PET PET

10 tipov a trikov, ako fotografovať mobilným telefónom

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Fotenie mobilom je bez pochýb fenomén. Už dlho neplatí, že by mobilné fotoaparáty ponúkali nízku kvalitu. Naopak, výsledky moderných fotomobilov sú z roka na rok lepšie a tie kvalitnejšie podávajú obdivuhodné výsledky, hoci sa profesionálnym. zrkadlovkám stále nevyrovnajú. Telefón máme navyše takmer neustále pri sebe a vziať ho na výlet je v mnohých prípadoch pohodlnejšie a vhodnejšie, než brať ťažší fotoaparát s objektívmi a ďalším vybavením. Niet preto divu, že po telefóne siahajú v čoraz väčšej miere aj zapálení amatérski fotografi. V nasledujúcom texte sa s vami podelíme o tipy a triky, ako fotiť mobilným telefónom.

Ako fotiť mobilom, krajina

10 tipov a trikov, ako fotiť mobilným telefónom – OBSAH

  1. Naučte sa používať scénické režimy
  2. Využívajte foto aplikácie pre mobilné telefóny
  3. Foťte mobilným telefónom vo formáte RAW
  4. Vyťažte maximum z kompaktnosti a pohotovosti telefónu
  5. Kúpte si statív
  6. Skúste režim HDR
  7. Naučte sa základné kompozičné pravidlá
  8. Nepoužívajte digitálny zoom
  9. Majte svetlo na svojej strane
  10. Ostrite na oči
  11. Bonusový tip. Psie kusy s fotoaparátom, alebo AR filtre a emoji

TOP fotomobily 2021

iPhone 13 Pre Max

Apple sa so svojou tohtoročnou novinkou iPhone 13 Pre Max opäť dokázal vyšvihnúť na špičku toho, čo dokážu fotoaparáty v mobilných telefónoch. Trojoký zadný fotoaparát v zostave 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,8) + 12 Mpx (f/1,8) disponuje optickým zoomom a tiež stabilizáciou, ktorá sa týka priamo snímacieho čipu, nie objektívu samotného. Nový navrhnutý širokouhlý fotoaparát má väčší snímač s 1,9 µm pixelmi, najväčší, aký kedy iPhone mal, pre menej šumu a rýchlejšiu uzávierku potrebnú pre kvalitné snímky za rôznych svetelných podmienok. Pre milovníkov natáčania videa je určený filmársky režim, ktorý využíva schopnosti čipsetu Apple A15 Bionic. V ňom je možné napríklad preostrovať medzi kľúčovými objektmi v zábere v reálnom čase.

iphone 13 pro max

iPhone 13 Pro

Špičkové vybavenie v iPhonoch pre rok 2021 nie je vyhradené iba tomu najväčšiemu modelu z celého radu. Aj menší Pro model, teda iPhone 13 Pro, ponúka trojitý stabilizovaný fotoaparát vrátane napríklad optického zoomu. Jeho vybavenie je totiž úplne rovnaké, na rozdiel od predchádzajúcich rokov. Takisto iPhone 13 Pro tak prináša okrem iného zapojenie umelej inteligencie, výkonný nočný režim, filmársky režim a všetky ďalšie funkcie a technológie.

iPhone 13 Pro

Google Pixel 6 Pro 5G

Mobilné telefóny od Googlu boli vždy synonymom pre špičkové fotomobily a ten najnovší nie je žiadnou výnimkou. Ponúkne zostavu troch fotoaparátov (50 Mpx (f/1,9) + 48 Mpx (f/3,5) + 12 Mpx (f/2,2), štvornásobný optický zoom na teleobjektíve a výrazný podiel umelej inteligencie. Tá je prospešná napr. vo funkcii Magic Eraser, s pomocou ktorej je možné z fotiek jednoducho odstrániť nežiaduce objekty.

Google Pixel 6

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Telefón Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je v oblasti fotoaparátu bez pochýb prístrojom, ktorým chce kórejský gigant zakúriť konkurenciu. Zaujme už štedrým rozlíšením hlavného snímača – používateľa čaká celých 108 Mpx. Zostavu dopĺňajú hneď dva 10 Mpx teleobjektívy, jeden s 3-násobným a druhý dokonca s 10-násobným zoomom. Zostavu dopĺňa ešte ultraširoký objektív s 12 Mpx rozlíšením. Samsung tiež „pribalil“ pokročilý nočný režim, ktorého výsledky príjemne prekvapia. Poteší aj skvelá stabilizácia obrazu a natáčanie videí až v 8K rozlíšení.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Tip z nižších cenových poschodí: Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Aj v rámci nižšej cenovej hladiny je možné nájsť mobilný telefón, ktorý fotí na slušnej úrovni. Takýmto prípadom je Xiaomi Redmi Note 10 Pro, ktorý na prvý pohľad zaujme svojím hlavným snímačom s rozlíšením 108 Mpx. Širokouhlý objektív zaberá až 118° uhol, čo oceníte, pokiaľ chcete do záberu dostať čo najviac objektov. S hĺbkovým a makro objektívom si následne zaobstaráte krásne portrétové fotografie s bokeh efektom alebo makro snímky zblízka už od dvoch centimetrov. Výsledok vzhľadom na cenu telefónu príjemne prekvapí a rozhodne nesklame.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Tip č. 1. Ako fotiť mobilom bez veľkých úprav? Naučte sa používať scénické režimy

Pýtate sa, ako fotiť telefónom tak, aby ste dosiahli kvalitné výsledky? Odpoveďou je „svätá trojica fotografovania“ ISO, čas a clona. Tri parametre, ktoré predstavujú základný kameň každej fotografie. Mobilné telefóny oproti zrkadlovkám a pokročilým kompaktom ich plné ovládanie často neumožňujú. To ale nemožno pochopiť tak, že je vhodné prenechať všetko na telefón. Automatická expozícia zvláda totiž iba základné situácie. Vhodným kompromisom sú scénické režimy. Medzi tie najbežnejšie patrí Portrét, Krajina, Šport, Makro, Nočný portrét a Bez blesku.

Ako sa vyznať v scénických režimoch?

Scénický režim Portrét Portrét

V prípade portrétu je žiadúce dosiahnuť rozmazané pozadie, čím objekt opticky vynikne. Tento efekt je medzi fotografmi označovaný ako tzv. Bokeh a aktuálne telefóny s dvoma a viac šošovkami ho zvládajú skutočne na jednotku. Docielia to tak, že jedna šošovka zaznamenáva samotný objekt, zatiaľ čo tá druhá si všíma okolie a také veci, ako je vzdialenosť objektu od pozadia. Druhým spôsobom je vytvorenie tohto efektu v postprodukcii, často s využitím kúziel umelej inteligencie. Alternatívou je ešte fotografovanie dvoch snímok s dvoma ohniskami a ich následné zlúčenie do jednej výslednej fotografie. Aj v tomto prípade sa pracuje s umelou inteligenciou. Telefón preto volí nízke clonové čísla, čas aspoň 1/50 s čo najnižším ISO. Fotoaparát v prípade potreby siahne aj po blesku. Odporúčame pokiaľ možno uprednostňovať prirodzené svetlo. Zabudovaný blesk má deštruktívny vplyv na celkovú atmosféru snímky.

Scénický režim Krajina Príroda

Oproti portrétu je tu naopak žiadúce dosiahnuť čo najvyššiu hĺbky ostrosti. To znamená, že je obraz prekreslený v celom svojom priestore. Prístroj preto volí vysoké clonové čísla (cca od f/8 až f/16), snímky následne doostruje a zvyšuje kontrast. S vysokou clonou dochádza k predĺženiu expozičného času. Aby ste zabránili rozmazaniu fotografie, je vhodné najmä za horších svetelných podmienok siahnuť po statíve. Pre fotenie krajiny má väčšina mobilov svoje špeciálne nastavenia, ktoré možno nastaviť jednoducho z výberu režimov. Potom stačí zaostriť a zachytiť momentku.

Scénický režim Šport Šport

Zachytiť športovcov v zápale boja vyžaduje krátke expozičné časy. V opačnom prípade hrozí tzv. Pohybové rozostrenie. Aby tomu prístroj zabránil, volí najnižšie možné clonové číslo a nebojí sa siahnuť ani po vyšších hodnotách ISO. Navyše je využité kontinuálne ostrenie, ktoré objekt nepretržite udržiava ostrý. Pomôže tiež, ak budete objekt sledovať a nie len čakať, kedy sa objaví v zábere. Tiež pamätajte na oneskorenie medzi stlačením tlačidla a tým, kedy mobil bude exponovať.

Scénický režim Nočný portrét Nočný portrét

Oproti bežnému portrétu sa tu predpokladá pozadie osvetlené umelým svetlom. Telefón preto využije blesk na nasvietenie fotografovaného objektu. Zároveň aby zachytil atmosféru pozadia, nastaví dlhší čas expozície. Aby ste zabránili rozostreniu, je často nevyhnutné využiť statív. Vývoj systémov na nočné fotografovanie je veľmi rýchly a aktuálna špička medzi mobilnými telefónmi, napr. radu iPhone 13, vie doslova zázraky aj v situáciách, na ktorých by si viaceré staršie modely vylámali zuby.

Tip č. 2. Využívajte foto aplikácie pre mobilné telefóny

Ak chcete získať lepšiu kontrolu nad nastavením či dodatočnými funkciami, odporúčame opustiť predinštalovanú aplikáciu fotoaparátu, ktorá je spravidla obeťou snahy urobiť všetko komukoľvek maximálne prístupné. Najmä pre operačné systémy Android a iOS je dnes k dispozícii celý rad kvalitných alternatív, ktoré tie východiskové predbehnú v takmer každom aspekte.

fotenie mobilom; nočná fotografia bez statívu

Podobné nočné fotografie boli ešte pred niekoľkými rokmi orieškom aj pre digitálne zrkadlovky. Vývoj ale beží míľovými krokmi, a tak tie najlepšie fotomobily zvládnu fotografovať aj pri slabom osvetlení bez výraznejšej degradácie kvality.

Rovnako ako v prípade fotoaparátov, aj snímky urobené mobilným telefónom často, aby naplnili víziu fotografa, potrebujú dodatočný zásah. Hoci grafické programy známe z osobných počítačov sú robustnejšie, pre základné úpravy skvele poslúžia aj foto editory na mobilných telefónoch. Tie hojne využívajú preddefinovanú kolekciu foto filtrov. Stačí vybrať jednu z ponúkaných možností a upravenú snímku ihneď publikovať na sociálnych sieťach. Nájdu sa však výnimky, ktoré umožňujú pokročilú ručnú úpravu expozície, vyváženie bielej či pridanie efektného rozostreného pozadia.

Pamätajte však na to, že všetky nižšie predstavené aplikácie by mali slúžiť iba na rýchle úpravy priamo „v teréne“, keď nie je čas a ponáhľate sa so zverejnením fotiek. Ak to ale s fotením myslíte aspoň trochu vážne, vždy fotky spracovávajte až v pokoji v počítači. Malá obrazovka mobilného telefónu totiž dokáže všeličo schovať. Softvér pre PC tiež umožňuje lepšiu kontrolu nad výslednou podobou snímky.

Tipy na foto aplikácie, ktoré stoja za vyskúšanie

Camera FV-5 premení váš telefón na zrkadlovku

Predvolené aplikácie pre fotenie telefónom sú určené v prvom rade laikom. Ak chcete upravovať ISO, clonu, rýchlosť uzávierky, vykonávať korekciu expozície či vyvažovať bielu, je potrebné zdĺhavo sa prehrabávať nastavením. Camera FV-5 cieli práve na tých používateľov, ktorí chcú vyťažiť z telefónu maximum a mať nad ním počas fotenia plnú kontrolu. Aplikácia je dostupná pre systémy Android.

CAMERA FV-5 CAMERA FV-5 CAMERA FV-5

ProCapture, nočné fotografie pre každého

Aplikácia určená pre nočnú fotografiu. Umožňuje ručne upraviť vyváženie bielej a zvoliť režim pre redukciu digitálneho šumu. Dostupná je pre operačné systémy Android a iOS. Jej základná podoba je zadarmo (s reklamami), po zakúpení plnej verzie sú sprístupnené dodatočné funkcie (histogram). Náročnejším používateľom odporúčame siahnuť po aplikácii Night Camera (dostupná pre Android a iOS), prípadne Average Camera Pro (dostupná iba pre iOS).

ProCapture ProCapture ProCapture

Snapseed, používateľsky prívetivá aplikácia pre všetkých

Používateľsky prívetivá aplikácia pre úpravu snímok priamo v telefóne z dielne spoločnosti Google. Obsahuje všetko potrebné vrátane selektívnych úprav vybraných častí snímok alebo možnosti nechať fotografiu upraviť automaticky. Navyše poteší, že je zadarmo. Aplikácia je dostupná pre systémy Android a iOS.

SNAPSEED Snapseed Snapseed

After Focus, rozostrené pozadie ľahko a rýchlo

Efekt rozmazaného pozadia (tzv. Bokeh) je najmä u portrétnych snímok žiaduci. Mobilné telefóny tu však voči bežným fotoaparátom strácajú body. V súčasnosti síce vybrané modely disponujú vysokou svetelnosťou, ale využitie iba pevného a navyše širokého ohniska je predsa len limitujúce. Aplikácia After Focus vám umožní do vašich snímok rozostrené pozadie dodatočne pridať, a tak relatívne ľahko zásadným spôsobom vylepšiť atraktivitu snímok. Aplikácia je dostupná pre systémy Android a iOS.

After Focus After Focus After Focus

Pixlr-O-Matic, aplikujte filter a publikujte

Určená je pre používateľov, ktorí sa nechcú hrabať v jednotlivých parametroch, ale chcú využívať predpripravené filtre. Pixlr-O-Matic ponúka rad zaujímavých efektov, ktoré potrebnú prácu odvedú za vás. Vhodný je najmä pre tvorbu efektívnych snímok, ktoré obratom umiestnite na sociálne siete. Aplikácia je dostupná pre systémy Android a iOS.

PIXLR-O-MATIC PIXLR-O-MATIC PIXLR-O-MATIC

Prisma, umelecké filtre

Podľa niektorých názorov aplikácia s najlepšími foto filtrami. Finálny verdikt necháme na vás, výsledky sú však naozaj zaujímavé. Filtre umne napodobňujú umelecké štýly umelcov ako Van Gogh, Mondrian či Picasso. Po nedávnej aktualizácii navyše pribudla možnosť editovať podobným spôsobom aj videá. Aplikácia je určená pre systémy Android a iOS. Pretože je zadarmo, odporúčame ju prinajmenšom vyskúšať. Aplikácia je dostupná pre systémy Android a iOS.

Prisma Prisma Prisma

Instagram mení fotografiu na spoločenskú udalosť

Zabudnúť nemôžeme ani na známu aplikáciu Instagram, ktorá do veľkej miery pomohla k sláve fenoménu selfie a aplikácii foto filtrov. Instagram je nielen určený na fotenie a následnú úpravu snímok, ale predstavuje rovnako samostatnú sociálnu sieť zameranú na zdieľanie výtvorov používateľov. Aplikácia je charakteristická využitím štvorcového formátu fotografií. Instagram je dostupný pre Android a iOS.

Instagram Instagram Instagram

Adobe Photoshop Express zvláda úpravy aj koláže

Adobe vypustilo na trh (drahé) profesionálne nástroje pre editáciu fotografií Photoshop a Lightroom. Rozhodli sa ale prehovoriť aj do oblasti úpravy fotografií v mobilnom telefóne. Adobe Photoshop Express je v základnej verzii zadarmo, po registrácii sa jeho možnosti výrazne rozšíria – a navyše stále bez platenia. Na rýchle úpravy je k dispozícii veľké množstvo filtrov – celý rad čiernobielych, mnoho určených pre fotky krajiny či portréty. K dispozícii je samozrejme aj klasická úprava fotiek pomocou posuvníkov: doostrenie, úprava tmavých a svetlých zložiek obrazu a pod. Photoshop Express pomôže aj s orezaním a odstránením drobných chýb na fotografiách. Jednoducho sa dajú vytvoriť tiež koláže z vašich fotiek. Používanie je intuitívne a výsledky veľmi pozitívne. K dispozícii je pre Android aj iOS.

Adobe Photoshop Express Adobe Photoshop Express Adobe Photoshop Express

Tip č. 3. Foťte mobilným telefónom vo formáte RAW

Ak to s fotením mobilom myslíte vážne, odporúčame opustiť formát JPEG a začať využívať formát RAW. Počujete o ňom prvýkrát? Niet sa čomu čudovať. Po dlhú dobu ho výrobcovia implementovali len do digitálnych zrkadloviek a pokročilých kompaktov. Ani dnes nie je podpora ukladania bezstratového formátu RAW v telefónoch automatická. Niektoré prístroje ho nepodporujú vôbec, prípadne vyžadujú špeciálnu aplikáciu (napríklad Camera FV-5).

RAW oproti JPEG ponúka výrazne ľahšie vyváženie bielej farby, možnosť doladiť expozíciu či napríklad upraviť si farebné kanály presne podľa vašich predstáv. Často aj fotografie, ktoré by boli kvôli chybnému nastaveniu fotoaparátu v JPEG odsúdené na vymazanie, možno s využitím formátu RAW zachrániť.

Fotenie mobilom; RAW; expozícia

Sú chvíle, kedy na starostlivé nastavovanie telefónu jednoducho nie je čas. Formát RAW dokáže zachrániť nejednu nepodarenú expozíciu. Napríklad tu aspoň zmiernil prepálenia. Bohužiaľ RAW podporujú len niektoré fotomobily.

Samozrejme, že vec nie je čiernobiela. JPEG využíva iba časť dát dodaných fotoaparátom. Oproti tomu RAW obsahuje všetky informácie získané snímačom. To sa podpisuje na násobne väčšej veľkosti, ktorú si vyhotovená fotografia odhryzne z pamäte telefónu. Každú fotografiu je navyše nutné „vyvolať“. Nie náhodou je RAW s obľubou prirovnávaný k filmovému negatívu.

RAW fotografiu je potrebné previesť do formátu JPEG v špecializovanom programe. Ak uprednostňujete prácu na počítači, skvele poslúži napríklad Photoshop či Zoner Photo Studio. Vhodné aplikácie existujú taktiež aj pre mobilné telefóny. Za všetky napríklad Photo Mate R3.

Tip č. 4. Vyťažte maximum z kompaktnosti a pohotovosti telefónu

Niet pochýb o tom, že digitálne zrkadlovky dominujú nad mobilnými telefónmi v oblasti obrazovej kvality. Ak je však vaším primárnym cieľom zvečniť snímku, ktorá má príbeh a zachytáva reálne emócie, je mobil ideálnym nástrojom. Prečo? Prítomnosť kompaktu či zrkadlovky v rukách robí okolie ostražitým, nervóznym, alebo dokonca nepriateľským. Fotomobily tento efekt nemajú, a tak vynikajú najmä v street a reportážnej fotografii. Práve tu využijete ich pohotovosť a schopnosť byť vždy po ruke.

Fotenie mobilom; RAW; expozícia

Technická kvalita nie je vždy prvoradá. Príkladom sú selfie. Hoci sú často fotené prednou kamerou, ktorá spravidla máva nižšie rozlíšenie a svetelnosť než hlavný fotoaparát na chrbte telefónu, selfie dobyli svet.

Zásadnou výhodou je tiež kompaktnosť telefónu. Tá umožňuje voliť nezvyklé kompozície tesne nad zemou, hladinou, či naopak z vtáčej perspektívy. Mobil si navyše budete môcť vziať aj na miesta, kam by bol nadľudský výkon dopraviť digitálnu zrkadlovku.

Tip č. 5. Kúpte si statív

Zachytiť atmosféru nočného mesta sa pokúšal už kdekto. Po niekoľkých snímkach však mnohí zistia, že dlhá doba expozície vedie k rozmazaniu fotky. Aby ste získali ostrú snímku, je potrebné udržať telefón aj niekoľko sekúnd úplne nehybný. Prístroj je samozrejme možné položiť na pevný bod, to je ale núdzové a nepohodlné riešenie, navyše sa často musíte vzdať ideálnej kompozície. Celý problém sa dá ľahko vyriešiť statívom, ktorý mobilný telefón pevne zafixuje, takže získate ostré snímky verne zachytávajúce kúzlo okamihu.

Ak chcete využiť tzv. samospúšť, nemusíte teraz už zbesilo utekať, aby ste sa stihli správne postaviť v snahe vyzerať na fotke čo najlepšie. Niektoré mobilné telefóny umožňujú spustenie fotografovania pomocou gesta alebo hlasovým ovládaním.

Kvalite snímok tiež pomôže, ak budete telefón správne držať. Teda nie s natiahnutou rukou, ale v pevnej, stabilizovanej pozícii s lakťami pevne zaprenými o telo. Tak sa vám jednoducho podarí eliminovať prípadné vibrácie, ktoré sa môžu negatívne prejaviť na snímkach v podobe ich rozmazania.

Nočné fotografie; fotenie mobilom; statív

Ak vás láka nočná fotografia, neváhajte zaobstarať si k svojmu mobilnému telefónu statív.

Tip č. 6. Skúste režim HDR

Oproti ľudskému oku disponujú aj tie najvýkonnejšie fotoaparáty obmedzeným dynamickým rozsahom. Zachytiť napríklad západ slnka je preto často neriešiteľný problém. Ako to vyriešiť? Prechodové filtre na mobilný telefón pripevniť nie je možné, môžete ale siahnuť po režime HDR. Ten zloží snímku z viacerých fotografií s rôznou expozíciou. Dosiahnete tak vyšší dynamický rozsah.

HDR foto; mobilná fotografia; fotenie mobilom

Kľúčom využitia HDR vo fotografii je schopnosť to neprehnať. Inými slovami – u najlepších HDR fotografií nespoznáte, že bola funkcia využitá.

Rad mobilných telefónov ponúka režim HDR priamo vo východiskovej aplikácii Fotoaparát. Ak však chcete mať nad výslednou snímkou úplnú kontrolu, odporúčame spojenie fotografií vykonať až v počítači. Dosiahnete tak výrazne lepšie výsledky, pretože na malom displeji telefónu fotky vyzerajú oveľa lepšie ako v skutočnej veľkosti. Ak sa nechcete týmto zdržiavať, odporúčame aspoň stiahnuť špecializovanú aplikáciu. Dobrej reputáciu sa teší napríklad PRO HDR Camera, ktorá je dostupná pre systém Android.

Tip č. 7. Naučte sa základné kompozičné pravidlá

Hovorí sa, že pravidlá sa majú porušovať, napriek tomu je znalosť základných východísk kompozície užitočná. Základnou poučkou je „zlatý rez“. Ten má nielen vo fotografii rad fascinujúcich vlastností. Hoci zatiaľ nikto nepodal uspokojivé vysvetlenie, zábery zohľadňujúce jeho zákonitosti pôsobia na ľudské vnímanie harmonicky. V praxi je však doslovné rešpektovanie zlatého rezu náročné, preto je využívaná zjednodušená intrepretácia v podobe tretinovej kompozície. Fotografovaný objekt je potrebné umiestniť do priesečníka horizontálnych a vertikálnych priamok.

Tipy a triky na kompozíciu v bodoch

  • Ak nemáte dobrý dôvod k opaku, neumiestňujte fotografovaný objekt do stredu, ale do priesečníkov tretín.

Pravidlo tretín

  • Ak fotíte portrét, dbajte na to, aby pohľad objektu vášho záujmu alebo jeho pohyb smeroval do stredu snímky.

Canon

  • Pravidlo tretiny nájde svoje uplatnenie aj pri fotení krajiny. Najväčšou chybou začínajúcich fotografov je umiestnenie horizontu do stredu snímky. Oveľa lepšie pôsobí komponovanie s využitím tretín. Ak chcete zdôrazniť oblohu, potom horizont umiestnite medzi dolnú prvú a druhú tretinu. Ak naopak hrá na snímke prím krajina, venujte oblohe vrchnú tretinu.
  • U portrétov ľudí či zvierat foťte najlepšie z úrovne očí. Fotenie z inej úrovne má za následok nielen deformáciu postavy, ale všeobecne nepôsobí priaznivým dojmom. Výnimky samozrejme existujú.

foto chyba; ako nefotiť; fotomobilykompozice; fotografie z úrovně očí

  • Využívajte prirodzené línie v krajine. Cesty, koľaje či rieky. To všetko je vďačným pomocníkom pri kompozícii. Ľudské oko sa nimi pri pohľade na fotografiu ochotne necháva „viesť“.

Kompozícia; línie fotografie

  • Ak chcete zdôrazniť objekt, čo je žiaduce nielen pri fotení portrétu, voľte jednoduché, prehľadné pozadie. V opačnom prípade bude snímka pôsobiť chaoticky.

V praxi je obľúbená tiež stredová kompozícia. Tu však opatrne. Svoje uplatnenie nájde v prípade, že chcete zdôrazniť objekt, prípadne zamýšľate využiť symetrické prostredie. Pri použití tejto kompozície je nutné dôsledne zvážiť orezanie snímky tak, aby ste objekt „neutopili“ v zbytočne prázdnom priestore.

Tip č. 8. Nepoužívajte digitálny zoom

Väčšina telefónov disponuje pevným ohniskom, v prípade mnohých zariadení, najmä po pravde, v prípade tých z vyšších cenových poschodí, využívajú optický zoom. Také telefóny umožňujú s využitím optickej sústavy priblížiť obraz a ostro odfotografovať aj vzdialenejšie objekty. Okrem optického zoomu sa ponúka možnosť siahnuť aj po tom digitálnom, tu už ale prichádza k slovu len softvér. V prípade starších modelov išlo v podstate len o orezanie obrazu, ktorý sa nevyhnutne prejavil na výraznom znížení kvality fotografie. Aktuálne najlepšie fotomobily na trhu, ako je vyššie zmienený Huawei P20 alebo P20 Pro, už ale aj túto činnosť zvládajú bez problémov. Alternatívou je hybridný zoom, využívajúci objektív s možnosťou optického zoomu, ktorý obohacuje pomocou softvéru. Zjednodušene povedané vytvára spomínaný softvér z niekoľkých menej kvalitných snímok jeden ostrejší.

Fotenie mobilom; fotenie v protisvetle

Používaniu digitálneho zoomu sa pri fotení (nielen) mobilným telefónom radšej úplne vyhnite. To už radšej použite nohy. A tí náročnejší si môžu priplatiť za prémiové fotomobily, ktoré ponúkajú optický zoom.

Tip č. 9. Majte svetlo na svojej strane

Súčasné mobilné telefóny spravidla disponujú prisvetľovacou diódou. Hoci je jej použitie v zhoršených svetelných podmienkach lákavé, ak vám záleží na kvalite výsledku, nerobte to. Interný blesk totiž z väčšiny fotiek vygumuje akúkoľvek atmosféru.

Fotenie mobilom; prirodzené svetlo Interný blesk; foto chyba; ako nefotiť; fotomobily Interný blesk; foto chyba; ako nefotiť mobilom

Svetlo je základom dobrej fotografie. A ak vám záleží na výsledku, na interný blesk v mobilnom telefóne sa radšej nespoliehajte.

i Prečo používať interný blesk len v núdzi?
  • Blesk produkuje silné čelné svetlo. Tým spoľahlivo eliminuje väčšinu jemných tieňov na tvári, čím ju pripraví o prirodzený reliéf. Navyše pridá nevzhľadné a rušivé „ostré“ tiene.
  • Blesk produkuje biele svetlo podobné dennému. Ak fotíte v miestnosti osvetlenej žiarovkami, budete sa musieť vyrovnať s rozdielnou farbou popredia a pozadia.
  • Blesk, najmä ten interný, osvetlí iba bezprostredné okolie. Ak používate automatický expozičný režim, výsledkom bude úplne tmavé pozadie.
  • Blesk často vytvára nežiaduce odlesky na tvári.

Najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako fotiť mobilom pekné fotky, je využiť prirodzené svetlo. Pamätajte si však, že viac nutne neznamená lepšie, a tak najmä priame popoludňajšie slnko nie je pre fotografovanie ideálne. Ak však jednoducho fotiť musíte, odporúčame uchýliť sa napríklad do lesa. Koruny stromov ostré svetlo zjemnia a rozptýlia. Veľkej popularite sa teší tzv. „Zlatá hodina“ (známa tiež ako magická hodina). Ide o prvé hodiny po úsvite a poslednú hodinu pred západom slnka, kedy je slnko nízko nad horizontom. Svetlo sa tak čiastočne odráža od neba a zmäkčuje ho.

Nočná fotografia; fotenie mobilom v noci; stativ

Pri fotení nočných fotografií je často nutné siahnuť po dlhých expozičných časoch. Aby však výsledný záber nebol rozmazaný, je vhodné pribaliť statív pre mobilný telefón.

i Tipy a triky, ako fotiť mobilom pri nedostatku svetla
  • Ak fotíte nehybné predmety, použite statív (v krajnom prípade iný pevný bod) a predĺžte čas expozície.
  • Nastavte vyššiu hodnotu ISO. Dnešné telefóny si dokážu poradiť s hodnotami, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi vlastné digitálnym zrkadlovkám. Nezabúdajte ale na digitálny šum, ktorý sa s rastom hodnoty ISO objavuje.
  • Majitelia digitálnych zrkadloviek často siahajú po externých bleskoch, ktoré vhodne rozmiestnia po miestnosti a diaľkovo odpália. To samozrejme v prípade telefónov nie je realizovateľné, v špecifických situáciách možno ale siahnuť po bežnej lampe. Čím je lampa výkonnejšia, tým väčší objekt môžete fotiť. Nedosiahnete tým síce profesionálne výstupy, oproti internému blesku telefónu ale pôjde o výrazný krok vpred.

Pri práci so svetlom je nutné zohľadniť jeho farbu. Vo fotografii sa hovorí o „vyvážení bielej“. Kým žiarovkové svetlo má spravidla teplé sfarbenie a snímky majú tendenciu byť do oranžova, svetlo žiariviek je zase studené a sfarbuje modro. Telefóny, rovnako ako fotoaparáty, bielu nastavujú automaticky, podobne ako automatická expozícia. Aj tu však prístroje zlyhávajú.

Vyváženie bielej farby; RAW; foto chyba Interný blesk; foto chyba; ako nefotiť mobilom

Vo vyvážení bielej farby fotomobily občas zlyhajú. Našťastie možno veľa snímok zachrániť v grafickom editore.

i Viete, ako fotiť telefónom prirodzené fotky? Odrazová doska je lacnou cestou k lepším portrétom Lacným a účinným spôsobom, ako dodať portrétnym snímkam náboj, je odrazová doska. Ako názov napovedá, doska odráža prirodzené slnečné svetlo na objekt. Pri vhodnom použití dokáže jemne presvetliť tvár a rozjasniť oči. Snáď jedinou nevýhodou je nutnosť disponovať ochotným pomocníkom, ktorý dosku podľa vašich inštrukcií podrží.

Tip č. 10. Ostrite na oči

„Oči sú oknom do duše“ hovorievajú s obľubou tí citlivejší z nás. Práve oči sú prvým miestom, kam nám pri prezeraní snímky padne pohľad. Súčasné telefóny disponujú svetelnosťou až f/1.8, čo ešte donedávna bola méta dosiahnuteľná iba pomocou svetelných portrétnych objektívov. Takéto clonové čísla prinášajú rad výhod, znamenajú ale aj potrebu pracovať s nízkou hĺbkou ostrosti. V praxi môžete ľahko zaostriť na nos a vzápätí s údivom zistiť, že oči sú už mimo hĺbku ostrosti. Automatické ostrenie je preto nutné kontrolovať a prípadne usmerňovať. V postprodukcii sa tiež nebojte oči selektívne doostriť.

Nočná fotografia; fotenie mobilom v noci; statív

Kvalitný portrét vyžaduje rozostrené pozadie. Kľúčom je voľba čo najnižšieho clonového čísla a zvolenie vhodnej vzdialenosti (čím bližšie k fotenému objektu, tým ľahšie pozadie rozostríte). A pretože tu mobilné telefóny predsa len ťahajú oproti zrkadlovkám za kratšiu stranu povrazu, rad smartfónov ponúka aj možnosť pozadie rozmazať s pomocou softvéru.

Bonusový tip. Psie kusy s fotoaparátom, alebo AR filtre a emoji

Ak vám na fotkách nestačia živé farby, ostrý obraz a chcete niečo viac, sú tu pre vás rôzne filtre a stickers. O čo ide? Niektoré aplikácie, ako Messenger, Facebook, Snapchat alebo Instagram, ponúkajú možnosť pridať do fotografie alebo videa nejakú „virtuálnu masku“ v reálnom čase. Príkladom je všetkými sociálnymi sieťami prepletený psí filter, ale možností je nespočetné množstvo. Na podobnom princípe fungujú aj tzv. animované emoji, ktoré sa predstavili spolu s iPhonom X. Apple ich nazval Animoji a využívajú 3D snímanie tváre pomocou TrueDepth kamery. Zvolíte si nejaké zvieratko, a to sa bude tváriť presne podľa toho, ako sa tvárite vy, pretože skenuje vašu tvár. Pozadu nezostal ani Samsung so svojimi AR emoji a ďalší výrobcovia. Ďalším spôsobom, ako si fotku dozdobiť, sú takzvané stickers. Ide jednoducho o obrázky, ktoré si umiestnite na ľubovoľné miesto. Na výber máte z tisícov prednastavených a v niektorých aplikáciách si ich môžete vytvárať aj sami.

Animoji

i Mohlo by vás zaujímať

Fotoaparáty v mobilných telefónoch sú z roka na rok lepšie. Avšak ani ten najlepší fotomobil nie je zárukou podarených snímok. Teraz už poznáte tie najdôležitejšie zásady, ako fotiť mobilným telefónom. Výsledok však bude vždy zodpovedať citu, trpezlivosti a kreativite fotografa. Našťastie mnohému sa dá naučiť. Stačí vytrvať a výsledky sa časom dostavia samé.

4,8 727×
iPhone 13 128GB biela
Mobilný telefón – 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, operačná pamäť 4 GB, vnútorná pamäť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavný + 12Mpx širokouhlý, predná kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 3240 mAh, model 2021, iOS
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
618,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RI036b1
4,9 1038×
iPhone 11 64 GB čierny
Mobilný telefón – 6,1" IPS 1792 × 828, operačná pamäť 4 GB, vnútorná pamäť 64 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A13 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,8) hlavný + 12Mpx širokouhlý, predná kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 18W, bezdrôtové nabíjanie, batéria 3110 mAh, model 2019, iOS
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
405,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RI028b2
iPhone 12 Pro 128GB modrý - Mobilný telefón Doručenie na
predajňu zadarmo
4,9 251×
iPhone 12 Pro 128GB modrý
Mobilný telefón – 6.1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12Mpx (f/1.6)+12Mpx (f/2)+12Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 2815mAh, iOS 14, s možnosťou fixného prenájmu na 2 roky od 27,6 € mesačne
1 049 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: RI034b1
Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií