AD homeoffice PET

Ethereum Classic (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Ethereum Classic, mena budúcnosti. Väčšina nadšencov do meny Ethereum ani netušia, že existuje matka aj otec v mene Ethereum Classic. Túto menu je možné ťažiť a predtým predstavovala lacnejšiu alternatívu k Ethereu. Tie časy sú však za nami a dnes Ethereum Classic so svojimi tromi vývojovými tímami dokazuje, že parametre ako nemennosť a pravá decentralizácia majú medzi verejnosťou stále väčšiu obľubu. Ako vyzeral vznik kryptomeny Ethereum Classic a prečo zvážiť investíciu do ETC?

Ethereum Classic

Ethereum Classic (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Ako vznikalo Ethereum Classic?
  2. DAO a Ethereum Classic, alebo Ethereum hard fork
  3. Riadenie vývoja protokolu Etherea Classic
  4. Ako je na tom Ethereum Classic so stabilitou?
  5. Nový monetárny model Etherea Classic
  6. Prečo investovať do ETC?
  7. Ako ťažiť ETC?
  8. Ethereum Classic – akú vybrať peňaženku?
  9. Ako na Ethereum Classic nahliada Vladimír Vencálek?
i „V novej vlne digitálnej revolúcie vznikli digitálne meny. Mnohí sa domnievajú, že ide o najväčší vynález od vzniku internetu. Prvýkrát v histórii je možné posielať hodnotu kamkoľvek vo svete, ohromnou rýchlosťou a bez sprostredkovateľov, do ktorých by sme museli vkladať dôveru. Digitálne meny však neslúžia iba na výmenu hodnoty. Ponúkajú alternatívu pre ekonomické, politické a sociálne systémy, ktoré sú dnes prevádzkované veľkými organizáciami. Poháňané milióny uzlov vnútri globálnej distribuovanej siete, digitálne meny demokratizujú informácie a hodnoty novými, predtým ťažko uveriteľným cestami. Veríme v budúcnosť mnohých digitálnych mien, každé s unikátnou konkurenčnou výhodou, ktorá im umožní hrať určené úlohy v rastúcom ekonomickom raste a dovolí takisto diverzifikáciu investičných protfólií.“ Prevzaté od spoločnosti Grayscale a ich whitepaper pre Ethereum Classic Investment Trust

Ako vznikalo Ethereum Classic?

Na konci roka 2013 programátor a spoluzakladateľ Bitcoin magazínu Vitalik Buterin vydal dokument o inovatívnej platforme budúcnosti nazvanej Ethereum. Domnieval sa vtedy, že digitálny token môže byť oveľa viac než len platidlo, a tak vznikla Ethereum platforma pre smart kontrakty (inteligentné zmluvy).

Vďaka integrácii programovacieho jazyka do meny bolo umožnené programátorom z celého sveta začať budovať jednu z najväčších platforiem a verejných blockchainov. Vďaka inteligentným zmluvám je možné automaticky prenášať hodnoty na základe vopred definovaných a dynamických podmienok.

O čom bolo Ethereum Classic vo svojich začiatkoch? Pozrite si krátke video, ktoré vám to objasní.

V podstate išlo o nový operačný systém a ako Vitalik niekoľkokrát povedal, v túto chvíľu ide o jeden pomerne hlúpy superpočítač, pričom na nás záleží, čo bude vedieť. Základné princípy boli rovnaké ako v prípade Bitcoinu. Mala to byť decentralizácia a nemennosť. 30. júla 2015 vznikla mena Ethereum. Dôraz bol kladený na ASIC rezistenciu, čo znamená, že Ethereum malo byť odolné voči ťažobnej centralizácii, ktorá sa prihodila v prípade Bitcoinu. (Tu čínska spoločnosť Bitmain kontroluje rozsiahly výkon siete a vzhľadom na to, že hlasovanie o zmenách v protokole prebieha pomocou výkonu, tak rozhoduje aj o vývoji).

DAO a Ethereum Classic, alebo Ethereum hard fork

Mnohí sa domnievajú, že Ethereum Classic (ETC) vzniklo ako hard fork z meny Ethereum (ETH), ale opak je pravdou. Súčasná dvojka na trhu kryptomien vznikla ako hard fork práve z Ethereum Classic. Stalo sa to, keď spoločnosť Slock.it vydala DAO na Ethereum. DAO bol prevratný vynález, decentralizovaná spoločnosť, ktorá sa riadila úplne demokratickým spôsobom. Akcionári mohli dávať návrhy na projekty, tie potom boli schvaľované a pomocou smart kontraktov boli uvoľňované peniaze. Keď tento projekt vyšiel do sveta, v priebehu niekoľkých málo týždňov nazbieral 150 mil. USD a bol spustený.

Ethereum Classiv, príroda, rozcestník
Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC) sa každé vydalo svojou vlastnou cestou.

Keď bol projekt spustený, tak si nielen autor článku myslel, že ide asi o najgeniálnejší projekt na planéte. Bolo toľko vecí, ktoré by mohol dokázať. Jeho možnosti nepoznali medze. Chvíľu po spustení, práve keď sa hlasovalo o uvoľnení peňazí na zvýšenie bezpečnosti, bola objavená bezpečnostná chyba, ktorá spôsobila, že cca 60 mil. USD bolo presunutých do nezabezpečeného účtu. Po zverejnení spadla cena ETH na polovicu a zavládla panika. Počas nadchádzajúcich dní prišlo to, čo nikto nečakal. Prebehlo rýchle hlasovanie, z histórie mal byť tento hack vymazaný a mal prebehnúť takzvaný hard fork. Všetko prebiehalo tak rýchlo, že nikto poriadne nechápal, čo sa deje.

„Demokratické“ hlasovanie

Približne 6 % komunity stihlo hlasovať a v dvanásťdňovom hlasovaní bolo rozhodnuté, že sa bude forkovať. 20. júla prebehol hard fork a vznikol nový blockchain s vymazanou a cenzúrovanou históriou. Hračkou osudu sa nový blockchain volá Ethereum a starý sa volá Ethereum Classic.

Ethereum Classic
Rozhodnutie o hard fork kryptomeny Ethereum nebolo práve jednoznačné – hlasovania sa zúčastnilo len 6 % celej Ethereum komunity.

Od toho dňa sa oba blockchainy vydali svojou cestou. Oba s rovnakými základmi a možnosťami, ale každý s úplne iným princípom vývoja, financovania a riadenia. Vzhľadom na to, že ETC má oproti ETH významne transparentnejší a decentralizovaný vývoj aj financovanie, mnohí veria, že ide o dlhodobo významne zaujímavejšiu investíciu než ETH.

i Čo je to hard fork a soft fork? Aké môžu byť dôvody na vetvenie kryptomeny? Nielen to sa dozviete v našom článku Kryptomenový fork (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ).

Riadenie vývoja protokolu Etherea Classic

Ethereum Classic má jednu z najlepších metód riadenia vývoja – decentralizovanosť a otvorenosť komunity. Existuje celý rad výskumov, ktoré dokazujú, že dlhodobo je u aktív, ktoré majú dobré riadenie, vidieť viac dobrých výsledkov. V prípade nových technológií to platí dvojnásobne a túto metriku môžeme použiť pri výbere aktíva, do ktorého by sme chceli dlhodobo vložiť prostriedky.

Hlavné prvky riadenia kryptomeny

  • Princípy
  • Design

Princípy sú kľúčové pre dlhodobú stabilitu a vytvorenie základných hodnôt pre všetkých účastníkov. Dizajn potom vytvára štruktúru na podporu a ochranu týchto hodnôt. Ako príklad si môžeme zobrať menu Ethereum, kde Ethereum Foundation zvolila vymazanie udalosti „DAO hacker“ a rozhodla sa pokračovať v blockchaine, v ktorom sa toto nestalo. Hoci to vyzerá neškodne, a dokonca by celý rad účastníkov mohol povedať, že „predsa nemôžeme nechať hackerovi peniaze, zmenou historických dát poprela Ethereum Foundation hlavný princíp blockchainu, ktorým je práve nemennosť.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Bitcoin (BTC). Kráľ sveta kryptomien.
2. Stealthcoin (XST). Čierny kôň medzi kryptomenami?
3. Monero (XMR). Kryptomena, ktorá ponúka úplnú anonymitu.
4. Vertcoin (VTC). ASIC rezistentná kryptomena!
5. CoinMarketCap. Majte prehľad o kryptomenách.

Keď sa toto stalo raz, je určitá pravdepodobnosť, že by takáto situácia mohla nastať aj v budúcnosti, a preto je pre investorov rizikové investovať peniaze do meny, u ktorej hrozí, že spätne prebehne rozsiahla zmena pravidiel.

Ako je na tom Ethereum Classic so stabilitou?

Hoci by veľa ľudí mohlo namietať, že blockchain je nová technológia a je nutné neustále inovovať, pre investorov je dôležité pohybovať sa vnútri jasných, vopred daných mantinelov. Príkladom môže byť nejasné oznámenie Vitalika o tom, že Ethereum v budúcnosti prejde na model Proof-of-stake (POS).

ethereum classic, plechovka
Dokáže Ethereum Classic (ETC) v budúcnosti prekonať svojho slávneho „potomka“ čiže platformu Ethereum (ETH)?

Bolo síce oznámené, že hard fork ponesie meno Casper, ale v priebehu času sa informácie o prechode dramaticky líšili. Najprv išlo o celkový prechod, následne o čiastočný, tzv. hybridný POS, a v tejto chvíli koluje celý rad informácií, ktoré sa v čase dokonca menia. Pritom takzvaní Mineri (prevádzkovatelia hardvéru, ktorí prepožičiavajú časť výpočtového výkonu sieti) investujú do HW vysoké sumy a očakávajú určitú mieru návratnosti investície. To isté platí aj pre investorov.

Neistota modelu blockchain obmedzuje možnosti dlhodobých investícií do projektu a sťažuje investorovi orientáciu v matematickom modeli. A to ešte nehovoríme o riziku, že by prechod na nový model nezafungoval optimálne a po ňom by vyšli najavo bezpečnostné riziká, v dôsledku čoho by bola sieť napadnutá hackermi.

Nový monetárny model Etherea Classic

Práve predstavitelia ETC sa rozhodli na základe spoločnej dohody zmeniť monetárny model Ethereum Classic na pochopiteľnejší a predikovateľný model, ktorý bude pre investorov predstavovať ľahšiu cestu pre kalkuláciu rizík a tiež pre väčšie porozumenie návratnosti investície.

Hlavné body implementácie nového modelu

  • Obmedzenie celkového množstva generovania ETC
  • Každých 5 000 000 blokov zníženie odmeny (nového ETC) o 20 % vrátane uncle blokov
  • Celkovo vygenerované množstvo ETC bude okolo 210 miliónov a maximálne 230 miliónov
Ethereum Classic, graf
Spoločný plán pre implementáciu nového monetárneho modelu pre Ethereum Classic.

ETC vs. ETH

Ethereum v súčasnosti nemá obmedzené množstvo generovaných coinov. Pre zjednodušenie je potrebné povedať, že Ethereum musí vyprodukovať významne väčšiu vnútornú hodnotu ako ETC, aby dokázalo udržiavať rovnakú, alebo rastúcu cenu coinov.

Ethereum Classic, graf inflácie
Prehľadné grafy porovnávajúce celkové množstvo ponuky a infláciu kryptomeny ETC a ETH.

Ďalej je potrebné poznamenať, že Ethereum Foundation stále vlastní pomerne veľa ETC a rovnako tak DAO hacker vlastní cca 3,3 mil. tokenov, čo by mohlo predstavovať investičné riziko. Na druhú stranu u ETH je situácia ešte hrozivejšia. Ethereum Foundation a vývojári v súčasnej chvíli vlastnia cez 72 mil. coinov. To bude pri zavedení protokolu Casper predstavovať masívnu výhodu pri prechode na POS a väčšinu ziskov z POS ponesie Ethereum Foundation.

Vitalik Buterin – hlavná osoba za menou Ethereum. Závislosť meny na jeho vyhláseniach a postojoch je pre celý rad investorov a členov komunity alarmujúci. Keď na internete prebehol „žart“, že Vitalika zrazilo auto, tak sa kapitalizácia Etherea prepadla o 4 mld. Dolárov. Domnievame sa, že závislosť potenciálnej celosvetovej meny, hoci na geniálnom chlapcovi, je neúnosná, a preto sa celý rad investorov presúva do projektov, v ktorých je možné riziko rozšírené menej centrálne.

Vývojové tímy

V súčasnej chvíli na ETC pracujú 3 vývojové tímy, čo robí z ETC najtransparentnejší coin z hľadiska vývoja. To značí, že o všetkom sa medzi tímami hlasuje a všetko prebieha úplne verejne, teda pre verejnosť je to transparentné. Oproti coinu, ktorý má jeden tím, do poslednej chvíle tají, čo vyvinul, a potom na tom profitujú kamaráti vývojárov, ktorí všetko vedeli týždne dopredu.

Je nutné upozorniť, že Ethereum Commonwealth prišlo so samostatným projektom napojeným na ETC s CLO (Callisto Network).

Prečo investovať do ETC?

Samozrejme je tu určitá pravdepodobnosť, že ETC, rovnako ako Bitcoin, bude uchovávateľom hodnoty, však najväčší potenciál tejto meny je v smart kontraktoch a v IoT (Internet of Things).

Ethereum Classic, roadmap

Takto vyzerá dlhodobý plán vývoja platformy Ethereum Classic (máj až december 2018) – kompletná „roadmapu“ potom môžete nájsť tu.

Hlavné vlastnosti, na ktorých ETC stavia

  • Limitované množstvo – Rovnako ako u zlata či diamatov, je pre investora dôležité, že coinov bude limitovaný počet. V prípade ETC bude v roku 2070 cca 210 miliónov coinov. Celkom maximálne 230 miliónov. V túto chvíľu sme približne na polovici tejto sumy.
  • Deliteľnosť – Rovnako ako u zlata je pre coin, ktorý by mal uchovávať hodnotu, nutnosťou deliteľnosť, ktorá uľahčuje likviditu. U ETC ide potom až o 1/18 coinu.
  • Napojiteľnosť – Možnosť poslať ETC kamkoľvek a okamžitou rýchlosťou robí z ETC alternatívu k Bitcoinu. ETC je podstatne viac napojiteľné než vzácne kovy či fiat meny.
  • Zameniteľnosť – Jedna jednotka ETC má rovnakú hodnotu ako iná jednotka ETC rovnakej veľkosti.
  • Kontrolovateľnosť – ETC sa automaticky overuje cez Ethereum Classic blockchain v reálnom čase kdekoľvek na svete.
  • Rozšírenosť – Po celom svete je vidieť trend v adopcii ETC. Pohybuje sa na vrchnej hranici transakcií altcoinov za deň. Pozri graf transakcií.
i Zaujímavosti o Ethere Classic
1. Podľa väčšiny analýz kryptomien sa ETC pravidelne umiestňuje v top 10 coinov.
2. Spoločnosť Grayscale pripravuje zalistovanie ETC na burzu s cennými papiermi.
3. Príklad využitia ETC v satelitoch spoločnosti SAT-1.

Ďalej je dôležité, aby protokol, ktorý zaručuje fungovanie meny, mal určité parametre dôležité na zachovanie hodnoty coinu.

  • Decentralizácia – Ethereum Classic je decentralizovanou sieťou. V princípe je decentralizovaná sieť stabilnejšia a bezpečnejšia ako centrálna alebo siete s koncentrovanou kontrolou, a to najmä vďaka tomu, že zlyhanie jednotlivých prvkov v sieti nie je možné z dôvodu súčasnej replikácie siete na státisícoch či miliónoch bodov.
  • Nemennosť – Je nemožné cenzurovať či ovplyvňovať sieť akýmkoľvek činiteľom.
  • Adaptibilita – Open-source platforma ETC umožňuje neustály vývoj, adaptáciu a zlepšovanie.

Príležitosť pre ETC

Celý rad ľudí vníma Bitcoin ako digitálne zlato. ETC môže byť digitálne striebro alebo platina, kde okrem uchovania hodnôt má ETC (rovnako ako striebro alebo platina) príležitosť byť vysoko použiteľné v mnohých odvetviach IoT. Ak by sme sa ďalej bavili o zlate, existuje stratégia, ktorá dokazuje, že pri správnej kombinácii mixu zlata a ďalších drahých kovov v portfóliu možno dosahovať väčších ziskov za menšieho rizika. Vzhľadom na to, že pri raste kapitalizácie Bitcoinu väčšina altcoinov tiež rastie, ale zároveň altcoiny rastú aj vzhľadom k Bitcoinu, možno časť portfólia alokovať práve do ETC, a získať tak stabilnejší investičný balíček.

Aký je potenciál IoT?

ETC sa v poslednej dobe veľmi orientuje na IoT. Poďme sa pozrieť, aký je potenciál IoT trhu.

Internet vecí – potenciál
Aký veľký podiel na trhu by mohol mať internet vecí (IoT) v roku 2025?

Dnes je obdobie, kedy veľkí hráči investujú veľké prostriedky do vývoja vlastných blockchainových riešení v oblasti IoT. Podľa spoločnosti Cisco je 99 % všetkých zariadení, ktoré sú schopné IoT komunikácie, stále nezapojených, keďže nie je platforma, ktorá by ich zjednocovala. Toto môže vyriešiť ETC a side-chains, na ktorých sa pracuje. Z tohto dôvodu je ETC jedným z najväčších kandidátov na platformu, ktorá by mohla všetko zjednotiť.

Ethereum Classic, grafEthereum Classic, graf

Prehľadné tabuľky reflektujúce vývoj hypotetického portfólia s ETC.

Ako ťažiť Ethereum Classic (ETC)?

Ako mnohí z vás vedia, tak ETH bude v blízkej budúcnosti (1 – 3 roky) prechádzať na hybridný POS, čo bude dosť pravdepodobne znamenať odliv ťažiarov z ETH a presun na ETC.

Ťažba virtuálnych mien
Takto vyzerá ťažba ETC vo veľkom meradle.

Ethereum Classic je možné ťažiť buď doma na grafickej karte, alebo za použitia špecializovaného rigu s viacerými kartami. Mining má oproti nákupu kryptomeny celý rad výhod, ktoré si v tomto článku nestihneme vysvetliť, ale pre veľký počet najmä konzervatívnejších investorov je v mnohých parametroch menej rizikový ako prostý nákup kryptomeny. V prípade, že uvažujete o väčšom počte rigov na ťažbu, je vhodné si na to vybrať správneho partnera, kam rigy umiestnite a on vám zaistí servis.

Ethereum Classic – akú vybrať peňaženku?

Keď už budete nejaké tie coiny mať alebo ich budete chcieť kupovať, bolo by fajn vedieť, kam sa dajú uložiť. Prvá je samozrejme ClassicEtherWallet, čo je plnohodnotná webová „peňaženka“, ktorú si môžete založiť na ETC sieti, ale aj na iných. Zaujímavá je funkcionalita Decentralized Naming Service, vďaka ktorej môžete svojej ETC peňaženke zabrať doménu. Napríklad si svoju komplikovanú peňaženku zmením na vvencalek a môžete mi posielať ETC na túto adresu, čo je super, pretože to zjednodušuje posielanie prostriedkov.

i Viac sa o hardvérových peňaženkách dočítate v našom článku Hardvérové peňaženky – alebo, ľudia, updatnite!

Okrem toho je samozrejme k dispozícii celý rad peňaženiek, ako je Jaxx, Coinomi a samozrejme moje obľúbené HW peňaženky Ledger Nano S a Trezor. V prípade, že to myslíte s krypto vážne, tak veľmi odporúčam si HW peňaženku kúpiť, lebo vám uľahčí spanie v noci alebo na dovolenke. Čo sa týka nákupu ETC, nájdete ho na mnohých veľkých burzách.

Ako na Ethereum Classic nahliada Vladimír Vencálek?

Štart Ethereum Classic som zažil na vlastnej koži a musím povedať, že ten pocit, ako sa rozpadá super tím ľudí, je dosť bolestivý, najmä ak v tom máte vlastné peniaze. Avšak od doby rozpadu som premenil svoje portfólio v pomere cca 50 % ETC/20 % ETH a zvyšok altcoiny. ETH držím hlavne kvôli Vitalikovi a ETC kvôli tomu, že je v súlade s mojím presvedčením a osobne si myslím, že má významne väčší potenciál rastu v rokoch 2019 – 2020.

Vladimír Vencálek

Vladimír Vencálek

Vladimír Vencálek je konateľom spoločnosti Invictus Mining s. r. o. a aktívne sa pohybuje v blockchain komunite a špecializuje sa prevažne na mining, altcoiny a využitie blockchain technológie v korporátnej sfére.

4,8 62×
EVGA 750 GQ Power Supply
PC zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 6 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
101,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300bb
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií