VIP BOOST LEGO VIP BOOST LEGO

Všetko o SSD diskoch

Zobraziť katalóg
SSD disky sú revolúciu v súčasných technológiách ukladania dát. Na ukladanie dát nie je nutný žiadny fyzický pohyb, takže všetky operácie vyžadované na zápis dát prebiehajú oveľa rýchlejšie a výsledkom je úspora času. Celý názov znie Solid State Disk, čo vo voľnom preklade znamená polovodičový disk. Používajú sa najmä na inštaláciu operačného systému a vaše najobľúbenejšie aplikácie. 

Výhody SSD diskov

  • Takmer okamžitý štart disku
  • Vysoká rýchlosť prenosu a čítania dát
  • Veľmi malá spotreba
  • Jednoduchá inštalácia
  • Odolnosť voči vonkajším vplyvom

Okamžitý štart disku

Vďaka tomu, že disk neobsahuje žiadne mechanické súčiastky, je štart disku otázkou okamihu. S tým súvisí aj rýchlosť štartu operačného systému z úsporného režimu. Pretože dáta je možné načítať rovnako rýchlo z akéhokoľvek miesta na disku, dochádza tiež k veľmi rýchlemu štartu operačného systému alebo aplikácií uložených na SSD.

Vysoká rýchlosť prenosu a čítania dát

S možnosťou prístupu na ktorékoľvek miesto na úložisku nie je problém dosiahnuť rýchlosť až 600 MB/s. Napríklad inštalácia operačného systému alebo aplikácií tak zaberie podstatne kratšiu dobu. Vysokú rýchlosť čítania dát oceníte predovšetkým pri práci s grafikou alebo s vašou obľúbenou hrou, kedy načítanie a odozva aplikácie bude podstatne rýchlejšia.

Veľmi malá spotreba

SSD disky spotrebovávajú o tretinu až polovicu energie menej, než platňové disky. Je to dané absenciou motora a nutnosťou rotovať pri prístupe k dátam. SSD disky sú tak ideálnym úložiskom na umiestnenie do úsporných PC, počítačov typu Small Form Factor alebo tablet PC. SSD disky šetria nielen váš čas, ale aj vaše peniaze.

Jednoduchá inštalácia

SSD disky sú dodávané v niekoľkých veľkostiach. Ako v notebookových (spravidla 1,8" a 2,5"), tak aj v štandardných 3,5 palcoch. Možnosť výberu ďalej uľahčuje prítomnosť inštalačných pomôcok, ktoré vám pomôžu inštalovať malý disk aj do veľkej šachty. Nemusíte sa teda báť, že si svoj disk nenájdete, alebo nebude kompatibilný.

Odolnosť voči vonkajším vplyvom

Oproti štandardným pevným diskom sa nemusíte obmedzovať spôsobom inštalácie alebo vonkajšími vplyvmi pôsobiacimi na disk. SSD diskom nevadí inštalácia kolmo alebo iné neštandardné polohy. Disk bude v ktorejkoľvek polohe pracovať bezchybne. Minulosťou sú aj obmedzenia týkajúce sa teploty diskov alebo magnetických polí, voči ktorým je SSD technológia odolná.

Ako sa starať o SSD disk?

Zlé jazyky tvrdia, že SSD disky trpia rôznymi neduhmi. Najnepríjemnejším nešvárom SSD diskov je obmedzený počet zápisov na bunku. Táto nepríjemnosť sa vyznačovala predovšetkým v prípade diskov prvých SSD generácií a v súčasnosti je pri ideálnych podmienkach taká dlhá, že sa jej bežný používateľ nemusí vôbec obávať. Aby váš SSD disk fungoval naozaj dlho, odporúčame:

Nenaplňte disk do maxima jeho kapacity

Zaplnením disku do viac ako 3/4 disku radikálne znížite počet prepisov, pretože prepisy potrebné na chod operačného systému bežia na čím ďalej tým menších fragmentoch a tie sa rýchlejšie opotrebovávajú. Odporúčame teda kúpiť disk s vyššou kapacitou, ak plánujete SSD používať ako systémový disk. Z toho istého dôvodu je nutné vypnúť vo vašom operačnom systéme funkciu defragmentácie.

Skontrolujte, či váš SSD disk podporuje príkaz TRIM

Tento príkaz slúži na rovnomernejšie a úspornejšie zapisovanie dát na SSD disk. Veľmi znižuje opotrebenie disku a zvyšuje tak počet prepisov jednotlivých buniek. Bohužiaľ nestačí, aby príkaz TRIM podporoval len SSD disk. Nutná je aj podpora zo strany operačného systému. TRIM je podporovaný operačnými systémami Windows 7 a 8 alebo MAC OS X. Ohľadom linuxových distribúcií odporúčame skontrolovať stránky konkrétnej linuxovej distribúcie.

Inštalácia softvéru SSD disku

Väčšina výrobcov dodáva k SSD diskom ich vlastný softvér na jednoduchú údržbu a sledovanie stavu. Vždy vám zobrazí momentálny stav disku, upozorní vás na možnosť aktualizácie firmvéru disku alebo prehľadne zobrazí predpokladanú životnosť SSD disku.

Používať kombináciu klasického a SSD pevného disku

Ideálnou kombináciou je použitie platňového a SSD disku naraz, kedy budete ukladať objemné dáta na klasický disk a SSD ponecháte iba na aplikácie a chod operačného systému. Tam, kde to nie je celkom úplne možné (napríklad Small Form Factor PC), odporúčame používať cloudové technológie.

Najnovšia technológia v oblasti SSD = Intel Optane

Áno, je to tak, už tak veľmi rýchle SSD disky sú vďaka spoločnosti Intel ešte povýšené. Revolučné SSD Intel Optane vynikajú najmä použitou pamäťou 3D XPoint. Dokážu zrýchliť počítač o 28 % a načítanie hier až o 65 %. Negatívami sú zatiaľ vyššia cena a kapacita iba 16 alebo 32 GB.

Porovnanie SSD a klasického disku
SSD diskGrilovacie pevný disk
Prístupové doby
0,1 ms5,5 - 8,0 ms
Rýchlosť náhodného zápisu
53 000 IOPS400 IOPS
Maximálna rýchlosť zápisu
až 550 MB/s50 - 120 MB/s
Rýchlosť bootu do OS
Okolo 22 sekúnd40 sekúnd a viac
Priemerná spotreba disku
0,9 - 5 W5 - 10 W
Priemerná I/O prístupová doba
20 ms400 - 500 ms
Typická záťaž CPU
1 %až 7 %
Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií