Správny tlak v pneumatikách – všetko, čo potrebujete vedieť

Catalogue

Article

Aktualizované

Správne hustenie pneumatík ide ruku v ruke s bezproblémovou prevádzkou auta. Kľúčovým spôsobom totiž ovplyvňuje spotrebu, jazdné vlastnosti aj bezpečnosť, takže nie je dobré ho podceňovať. Čo presne môže zlý tlak v pneumatikách spôsobiť? Ako pneu správne hustiť a na aký tlak? A ako spoznať, že sú kolesá prehustené alebo podhustené? Na mnohé, podobne dôležité otázky ohľadom tlaku v tomto článku odpovieme.

Tlak v pneumatikách

Správny tlak v pneumatikách – OBSAH ČLÁNKU

  1. Aký tlak v pneumatikách je správny?
  2. Prečo je správny tlak v pneu taký dôležitý?
  3. Správne hustenie pneumatík – ako na to?
  4. Meranie tlaku v pneumatikách – ako často a akým spôsobom?
  5. TPMS – automatické stráženie tlaku v pneumatikách
  6. Svieti kontrolka tlaku v pneumatikách. Čo mám robiť?
  7. Defekt pneumatiky – má zmysel prepichnutú pneumatiku lepiť?

Aký tlak v pneumatikách je správny?

Pri osobných autách sa budú správne hodnoty tlaku typicky pohybovať okolo 2,3 baru. Môže to byť viac, môže to byť menej – vždy záleží na vašom automobile, nie na výrobcovi pneumatík. Tie „najsprávnejšie“ hodnoty najľahšie nájdete na karosérii automobilu, lepšie povedané na štítku, ktorý je na nej nalepený. Najčastejšie je umiestnený na vnútornej strane krytu nádrže alebo na stĺpiku dverí u vodiča. Jediným ďalším spoľahlivým miestom je manuál vášho automobilu. Pochopiteľne za predpokladu, že ho máte.

Tlak v pneumatikách
Tabuľka pre hustenie pneumatík ukrytá na dverách u vodiča. Môže vyzerať napríklad aj takto, avšak často má viac hodnôt pre viac rôznych veľkostí pneumatík.

Na štítku nájdete tabuľku s hodnotami, ktoré sú v drvivej väčšine prípadov rozdelené na tlak v predných a tlak v zadných pneumatikách, a tiež podľa miery naloženia auta. Pokiaľ idete s celou rodinou na dovolenku, mali by ste kolesá oproti dochádzaniu do práce trochu prifúknuť. Práve štítok vám povie na aký tlak. Hodnoty bývajú rozdelené aj podľa veľkosti ráfikov, niekedy sa tak môže stať, že tlak v 16-palcových pneumatikách má byť iný ako tlak v 18-palcových.

Prečo je správny tlak v pneu taký dôležitý?

Podhustené alebo prehustené pneumatiky majú negatívny vplyv na bezpečnosť, spotrebu a jazdné vlastnosti vozidla. Správny tlak zaisťuje optimálnu styčnú plochu pneumatiky s vozovkou. Pneumatika má pri nej najlepšiu priľnavosť, a tiež sa opotrebováva tak, ako má. Zle nahustené pneumatiky sa opotrebovávajú nerovnomerne a rýchlejšie.

Tlak v pneumatikách
Podhustená pneumatika ale ešte nemusí byť viditeľne zdeformovaná. V takom prípade ide už skôr o defekt. Aj preto by ste mali tlak pravidelne merať.

Prehustené pneumatiky

Ak je tlak príliš vysoký, vonkajšia strana pneumatiky udržuje vypuklý tvar aj pri zaťažení. Tým sa styčná plocha zmenší len na stred pneumatiky a auto tým pádom nemá dostatočný kontakt s vozovkou, a teda ani takú priľnavosť. Stred pneumatiky sa potom opotrebuje výrazne rýchlejšie, zatiaľ čo krajné časti zostávajú takmer bez opotrebovania.

Okrem horších jazdných vlastností je špecifikom prehustených pneumatík aj znížený jazdný komfort. Pneumatiky totiž menej pružia a jazda je preto tvrdšia.

Podhustené pneumatiky

Hoci to možno nie je príliš intuitívne, aj podhustená pneumatika má menšiu styčnú plochu s vozovkou. Pri zaťažení sa začne jej stredná časť tlačiť smerom do stredu kolesa, teda sa zdvíhať zo zeme. Stred styčnej plochy sa teda cesty vôbec nedotýka. V tomto prípade sa kraje pneumatík opotrebovávajú rýchlejšie ako ich stred.

Podhustené pneumatiky spôsobujú, že auto pláva, teda sa pohybuje zo strany na stranu, a to ako v priamom smere, tak najmä v zákrutách. Pneumatiky s príliš nízkym tlakom majú taktiež vyšší valivý odpor a spôsobujú vyššiu spotrebu paliva.

Tlak v pneumatikách
[Vľavo – optimálny tlak vzduchu; uprostred – podhustená pneu; vpravo – prehustené pneumatiky] 
Veľmi orientačné ilustrácie toho, ako sa mení styčná plocha pneumatiky na základe jej tlaku.

Správne hustenie pneumatík – ako na to?

Hustenie pneumatík nie je nič zložité. Najjednoduchšie je využiť kompresor na najbližšej čerpacej stanici. Pneumatiky je vhodné hustiť za studena. Jazdou sa totiž zahrievajú, čím sa tlak v nich zvyšuje. Pri hustení zahriatych pneumatík by ste sa teda orientovali podľa skreslených hodnôt.

Tlak v pneumatikách
Kolesá sa dajú určite napumpovať aj poriadnou hustilkou, s kompresorom sa ale výrazne menej nadriete. Nájdete ho takmer na každej čerpacej stanici.

Postup hustenia pneumatiky je nasledujúci:

  1. Zastavte pri kompresore.
  2. Nájdite ventilček na akomkoľvek kolese a odskrutkujte z neho krytku.
  3. Natiahnite hadicu z kompresora a upevnite ju na ventilček. Trochu to zasyčí. Uistite sa, že hadica na ventile naozaj pevne drží.
  4. Prejdite ku kompresoru – uvidíte tam ciferník manometra alebo elektronický displej, a tiež páčku alebo tlačidlo. Ak sú tlačidlá dve, sú označené ako plus (hustenie) a mínus (upúšťanie).
  5. Skontrolujte aktuálny tlak v pneumatikách. Ak zodpovedá odporúčaným hodnotám, nemusíte riešiť hustenie a môžete prejsť na kontrolu ďalších kolies.
  6. Ak je tlak stále ešte nižší, stlačte tlačidlo + alebo otočte páčkou. Hodnoty na manometri vystrelia až k maximám. Po pár sekundách tlačidlo pustite/páčku zatvorte. O sekundu o dve sa hodnota na manometri ustáli. V tom momente skontrolujte, ako sa hodnota tlaku zmenila.
  7. Ak manometer ukazuje číslo zodpovedajúce odporúčaným hodnotám, môžete prejsť na ďalšie koleso. Pokiaľ je číslo stále príliš nízke, opakujte bod 6, kým sa tlak nezvýši. Len pamätajte, že čím bližšie budete optimálnej hodnote tlaku, tým kratší čas by ste mali vzduch do pneumatík púšťať. To aby ste ich neprefúkli.
i

Hustenie zimných pneumatík vs. hustenie letných pneumatík

Už vyššie sme písali, že tlak v pneumatikách je ovplyvnený teplotou. Z toho dôvodu sa líši aj hustenie zimných pneumatík od hustenia pneumatík letných. V lete je vhodné pneumatiky hustiť v tieni, alebo ich pred hustením aspoň zbytočne nevystavovať teplu a slnečnému svetlu.

V zime sa naopak odporúča pneumatiky hustiť na mraze, pretože s nízkou teplotou sa tlak v pneumatikách znižuje. Pokiaľ hustíte pneumatiky v garáži, kde je výrazne vyššia teplota ako vonku, pripočítajte k odporúčanému tlaku 0,1 baru za každých 10 °C rozdielu. Pokiaľ teda máte napríklad v garáži 15 °C a vonku je -5 °C, je vhodné pneumatiky prehustiť o 0,2 baru.

Meranie tlaku v pneumatikách – ako často a akým spôsobom?

Meranie tlaku pneumatík je pravidelná činnosť, ktorú by si mal osvojiť každý vodič. Prečo? Pretože tlak v pneumatikách sa rýchlejšie či pomalšie znižuje. To znamená, že kolesá nestačí raz nafúkať, a potom sa spoliehať na to, že sú nafúkané správne. Výrobcovia automobilov odporúčajú kontrolovať tlak po každom tankovaní, avšak bude úplne v poriadku, pokiaľ ho budete merať raz za dva týždne.

Tlak v pneumatikách
Merač tlaku zaobstaráte v analógovom alebo digitálnom vyhotovení. V oboch prípadoch ide o pomerne lacnú záležitosť.

Pre meranie tlaku platia rovnaké odporúčania ako pre fúkanie pneumatík, čo znamená v lete merať tlak v tieni/v garáži, v zime naopak vonku na mraze. Ak ho ešte nemáte, kúpte si merač tlaku pneumatík, nejde o nijak drahú záležitosť.

TPMS – automatické stráženie tlaku v pneumatikách

Tire Pressure Monitoring System alebo TPMS je systém, ktorým musia byť od roku 2014 vybavené všetky nové autá v EÚ. Účelom tohto systému je neustále meranie tlaku v pneumatikách a upozornenie v prípade jeho zmeny. Niektoré systémy zobrazujú aktuálny tlak v baroch na displeji auta, iné len spôsobia rozsvietenie kontrolky, pokiaľ tlak nie je optimálny. TPMS delíme na priamy a nepriamy:

  • Priamy – na meranie tlaku využíva senzory vo vnútri pneumatiky napojené priamo na ventily. Využívajú ho výrobcovia ako Hyundai, Kia, Dacia, Renault, Peugeot alebo Ford.
  • Nepriamy – tlak v pneumatikách odvodzuje od rýchlosti otáčania jednotlivých kolies a ich vibrácií, a to za pomoci systémov ABS a ESP. Využívajú ho značky Mercedes, BMW či koncern Volkswagen (VW, Škoda, Audi, Seat).

Príklady automobiliek nie sú absolútne. Niektoré značky využívajú rôzne systémy pre rôzne modely áut.

i

Externý TPMS do akéhokoľvek auta

Vlastný TPMS si môžete pridať do auta, nech už interne využíva akýkoľvek systém. Pozrite sa do kategórie meračov tlakov pneumatík, nájdete tam externé TPMS systémy. Fungujú jednoducho – do auta si dáte vopred spárovaný počítač s displejom a senzory namontujete zvonku na ventily. Tie sú zabezpečené proti krádeži. Získate vďaka tomu neustály prehľad o aktuálnom tlaku v pneumatikách, aj keď ho samo vaše auto neponúka.

Veľkou výhodou priameho TPMS je presnosť merania. Tieto systémy sú schopné vám zobrazovať presné číselné hodnoty, a to aj pri státí na mieste. Nevýhodou priameho TPMS sú naopak pomerne vysoké servisné náklady. Samotné ventily stoja niekoľko desiatok eur, pričom kolesá si často nemôžete meniť sami ani v prípade, že ich máte na dvoch sadách diskov. Bezdrôtové senzory je totiž nutné pri prezúvaní spárovať s palubným počítačom, a to musí skrátka urobiť profesionál v dobre vybavenom servise.

Tlak v pneumatikách – TPMS
Nemá vaše auto priamy TPMS? Môžete si ho do auta pridať ako externé bezdrôtové merače tlaku s displejom.

Alternatívny systém – nepriame TPMS – má výhody a nevýhody prehodené. Najväčšími výhodami sú bezúdržbovosť a nulové servisné náklady. Do pneumatík nie je potrebné nič pridávať a kolesá si môžete pokojne meniť sami. Je to však vykompenzované nevýhodami, medzi ktoré patrí hlavne nižšia presnosť a rýchlosť merania. Tento systém vám nebude ukazovať presné hodnoty, len vás upozorní na prípadný únik vzduchu, avšak nie tak rýchlo ako priamy TPMS.

V oboch prípadoch je nutné, aby bol systém TPMS vo vašom aute funkčný. V opačnom prípade neprejdete kontrolou na STK.

i

TPMS senzory kúpite na Alze

Potrebujete nové TPMS senzory? Na Alze ich nájdete stovky. Do filtra si zadáte značku a model vášho auta, následne sa vám zobrazia len kompatibilné produkty.

Svieti kontrolka tlaku v pneumatikách. Čo mám robiť?

Ak sa kontrolka tlaku v pneumatikách práve rozsvietila, mali by ste zastaviť hneď ako to bude možné a skontrolovať tlak v pneumatikách. Pre tieto prípady sa hodí mať merač tlaku pneumatík, tlak ale môžete skontrolovať aj kompresorom na čerpacej stanici. Pokiaľ je tlak v pneumatikách naozaj nízky, je potrebné pneumatiky nahustiť hneď, ako to bude možné. Keď vyrazíte na cestu a kontrolka sa onedlho opäť rozsvieti, skontrolujte tlak znova. Ak je skutočne opäť nižší, pravdepodobne ide o defekt, ktorý treba bez meškania riešiť.

Tlak v pneumatikách – kompresor
Po rozsvietení kontrolky tlaku by ste mali pneumatiky najskôr premerať a nahustiť. Poslúži vám na to napríklad aj malý kompresor do auta.

Po príchode do cieľa tlak radšej skontrolujte aj v prípade, že už sa kontrolka nerozsvieti. Kontrolka by určite nemala svietiť v prípade, že je tlak v pneu v poriadku. To by totiž označovalo poškodenie meracieho systému, ktorú by vám malo auto oznámiť iným spôsobom (napríklad blikaním kontrolky). Pokiaľ máte podozrenie na chybné hlásenie, bude najlepšie sa objednať do servisu.

i

Reset TPMS pri vozidlách s nepriamym meraním

Pri autách s nepriamym TPMS sa môže stať, že sa kontrolka tlaku rozsvieti po prezutí na nové pneumatiky, alebo dokonca aj po jednoduchom nahustení. Je to úplne bežné a na zhasnutie kontrolky stačí systém TPMS prenastaviť.

Pri nových autách nájdete možnosť prenastavenia východiskových hodnôt TPMS v menu palubného počítača. Ak máte menu auta v angličtine, hľadajte položky „tires“ (pneumatiky), „Tire Pressure Monitoring System“ a „set“ (nastaviť). Napríklad pri starších autách koncernu VW na to ale slúži celé špeciálne tlačidlo pri radiacej páke s ikonou merania tlaku v pneumatikách a označením „SET“.

Defekt pneumatiky – má zmysel prepichnutú pneumatiku lepiť?

Najmenej starostí v prípade defektu majú majitelia dojazdových run-flat pneumatík. Tie sú vybavené samonosnou stenou a v obmedzenom režime fungujú aj pri poškodení. Pre dojazd k servisu teda nie je potrebné montovať na auto rezervu. Pokiaľ run-flat pneumatiky nemáte, pravdepodobne budete musieť po klasickej rezerve predsa len siahnuť. Ešte jedna alternatíva ale existuje – zalepenie pneumatiky. S opravnými súpravami na pneu spravidla nejde o nič náročné.

Ako funguje opravná súprava s tesniacou hmotou v plechovke? Ilustrácia riešenia od značky Slime.

Opravné súpravy sa ponúkajú v troch základných vyhotoveniach:

  1. Ihla a knôt – s touto súpravou musíte dieru v pneumatike najskôr nájsť. Potom ju vyčistíte a rozšírite pomocou dodaného pilníka. Nakoniec pomocou veľkej ihly, ktorú tiež nájdete v balení, prestrčíte pneumatikou špeciálny lepiaci knôt. Ten pri vyťahovaní ihly defekt zacelí a pneumatiku môžete nahustiť na požadovaný tlak.
  2. Tesniace súpravy v plechovke – plechovku pomocou hadičky pripojíte na ventilček poškodeného kolesa a stlačíte. Plechovka začne pneumatiku plniť špeciálnou lepiacou hmotou, ktorá pneumatiku zároveň nahustí do stavu, kedy je možné s ňou jazdiť.
  3. Tesniace súpravy s kompresorom – fungujú veľmi podobne ako súpravy v spreji, avšak tesniacu hmotu ženie do pneumatiky kompresor, ktorý ju zároveň dofukuje.

Vo všetkých prípadoch platí, že po oprave je nutné v pneumatike ešte skontrolovať tlak a prípadne ju dofúkať. Na vlastnoručne opravenej pneumatike samozrejme nemožno jazdiť dlho – je nutné vyhľadať najbližší pneuservis, kde vám pneumatiku opravia poriadne. Dovtedy sa správajte, ako by ste mali na aute rezervu. Jazdite zníženou rýchlosťou, a to maximálne niekoľko desiatok kilometrov. Oprava defektu ale nie je ťažká, a pokiaľ u seba máte vhodnú súpravu, určite má zmysel ju využiť.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách, rovnako ako jeho správna hodnota, je nevyhnutnou súčasťou prevádzky akéhokoľvek vozidla. Tlak nie je vhodné podceňovať, pretože to môže mať negatívny vplyv ako na spotrebu, tak na jazdné vlastnosti a bezpečnosť.

4.5 22×
P 450 with hose
Tyre Pressure Gauge - for tires even with poor access to valve
14.16 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR1889
3.9
YATO 10 Bar Tyre Pressure Meter
Tyre Pressure Gauge - for pressure, pressure gauge 10 bar, 40cm long hose, air inlet: 1/4"
12.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPRA4703g
5.0
OXFORD Air Gauge digital pneumatic meter
Tyre Pressure Gauge
14.90 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: Moto21356
4.7 60×
OSRAM Digital Compressor - TYREinflate 1000
Compressor oil-free, input power 180 W, max. pressure 5,5bar, voltage 12V
63.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR272003
4.1 90×
Compass 12/230V BLOCK TÜV/GS
Compressor oil-free, input power 150 W, flow rate 8l/min, max. pressure 17bar, voltage 12V and 230V
43.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR218922
4.8 206×
Xiaomi Portable Electric Air Compressor 1S
Compressor oil-free, max. pressure 10,3bar, voltage 12V, weight 0,465 kg
49.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: XI210a2
4.8 11×
AirMAN ResQ Compressor
Repair Kit - for tyre defect sealing up to 6mm, 450ml sealant, packing compressor and attachments for further use
47.90 €
Currently Unavailable
Order Code: AUPR4083a
4.7 110×
Compass Tyre Defect Repair Kit
Repair Kit - for emergency repair of common tire treads, ergonomic needle, fork fork, 5 pcs of repair wicks, cement based adhesive
5.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPRA4659
4.2 64×
Compass Tyre Sealer and Inflator 450ml CAPTAIN
Repair Kit - for punctures up to 5mm
6.70 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR173
4.9 13×
Slime Soul Refill SLIME 473ml
Repair Kit - soul filling, sealer and puncture prevention, use for all kinds of souls, remains liquid after installation, it won't harden, it won't dry out, repairs punctures up to 3 mm deep, the recommended speed after repair is max. 80 km/h
13.02 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR277789
4.8
Slime Tubeless refill SLIME 473ml
Repair Kit - soulless filling, sealer and puncture prevention, remains liquid after installation, it won't harden, it won't dry out, repairs punctures up to 6 mm deep, the recommended speed after repair is max. 80 km/h
13.90 €
Currently Unavailable
Order Code: AUPR277794
4.6 13×
Semi-Automatic Slime Smart Spair Flat Tire Repair Kit
Repair Kit , semi-automatic - quick solution of tyre punctures on passenger cars, motorcycles, inflatable boats, repair of punctures up to 6 mm, easy to use, small dimensions - compact and easily portable, universal for all types of cars, it connects perfectly with the defect and seals, includes compact inflator
38.90 €
Currently Unavailable
Order Code: AUPR277787
4.4 12×
Compass Tyre Puncture Repair Kit 45 parts
Repair Kit for quick repair of tubeless tyres, 45x parts
19.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR327894
1.0
AIRMAN TRK RESQ MAX COMPRESSOR
Repair Kit - airMAN TRK ResQ MAX Compressor (for 16"-22" wheels)
61.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR243713
4.0
MOTUL Tyre Repair Spray 0,5l
Repair Kit - repairs and inflates tyres quickly, depending on the extent of the puncture. The composition does not interfere with the latex inner tube or tyre. After use, it allows you to drive to a service centre to carry out repairs.
7.79 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR318432
5.0
OSRAM tire repair putty - TYREseal 450
Repair Kit - tyre repair sealant, seals holes up to 6 mm, range up to 200 km, also suitable for TMPS, volume 450 ml
30.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPR293615
Print
P-DC1-WEB02
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info