AD elektro Star Wars

Samsung Galaxy A51 (RECENZIA): obľúbený telefón s podarenými vlastnosťami a jedným nedostatkom

Zobraziť katalóg

Recenzia

• Autor: Jozef Kišantal

Mobilný telefón Samsung Galaxy A51, zástupca strednej triedy, je na Alze v súčasnosti jedným z najpredávanejších. A nie je ťažké pochopiť prečo, ťahá už len samotná značka Samsung, ktorá je istou zárukou kvality. Nič ale nie je dokonalé, a to platí aj pre A51. Konkurencia v strednej triede je silná, a pokiaľ sa rozhodnete pre nový mobilný telefón, je dobré si rozmyslieť, ktorým vlastnostiam dať prednosť a ktoré oželieť. Nasledujúce riadky odhalia, čo sa prekvapivému krásavcovi podarilo a čo by si Samsung mohol nabudúce odpustiť.

Samsung Galaxy A51

Recenzia Samsung Galaxy A51 – OBSAH

  1. Dizajn a konštrukcia Galaxy A51: lepší ako na fotkách
  2. V balení Galaxy A51 nechýbajú slúchadlá, puzdro však áno
  3. Čítačka odtlačkov prstov v displeji a rýchle odomykanie tvárou
  4. Pekné sledovanie na displeji
  5. Spokojnosť pri fotení
  6. Samsung Galaxy A51 má podarené prostredie a priemerný výkon

Dizajn a konštrukcia Galaxy A51: lepší ako na fotkách

Začnime pozitívami. A dizajn medzi ne rozhodne patrí, pretože A51 vyzerá lepšie v skutočnosti než na fotkách. Na recenziu som si vybral čierno-sivú verziu Samsung Galaxy A51, ktorá možno nie je tak dizajnová ako modro-zelený variant, ale sivá a čierna tiahnu vždy a aj mne sa tento odtieň pri telefónoch väčšinou páči najviac. Po rozbalení sa to potvrdilo aj v tomto prípade, a dokonca možno povedať, že A51 dizajnom prevýšila moje prvotné očakávania.

Môže za to hlavne zadná strana, ktorá nie je čisto sivá alebo čierna, ako by sa mohlo po zbežnom pohľade na fotky telefónu zdať. Výrobca sa so vzhľadom pohral a na chrbte použil dizajnové obrazce, ktoré vyobrazujú aj dúhové farby, pokiaľ mobilný telefón natočíte pod určitým uhlom. Telefónu to dodáva eleganciu, takže o ňom rozhodne nemožno povedať, že by bol len sivou myškou. Obzvlášť keď si po chvíli všimnete, že tento odtieň má pod určitými uhlami aj tmavomodrý nádych.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Na Samsungu Galaxy A51 je možné pri určitých uhloch uvidieť aj dúhu.

K podarenému vzhľadu sa pridáva aj pohodlné držanie. A51 má na šírku 73,9 mm, čo je tak akurát. Puzdro ho rozšíri, ale len o trochu, a za ochranu pred škrabancami to stojí. Rovnako s výškou 158,5 mm nejde o prehnaného obra, takže menej hrozí, že si potom pri používaní budete časom hovoriť, či ste si nemali vybrať o niečo menší mobil. Telefón si pritom zachováva uhlopriečku 6,5", čo málo nie je.

Hmotnosť 172 g je tiež znesiteľná. Celkovo možno povedať, že napríklad oproti priamemu konkurentovi Redmi Note 9 Pro s rozmermi 165,75 × 76,68 × 8,8 mm a hmotnosťou 209 g má Galaxy A51 kompaktnejšie proporcie a pri každodennom používaní to možno poznať.

i Samsung Galaxy S20 FE (PREVIEW): vyššia stredná trieda so Snapdragonom 865

Na zadnej strane poteší aj fakt, že modul fotoaparátu vystupuje len trochu, takže o košeľu alebo nohavice sa vám zachytávať nebude. Znamená to tiež, že položený na stole drží pomerne pevne. Neleží síce ako pribitý, ale nejde ani o veľkú hojdačku, takže písať na ňom ide vcelku bez problémov.

Na ľavej strane sa nachádza len zásuvka na dve SIM karty a pamäťovú kartu, zapínacie tlačidlo aj tlačidlo na úpravu hlasitosti hľadajte vpravo. Na spodnej strane je umiestnený reproduktor a vľavo od nabíjacieho konektora poteší 3,5 mm jack tých používateľov, ktorí ešte neprešli na bezdrôtové slúchadlá.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51.

V balení Galaxy A51 nechýbajú slúchadlá, puzdro však áno

Pochváliť možno aj balenie, ale len čiastočne. Zamrzí, že sa v balení nenachádza ochranné puzdro a ani na displeji nie je aplikovaná fólia od výrobcu. Mnoho konkurentov toto ponúka, a hoci ide o položky za pár eur, ktoré možno ľahko dokúpiť zvlášť, výrobcu by tento prídavok stál na nákladoch oveľa menšiu sumu.

Inak sa v balení nekoná žiadne prekvapenie. Okrem špendlíka na SIM kartu a manuálov výrobca pribalil 15 W nabíjačku a USB-C kábel, ktorý má ale len asi trištvrte metra. Ďalej štandardnú výbavu telefónu dopĺňajú slúchadlá, ktoré sa zapájajú do 3,5 mm konektoru.

Recenzia Samsung Galaxy A51
V balení Samsungu Galaxy A51 nájdeme okrem iného slúchadla a 15 W nabíjačku.

Čítačka odtlačkov prstov v displeji a rýchle odomykanie tvárou

Po rozbalení a pokochaní sa telefónom prichádza na rad prvé zapnutie a po ňom nastavenie biometrie. Jedným zo spôsobov je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je pri Galaxy A51 integrovaná do displeja. Pochopiteľne nie je tak spoľahlivá a rýchla ako klasické senzory, takže ak prechádzate z telefónu s rýchlejšou biometriou, budete si musieť chvíľu zvykať. V praxi by to ale nemal byť veľký problém. K rýchlosti odomykania pomôže aj malý tip – skúste sa pohrať s dobou podržania prsta na čítačke. Nie je nutné na nej držať prst dlho, reaguje pomerne rýchlo.

Čítačka sa ale nachádza príliš dole, len tesne nad softvérovými tlačidlami na pohyb v systéme. Praktickejšie by bolo umiestnenie zhruba vo ⅖ či ⅓ výšky displeja. Keď sa chcete napríklad dostať na domovskú stránku, tiež musíte prstom siahať až k spodnému okraju, ale občasná úľava na prst, ktorý by mal čítačku v prirodzenejšej polohe, by potešila viac.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51.

Keď si váš palec zapamätá presnú polohu čítačky, môžete mobilný telefón odomykať priložením prsta aj na vypnutej obrazovke, nie je nutné ju najskôr prebúdzať. Jedno z nastavení potom dovoľuje raz po displeji ťuknúť, aby sa vám zobrazili informácie vďaka funkcii always-on, alebo si aktuálny čas, stav batérie či notifikácie nechať zobrazovať neustále.

i Samsung Galaxy Note 20 (PREVIEW): nadupané vlajkové lode s mierne odlišným dizajnom

Pokiaľ máte mokré prsty alebo vám čítačka v displeji z nejakého dôvodu nesadne, nastavte si odomykanie tvárou. Je veľmi rýchle a spoľahlivé a po jeho aktivácii som mu dával prednosť pred odomykaním pomocou odtlačku prsta. Než priložiť prst na displej a chvíľu čakať, bolo pohodlnejšie dvakrát poklepať na displej, ktorý sa po rozsvietení takmer okamžite odomkol, takže stačilo už len potiahnuť prstom po displeji.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Čítačka v displeji funguje dobre, ešte lepšie je na tom odomykanie tvárou.

Nie je pritom nutné sa na displej pozerať priamo, mnohokrát stačí len obrazovku rozsvietiť a len tak letmo sa na ňu pozrieť. Mobilný telefón prakticky vždy rýchlo a správne zareaguje.

Pekné sledovanie na displeji

Ďalším plusom A51 je samotný displej. Má „pretiahnuté“ rozmery 20:9, čo znamená, že mobilný telefón sa dobre drží, ale displej je zároveň vysoký, takže sa na neho zmestí viac obsahu bez nutnosti scrollovania.

Super AMOLED technológia ponúka podľa očakávania bezchybné zobrazenie, čo je možné spoznať už pri prvom zapnutí. Hodnoty zobrazenia možno potom ešte upraviť. Zvoliť si môžete Prirodzený alebo Živý režim s výraznejšími farbami a môžete si napríklad pohrať aj s vyvážením bielej.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 a jeho nastavenie displeja.

Displej svieti pri hodnote až 565 nitov, čo síce nie je hodnota, akú ponúkajú vlajkové lode, ale stále je to dosť na to, aby obsah na displeji bol dobre čitateľný aj vonku na slnku.

Samsung Galaxy A51 je mimochodom spolu s A71 prvým telefónom kórejského výrobcu strednej triedy s Infinity-O displejom. Okrúhly výrez s 32 Mpx kamerou sa nachádza uprostred a je precíznejšie spracovaný ako ten pri Redmi Note 9 Pro, ktorý je pri bližšom pohľade trochu „zubatý“.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 má, ako sa na zariadenie kórejského výrobcu patrí, pekný displej.

Spokojnosť pri fotení

A ideme k ďalšiemu plusu Samsungu Galaxy A51. Tým je fotoaparát, ktorý výraznejšiu slabinu nemá. Tvoria ho štyri objektívy a hlavnú úlohu hrá 48 Mpx senzor s optikou so svetelnosťou f/2,0. Fotoaparátu pri dobrých svetelných podmienkach nejde veľmi čo vytknúť, či už čo do množstva detailov, farebnosti alebo svetelnosti, hoci mu chýba optická stabilizácia obrazu.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Pohľad na fotomodul Samsungu Galaxy A51.

Automatika HDR je spoľahlivá a ľahko si možno tiež prepnúť na 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, keď si chcete odfotiť celé námestie, viac ľudí alebo historickú budovu. Záber má celých 123°, čo je viac ako priemer. Efekt rybieho oka síce nemožno prehliadnuť, ale toho sa používateľ úplne nezbaví pri žiadnom telefóne.

Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia
Recenzia Samsung Galaxy A51 – testovacie snímky fotoaparátu.

Fotoaparát sa statočne drží aj pri nižšej hladine svetla a s nočným režimom dokáže podarené fotky aj za tmy a slabého svetla. Výkony sa mi síce večer zdali nie vždy vyrovnané, pretože podobné miesta raz mobilný telefón vyfotil lepšie ako inokedy, to možno ale pripísať aj odlišnosti scén, ktoré predsa len neboli rovnaké.

Makro fotoaparát má 5 megapixel, a pokiaľ si chcete len tak občas odfotiť detail nejakého predmetu, je použiteľný. Štvrtým do partie potom je 5 Mpx senzor hĺbky ostrosti, ktorý slúži pri fotení portrétov. Pri tých si mobilný telefón vie poradiť s okrajmi, hlavne s jednoduchými objektmi.

Redmi Note 9 Pro, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia Samsung Galaxy A51, recenzia
Recenzia telefónu Samsung Galaxy A51 – testovacie nočné snímky.

Pri natáčaní videa ale máte možnosť si len zvoliť rozlíšenie buď 4K, alebo Full HD. Hodnota 30 snímok za sekundu je kvôli čipsetu Exynos 9611 nemenná a 60, alebo dokonca 120 fps si nemožno zvoliť ani pri Full HD rozlíšení.

Fotoaparát celkovo pracuje dobre a výsledky produkuje pekné. Aplikácia fotoaparátu potom poskytuje dostatočné množstvo nastavení, pokiaľ sa chcete pri fotení pohrať. Snáď len funkcia nočného režimu, ktorá sa musí zapínať v ponuke Ďalšie, by mohla byť dostupnejšia.

Recenzia Samsung Galaxy A51
Aplikácia fotoaparátu telefónu Samsung Galaxy A51.

Samsung Galaxy A51 má podarené prostredie a priemerný výkon

Smartfón beží na Androide 10 s podareným prostredím One UI 2.1 a pravdepodobne už v priebehu jesene 2020 je možné očakávať aktualizáciu na Android 11. Počas leta pribudla napríklad funkcia nahrávania obrazovky alebo vylepšenia na fotoaparát a čítačku odtlačkov prstov.

Tu ale nebudeme veľmi pozitívni, pretože výkon práve nie je to, čím Galaxy A51 exceluje. Má len 4 GB operačnú pamäť, a to je na mobil za cenu okolo 350 eur málo. Samsung to skúša aj napriek tomu, že v tejto cenovej relácii majú všetci konkurenti aspoň 6 GB operačnú pamäť RAM.

Recenzia Samsung Galaxy A51
O Samsungu Galaxy A51 nemožno povedať, že by bol slabý, ale 6 GB pamäte RAM by mu pristalo viac.

Aby bolo jasno, Samsung Galaxy A51 rozhodne nie je výkonnostne základný mobilný telefón alebo strúhadlo a ani sa tak nespráva. Napríklad Asphalt 9 na ňom beží bez problémov aj pri vyššom nastavení, ale v praxi sa častejšie, ako by bolo treba, stretnete napríklad s dlhším štartovaním aplikácií, čomu navyše „pomáha“ aj len priemerný čipset Exynos 9611. Ten je o niečo menej výkonný než Snapdragon 720G, hojne nasadzovaný v konkurenčných telefónoch, a kvôli svojmu 10nm (oproti 7nm pri 720G) procesu výroby aj menej energeticky efektívny. Samsung Galaxy A51 má mnoho predností, ale 4 GB, ktoré sú bežné pri telefónoch do 180 eur, medzi ne nepatria.

i Výkon Samsungu Galaxy A51 v teste Geekbench 5
  • Single-Core Score: 326
  • Multi-Core Score: 1326

Výdrž na batériu nie je žiadny zázrak, ale vzhľadom na kapacitu 4 000 mAh je zodpovedajúca. Činí asi deň alebo deň a pol v závislosti od použitia. Úspornejší používatelia by sa vedeli dostať aj na dva dni, pokiaľ sa samozrejme obmedzí sledovanie videa alebo hranie hier.

Samsung Galaxy A51, recenzia

Recenzia Samsung Galaxy A51 – záver

Mobily Samsung

Samsung Galaxy A51 je dôkazom, že ani kórejský výrobca nevie dokonalé mobilné telefóny. Rozhodne nenadchne operačná pamäť len 4 GB a tiež čipset by mohol byť výkonnejší. To je ale asi tak jediný nedostatok tohto telefónu, čo v praxi pri bežnom použití nemusí byť také mínus. Zvlášť keď to A51 vynahrádza skvelým displejom, podareným fotoaparátom a pekným dizajnom, ktorý je rozhodne lepší ako na papieri. Ešte keby výrobca do balenia pridal ochranné puzdro.

Klady

  • Pekný dizajn
  • Kvalitná konštrukcia
  • Fotoaparát vytvára vydarené snímky
  • Prostredie je podarené
  • 3,5 mm jack, NFC
  • Rýchle odomykanie tvárou
  • Celkovo podarený telefón

Zápory

  • Len 4 GB pamäte RAM a slabší procesor
  • Cena by mohla byť ešte nižšia
i Mohlo by vás zaujímať
Jozef Kišantal

Jozef Kišantal

Milovník technológií, produktivity, behania, jazdy na bicykli a priaznivec moderných tendencií v spoločnosti. Rád sa hrám s mobilnými hračkami všetkých platforiem, hlavu si čistím v prírode a veľkú radosť mi robí rodina.

Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií