PET AD homeoffice

Od počiatku ZenCash až k platforme Horizen! (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Ak je reč o svete kryptomien, iste ste už v mainstreamových médiách počuli aspoň o Bitcoine. Počuli ste ale vôbec o Horizen (predtým ZenCash)? Horizen (ZEN) je, ako drvivá väčšina kryptomien, založený na distribuovanej a decentralizovanej účtovnej knihe nazývanej blockchain. Tu je každá uskutočnená transakcia trvalo a transparentne uložená bez možnosti ju následne upravovať či akokoľvek s ňou manipulovať. V čom je Horizen unikátny a prečo by sme mali tomuto projektu venovať pozornosť?

i ZenCash: Plánovaný hard Fork úspešne prebehol. Čo všetko sa zmenilo? – 20.07.2018 19. 7. prebehol dlho plánovaný hard fork platformy ZenCash, ktorý do siete priniesol zmeny v rozložení odmien za emisiu coinov/ťažbu blokov a tiež nové sieťové uzly označované ako Super Nodes. Práve prevádzkovatelia týchto Super Nodes budú teraz poberať 10 % z celkovej odmeny za vyťažený blok. Zmien sa ale dočkali tiež starí známi Secure Nodes – k nim poputuje namiesto pôvodných 3,5 % taktiež 10 % z celkovej odmeny, pričom ťažiarom bude odmena znížená na 70 %. Zvyšných 10 % bude uložených do takzvanej Treasury, čiže do komunitného rozpočtu pre budúci vývoj platformy. Vývojári silne odporúčajú všetkým používateľom upgradovať svoj systém na najnovšiu verziu, aby sa vyhli prípadným komplikáciám. Zhodou okolností, minulý rok v takmer totožný čas prebehol tiež hard fork ZenCashu obsahujúci niekoľko dôležitých aktualizácií – tu video o ňom. Čo myslíte vy, prešiel od tej doby ZenCash dlhú cestu? Ďalšie ZenCash aktuality nejdete v kapitole ZenCash aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej platformy.

Čo sa v článku o Horizen (predtým ZenCash) dočítate?

  1. ZenCash sa mení na Horizen. Čo to znamená?
  2. Horizen – nielen kryptomena, ale celá platforma zameriavajúca sa na súkromie
  3. ZenCash/Horizen aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej platformy?
  4. Secure Nodes – šifrovaná komunikácia medzi uzlami
  5. Ako ťažiť Horizen (ZEN)?
  6. Ako kúpiť Horizen (ZEN)?
  7. Horizen (ZEN) peňaženky
  8. ZEN a EUR – aký je kurz a cena Horizen?
  9. Záver: Prečo investovať do platformy Horizen?

ZenCash sa mení na Horizen. Čo to znamená?

Predstavitelia ZenCash (ZEN) odhalili v stredu 22. augusta novú značku pre celú platformu – tá odteraz ponesie meno Horizen. Súčasne bolo predstavené aj nové logo, webové stránky a celkovo prepracovaný dizajn platformy. Toto rozhodnutie bezpochyby nie je iba výkrikom do tmy či jednoduchou snahou o zviditeľnenie. Nová značka Horizen totiž vznikala na základe takmer trojmesačného výskumu, do ktorého sa síce zapojili významní investori spolu s vedúcim vývojárskym tímom ZenCash, ale zároveň tiež členovia komunity, správcovia sieťových uzlov a ťažiari. Prečo ale vlastne bolo rozhodnuté pre takto „radikálnu“ zmenu?

Horizen, ZenCash rebrand, zmena značky, logo
Takto vyzerá logo pre novú platformu Horizen.

Prvým dôvodom je skutočnosť, že názov ZenCash je pre súčasnú podobu platformy do veľkej miery zavádzajúci. Hoci vo svojich začiatkoch bol ZenCash naozaj takmer výhradne kryptomenou, dnes ide o celú kolekciu decentralizovaných nástrojov a aplikácií s extrémnym dôrazom na súkromie. Inak povedané, ZenCash už nie je iba kryptomena, ako môže „Cash“ v názve evokovať. Značka Horizen by potom mala presne túto premenu reprezentovať – novú a komplexnú blockchainovú platformu využívajúcu tie najmodernejšie technológie k ochrane súkromia a digitálne stopy svojich používateľov. To potvrdzujú aj vývojári so svojimi slovami, že skôr ako o rebranding ide o expanziu celej značky.

i Ďalšou nepríjemnosťou plynúcou z názvu ZenCash je tá, že platforma býva často zamieňaná s kryptomenou Zcash a ZClassic (ZCL), z ktorých napokon ZenCash (ZEN) tiež vznikol. Nehovoriac potom o mnohých ďalších Force kryptomenách Zcash, ktorých názvy v drvivej väčšine prípadov začínajú tiež veľkým písmenom Z.

Teraz ale to najdôležitejšie, čo táto zmena (expanzia) značky znamená pre investorov, správcov sieťových uzlov a bežných používateľov decentralizovaných nástrojov ZenCash? V skratke môžeme povedať, že sa ich prakticky nijako priamo nedotkne. Natívny token siete tu s nami zostáva, a to dokonca pod stále rovnakou skratkou ZEN. Takisto sa nemení ani systém adries, sieťové uzly (Secure Nodes, Super Nodes) a ich prevádzka, ťažba a samozrejme všetky peňaženky, ktoré doteraz podporovali ZenCash (ZEN), podporujú tiež Horizen (ZEN).

Horizen – nielen kryptomena, ale celá platforma zameriavajúca sa na súkromie

Poprednou vlastnosťou Horizen je dôraz kladený na takzvanú privacy, čiže nárok na súkromie. Tu ide o možnosť uskutočňovať nielen transparentné transakcie (ako napríklad s Bitcoinom, Litecoinom alebo Ethereom), ale zároveň vykonávať aj skryté transakcie. Táto technológia nazývaná zk-SNARK pochádza z projektu Zcash, z ktorého sa vydelil aj ZenCash, čiže dnešný Horizen. Zk-SNARK je algoritmus, ktorý umožňuje vytvoriť skryté transakcie, kedy blockchain môže potvrdiť transakcie ako validné bez toho, aby existovala možnosť zistiť, kto je odosielateľom, kto je príjemcom a koľko bolo odoslané.

Zencash; ZEN; Horizen, infografika Zencash; ZEN; Horizen, infografika
ZenCash (dnes Horizen) vždy kládol obrovský dôraz na súkromie.

Lenže Horizen nie je iba kryptomena, ktorá umožňuje vykonávanie verejných alebo skrytých transakcií. Tím, ktorý stojí za Horizen (predtým ZenCash), mal hneď od začiatku projektu jasnú víziu: vytvoriť otvorenú a rozšíriteľnú privátnu platformu postavenú na blockchain technológii, s cieľom vybudovať komplexný systém, ktorý ide až nad rámec transakcií.

Ako ZenCash okomentoval jeden zo zakladateľov Etherea Charles Hoskinson?

Na platformu Horizen sa zatiaľ podarilo implementovať funkciu ZenTalk, tzn. bezpečný a šifrovaný spôsob komunikácie medzi ľuďmi, a to v režime 1 : 1 alebo 1 : many (tímový chat). Čo je na tom zaujímavé, keď už existujú systémy ako Whatsapp alebo Signal? Ide predovšetkým o anonymitu. Aby ste mohli používať Whatsapp alebo Signal, jedným z dôležitých predpokladov je existencia telefónneho čísla, prostrednáctvom neho sa vykonáva povinná registrácia do systému.

Zatiaľ čo v niektorých demokratických štátoch máte stále šancu kúpiť predplatené telefonické karty anonymne, táto možnosť ubúda. Pre informátorov a osoby pracujúce s citlivými dátami (žurnalisti, obhajcovia menšín, bojovníci proti korupcii atď.) je však veľmi žiaduca úplne anonymná komunikácia bez toho, aby ich štátne organizácie alebo kriminálne skupiny mali možnosť sledovať. Využitie takejto technológie nemusí slúžiť len používateľom žijúcim v demokracii, ale môže byť rozšírené aj na časti sveta, kde panujú autoritatívne režimy. V tomto prípade je ZenTalk ešte dôležitejší.

i Zaujímajú vás kryptomeny a radi by ste sa o nich dozvedeli viac? Pripravili sme pre vás sériu edukatívnych článkov o tých najpopulárnejších kryptomenách súčasnosti. Čo je to Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Vertcoin alebo napríklad Bitcoin cash?

Samozrejme, niektoré krajiny (ako napríklad Čínska ľudová republika) sú známe svojím prísnym a plošným monitorovaním a cenzúrou internetovej prevádzky, čo môže pri využívaní tejto formy komunikácie predstavovať problém. Projektový tím skoršieho ZenCash sa touto problematikou zaoberal, a rozhodol sa implementovať funkciu „Domain Fronting“. Ide o metódu, ktorá umožňuje narušiť prevádzku Horizen blockchainu tak, aby sa javil ako regulárna sieťovú prevádzku cez protokol http a port 80. Ten je normálnou komunikačnou bránou pre nezašifrovanú prevádzku na webových stránkach, aktivita sa potom javí ako anonymná z hľadiska prípadného cenzurujúcího orgánu. Najlepšie na tom je, že celá prevádzku medzi uzlami Horizen je šifrovaná cez TLS, a zavedenie Secure Nodes (bezpečných uzlov) ešte navyše spevňuje celkovú infraštruktúru siete a zabezpečuje väčšiu mieru anonymity a zabezpečenia celého blockchainu.

i Jane Lippencott pre Alza.sk
„Hlavným poslaním spoločnosti Zen je poskytovať infraštruktúru a podpornú komunitu, ktorá jednotlivcom umožní znovu nadobudnúť svoje osobné súkromie a bezpečie v digitálnom svete. V priebehu troch až piatich rokov by sme svojím dielom radi prispeli k celosvetovému posunu paradigmy, kde budú ľudia vyžadovať, aby kontrola nad ich digitálnymi stopami a identitou bola vrátená do ich rúk. Tento posun je možný jedine vtedy, ak ľudia o našich produktoch budú vedieť a využívať ich. V Zen sa intenzívne zaoberáme výskumom aj vývojom, aby sme svojim používateľom mohli ponúknuť súkromie a spoľahlivosť s prívlastkom „najlepší vo svojej kategórii“, a vytvoriť tak prosperujúcu globálnu komunitu.“


Jane Lippencott

Jane Lippencott

Jane Lippencott je spoluzakladateľkou spoločnosti Zen. Narodila sa v Amerike, vyrastala v Hong Kongu, Bangkoku aj New Yorku, a získala tak unikátny pohľad, ktorý zahŕňa hodnoty ako západnej, tak východnej kultúry. Táto životná skúsenosť sa odráža v jej svetonázoroch, ktoré sa vyznačujú najmä dôrazom na slobodu názoru, nárokom na súkromie a decentralizáciou všeobecne.

ZenCash/Horizen aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej platformy?

Svet kryptomien a blockchainových technológií sa dnes takmer neustále nachádza vo víre zmien. U platformy Horizen, ktorá sa vývojom nových technológií a revolučných riešení s dôrazom na súkromie intenzívne zaoberá to platí dvakrát. My vám preto v roletke pod odsekom stručne a prehľadne prinášame tie najzaujímavejšie novinky týkajúce sa Horizen (predtým ZenCash) komunity.

ZenCash/Horizen novinky a aktuality

Vývoj platformy ZenCash. Čo nám priniesol druhý štvrťrok tohto roka? – 16.07.2018

Nedávno sa na verejnosť dostalo oficiálne vyjadrenie vývojárov k zakončeniu druhého štvrťroka 2018, ktoré poukazuje na zmeny a vylepšenia v celej ZenCash platforme. Dozvedeli sme sa napríklad, ako tvorba DAO prototypu posúva ZenCash na ďalšiu úroveň – podľa vývojárov teraz ZenCash zaisťuje inkluzívny, preukázateľne spravodlivý a zároveň transparentný ekonomický systém. Dokončený bol ďalej tiež vývoj oficiálnej softvérovej peňaženky, ktorá disponuje podareným používateľským rozhraním a zlepšuje tak celkový pocit z produktu. Zhrnuté a podčiarknuté, ZenCash zásluhou neutíchajúceho vývoja a rastúcej používateľskej základne (viac ako 70 000 používateľov) konečne začína reálne prerastať označenie kryptomena a mení sa na komplexnú platformu s veľkým poľom pôsobnosti a širokou ponukou služieb. Oveľa viac informácií a kompletné znenie správy popisujúce Q2 2018 si môžete pozrieť tu

ZenCash pod útokom. Je potrebné sa obávať? – 15.06.2018

Na začiatku júna sa ZenCash dostal pod takzvaný double spend útok (útrata už raz minutých prostriedkov), ktorý využíva nedostatku kryptomeny založených na Proof of Work protokole, čiže klasickej ťažbe. Presnejšie povedané, ide o 51 % útok, keď jeden prevádzkovateľ ťažby ovládne viac ako polovicu celkového ťažobného výkonu siete a snaží sa znehodnotiť danú kryptomena na trhu tak, že znehodnocuje už zrealizované transakcie. ZenCash ihneď po incidente uistili všetkých používateľov, že nejde o narušenie blockchainu – privátne kľúče aj finančné prostriedky zostali v bezpečí. Vývojári samozrejme nechcú nič ponechať na náhodu a už vytvárajú vylepšenia PoW protokolu, ktoré bude funkčnou prevenciou proti ďalším podobným útokom.

Povinná aktualizácia softvéru a očakávaný hard fork – 10.05.2018

Na konci júna, respektíve na začiatku júla, nás čakajú niektoré dôležité aktualizácie a zmeny pre celú ZenCash platformu. Súčasná verzia systému Zen (2.0.11) bude oficiálne odstavená s blokom číslo 332576 – inak povedané, prebehne takzvaný hard fork, pri ktorom ale nevzniknú žiadne nové coiny. K udalosti dôjde veľmi pravdepodobne okolo 26. júna 2018 a zbystriť by mali najmä všetci operátori Secure Nodes. Tí budú totiž povinní dokončiť aktualizáciu na novú verziu softvéru Zen ešte pred týmto rozdelením. Ďalšia povinná aktualizácia je potom naplánovaná zhruba o týždeň neskôr – zmeny budú zahŕňať pridanie nulových transakcií a tiež zvýšenie odmien pre prevádzkovateľov Secure Nodes zo súčasných 3,5 % na 10 % z vyťaženého bloku. ZenCash odporúča všetkým používateľom upgradovať na novšiu verziu systému čo možno najskôr po oficiálnom vydaní.

Nový white paper a hotová integrácia ZEN do Ledger Nano S – 16.04.2018

Ako už bolo avizované v predošlej aktualite, vývojársky tím ZenCash si pre nás prichystal hneď niekoľko veľmi podstatných zmien. Tie sú teraz potvrdené aj oficiálne, a to formou nového white paper, ktorý funguje ako stručný, informatívny sprievodca celou ZenCash platformou. Pre čitateľov bude najzaujímavejšou časťou pravdepodobne zhrnutie upraveného systému odmeňovania a tiež veľa informácií o nových sieťových uzloch Super Nodes, ktorí budú v sieti čoskoro hrať veľmi významnú úlohu. Ďalším, nemenej dôležitým krokom vpred, je finalizácia začlenenia kryptomeny ZenCash (ZEN) do hardvérovej peňaženky Ledger Nano S. Podľa správ oficiálneho GitHub repozitára bolo všetko schválené hlavným vývojárom Ledgera a vďaka bleskovému updatu môžete svoje ZENy v peňaženke spravovať už dnes!

Stredajšie živý prenos a tony zaujímavých noviniek – 06.04.2018

V stredu prebehol ďalší z pravidelných ZenCash biweekly calls, čiže živých prenosov, na internetovom serveri YouTube, kde touto formou predstavitelia platformy ZEN oznamujú tie najvýznamnejšie novinky za uplynulé dva týždne. A treba podotknúť, že tentoraz zachvátila sociálne siete vlna príspevkov zvelebujúcich ZenCash platformu. Pravdepodobne najväčšou predstavenou novinkou je zmena systému odmeňovania – prevádzkovateľom Secure Nodes bude odmena z vyťažených blokov zvýšená zo súčasných 3,5 % na 10 %. Zároveň pribudne aj úplne nová trieda sieťových uzlov s označením Super Nodes, na prevádzku bude treba o niečo výkonnejšie zariadenie, než je to teraz v prípade Secure Nodes. Ďalej stojí za zmienku tiež predstavenie vôbec prvej HW peňaženky pre inteligentné telefóny – XEED. Tá prichádza hneď zo štartu s plnou podporou pre ZenCash (ZEN). Zaujímavých noviniek bolo naozaj nespočetné množstvo, a preto neváhajte a pozrite si celý živý prenos tu!

Update oficiálnej peňaženky ARIADENIE Wallet – 04.04.2018

Oficiálna desktopová ZenCash peňaženka Arizen Wallet prichádza s významnou aktualizáciou. Od verzie 1.1.5 bude jej súčasťou tiež funkcia Doman Fronting (DF), ktorá teraz slúži ako nástroj na anonymné prechádzanie ZenCash blockchainu. To okrem iného znamená, že všetky ZEN transakcie, a vlastne aj akákoľvek iná činnosť realizovaná cez peňaženku Arizen, bude zo sieťového hľadiska šifrovaná a presmerovaná tak, aby nebolo možné určiť skutočný cieľ pripojenia – ak by niekto sledoval vaše pripojenie, bude to vyzerať ako keby ste príve browsovali internetom na google.com doméne. Ide tak o ďalšiu sofistikovanú vrstvu platformy ZenCash, ktorá bojuje proti cenzúre a obmedzovaniu slobody na internete.

ZenCash už čoskoro v HW peňaženke Ledger – 02.04.2018

ZenCash už onedlho očakáva ďalší historicky veľmi významný míľnik. Jeden z popredných ZEN vývojárov totiž odoslal v rámci github repozitára takzvaný pull request na integráciu kryptomeny ZenCash do jednej z najpopulárnejších hardvérových peňaženiek – Ledger. Pull request je zjednodušene povedané mechanizmus, ktorým dávajú vývojári ostatným členom tímu vedieť, že dokončili niektorú z nových funkcií – v súvislosti so ZenCash (ZEN) to znamená, že sa jeho integrácia do peňaženky Ledger nachádza naozaj na pomyselnej cieľovej rovinke. Ešte lepšou správou je, že všetko bolo potvrdené aj z niekoľkých ďalších nezávislých zdrojov.

ZenCash Secure Nodes už je vyše 8 000! – 14.03.2018

Systém Secure Nodes bol platformou ZenCash spustený až počas decembra roku 2017. Nadobudol však na takej popularite, že počas iba troch mesiacov sa do siete zapojilo viac ako 8 000 aktívnych nodov. Ide o veľký úspech, pretože práve Secure Nodes tvorí základný stavebný kameň bezpečného, anonymného a odolného ekosystému ZenCash. Navyše, už dnes je zrejmé, že ich úloha v sieti bude s postupom času čoraz dôležitejšia – používateľom budú poskytovať rôznorodé zabezpečené služby (anonymizácie koncových bodov webovej prevádzky, obsluha Proving Keys, hosting ZenCash služieb a aplikácií). Viac sa o princípe Secure Nodes dočítate v našom článku.

ZenCash (ZEN) po novom na burze Indacoin – 09.03.2018

ZenCash (ZEN) je teraz oficiálne k dispozícii aj na burze Indacoin so sídlom v Londýne. Používatelia z viac ako 100 krajín sveta (vrátane Slovenskej republiky) si tu môžu jednoducho prostredníctvom kreditnej/debetnej karty MasterCard či Visa zakúpiť cez 200 rôznych kryptomien. Nečaká vás tak žiadna zložitá registrácia – budete potrebovať iba emailovú adresu, telefónne číslo, informácie o kreditnej či debetnej karte a adresu peňaženky. Z klasických fiat mien môžete ZenCash (ZEN) na burze Indacoin zakúpiť za doláre (USD), eurá (EUR) a ruské ruble (RUB), pričom v budúcnosti by mala pribudnúť aj britská libra (GBP).

Secure Nodes – šifrovaná komunikácia medzi uzlami

Horizen, rovnako ako všetky na blockchaine založené meny, využíva takzvané plné uzly, čo sú uzly (počítače/servery), na ktorých je uložená kompletná kópia blockchainu. Avšak, Horizen má komunikáciu medzi týmito uzlami šifrovanú, a preto hovoríme o Secure Nodes.

ZenCash; Secure Nodes, Horizen ZenCash; Secure Nodes, Horizen
Základná infografika k Secure Nodu, ktoré sa okrem iného starajú o potvrdzovanie transakcií v sieti kryptomeny ZEN.

Vo väčšine kryptomien je prevádzkovanie týchto plných uzlov dobrovoľné a bez nároku na odmenu. Horizen má systém odmien, ktoré sú vyplácané týmto Security Nodes operátorom po splnení niekoľkých podmienok – vlastníctvo aspoň 42 ZEN, TLS certifikát, najmenej 92 % dostupnosť ai Tento systém umožňuje operátorom Security Nodes získavať ďalšie mince vďaka prevádzke týchto plných uzlov. Ich zásluhou sa sieť stáva viac distribuovanou a odolnou napríklad voči pokusom vlád jednotlivých štátov o zákaz/reguláciu danej meny. V súčasnej dobe je v prevádzke viac ako 9 000 týchto plných kópií Horizen blockchainu.

i Užitočné odkazy
1.
Bitperia. Spoznajte Bitcoin a ďalšie kryptomeny v praxi s jednoduchou appkou pre zariadenia Android a iOS.
2. ZenCash (ZEN). Článok o ZenCash na Bitcoin wiki.
3. ZenCash.com – oficiálny web kryptomeny ZenCash.
ZenCash Secure Nodes
Webová stránka s prehľadom operujúcich Secure Nodu, ktoré využívajú šifrované komunikácie medzi clientom a Secure Nodom na potvrdzovanie transakcií v sieti kryptomeny ZEN.

Michal Mikle je do projektu ZenCash (dnes Horizen) nadšený, prečo?

Michal sa nám zveril, že ZEN ťaží a tiež sa zapojil medzi operátorov Secure Nodu, a tak sme sa ho opýtali, čo ho k tomu viedlo a čo si o ZenCash vlastne myslí.

i Po hlbšom a neustálom bádaní okolo projektu ZenCash naberám čím ďalej silnejší dojem, že ZEN je jednou z kryptomien, ktorá v tom návale tisícov projektov a altcoinov prežije a niečo dokáže. Osobne ZEN ťažím cez DSTM miner s pomocou ZMOS (Simplemining.net). V oblasti kryptomeny fungujú v podstate dva spôsoby, ako nakladať s coinmi. Trading a tzv. HODL (vznik výrazu nájdete na Bitcointalk fóre). Keď tzv. „hodlíte“, teda držíte coiny a čakáte na ich zhodnotenie, tak vám v podstate ležia investície ladom. Trik a vtip je v tom, že v prípade ZEN ladom ležať nič nemusí, ale môžete ich držať, kým ich budete využívať na prevádzku Secure Nodu a tým pomáhať k zabezpečeniu a prevádzke celej siete. Za nich potom budete mať mesačne ďalšie ZEN coiny. Efektivita investície je proste úplne inde ako v prípade väčšiny mien. Aktuálne je v prevádzke vo svete cez 8 000 Secure Nodov, čo robí minimálne po stránke plných nodov v prípade projektu ZenCash tou najsilnejšou a najodolnejšou sieťou, ktorú medzi blockchainovými projektmi nájdete. Celá komunikácia je totiž šifrovaná a zabezpečená pomocou SSL a TLS protokolov a okrem iného je možné Secure Nody prevádzkovať v sieti TOR (projekt anonymizujúci a šifrující prevádzku IP adries). Na rozdiel od klasických Bitcoinových či iných tzv. Master nodov, sú Secure Nody do určitej miery hardvérovo náročné, vyžadujú totiž na svoju funkčnosť relatívne silný dvojjadrový procesor a min. 4 GB RAM a tým vzniká svojim spôsobom ďalšia infraštrukturálna odolnosť celej siete. Okrem základných znalostí Linuxu (Ubuntu) budete na sprevádzkovanie Secure Nodu potrebovať spoľahlivé VPS (virtuálny privátny server), ktorého zriadenie môžem vrelo po pár mesiacoch stabilnej prevádzky odporučiť u spoločnosti Hukot.net, ktorá sa okrem hostingu zaoberá digitálnou bezpečnosťou, zabezpečením sietí, penetračnými auditmi, čo mi navyše dodáva dôveru v to, že moje Secure Nody nemajú slovo „bezpečné“ len v názve. Okrem toho, keď trochu zabádáte nad tým, čo je Input-Output Honk Kong (IOHK.io), čo je Cardano (ADA), kto za týmito vecami stojí, akú majú tieto projekty štruktúru a čo majú lídri za sebou, a viete si dať 1 + 1 dohromady, dôjde vám, že ZEN bude jednou z kryptomien, ktoré niečo zmenia. Za všetkým, čo spomínam, sa stále objavuje jedno meno. Charles Hoskinson. Charles je človek, ktorý pomohol Vitalik Buterinovi rozbehnúť Ethereum. Bez neho by Ethereum nikdy nevzniklo. Ide o veľmi nadaného akademika, matematika, teoretického analytika a kryptológa a v súčasnosti CEO IOHK. Cardano je jedným z projektov, na ktorom sa IOHK podieľa a zároveň má najväčší codebase na GitHube a ide veľmi akademickým smerom. Ako do toho zapadá ZenCash?

ZEN ZenCash, Horizen

Jedným zo silných fundamentov je ten, že ZenCash a IOHK uzavreli partnerstvo na implementáciu novej generácie DAO (distribuovaná autonómna spoločnosť). A čo to vlastne znamená? DAO je systém, respektíve decentralizovaný prístup na riadenie spoločnosti, ktorá je rozprestretá všade po svete. Členovia spoločnosti (vlastníci ZenCash kryptomeny a operátori Secure Nodu) tak budú mať možnosť férovo rozhodovať o tom, akým smerom sa bude celý vývoj uberať. Ďalšou z mnohých vecí, ktoré sa mi na ZenCash páči, je to, že sa projekt nevydal primárne len cestou TOR siete hoci ide o skvelú a ďalšiu anonymizačnú vrstvu internetovej komunikácie. Zvolil ale overené metódy, ako sú end-to-end encryption, teda používanie zašifrovanej komunikácie pomocou SSL a TLS metód. Proste niečoho, o čom vieme, že funguje a funguje to dobre. V dnešnej dobe a obzvlášť, ak ste nováčikovia, sa dozviete o nespočetnom množstve Bitcoin-killerov, Bitcoin 2.0, 3.0 atp. Osobne vnímam celý ZenCash ako jeden z najlepších anonymných projektov a kryptomien, ktoré ľudstvu ponúknu skutočné súkromie, či už ide o platby či komunikáciu na internete.


Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

Ako ťažiť Horizen (ZEN)?

Horizen používa ťažiaci algoritmus equihash (rovnako ako Zcash), ktorý je odolný proti použitiuASIC dedikovaných ťažiacich zariadení. Ťažba ZENu vyžaduje použitie špičkových a výkonných grafických kariet, ako sú napríklad NVIDIA 1080 Ti. Systém vyžaduje na vytvorenie jednej skrytej transakcie aspoň 4 GB pamäte, čo by v dnešnej dobe nemal byť problém. Rovnako ako u drvivej väčšiny algoritmov, ktoré sú navrhnuté na prácu s GPU (výpočtový procesor grafickej karty), je zbytočné zameriavať sa na ťažbu s procesorom. Výkon dodaný aj tým najsilnejším procesorom, ako je napr. I9-7960X od Intelu, je tak slabý, že by ťažba nebola efektívna, ale naopak stratová. Preto sa na ťažbu Horizen (ZEN) používa ťažiaci systém (mining rig) s lacným procesorom, 4 GB RAM pamäťou a naopak, je potrebné využiť vhodné a veľmi výkonné grafické karty NVIDIA s architektúrou Pascal.

Horizen (ZEN) možno ťažiť pomocou rôznych mining softvérov. Autor tohto článku napríklad používa EWBF s kartou NVIDIA a Claymore s kartou AMD. Existujú však aj iné varianty, napríklad DSTM. Prevádzkovateľom mining Rigu, ktorí už majú viac ťažiacich systémov, sa oplatí použiť dedikované riešenie ako Ethos či ZMOS a podobne. Čo sa týka solo miningu oproti pool miningu, jednoznačne odporúčame pripojiť sa k mining poolu, pretože šanca na nájdenie aspoň jedného bloku pri solo miningu (s malým hashrate jedného mining Rigu) je veľmi malá. V súčasnej dobe by to zodpovedalo niekoľkým týždňom.

Ťažba ZEN so Simplemining.net

ZenCash; SMOS;Simplemining
Nastavenie ťažobného softvéru (miner) DSTM 0.5.8. v administrácii Simplemining.net

Než sa pustíte do nastavovania priamej ťažby ZENu, mali by ste byť oboznámení s návodom Michala Mikleho, ktorý vám pomôže toto nastavenie pochopiť.

i Ako na ťažbu kryptomena so Simplemining.net? Prečítajte si návod.

S kartami NVIDIA architektúry Pascal, ktoré sú na ťažobný algoritmus equihash najefektívnejšie, odporúčam používať DSTM miner, ktorý je cca o 10 % výkonnejší ako EWBF. Váš mining pool si môžete vybrať zo zoznamu na oficiálnom webe projektu Horizen.

i Pozrite sa na našu ponuku procesorov, základných dosiek, pamätí, diskov a PC zdrojov vhodných na ťažbu kryptomeny.
ZenCash; ZEN; mining pool
Nastavenie Workerov na ťažobnom poole pre kryptomenu ZEN v administrácii zen.suprnova.cc

V prípade ťažobného poolu zen.suprnova.cc sa musíte zaregistrovať a v záložke menu My Account a následne My Workers si musíte vytvoriť tzv. Workery, ktoré sa v Simplemining vzťahujú k configu u príslušnej skupiny v RigGroups. Config potom vyzerá nasledovne:

„--server zen.suprnova.cc --port 3618 --user Elkim.NVA --pass X“

Server a port je jasná vec. --user je potom tvorený kombináciou vášho loginu do poolu a názvu worker. --pass je heslo na pripojenie k poolu, ale nejde o nič tajné, ide skôr o čisto technickú záležitosť slúžiacu na prihlásenie ťažobného Rigu k poolu.

ZEN; ZENCASH; NVIDIA GTX 1060; hashrate
Hashovanie (ťaženie) v reálnom čase priamo v konzole ZMOS

Najlepším spôsobom, ako overiť správnosť ťažby sa Simplemining.net, je podľa nás kontrola pomocou SSH pripojenia cez akúkoľvek aplikáciu umožňujúcu spojenie SSH.

Či všetko funguje (respektíve ťaží) správne, môžete overiť buď v administrácii Simplemining.net v záložke RigList, alebo priamo pomocou monitora napojeného na ťažobný rig. Ďalší, a trúfame si povedať najlepší variant, je kontrola pomocou SSH pripojenia cez akúkoľvek aplikáciu umožňujúcu spojenie SSH. Michal Mikle používa napr. MobaXterm. Do ZMOS sa prihlasuje defaultne cez užívateľské meno: „miner“ a heslo: „miner“. S pomocou príkazu „screen -x miner“ sa dá dostať na hlavnú obrazovku ťažiaceho programu (Minera), kde uvidíte výsledky ťaženia/hashovania v reálnom čase.

i Kontroverzný platobný systém Ripple s digitálnym tokenom XRP priniesol svojim tvorcom obrovské bohatstvo a moc. Čo je príčinou danej kontroverzie Ripple a prečo by sme správne nemali o XRP hovoriť ako o kryptomene? Dozviete sa v našom článku!

Ako je vidieť z obrázku vyššie, jedna pretaktovaná GTX 1060 dáva približne 350 Sol/s (350 h/s). Ide o hodnoty, s ktorými môžete počítať v známom kalkulátore Whattomine.com. Ten vám odpovie snáď na všetky najčastejšie otázky typu: Čo ťažiť, na čom ťažiť, aká je návratnosť? a podobne.

Ako kúpiť Horizen (ZEN)?

Horizen (ZEN) možno zatiaľ kúpiť len v kryptozmenárni, možno s ním ale tiež platiť u niektorých internetových predajcov. Nasledujúci zoznam je aktuálny k 20. 3. 2018:

zencash, zmenárne, horizen
Kde kúpiť ZEN? Odporúčame najlepšie na Bittrexe, ak máte registráciu.

Horizen (ZEN) peňaženky

Horizen (ZEN) možno uložiť do rôznych peňaženiek, a to ako v počítači, tak aj v mobilnom zariadení, alebo vytlačiť papierovú peňaženku. Oficiálna peňaženka na desktopy sa nazýva Arizen. Možno vás poteší informácia, že celý tím, ktorý sa podieľa na vývoji Arizen, pochádza z Českej republiky. Ďalšia oficiálna peňaženka pre mobilné zariadenia sa nazýva ZenCash Mobile Wallet. Je zatiaľ dostupná len pre Android. iOS verzia tiež existuje, len sa čaká na jej publikáciu na App Store. Známa peňaženka pre multi-kryptomenu, wallet Coinomi, je dostupná zatiaľ len pre Android, však tiež podporuje ZEN. Poslednou možnosťou je neoficiálna peňaženka Zencash Swing Wallet UI. Tá je dostupná už od začiatku projektu.

i Lukáš Bureš pre Alza.sk
„ZenCash nie je len ďalšou z kryptomien, je to celá platforma na privátnu komunikáciu, platby, v budúcnosti aj zdieľanie dát a prístup na internet. Celý tento systém podčiarkuje nutnosť mať možnosť využiť služby, ktoré zaručujú absolútnu anonymitu a súkromie, keď ich potrebujete, a navyše v distribuovanej podobe bez sprostredkujúceho komerčného subjektu. oblasť kryptomien a blockchainu všeobecne sa v roku 2018 a v blízkej budúcnosti zameria na oblasť súkromia ešte viac, ako je to teraz. V tej chvíli bude práve ZenCash jedným z projektov, ktorý bude udávať smer vývoja.“ 

Lukáš Bureš

Lukáš Bureš

Lukáš Bureš je Ph.D. študentom katedry kybernetiky na Západočeskej univerzite v Plzni, kde vyučuje Metódy počítačového videnia. Aktívne sa zaujíma o kryptomeny, umelú inteligenciu, data mining či strojové učenie. Rovnako sa plne orientuje v rade programovacích jazykov a vývojárskych knižniciach. Na vývoji ZenCash sa podieľa ako Team Leader Developer.

A čo hardvérové peňaženky? Horizen (ZEN) je už od polovice apríla 2018 úspešne integrovaný s jednou z najpoužívanejších peňaženiek sveta – Ledger Nano S. Čo sa týka českej peňaženky Trezor od svetovo známej pražskej firmy Satoshi Labs, k integrácii s originálnym modelom Trezor nedôjde, ale blíži sa integrácia Trezoru T v zmysle prihlasovacieho spôsobu k peňaženke Arizen wallet a rovnako tak tím vývojárov pracuje na samotnej integrácii do tejto horúcej novinky, ktorá všetkým v kryptomenovom svete dopomáha k bezpečiu a kvalite spánku. Plnú podporu pre ZEN Coin ponúka hneď od svojho spustenia tiež vôbec prvá HW peňaženka pre inteligentné telefóny, ktorá nesie označenie XEED.

ZEN a EUR – aký je kurz a cena Horizen?

Spoločnou vlastnosťou všetkých súčasných kryptomien je bezpochyby extrémna volatilita. Často sa tak aj v prípade Horizen (ZEN) môžeme stretnúť s prudkými výkyvmi kurzu – výnimkou nie je ani pokles či rast hodnoty v rádoch desiatok percent počas jediného týždňa, alebo dokonca dňa. Aby ste mohli byť stále v obraze, nižšie nájdete podrobný interaktívny graf sledujúci aktuálny kurz (EUR), ale aj vývoj kurzu Horizen (ZEN) za posledný mesiac.

i Na prehľadnom webe BTCtip.cz objavíte nielen pravidelné analýzy bitcoinového trhu.

Záver: Prečo investovať do platformy Horizen?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo do Horizen investovať. Predovšetkým ide o projekt, ktorý je aktívny, má jasne definovanú dlhodobú víziu vo forme cestnej mapy a tím je distribuovaný všade po svete. Zároveň opakovane preukázal, že vie dodržiavať termíny, čo sa týka dodávania nových funkcií. Odporcovia projektu tvrdia, že nevidia dôvod, prečo do Horizen investovať, keďže ide o odnož (fork) Zcash. Tu je veľmi dôležité pochopenie rozdielov medzi Horizen (predtým ZenCash) a Zcash, pretože nie je fork ako fork.

Projekt Zcash tvorí komerčná spoločnosť (The Zerocoin Company), ktorá sa zameriava na výskum a vývoj v oblasti blockchainu a kryptografie, a ktorá si v rámci riešenia Zcash naúčtuje 20 % zo všetkých odmien z ťažby. Predovšetkým ide o vytvorenie konkrétneho use case (diagramu prípadov použitia).

i IOHK Kľúčovým bodom pre budúcnosť ZenCash a zároveň ďalšou ukážkou dôveryhodnosti projektu je aktívna spolupráca s výskumnou a vývojárskou firmou IOHK (Input Output Hong Kong) vedenou Charlesom Hoskinsonem, jedným zo štyroch spoluzakladateľov ničoho menšieho než Etherea. Spoločnosť IOHK (ktorá mimochodom stojí za projektom Cardano a ktorá sa tiež výrazne podieľa na vývoji pre projekt Ethereum Classic) so ZenCash Foundation oficiálne podpísala zmluvu o štúdiu a vývoji DAO, respektíve Treasury System pre ZenCash. Jedným z účelov DAO je presun z tradičnej formy organizácie (v zmysle rozhodujúcich mechanizmov, alokácia prostriedkov a financovanie projektov) na decentralizovanú organizáciu postavenú na ZenCash blockchaine. Ďalej sa táto spolupráca bude venovať vývoju a výskumu zameranému na vyriešenie problému obmedzeného počtu transakcií za určitý čas. To pomôže sieti do budúcnosti zvládať obrovské množstvo transakcií a ďalších aktivít v blockchaine.

Horizen je tvorený distribuovanou priateľskou komunitou, ktorá síce zatiaľ využíva rovnakú technológiu a ťažiaci algoritmus ako Zcash, ale za úplne iným účelom. Platforma je vo svojom vývoji zameraná na bezpečnú a súkromnú komunikáciu vrátane uskutočnenia transakcií. V budúcnosti sa Horizen ďalej zameria na anonymné zdieľanie obsahu a prístup na internet.

Massimiliano (Max) Mortillaro

Massimiliano (Max) Mortillaro

Massimiliano (Max) Mortillaro je nezávislý konzultant dátového centra špecializujúceho sa na technológie virtualizácie a ukladanie dát. Okrem toho, že poskytuje služby firemným zákazníkom, je tiež spoluorganizátorom nezávislej IT konferencie TECHunplugged. Ďalej je vášnivým zástancom online bezpečnosti, súkromia, šifrovania a digitálnych práv.

4,8 62×
EVGA 750 GQ Power Supply
PC zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 6 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
100,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300bb
4,7 1546×
WD Blue 1TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximálna rýchlosť prenosu 150 MB/s, cache 64 MB, 7200 ot./min
Cenová bomba
54,90 € Ušetríte 9,54 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: FW138l
Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií