AD elektro AD elektro

Sony RX100 V (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Sony RX100 V (RECENZIA)

Kompaktný fotoaparát Sony DSC-RX 100 sa už dnes pomaly ale isto stáva legendou. Prvá generácia tohto fotoaparátu sa na trhu objavila už v roku 2012 a od tej doby sa zhruba každý rok objaví nová verzia, vždy zase o niečo vylepšená. Teraz je v predaji už piaty variant s kompletným, pomerne zložitým označením Sony RX 100 V. Fotoaparát je to naozaj veľmi zaujímavý, priamo bleskurýchly, výkonný a s vynikajúcimi výstupmi. Aj napriek naozaj veľmi kompaktnému vyhotoveniu sa dá doslova nosiť vo vrecku. Prístroj navyše získal prestížne ocenenie asociácie EISA ako „Best product“ v kategórii kompaktných fotoaparátov pre sezónu 2017/2018. Nielen preto sa naň detailnejšie pozrieme v nasledujúcom obvyklom redakčnom používateľskom teste vrátane ukážkových fotografií v plnom rozlíšení voľne na stiahnutie vnútri článku.

Sony RX100 V recenzia

Sony RX100 V je naozaj kompaktný fotoaparát do vrecka

Úplne prvý dojem z fotoaparátu Sony DSC-RX100 Mark V je, že je ešte menší, než sa na prvý pohľad zdá, pretože vo vypnutom stave nie je o nič väčší, ako škatuľka cigariet, čím spĺňa jednu z hlavných vecí, ktorú aspoň ja osobne od takéhoto fotoaparátu očakávam, teda že je naozaj kompaktný, takže ho možno nosiť len tak voľne vo vrecku. Na druhú stranu je však potrebné tiež povedať, že pre niekoho už môže byť malý až príliš – jednoduchý dizajn s čistými líniami je síce na pohľad veľmi elegantný, ale fotoaparátu uberá ergonómiu. Pogumovaná opora na palec na zadnej strane je síce dobrá, ale úplne hladká predná strana nie je na bezpečné držanie úplne ideálna. Pritom by stačil nalepený zvislý gumový pásik na oporu prstov aj vpredu a držanie by bolo oveľa pohodlnejšie a hlavne bezpečnejšie (a za to narušenie dizajnu by to asi stálo). Pravda, fotografom či fotografkám s menšou rukou to asi bude vadiť oveľa menej, či možno vôbec. Tým s väčšou rukou, ale aj ostatným, pre istotu určite odporúčam istiť sa pútkom na zápästie, ktoré je súčasťou balenia.

Sony RX100 V – recenzia testSony RX100 V – recenzia testSony RX100 V – recenzia testSony RX100 V – recenzia test
Sony RX100 V – recenzia testSony RX100 V – recenzia testSony RX100 V – recenzia testSony RX100 V – recenzia test
Sony RX100 V je ešte menší, než sa pri prvom pohľade na fotografie môže zdať. Bez preháňania možno povedať, že ho možno nosiť vo vrecku.

Napriek malým rozmerom však fotoaparát RX100 V pôsobí veľmi robustným a odolným dojmom, jednoducho taká poctivá, pevná kovová škatuľka, zabalená navyše do možno trochu strohého, ale pôsobivého retro dizajnu, ktorý sa mi naozaj veľmi páči. Dobré je tiež rozmiestnenie ovládacích tlačidiel, ktoré sú všetky tam, kde ich človek očakáva, takže žiadne záludnosti a všetko sústredené na maximálnu funkčnosť bez zbytočných výstrelkov. Drobnú výhradu by som mal hádam len k tlačidlu na záznam videa, ktoré v podstate takmer nemožno ovládať pri držaní len jednou rukou – vzhľadom na už spomínanú hladkú prednú stenu a fakt, že tlačidlo je až za hranou gumovej opory na zadnej strane.

Veľmi sa mi páči ovládanie objektívu otočným prstencom, rovnako ako kvalitný 3" LCD monitor na zadnej stene, ktorý je navyše vyklápací nahor aj nadol, čo sa v mnohých situáciách naozaj dosť hodí. Škoda len, že nie je dotykový, čo je v dnešnej dobe až trošku divné. Doslova lahôdkou je hľadáčik, ktorý je dômyselne ukrytý vnútri fotoaparátu a v prípade potreby ho možno vysunúť. Toto riešenie sa mi naozaj veľmi páči, a to nielen z estetického hľadiska, ale aj z praktického – vďaka tomuto riešeniu si Sony RX100 V uchováva veľmi malé rozmery, a napriek tomu má veľký LCD monitor, ktorému hľadáčik neuberá miesto a človek si ho vysunie len v prípade, keď ho naozaj potrebuje (ostré slnko, sneh a podobné klasické situácie).

Sony RX100 V – recenzia test Sony RX100 V – recenzia test Sony RX100 V – recenzia test
Sony RX100 V – recenzia test Sony RX100 V – recenzia test Sony RX100 V – recenzia test
V tenkom tele kompaktu Sony RX100 V sa ukrýva objektív s vysokou svetelnosťou a viac ako 3-násobným zoomom.

Ďalej je fotoaparát vybavený obvyklým statívovým závitom, ktorý je rovnako ako celé telo kovový, čo opäť hodnotím kladne. Nechýba ani vyskakovací vstavaný blesk, ktorý síce nie je nijako extra výkonný, ale to sa dá ľahko kompenzovať zvýšením hodnoty citlivosti ISO, prípadne v kombinácii s využitím vysokej svetelnosti objektívu. Výhodou, naopak, môže byť, že blesk možno prstom nasmerovať dole aj hore, čo sa v niektorých situáciách môže hodiť. Sánky na externý blesk sa na fotoaparát už nevošli, čo však vzhľadom na rozmery nie je nič prekvapivé. Kladne hodnotím jedny spoločné dvierka na pamäťovú kartu aj batériu, ktorú navyše možno nabíjať klasickým micro USB konektorom priamo vo fotoaparáte, takže napríklad na výlet si môžete zabaliť len jednu nabíjačku pre mobil aj fotoaparát, prípadne dobíjať z powerbanky – drobnosť, ale poteší.

Parametre fotoaparátu Sony RX100 V

ParametreSony RX100 V
Snímací čip1" (13,2 × 8,8 mm), 20 Mpx, CMOS Exmor RS
Pomer strán3:2
ObjektívEkvivalent 24 – 70 mm f/1,8 – 2,8
StabilizáciaÁno
Obrazový procesorBionz X
Rozsah hodnôt citlivosti ISOISO 80 – 12 800 (25 600)
Rozsah expozičných časov30" – 1/2 000 (1/32 000)
Automatické zaostrovanie315/25
Rýchlosť sériového snímania24 fps
LCD monitorTFT LCD 3"/7,5 cm (1,2 Mpx)
Video4K/30p
Bezdrôtové rozhranieWiFi, NFC
Pamäťové kartyMemory Stick Duo alebo SD/SDHC/SDXC
Výdrž batérieCca 220 fotografií
Materiál telaHliník
Rozmery102 × 58 × 41 mm
HmotnosťCca 300 g vrátane batérie a karty
i V súčasnej dobe sa pomerne často hovorí o porovnaní mobilných telefónov a (nielen) kompaktných fotoaparátov, výhody, nevýhody a podobne. Pravda, niektoré mobilné telefóny niektorým kompaktom viac či menej úspešne konkurujú – najmä drahé a kvalitné mobily lacnejším fotoaparátom. Pokiaľ však chcete viac než mobil, a pritom so sebou nechcete nosiť nič veľké a ťažké, potom je kvalitný kompakt so svetelným objektívom a väčším čipom, ako je napríklad práve Sony RX100 V veľmi dobrou voľbou – nezaberie veľa miesta, a pritom toho dokáže oveľa viac, než čo dokáže aj veľmi slušný mobil, a dokonca aj viac než väčšina bežných kompaktných fotoaparátov.

Objektív Zeiss s nadpriemernou svetelnosťou

Fotoaparát Sony RX100 V má hneď niekoľko silných zbraní a tou prvou je bezpochyby objektív, ktorým je Vario-Sonnar T* tradične od firmy Zeiss. Rozsah zoomu objektívu je kinofilmovým ekvivalentom rozsahu 24 – 70 mm, čo je vzhľadom na celkové  parametre v podstate ideálnym kompromisom, navyše približne kopírujúcim najobľúbenejší rozsah základných zoom objektívov na digitálnych zrkadlovkách. To by však samo o sebe nebolo nič až také zvláštne, ešte lepšie na tom totiž je, že objektív disponuje priamo skvelou svetelnosťou v rozsahu f/1,8 – 2,8 čo je na kompaktný fotoaparát naozaj skvelá hodnota. Aj kresba objektívu je veľmi dobrá, rovnako ako odolnosť voči priamemu protisvetlu a podobne. Jediným nedostatkom je vinetácia, ktorá je niekedy viditeľná aj na bežných fotografiách (pozri napríklad ukážkové fotografie s vežou kostola proti modrej oblohe). Veľký problém by som z toho však nerobil, pretože s vinetáciou sa dá pomerne ľahko bojovať vhodným nastavením fotoaparátu, prípadne pri dodatočnom spracovaní fotografií v grafickom editore. Vzhľadom na rozmeroy fotoaparátu a veľkosť čipu možno považovať rozsah zoomu, svetelnosť aj výslednú kvalitu fotografií za skutočne vynikajúce – taký objektív naozaj hneď tak každý kompakt nemá. Páči sa mi tiež, že objektív má pri päte kovový prstenec, pomocou ktorého možno ovládať, či nastavovať funkcie – presné nastavenie funkčnosti tohto prstenca je používateľsky definovateľné.

Sony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímkySony RX100 V – ukážkové snímky
Porovnanie snímok s celým rozsahom hodnôt citlivosti ISO.

Ďalším podstatným bodom je snímací čip, ktorým je 1", teda pomerne veľký senzor typu CMOS Exmor RS a s rozlíšením 20 Mpx. Na kompaktný fotoaparát má menej obvyklý pomer strán 3:2, čo však tiež považujem skôr za výhodu, pretože si nemôžem pomôcť, ale tento pomer strán sa mi jednoducho páči viac, ako v prípade kompaktov častejší pomer strán 4:3, nehovoriac napríklad aj o tom, že pomer 3:2 je používanejší aj v prípade fotopapierov a podobne. Aj výstupná kvalita fotografií je veľmi dobrá, čo napokon môžete posúdiť sami na ukážkových fotografiách, ktoré si na môžete nižšie stiahnuť v plnom rozlíšení a úplne bez úprav (pri fotografovaní je navyše vypnutá redukcia šumu).

Musím povedať, že pri ich fotografovaní som bol až sám prekvapený kvalitou výstupu, ktorá pri vysokých hodnotách citlivosti ISO konkuruje nejednej zrkadlovke. Rovnako dobre je na tom aj hybridný systém automatického zaostrovania Sony Fast Hybrid AF, ktorý v sebe kombinuje výhody systémov fázovej detekcie s detekciou kontrastu a je schopný zaostriť počas rekordných 0,05 s. Navyše systém obsahuje 25 polí s detekciou kontrastu a 315 s fázovou detekciou, ktoré pokrývajú 65 % plochy fotografovanej scény, čo je opäť veľmi slušný parameter, ktorý navyše nie je len „papierový“, ale ktorý v praxi rozhodne využijete. To všetko navyše vo veľmi rýchlom tempe aj čo sa týka samotného fotografovania, pretože Sony Cybershot RX100 V zvládne fotografovať rýchlosťou až 24 snímok za sekundu, čo oceníte najmä pri akčnejšom fotografovaní napríklad detí alebo domácich maznáčikov.

Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample Sony RX100 V ukážkové snímky sample
Ukážkové jesenné fotografie sú demonštráciou perfektnej obrazovej kvality na pomery digitálnych kompaktov. Snímky v plnej kvalite nájdete nižšie.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

4K video a nepočuteľná elektronická uzávierka

Nemenej dobré je aj video, ktoré je možné nahrávať aj v stále populárnejšom 4K rozlíšení, a to opäť aj pri nahrávaní akčnejších scén, pri ktorých môžete využiť napríklad aj funkciu sledovania objektu. Ak nie ste príliš akční a radšej máte pomalšie tempo, potom môžete, naopak, využiť možnosť nahrávania až 40× spomaleného videa. Zachytiť a detailne prezrieť si tak môžete aj extrémne rýchle deje. Skrátka ďalší z kreatívnych nástrojov, ktorý môže byť dobrou motiváciou nielen kreatívnym hračičkárom. Zaujímavá a praktická je aj funkcia duálneho záznamu, t. j. možnosť fotografovať v priebehu nahrávania videa, a to v rozlíšení 17 Mpx.

Z ďalších funkcií Sony RX100 V by som hádam ešte spomenul, že pomocou elektronickej uzávierky sa dá s expozičným časom dostať až na 1/32 000 sekundy a elektronická uzávierka tiež umožňuje úplne tiché fotografovanie. Praktické je aj automatické zaostrovanie na oči fotografovanej osoby, ktoré sú automaticky detekované v režime kontinuálneho zaostrovania AF-C. Nechýba dokonca ani programovateľné funkčné tlačidlo, ktorému môžete používateľsky priradiť niektorú zo 40 funkcií, ktorú vy osobne najčastejšie používate. Hodiť sa určite bude aj kompletná konektivita so smartfónmi, a to pomocou kompletného rozhraní WiFi, bluetooth a NFC, ktoré vám pomocou niektorej z dostupných aplikácií umožnia fotoaparát diaľkovo ovládať, sťahovať a zdieľať fotografie, rovnako ako napríklad použiť mobilný telefón ako externý hľadáčik, prípadne ako zdroj informácií o GPS súradniciach a presnom čase.

Voliteľný gumový grip pre väčšiu istotu držania

Dôležitým aspektom pri hodnotení fotoaparátu je aj otázka možného príslušenstva. Sony DSC-RX 100 Mark V je síce klasickým kompaktom, ktorý napríklad neumožňuje použitie skrutkovacích filtrov, ale napriek tomu je ponuka príslušenstva aj tak celkom zaujímavá. Samozrejmosťou je niekoľko rôznych tašiek, dokonca aj štýlové originálne kožené puzdro Sony LCJ-RXF či Sony LCS-RXG, ochrana LCD monitora Sony PCK-LM15, náhradná batéria Sony NP-BX1 a množstvo ďalších doplnkov. Ak radi jazdíte k vode, potom nechýba ani originálne podvodné puzdro Sony MPK-URX100A s možnosťou ponorenia až do hĺbky 40 metrov. Zabudnúť nesmiem ani na pamäťové karty SD/SDHC/SDXC. Pre istotu zdôrazňujem, že ak chcete rýchlosť tohto fotoaparátu využiť naozaj naplno (najmä v prípade videa a rýchleho sériového fotografovania), potom podľa toho vyberte aj skutočne kvalitnú a rýchlu pamäťovú kartu.

Sony RX100 V príslušenstvo Sony RX100 V príslušenstvo Sony RX100 V príslušenstvo
Jedným z kusov príslušenstva je nalepovací gumový grip prinášajúci väčšiu istotu pri uchopení. V ponuke nechýba ani podvodné puzdro s vodotesnosťou až do 40 m.

Osobne sa však priznám, že úplne najviac zo všetkého sa mi v prípade príslušenstva páči jedna nenápadná, ale zato veľmi užitočná drobnosť. Spomínate si, ako som v úvode tohto článku kritizoval ergonómiu držania fotoaparátu, najmä väčšou rukou? Potom vedzte, že aj toto je ľahko a veľmi elegantne riešiteľné. Ak máte väčšiu ruku, alebo je pre vás dobré a bezpečné držanie podstatnejšie, ako dizajn plný čistých a rovných línií, potom si môžete dokúpiť nalepovací gumový grip Sony AG-R2. Priznám sa, že na vlastné oči som tento doplnok síce nevidel, ale už podľa produktových fotografií je zrejmé, že výrazne zlepší držanie a celkovú ergonómiu. A čo sa mi na tom tak páči? Jednoducho to, že vývojári myslia skutočne hlavou a dajú si záležať aj na takýchto drobnostiach – a to skrátka o niečom vypovedá.

Záverečné hodnotenie Sony RX100 V

Záverečné hodnotenie je celkom jasné – fotoaparát Sony DSC-RX 100 V nezískal prestížne ocenenie EISA – Best product v kategórii kompaktných fotoaparátov na roky 2017/2018 len tak, pre nič za nič. Je to skutočne výkonný prístroj, patriaci v súčasnosti k absolútnej špičke. Disponuje skvelým objektívom s optimálnym rozsahom a špičkovou svetelnosťou, rovnako ako väčším snímacím čipom, produkujúcim naozaj mimoriadne kvalitné fotografie. K tomu pripočítajme ešte špičkové technológie, rýchlosť, výkon a rozsiahlu ponuku funkcií. To všetko doplnené o elegantný dizajn v robustnom tele, ktoré je však stále ešte skutočným kompaktom, teda fotoaparátom, ktorý možno bez problémov nosiť len tak vo vrecku. Takto si skrátka ja osobne predstavujem špičkový kompakt so všetkým.

Na druhú stranu nič a nikdy nie je ideálne a drobné nedostatky sa nájdu aj tu – absencia dotykového displeja zamrzí, ale nie je zase takou tragédiou, horšie držanie väčšou rukou tiež nie je ideálne, ale možno to riešiť nalepovacím gripom. Čo však naozaj zamrzí je, že oproti predchádzajúcej verzii Sony RX100 IV má ešte nižší výkon batérie, ktorá väčšinou nevydrží ani umiernené víkendové fotografovanie. Výrobca sa možno snažil urobiť fotoaparát až príliš kompaktný a toto je výsledok. Mňa osobne by napríklad nevadilo, keby sa dlhšia strana fotoaparátu predĺžila pokojne o centimeter za cenu zvýšenia kapacity batérie.

Pravda tiež je, že výrobca si za túto kvalitu nechá dobre zaplatiť a súčasná (10/2017) cena 1 149 € vrátane DPH je skutočne celkom vysoká, aj keď vzhľadom na kvalitu pochopiteľná. Pokiaľ však budete chcieť predsa len ušetriť, môžete zvoliť niektorý z predchádzajúcich variantov tohto fotoaparátu, ktoré v mnohých ohľadoch nie sú o toľko horšie, ale zato sú teraz veľmi výrazne lacnejšie.

Sony RX 100 V recenzia, hodnotenie

Sony RX100 V

Profesionálne kompaktné fotoaparáty

Piata generácia fotoaparátu Sony RX100 je vskutku tým najlepším, čo súčasný trh s digitálnymi kompaktmi ponúka. Aj vďaka cene to nie je nič pre úplných začiatočníkov, ale nároční používatelia sa pre model RX100 V nadchnú. Obrazovou kvalitou sa vyrovná základným zrkadlovkám, pritom ho však môžete mať neustále pri sebe. Potešila nás rýchlosť zaostrenia a všetkých reakcií, perfektné 4K video aj prepojenie s mobilnou aplikáciou.

Klady

  • Vynikajúca kvalita fotografií
  • Kvalitný a vysoko svetelný objektív Zeiss
  • Rýchle zaostrenie aj celkové reakcie
  • Vtipne vyriešený hľadáčik
  • Naozaj kompaktné rozmery
  • Kvalitné vyhotovenie tela
  • Celková ponuka funkcií

Zápory

  • Vyššia cena
  • Kratšia výdrž batérie
  • Nemá dotykový displej
  • Horšie držanie väčšou rukou
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií