Najčastejšie choroby rastlín – ako sa s nimi vysporiadať?

Catalogue

Article

Aktualizované

Aby vám pestovanie rastlín prinášalo úžitok a radosť, je potrebné sa o ne pravidelne s láskou starať a dopriať im potrebnú starostlivosť. Okrem sadenia, siatia, kyprenia, zavlažovania a ďalších nevyhnutných záhradníckych prác je potrebné brať do úvahy aj rôzne choroby a škodcov, ktorí rastliny môžu napádať. Deje sa tak najmä v letnom období a oplatí sa týmto nepríjemnostiam predchádzať alebo aspoň napadnutie rastliny včas rozoznať a čo najúčinnejšie zasiahnuť.

Zahradný trávnik

Najčastejšie choroby rastlín – ako sa s nimi vysporiadať? – OBSAH

  1. Najčastejšie choroby záhradných rastlín
  2. Najčastejšie choroby skleníkových rastlín
  3. Najčastejšie choroby izbových rastlín
  4. Najčastejšie choroby trávnika

Najčastejšie choroby záhradných rastlín

Zaznamenali ste vo svojej záhrade akékoľvek napadnutie rastlín? Nezúfajte, či už ide o plesne, škodcov alebo hniloby, včasným zásahom a správnym ošetrením sa ich ľahko zbavíte a zachránite tak svoju úrodu.

Čierna škvrnitosť ruží

Listy ruží, pri ktorých zaznamenáte čierne škvrny, sú zrejme napadnuté hubovou chorobou. Tej sa ľahko zbavíte, ak rastlinu postriekate vhodným fungicídom. Dôležité je tiež pozbierať už spadnuté napadnuté listy a ideálne ich spáliť, aby sa choroba nešírila ďalej.

Hniloba koreňového krčku

Táto choroba spôsobená hubami býva strašiakom všetkých záhradkárov. Je pomerne častá a môže postihnúť rôzne druhy rastlín vrátane niektorých druhov zeleniny. Napadnutie je možné ľahko rozoznať. Pestované rastliny rýchlo vädnú, a ak začneme skúmať príčinu, zistíme, že pri nich došlo k hnilobe alebo zaschnutiu krčku koreňa. Takto napadnuté rastliny sa už zachrániť nedajú, odporúča sa ich vyryť, pokiaľ možno aj s väčším množstvom okolitej zeminy.

Kučeravosť listov broskýň

Pokrútené nakučeravené listy s výrazne červenými vystúpenými pľuzgiermi sa netýkajú len broskýň, môžu postihnúť tiež nektárinky či mandľovníky. Chorobe zvanej kučeravosť je ideálne predchádzať vhodným postrekom na jar, pri prejavoch choroby je nutné poškodené listy pravidelne odstraňovať a okamžite ich likvidovať spálením.

Choroby rastlín
Broskyne sú obzvlášť citlivé na kučeravosť listov.

Nektriové odumieranie vetiev

Ak si všimnete oranžové kôpky na konároch kríkov či stromov, najskôr vašu záhradu zasiahla nektriová choroba, za ktorej pôvodom stojí hlivka červená. Tá napadá predovšetkým ríbezle, hlohy, lipy, buky či egreše. Sústredí sa hlavne na odumreté časti dreva, odtiaľ sa však môže šíriť aj do živých a zdravých výhonkov. V takom prípade je vhodné vykonať odstránenie celej vetvy, a to až k zdravému drevu. Napadnuté drevo opäť čo najrýchlejšie spáľte, nech zamedzíte ďalšiemu šíreniu choroby.

Múčnatka pravá

Najčastejšia hubová choroba napadá ako úžitkové, tak okrasné rastliny, a je pre ňu charakteristický biely povlak, ktorý sa tvorí hlavne na listoch rastlín. Časom môže dochádzať aj k hnednutiu povlaku a vývoju výtrusov, ktoré sa môžu ďalej šíriť. Ak dôjde k výskytu múčnatky, odporúča sa napadnuté listy odstrániť a rastlinu ošetriť vhodným postrekom.

Pleseň zemiaková

Pre zemiaky, paradajky aj ďalšie ľuľkovité rastliny je pleseň zemiaková doslova pohromou. Najprv je možné ju rozoznať podľa zhnednutých listov, ktoré rýchlo odumierajú, následne dochádza k hnednutiu a deformácii plodov. Pleseň takto napadnutú rastlinu časom oslabí natoľko, že dôjde k jej celkovému odumretiu. Akonáhle teda zistíte prvé príznaky, ošetrite rastlinu vhodným postrekom, ak dochádza k opakovanému napádaniu plesňou zemiakovou, aplikujte na rastliny postrek aj preventívne.

Choroby rastlín
Nedopustite, aby krásne plody paradajok ohrozila pleseň.
iKomplexný návod, ako sa starať o trávnik a záhradu, vám prináša článok: Starostlivosť o trávnik a záhradu (TIPY A TRIKY)

Najčastejšie choroby skleníkových rastlín

Aj keď sa záhradkári snažia svoju úrodu vo skleníkoch maximálne zabezpečiť, škodcovia, plesne a huby sa nevyhýbajú ani zelenine a rastlinám tu pestovaným. Ako teda skleníkovú úrodu najlepšie ochrániť a na čo si dať pozor?

Čerň rajčiaková

Huba spôsobujúca čerň rajčiakovú je veľmi odolným druhom aj voči chemickému postreku. Ak teda možné, snažte sa nákaze predísť, nech ju potom nemusíte spätne riešiť. Huba vyhľadáva teplé a vlhké prostredie, preto sa odporúča pravidelné a dostatočné vetranie skleníka.

Vädnutie rastlín

Pôsobia vaše papriky v skleníku cez deň zvädnutým dojmom, avšak cez noc majú tendenciu sa spamätať? Môže ísť o napadnutie hubou Fusarium, ktorá prerastá do ciev stonky a počas 3 až 4 dní je schopná zlikvidovať rastlinu úplne. Buďte opatrní hlavne pri poranení korienkov pri rozsádzaní rastlín, preventívne pôsobí aj kvalitne nezasolená pôda, v ktorej si možno rastlinky paprík predpestovať.

Pleseň šalátová a kapustová

Plesne tohto typu spoznáte podľa žltohnedých či nažltlých škvŕn tvoriacich sa na vonkajších listoch šalátov či kalerábe, ktoré neskôr hnednú. Spodok listu býva potiahnutý bielym hubovitým povlakom. Zamedziť tvorbe plesní pomôže aplikácia meďnatých fungicídov, a to už krátko po výsadbe, ako prevencia pomáha dostatočné a pravidelné vetranie skleníka.

Vošky

Nevídaný hosť rôznych rastlín, to sú vošky, ktoré majú tendenciu zhlukovať sa do veľkých kolónií. Ako prirodzený predátor pôsobí lienka sedembodková, ak sa ich však potrebujete zbaviť rýchlo a účinne, aplikujte vhodný insekticíd.

Choroby rastlín
Vošky sú nevítanými hosťami okrasných a záhradných rastlín.

Molice

Ťažším kalibrom než vošky bývajú molice. Tie napádajú papriky, uhorky aj paradajky a parazitujú na spodnej strane ich listov. Majú nevídanú schopnosť rýchleho rozmnožovania, takže rastlinu zdevastujú v priebehu chvíle. Prírodnou cestou sa ich dá zbaviť nasadením osičiek, prípadne pristúpiť k postreku vhodným chemickým prostriedkom.

Strapky

Strapky obľubujú sanie listov, čím spôsobujú ich deformáciu, a taktiež sú prenášačmi početných vírusových ochorení. K likvidácii strapiek dopomôže aplikovanie vhodného insekticídu proti strapkám, ktoré sa odporúča previesť už pri prvom zaznamenaní ich výskytu.

Roztočec chmeľový

Tento škodca sa cez zimu schováva v rôznych štrbinách, aby následne vysával listy rastlín a spôsobil tak ich zasychanie a uhynutie. Opäť sa proti nemu oplatí použitie účinného chemického prostriedku, prípadne možno vyskúšať násadu dravého roztoča.

Najčastejšie choroby izbových rastlín

Aj keď svoje izbové rastliny pestujete ako v bavlnke a snažíte sa im dať tie najlepšie podmienky pre rast, samotné pestovanie v kvetináči je pre nich viac vyčerpávajúce a obmedzujúce. Nie je preto výnimkou, že tiež bývajú napádané chorobami a škodcami. Ich zdravie a vitalitu tak podporíte nielen výberom správneho miesta a vhodným zalievaním, ale tiež účinným hnojením.

Choroby rastlín
Izbové rastliny môžu poničiť ako škodcovia, tak početné choroby.

Škodcovia izbových rastlín

Rovnako, ako na rastliny pestované vo vonkajšom prostredí, na izbových rastlinách si tiež radi pochutnávajú najrôznejší škodcovia. Dostanú sa k nim buď ako vajíčka alebo larvy z obchodu, odkiaľ ste ich priniesli alebo ich môžu napadnúť pri letnení vo vonkajšom prostredí. Niektorí škodcovia bývajú tiež súčasťou pôdy, do ktorej rastliny priebežne presádzame. Konkrétne hovoríme o už známych voškách, moliciach, strapkách, chvostoskokoch, vlnatkách či pukliciach. Akonáhle zistíme ich prítomnosť na izbovej rastline, odporúča sa ich mechanické odstránenie vatovou tyčinkou alebo zubnou kefkou a následné umytie rastliny či postihnutých častí zriedeným insekticídom.

Choroby izbových rastlín

Tiež pri izbových rastlinách môžeme vypozorovať výskyt už spomínaných chorôb, ktoré sú väčšinou spôsobené zlou výživou, nedostatkom svetla či prehnojením. Najčastejšie sa stretávame s týmito typmi chorôb:

  • Čierna huba – nevzhľadné čierne povlaky na rôznych častiach rastlín majú na svedomí rôzni listoví škodcovia, na ktorých medovici žije táto čierna huba. Nedochádza však k jej preniknutiu a poškodeniu vnútra listu a povlaky možno ľahko zotrieť navlhčenou hubkou. V prípade výskytu s insekticídmi alebo žltými lepovými doštičkami sa snažte zabrániť rozvinutiu listových škodcov.
  • Botrytis cinerea – prejavom je sivý povlak na stonkách, listoch aj kvetoch, rastlina neskôr mäkne a hynie. Táto pleseň sa šíri vo vlhkom, málo vetranom prostredí, prípadne pri prehnojení dusíkom. Pri miernejších prejavoch sa odporúča ošetrenie rastliny fungicídom, pri rozsiahlom postihnutí sa radšej rastliny zbavte.
  • Hrdza – svetlé škvrny na lícovej strane listov a hrdzavo hnedé prstence na rube sú známkou toho, že je vaša rastlina napadnutá hrdzou. Huba sa dostáva dovnútra listu, ktorý neskôr opadáva. Pomáha z oboch strán postriekať listy fungicídom a pri zalievaní listy nenamáčať, pretože sa huba šíri len na mokrých listoch.
  • Múčnatka pravá – postihuje list a stonky rastlín, na ktorých vytvára biely múčny povlak. Múčnatka je huba žijúca len na povrchu, rastlinu ako takú príliš neohrozuje, nevyzerá však pekne. Šíri sa pri výraznejších teplotných výkyvoch a pri silnom napadnutí možno jej výskyt zastaviť postrekom fungicídu s obsahom síry alebo medi.

Najčastejšie choroby trávnika

Choroby trávnikov mávajú najčastejšie jediného pôvodcu, ktorým sú huby. Ich výskytu sa dá zabrániť jednak vhodnou údržbou, taktiež sa oplatí trávnik nezaťažovať po daždi, kedy je rozmočený alebo v zimných mesiacoch, kedy na ňom leží sneh či námraza, aby nedochádzalo k obmedzeniu cirkulácie vzduchu. Typickými chorobami postihujúcimi trávnik sú teda fuzáriové škvrny, korticidová choroba, pleseň snežná vyskytujúca sa po zimnom období alebo čarovné kruhy.

Choroby rastlín
Chráňte svoj trávnik pred devastujúcim účinkami húb.

Ako eliminovať choroby trávnika

Ak sa chcete vyššie menovaným chorobám trávnika vyhnúť, dbajte na jeho častú údržbu a nezanedbávajte pravidelné kosenie, zalievanie a hnojenie. Skvelým pomocníkom v boji proti výskytu húb a plesní v trávniku je tiež vertikutácia čiže prevzdušňovanie trávnika. Akonáhle zistíte výskyt choroby, okamžite postihnutú oblasť ošetrite postrekom fungicídu. Ak by išlo o chorobu zvanú čarovné kruhy, bude potrebné odstrániť nielen poškodený trávnik, ale tiež pôdu pod ním, pretože sa v nej vyskytuje nežiadúce hubové mycélium.

iAko na správne zavlažovanie? Poradí vám článok: Správne zavlažovanie vám zaistí krásnu záhradu

    Rozoznajte včas prvé príznaky ochorenia rastlín a eliminujte ich výskyt, nech sú pre vás vaše rastliny len radosťou a pýchou.

    5.0
    ROJAPLAST Flower Pot, Rectangular 80x40
    Flower Pot - classic, square, material: wood, size (H, W) 30 × 80cm
    47.90 €
    Buy
    In stock 3 pcs
    Order Code: ROJ32h11
    4.7 11×
    FLORIA Lawn King 2kg + Zeolite 800g
    Grass Mixture -
    29.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AGRO035
    5.0
    FLORIA Substrate for Strawberries 40l
    Substrate - special, for growing directly in the package! Ideal for growing on a balcony or terrace, you do not need a garden! It is enough to turn the bag, to create holes and plant.
    from  6.54 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AGRO005
    5.0
    AGRO Substrate for Strawberries 40 l + 5 l
    Substrate for strawberries and other small fruits. Suitable for growing in flower beds and in containers. Contains KRISTALON fertilizer for 6 weeks, high humus content. Not suitable for acid-loving plants (eg blueberries)
    7.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: AGRO083
    Discounted -15 %
    70.90 € 83.90 €
    Buy
    In stock 4 pcs
    Order Code: PLST1912
    4.9 28×
    Plastia Berberis Self-irrigation Box 60, Taupe + Ivory
    Flower Box - self-irrigating Berberis 60, taupe + ivory
    19.90 €
    Buy
    In stock 4 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: PLST18001
    4.6
    Insecticide BROS MAX anti-ant powder 100g
    Insect Repellent - ant repellent, perfume free
    2.39 €
    Currently Unavailable
    Order Code: BOR903j7
    4.5 10×
    Insecticide BROS GREEN STRENGTH against food moths 500ml
    Insect Repellent - moth repellent, perfume free - from 10.70 €/1 l
    from  5.35 €
    1 pcs
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BOR903k3
    10.90 €
    Buy
    In stock 1 pcs
    Order Code: CONMET1040
    Print
    P-DC1-WEB02
    We will call you and advise you professionally
    +420 225 340 120
    Order inquiry
    Question about the product
    Please enter your telephone:
    Call me
    We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
    More information Less info