Zobraziť katalóg

Stephen King; wallpaper: cover

Stephen King – Kráľ hororov a napínavých thrillerov

Špeciál: • Autor: Jakub Němec

Každý fanúšik literárnych hororov a trilerov už musel na meno Stephen King naraziť. Jeho mrazivo podmanivému štýlu písania, v ktorom dokáže vystihnúť všemožné typy strachu, už podľahli milióny čitateľov po celom svete a darí sa mu aj na Slovensku či v Českej republike. Svedčia o tom desiatky preložených kníh, pričom novinky pravidelne dosahujú čelných pozícií v predajných rebríčkoch. Ak sa chcete o „kráľovi desu“, jeho diele aj nových knihách dozvedieť viac, nahliadnite do nášho špeciálu.


Alza Magazín

Najnovšie updaty

(24. 5. 2021) Článok vytvorený, obsahuje základné informácie a podrobnosti ohľadom predlohy a hereckého obsadenia. Nájdete tu tiež podrobnosti týkajúce sa dátumu vydania a platforiem.


Zdroj obrázku: Walldesk

Stephen King – OBSAH

Kto je Stephen King?


Stephen Edwin King sa narodil 21. septembra 1947 v Portlande v americkom štáte Maine. Tu trávil väčšinu svojho života a toto miesto výrazne ovplyvnilo aj jeho tvorbu, podobne ako jeho pracovné skúsenosti (napr. prvá zbierka poviedok Nočná zmena vznikala pri šichtách nočného strážnika). Život sa mu zmenil tri roky po dokončení vysokej školy, keď v roku 1973 vydal svoj prvý román Carrie, ktorý sa stal bestsellerom a umožnil mu dráhu profesionálneho spisovateľa. Vyniká predovšetkým majstrovským spracovaním desivých tém, vie vystihnúť ich podstatu a vygradovať ich do neuveriteľných rozmerov, čím straší svojich fanúšikov už takmer päťdesiat rokov a neplánuje zvoľniť.

Stephen King sa neštíti žiadnych hororových námetov, takže sa v jeho tituloch objavujú upíri (Prekliatie Salemu), zombíci (Puls), mimozemšťania (Pod kupolou, Pavučina snov), duchovia (Osvietenie, Doktor spánok) či ďalšie desy v podobe nadprirodzena (Nevyhnutné veci, Cyntoryn zvieratiek, To). King vyniká v psychologickej výstavbe svojich hrdinov, a preto k jeho najdesivejším záporákom patria obyčajní ľudia, ktorí sa neštítia páchať zlo vo výnimočných situáciách (Svedectvo, Ústav). S rastúcim vekom sa v diele autora objavujú častejšie nadprirodzené thrillery (Dallas 63, Zelená míľa, Geraldova hra) alebo detektívky (Pán Mercedes). Mnohé Kingove romány a poviedky sa dočkali aj filmového spracovania.

Stephen King; screenshot: face, portrét

Stephen King má ženu Tabithu, svojho prvého a najkritickejšieho čitateľa, a tri deti – Naomi Rachel, Josepha Hillstroma (pseudonym Joe Hill) a Owena Phillipa. Rodina mu bola oporou pri jeho alkoholickej a kokaínovej závislosti, z ktorých sa vyliečil.

Zdroj: Walldesk

Najlepšie knihy Stephena Kinga


Rozobrať všetky diela tak plodného autora, akým je Stephen King, by zrejme vydalo na vlastnú knihu. Knižky z počiatku Kingovej tvorby sú surovejšie, zaliezajú priamo pod kožu a pre citlivejšie duše môžu byť až neznesiteľné. Ku klasickým dielam môžeme zaradiť Prekliatie Salemu, Nespavosť, To, Carrie alebo Osvietenie, ktoré sa stali meradlom na hodnotenie moderných hororov. Neskoršia tvorba sa vyznačuje rovnakou, možno ešte prepracovanejšou čitateľnosťou a témami, ktoré si popri klasických námetoch často berú inšpiráciu v moderných technológiách, sci-fi a mimozemšťanoch, napr. Pod kupolou, Svedectvo či Pulz. King sa nevyhýba ani fantasy námetom či westernom. Oba tieto svety spojil do svojho vrcholného diela – Temná veža, ktorá je spojivom jeho ostatnej tvorby.

Autor vďačí za svoju popularitu v našich končinách nielen vlastnému umu, ale aj prekladateľom.

Temná veža – Kingov svet vo fantasy balení


Temná veža série; obal, knihaKaždý autor má svoje opus magnum, v ktorom sa prejavia všetky jeho ambície a sny. Stephen King spojil svet svojich románov do prepracovaného sedemdielneho cyklu Temná veža, ktorý s stal stredobodom jeho celoživotnej tvorby s odkazmi na ostatné tituly. Sledujeme v ňom dobrodružnú cestu posledného pištoľníka padlého sveta Rolanda z Gileádu, ktorý sa s pomocou svojich priateľov snaží dostať k Temnej veži, aby zvrátil svoj osud. Tvorba jeho majstrovského diela mu zabrala s prestávkami 22 rokov.

Žáner: western, fantasy, horor | Rozsah: 3 490 strán | Preložil: Michal Jedinák


Prokletí Salemu – Moderný pohľad na upírov


Prokletí Salemu; obal, knihaUpírska tematika je v súčasnosti veľmi populárna a o jej zviditeľnenie sa v 20. storočí zaslúžil aj román Prokletí Salemu. Dokázal vykresliť krvilačné tvory v modernej dobe a odhalil predpokladaný termín ich adaptácie, z čoho potom čerpali ďalší autori. Stephen King vo svojej najlepšej forme napína čitateľov stránku po stránke, takže sa neustále bojíte o hlavných hrdinov. Kedy naposledy ste po prečítanej knihe kontrolovali, či máte dobre zatvorené okná?

Žáner: horor | Rozsah: 410 strán | Preložila: Linda Bartošková


Pod kupolou – Mimozemská izolácia


Pod kupolou; obal, knihaStephen King sa vyžíva ako v krátkych poviedkach, tak v monumentálnych románoch. K jeho najrozsiahlejším prácam poslednej doby patrí mimozemsky ladená Pod kupolou, ktorá sa dočkala aj seriálovej adaptácie. Ľudia v mestečku Chester's Mill sú oddelení od sveta priehľadnou bariérou a musia sa naučiť spolu vychádzať, aby prežili. Autor tak vytvoril priestor na veľkú psychologickú drámu s mysterióznymi prvkami, po ktorého prečítaní vám nebude dobre po tele.

Žáner: horor, thriller | Rozsah: 944 strán | Preložila: Marína Gálisová


Stephen King: Novinky


Stephen King je stále aktívnym spisovateľom, ktorému vyjde nový titul raz do roka, maximálne do dvoch rokov. Nejde vždy o veľké romány, niekedy ide len o kratšiu novelu alebo zbierku poviedok. V posledných rokoch sme sa mohli tešiť z detektívnej trilógie s Billom Hodgesom riešiacim prípady s nadprirodzenou tematikou (Pán Mercedes, Právo nálezcu, Koniec hliadky), strašidelné novely Kúzelná skrinka pre Gwendy s diabolským pokušiteľom či z až humorného krátkeho príbehu Povznesenie o strate vlastnej hmotnosti. Z rozsiahlych románov by sme mohli zmieniť Růženky o neprirodzene zaspávajúcich ženách (napísal ju so synom Owenom), desivú detektívku Outsider či Ústav o deťoch so zvláštnymi mentálnymi schopnosťami. V roku 2021 vychádza tiež zbierka štyroch poviedok Keď tečie krv

Pán Mercedes – Ako sa starý pes novým kúskom naučil


Pan Mercedes; obal, knihaS rastúcim vekom sa Stephen King začal venovať aj „pokojnejším“ žánrom, ktoré vždy okorenil o svoje hororové pobozkanie. Veľmi úspešnou sa stala trilógia detektívok o Billovi Hodgesovi, ktorý sa v dôchodku venuje svojej súkromnej praxi. Jeho vnímanie sveta sa na staré kolená zmení kvôli mysterióznemu prípadu v knihe Pán Mercedes, na ktorú nadväzujú ďalšie dva diely a voľne tiež novinka Outsider. Túto trilógiu môžeme vrelo odporučiť nielen fanúšikom napínavého čítania.

Žáner: detektívka, thriller | Rozsah: 376 strán | Preložila: Marína Gálisová


Ústav – Myšlienka silnejšia ako meč


Ústav; obal, knihaZatiaľ posledný Kingov román Ústav nás vezme do atypického „útulku“ pre deti s telepatickými schopnosťami. Príbeh sledujeme z pohľadu niekoľkých rôznych postáv, aby sa všetko prepojilo vo veľkolepé finále. Počas čítania budete fandiť deťom zavretým v ústave, ale nakoniec vám zostane mnoho námetov na premýšľanie o súčasnom svete. Pokiaľ sa vám páčili romány Carrie, Žhářka alebo Mŕtva zóna, mohol by pre vás byť Ústav trefou do čierneho.

Žáner: thriller, horor | Rozsah: 448 strán | Preložil: Ivan Němeček

i Ďalej odporúčame...

Z vyššie uvedeného zoznamu by sme našli aj niekoľko odporúčaní pre rôznych čitateľov. Pokiaľ sa bojíte vkročiť priamo do hlbokých hororových vôd, môžete začať s civilnejšou tvorbou. Veľmi dobrou voľbou by mohol byť román Dallas 63 o cestovaní v čase a atentáte na J. F. Kennedyho, rozprávkovo ladený Talizman či Lisey a jej príbeh, ktorý ocenia skôr autorove priaznivkyne. V prípade, že vám trocha strachu nevadí, by sme vám odporučili siahnuť po klasikách ako Prokletí Salemu, Osvietenie, To či Nevyhnutné veci. Ak nechcete novému autorovi zo začiatku venovať veľa času, môžete Kingovu tvorbu ochutnať v niekoľkých zbierkach poviedok, napr. Hmla, Nočná zmena, Všetko je definitívne či Za súmraku.


Filmy a seriály podľa kníh Stephena Kinga


Príbehy Stephena Kinga sa vyznačujú spádom, napätím a zaujímavými zápletkami, a preto nie je divu, že po nich s obľubou siahajú filmoví tvorcovia (a Stephen King si v snímkach a seriáloch vždy rád zahrá menšiu vedľajšiu úlohu). K najospevovanejším snímkam môžeme zaradiť horor Osvietenie z roku 1980 od Stanleyho Kubricka s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe (pokračovanie Doktor spánok išlo do kín v roku 2019), dojímavý a zároveň humorný väzenský príbeh Zelená míľa s Tomom Hanksom v ústrednej úlohe či najlepšiu snímku podľa rebríčka ČSFD, teda Vykúpenie z väznice Shawshank (oba natočil Frank Darabont). Popularitu Kingových príbehov dokazuje fakt, že niektoré snímky už majú niekoľko úspešných verzií (To, Cyntoryn zvieratiek, Prokletí Salemu).

Je pomerne často spracovávaným autorom, takže neprekvapí, že veľa snímok a seriálov podľa Kingových kníh sú priemerné, mnohokrát až brakové. Kingov vplyv však preniká aj do ďalších médií. Vo svete komiksov vzniká séria Temná veža doplňujúca slepé miesta v sedemdielnej ságe, a autor sa podieľal aj na komikse Americký upír. Inšpiráciu z tvorby majstra hororu priznávajú tiež počítačoví tvorcovia. Menujme napríklad fínske štúdio Remedy, ktorých Alan Wake akoby vypadol zo stránok Kingovho románu.

Stephen King; screenshot: face, portrét

Práca Stephena Kinga sa objavuje tiež vo svete počítačových hier. Vývojári zo štúdia Remedy sa inšpirovali jeho tvorbou pri vymýšľaní postavy Alana Wakea, ktorý sa tiež objavil v DLC k titulu Control.

Zdroj: pinimg.com

• Zdroje: Databázeknih.cz

i Mohlo by vás zaujímať

5,0
Osvícení
Elektronická kniha - autor Stephen King, 392 stran, česky
9,18 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK31884
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií