TOPky na dovču Reklamácia či vrátenie?

6G: Nástupca 5G sa stane bránou do budúcnosti (AKTUALIZOVANÉ)

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Redakcia

6G sieť je plánovaným nasledovníkom aktuálne najvyspelejších 5G sietí. Do budúcnosti prinesie ďalšie navýšenie prenosových rýchlostí. Hoci sa niektoré spoločnosti o siete šiestej generácie aktívne zaujímajú, zatiaľ sa pohybujeme len v oblasti výskumu. Problematická je v tejto chvíli podpora zo strany výrobcov zariadení a vôbec technológia, ktorá si s možnosťami, ktoré má 6G priniesť, nedokáže poradiť. V praxi by sa táto technológia mala objaviť najskôr v roku 2028. Viac v nasledujúcich odsekoch, najnovšie informácie nájdete v kapitole Aktualizácia 28. 2. 2023 – 6G siete v Južnej Kórei už o 5 rokov?

6G sítě

6G siete - OBSAH

 1. Aktualizácia 28. 2. 2023 – 6G siete v Južnej Kórei už o 5 rokov?
 2. Aktualizácia 23. 1. 2023 – Ľudské telo zachytí najviac energie, napomôže lepšiemu príjmu 6G signálu
 3. Aktualizácia 27. 12. 2022 – Kvantové počítače budú pomáhať pri správe 6G sietí
 4. Aktualizácia 19. 11. 2022 – LG prenieslo dáta cez sieť 6G na rekordnú vzdialenosť
 5. Aktualizácia 17. 10. 2022 – Nokia preberá ďalší projekt, tentoraz európsky Hexa-X-II
 6. Aktualizácia 9. 9. 2022 – Ako pred 6G postupoval vývoj jednotlivých generácií mobilných sietí?
 7. Aktualizácia 21. 7. 2022 – Nokia v Nemecku vedie výskumný vládny projekt 6G-ANNA
 8. Aktualizácia 7. 6. 2022 – Prídu na trh ešte pred 6G implementované elektro čipy?
 9. Aktualizácia 2. 5. 2022 – Samsung 6G Forum bude akcia, na ktorej sa verejnosť môže bližšie zoznámiť s 6G sieťami
 10. Aktualizácia 23. 3. 2022 – Európa sa na MWC 2022 vyjadrila k podpore sietí 6G
 11. Aktualizácia 23. 2. 2022 – Vietnam sa ako ďalšia krajina podieľa na vývoji sietí 6G
 12. Aktualizácia 20. 1. 2022 – V Číne budú tlačiť na vývoj 6G a MediaTek vydal whitepaper
 13. Aktualizácia 12. 1. 2022 – Čína dosiahla rekord v rýchlosti prenosu a vypustila prvý satelit
 14. Aktualizácia 7. 11. 2021 – Pražská ČVUT založila vlastné 6G laboratórium
 15. Aktualizácia 10. 9. 2021 – Vedcom v LG sa podaril prvý prenos pomocou 6G na vzdialenosť 100 m
 16. Aktualizácia 29. 7. 2021 – Oppo predstavilo svoju predstavu 6G sietí s umelou inteligenciou
 17. Aktualizácia 9. 5. 2021 – Huawei vypustí prvé 6G satelity na obežnú dráhu
 18. Aktualizácia 22. 1. 2021 – Apple chce mať vlastný 6G modem a zháňa inžinierov
 19. 6G prinesie obrie dátové prenosy v rádoch sekúnd
 20. Súčasná infraštruktúra nie je na 6G pripravená
 21. Výskumy 6G sú ešte len v plienkach, ale odštartovali

Aktualizácia 28. 2. 2023 – 6G siete v Južnej Kórei už o 5 rokov?

Zatiaľ nie je jasné, ako veľmi reálne to bude, ale Južná Kórea sa chystá spustiť svoju 6G sieť ešte pred rokom 2030. Plány oznámilo miestne ministerstvo pre vedu a informačné technológie. Správu zverejnil web ithome.com. Južná Kórea tým chce predbehnúť zvyšok krajín sveta, pretože štart 6G je všeobecne plánovaný na rok 2030, zatiaľ čo Kórea plánuje spustenie už v roku 2028. Predtým sme si v článku spomenuli, že je jednou z krajín skúmajúcich možnosti sietí novej generácie.

i

Honor Magic5 a Magic5 Pro (PREVIEW): Novinky útočia na popredné priečky

Kórejské firmy sa dočkajú podpory zo strany vlády, aby vyrábali potrebné komponenty pre 6G siete. Ďalej budú budovať otvorenú sieť, ku ktorej bude mať prístup ľubovoľné mobilné zariadenie. Už sú spočítané aj náklady na štúdiu uskutočniteľnosti a výskumu 6G, pričom by mali dosiahnuť v prepočte asi 445 miliónov eur. Krajina sa tiež masívne podieľa na patentoch pre súčasné 5G siete, od 6G si pak sľubuje masívnu prevahu vlastných patentov (odhaduje cez 30 %).

6g, Jižní Korea 2028
Južná Kórea sa snaží prepnúť na 6G už o 5 rokov v roku 2028. Zdroj:firstpost.com

Výrazná finančná podpora, uvedomenie si dôležitosti témy zo strany štátu a prísľub nových možností a skorého rozbehnutia úplne nových projektov majú veľký podiel na rýchlom rozvoji 6G v tejto ázijskej krajine. Bude otázkou, ako sa vedcom, technologickým firmám a ďalším bude dariť priniesť rýchle siete s nízkou latenciou medzi svoje obyvateľstvo a nechať za sebou americké, európske a ďalšie ázijské krajiny.

Aktualizácia 23. 1. 2023 – Ľudské telo zachytí najviac energie, napomôže lepšiemu príjmu 6G signálu

Vedci Massachusettskej univerzity v Amherste prišli s prekvapivým zistením. Podľa nich sa v budúcnosti môže ľudské telo podieľať na čiastočnom napájaní rôznych smart zariadení, ktoré budú okrem iného súčasťou 6G mobilných sietí. Telo dokáže zosilniť signál podobne, ako anténa, teda môže pomôcť aj stabilnejšiemu pripojeniu k týmto sieťam. Konkrétne sme schopní zachytiť dostatok elektromagnetickej energie. Správu prináša web firstpost.com.

i

Samsung predstavil 200 Mpx fotoaparát pre Galaxy S23 Ultra aj ďalšie vrcholné telefóny

Jie Xiong, profesor informačných a počítačových vied na tamojšej univerzite, a jeho kolegovia sa pokúsili zostrojiť anténu, ktorá by dokázala zachytiť energiu uvoľnenú LED diódami. Tie svojim veľmi rýchlym prepínaním v jednotkách nanosekúnd slúžia na bezdrôtovú komunikáciu viditeľným svetlom, tzv. VLC (podľa anglického Visible Light Communication).

6g, telo ako pomoc anténe pre príjem 6G
Ľudské telo poslúži anténe najlepšie. Zdroj: hackster.io

Anténu tím vyrobil z medených drôtov zmotaných do cievok. Účinnosť zberu energie sa zvyšuje, ak je anténa spojená s ďalším predmetom. Ideálne takým, ktoré je elektronické. Úplne najvyšší úspech ale dosiahli, keď bola cievka v kontakte s ľudským telom. To teda pomôže zachytiť energiu, ktorá je vlastne odpadovou energiou, vedľajším produktom, LED diód schopných rozsvietiť sa a zapnúť miliónkrát za sekundu.

i

iPhone 14 (RECENZIA): decentné novinky v starom známom vyhotovení

Aktualizácia 27. 12. 2022 – Kvantové počítače budú pomáhať pri správe 6G sietí

Vysokovýkonné kvantové počítače budú v budúcnosti hrať prím. Ich využitie sa nájde v mnohých oblastiach, pričom prevádzka 6G sietí je jednou z nich. Podľa správy z webu asianews.network sa o využitie kvantových strojov zaujíma najväčší telekomunikačný operátor China Mobile. Prezident budúceho výskumného inštitútu tohto operátora Cui Chunfeng hovorí, že siete novej generácie budú samozrejme vyžadovať ešte ďaleko vyšší výpočtový výkon, ako je to pri 5G.

6g, využitie kvantových výpočtov Origin Quantum
Zdroj: originqc.com.cn

Cui dúfa, že preskúmajú možnosti využitia kvantových počítačov v spojitosti s optimalizáciou siete, jej autonómiou či zabezpečením. Technické riešenie vzíde zo spolupráce s čínskym startupom Origin Quantum. Tí využijú svoj kvantový počítač OriginQ Wuyuan na overenie kvantových komunikačných algoritmov. Pre nás, ako budúcich používateľov 6G sietí, to prináša ďalšie uistenie, že na technológii sa už pracuje a tí najskúsenejší preverujú zabezpečenie celkového správneho fungovanie a bezpečnosti spojenia.

Aktualizácia 19. 11. 2022 – LG prenieslo dáta cez sieť 6G na rekordnú vzdialenosť

Práce na podobe budúcej siete 6G sú v plnom prúde. O ďalší test v reálnom prostredí sa postaralo LG. Správu o prenose dát na rekordnú vzdialenosť priniesol server dsl.cz. Známy výrobca LG je jedným z tých, čo sa podieľa na testovaní a určovaní smeru 6G sietí. V lete roku 2021 sa im podarilo simulovať prenos 6G terahertzových dát na vzdialenosť 100 metrov. Po novom pokus poslania a príjmu 6G dát prebehol vo vonkajšom prostredí na vzdialenosť 320 metrov.

6g, test prenosu 6G
Zdroj: lgnewsroom.com

Pretože v prípade 6G hrozia straty signálu na dlhšie vzdialenosti, bolo potrebné využiť zosilňovač výkonu a tiež zosilňovač prijímača. Na nich LG pracovalo spoločne s nemeckými inštitútmi Fraunhofer HHI & IAF. Podľa technického riaditeľa a výkonného viceprezidenta spoločnosti LG Electronics, Dr. Kima Byoung-hoona, sa vďaka tejto demonštrácii o krok priblížili k méte prenosu 1 TB dát za sekundu. Zároveň potvrdil, že LG chce byť jedným z lídrov rozvoja 6G.

Aktualizácia 17. 10. 2022 – Nokia preberá ďalší projekt, tentoraz európsky Hexa-X-II

Mimo už skôr spomínaný projekt 6G-ANNA sa fínska Nokia podieľa aj na ďalšom, veľmi podstatnom projekte. Na začiatku októbra sa výrobca mobilných telefónov nechal počuť, že povedie projekt Hexa-X-II. Ide o už 2. fázu európskej iniciatívy. V novej fáze pribudnú partneri, medzi ktorými zatiaľ mimo Nokie sú Ericsson, Orange, Intel, Siemens či európske univerzity. Partnerov po novom napočítame 44 a každý z nich má za úlohu venovať sa testovaniu a projektovaniu prínosov 6G pred jeho uvedením.

6g, projekt Hexa-X-II

Podľa webu nokia.com sa Hexa-X-II bude zameriavať predovšetkým na udržateľnosť, teda technológie zanechávajúce čo možno najmenšiu uhlíkovú stopu, na inklúziu, ktorá napomôže v prepojení aj s ľuďmi v rozvojových krajinách a ďalej dôveryhodnosť. Tá bude nevyhnutná pre transparentnosť údajov, bezpečnosť či robustnosť siete. Táto 2. fáza projektu by sa mala spustiť už 1. januára 2023 a trvať 2 a pol roka. Viac informácií je možné získať napríklad z YouTube videa projektu Hexa-X.

i

iPhone 14 (RECENZIA): decentné novinky v starom známom vyhotovení

Aktualizácia 9. 9. 2022 – Ako pred 6G postupoval vývoj jednotlivých generácií mobilných sietí?

Označenie 6G vlastne symbolizuje pokrok, už 6. generáciu využitia mobilných zariadení. Pekný prehľad si pripravil web business-standard.com. Všetko sa začalo sieťou 1G, ktorá umožnila iba telefonovať, a zamerala sa teda na vznik komunikácie s použitím mobilného telefónu. Príchod 2G so sebou niesol lepšiu kvalitu hlasu v telefonáte, ale aj zasielanie textových správ SMS a tiež obrázkových správ MMS. Neskôr prišiel aj pomalý mobilný internet cez GPRS a EDGE.

6g, pokrok mobilných sietí

Siete 3G už boli lepšie pripravené na rýchle dátové prenosy umožňujúce použitie aj náročnejších mobilných aplikácií a uskutočňovanie video hovorov. 4G siete sú v súčasnosti stále asi najrozšírenejšie. Sú pre nich typické ešte vyššie prenosové rýchlosti a napríklad aj podpora VoLTE. Nastupujúce 5G siete sa venujú lepšej odozve a priepustnosti dátových prenosov. Takže aj firmy môžu ťažiť z obsluhy automatizovaných systémov a množstva ďalších využití.

Na uvedenie 6G sietí do prevádzky si musíme ešte dlhšie roky počkať, ale vo všeobecnosti si od nich sľubujeme väčšie prepojenie digitálneho a skutočného sveta. Spomína sa prepojenie s umelou inteligenciou a strojovým učením. Ľudia sa budú podľa niektorých odborníkov stretávať a žiť čiastočne vo virtuálnom prostredí metaverse. Budú sa v ňom pohybovať a objavovať zábavu, ale aj riešiť vážnejšie témy, vzdialene sa stretávať a mnoho ďalších použití.

Aktualizácia 21. 7. 2022 – Nokia v Nemecku vedie výskumný vládny projekt 6G-ANNA

Spoločnosti Nokia sa dostalo významnej pozície v projekte 6G-ANNA. Ide o dôležitú súčasť výskumu a štandardizácie sietí 6G v Nemecku a ďalších európskych krajín. Projekt je financovaný nemeckou vládou, konkrétne z prostriedkov Spolkového ministerstva pre vzdelávanie a výskum. Ako spomína oficiálna správa na webe nokia.com, firma sa zameria najmä na návrh kompletnej 6G architektúry.

6g, projekt 6G-ANNA
6G-ANNA je dôležitý projekt v oblasti výskumu 6G sietí nielen z pohľadu Nemecka, ale aj z pohľadu celej Európy. Zdroj: Twitter Nokia

Nokia do toho samozrejme nejde sama. Projekt 6G-ANNA povedie, ale musí spolupracovať s ďalšími 29 partnermi na výskume sietí novej generácie a ich štandardizácii. Svoje slovo bude prikladať konzorcium skladajúce sa z radov priemyselných partnerov, odborníkov, výskumných ústavov a nemeckých univerzít. Podľa firmy sa 6G podarí zjednotiť ľudský, fyzický a digitálny svet. Zároveň dodáva, že komerčné uvedenie do prevádzky sa skutočne stále odhaduje najskôr na rok 2030.

Aktualizácia 7. 6. 2022 – Prídu na trh ešte pred 6G implementované elektro čipy?

So zaujímavým tvrdením prišiel CEO firmy Nokia pán Pekka Lundmark. Správu o tom priniesol web cnbc.com. Podľa šéfa fínskej Nokie sa 6G začne dostávať k verejnosti okolo roku 2030. To je rovnaké obdobie, ako očakáva Južná Kórea a spoločnosť MediaTek. Zároveň sa Lundmark nechal počuť, že mobily podľa neho nebudú tým najzákladnejším zariadením. To sa skôr do tej doby presadia technológie ako inteligentné okuliare či implantované zariadenia.

6g, siete, čip na implementáciu
Toto je malý čip, ktorý si už niekoľko rokov môžete nechať vpraviť do tela a používať ho na rôzne účely.

Svoj odhad ďalej nerozvádzal, ale autor článku sa domnieva, že môže ísť buď o elektroniku implementovanú do mozgu, čo sa snaží docieliť, okrem iného, Neuralink Elona Muska, či napríklad čipy vpravené pod kožu človeka. Také čipy vsunuté napríklad do prstov je možné rôzne prikladať a otvárať nimi dvere, odblokovať telefón a podobne.

i

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G (RECENZIA): konečne regulárny nástupca radu Galaxy Note

Na čo všetko môžu nové mobilné siete 6G slúžiť a čo predpokladajú experti? Zaujímavé zhrnutie sa objavilo na english.elpais.com. Tommy Svensson je profesorom na Chalmers University of Technology vo Švédsku a aj keď uznáva zásluhy súčasných 5G sietí, budúcnosť podľa neho sľubuje hlbšiu integráciu do virtuálnych svetov. Roboti a drony budú na dennom poriadku a čoskoro bude možné objavovať internet a jeho možnosti všetkými 5 zmyslami.

6g, siete, vstup do metaverse
6G nám s patričným vybavením môže preniesť do úplne virtuálnej reality napríklad na koncert.

Komunikovať vraj budeme pomocou hologramov. Vďaka nim si užijeme napríklad koncerty, stretneme sa tvárou v tvár so svojim pracovným tímom a rodinou a budeme súčasťou paralelných svetov, ktoré metaverse ponúka. Tomu všetkému napomôže 6G práve svojou veľmi nízkou latenciou a obrovskými prenosovými rýchlosťami. Aj ďalší spomínaní experti sa vyjadrujú k tomu, aký veľký skok to bude. 6G siete dokážu otvoriť cestu zatiaľ nereálnym možnostiam.

Aktualizácia 2. 5. 2022 – Samsung 6G Forum bude akcia, na ktorej sa verejnosť môže bližšie zoznámiť s 6G sieťami

Spoločnosť Samsung odhalila podrobnosti o chystanom diskusnom fóre týkajúceho sa technológie 6G. Akcia s názvom Samsung 6G Forum sa uskutoční online 13. mája od 1. hodiny rannej stredoeurópskeho času. Možnosť registrácie a rozpísaná agenda vrátane profilov rečníkov je k dispozícii na webe samsung6gforum.com. A o čom diskusia bude?

6g, siete, pozvánka na Samsung 6G Forum
Samsung 6G Forum. Zdroj: news.samsung.com

V úvodnej keynote sa predstaví profesor z The University of Texas Jeffrey Andrews, ktorý sa bude venovať deep learningu 6G sietí. Ďalej nebudú chýbať ani priamo zamestnanci Samsungu, ktorí budú hovoriť napríklad o histórii a presune z 5G sietí na práve najnovšiu technológiu. Dopredu je možné ktorémukoľvek z rečníkov položiť otázku, na ktorú dotyčný na akcii odpovie. Ide teda o jedinečnú šancu, ako sa možno odborníkov na rozvoj mobilných technológií opýtať na nejasnosti v implementácii 6G, ďalšie zaujímavosti a pod.

i

iPhone 13 (RECENZIA): revolučný nie je, prináša ale vydarené vylepšenia

O Južnej Kórei sa, ako o jednom z progresívnych ťahúňov novej technológie, hovorí už dlhšiu dobu. Na tohtoročnom MWC 2022 sa potom miestna ministerka pre vedu a informačné technológie Lim Hye-sook nechala podľa webu koreaherald.com počuť, že prípravy na éru 6G sietí sú v plnom prúde a cieľom je komercializovať ich v rokoch 2028 až 2030. Ďalej nezabudla spomenúť, že krajina sa stala prvou, ktorá takto zvládla uviesť do prevádzky siete 5G v apríli 2019.

Aktualizácia 23. 3. 2022 – Európa sa na MWC 2022 vyjadrila k podpore sietí 6G

V niekoľkých predchádzajúcich aktualizáciách spomíname ako ťahúňov budúcej najrýchlejšej mobilnej siete 6G ázijské štáty. Aký je však postoj k tejto novej technológii u nás v Európe? Na webe Európskej komisie vyšiel článok, ktorý spomína práve 6G, a to pri príležitosti konania tohtoročného Mobile World Congressu v Barcelone. Cez video prenos sa Komisár pre Vnútorný trh, Thierry Breton, vyjadril k ambíciám Európy v otázke investícií do technológií a infraštruktúry.

6g, siete, Európa na MWC 2022
Rečníci akcie On the Road to 6G na MWC 2022. Zdroj: mwcbarcelona.com

O príchode 6G sa rozhovorili rečníci v rámci akcie On the Road to 6G. Ich zoznam je dostupný na webe mwcbarcelona.com. Tí samozrejme schopnosti siete a možnosti, ktoré prinesie, náležite ocenili. Predovšetkým ide o navýšenie výkonu z gigabitových sietí na terabitové a ocenili aj bleskovú odozvu siete. Európska komisia sa zapája a spoločne s ďalšími štátmi začína podnikať výskumy zamerané na skúmanie inovácií 6G. Na plný rozvoj 5G aj na budúce výskumy 6G už bola vyčlenená čiastka 2 miliardy eur.

Aktualizácia 23. 2. 2022 – Vietnam sa ako ďalšia krajina podieľa na vývoji sietí 6G

Podľa informácií z webu vietnamského Ministry of Information and Communications sa Vietnam chystá zasiahnuť do vývoja 6G a zamerať sa naň. Miestny minister Nguyen Manh Hung sa nechal počuť, že v krajine majú byť moderné technológie typu 5G sietí samozrejmosťou. Telekomunikácia sa v posledných rokoch nijako zásadne nevyvíja a potrebuje nový impulz k rastu. V oblasti digitálnej infraštruktúry sa očakáva nárast Cloud computingu, teda prístupu k dátam aj rôznym virtuálnym prostrediam na diaľku.

6g, siete, vietnamský minister
Vietnamský minister Nguyen Manh Hung si je dôležitosti moderných mobilných sietí dobre vedomý. Zdroj: vietnamnet.vn

Príjmy z Cloud computingu by mali predbehnúť tie plynúce čisto z telekomunikácie. Tej by mohlo v raste pomôcť práve 6G. Vietnam sa podľa zdroja radí medzi iba 10 krajín sveta s prítomným riadiacim výborom pre 6G. Nasadenie modernej siete 6G sa teda rozhodne vo Vietname v budúcnosti očakáva a ministerstvo bude licencovať frekvenciu okolo roku 2028. Vietnam sa tak stáva krajinou, ktorá sa bude podieľať na zavedení siete spoločne s ďalšími krajinami ako Čína, USA, Japonsko alebo Južná Kórea.

A práve juhokórejský Samsung vo svojom 6G Whitepaperi pekne zobrazuje technické odlišnosti medzi aktuálne najmodernejšou sieťou 5G a budúcim nástupcom. Svoj dokument k chystaným sieťam Samsung vydal už v roku 2020. Možno sa teda oprávnene domnievať, že aj keď je sieť vo svojich raných začiatkoch a stále sa skúša a mení, výrobcovia už s technológiou do budúcnosti počítajú a okrem svojich zariadení pre ňu určite pripravujú aj rôzne služby.

6g, siete, Samsung, whitepaper
Siete 6G nie sú len s vyššou rýchlosťou, dosť zásadná je potrebná nižšia latencia alebo vyššia hustota zariadení. Zdroj: samsung.com

Aktualizácia 20. 1. 2022 – V Číne budú tlačiť na vývoj 6G a MediaTek vydal whitepaper

Čína má v pláne masívne navýšiť podiel digitálnej ekonomiky svojho hrubého domáceho produktu a do roku 2025 bude o toto usilovať cez niekoľko technologických míľnikov. Medzi tie bude práve patriť aj vývoj najrýchlejšej mobilnej siete budúcnosti 6G. V hre je samozrejme aj rivalita medzi silnými ekonomikami Číny a Spojených štátov. Štátna rada Čínskej ľudovej republiky podľa cnbc.com uviedla, že do tej doby navýšia kľúčové odvetvia digitálnej ekonomiky podiel v HDP na 10 % oproti 7,8 % z roku 2020.

A ako chce jedna z najväčších ekonomík sveta svoju pozíciu v oblasti digitálu ešte navýšiť? Pomôže tomu zavedenie aktuálnych sietí 5G do komerčného prostredia, kde je možné vďaka rýchlostiam a nižšej odozve efektívnejšie pracovať napríklad s dôležitými dátami. Čína sa však chce ešte viac ponoriť do výskumu technológie 6G a chce sa podieľať na vytvorení jej medzinárodného štandardu. Krajina už začala plánovať výskum 6G v roku 2019, kedy ešte len došlo k počiatkom šírenia technológie 5G.

6g, siete, komunikácie, telekomunikácie
6G môže pomôcť čínskej ekonomike.

Výrobca čipov MediaTek vydal tzv. 6G Vision Whitepaper. Ide o akési predostretie možností, významu a využitia tejto siete s ohľadom na jej budúcnosť. Správu o tom prináša phonearena.com, ktorá zároveň odkazuje aj priamo na daný whitepaper dokument. V ňom pomerne podrobne vysvetľujú schopnosti 6G. Spomínajú tiež všetky nové možnosti použitia ako holografická komunikácia či práca s rozšírenou realitou. MediaTek predpokladá nasadenie 6G od roku 2030 s niekoľkými fázami projektu pred týmto termínom.

Aktualizácia 12. 1. 2022 – Čína dosiahla rekord v rýchlosti prenosu a vypustila prvý satelit

Pri implementácii nových technológií sú to väčšinou ázijské krajiny, ktoré sa v prvom rade púšťajú do ich vývoja a testovania. Nie je teda divu, že najaktívnejšou krajinou v oblasti výskumu 6G sietí je aktuálne Čína. Tej sa teraz podarilo vyniesť na obežnú dráhu satelit, ktorý má slúžiť na testovanie elektromagnetického žiarenia siete 6G. Táto moderná sieť bude využívať terahertzové pásmo (THz), oproti doterajšiemu gigahertzovému pásmu siete 5G. Správu o tom prináša web zoommagazin.iprima.cz.

Podľa webu scmp.com sa čínskemu laboratóriu v Nankingu podarilo otestovať prvú reálnu rýchlosť bezdrôtového 6G prenosu. Laboratórium vedené profesorom You Xiaohu sa dostalo pri testovaní na rýchlosť 206,26 Gb/s. Je zrejmé, že posun oproti už tak rýchlym sieťam 5G je značný. Navyše sa zníži latencia, ktorá dovolí využiť rýchle siete na maximum nielen na zábavu vo virtuálnej (VR) či rozšírenej (AR) realite, ale pomôže aj v oblastiach výskumu. Ako doplnil aj čínsky denník Global Times, takéto prenosové rýchlosti sú navyše cestou k tomu, ako obmedziť množstvo fyzického vedenia (káblov) v najrôznejších dátových centrách.

i

Čína je v súčasnosti vedúcou krajinou v oblasti výskumu 6G sietí. Podľa výsledkov zverejnených na spravodajskom serveri NikkeiAsia drží táto ázijská veľmoc 40,3 % všetkých patentov týkajúcich sa sietí budúcnosti. Nasledujú Spojené štáty americké s 35,2 % a s pomerne výrazným odstupom sú na ďalších miestach Japonsko (9,9 %), Európa (8,9 %) a Južná Kórea (4,2 %). Čína navyše aj naďalej plánuje veľké investície do technológií.

6g, siete, komunikácie, telekomunikácie
6G siete vďaka svojej rýchlosti nájdu ďalšie možnosti uplatnenia.

Aktualizácia 7. 11. 2021 – Pražská ČVUT založila vlastné 6G laboratórium

Aj Česká republika sa zapojila do výskumu 6G sietí. Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) bolo založené pracovisko 6Gmobile Lab  (vzniklo premenovaním svojho predchodcu, ktorý sa zaoberal 5G). Medzi aktuálne skúmané témy patrí okrem iného to, ako zariadiť, aby spolu mohlo čo najväčšie množstvo zariadení komunikovať s čo najmenšou latenciou. Ako veľmi praktické využitie sa javí napr. v oblasti dopravy. Ak by si totiž autá medzi sebou dokázali bleskovo odovzdávať informácie, dalo by sa predpokladať, že sa tým zvýši aj bezpečnosť prevádzky.

Aktualizácia 10. 9. 2021 – Vedcom v LG sa podaril prvý prenos pomocou 6G na vzdialenosť 100 m

Veľký úspech sa podarilo dosiahnuť vedcom pracujúcim pre kórejskú spoločnosť LG. Aj tá sa pochopiteľne snaží nezaspať dobu a do výskumu 6G už sa s plnou vervou pustila. Podarilo sa jej dosiahnuť zásadný posun: uskutočnenie prenosu signálu pomocou 6G na vzdialenosť 100 metrov. Akokoľvek to nevyzerá ako mnoho, posun je to značný, lebo doterajší rekord, ktorý držal Samsung, bol „iba“ 15 metrov. Zatiaľ najväčším problémom je, ako sa ukazuje, vysoká strata energie pri prenose.

Zaujímavý článok vydal časopis Forbes. Vymenováva v ňom päť nevyhnutných krokov, ktoré je potrebné vyriešiť predtým, ako sa podarí moderné 6G siete realizovať v plánovanej podobe. Aké to sú?

 1. Masívne inovácie v oblasti bezdrôtovej konektivity
 2. Nutnosť vytvoriť globálne priemyslové štandardy
 3. Proaktívny prístup ku kyberbezpečnosti
 4. Stanoviť zásady používania a zároveň zaistiť dostupnosť 6G všetkým bez rozdielu
 5. Príprava novej generácie vedcov a inžinierov

Aktualizácia 29. 7. 2021 – Oppo predstavilo svoju predstavu 6G sietí s umelou inteligenciou

O čínskom výrobcovi mobilných telefónov Oppo je počuť čoraz viac, teraz sa navyše očividne chystá stať inovátorom v oblasti 6G sietí. Predstavil štúdiu, v ktorej predstavuje 6G siete, ktoré budú vybavené umelou inteligenciou. Aké by to malo benefity pre používateľov? Tým najvýraznejším je samoriaditeľnosť siete. To znamená, že sieť samotná by mala možnosť sa sama optimalizovať podľa aktuálneho vyťaženia či reagovať na pripojené zariadenia (Oppo počíta s tým, že do roku 2035, kedy by mali by 6G siete oficiálne implementované, výrazne narastie počet smart zariadení) a ich dátové potreby. Riadiacim prvkom v tomto prípade nebude sieť ako taká, ale práve to zariadenie.

6G siete a AI
Podľa spoločnosti Oppo budú moderné 6G siete využívať umelú inteligenciu.

Okrem Číny sa do vývoja 6G sietí chystá prehovoriť aj Nemecko. Už tento rok v lete vzniká v tejto krajine hneď niekoľko laboratórií, ktoré sa vývojom tejto technológie – a všetkým, čo je s ňou spojené, teda vrátane etických otázok – bude zaoberať. Objem finančných prostriedkov, ktoré chce Nemecko do tejto oblasti investovať, je v súčasnosti 250 miliónov €. Do budúcna by to malo tejto krajine zaistiť väčšiu samostatnosť a menšiu závislosť od ázijských technológií. A keď sme pri gigantoch z východu – svoje výskumné kapacity v oblasti 6G nedávno rozšírilo aj LG.

Aktualizácia 9. 5. 2021 – Huawei vypustí prvé 6G satelity na obežnú dráhu

Veľmi výrazne sa v oblasti prípravy a zavádzania 6G sietí prejavuje čínsky gigant Huawei. Podľa posledných správ blogera Chang'an Shumajuna, ktorý má údajne blízke väzby práve na Huawei, by mal už tento rok v júni, v spolupráci so spoločnosťou China Mobile, vypustiť na obežnú dráhu dva testovacie 6G satelity. Už teraz je totiž jasné, že si vyvíjané technológie, ktoré majú mať rýchlosť presahujúcu päťdesiatnásobok 5G, nevystačia s doteraz používaným pozemným prenosom. Podľa skôr zverejnených plánov by malo takýchto satelitov krúžiť po obežnej dráhe Zeme až 10 tisíc. Aj plánované prvé dva ale ukážu, ako na tom technológia 6G vlastne je a čo dokáže.

Aktualizácia 22. 1. 2021 – Apple chce mať vlastný 6G modem a zháňa inžinierov

Jeden z členov Next G Alliance, spoločnosť Apple, sa už očividne púšťa do výskumu 6G technológie. Podľa správ agentúry Bloomberg začal totiž naberať inžinierov so špecializáciou v oblasti modemov a mobilných sietí. Podľa inzerátu firma láka práve na vývoj novej generácie bezdrôtových technológií. Pre Apple je zapojenie do tohto pomyselného „závodu“ pomerne zásadné. Pri 5G sieťach totiž tak trochu zaspal a je až do roku 2025 zmluvne viazaný odberom modemov spoločnosti Qualcomm. Pri 6G to zrejme nemieni pripustiť a chce prísť s vlastným modemom – a určite sa mu k tomu bude hodiť aj modemová divízia Intelu, ktorú Apple v roku 2019 kúpil.

6G siete, servery
V 6G technológiách sa zrejme bude angažovať aj Apple.

6G prinesie obrie dátové prenosy v rádoch sekúnd

Hoci sa masívne nasadenie moderných 5G sietí len rozbieha a u nás ešte ani nezačala dražba kmitočtov, vo svete sa začína výraznejšie diskutovať o nasledovníkovi týchto sietí, 6G. O tom, že sa do prieskumu možností novej siete pustili, už informovali ázijskí mobilní giganti Huawei a Samsung, podľa posledných správ „prieskumu terénu“ odštartovala aj čínska armáda, ktorá v nej cíti vyšší bojový potenciál, než v 5G.

i V dnešnej dobe už je k dispozícii pomerne široká ponuka 5G telefónov

Najvýraznejším krokom vpred, ktorý by malo 6G priniesť, je výrazné zrýchlenie prenosu dát. Podľa experta na telekomunikácie z univerzity v Sydney Mahyary Shirvanimoghaddama by mali siete šiestej generácie dosiahnuť prenosových rýchlostí v rádoch tisícov gigabajtov. To znamená napríklad takmer 150 hodín videa v maximálnej kvalite, ktorú spoločnosť Netflix ponúka, stiahnutú behom sekundy.

Na čo ale také objemy dát prenášať? Prakticky by sa 6G dalo využívať napr. v oblasti diaľkovo riadených nákladných automobilov. Do budúcnosti sa predpokladá aj väčšia väzba prístrojov na cloudové služby, tu budú mať vyššie dátové prenosy svoje nepochybné opodstatnenie.

6G siete
Vďaka vysokým dátovým prenosom sú 6G siete budúcim základom na väčšie prepojenie človeka a počítačov. Umožní napr. vytváranie virtuálnych dvojníkov.

To juhokórejský Samsung už sa púšťa vyložene do vôd science-fiction. Predpokladá, že 6G umožní vytvorenie virtuálnych ľudských klonov, prejaví sa v ďalšej dimenzii rozšírenej reality (XR) a možnosti vytvárať priamo v telefóne vierohodné hologramy. Podľa serveru CNET.com by malo byť komerčné testovanie zahájené už v roku 2028.

Súčasná infraštruktúra nie je na 6G pripravená

Akokoľvek je tento dátum „za rohom“, mobilné siete šiestej generácie zatiaľ narážajú na problémy technického rázu. Jednoducho povedané, súčasný technologický svet nie je na príchod 6G pripravený, neexistujú procesory a pamäte, ktoré by si dokázali s tak obrím objemom dát poradiť. Avšak, už v tejto chvíli je jasné, že si s týmto problémom poradí bežná technologická evolúcia. Tá ide ruka v ruke aj s adaptáciou výrobcov na nové technológie. Využitie týchto inovácií sa tak mení v účinnú zbraň v súboji s konkurenciou. Stačí sa len pozrieť na 5G siete: nie je to tak dávno, čo ich presadzovalo pár výrobcov, a teraz sa stávajú bežnou súčasťou inteligentných telefónov.

Výskumy 6G sú ešte len v plienkach, ale odštartovali

Na moderných 6G sieťach a ich riešení sa však plne pracuje. A zdá sa, že vysokú dôležitosť novej technológii prikladá najmä Čína. Tá totiž na začiatku novembra vypustila na obežnú dráhu Zeme prvý experimentálny 6G satelit. Volá sa UESTC – Star Era-12 a slúži ako prototyp na testovanie technológie. Výskum majú na starosť vedci z University of Electronic Science and Technology of China. Zaujímavé veci sa dejú aj na druhej strane oceánu. Vznikla tu totiž Next G Alliance, ktorá má zaštítiť výskum novej technológie. Jej súčasťou sa stali giganti Apple a Google, ale aj spoločnosti ako AT&T, Cisco, Ericsson, Facebook, Hewlett Packard, Intel, LG Electronics, Microsoft, Nokia, Qualcomm, Samsung, T-Mobile, Verizon.

i Mohlo by vás zaujímať

Technológie idú dopredu míľovými krokmi, 6G (mobilné siete šiestej generácie) sú tak logickým výhľadom do budúcnosti. Súčasnosť zatiaľ začínajú ovládať 5G siete, 6G ju posunie najmä v oblasti veľkosti objemu dátových prenosov. Otvoria sa tak nové možnosti, mnoho z nich je zatiaľ len teoretickou predstavou vedcov a autorov sci-fi. Avšak, príchod 6G je otázkou nasledujúceho desaťročia.

Samsung Galaxy S23 5G 128 GB biela - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 47×
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB biela
Mobilný telefón – 6.1" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 3900mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 299 €
829 € S využitím výkupného bonusu
949 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0246b3
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB čierna - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 47×
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB čierna
Mobilný telefón – 6.1" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 3900mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 299 €
829 € S využitím výkupného bonusu
949 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0246b5
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB fialová - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 47×
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB fialová
Mobilný telefón – 6.1" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 3900mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 299 €
829 € S využitím výkupného bonusu
949 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0246b2
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB zelená - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 47×
Samsung Galaxy S23 5G 128 GB zelená
Mobilný telefón – 6.1" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 3900mAh, Android 13
829 € S využitím výkupného bonusu
949 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0246b4
Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB biela - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,7 27×
Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB biela
Mobilný telefón – 6.6" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 4700mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 079 € S využitím výkupného bonusu
1 199 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0245b3
Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB čierna - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,7 27×
Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB čierna
Mobilný telefón – 6.6" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 4700mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 079 € S využitím výkupného bonusu
1 199 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: SAMO0245b5
Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB zelená - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,7 27×
Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB zelená
Mobilný telefón – 6.6" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.8)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 4700mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 079 € S využitím výkupného bonusu
1 199 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0245b4
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB biela - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 85×
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB biela
Mobilný telefón – 6.8" AMOLED 3088 × 1440, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 200Mpx (f/1.7)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, stylus, batéria 5000mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 279 € S využitím výkupného bonusu
1 399 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0244b3
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB čierna - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 85×
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB čierna
Mobilný telefón – 6.8" AMOLED 3088 × 1440, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 200Mpx (f/1.7)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, stylus, batéria 5000mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 279 € S využitím výkupného bonusu
1 399 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: SAMO0244b5
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB fialová - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 85×
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB fialová
Mobilný telefón – 6.8" AMOLED 3088 × 1440, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 200Mpx (f/1.7)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, stylus, batéria 5000mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 279 € S využitím výkupného bonusu
1 399 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0244b2
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB zelená - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 85×
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256 GB zelená
Mobilný telefón – 6.8" AMOLED 3088 × 1440, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 200Mpx (f/1.7)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, stylus, batéria 5000mAh, Android 13
+Darček Smart hodinky Samsung v hodnote 439 €
1 279 € S využitím výkupného bonusu
1 399 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0244b4
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 512 GB biela - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 85×
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 512 GB biela
Mobilný telefón – 6.8" AMOLED 3088 × 1440, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 512GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 200Mpx (f/1.7)+10Mpx (f/2.4)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 45W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, stylus, batéria 5000mAh, Android 13
1 459 € S využitím výkupného bonusu
1 579 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0244c3
4,6 31×
Google Pixel 7 5G 8 GB/128 GB čierny
Mobilný telefón – 6.3" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Google Tensor G2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát 50Mpx (f/1.9)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10.8Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, rýchle nabíjanie 30W, batéria 4355mAh, Android 13
Zľavnené -12 %
624,90 € 707,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GPX1070b1
4,6 31×
Google Pixel 7 5G 8 GB/128 GB, biela
Mobilný telefón – 6.3" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Google Tensor G2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát 50Mpx (f/1.85)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10.8Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, rýchle nabíjanie 30W, batéria 4355mAh, Android 13
Zľavnené -12 %
624,90 € 707,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GPX1070b3
4,6 31×
Google Pixel 7 5G 8 GB/128 GB žltý
Mobilný telefón – 6.3" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Google Tensor G2 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát 50Mpx (f/1.85)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10.8Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, rýchle nabíjanie 30W, batéria 4355mAh, Android 13
Zľavnené -12 %
624,90 € 707,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GPX1070b2
Google Pixel 7 Pro 5G 12 GB/128 GB, čierny - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,2 26×
Google Pixel 7 Pro 5G 12 GB/128 GB, čierny
Mobilný telefón – 6.71" AMOLED 3120 × 1 440, 120Hz, procesor Google Tensor G2 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.85)+48Mpx (f/3.5)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10.8Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, rýchle nabíjanie 30W, batéria 5003mAh, Android 13
Zľavnené -8 %
874,90 € 949 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GPX1071b1
Google Pixel 7 Pro 5G 12 GB/128 GB biely - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,2 26×
Google Pixel 7 Pro 5G 12 GB/128 GB biely
Mobilný telefón – 6.71" AMOLED 3120 × 1 440, 120Hz, procesor Google Tensor G2 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.85)+48Mpx (f/3.5)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10.8Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, rýchle nabíjanie 30W, batéria 5003mAh, Android 13
Zľavnené -12 %
874,90 € 999 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 14. 6. 2023
Objednávací kód: GPX1071b3
Google Pixel 7 Pro 5G 12 GB/128 GB, zelený - Mobilný telefón
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,2 26×
Google Pixel 7 Pro 5G 12 GB/128 GB, zelený
Mobilný telefón – 6.71" AMOLED 3120 × 1 440, 120Hz, procesor Google Tensor G2 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 50Mpx (f/1.85)+48Mpx (f/3.5)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10.8Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, rýchle nabíjanie 30W, batéria 5003mAh, Android 13
Zľavnené -8 %
874,90 € 949 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GPX1071b2
4,7 75×
Nothing Phone (1) 8 + 256 GB čierny
Mobilný telefón – 6.55" OLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát 50Mpx (f/1.8)+50Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 16Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, dual SIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 33W, bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie 5W, batéria 4500mAh, Android 12
468,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOTHa03C2
4,7 75×
Nothing Phone (1) 12 + 256 GB čierny
Mobilný telefón – 6.55" OLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát 50Mpx (f/1.8)+50Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 16Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, dual SIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 33W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 5W, batéria 4500mAh, Android 12
558,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: NOTHa03b1
4,7 75×
Nothing Phone (1) 12 + 256 GB biely
Mobilný telefón – 6.55" OLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát 50Mpx (f/1.8)+50Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 16Mpx, optická a elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, dual SIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 33W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 5W, batéria 4500mAh, Android 12
558,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOTHa03b2
4,5 10×
Motorola EDGE 30 Ultra 12 GB/256 GB biely
Mobilný telefón – 6.7" P-OLED 2400 × 1080, 144Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 8-jadrový, RAM 12GB, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 200Mpx (f/1.9)+12Mpx (f/1.6)+50Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 60Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, dual SIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 125W, bezdrôtové nabíjanie, batéria 4610mAh, Android 12
Zľavnené -2 %
789 € 806 €
Posledný kus na sklade
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SMTR514b2
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií