Display refresh rate

Catalogue

Article

• Autor: Redakcia

Obnovovacia frekvencia displeja udáva, koľkokrát sa za jednu sekundu prekreslí obraz na obrazovke. Vyššie číslo znamená plynulejší obraz. Bežná frekvencia je 60 Hz a pri rýchlom „scrollovaní“ obrazu môžete pocítiť veľmi mierne trhanie. Nedochádza k tomu pri obnovovacích frekvenciách 90, 120 alebo viac Hertzov. Táto informácia je dôležitá nielen pri výbere mobilného telefónu, ale aj pri monitoroch alebo televízoroch.

Obnovovacia frekvencia displeja

Obnovovacia frekvencia – OBSAH

  1. Čo je obnovovacia frekvencia?
  2. Video obsah sa často prehráva len pri 24 Hz
  3. Obnovovacie frekvencie a hry
  4. Obnovovacia frekvencia v monitoroch: dôležitý parameter pre hráčov
  5. Obnovovacia frekvencia televízorov: Pozor na marketingové návnady

Čo je obnovovacia frekvencia?

Obnovovacia frekvencia určuje, ako často displej aktualizuje svoj obsah. Vyjadruje sa v jednotkách frekvencie (kmitočtu), t. j. v hertzoch (Hz). V súčasnosti sa najčastejšie stretávame s frekvenciami 30 Hz, 60 Hz, 90 Hz a 120 Hz.

Na displejoch s vyššou obnovovacou frekvenciou vyzerá pohyblivý obsah plynulejšie a svižnejšie. Oceníte ju najmä pri hraní hier alebo sledovaní multimédií, ale je užitočná aj pri prezeraní e-mailov alebo interakcii s používateľským rozhraním sociálnych sietí. Práca s telefónom môže pôsobiť pri frekvencii 90 Hz plynulejšie ako pri štandardnej frekvencii 60 Hz. Na druhej strane treba tiež však poznamenať aj to, že vyššia obnovovacia frekvencia nie je pre bežné používanie telefónu nevyhnutnosťou a rozdiely sú len minimálne.

Video obsah sa často prehráva len pri 24 Hz

Väčšina videoobsahu sa však prehráva pri štandardnej frekvencii 24 snímok za sekundu (24 Hz). Preto sa pri spracovaní displeja musí buď prispôsobiť snímková frekvencia obsahu, alebo sa musí obsah „preškálovať“ na snímkovú frekvenciu. Najväčšia výhoda 120 Hz displejov tkvie v tom, že dokážu prehrávať obsah pri 60 Hz, 30 Hz a 24 Hz s rovnomerným rozdelením snímok. Ostatné obnovovacie frekvencie vyžadujú spracovanie pri 24 Hz škálovaní videa. Nekvalitné spracovanie môže spôsobiť rušivé trhanie videí.

Obnovovacie frekvencie a hry

Rýchlejšie displeje majú veľký význam aj pri hranie hier. Vyššia snímková frekvencia a rýchlejšia odozva displeja môžu mať výrazný vplyv, pretože vizuálne oneskorenie (latencia) je nižšie a hranie sa zdá byť plynulejšie. Hráči počítačových hier pravidelne prisahajú na 120 Hz a dokonca 144 Hz displeje. Teraz z toho môžu ťažiť aj hráči mobilných hier, hoci na oveľa menšej obrazovke. Hranie hier s vysokou snímkovou frekvenciou si však vyžaduje taktiež aj výkonný procesor, ktorý zabezpečí, že grafická snímková frekvencia drží krok s vysokou obnovovacou frekvenciou displeja.

  • 30 Hz: minimum – ponúkajú najlacnejšie modely
  • 60 Hz: rozumný základ
  • 90 Hz: nadštandard, všetko beží výrazne plynulejšie
  • 120 Hz: dnešná špička, obraz s vysokou obnovovacou frekvenciou
  • 144 Hz a viac: špecializované herné telefóny

Obnovovacia frekvencia v monitoroch: dôležitý parameter pre hráčov

Obnovovacia frekvencia je dôležitou hodnotou aj pri výbere monitorov. Aj v tomto prípade platí, že vyššie frekvencie sú nevyhnutnosťou pre hráčov počítačových hier, ale na bežné kancelárske použitie sú v podstate zbytočnosťou. Minimum pre hráčov je 75 Hz, ideálne aspoň 120 alebo 144 Hz alebo viac. Aby sa dosiahla plná kvalita obrazu, musí snímková frekvencia nastavená v hre zodpovedať obnovovacej frekvencii displeja. Dôležitý je aj tzv. čas odozvy, teda čas, za ktorý je displej schopný zmeniť farbu pixelov z čiernej na bielu. Čím kratší je čas odozvy, tým ostrejší je obraz aj v dynamických scénach.

monitory, hranie, pc, notebook
Obnovovacia frekvencia displeja je dôležitý parameter najmä pre hráčov.

Obnovovacia frekvencia televízorov: Pozor na marketingové návnady

Televízor je tiež displej, takže aj jeho obnovovacia frekvencia je dôležitou vlastnosťou. Pri výbere však buďte opatrní. Niektorí výrobcovia majú tendenciu uvádzať doslova obrovské obnovovacie frekvencie okolo 240 alebo kľudne aj 600 Hz. To je však len marketingová hodnota, ktorú je daný model schopný dosiahnuť vďaka najrôznejším softvérovým vylepšeniam. V praxi sa „fyzická“ obnovovacia frekvencia panelov pohybuje približne okolo 100 Hz a uvedená hodnota vyjadruje, do akej miery je daný televízor schopný „chýbajúce“ snímky dopočítať.

i Najlepší televízor na PS5 a Xbox Series – ako ho vybrať?

Dôležitá je ešte jedna vec, ktorá číselne zvyšuje obnovovaciu frekvenciu obrazu. Ide o to, že sietnica oka má pamäťový efekt, ktorý by si bez problémov poradil so staršími televízormi, kde sa obraz prekresľoval riadok po riadku, ale nedokáže si poradiť s modernými panelmi LCD alebo OLED, kde sa obraz nemení celý, ale len v častiach, v ktorých sa niečo zmenilo. To vedie k strate ostrosti obrazu. Riešenie? Vložiť za každú snímku jedno prázdne čierne pole, aby sa pamäťový efekt sietnice vyrušil a každá nasledujúca snímka bola pre oko nová, a teda rovnako ostrá. A sme opäť pri skutočnej a deklarovanej obnovovacej frekvencii. Daný panel má teda stále 50 Hz na vstupe, ale ak po každej snímke vložíme čierne prázdne pole, zrazu máme 100 Hz na výstupe. A to je práve tá hodnota, ktorú sa výrobcovia televízorov snažia predať zákazníkom.

TV, obnovovacia frekvencia
Obnovovacia frekvencia, ktorú uvádzajú výrobcovia televízorov, je často nadhodnotená.
i Mohlo by vás zaujímať

Pri obnovovacej frekvencii platí jednoduchá rovnica: čím viac, tým lepšie. Dnes sa za minimum považuje aspoň 60 Hz, ideálna hodnota je vyššia – 90 Hz. Ak hráte hry, siahnite po telefóne so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Na druhej strane, nie pri všetkých možnostiach používania telefónu je táto hodnota smerodajná. Pri bežnom používaní nie sú vysoké obnovovacie frekvencie nevyhnutné.

Print
P-DC1-WEB16
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info