Reklamácia či vrátenie? 30% zľava na vybrané elektrobicykle

Za pamiatkami Slovenska: objavte poklady našej krajiny

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Redakcia

Dovolenka pri mori, na horách alebo niekde vyložene v exotike je fajn. Ale viete, čo sa skrýva takpovediac za humnami, či už v susednom kraji, alebo na druhom konci Slovenskej republiky? Je toho veľa, čo sa dá objaviť, zaujímavé pamiatky v okolí nie je ťažké nájsť. Preleťte sa s nami po 8 krajoch Slovenskej republiky. Dáme vám odporúčania na najpôsobivejšie či najkrajšie slovenské pamiatky. Začneme v Bratislavskom kraji a nakoniec sa pozrieme aj do Košíc. Poďme na to.

Za pamiatkami

Za pamiatkami: Čo sa oplatí mať pri sebe?

Victorinox Spartan
Victorinox Spartan je vysoko kvalitný nôž od renomovanej značky s dlhou históriou. Ide o vysoko kompaktný nôž s minimálnou hmotnosťou a bohatým zoznamom funkcií.
Viac
20,90 €
Spokey San Remo námornícka modrá
Termotaška v modernom dizajne od jedného z najkvalitnejších výrobcov kempingového vybavenia Spokey. Vychutnajte si váš studený nápoj na pláži, na lúke, kdekoľvek kde budete chcieť.
Viac
10,90 €
Spokey Picnic Flannel

3-vrstvová deka Spokey Picnic Flannel je ideálny spoločník na piknik, pláž či kúpalisko, pretože garantuje dostatočnú tepelnú izoláciu a odolnosť proti vlhku.

Viac
21,90 €
Cattara GreenW 32 l

Batoh Cattara GreenW s objemom 32 l je batoh na každý výlet. Pohodlne sa nosí vďaka mäkkým výstužiam, má prípravu pre pitný vak a pláštenku v osobitnom vrecku. Disponuje aj reflexnými prvkami.

Viac
49,90 €
TRULY PAMIR, 3-dielne, pár, oranžové

Trekingové palice Truly Pamir premenia pešiu turistiku z náročného výšľapu na nezabudnuteľný zážitok. Odľahčia každý krok, šetria kĺby a dodávajú radosť z pohybu.

Viac
18,90 €
KEEN NEWPORT H2 M india ink/rust
KEEN NEWPORT H2 sú pánske sandále vhodné na vonkajšie aktivity, ktoré sú vyrobené z rýchlo schnúceho polyestru a vybavené patentovaným systémom ochrany prstov.
Viac
108,90 €
Cattara ARMY 30 l

Cattara ARMY 30 l predstavuje veľmi priestranný batoh ideálny na dlhšie výpravy do prírody. Je vyrobený z polyesteru a opatrený vodoodolnou PVC vrstvou na vnútornej strane. Disponuje Molle systémom, nastaviteľnými popruhmi, bedrovým pásom aj hrudným popruhom pre maximálne pohodlie.

Viac
28,90 €
Calter Kohala, čierne

Trekingové palice Calter Kohala čierne sú vybavené systémom Antishock, kde môžete upraviť mieru odpruženia alebo ponechať pevný doraz.

Viac
12,90 €
MIKOV Rybička

Historicky najpredávanejší nôž v histórii Československa je späť, a za fantastickú cenu. Ide o ideálny prvý nôž každého chlapca alebo mladej slečny.

Viac
6,89 €

Za pamiatkami – OBSAH

  1. Bratislavský kraj
  2. Trnavský kraj
  3. Nitriansky kraj
  4. Trenčiansky kraj
  5. Banskobystrický kraj
  6. Žilinský kraj
  7. Prešovský kraj
  8. Košický kraj

Bratislavský kraj

Ak by ste hľadali ľahko dostupnú pamiatku v Bratislave, určite by ste nemali vynechať Bratislavský hrad. Je to jedna z najznámejších pamiatok nášho hlavného mesta. Týči sa nad Dunajom a patrí medzi najstaršie hrady na Slovensku. Bratislavský hrad je neodmysliteľnou súčasťou každej exkurznej trasy po Bratislave. Začať môžete od Dómu sv. Martina, od ktorého prejdete popod Nový most na druhú stanu a po Zámockých schodoch vystúpite k Žigmundovej bráne. Ak sa vám páčia hrady, určite nevynechajte Hrad Devín alebo Hrad Červený Kameň, ktorý je v správe Slovenského národného múzea.

Bratislavský kraj
Bratislavksý kraj, pamiatky – ikonický hrad hlavného mesta. Zdroj: bratislavaregion.travel

Keď pôjdete na návštevu Červeného Kameňa, určite sa cestou zastavte aj v Slovenskom Grobe na miestnu špecialitu – pečenú hus so zemiakovými lokšami a dusenou kapustou. Nie nadarmo sa prezýva kráľovstvo husaciny. Cestou môžete navštíviť Pezinský zámok alebo Malokarpatské múzeum v Pezinku.

Trnavský kraj

Začneme krajským mestom Trnava, ktoré má bohatú históriu a predovšetkým množstvo sakrálnych pamiatok, od gotických po barokové. Vďaka týmto historickým pamiatkam si Trnava vyslúžila prívlastok Malý Rím. Odporúčame návštevu prvého ranobarokového kostola na Slovensku – Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Určite nezabudnite navštíviť Mestskú vežu, Súsošie Najsvätejšej Trojice, Kostol sv. Anny, Kostol sv. Jakuba alebo Baziliku sv. Mikuláša, ktorá patrí k charakteristickým dominantám mesta Trnava. Rovnako si nezabudnite pozrieť Synagógu – Centrum súčasného umenia.

Trnavský kraj
Trnavský kraj, pamiatky – Bazilika sv. Mikuláša. Zdroj: trnava.sk

Ak sa vyberiete mimo Trnavu, navštíviť môžete Rotundu sv. Juraja v Skalici, ktorá je symbolom mesta Skalica a patrí medzi najkrajšie a zároveň najzachovalejšie románske stavby na Slovensku. Ďalej spomenieme Smolenický zámok, Vodný mlyn v Tomášikove, zrúcaninu starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny alebo jaskyňu Driny.

Nitriansky kraj

Dominantou Nitrianskeho kraja, konkrétne mesta Nitra, je bezpochyby Nitriansky hrad. Patrí medzi najstaršie dochované stavby v Nitrianskom kraji. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 871. Za pozretie stojí aj klasicistická palácová stavba – Kanónia, Ponitrianske múzeum v Nitre, Nitrianska galéria či Mestský palác (Župný dom).

Nitriansky kraj
Nitriansky kraj, pamiatky – Nitriansky hrad. Zdroj: regionnitra.sk

Pre milovníkov hradov sa v Nitrianskom kraji nachádzajú aj ďalšie hrady, ako napríklad Levický či Topoľčiansky hrad, Hrad Hrušov, Oponický hrad alebo Zámok Topoľčianky. Spomenúť môžeme aj kaštiele – Kaštieľ Pustý Chotár, Kaštieľ Mojmírovce či Kaštieľ v Šali.

Trenčiansky kraj

V Trenčianskom kraji nájdete mnoho pamiatok, ktoré stoja za návštevu. Nachádza sa v severozápadnej časti Slovenska a je to región s preslávenou históriou a dávkou kultúrneho bohatstva. Asi najznámejšou dominantou nielen mesta Trenčín, ale celého Považia, je Trenčiansky hrad, ktorý patrí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe a jeho minulosť siaha až do Veľkej Moravy. Býval sídlom Matúša Čáka, ktorého bol aj rezidenčným zámkom.

Trenčiansky kraj
Trenčiansky kraj, pamiatky – Trenčiansky hrad. Zdroj: visit.trencin.sk

Na skale pod hradom nájdete najslávnejšiu epigrafickú pamiatku v strednej Európe na sever od Dunaja. Určite odporúčame návštevu neďalekého kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice, ktoré patria medzi najkrajšie kúpele na Slovensku. Medzi ďalšie pamiatky, ktoré môžete navštíviť, nepochybne patrí Bojnický zámok, Čachtický hrad alebo Beckov.

Banskobystrický kraj

V krajskom meste Banská Bystrica je asi najznámejšou, a aj najviditeľnejšou, dominantou Námestia SNP Hodinová veža. Spočiatku plnila nielen funkciu mestských hodín, ale aj strážnej veže. V rokoch 1993 až 1996 bola komplexne zrekonštruovaná a v súčasnosti je prístupná ak zvládnete 101 drevených schodov. Medzi ďalšie pamiatky patria určite aj Mestský hrad – Barbakán, farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Literárne a hudobné múzeum či katedrálny Kostol Sv. Františka Xaverského.

Banskobystrický kraj
Banskobystrický kraj, pamiatky – Mestský hrad – Barbakán. Zdroj: visitbanskabystrica.sk

V Banskobystrickom kraji nesmieme opomenúť mesto Banská Štiavnica, ktoré zažíva v posledných rokoch nevídanú obľubu. Niet sa čomu čudovať, je to naozaj krásne mesto plné pamiatok. Jedným z najznámejších miest je bezpochyby Štiavnická kalvária, ktorá patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie v Európe. Stojí na Ostrom vrchu (Scharffenberg) a ponúka krásne výhľady na Banskú Štiavnicu.

Žilinský kraj

Žilinský kraj ponúka viacero pamiatok v rôznych regiónoch. Začneme regiónom Orava, kde je asi najznámejšou dominantou regiónu Oravský hrad, ktorý patrí medzi najkrajšie hrady nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Odporúčame aj Múzeum oravskej dediny Zuberec či Oravskú galériu v Dolnom Kubíne.

Žilinský kraj
Žilinský kraj, pamiatky – Oravský hrad. Zdroj: Wikipedia.sk

Kto by nepoznal Čičmany? Prvá zmienka o tejto dedinke siaha do roku 1272 a v roku 1977 boli Čičmany vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry ako vôbec prvé na svete. To veru stojí za návštevu. Medzi ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v Žilinskom kraji patrí napríklad Drevený kostol pri Svätom Kríži, Vlkolínec, Slovenský orloj či Demänovská jaskyňa slobody.

Prešovský kraj

Ak by sme začali krajským mestom Prešov, odporúčali by sme návštevu najvýznamnejšej dominanty mesta – Konkatedrálu sv. Mikuláša. Je to najstaršia budova a jediná zachovaná gotická sakrálna stavba mesta Prešov. Určite si pozrite aj Radnicu, Caraffovu väznicu, Rákociho palác či Župný dom. Ak by ste chceli vidieť Prešov ako na dlani, vyberte sa na Prešovskú Kalváriu, kde si výhľad môžete priblížiť cez vyhliadkový ďalekohľad.

Prešovský kraj
Prešovský kraj, pamiatky – Konkatedrála sv. Mikuláša. Zdroj: gopresov.sk

V Prešovskom kraji je viacero historických skvostov. Spomenúť môžeme napríklad historické centrum mesta Bardejov, drevené chrámy Karpatského oblúka či historické mesto Levoča. Navštíviť môžete aj Ľubovniansky hrad, Kežmarský hrad či kaštieľ v Humennom.

Košický kraj

Naše tipy za historickými pamiatkami uzatvárame Košickým krajom. Začneme mestom Košice, kde je v centre mesta najznámejšia dominanta a pýcha mesta – najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe a najväčší chrám na Slovensku – Dóm sv. Alžbety. Stavba začala v roku 1380 a ukončená bola o 128 rokov neskôr, teda v roku 1508. Medzi ďalšie krásy mesta Košice patrí kostol sv. Michala, Synagóga na Zvonárskej ulici, Historická radnica, Urbanova veža či Jakabov palác.

Košický kraj
Košický kraj, pamiatky – Dóm sv. Alžbety. Zdroj: visitkosice.org

Medzi dominanty Košického kraja môžeme s určitosťou zaradiť aj Spišský hrad, ktorý je asi najcennejšia pamiatka Spiša. Považuje sa za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Navštíviť môžete aj hrad Krásna Hôrka, Kaštieľ Betliar alebo Kaštieľ a letohrádok Dardanely.

i Mohlo by vás zaujímať

Dovolenku na Slovensku si môžete skvele užiť. Len sa pozrite na to množstvo pamiatok, o ktorom sme sa v tomto článku len zľahka spomenuli. Miest, ktoré sa u nás skrývajú a stoja za návštevu, je veľa. Nájdite si aj vy to svoje.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií