Ako vybrať nástennú klimatizáciu

Catalogue
• Autor: Redakcia

Účinným spôsobom, ako sa v lete ochladiť, sú klimatizácie. Nástenné klimatizácie – alebo tiež splitové klimatizácie – majú veľmi dobrý chladiaci výkon, bývajú energeticky úsporné, a navyše sa vďaka montáži na stenu hodia aj tam, kde by sa mobilná klimatizácia v byte plietla. Na druhej strane, ich inštalácia predstavuje výraznejší stavebný zásah. V našom sprievodcovi sa pozrieme na to, čo by ste mali pred nákupom nástennej klimatizácie zvážiť, na čo si pri výbere dať pozor a zodpovieme aj najčastejšie otázky k téme ako vybrať klimatizáciu.

Ako vybrať nástennú klimatizáciu

Ako vybrať klimatizáciu na stenu – základné tipy

  1. Nástenné klimatizácie do bytu či ďalších priestorov sa skladajú z dvoch častí, vonkajšej a vnútornej. Tieto časti sú prepojené potrubím.
  2. Rozhodujte sa podľa toho, ktorú miestnosť máte v pláne ochladiť (najčastejšie obývacia izba alebo kancelária).
  3. Vnútorná jednotka je najčastejšie biela, zaobstaráte však aj iné farebné varianty, napr. imitáciu dreva.
  4. Splitové klimatizácie sa líšia najmä výbavou, napr. viaczónovými pohybovými snímačmi, samočistiacimi filtrami alebo špeciálnymi režimami.
  5. Rozmýšľajte, kde bude klimatizácia v byte umiestnená – okrem iného rozhoduje aj hluk, ktorý klimatizácia produkuje.
  6. V dnešnej dobe už má veľký význam aj vzhľad klimatizácie – predsa len sa stane neprehliadnuteľnou súčasťou interiéru.
  7. K dispozícii sú aj nástenné klimatizačné jednotky, ktoré v zime poslúžia na vykurovanie interiéru.

Ako vybrať klimatizáciu do bytu či domu – kľúčové parametre pre jej výber

Výkon

Pri výbere akejkoľvek nástennej klimatizácie do bytu je výkon kľúčovým parametrom. Odvíja sa od toho, akú veľkú miestnosť chcete, resp. potrebujete ochladiť. Platí jednoduchá úmera – čím väčšia miestnosť, tým potrebujete aj vyšší výkon klimatizačnej jednotky. Najčastejšie sú na trhu klimatizácie s výkonom 2,5 kW, čo je ideálne pre rozmery do 70 m3. V prípade väčších priestorov je potrebné sa poobzerať po výkonnejších klimatizáciách.

To, aký výkon klimatizácie potrebujete, výrazne ovplyvňujú aj dispozície samotnej miestnosti. Vyšší výkon budú vyžadovať miestnosti, kde sú napr. veľké francúzske okná, nachádzajú sa pod strechou (povalové priestory so zošikmenou strechou) alebo je v nich vyššie množstvo dlhodobo zapnutých spotrebičov.

Spotreba

Nástenné klimatizácie sú elektrické zariadenia a pre svoju prevádzku potrebujú určité množstvo energie. Hoci dnes už ide o energeticky pomerne úsporné zariadenia, rozhodne sa neoplatí tento údaj podceňovať – už preto, že pri klimatizáciách sa počíta s tým, že budú zapnuté dlhodobo. V takom prípade je vhodné investovať do čo najúspornejšej klimatizácie.

Úsporné klimatizácie nájdete v energetickej triede A. Pokiaľ napr. viete, že bude klimatizácia zapnutá len pár hodín denne a navyše len v letnej sezóne, môžete si dovoliť klimatizáciu s vyššou spotrebou – v celoročnej spotrebe sa výsledná hodnota rozloží. Na druhej strane, prečo neušetriť. V každom prípade vždy hľadajte najlepší pomer medzi cenou a výkonom a nerozhodujte sa len podľa toho, koľko stojí klimatizácia pri kúpe.

Hlučnosť

Klimatizácie sú nainštalované v miestnostiach, kde sa cez deň bežne pohybujeme, dôležitým parametrom je preto aj hlučnosť. Tá sa priemerne pohybuje v hodnotách od 50 do 60 dB, čo nie je viac ako napr. televízor na strednej hlasitosti. Pokiaľ sa pripravujete klimatizáciu inštalovať do spálne, poobzerajte sa po takej, ktorá má tichý nočný režim.

Vyhotovenie

Nástenná klimatizácia sa skladá z dvoch jednotiek – vonkajšej a vnútornej. Vonkajšia jednotka obsahuje kompresor, ktorý je srdcom celej klimatizácie. Vnútorná jednotka slúži na rozháňanie chladného vzduchu po miestnosti. Obe časti prepája medené potrubie, v ktorom koluje chladiaca kvapalina a nasávaný vzduch ochladzuje. Tento základný typ nástennej klimatizácie nájdete aj pod názvom klimatizácia split alebo splitová klimatizácia.

Ak chcete mať v dome/byte viac klimatizačných jednotiek, stačí vám iba jedna vonkajšia jednotka. Tento typ sa nazýva multisplitová klimatizácia. Multisplitové klimatizácie umožňujú pripojenie viacerých vnútorných jednotiek na jednu vonkajšiu. Predstavujú však väčší stavebný zásah kvôli dlhším rozvodom.

Odvod kondenzátu

Vo všetkých typoch klimatizácií vzniká kondenzát, teda voda vzniknutá vyzrážaním vzdušnej vlhkosti, ktorú je nutné odvádzať. Zvyčajne sa tak deje samospádom pomocou hadičky, ktorá je súčasťou systému. Kondenzát odteká do domového odpadu, do odkvapu, príp. po plášti budovy k jej päte. V niektorých prípadoch, keď nemožno využiť samospád, je potrebné využiť čerpadlo, ktoré kondenzát vytlačí.

Nástenné klimatizácie

Nástenné (splitové) klimatizácie

  • Vítaný prostriedok na ochladenie miestnosti
  • Vysoká účinnosť a spoľahlivosť
  • Vyžadujú stavebné úpravy bytu
  • Niektoré typy poslúžia aj ako kúrenie

Nástenné klimatizácie ponúkajú výkonné chladenie pre byty, rodinné domy aj kancelárie. Hovorí sa im aj splitové klimatizácie a sú zložené z dvojice jednotiek, vonkajšej a vnútornej, medzi ktorými koluje chladiaca kvapalina. Do miestnosti potom prúdi chladný vzduch, von naopak ten, ktorý odvádza odpadové teplo. Nástenné klimatizačné jednotky majú vysokú účinnosť, niektoré typy v zime môžu pôsobiť aj naopak – ako kúrenie. Nevýhodou nástenných klimatizácií je fakt, že vyžadujú isté stavebné úpravy a s ich inštaláciou si svojpomocne pravdepodobne neporadíte.

Výhody a nevýhody
  • Vysoký chladiaci výkon
  • Nepletú sa v priestore
  • Široký výber dizajnov
  • Fungujú aj ako kúrenie
  • Nevyhnutnosť stavebných úprav
  • Väčšie rozmery
  • Pevné umiestnenie
Klimatizácie bez vonkajšej jednotky

Klimatizácie bez vonkajšej jednotky

  • Všetky výhody nástennej klimatizácie
  • Namiesto vonkajšej jednotky iba nenápadné výdychy
  • Nutné stavebné úpravy bytu
  • Dostanete aj modely s kúrením či odvlhčovaním

Klimatizácie bez vonkajšej jednotky fungujú na podobnom princípe ako nástenné klimatizácie s tým rozdielom, že nevyžadujú inštaláciu priestorovo náročnej vonkajšej jednotky. Namiesto nej si vystačia iba s dvoma decentnými výdychmi, ktoré slúžia ako vstup a vývod vzduchu pre nasávaciu a vypúšťaciu trubicu. Vnútorná jednotka je rovnako ako pri splitovej klimatizácii napevno umiestnená na stene, treba teda počítať s nutnými stavebnými úpravami. Tento typ klimatizácií sľubuje dostatočný chladiaci výkon aj množstvo inovatívnych funkcií.

Výhody a nevýhody
  • Dostatočný výkon chladenia
  • Mnohé pokrokové funkcie
  • Decentné riešenie vonkajších prieduchov
  • Tichý chod
  • Nutné stavebné úpravy
  • Stále umiestnenie

Často kladené otázky

Aké by mala mať klimatizácia funkcie?

Takmer nevyhnutnosťou je diaľkový ovládač, ktorý je dnes súčasťou prakticky všetkých dostupných klimatizácií. Samozrejme, že nástennú klimatizáciu je možné ovládať aj klasicky, ručne, ale vzhľadom na to, že býva umiestnená vysoko pod stropom, je to veľmi nepraktické.

Medzi užitočné funkcie klimatizácie patrí aj časovač, na ktorom si môžete nastaviť, aby sa klimatizácia zapla napr. pred vaším príchodom z práce. Prichádzate tak do bytu s príjemnou klímou. Časovač nájdeme takmer pri všetkých moderných klimatizáciách.

To však nemožno povedať o funkcii rýchleho schladenia bytu, čo je funkcia klimatizácie, ktorú nájdeme hlavne pri drahších modeloch. Hodí sa vo chvíli, keď potrebujete rýchle ochladenie bytu, napr. po návrate z výletu či z dovolenky, kedy sa klimatizácia dlho nepoužívala.

Ako nainštalovať klimatizáciu?

Montáž nástennej klimatizácie vyžaduje odborný zásah. Predsa len v sebe celá akcia obsahuje aj výrazné stavebné úpravy bytu, inštaláciu dvoch pomerne ťažkých jednotiek na fasádu domu, resp. pod strop a pod. Veľa firiem sa špecializuje na odbornú inštaláciu zakúpených klimatizácií, prípadne vám skúsený odborník poradí s tým, akú značku klimatizácie vybrať. Pochopiteľne si za túto službu priplatíte, máte ale istotu, že je klimatizácia nainštalovaná správne a bezpečne.

Ako je to pri nástenných klimatizáciách s filtrami?

Nástenné klimatizácie využívajú filtre, aby vzduch zbavili drobných čiastočiek. Tie sú nenápadným rizikom pre celý systém, pretože postupne poškodzujú súčiastky klimatizácie. Možnosť dýchať čistý vzduch ocenia najmä alergici. Filter je čas od času potrebné vymeniť, výhodné je preto poobzerať sa po klimatizácii s výmennými filtrami. Tie stačí vybrať, prepláchnuť vodou, nechať uschnúť a môžete veselo filtrovať ďalej.

Čo je to EER (Energy Efficient Ratio)?

Koeficient energetickej efektívnosti chladenia, teda pomer medzi odoberaným množstvom energie a výkonom klimatizácie. Pri klimatizácii sa pohybuje od 2,0 do 4,0. A to najdôležitejšie – čím vyšší je tento koeficient, tým sú nižšie náklady na chladenie.

i Mohlo by vás zaujímať
Print
P-DC1-WEB04
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info