Ako vybrať herné slúchadlá

Catalogue

K hraniu počítačových hier odporúčame slúchadlá cez hlavu (slúchadlá s hlavovým mostom). Oproti cenovo porovnateľným slúchadlám do uší (kôstky a štuple) lepšie hrajú a bývajú pohodlnejšie, rozdiel spoznáte najmä pri dlhšom počúvaní. Špunty určené priamo na hranie hier síce existujú, odporúčame ich však iba na kratšie počúvanie v kuse, maximálne do niekoľkých hodín. Potom môžu byť nepohodlné.

Jak vybrat herní sluchátka

Herné slúchadlá

  • Majú mikrofón
  • Reprodukcia zameraná na hlbšie basy
  • Spravidla uzavretá konštrukcia
Herní sluchátka

Na aké parametre sa pri výbere herných slúchadiel zamerať?

Provedení

Prevedenie

Slúchadlá na uši (náušníky sa pokladajú na uši)
Spravidla sú drobnejšie a ľahšie ako slúchadlá okolo uší. O niečo lepšie sa tak prenášajú v prípade, že si ich chcete vziať so sebou na cesty. Nebývajú však tak pohodlné, ako cenovo porovnateľné slúchadlá okolo uší.

Slúchadlá okolo uší (náušníky obopnú vaše uši)
V porovnaní s podobne drahými slúchadlami na uši spravidla lepšie hrajú a bývajú pohodlnejšie, obzvlášť pri dlhšom počúvaní. Sú však väčšie a ťažšie. Ich prevážanie v rámci ciest nie je príliš praktické.

Vyššie uvedené slúchadlá sú spojené hlavovým mostom. Ten sa nasadzuje na hlavu a vyrába sa zo železa, ocele a u lacných slúchadiel z plastu. Je vždy polstrovaný, teda netlačia.

Herné špunty (strkajú sa priamo do ucha)
Okrem hrania hier sa vďaka svojej skladnej konštrukcii skvele hodia aj na cesty. Oproti podobne drahým slúchadlám cez hlavu spravidla hrajú o niečo horšie a po dlhšom používaní v kuse (po niekoľkých hodinách) začínajú byť nepohodlné.


Tip: kôstky a špunty na hranie hier neodporúčame. Oproti cenovo porovnateľným slúchadlám na uši a okolo uší hrajú horšie a bývajú menej pohodlné. Výnimkou sú iba špeciálne upravené špunty určené priamo pre hranie hier. Aj tie sa však hodia skôr na kratšie hranie (max. 2-3 hodiny).

Sluchátka na ušiSluchátka okolo ušíŠpunty
Na ušiOkolo ušíHerné špunty
Připojení

Pripojenie

Pomocou drôtu
V porovnaní s podobne drahými bezdrôtovými slúchadlami tie drôtové spravidla lepšie hrajú (nedochádza u nich k strate kvality pri prenose signálu). Nevýhodou drôtových slúchadiel je kábel, ktorý sa môže pliesť. K notebooku aj stolnému počítaču pripojíte slúchadlá s 3,5 mm Jackom aj USB. Pozor si dajte akurát na slúchadlá s 6,3 mm konektorom, ktoré bez redukcie k väčšine počítačov nepripojíte.

Bezdrôtovo
Výhodou bezdrôtových slúchadiel je, že neobmedzujú v pohybe. Pri bezdrôtovom prenose signálu však dochádza k strate kvality zvuku. Oproti podobne drahým drôtovým slúchadlám tak hrajú o niečo horšie. Výnimkou sú iba modely vybavené kodekmi aptX a AAC, u ktorých k strate kvality takmer nedochádza. Sú však drahšie.

K notebooku aj stolnému počítaču pripojíte väčšinu rádiofrekvenčných (WiFi) slúchadiel. Pozor si dajte skôr na Bluetooth slúchadlá. Na prepojenie vyžadujú, aby bol touto technológiou vybavený aj váš notebook, stolný počítač, prípadne iné zariadenie, z ktorého budete chcieť prehrávať hudbu.

Aký majú Bluetooth slúchadlá dosah?

Cca 10 metrov od zariadenia, z ktorého prehrávate hudbu.

Ako sa rádiofrekvenčné slúchadlá prepájajú s počítačom a aký majú dosah?

Prepájajú sa buď prostredníctvom USB vysielača (zapája sa do USB konektora), alebo prostredníctvom vysielacej stanice (zapája sa do počítača cez 3,5mm Jack, RCA kábel alebo optický audio kábel). Rádiofrekvenčné slúchadlá s USB vysielačom majú dosah cca 10 metrov, modely s vysielacou stanicou až 100 metrov.

Konstrukce

Konštrukcia

Otvorená
Slúchadlá s otvorenou konštrukciou ponúkajú vernejšiu reprodukciu hudby s nižšou mierou skreslenia. Prepúšťajú však zvuk von zo slúchadiel a menej tlmia zvuky z okolia. Hodia sa najmä do tichého prostredia, kde sa nemôže stať, že by ste vychádzajúcim zvukom zo slúchadiel niekoho rušili.

Uzavretá
Je ňou vybavená väčšina slúchadiel. Uzavretá konštrukcia tlmí okolitý hluk a neprepúšťa takmer žiadny von. Kvôli izolácii zvuku v mušliach dochádza k jeho drobnej deformácii. Uzavreté slúchadlá preto nehrajú tak dobre, ako podobne drahé otvorené slúchadlá.

Polouzatvorená
Polouzatvorená konštrukcia je kompromisom medzi otvorenými a uzavretými slúchadlami. Pri bežnej hlasitosti čiastočne tlmí okolitý hluk a čiastočne prepúšťa zvuk zo slúchadiel von.

Citlivost a impedance

Citlivosť a impedancia

Citlivosť
Jedná sa o akustický výkon slúchadiel. Uvádza sa v dB/Wm. Čím vyššia hodnota, tým citlivejšie sú slúchadlá na signál z prehrávača. To zjednodušene znamená, že čím väčšiu citlivosť slúchadlá majú, tým hlasnejšie budú hrať, a tým menej energie budú spotrebovávať. Vysokú citlivosť oceníte, ak budete slúchadlá používať aj s nejakým prenosným prehrávačom (mobilný telefón, tablet MP3 prehrávač a ďalšie), kedy nebudú spotrebovávať toľko baterku.

Impedancia
Ide o označenie pre elektrický odpor meničov v slúchadlách. Spoločne s citlivosťou má impedancia vplyv na to, ako hlasno budú slúchadlá hrať. Okrem toho tiež ovplyvňuje kvalitu hudobnej reprodukcie. Veľmi zjednodušene možno povedať, že čím nižšiu impedanciu slúchadlá majú, tým hlasnejšie, ale horšie budú hrať. Tým menej tiež budú spotrebovávať elektrickú energiu z prehrávača (opäť oceníte, ak ich budete používať aj s nejakým prenosným prehrávačom).

Aké slúchadlá k stolnému počítaču a notebooku?

V rámci pripojenia slúchadiel k stolnému počítaču nie je potrebné brať na impedanciu a citlivosť až taký ohľad. Iba nevyberajte slúchadlá s impedanciou väčšou než 130-150 Ohmov. Bez zosilňovača by mohli hrať potichu alebo by nemuseli hrať vôbec. Pokiaľ ide o notebook, platí to isté, čo pre stolný počítač. Iba v prípade, že používate notebook často na baterku, voľte skôr slúchadlá s nižšou impedanciou do 50-60 Ohmov a citlivosťou nad 100 dB/Wm. Notebook potom vydrží na baterke dlhšie.

Budete slúchadlá pripájať aj k prenosným prehrávačom (mobily, tablety, MP3 a ďalšie)?

Ak plánujete slúchadlá používať aj s prenosnými prehrávačmi, odporúčame vyberať medzi modelmi s citlivosťou nad 100 dB/Wm a impedanciou do 50-60 Ohmov. Takéto slúchadlá nebudú toľko spotrebovávať batériu a budú dostatočne hlasno hrať.

Pri akej impedanciu už potrebujem zosilňovač?

Zosilňovač budete potrebovať k slúchadlám s impedanciou väčšou ako cca 200-250 Ohmov (vždy záleží na konkrétnom modeli).

Frekvenční rozsah

Frekvenčný rozsah

Uvádza sa v Hertzoch (Hz) a mal by udávať, v rámci akých frekvenciách slúchadlá dokážu hrať (priemerný dospelý človek počuje frekvencie od 16 Hz do 16 000 Hz (16 kHz). V dnešnej dobe sa však jedná skôr o orientačný údaj. A to preto, že rada výrobcov testuje svoje modely pri hodnotách útlmu +/- 10 a viac dB (správne by mala byť tolerancia +/- 3 dB), alebo neuvádza hodnoty útlmu vôbec.

Slúchadlá testované s útlmom vyšším ako +/- 3 dB síce dokážu hrať v rámci celého spektra frekvenčného rozsahu uvádzaného výrobcom. Avšak v niektorých frekvenciách budú hrať veľmi nahlas a v niektorých zase veľmi potichu (typicky v najvyšších a najnižších hodnotách frekvenčného rozsahu uvádzaného výrobcom). V najvyšších a najnižších hodnotách frekvenčného rozsahu tak už nemožno počítať s vyváženou hudobnou reprodukciou. Na druhú stranu frekvenčný rozsah u slúchadiel testovaných pri hodnote útlmu +/- 3 dB udáva iba tie frekvencie, pri ktorých slúchadlá ešte hrajú vyvážene.

Délka přívodního kabelu

Dĺžka prívodného kábla

Pohybuje sa v rozmedzí od niekoľkých desiatok cm až po 6 metrov. K stolnému počítaču alebo notebooku sa najlepšie hodia slúchadlá s káblom dlhým 1,5-2 m. Kratšie vás budú obmedzovať, u dlhších bude hroziť zamotávanie.

Mikrofon

Mikrofón

Sklápací - pri nepoužívaní je možné ho vyklopiť smerom nahor.
Vysúvací - ak ho nepoužívate, dá sa prakticky zasunúť.
Odnímateľný - mikrofón je možné oddeliť od slúchadiel.
Na kábli - riešenie, ktoré nájdete najmä na slúchadlách do uší (na kôstkach a štuple).

Slovník pojmov - Slúchadlá

Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. Náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spája mušle slúchadiel. Môže byť vyrobený zo železa alebo ocele, u lacných slúchadiel z plastu. Hlavový most je spravidla konštruovaný tak, aby sa dal posúvať, teda aby pasoval na rôzne veľkosti hlavy.

Mušle

Mušle je označenie pre časť slúchadiel, v ktorej sa nachádzajú komponenty, prostredníctvom ktorých vytvárajú zvuk. Mušle slúchadiel sa z vnútornej strany osadzujú náušníkmi, vďaka ktorým je používanie slúchadiel pohodlné. Označenie "mušle" sa spája primárne so slúchadlami cez hlavu (s hlavovým mostom). U kôstok a špuntov sa toto označenie nepoužíva.

Ďalšie pojmy
Print
P-DC1-WEB14
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info