Domáce návnady a nástrahy na ryby

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Dnes nájdeme na trhu nespočetné množstvo rybárskych potrieb, vrátane nástrah a krmiva pre ryby. Hoci sa nájdu aj výrobky s veľmi prívetivou cenou, mnohí rybári stále uprednostňujú výrobu vlastnej domácej návnady a nástrah, ako je cesto na ryby, boilies alebo kukurica na ryby (bolies z kukurice). V tomto prípade často zužitkujú najrôznejšie prebytky potravín z domácnosti a zároveň, ako správni srdcom rybári, radi vložia do prípravy vlastnú energiu a skúsenosti s kombináciami jednotlivých surovín, ktoré im prinesú zaručený úspech pri love rýb. Ak sa chcete pridať do ich radov a zaujíma vás, na čo chytať ryby s využitím domácich surovín, čítajte ďalej.

Domáca výroba boilies

Domáce návnady na ryby a nástrahy – OBSAH

 1. Na čo chytať ryby
 2. Ako pripraviť partikel na ryby
 3. Ako naviazať háčik na boilies – FOTONÁVOD
 4. Výroba boilies z domácich surovín – recept
 5. Príprava kukurice na ryby
 6. Cesto na ryby

Domáce návnady a nástrahy – na čo chytať ryby

To najdostupnejšie, čo vám asi ako prvé napadne použiť z bežných domácich produktov, je obyčajný rožok. Chytanie rýb na rožok je považované za vhodné na lov kapra. Samozrejme, záleží na príprave. Osvedčeným spôsobom je naparenie rožka buď priamo nad parou v hrnci, alebo ho môžete jednoducho namočiť pod tečúcou vodou a v mikroténovom vrecúšku vložiť na 10 – 15 sekúnd do mikrovlnnej rúry. Potom ho (ešte vo vrecúšku) ľahko povalíte kuchynským valčekom a vzniknutú „placku“ rozkrájate na kocky požadovanej veľkosti.
i Hotovú nástrahu môžete ešte vylepšiť a dochutiť prisypaním vanilkového pudingu, škorice či papriky, prípadne niektorým z osvedčených dochucovadiel, prísad a komponentov pre ryby.

Domáce návnady na ryby a nástrahy – ako pripraviť partikel na ryby

Domáca príprava partiklu je obľúbenou disciplínou rybárov (najmä kaprárov). Nejde o nič zložité, výroba domáceho partiklu zahŕňa niekoľko nenáročných krokov. Záleží len na vás, či sa rozhodnete semená alebo zrná iba namáčať, alebo ich ďalej variť, nakladať a pod. 

Namáčanie semien a zŕn na domáci partikel

Pšenica, repka, ľanové či konopné semienko dostatočne zmäknú po 12-hodinovom máčaní, kukurica, tigrie orechy, hrach, cícer a krúpy budú potrebovať 24 hodín. Zrná namáčajte tak, aby hladina vody prevyšovala ich vrstvu aspoň o 2 cm. Po zmäknutí môžete partikel na ryby po prípadnom dochutení rovno použiť na zakŕmenie, alebo zrná rozmixovať a pridať do vnadiacej zmesi.

Varenie semien a zŕn na domáci partikel

Zrná alebo semená môžete variť vo vode (pokojne aj v mikrovlnnej rúre), tak dlho, dokým nepopraskajú. Ak použijete vopred namočené zrná, výrazne tak skrátite dobu varu.  

Príprava domáceho partiklu – nakladanie

Naložený partikel je pre ryby veľmi atraktívny najmä vďaka silnej „aróme“. Nakladať ho môžete do zmesi vody, cukru a korenín alebo zrná zaliať kefírom a ponechať ich napospas svojmu osudu. Keď zmes začne fermentovať, spoznáte to dozaista po čuchu.  

Príprava domáceho partiklu – dochutenie

Ide o zaliatie nálevom určitej príchute, pridávať možno prírodné farbivá a dochucovadlá, ktoré sú dostupné v bežnej domácnosti. Pokojne môžete vyskúšať tekuté polievkové korenie, sójové aj iné omáčky, kondenzované mlieko, pridávajte cukor (ale aj soľ, ktorá rozvinie chuť), pokojne zaexperimentujte s instantnými nápojmi či polievkami. Ak však chcete staviť na osvedčené dochucovadlá s vybranými extraktmi, neváhajte vyskúšať už hotové prísady a komponenty pre ryby, ktorých je na trhu nespočetné množstvo.   

i Rady a tipy pri domácej výrobe partiklu:   
 • Ľanové semienko nevarte, na zmäknutie mu bohato stačí namáčanie, po uvarení by ste získali iba kvalitné „lepidlo“.
 • Vývar zo semien môžete zužitkovať aj do návnady na ryby. 
 • Suché semená môžete opražiť, rozomlieť a pridať do vnadiacej zmesi.  
 • Zrná možno nechať naklíčiť, čo obnáša ľahké 2 – 3-dňové máčanie v teplom a svetlom prostredí. 
 • Ako partikel výborne poslúži aj ryža, len je potrebné ju mierne prevariť, aby mala lepivú konzistenciu.

Domáce návnady na ryby a nástrahy – boilies

Boilies sú dnes zrejme najčastejšie používanou nástrahou na ryby. Kúpiť sa dá nepreberné množstvo boilies v rôznych cenových kategóriách. Ale čo by mali určite obsahovať, ak si ich chcete vyrobiť sami v domácich podmienkach?

Recept na boilies

Receptov na výrobu boilies z domácich surovín je samozrejme množstvo, ak ale máme stanoviť nejaký všeobecný boilies recept, budeme potrebovať:

Sypké prísady: múčka (rybia, mäsokostná, kukuričná a pod.), sladidlá, partikle (semienka – vtáčí zob, konope, sezam)

Ak si chcete prípravu zjednodušiť, nebojte sa využiť suché zmesi na výrobu domácich boilies.

Tekuté prísady: vajcia (cca 5 ks na 0,5 kg zmesi), aktivátory a atraktanty

Recept na boilies Recept na boilies na ryby

Pri výrobe boilies používajte vždy čerstvé suroviny.

Výroba boilies z domácich surovín – postup:

Začína zmiešaním sypkých a tekutých surovín, z ktorých následne vytvoríme tvárne cesto, vložíme ho do vrecúška a necháme hodinku odpočívať v chlade. Odležané cesto potom rozdelíme na kúsky, z ktorých vytvoríme približne 2 cm široké valčeky. Z nich potom budeme vytvárať jednotlivé guľôčky, čiže boilies. Možno ich vytvárať ručne, prípadne použiť rollbal na výrobu boilies, ktorý nám prácu zjednoduší a urýchli.

Jednotlivé guľôčky je potom potrebné asi minútu povariť vo vode. Potom ich necháme aspoň 1 deň sušiť. Boilies môžeme dosúšať a zároveň aj uchovávať vo vaku na rybárske návnady alebo v taške na sušené boilies. Výroba boilies je vcelku jednoduchá, a ak sa chceme na nejaký čas zásobiť, môžeme si pripraviť väčšiu várku boilies a uchovať ich po dobu sezóny v mrazničke.

Boilies; nadväzec na boilies

Ak vás tlačí čas, využite hotové nadväzce na boilies s pevnostným obratlíkom.

Ako naviazať háčik na boilies – FOTONÁVOD

V prípade chytania na boilies sa vám núkajú dve možnosti montáže. Môžete si kúpiť už hotové rybárske nadväzce na boilies, alebo si ich pripraviť sami. Ak sa rozhodnete pre druhý spôsob, mali by ste dodržať nasledujúci všeobecný postup. Takže ako naviazať háčik na boilies? Nasledovne:

Pripravíme si nadväzcovú šnúru, na ktorej urobíme slučku, druhý koniec pretiahneme okom rybárskeho háčika a prispôsobíme si dĺžku medzi slučkou a háčikom. Nadväzcami potom 6 – 8 krát obtočíme háčik (v smere od očka k oblúku). Nadväzec prevlečieme okom, starostlivo utiahneme slučku a poistíme ju ešte uzlom. Prepichnuté alebo prevŕtané boilies navlečieme na očko, ktoré zaistíme zarážkou a dotiahneme.

Ako naviazať háčik na boilies – FOTONÁVOD

 1. Odmeriame si dĺžku nadväzca, podľa toho, ako dlhý náväzec práve potrebujeme. Musíme ale počítať s tým, že samotný nadväzec bude kratší, ako je teraz šnúrka vďaka následným uzlom.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 1.
 2. Na šnúrku navlečieme háčik a dole urobíme očko na navlečenie boilies. Zmeriame si veľkosť tzv. vlasu (časť šnúrky pod háčikom) podľa veľkosti boilies, na ktoré budeme chytať.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 2.
 3. Po zvolení vzdialenosti nástrahy od háčika začneme s bezuzlovým nadviazaním háčika. Pridržíme vlas pri háčiku a šesťkrát až sedemkrát omotáme a následne pretiahneme koniec nadväzca z vonkajšej strany očka do vnútornej a utiahneme.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 3.
 4. Takto by to malo vyzerať.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 4.
 5. Na konci nadväzca urobíme oko, ktoré pred chytaním navlečieme na rýchlovýmenný obratlík.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 5.
 6. Aby sa nám nestalo, že sa nám nadväzec z obratlíka počas lovu dostane von, navlečieme na neho pomocou boilies ihly prevlečku, ktorú po zavesení nadväzca pretiahneme cez obratlík.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 6.
 7. Ak chceme mať istotu, že náš nadväzec leží na dne a nevznáša sa vo vodnom stĺpci, môžeme na neho pridať broček.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 7.
 8. Nadväzec máme hotový a pripravený na rybárčenie, teraz už len nahodiť a chytiť našu vysnívanú rybu.
  Príprava nadväzca na boilies – fotonávod
  Príprava nadväzca – krok 8.

Domáca výroba rohlíkového boilies

Naparené rožky ľahko zlisujeme a pomocou klieští na rohlíkové boilies budeme z pečiva pripravovať guľôčky, ktoré potom pomocou ihly navlečieme na šnúrku. Pred použitím je dobré rohlíkové boilies ochutiť niektorým z atraktorov.

i Náš tip: Ryby majú rady cesnak! Neváhajte teda hotové boilies uložiť do nádoby s roztlačeným cesnakom.

Ako chytať na boilies (lov na bolies)

Pred tým ako vyrazíte so svojimi domácimi boilies na svoj kapitálny úlovok, overte si, ako sa vami vyrobené guľôčkové nástrahy budú vo vode „správať“. Ako na to? Jednoducho vhoďte jednu guľôčku boilies do pohára s vodou. Zistíte tak, ako dlho sa bude vo vode rozpadať (pozor na vplyv vodných prúdov), aby sa nestalo, že budete pri svojom prúte nakoniec sedieť naprázdno.

Na boilies môžeme loviť ako pri brehu, tak aj vo väčšej vzdialenosti. Ryby navnadíme kŕmnymi boilies alebo vhodne upravenými partiklami.

Rollball Kliešte na rožok

Týchto pomocníkov na domácu výrobu návnad a nástrah určite oceníte. Rollball na boilies ani kliešte na rožky váš rozpočet nijako nenarušia.

Domáce návnady na ryby a nástrahy – kukurica

Kukuricu majú radi nielen kapry, ale aj mnohé ďalšie ryby, vrátane lieňov, pleskáčov, červeníc, plotíc a amurov. A čo si budeme hovoriť, je to dostupná a lacná návnada aj nástraha, tak prečo ju nevyužiť? Ak vás zaujíma, ako pripraviť kukuricu na ryby, čítajte ďalej.

Príprava kukurice na ryby

Varená kukurica na ryby je v bežných obchodoch s potravinami dostupná doslova za pár „korún“, ale samozrejme si môžete uvariť aj svoju vlastnú. Zrná vylúpte zo zrelých klasov, ak máte väčšie množstvo kukurice, časť môžete usušiť. Zrná, ktoré budete v najbližšej dobe používať ako návnadu či nástrahu na ryby, nechajte 1 – 2 dni namočené vo vode. Zvoľte radšej väčšiu nádobu, pretože kukurica napučaním zväčší svoj objem. Aj takto namáčané zrná sa už dajú použiť na zakŕmenie, ale nie sú pre ryby nejako zvlášť atraktívne.

Varená kukurica na ryby; lopatka

Varená kukurica na ryby pôsobí ako obrovské lákadlo, najmä vo fermentovanej podobe.

Ako uvariť kukuricu na ryby

Napučanú kukuricu nasypeme do vhodného hrnca – najlepší bude tlakový hrniec, pretože celý proces výrazne zrýchli. Na 1 diel kukuričných zŕn prilejeme 2 diely vody a varíme, kým prvé zrná nezačnú praskať. Tu opäť pozor na množstvo kukurice, ktoré hodláte variť, svoj objem totiž zhruba zdvojnásobí.

Ako naložiť kukuricu na ryby

Kukuricu si aj pre jej chuťové a pachové zatraktívnenie môžete naložiť do najrôznejších nálevov. Nejde o žiadnu vedu, uvarené zrná sa zalejú nálevom a bežným spôsobom sa zavaria. Najčastejšie používané nálevy obsahujú melasu, vanilkový cukor, sladké dipy, korenie (napr. perníkové).
i Ak vám nebude ľúto tekutej úrody zo záhradky, môžete vyskúšať aj kukuricu naloženú v slivovici, kapry ju údajne majú vo veľkej obľube.

Fermentovaná kukurica

Kukurica upravená fermentáciou sa vyznačuje najmä typickým fermentačným zápachom, ktorý je pre ryby veľmi príťažlivý.

Ako fermentovať kŕmnu kukuricu?

Naložte ju na 1 deň do vody s cukrom, potom ju varte po dobu, kým zrná začnú pukať, a uskladnite ju v uzavretej nádobe pri izbovej teplote. Za niekoľko dní sa objaví typický fermentačný zápach a ryby vám za túto vyvoňanú fermentovanú kukuricu utŕhajú ruky, ak nie háčiky.

Domáce návnady na ryby a nástrahy – cesto na ryby

Cesto na ryby je významným atraktantom, zároveň si ho môžete ľahko a rýchlo pripraviť doma, obaliť ním akúkoľvek nástrahu, a tým nalákať oveľa väčší počet rýb. Prípadne ho pridajte do krmítkovej zmesi alebo v tvare guľôčky rovno napichnite na háčik. Cesto na ryby okolo seba šíri lákavú vôňu, je mäkké, často aj výrazne sfarbené, a tým sa stáva pre ryby atraktívne.

Cesto na ryby

Pridaním potravinárskeho farbiva bude cesto pre ryby ešte atraktívnejšie.

Ako urobiť cesto na ryby

Cesto na ryby možno pripraviť z niekoľkých základných surovín: vajcia, krupica, aromatické esencie a potravinárske farbivo.

Pri výrobe cesta na ryby počítajte 1 vajce na cca 2 lyžice cukru, pridajte farbivo, esenciu s požadovanou príchuťou a krupicu, potom postupne prisypávajte do požadovanej hustoty zmesi. Vzniknutú tvárnu hmotu uložte do chladničky, kde ešte trochu stuhne. Nebojte sa skúšať aj iné zložky, napr. semienka, orechy či roztlačené červy.

Syrové cesto na ryby

Syrové cesto na ryby sa používa ako obaľovacia pasta, ktorá si opäť kladie za cieľ urobiť všetky nástrahy aj návnady na ryby oveľa zaujímavejšími, aby k nastraženému háčiku prilákali čo najviac rýb. Na základné syrové cesto na ryby budete potrebovať: múku/krupicu, vajcia, mlieko, tavený syr.

Suroviny zmiešajte do požadovanej hustoty cesta a hmotu nechajte odpočívať v chlade. Správny pomer je potrebné skúšať, každý rybár by vám poradil niečo iné. Nebojte sa experimentovať a zaradiť namiesto taveného syra napríklad nivu alebo strúhaný tvrdý syr, zahustiť hmotu pečivom a cesto doplniť potravinárskym farbivom.

Cesnakové cesto na ryby

Ako už sám názov napovedá, toto cesto na ryby bude voňať po cesnaku. Smelo do toho, pokojne využite predchádzajúci recept na syrové cesto a pridajte roztlačený cesnak. Zmes pripravujte s dostatočným predstihom, aby sa po namiešaní stačila dobre preležať a cesnaková chuť aj aróma mohli prepojiť celú hmotou. 

 Ak ste uviazli v pazúroch rybárskej vášne, iste vám nepríde príprava vlastnej domácej návnady a nástrahy ako strata času. Samozrejme, dnes už sa bez moderných vychytávok rybárskej techniky asi nezaobídeme, avšak ani to najdrahšie rybárske vybavenie nedokáže nahradiť nazbierané skúsenosti.

Starbaits Prep X Squirtz Strawberry 1 l
Booster v tekutej podobe, príchuť: jahoda, mix chuťovo lákavých prímesí

Od  11,89 €
Môžete mať dnes od 13:15
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: JVR065900
Black Cat Flavour Spray 100 ml Bloody Worm
Atraktor , s príchuťou patentný gombík

11,90 €
Na objednávku do 21 dní
Objednávací kód: JVR062115
Mivardi - V1 Kapor Extra, 3 kg
Vnadiaca zmes pre ryby, výrazná aróma

Od  5,22 €
Na objednávku do 7 dní
Objednávací kód: JVR058426
Mivardi - V1 Kapor Special, 3 kg
Vnadiaca zmes pre ryby, lákavé spojenie chuti a vône

Od  5,22 €
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: JVR058427
Mivardi - V1 Kapor, jahoda, 3 kg
Vnadiaca zmes pre ryby, príchuť: jahoda, silný atraktant

Od  5,22 €
Na objednávku do 7 dní
Objednávací kód: JVR028652
Vaďo - Varený partikel, kukurica, med, 1,5 kg
Partikel – jednorazový obal príchuť: nešpecifikované, balenie 1500g

3,79 €
Na ceste 1 ks
Očakávame 5. 10. 2022
Objednávací kód: JVR056485
6,59 €
Na objednávku do 21 dní
Objednávací kód: NJVR000045
Jet Fish - Olej lososový, 1 l
Olej – lososový, absolútne najčistejší a najkoncentrovanejší, aký možno zohnať, pochádza z Nórska priamo z lososových fariem

Od  10,94 €
Na objednávku do 7 dní
Objednávací kód: JVR048407
Mikbaits Spiceman Dip Púpava 125 ml
Dip v tekutej podobe, príchuť: púpava, láka ryby zo širokého okolia

Od  10,92 €
Nie je dostupné
Objednávací kód: JVR049398
0
Vytlačiť
P-DC1-WEB32
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií