvedenými v návode. Zariadenie nikdy neopravujte svojpomocne. Ak svoj ďalekohľad dobre nepoznáte alebo presne nerozumiete návodu, mali by ste sa poradiť s odborníkom.
Astronomický, čiže hvezdársky teleskop na pozorovanie hviezd sa pre vás stane užitočným pomocníkom. Ponuka hvezdárskych ďalekohľadov spoločnosti Celestron zahŕňa prístroje nielen pre začínajúcich pozorovateľov, ktorí chcú pozorovať mesiace, planéty a jasnejšie hviezdy, ale aj pre skúsenejších. Prajeme vám jasnú a hviezdnu oblohu!