Prečo by ste si mali zaobstarať širokouhlý objektív?

Catalogue
Prečo by ste si mali zaobstarať širokouhlý objektív?

Širokouhlý objektív je jedným zo základných príslušenstiev k bezzrkadlovke alebo digitálnej zrkadlovke, vďaka širokému uhlu záberu totiž dokážete zachytiť oveľa väčší výsek scény, než je tomu pri štandardných objektívoch a teleobjektívoch. Taký objektív však má ešte ďalšie výhody, ktoré môžete v praxi využívať.

Širokouhlý objektív využijete na snímky interiéru a krajiny

Do skupiny širokouhlých objektívov sa radia prakticky všetky objektívy, ktorých efektívne ohnisko je menšie ako 35 mm, aspoň taká je najčastejšia definícia pre širokouhlý objektív. Uhol záberu 35 mm objektívu je v prípade plného formátu 62°, môžeme teda konštatovať, že širokouhlý záber má ešte o niečo väčšie pokrytie.

Štandardné setové objektívy, ktoré sú dodávané k zrkadlovkám a bezzrkadlovkám majú efektívny ohniskový rozsah približne 27 až 88 mm. V závislosti od veľkosti snímača vo fotoaparáte a na cene celej súpravy potom bude variovať fyzická ohnisková vzdialenosť objektívu a tiež jeho svetelnosť, prípadne rozsah na dlhom ohnisku.

V prípade, že už taký objektív máte (typicky 18-55 mm, 18-105 mm a pod.), potom ste sa možno už ocitli v situácii, ktorá by si zaslúžila širší záber, ale už nebolo kam cúvať a pri použití najkratšej ohniskovej vzdialenosti nebol záber úplne ideálny.

Širokoúhlý objektiv šířka záběru ohnisková vzdálenost

Jednoduché pravidlo hovorí, čím kratšie ohnisko, tým širší uhol záberu.

Odtiaľ teda logicky prvý dôvod na obstaranie širokouhlého objektívu – pokiaľ potrebujete častejšie využívať širší záber, potom je pre vás také sklo nevyhnutné. Zvlášť keď fotografujete v interiéri, alebo sa naopak zameriavate na krajinnú fotografiu.

Skreslenie nie je chyba ale vlastnosť

Najširšie ohnisko pri setových zoomoch (ako je uvedené vyššie cca 28 mm) poskytne uhol záberu približne 75°, pokiaľ ale zvolíte ohnisko ešte širšie, dostanete sa na uhol záberu 84° (ohnisko 24 mm) alebo 94° (ohnisko 20 mm) čo už je na fotografii poznať, doslova totiž diváka vťahuje do obrazu.

Typickým zástupcom širokouhlého zoomu sú objektívy s efektívnym rozsahom cca 12-24 mm pri plnoformátových aparátoch alebo 16-35 mm pri aparátoch s menším APS-C snímačom. V praxi to znamená uhol záberu širší ako 100°.

Typickou vlastnosťou takýchto objektívov – či už ide o variant zoomový alebo pevný – je výraznejšie sférické a perspektívne skreslenie. V oboch prípadoch ide o vlastnosť týchto objektívov a je možné ju čiastočne odstrániť pri postprodukcii. Skreslenie sa prejavuje predovšetkým v okrajových častiach záberu.

Širokoúhlý objektiv interiérová fotografia ohnisková vzdialenosť sveteľnosť

Interiérová fotografie s nízkou hladinou osvetlenia je ideálna disciplína pre širokouhlý objektív – ohnisko 14 mm (EQ 35 mm).

Perspektívne skreslenie je väčšinou dané krátkou predmetovou vzdialenosťou – vzhľadom na šírku záberu budete v prípade menších objektov stáť dosť blízko – a potom dochádza k výraznému skresleniu. To sa prejavuje napríklad pretiahnutým nosom či rukami a nohami. Pokiaľ nebudete fotiť kolmo, ale fotoaparát nakloníte, skreslenie bude výraznejšie. Na druhú stranu ho však môžete kreatívne využiť napríklad na optické predĺženie nôh pri modelke.

Existuje niekoľko málo širokouhlých objektívov, ktoré majú skreslenie minimalizované. Je toho dosiahnuté kombináciou väčšieho množstva optických členov a špecifickou optickou konštrukciou. Daňou za takéto „vylepšenie“ je ale vysoká hmotnosť a samozrejme tiež cena. Jedným z veľmi vydarených modelov je napríklad Canon EF 16-35 mm f/4,0 L IS USM.

Využitie „širočiny“ nielen kvôli záberu

Širokouhlé objektívy nemajú, až na výnimky, nijako závratnú svetelnosť a pri väčšine z nich sa stretnete s klasickým rozsahom f/3,5-5,6 prípadne so stálou svetelnosťou cca f/4. Všeobecne je tiež možné konštatovať, že je vďaka krátkemu ohnisku a spomínanej svetelnosti väčšina fotografovanej scény ostrá, čo je samozrejme žiaduce predovšetkým pri krajine.

Túto vlastnosť je však možné využiť nielen v prípade krajiny, ale tiež pri reportážnej a street fotografii alebo mestskej krajiny, a to aj v kombinácii s dlhším časom, ktorý vo väčšine prípadov bez problémov udržíte.

Širokoúhlý objektiv krajina malé ohnisko

Snímka vytvorená objektívom Canon EF 15 mm F2,8 Fisheye Lens s celoplošným zachytením scény.

Pokiaľ budete fotografovať objektívom s dlhším ohniskom (napr. 20° alebo 16°), znamená najmenší pohyb fotoaparátu zmenu záberu a tým aj scény. Do toho je potrebné počítať aj so zvýšeným rizikom vzniku pohybovej neostrosti. V tento okamih sa dostáva k slovu pravidlo bezpečného času v podobe hodnoty obrátenej ohniskovej vzdialenosti – teda pri použití efektívneho ohniska 200 mm by ste mali pracovať s časom 1/200 s alebo kratším, aby ste eliminovali pohybovú neostrosť.

Spomínané pravidlo platí čiastočne aj pri širokouhlých objektívoch, a tak hoci platí pravidlo nepoužívať pri fotografovaní z ruky časy dlhšie ako 1/30 s, môžete – vďaka krátkemu ohnisku v kombinácii so stabilizáciou obrazu na snímači alebo v objektíve – bez väčšieho rizika používať aj časy dlhšie, napr. 1/10 alebo 1/8 sekundy.

i Rybie oko Veľmi špecifickým objektívom je rybie oko, ktoré poskytne uhol záberu 180° a viac. Taký objektív má veľké skreslenie, ktoré je však vykúpené atraktívnosťou záberu. Rybie oko môžete nájsť v dvoch vyhotoveniach – jedno vykreslí na ploche snímky ohraničený kruhový obraz a uhol záberu je 180° vo všetkých smeroch, druhé potom vykreslí obraz na celej ploche snímky a vertikálny a horizontálny uhol záberu je o niečo menší ako diagonálnych 180°.

objektív fisheye rybie oko

Typický zástupca objektívov typu rybie oko – Canon EF 8-15 mm F4L FISHEYE USM

Vďaka tomu nie je potrebné nijako závratne zvyšovať citlivosť, čo by mohlo mať vplyv na mieru nežiaduceho šumu na fotografii. Veľmi populárne sú preto širokouhlé objektívy na fotografovanie v zhoršených svetelných podmienkach, kedy bez problémov udržíte aj dlhší čas a môžete tzv. strieľať od boku.

Prax je potom taká, že si zvolíte dlhší expozičný čas, ktorý udržíte z ruky, objektív necháte plne odclonený a zároveň použijete manuálne ostrenie, kedy využijete väčšiu hĺbku ostrosti. Veľkým pomocníkom je v takom prípade jednoduchá kalkulačka hĺbky ostrosti, s ktorej pomocou ľahko zistíte, čo všetko bude na snímke ostré.

rybie oko fisheye objektív

Snímka vytvorená objektívom Canon EF 15 mm F2,8 Fisheye Lens s celoplošným zachytením scény

Napríklad pri použití ohniska 12 mm v kombinácii s menším APS-C snímačom a zaostrenia na vzdialenosť 1,2 m, bude scéna ostrá od 60 cm až do nekonečna. V teréne teda postačí zaostriť manuálne na 1,2 m a ponechať objektív v tejto polohe. Pri fotografovaní sa potom venujete iba kompozícii a stlačeniu spúšte, kedy je isté, že bude ostré prakticky všetko, a to aj pri dlhšom expozičnom čase. Samozrejme je nutné počítať s tým, že pohybujúce sa objekty môžu byť rozmazané, na druhú stranu je možné túto pohybovú neostrosť využiť ako dynamický prvok na snímke.

Pokiaľ použijete objektív s lepšou svetelnosťou (napr. f/2,8 alebo f/1,8) je možné aj pri krátkej predmetovej vzdialenosti pracovať s menšou hĺbkou ostrosti, a teda odpichnúť hlavný objekt aspoň čiastočne od pozadia. To je žiaduce predovšetkým pri reportážnej fotografii, kedy je potrebné zdôrazniť dej na fotografii.

Kúpiť či nekúpiť širokouhlý objektív?

Mnoho začínajúcich fotografov zvažuje doplnenie svojej výbavy o ďalší objektív v okamihu, keď zistí, že existujúci rozsah ohnísk setového objektívu nie je dostatočný. V takejto situácii sa ponúkajú dve cesty, ktoré môžu podporiť ich kreativitu.

Jednou z nich je kúpa svetelného (f/1,8 a nižší) pevného objektívu s ohniskom 35, 50 alebo 85 mm, ktorý môžu úspešne využiť pri práci s malou hĺbkou ostrosti a za zhoršených svetelných podmienok. Výsledkom sú fotografie s príjemným krémovým bokehom, ktoré diváka rozhodne zaujmú.

Krajinárský objektív

Ďalšie typická ukážka využitia širokouhlého objektívu, tu ohnisko 16,5 mm (EQ 35 mm)

Ďalšou cestou môže byť práve kúpa širokouhlého objektívu, ktorý otvorí dvere reportážnej fotografii a umožní fotografovi byť v centre diania. A práve v takýchto chvíľach vznikajú ikonické snímky. Ostatne aj svetovo uznávaní reportážni či vojnoví fotografi sa držia pravidla, že akciu je potrebné snímať, pokiaľ možno, čo najbližšie centra diania – to je komponované ako hlavný motív fotografie a širokouhlý záber zároveň umožní zachytiť aj okolie tzv. druhý plán fotografie.

Prakticky všetci najväčší výrobcovia fotoaparátov a objektívov už majú v ponuke širokouhlý zoom, ktorý má síce priemernú svetelnosť, ale zároveň malé rozmery a veľmi priaznivú cenu. Nie je výnimkou, že profesionálne širokouhlé objektívy na plnoformátové snímače kúpite za cenu od cca 950 €.

Základný širokouhlý zoom sa však cenovo pohybuje okolo 390 € aj menej, čo je pri veľmi dobrej obrazovej kvalite perfektná investícia. A to nielen cielená zo strany fotografa, ale aj nepredpokladaná v podobe objektívu ako daru pre amatérskych fotografov.

Tipy na lacné širokouhlé objektívy

Širokouhlé objektívy pre mobily

Vedľa objektívov pre digitálne zrkadlovky a bezzrkadlovky nájdete na trhu tiež celý rad prídavných objektívov pre fotoaparát v mobilnom telefóne. Ich konštrukcia je zvyčajne veľmi jednoduchá a upevňujú sa buď ako klip alebo sa naskrutkujú do obalu na mobilný telefón.

V prípade prídavného objektívu k mobilu je vhodné skontrolovať, aké obrazové pole je schopný objektív vykresliť, keďže ide o ďalšie optické členy, cez ktoré prechádza svetlo, a preto nemusí vždy vykresliť dostatočne veľké obrazové pole pre snímač použitý vo fotomodule mobilného telefónu.

Prídavné objektívy zvyčajne nájdete v súprave, kde je k dispozícii ako širokouhlý objektív, ktorý môže byť tiež typu rybie oko s naozaj veľkým uhlom záberu. Ďalej býva v súprave objektív na fotografovanie makrosnímok. Veľmi praktický je tiež objektív so zabudovaným polarizačným filtrom.

Petr Březina

Petr Březina je dlhoročným redaktorom niekoľkých rôznych magazínov a blogov, ktoré sa zaoberajú digitálnou fotografiou a audiotechnikou. Vedľa písania sa tiež venuje výučbe fotografických kurzov aj špecificky zameraných workshopov pre začiatočníkov. Pri fotografovaní aplikuje klasický prístup s minimálnymi úpravami – obľúbeným námetom sú portréty a reportáž.

4.8 35×
Canon EF-S 10-18mm F4.5-5.6 IS STM
Lens for digital SLR cameras, bayonet Canon EF-S, for APS-C (eq. 16 - 29 mm), thread for 67 mm filters, autofocus, stabilization, weight: 240 g
263.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OC32m
5.0
M. ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm
Lens bayonet Micro 4/3, for Micro 4/3, thread for 52 mm filters, autofocus, aperture ring, weight: 155 g
578 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OL410c
4.7 19×
NIKKOR 10-20mm F4.5-5.6G AF-P VR DX
Lens for digital SLR cameras, bayonet Nikon F, for APS-C (eq. 15 - 30 mm), thread for 72 mm filters, autofocus, stabilization, weight: 230 g
328.90 €
Buy
Ordered on request > 5 pcs
Expected 18/04/2024
Order Code: OI383a
Print
P-DC1-WEB07
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info