Bez mobilu ani ranu. Týmto heslom sa riadi mnoho používateľov, ale hlavne je to heslo ich výrobcov. Mobilný telefón by sa v predstavách svojich tvorcov mal stať nenahraditeľným zariadením, do ktorého sa zbieha všetko, čo je v našich životoch podstatné. Dnes už to zďaleka nie je len o komunikácii a zábave nielen v online svete. Smart telefóny sa menia v magický ovládač na všetko. Ale je to vážne zakaždým potrebné?
Sú prípady, keď nezostáva nič iné, než nad nápadmi inžinierov krútiť hlavou alebo si rovno klopať prstom na čelo. Poďme sa pozrieť aspoň na niekoľko tých najviac do očí bijúcich prípadov, kedy mali múdre hlavy vymýšľajúcich, čo by sme ešte mohli mobilným telefónom ovládať, zase raz svoj deň. Ešte než začneme, pripusťme ale jednu vec: Akokoľvek niektoré prípady pôsobia divne, pri určitom uhle pohľadu sa dá vždy povedať, že to svojím spôsobom zmysel dáva. Poďme na to.
S ovládaním všetkého prostredníctvom mobilného telefónu sa doslova roztrhlo vrece s rozvojom tzv. smart domácností. Tam sa smartfón skutočne stáva tým centrom, do ktorého sa zbieha všetko dianie – aspoň čo sa spotrebičov týka. Nie vždy to však dáva zmysel.
Napríklad taká lampička, ktorú možno ovládať cez telefón a „používateľsky príjemnú aplikáciu s intuitívnym ovládaním“ – pokiaľ použijeme slová PR článkov. Znie to zaujímavo, že? Áno. Ale len do chvíle, než zistíme, že natiahnuť sa po vypínač a stlačiť ho zaberie podstatne menej času, než keď vezmeme z nočného stolíka mobil, nájdeme tú správnu aplikáciu a tu lampičku vypneme. A potom ešte mobilný telefón vracať na nočný stolík. Za tú dobu už sme pokojne mohli odchádzať do ríše snov.
Doba je posadnutá meraním. V množstve prípadov – napríklad srdcový tep pri športe či zabehnuté kilometre to bezpochyby dáva zmysel. Ale naozaj potrebujeme vedieť, aké otáčky má náš stropný ventilátor a ako dlho bude ešte svietiť žiarovka v chladničke? Rozhodne nie, sú veci, ktoré stačí vedieť všeobecne alebo si ich prečítať len raz. Vráťme sa k príkladu s ventilátorom: Ruku na srdce, ako často budete informáciu o otáčkach kontrolovať? To by sa človek asi musel veľmi nudiť .
Určite ste si všimli tie inteligentné spotrebiče, ktoré vám pošlú SMS pri rôznych mnohých príležitostiach – že práčka doprala alebo naopak spustila program, že došlo mlieko v chladničke, že vám bezpečnostná kamera musí okamžite oznámiť pred domom prebehnutie susedovej mačky – až je prekvapujúce, že vám spotrebič tiež negratuluje k narodeninám. A nebolo by lepšie, keby spotrebiče upozorňovali na niečo užitočné? Keď praskne hadica alebo sa zanesie filter, to je práčka ako pena. Ale keď vám pripomenie, že doprala a vy ste v práci a rovnako s tým nič neurobíte. Bezpochyby ľahko pritiahnutý za vlasy je ryžovar, ktorý môžete ovládať na diaľku. Keď do neho zabudnete pripraviť ryžu a vodu, rovnako je vám jeho zapnutie po ceste z práce na nič. To za vás mobilný telefón neurobí.
Mobily zasiahli aj do oblasti intimity. Na trhu už je nemálo vibrátorov, ktoré sa ovládajú cez aplikáciu. Akokoľvek to môže byť spočiatku osviežujúce, nie je predsa len lepšie, aby aspoň niekedy – a v týchto chvíľach obzvlášť – zostal niekde ležať a „nepchal“ sa medzi partnerov? Z podobného súdka sú aj telefónom ovládané toalety. Celkom zmysel dáva napríklad spustenie samočistenia, ale nad zmyslom diaľkového zdvíhania dosky a splachovania v aplikácii zostáva rozum stáť. Nie je rýchlejšie a jednoduchšie tieto činnosti obstarať takpovediac „po starom“?
Mobily už nám pomáhajú prakticky vo všetkom. S trochou šťastia už nie je potreba sa ani zdvihnúť z gauča. Len aby to nedopadlo tak, ako ukazuje pixarovský animák Wall-E. Tam totiž ľudia, bezpečne umiestnení na lietajúcich lôžkach, utešene kysnú a všetko ovládajú len pomocou diaľkových ovládačov. Ako sme od niečoho takého ďaleko? Budúcnosť ukáže.