AD elektro AD elektro

Bitcoin verzus Bitcoin Cash. Aký je medzi nimi rozdiel?

Zobraziť katalóg

Niekoľko posledných rokov celá bitcoinová komunita diskutovala o tom, ako čo najlepšie vyriešiť prehlcovanie a upchávanie bitcoinovej siete. So stále rastúcou základňou používateľov totiž rastie aj počet transakcií, ktoré však súčasná bitcoinová sieť nie je schopná efektívne spracovávať. Keď už to vyzeralo, že dôjde k jednotnému a mierovému riešeniu, skupina ťažiarov sa rozhodla vydať radikálnejšou cestou a zaslúžila sa o vznik novej meny Bitcoin Cash. Ako to celé prebiehalo? V čom je najväčší rozdiel medzi Bitcoin Cash a klasickým Bitcoinom? A môže vznik tejto novej meny ohroziť cenu alebo dokonca existenciu Bitcoinu?

bitcoin rozdelenie; bitcoin logo; fork

Čo všetko sa v článku o Bitcoin Cash dozviete?

  1. Rozdelenie Bitcoinu na dve meny
  2. Rozdiel medzi klasickým Bitcoinom a Bitcoin Cash
  3. Ethereum „hard fork“
  4. Aký dopad má rozdelenie Bitcoinu na vlastníkov meny?
  5. Ťažba Bitcoin Cash
  6. Dokáže Bitcoin Cash uspieť?

Rozdelenie Bitcoinu na dve meny

Bitcoin je založený na decentralizovanej databáze, ktorá je schopná uchovávať a chrániť neustále sa zvyšujúci počet záznamov. V informatike je tento špeciálny druh databázy označovaný anglickým slovom blockchain. Bitcoin blockchain je s trochou nadsadenia niečo ako verejná účtovná kniha obsahujúca všetky transakčné dáta od každého, kto Bitcoin používa. Transakcie sú pridávané do takzvaných blokov, ktoré blockchain vytvárajú, a každá jednotlivá transakcia musí byť vždy na bloku zaznamenaná. Problém je v tom, že tieto bloky sú plné, a dochádza tak k spomaleniu priebehu a overeniu transakcie. Už dnes môže trvať overenie jedinej transakcie hodiny a postupom času by sme sa mohli dostať dokonca až na dni, čím by sa Bitcoin stal pre bežné platby prakticky nepoužiteľným.

i Škálovanie Bitcoinu
Problém škálovateľnosti Bitcoinu je dôsledkom skutočnosti, že každý blok zahrnutý v blockchaine je obmedzený na veľkosť 1 MB. Bloky s väčšou veľkosťou sú automaticky odmietnuté ako neplatné. Vo výsledku je tak bitcoinová sieť schopná spracovať zhruba tri transakcie za sekundu. Na porovnanie napríklad Visa zvládne spracovať v priemere 1 677 transakcií za sekundu. Práve obmedzenie bloku na veľkosť 1 MB viedlo k zvýšeniu transakčných poplatkov a oneskorenému spracovávaniu transakcií.

Bitcoin Cash vznikol v reakcii na tento problém, a to procesom „rozvetvenia“, čiže fork. Skupina ťažiarov (pravdepodobne v Číne) sa oddelila od hlavného Bitcoin blockchainu a založila novú vetvu celej blockchain databázy. Zjednodušene povedané sa stalo to, že táto skupina prešla na nový softvér s novými pravidlami, ktorými sa sieť bude ďalej riadiť. Prvý augustový deň sa tak bezpochyby zapíše do histórie doteraz najpopulárnejšej kryptomeny – Bitcoinu.

Rozdiel medzi klasickým Bitcoinom a Bitcoin Cash

Ako už bolo povedané celá bitcoinová komunita sa snažila nájsť riešenie zásadného problému – zvýšenie rýchlosti overovania transakcií. Na tento problém sa logicky ponúkajú dve odlišné riešenia. Prvým z nich je zníženie množstva dát, ktoré je potrebné overiť v rámci každého bloku. Transakcie by boli rýchlejšia a menej náročné na overenie. Druhým riešením je, naopak, zvýšenie objemu dát v každom bloku, čo by umožnilo spracovanie viac informácií zároveň. Aj toto riešenie by, samozrejme, viedlo k zrýchleniu.

vidlička; bitcoin; hard fork

Bitcoin a preťaženie siete, aké sú riešenia?

Takmer 90 % celej bitcoinovej komunity videlo riešenie v technológii označovanej ako „Segregated Witness“, alebo tiež SegWit2x. Ide o mechanizmus, ktorý znižuje množstvo dát v každom bloku tým, že z bloku odstráni tzv. signature dáta. Tie tvoria až 65 % všetkých údajov spracovaných v každom bloku. Nie je však možné ich takto jednoducho odstrihnúť, najnovšie sú tieto dáta priložené v sprievodnom, rozširujúcom bloku. SegWit2x je aktuálne v bitcoinovej sieti prijatý a funguje. V pokročilom stave je aj návrh na zdvojnásobenie maximálnej veľkosti jedného bloku z 1 Mb na 2 Mb, ktorý pravdepodobne vojde do platnosti počas novembra. Súhrnne môžeme tieto opatrenia nazvať ako „soft fork“. A v čom sa líšia oproti „hard fork“? Ich implementácia nevyústila do vzniku novej kryptomeny.

i Zaujímajú vás virtuálne meny a chcete sa viac ponoriť do problematiky bitcoinu? Pomôže vám náš edukatívny článok, kde sa dozviete všetko, čo chcete o Bitcoinoch vedieť. Ďalej sme si posvietili napríklad tiež na Litecoin (LTC), ZenCash (ZEN), Vertcoin (VTC) alebo na kontroverzný, avšak veľmi populárny digitálny token Ripple (XRP).

Bitcoin Cash vznikol ako vyústenie konfliktu

Pre niektorých bitcoinovách vývojárov a ťažiace zoskupenia (mining pooly) však toto skrátka nebolo prijateľné riešenie. Hlavné obavy tejto skupiny tvoril fakt, že technológia SegWit2x nie je dostatočne transparentná a jej zavedenie by narušilo decentralizáciu a demokratický charakter meny. A tu sa hlási o slovo Bitcoin Cash. Táto nová mena vznikla vlastne ako nesúhlas s väčšinovou politikou celého bitcoinového spoločenstva. Navyše Bitcoin Cash zvládne vďaka kompletne novému a transparentnému softvéru v jednom bloku pojať až osemkrát viac transakcií ako vylepšený Bitcoin, a tak sú transakcie s touto menou spracovávané oveľa rýchlejšie. Na druhú stranu je Bitcoin Cash ako nová mena prijímaný veľmi skepticky, a to jednoducho z toho dôvodu, že sám nemá dostatok dôvery a zároveň pôsobí ako prvok podrývajúci dôveryhodnosť klasického Bitcoinu. Stvorenie kryptomeny Bitcoin Cash je to, čo môžeme pomenovať „hard fork“.

i Ethereum „hard fork“
Ešte než sa rozdelil Bitcoin, najznámejším rozvetvením blockchainu bol nesporne „hard fork“ v ethereovej sieti, ktorý sa udial 20. júla 2016. Všetko začalo krádežou 50 miliónov éterov z nepodareného experimentu s názvom Distributed Autonomous Organization, skrátene DAO. Následné rozdelenie prebehlo trochu hekticky, a dodnes je kritizovaný celý jeho priebeh. Hlasovanie o zmenách v ethereum blockchaine sa zúčastnilo 860 používateľov tejto meny, zároveň bol celý priebeh tohto „hard fork“ opakovane pod útokom hackerov. Napriek tomu však éter túto krízu prekonal, a po roku sa s hodnotou okolo 300 eur radí medzi tie najpopulárnejšie kryptomeny vôbec. Aj z toho dôvodu možno súdiť, že z rozdelenia Bitcoinu nemusíme mať veľký strach. Pokiaľ by ste radi viac prezreli do kryptomeny ethereum, neváhajte a prečítajte si náš článok Ethereum (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ).

Aký dopad má rozdelenie Bitcoinu na vlastníkov meny?

Pre bežného vlastníka bitcoinov je táto otázka vôbec tou najdôležitejšou. Odpoveď je asi taká, že na vaše bitcoiny to nebude mať dopad pravdepodobne vôbec žiadny. Nemusíte sa tak zbytočne strachovať, naopak, ste na tom mohli dokonca niečo získať. Rozdelenie blockchainu totiž okrem iného znamená, že od prvého augusta má každý, kto bitcoiny vlastní, rovnaký počet jednotiek Bitcoin Cash, ako mal práve v danú chvíľu bitcoinov. Možno tak aj vy máte vo vašej peňaženke nemalé množstvo meny Bitcoin Cash.

bitcoin; používatelia; rodina

Ak vlastníte bitcoiny a máte pod kontrolou všetky privátne kľúče, rovnaké kľúče môžu byť použité na utratenie novo nadobudnutých Bitcoin Cash „mincí“. V druhom prípade Bitcoin taktiež vlastníte, ale priamo nekontrolujete privátne kľúče. To znamená, že sú vaše bitcoiny uložené na niektorej z digitálnych peňaženiek alebo napríklad na burze. Tu je potrebné overiť, či vami zvolená platforma podporuje Bitcoin Cash. Ak nie, pravdepodobne ste o svoje Bitcoin Cash nadobro prišli. Avšak v prípade, že je Bitcoin Cash ako mena podporovaný, môžete s ním nakladať podľa ľubovôle.

i Privátny kľúč v kontexte Bitcoinu je tajné číslo, ktoré vám umožňuje bitcoiny minúť. Každá peňaženka obsahuje jeden alebo viac takýchto kľúčov, ktoré sú uložené v súbore peňaženky. Privátne kľúče môžu byť uchované aj v počítačových súboroch alebo vo forme QR kódov.

Ďalšie obavy mohli spôsobiť špekulácie, že rozdelenie Bitcoinu bude znamenať pokles jeho hodnoty. Bitcoin však žiadny viditeľný pád nezaznamenal, a dnes sa jeho hodnota pohybuje dokonca na historickom maxime. Nadsadene tak môžeme tvrdiť, že vo výsledku rozdelenie meny Bitcoinu ešte pomohlo.

Ťažba Bitcoin Cash

Ťažba Bitcoin Cash prebieha takmer úplne rovnako ako v prípade Bitcoinu. Ak teda túžite po tom ho ťažiť, jediný rozdiel je v tom, že musíte svoju výpočtovú silu preorientovať na mining pool, ktorý sa na novú kryptomenu zameriava. Zatiaľ asi najpopulárnejší Bitcoin Cash mining pool sa zrodil v Číne. Zaregistrovať sa môžete aj vy na stránkach ViaBTC.

i Možno ťažiť Bitcoin Cash a Bitcoin zároveň?
Pre niekoho môže byť rozdelenie mien a následná ťažba stále mierne mätúca, ale keďže je Bitcoin Cash úplne samostatná virtuálna mena nezlučiteľná s Bitcoinom, nemožno ťažiť Bitcoin Cash a Bitcoin zároveň. Avšak pokiaľ práve hľadáte spôsob, ako začať kryptomena ťažiť, vyskúšajte náš jednoduchý, ale podrobný návod – Ako na ťažbu kryptomeny so Simplemining.net.

Môže byť ťažba Bitcoin Cash výhodná?

V okamihu, keď sa rozdelenie udialo, bolo potrebné vynaložiť úplne rovnaké úsilie na vyťaženie jedného bloku v Bitcoin Cash blockchaine, ako je to v prípade bitcoinu. Lenže hodnota 1 BCC (Bitcoin Cash) bola viac než desaťkrát nižšia ako hodnota 1 BTC (Bitcoin). Prečo by v tom prípade vôbec niekto Bitcoin Cash ťažil?

bitcoin mining; ťažba; mince

Odpoveď sa skrýva v nenápadnej funkcii Bitcoin Cash softvéru, ktorá znižuje náročnosť ťažby. Jednoducho, ak sa vyťaží menej ako 6 blokov za 12 hodín, náročnosť ťažby klesne o 20 %. Prvý blok trvalo vyťažiť približne 13 hodín, čo znamená, že zníženie náročnosti prebehlo šesťkrát, a náročnosť ťažby Bitcoin Cash sa oproti Bitcoinu stala takmer štvrtinovou. Z hľadiska dlhodobej ťažby sa tak Bitcoin Cash stáva bezpochyby o niečo atraktívnejším.

i Vďaka anonymite bývajú virtuálne meny súčasťou aktivít za hranou zákona (nielen) na deep webe. Čo je deep web? Mrknite na náš článok. Zistíte napríklad, že deep web nie je synonymum pre dark web.

Dokáže Bitcoin Cash uspieť?

Rovnako ako Bitcoin, aj Bitcoin Cash spolieha na svoju komunitu, a úspešný bude, len keď doň dostatok ťažiarov a používateľov vloží svoju dôveru. Hodnota jednej mince BCC sa v poslednom týždni pohybuje okolo hranice 300 dolárov, presnejšie v čase písania tohto článku je to 483,16 eur. Okrem dôvery používateľov a ťažiarov však bude Bitcoin Cash potrebovať aj niečo viac. Veľký problém je v tom, že peňaženky a burzy novú menu často odmietajú. Aj z toho dôvodu sa tak väčšiny používateľov rozdelenie vôbec nedotklo. Ako dôkaz hovoriaci za všetkých možno uviesť rozhodnutie najpopulárnejšej burzy na smenu digitálnych mien Coinbase, ktorá Bitcoin Cash nepodporila. Čo myslíte vy, prežije Bitcoin Cash?

APC Smart-UPS C 1500VA 2U RM LCD - Záložný zdroj Doručenie na
predajňu zadarmo
4,5
APC Smart-UPS C 1500VA 2U RM LCD
Záložný zdroj – záložná doba pri 100% záťaži 6,86 min, záložná doba pri 50% záťaži 18,63 min, skutočný a zdanlivý výkon 900 W / 1500 VA, výška pozície 2U, line interactive, 2×IEC Jumpers, 4×IEC 320 C13, USB, 97% účinnosť pri 100% záťaži, 97% účinnosť pri 50% záťaži, rozmery 89 × 432 × 406 mm (V׊×H), hmotnosť 28,64 kg
961,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: NZ349h
5,0
APC Power Saving Back-UPS Pro 1500
Záložný zdroj – klasická UPS, záložná doba pri 100% záťaži 3,92 min, záložná doba pri 50% záťaži 11,76 min, skutočný a zdanlivý výkon 865 W / 1500 VA, line interactive, 2×IEC Jumpers, 10×IEC 320 C13, ochrana dátovej siete RJ-45, ochrana telefónnej siete RJ-11, USB a RS-232, rozmery 301 × 112 × 380 mm (V׊×H), hmotnosť 12,7 kg
494,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: NZ274p
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií