Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Nákupy pod palcom s aplikáciou Alza

Aký vplyv na zdravie má vírivka, aromaterapia a masáž?

Zobraziť katalóg

V dnešnej uponáhľanej dobe je stres a vyčerpanie pri mnohých ľuďoch na dennom poriadku. V práci sa nezastavia a akonáhle prídu domov, čaká na nich namiesto domácej pohody kolotoč starostlivosti o domácnosť a rodinu. Ako do nabitého rozvrhu napasovať nutnú dávku relaxácie? Kúpte si privátny wellness a zregenerujte vaše telo i myseľ za necelú polhodinku kedykoľvek budete potrebovať. Nemusíte nič budovať ani si najímať robotníkov. Stačí vám k tomu nafukovacia vírivka, aromaterapia či masážne kreslo. Ako sa starať o nafukovaciu vírivku a vodu, k čomu je dobrá aromaterapia, aké esenciálne oleje sa hodia priamo pre vás a ako vybrať masážne kreslo? To všetko sa dočítate v našom článku.

Nafukovacia vírivka

Vírivka predstavuje komplexnú terapiu

Naložiť sa s pohárom dobrého vína do vírivky a nechať sa masírovať bublinkami je ďalším obľúbeným druhom relaxácie. Vírivka ale neplní len relaxačnú úlohu. Má dokonca blahodarný vplyv na fyzickú i psychickú schránku ľudského organizmu. Teplá víriaca voda pomáha znižovať napätie, uvoľňovať svaly, ďalej napomáha prekrvovať tkanivá v postihnutých a natiahnutých oblastiach a urýchliť uzdraveniu z menších vnútorných zranení, pooperačných stavov a pomliaždenín.

Pobyt vo vírivke často býva súčasťou rehabilitácí aj po vážnejších zraneniach, má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a podporuje celkové uvoľnenie organizmu. Dobre prekrvené svaly a celková pohoda majú totiž výrazný vplyv na hojenie a celkovú kondíciu ľudského organizmu.

i Len 15 minút vo vírivke zvýši obsah kyslíka v krvi o zhruba 10 %.

Pobyt vo vírivke vám pomôže odbúrať stres, uľaví od bolestí hlavy aj migrén. Má dokonca pozitívny vplyv na celulitídu. Jemné bublinky pôsobia na povrch pokožky aj ako jemný peeling.

Ako vybrať vírivku

Jednotlivé vírivky sa líšia veľkosťou, počtom a tlakom najrôznejších trysiek, sedacích plôch atď. A tak by ste si pred zaobstaraním vírivky mali zodpovedať pár základných otázok:

  1. Koľko ľudí naraz bude pravidelne vírivku používať? Podľa toho zvoľte veľkosť vírivky aj počet sedacích plôch.
  2. Kde bude vírivka umiestnená? Ak budete vírivku presúvať a na zimu ukladať, hodí sa vám nafukovacia vírivka.
  3. Ako veľký priestor budete mať na vírivku k dispozícii?
  4. Akými technológiami by mala byť vírivka vybavená? Hydromasážne systémy a počet trysiek sa pri rôznych druhov víriviek líšia.

Vírivka pre štyroch ľudí

Nafukovacie vírivky do bytu aj na záhradu

Aby ste si doma mohli postaviť vírivku, nepotrebujete mať na účte desaťtisíce. Pokiaľ zvolíte nafukovaciu vírivku, bude vám stačiť zlomok financií. Oproti napevno vybudovaným vírivkám majú nafukovacie vírivky okrem nižšej ceny aj ďalšie výhody:

  • Variabilné umiestnenie – jediné, čo na umiestnenie nafukovacej vírivky potrebujete, je rovný podklad a priestor. Ten nemusí byť nijako zvlášť veľký. Napríklad vírivky pre dve osoby nie sú priestorovo náročné a ľahko ich umiestnite do malých miestností či objektov. Vírivku môžete nafúknuť na terase, na záhrade aj v interiéri. Vopred si ale zistite, akú nosnosť má miesto, ktoré na vírivku zvolíte.
  • Mobilita – ak si časom rozmyslíte, že vírivku presuniete inam, nemusíte nič búrať ani investovať peniaze do prestavby. Vírivku jednoducho vyfúknete, premiestnite a opäť nafúknete.

Konštrukcia nafukovacej vírivky a kúrenie

Nafukovacie vírivky sú dostupné buď v kruhovom, alebo vo štvorhrannom vyhotovení a tvorí ich pevná nafukovacia konštrukcia z odolného PVC. Vírivka je opatrená vzduchovými komorami a sústavou trysiek, ktoré vám poskytnú vodnú i perličkovú masáž.

Nafukovacie vírivky sú ideálne na celoročné používanie. Sú vybavené vykurovacím systémom, ktorý umožňuje ohriať vodu až na príjemných 40 °C.

i Ideálna teplota vo vírivke by mala byť 1 – 2 °C pod telesnou teplotou. Pri takejto teplote dosiahnete maximálne povzbudenie a revitalizujúci účinok hydromasáže, kúpeľ vo vírivke si pri nej môžu dopriať aj tehotné ženy.

Vďaka vykurovaniu môžete nafukovacie vírivky využívať na relaxáciu nielen od jari do jesene, ale aj v zime, keď telo viac ako inokedy potrebuje prehriať. Ak teda máte obmedzený priestor či finančné možnosti, nafukovacia vírivka je ideálnym riešením.

Ako sa starať o vodu vo vírivke?

Vírivky sú na rozdiel od bazénov pomerne náročné na údržbu. Kvôli malému objemu vody a vysokej teplote okolo 35 °C dochádza rýchlo k zavlečeniu mikrobiálneho znečistenia a jeho ďalšiemu rastu. Väčšine mikroorganizmov sa totiž v teplej vode náramne darí, a tak je nutné sa o vodu vo vírivke pravidelne starať. Kvôli rozdielnym podmienkam vo vírivke a v bazénoch nie je vhodné používať bazénovú chémiu. Nakupujte preto vždy len prípravky určené na vírivky.

Vírivka pre štyroch ľudí

Prípravky na starostlivosť o vodu vo vírivke

Na trhu nájdete troch osvedčených pomocníkov na dezinfekciu vody vo vírivkách. Sú to prípravky na báze:

  • Chlóru – pri pravidelnom a správnom používaní patrí k najlepším spôsobom, ako sa o vodu vo vírivke starať. Chlór má pomerne veľké oxidačné účinky a odstraňuje organické nečistoty. Nevýhodou je veľké dávkovanie, kvôli ktorému potom teplá voda zapácha.
  • Aktívneho kyslíka – ošetrovanie vody prípravkami s aktívnym kyslíkom je na pocit z vody príjemnejšie. Finančne aj fyzicky patrí síce k náročnejším metódam, ale rozhodne sa oplatí. Voda nepáchne, je príjemná na pokožku, sliznice a oči. Spolu s aktívnym kyslíkom je nutné používať prípravky s aktívnou zložkou polyhexamethylbiguanid čiže PHMB.
  • Brómu – ošetrovanie vody prípravkami na báze brómu je podobné dezinfekčnému účinku chlóru s tým rozdielom, že voda nezapácha. Brómu ale chýba oxidačný účinok, a tak je nutné ho zabezpečiť iným spôsobom.

Pri obstaraní vírivky počítajte s tým, že vás jej údržba bude niečo stáť. A to nielen za vhodné prípravky, ale aj za spotrebovanú vodu. Na jedno napustenie vírivky spotrebujete približne 500 – 1 200 litrov vody, podľa jej veľkosti.

Ako často meniť vodu vo vírivke?

Rovnako ako vo verejných vírivkách, aj v súkromných vírivkách nezabudnite pravidelne meniť vodu. Pri správnom používaní čistiacich prípravkov postačí kompletne vyčistiť vírivku 4× do roka. Pred napustením čerstvej vody dôkladne vyčistite vnútro vírivky pomocou vhodného prípravku.

Ako postupovať pri napúšťaní vírivky?

Pri napúšťaní vody preventívne použite prípravok stabilizujúci tvrdosť vody. Tým obmedzíte možnosť vzniku problémov spôsobených obsahom minerálov vo vode.

  1. Upravte pH. Voda vo vírivke má mať podobné pH ako v bazénoch, teda 6,5 – 7,4. Po napustení vody počkajte asi 4 hodiny, potom použite kvalitný tester pH. Podľa potreby použite prípravky znižujúce, alebo zvyšujúce pH.
  2. Dezinfikujte vodu šokovou dávkou lieku (chlór, aktívny kyslík, bróm). Dávkovanie nájdete na obale.
  3. Druhý deň po šokovej dezinfekcii pridajte do vody prípravok na bežnú dezinfekciu. Vždy dodržiavajte pokyny na obale prípravku.
  4. Vodu vo vírivke pravidelne dezinfikujte aspon 2× týždenne dezinfekčným prípravkom na vírivky.
  5. 2× týždenne tiež merajte pH a upravujte jeho hladinu.

Vírivka

Aromaterapia a vonné oleje povzbudzujú telo i myseľ

Aromaterapia patrí medzi tzv. alternatívne liečebné metódy a dala by sa preložiť ako „liečba pomocou vône“. Vône totiž môžu ovplyvňovať nielen náladu, ale aj zdravotný stav človeka a majú aj terapeutické a kozmetické účinky. Pri aromaterapii sa využívajú rastlinné oleje (slnečnicový, olivový, mandľový, sezamový atď.), vínny ocot či alkohol, do ktorých sa pridávajú aromatické olejové esencie získané z koreňov, kôry, listov, plodov aj kvetov rôznych rastlín, ako napr. citrónovej trávy, levandule, zázvoru, cédrového dreva, santalového dreva, jazmínu, ruže, bergamotu a mnohých ďalších.

Účinky a spôsoby použitia aromaterapie

Vonné esenciálne oleje majú výrazné terapeutické vlastnosti. Blahodarne pôsobia na nervový systém i emócie, podporujú imunitu a priebeh hojivých procesov v tele. Čuchové nervy sú totiž priamo napojené na tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za emocionálne reakcie, ako je hnev, radosť, smútok či erotické naladenie.

Spôsobov použitia aromaterapie je niekoľko:

  • Inhalácia – najčastejším a najjednoduchším spôsobom je použitie vonných esenciálnych olejov v aromalampách. Plameň zo sviečky zahrieva misku s vodou a s 3 – 8 kvapkami esenciálneho oleja (čím viac, tým intenzívnejšie sa vôňa uvoľňuje). Ako prvé sa odparia esenciálne oleje a vonné silice, ktoré prevoňajú miestnosť. Ak nechcete v byte zapaľovať sviečky, môžete použiť tiež elektrický ohrievač alebo položiť misku s vodou a esenciálnym olejom na kúrenie. Nezabudnite sa vždy riadiť dávkovaním v pokynoch na fľaštičke. Príliš veľká koncentrácia vonných olejov nemusí telu prospievať.
  • Saunovanie – pri relaxácii v saune môžete prevoňať horúci vzduch 10 – 20 kvapkami esenciálneho oleja. Viac informácií o saunovaní sa dozviete v našom článku Saunu môžete mať v byte aj vy.
  • Masáže – dotyky v kombinácii s vôňou vonného oleja a jeho vtieraním do pokožky uvoľňujú napätie vo svaloch, stimulujú prúdenie krvi a upokojujú nervový systém.
  • Kúpele – aj keď je ideálna teplota na kúpeľ okolo 44 °C, na aromatický kúpeľ si napustite vodu s teplotou 35 – 37 °C. Pridajte 3 – 10 kvapiek esenciálneho oleja rozmiešaného v 1 dcl mlieka a lyžici medu či neutrálneho kúpeľňového oleja. Nielen, že esenciálne oleje budete inhalovať, ale prestúpia aj skrz vašu pokožku. Takýto kúpeľ si užívajte 15 – 30 minút.
  • Obklady, potieranie, kloktanie atď. – ak budete chcieť aplikovať esenciálny olej priamo na kožu alebo ho kloktať, prečítajte si písomnú informáciu, v akom pomere máte olej riediť a či vôbec môže prísť s pokožkou do styku.

Aromalampa na aromaterapiu

Pôsobenie esenciálnych olejov v aromaterapii

Pýtate sa, aké éterické oleje do aromalampy, sauny alebo pri masáži používať? Zostavili sme pre vás abecedný prehľad najpoužívanejších druhov éterických olejov vrátane ich účinkov.

  • Bergamot – odstraňuje zápach zo zafajčených miestností, má protiplesňové účinky, podporuje hojenie, upokojuje organizmus a pôsobí proti depresiám.
  • Borovica – čistí vzduch, má antiseptické účinky, pomáha pri prechladnutí a nádche, je vhodná pri svalovej únave do kúpeľov či sáun.
  • Cédrové drevo – pôsobí proti nespavosti, upokojuje organizmus, je vhodné ako repelent. Nepoužívajte ho v tehotenstve.
  • Cyprus – tíši bolesť, pôsobí proti depresii a stavom úzkosti, posilňuje nervy, pomáha zmierňovať predmenštruačný syndróm aj problémy spojené s menopauzou, je vhodný pri nachladnutí a alergickej nádche.
  • Citrón – dodáva energiu, podporuje kreativitu, pôsobí proti nechuti k práci, apatii aj únave, má prečisťujúce účinky, ničí mikróby a odpudzuje hmyz.
  • Čajovník (Tea Tree) – má antibakteriálne, antimykotické aj antiseptické účinky, blahodarne pôsobí proti akné, oparom, poraneniu v dutine ústnej, krvácaniu ďasien a paradentóze.
  • Eucalyptus – účinkuje pri dýchacích ťažkostiach aj prechladnutí, znižuje horúčku, hladinu cukru v krvi a pomáha pri migrénach.
  • Grep – pôsobí proti únave, stresu a depresii, má osviežujúce účinky, prečisťuje lymfatický systém a pomáha proti celulitíde aj opuchom.
  • Jalovec – má antiseptické účinky, pôsobí proti reumatickej a svalovej bolesti, čistí krv, podporuje potenie, pomáha pri ochoreniach močových ciest.
  • Jazmín – zmierňuje bolesť pri menštruácii, podporuje pôrodné sťahy a srdcovú činnosť, navodzuje optimizmus, má afrodiziakálne a antidepresívne účinky.
  • Levanduľa – pôsobí proti depresiám, proti nespavosti, bolestiam hlavy aj migrénam, upokojuje nervy, má antiseptické a hojivé účinky, má repelentný účinok proti komárom, moliam a všiam. Ako jeden z mála esenciálnych olejov môže byť používaný na sliznicu a pokožku neriedený.
  • Mandarinka – pôsobí proti smútku, uvoľňuje napätie, pôsobí proti svalovým kŕčom a bolestiam hlavy. Ideálna do detských izbičiek.
  • Mäta pieporná – posilňuje žalúdok, zabraňuje nevoľnostiam pri cestovaní, osviežuje a stimuluje mozgovú činnosť, pôsobí proti hnačke a na zlé trávenie, ideálna na prechladnutie, bronchitídu, chrípku a zápal dutín. Neodporúča sa pri homeopatickej liečbe.
  • Materina dúška – má antiseptické a dezinfekčné účinky, posilňuje imunitný systém a zvyšuje krvný tlak, preto buďte s jej používaním opatrní.
  • Rozmarín – stimuluje nervovú činnosť, posilňuje pamäť i sústredenie, tlmí bolestivé stavy, migrénu a reumatické bolesti.
  • Ruža – má antidepresívne a afrodiziakálne účinky, podporuje krvný obeh, pôsobí proti bolesti hlavy, znižuje horúčku a je ideálna do masážnych olejov.
  • Santalové drevo – má antidepresívne a antiseptické účinky, pomáha pri chronických zápaloch pohlavného ústrojenstva a močových ciest, zmierňuje nachladnutie a regeneruje pokožku. Neodporúča sa používať pri tehotenstve a akútnych ľadvinových ťažkostiach.
  • Zázvor – zabraňuje tvorbe jaziev, hodí sa do masážnych olejov, pomáha pri prechladnutí, tráviacich ťažkostiach aj pri bolesti hlavy a uvoľňuje napätie.

Pokiaľ potrebujete pomoc s konkrétnymi zdravotnými či psychickými problémami, obráťte sa na aromoterapeuta, ktorý zvolí kombináciu vhodných druhov vonných olejov.

Difuzéry na aromaterapiu

Masáže sú hojne využívanou terapiou

Masáže sú najstaršou formou terapie, pri ktorej sa využíva tlak na svaly a tkanivá. Ten pomáha zmierňovať bolesti aj stres, zlepšovať krvný obeh a uvoľňovať napätie. Druhov masáží je celý rad. V masážnych salónoch sa vykonávajú thajské masáže, športové masáže, relaxačné masáže, aromamasáže a mnoho ďalších. Pokiaľ si chcete masáž dopriať kedykoľvek vás začne pobolievať chrbát, je ideálnym riešením zakúpiť si masážne kreslo. A to nielen domov, ale napríklad aj do kancelárie.

Ako vybrať masážne kreslo?

Typov masážnych kresiel je viac, a tak môže byť náročné zorientovať sa v ponuke. Pred samotným nákupom by ste si mali ujasniť pár základných vecí:

  • Koľko za kreslo chcete minúť peňazí
  • Aké funkcie od masážneho kresla vyžadujete
  • K čomu bude kreslo využívané (na trhu sú okrem masážnych kresiel aj samostatné masážne stroje na nohy či masážne ležadlá)

Masážne kreslo

Mechanizmy masírovania masážnym kreslom

Pri výbere kresla vás môže zaskočiť terminológia mechanizmov masírovania. Rozlišujeme 3 základné mechanizmy:

  • 2D masáž – tento mechanizmus nájdete pri lacnejších kreslách a tvorí úplný základ masáže. Masážne hlavice sa pohybujú iba v dvoch smeroch: hore/dole a do strán.
  • 3D masáže – vďaka tomuto systému masáží môžete veľmi dobre premasírovať trapézové a krčné svalstvo. Masážne hlavice jazdí v troch smeroch: hore/dole, do strán a z/do kresla. To umožňuje oveľa intenzívnejšiu masáž.
  • 3D+ masáž – dokáže presne kopírovať chrbticu počas jazdy masážnych hlavíc. Tento mechanizmus je najmodernejšia a najnovšia masážna technika zabudovaná v kreslách, a tak zatiaľ nie je príliš rozšírená.

Trajektória mechanizmu masážneho kresla

Masážne kreslá sa ďalej rozlišujú podľa trajektórie, ktorú masážne hlavice vykonávajú. Rozlišujeme dva druhy trajektórie:

  • Klasická trajektória – masážne hlavice masírujú iba v krčnej a chrbtovej oblasti.
  • J trajektória – masážna hlavica masíruje od krku až po spodnú časť stehien (v tvare písmena J). Dokážu perfektne premasírovať bedrá.

Masážne kreslo

Tak akými relaxačnými pomôckami bude vybavené vaše domáce wellness? Vyberte si z našej ponuky víriviek, masážnych kresiel aj pomôcok k aromaterapii za skvelú cenu a nechajte sa rozmaznávať v pohodlí domova kedykoľvek sa vám zachce.

3,3
Belatrix Luxury 125
Vírivka – nafukovací, tvar štvorca s rozmermi 1.55×1.55m a výškou 0.68m, objem 600l, kartušová filtrácia, krycia plachta a podložka súčasťou balenia, rozmery 1.55m×1.55m×0.68m (D׊×V)
348,96 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: GOA0003
2,3
Belatrix Luxury 155
Vírivka – nafukovací, objem 930l, kartušová filtrácia, krycia plachta a podložka súčasťou balenia, rozmery 1.85m×1.85m×0.65m (D׊×V)
Super cena
392,14 € Ušetríte 7,16 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: GOA0002
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií