Intel Coffee Lake-H – 6 jadier v podaní Asus Zephyrus GX501GI (RECENZIA A TESTY)

Catalogue
Intel Coffee Lake-H – 6 jadier v podaní Asus Zephyrus GX501GI (RECENZIA A TESTY)

Review

Aktualizované

Najnovšia generácia procesorov Intel Coffee Lake priniesla po dlhých rokoch šesť fyzických jadier aj do notebookového segmentu. Čo to ale reálne znamená pre hráčov a profesionálov? Mnou recenzovaný Asus ROG Zephyrus GX501GI patrí medzi prvé zariadenie na trhu osadené šesťjadrovým CPU Intel Core i7-8750H. Vyzbrojený 144 Hz G-SYNC IPS panelom v kombinácii s výkonnou, ale stále úspornou GPU NVIDIA GeForce GTX 1080 Max-Q pri zachovaní hrúbky tela len 18 mm tak dáva základ pre (r)evolúciu medzi notebookmi. Je však sľubovaný nárast výkonu skutočne realitou? Prišiel pre používateľov starších, ale výkonných notebookov konečne čas na zmenu? A ako sa mu darí v porovnaní s i7 v stolových PC? Čítajte ďalej a dozviete sa to!

Asus Zephyrus GX501GI

Intel Coffee Lake Mobile v podaní Asus Zephyrus GX501GI (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

  1. Predstavenie ASUS Zephyrus GX501GI – 6 jadier a GTX 1080 v štíhlom tele
  2. Balenie a príslušenstvo Asus Zephyrus GX501GI
  3. Konštrukcia ASUS Zephyrus GX501GI – Telo, použité materiály a dizajn
  4. ASUS Zephyrus GX501GI – Možnosti pripojenia a komunikácie
  5. Obrazovka ASUS Zephyrus GX501GI – IPS na steroidoch
  6. ASUS Zephyrus GX501GI – Zvláštna klávesnica, skvelý touchpad
  7. Analýza komponentov a údržba ASUS Zephyrus GX501GI
  8. Testovanie ASUS Zephyrus GX501GI – Čo a prečo porovnávame
  9. ASUS Zephyrus GX501GI: NVIDIA MAX-Q v praxi
  10. ASUS Zephyrus GX501GI: Výkon CPU
  11. ASUS Zephyrus GX501GI: Celkový výkon systému
  12. ASUS Zephyrus GX501GI: Typ a výkon diskovej jednotky
  13. ASUS Zephyrus GX501GI: Výkon GPU
  14. ASUS Zephyrus GX501GI: Herný výkon
  15. Reproduktory a kvalita zvuku ASUS Zephyrus GX501GI
  16. Prevádzkové vlastnosti ASUS Zephyrus GX501GI – Teploty a hluk
  17. Test výdrže batérie ASUS Zephyrus GX501GI
  18. Zhodnotenie výkonu Intel Coffee Lake Mobile – Skutočná (r)evolúcia?
  19. Záver recenzie ASUS Zephyrus GX501GI
i Spoločnosť ASUS je jednou z najväčších značiek na trhu osobných počítačov. Vznikla v roku 1989 a medzi jej produkty okrem notebookov patria tiež stolné počítače, tablety, telefóny, základné dosky, zvukové a grafické karty, herné príslušenstvo a iné. Názov spoločnosti je odvodený od slova PEGASUS, čo je v gréckej mytológii okrídlený kôň.

Predstavenie Asus Zephyrus GX501GI – 6 jadier a GTX 1080 v štíhlom tele

Asus Zephyrus GX501GI. Laptop, ktorý vďaka dômyselnému chladeniu a technológii NVIDIA MAX-Q spája v dokonalej rovnováhe vysoký výkon a špičkovú obrazovku herného stroja so štíhlym profilom, dizajnovým hliníkovým telom a nízkou váhou ultrabooku. To dokáže osloviť nejedného hráča či profesionála na cestách – v situácii, kedy je potrebné čo najviac prenosného výkonu, či už na hry, alebo na prácu, bez nutnosti nosiť so sebou ťažkopádny herný laptop, pôsobí Zephyrus doslova ako vykúpenie.

Asus Zephyrus GX501GI
Asus Zephyrus GX501GI ponúka nekompromisný výkon v bezkonkurenčne štíhlom a ľahkom vyhotovení.

Najmä svojou cenou to však nie je zariadenie pre každého. Ak vás oslovuje hlavne pomer ceny a výkonu, užijete si herný komfort stolného počítača, ale ak chcete za svoje peniaze výkonové maximum, budete sklamaní. Zephyrus nie je laptop pre vás. Ak sa však radíte do jednej zo skupín popisovaných vyššie, máte sa rozhodne na čo tešiť.

ModelASUS ROG Zephyrus GX501GI
Číslo produktuGX501GI-EI006T
Typ CPUIntel Core i7-8750H, 2,2 – 4,1 GHz
Funkcie a vlastnosti CPU6 jadier/12 vlákien (HT), 9 MB Cache, 45 W
Operačná pamäť24 GB (16 + 8) DDR4 2 666 MHz
Grafický adaptérNVIDIA GeForce GTX 1080 8GB MAX-Q
SSD512 GB NVMe PCI-Express M.2 SSD
HDD
Displej144 Hz IPS 3 ms G-SYNC antireflexný
Batéria50 Wh, 4-článková
KlávesnicaPodsvietená, s digitálnym numerickým blokom
Hmotnosť2 240 g
Rozmery379 × 262 × 17,9 mm
Nabíjací adaptér230 W
Cena2 329 €

*Cena k 8. 7. 2018

S predchádzajúcou generáciou, modelom ASUS ROG Zephyrus GX501VI, ste sa mohli zoznámiť v jednej z našich recenzií, kde rozhodne dokázal svoje kvality. Vývoj elektroniky však pokračuje, a preto sa aj Asus rozhodol jednu zo svojich vlajkových lodí podrobiť generačnej obmene. Tou je model Asus Zephyrus GX501GI. Na prvý pohľad malý rozdiel v značení však znamená veľké rozdiely v špecifikáciách – tešiť sa môžeme okrem spomínaného šesťjadrového procesora tiež na úplne nový 144Hz IPS Panel s technológiou G-SYNC a 24 GB operačnej pamäte. Poďme sa teda spolu pozrieť, ako obstál v recenzii, a rovnako tak na reálny prínos nových procesorov pre hry a prácu.

Balenie a príslušenstvo Asus Zephyrus GX501GI

Notebook Asus Zephyrus GX501GI príde bezpečne uložený v dvoch škatuliach. Prepravným balením je čierny kartónový box s logom ASUS Republic of Gamers a informáciami o zariadení. Vnútro je vystlané tvrdou PE penou, ktorá chráni samotný obal zariadenia – červeno-čiernu dizajnovú krabicu z tvrdého papiera. V nej okrem zariadenia nájdeme aj redukciu z USB-C na RJ45 (Ethernet/LAN konektor), prídavnú gumovú opierku rúk a čiernu obálku s manuálom, informáciami, kľúčenkou ASUS ROG a nálepkami.

ASUS Zephyrus GX501GI, obsah balenia ASUS Zephyrus GX501GI, obsah balenia ASUS Zephyrus GX501GI, obsah balenia
Asus Zephyrus GX501GI – obsah balenia

Pod zariadením sa nachádza priložený nabíjací adaptér s rozmermi 165 × 75 × 32 mm, okrem hrúbky je rozmerovo totožný napríklad so Samsung Galaxy Note 8. Aj pri kompaktných rozmeroch si zachováva solídny výkon 230 W potrebný na dostatočné napájanie a nabíjanie zariadenia pri plnej záťaži. Značený je logom ASUS ROG a jeho výrobcom je Delta Electronics.

ASUS Zephyrus GX501GI ASUS Zephyrus GX501GI
Balenie notebooku Asus Zephyrus GX501GI – brožúry a nabíjací adaptér

Konštrukcia ASUS Zephyrus GX501GI – Telo, použité materiály a dizajn

Už po vybalení zariadenia z krabice je každému jasné, že toto nie je typický herný notebook s výstredným dizajnom plným svetielok či nálepiek. ASUS Zephyrus GX501GI zaujme štýlom, ktorý budete v dnešnej dobe medzi inými laptopmi ťažko hľadať. Účelný a minimalistický dojem zdôrazňujú detaily v podobe brúsených hrán s bronzovým leskom či ozdobná lišta na zadnej strane zariadenia v zrnitej medenej povrchovej úprave. Dominujú tu agresívne ostré línie a lichobežníkové tvary. Jediný prvok naznačujúci hernú príslušnosť zariadenia je tak zrkadlový odznak ASUS Republic of Gamers zapustený do krytu obrazovky, ktorý pri zapnutom stave decentne svieti červeným bodkovaným vzorom.

ASUS Zephyrus GX501GI – konštrukcia ASUS Zephyrus GX501GI – konštrukcia ASUS Zephyrus GX501GI – konštrukcia
Veľkými prednosťami herného stroja Asus Zephyrus GX501GI sú (na pomery kategórie) kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.

Rovnaký dojem zostáva aj po otvorení zariadenia. Nie sú tu žiadne výstrelky v podobe plameňov a drakov, ako je to v prípade bežných herných zariadení. Otázky vzbudí len umiestnenie klávesnice, ku ktorej si povieme viac v ďalšej kapitole. Dizajn je samozrejme subjektívnou záležitosťou a konkrétne tento nemusí sadnúť každému, ale z môjho pohľadu môžem povedať, že tak decentný, nadčasový a vkusný laptop, ako je ASUS Zephyrus GX501GI, u konkurencie aktuálne neexistuje.

Telo Asusu Zephyrus GX501GI je z eloxovaného hliníka čiernej farby s metalickým efektom jemného zlatého zrna. Pôsobí luxusným dojmom, zachováva si však robustnosť a odolnosť. Hrany sú zrazené bez zaoblenia, leštené takmer zrkadlovo. Opierka rúk je stabilná, bez prehýbania či krútenia, a to aj pri tlaku či zdvíhaní za rohy. Plastová je jedine dierovaná mriežka nad klávesnicou, ktorá slúži ako nasávanie. Zároveň je to jediné miesto na zariadení, voči ktorému mám výčitku – vyzerá lacno a dierky sa po niekoľkých mesiacoch zanesú prachom a špinou, čo nebude pôsobiť dobre. ASUS však zrejme zvolil plast z dôvodu, že hliník by v danej oblasti (priamo nad chladiacim systémom) pôsobil ako varná doska.

ASUS Zephyrus GX501GI ASUS Zephyrus GX501GI
Notebook ASUS Zephyrus GX501GI z ľavej a pravej strany.

Kryt displeja je taktiež hliníkový. Jeho povrch je však leštený a následne upravený kefovaním v dvoch smeroch – stopy v hornej časti sú diagonálne, v dolnej vertikálne. Stredový lom tak vytvára podľa smeru osvetlenia zaujímavý odlesk. Deformácia je aj pod tlakom minimálna. Horšie je to s pevnosťou v krútení, tú však pri bežnom používaní nezažijete. Vzhľadom na štíhly profil je tento nedostatok odpustiteľný. Pánty nemajú vôľu, otvoriť idú ľahko jednou rukou s postupným nábehom odporu. Tuhosť je ideálna, maximálny uhol otvorenia je približne 120°. Vnútorný rám displeja je plastový, s matným povrchom odolným voči odtlačkom prstov.

ASUS Zephyrus GX501GI – konštrukcia ASUS Zephyrus GX501GI – chladiace otvory ASUS Zephyrus GX501GI – chladiace otvory
Hrany notebooku Asus Zephyrus GX501GI sú precízne zabrúsené.

Spodná strana zariadenia je rozdelená na dve časti. Prvá je obvodový kovový rám spevňujúci samotnú konštrukciu zariadenia. V ňom sa po stranách nachádzajú sacie otvory chladenia. Druhou je centrálny plastový kryt, ktorý slúži zároveň ako vetracia šachta na chladenie – práve táto časť sa pri otvorení notebooku vytláča dole, a otvorí tak v zadnej časti prístup studeného vzduchu k ventilátorom. Kryt je však vo vysunutej polohe podopretý len na stranách pántami displeja, a uprostred sa tak pri tlaku prehýba. To však robí problém len pri transporte otvoreného zariadenia, čo sa bežne robiť nebude.

Asus Zephyrus GX501GI ASUS Zephyrus GX501GI ASUS Zephyrus GX501GI
Kryt displeja ASUS Zephyrus GX501GI je rovnako ako zvyšok tela notebooku vyrobený z hliníka.

Aj keď sa tu nachádzajú určité drobné nedostatky, celkovo hodnotím dielenské spracovanie ASUS Zephyrus GX501GI výborne. Podobné telo, aj v masívnejších rozmeroch, by som si vedel predstaviť aplikované na všetky Republic of Gamers laptopy.

ASUS Zephyrus GX501GI – Možnosti pripojenia a komunikácie

Konektorová výbava ASUSu Zephyrus GX501GI je napriek ultrabookovým rozmerom skutočne bohatá, typická skôr pre 17" herný stroj či pracovnú stanicu. Škoda je jedine chýbajúca čítačka SD kariet, okrem nej laptop disponuje prakticky všetkým, čo bude jeho používateľ potrebovať. Na ľavej strane sa smerom od pántov nachádza výduch chladenia grafickej karty, DC port na pripojenie adaptéra, konektor HDMI 2.0, dva konektory USB 3.1 Gen.2 a 3,5 mm kombinovaný audio jack.

Asus Zephyrus GX501GI Asus Zephyrus GX501GI
Konektory notebooku ASUS Zephyrus GX501GI na ľavej a pravej strane.

Na pravej strane nájdeme konektor USB-C 3.1 Gen. 2 s podporou Thunderbolt, dva konektory USB 3.1 Gen. 1 a slot na zámok Kensington. Z dôvodu absencie RJ-45 konektora je súčasťou balenia USB-C redukcia. V hornej časti rámu displeja je umiestnená HD 720p webkamera s indikátorom aktivity. Po stranách sa nachádzajú duálne mikrofóny a senzor okolitého osvetlenia pre dynamickú úpravu intenzity jasu displeja.

Asus Zephyrus GX501GI
Nad displejom herného notebooku ASUS Zephyrus GX501GI je umiestnená HD 720p webkamera.

Bezdrôtovú komunikáciu umožňuje M.2 modul Intel Wireless-AC 9560NGW. Pracuje v pásmach 2,4 a 5 GHz, s konfiguráciou antén 2× 2. Maximálna prenosová rýchlosť je podľa výrobcu do 1,73 Gbps, celkovo tak ide o jeden z najlepších WiFi modulov na trhu. Poteší tiež prítomnosť najmodernejšieho Bluetooth 5 štandardu.

Obrazovka ASUS Zephyrus GX501GI – IPS na steroidoch

Osobne som nikdy nepochopil prípady, kde výrobca notebooku osadí k High End komponentom ako NVIDIA GTX 1080 podpriemerný 60 Hz TN displej, alebo naopak „zabije“ grafický čip strednej triedy 4K obrazovkou. To našťastie nie je náš prípad, tu je situácia úplne opačná. ASUS vybavil Zephyrus novým LCD panelom, ktorý svojimi kvalitami zatieni aj mnohé stolné monitory. Ide o 15,6" LCD AU Optronics B156HAN07.1 s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, antireflexným povrchom a Full HD rozlíšením 1 920 × 1 080 px. Technológia zobrazenia je AHVA (označenie AUO pre ich AH-IPS, lebo na toto značenie má patent LG).

Asus Zephyrus GX501GI
Obrazovka ASUS Zephyrus GX501GI ponúkne pozorovacie uhly 85° zo všetkých smerov.

Výrobca panela udáva pozorovacie uhly 85/85/85/85°, jas 300 cd/m2 a kontrastný pomer 800 : 1. Aj keď ide o herný, a nie kalibrovaný grafický displej, je podanie farieb vyvážené. Aj pre potreby amatérskej grafiky či fotografie sa dá označiť za verné. Na herné či multimediálne použitie tak bude viac než dostačujúci.

Výčitku smerujem len na funkciu adaptívneho jasu, či už pomocou svetelného senzora alebo napájacieho plánu Windows. V oboch prípadoch je zmena jasu neprirodzená, pomalá a otravná, našťastie je však možnosť túto funkciu deaktivovať. Podsvietenie je rovnomerné, s miernym presvitaním v ľavej tretine horného okraja. V pravom dolnom rohu je možné pozorovať ľahký IPS Glow, čo je v praxi zdanlivé žiarenie časti obrazovky, ktorým (až na profesionálne grafické panely) do určitej miery trpia všetky IPS panely.

ASUS Zephyrus GX501GI, displej ASUS Zephyrus GX501GI, displej
Náruživých hráčov určite poteší vysoká obnovovacia frekvencia displeja (144 Hz) notebooku ASUS Zephyrus GX501GI.

Vďaka vyváženému farebnému podaniu, širokým pozorovacím uhlom, vysokej obnovovacej frekvencii 144 Hz a podpore funkcie NVIDIA G-SYNC, ktorá dodatočne synchronizuje obnovovaciu frekvenciu displeja so snímkovou frekvenciou na výstupe GPU, je zážitok z používania notebooku skutočne špičkový. V porovnaní s bežným 60 Hz displejom tu hry pôsobia oveľa plynulejšie a živšie, otváranie okien, pohyb kurzora či práca s aplikáciami sa pre ľudské oko zdá oveľa rýchlejšie a responzívnejšie. Najväčší rozdiel je vidieť na akčných a FPS tituloch. Obrazovka ASUS Zephyrus GX501GI je teda jednou z jeho najväčších plusov.

ASUS Zephyrus GX501GI – Zvláštna klávesnica, skvelý touchpad

Prvou vecou, ​​ktorá vyvolá otázky v profesionálovi aj laikovi po otvorení laptopu, je klávesnica, respektíve jej umiestnenie. To má jednoduché vysvetlenie – bol to jediný spôsob, akým bolo možné umiestniť klávesnicu do 18 mm vysokého hliníkového tela, v ktorom sa nachádzajú takto výkonné komponenty. Celú „bežnú“ oblasť klávesnice tu totiž vnútri zaberá chladiaci systém a základná doska, na klávesnici tak nezostalo miesto. Rovnako tak teploty v hornej časti by boli pri dlhšom používaní nepríjemné, preto sa ASUS rozhodol pre toto netradičné riešenie.

Asus Zephyrus GX501GI
Notebook Asus Zephyrus GX501GI má opticky oddelené klávesy QWER a ASD.

Okrem toho, je klávesnica membránová, s rozmerom bežného klávesu 16 × 14 mm. Zdvih je približne 1,2 mm s pomerne slabým odporom pri stlačení. Klávesy držia v kolískach pevne, dráha chodu je krátka – po prekonaní odporu kláves okamžite docvakne do spodnej polohy. Ak je notebook položený na stole, kde je dosť miesta pre ruky, je písanie relatívne bezproblémové, o nástroj na tvorbu seminárnych prác však rozhodne nejde. Komfort pri písaní značne zlepšuje prídavná gumová opierka zápästia, s ktorou po chvíľke práce a zvyku zabudnete, že je klávesnica inde, než by mala byť. Horšie je to pri písaní s laptopom na stehnách, tam už ide o čisto núdzové riešenie bez akéhokoľvek pohodlia.

Asus Zephyrus GX501GI, klávesnica
Na písanie dlhých textov nie je klávesnica notebooku Asus Zephyrus GX501GI stavaná.

Asus Zephyrus GX501GI je však primárne určený na hry a zábavu, a tam jeho klávesnici nie je čo vyčítať. Odozva a reakcie sú subjektívne príjemné a vďaka štandardnému rozloženiu či rovnako veľkým šípkam je pozícia prstov istá. Povrchová úprava klávesov je matná čierna s výbornou odolnosťou voči odtlačkom prstov. Popisky sú sivobiele, čo umožňuje ľahkú čitateľnosť aj bez podsvietenia. Podsvietenie má tri stupne intenzity, je RGB konfigurovateľné, s možnosťou efektov pulzov či farebného odlíšenia herných klávesov WASD či QWER od zvyšku klávesnice. Tie sa ďalej sa líšia priesvitnými bočnicami, žiaria teda intenzívnejšie ako ostatné klávesy, aby bolo v noci jednoduchšie určiť ich polohu.

ASUS Zephyrus GX501GI, klávesnica ASUS Zephyrus GX501GI, klávesnica ASUS Zephyrus GX501GI, klávesnica
Intenzita aj farba podsvietenia klávesnice Asus Zephyrus GX501GI je samozrejme regulovateľná.

Rovnako ako klávesnicu, netradičné umiestnenie postihlo aj touchpad. Nachádza sa v pravej časti, kde bežne môžeme nájsť numerický blok. Má rozmery 60 × 80 mm, aktívna časť však začína až 4 mm od dolnej hrany, ktorá pôsobí ako oddeľovacia časť od hardvérových tlačidiel. Reakcie touchpadu sú tiež vďaka rýchlemu displeju špičkové. Povrch má príjemnú odozvu na prsty, práca s ním je tak bezproblémová a jeho umiestnenie nespôsobuje žiadny handicap. Tlačidlá majú približne 1,5 mm zdvih, pracujú rovnomerne a ticho. Dodávateľ elektronickej časti touchpadu je spoločnosť ELAN Microelectronics.

ASUS Zephyrus GX501GI, klávesnice, touchpad ASUS Zephyrus GX501GI, klávesnice, touchpad
Netradičného spracovania sa dočkal touchpad notebooku Asus Zephyrus GX501GI, ktorý sa jednoduchým stlačením tlačidla zmení v numerický blok.

Touchpad má však ešte jednu zaujímavú vlastnosť. Po aktivácii horného tlačidla sa na ňom objaví tradičné číselné značenie, a používateľovi je tak k dispozícii plnohodnotný dotykový numerický blok. Práca s ním sa samozrejme nedá porovnať s membránovým tlačidlom, pretože neposkytuje spätnú väzbu pre prsty, je to však oveľa lepšie ako jeho absencia. Takéto riešenie môžeme nájsť v prípade niektorých stolných klávesníc, vo svete laptopov však nemá obdoby. Touchpad tak nemôžem hodnotiť inak ako výborne.

Analýza komponentov a údržba ASUS Zephyrus GX501GI

Údržba či prípadné opravy sú u ASUSu Zephyrus GX501GI relatívne jednoduché, hlavne vďaka dobrému prístupu ku komponentom. Nutné je odstránenie centrálnej šachty chladenia v otvorenom stave. Tá drží na dvoch miestach v predných rohoch štyrmi skrutkami PH1 M2×2,5. Tým sa odhalí podsvietenie zadnej časti, dvojčinný mechanizmus pántov a ventilátory. Samotné telo ďalej drží vďaka štrnástim skrutkám TX5 M2×5. Pochvala tu patrí ASUSu za použitia Torx skrutiek, z pohľadu mechaniky je to oveľa dokonalejšie ako bežná krížová hlavička. Hornú časť tela s klávesnicou je možné následne jednoducho odcvaknúť.

ASUS Zephyrus GX501GI ASUS Zephyrus GX501GI
Do útrob notebooku Asus Zephyrus GX501GI sa dostanete relatívne jednoducho.

Chladenie je fixované k základnej doske trinástimi skrutkami PH1. Po ich odstránení je možné demontovať chladiaci systém. Pozostáva celkom z piatich vzájomne spájaných medených heatpipes rôznych hrúbok a dĺžok s centrálne umiestnenými kontaktnými plochami pre procesor, grafický čip, pamäte GPU a napájacie obvody. Tie ďalej rozvádzajú teplo do troch výmenníkov, dva z nich na zadnej strane a jeden na ľavom boku prístroja. Heatpipes prechádzajú celým chladením, ide teda o systém s jedným tepelným okruhom. Pre lepšiu tepelnú vodivosť je na napájacích obvodoch a pamätiach aplikovaná teplovodivá pasta namiesto podložiek.

ASUS Zephyrus GX501GI – chladiaci systém ASUS Zephyrus GX501GI – chladiaci systém ASUS Zephyrus GX501GI – chladiaci systém
Chladiaca sústava notebooku Asus Zephyrus GX501GI je patrične nadimenzovaná, čo sa bude hodiť pri náročnejšej práci.

Na oboch výmenníkoch sa nachádzajú radiálne ventilátory Delta Electronics NS7CC01/02 (ľavý/pravý). Každý z nich je riadený PWM signálom, pracuje pri napätí 12 V s prúdom 0,5 A. Pozoruhodný je počet ich lopatiek, ktorý je neobvykle vysoký.

Vedľa pravého ventilátora je umiestnený mozog počítača, procesor Intel Core i7-8750H generácie Coffee Lake so 14 nm výrobným procesom. Má 6 fyzických jadier, vďaka funkcii Hyper-Threading teda 12 vlákien. Ide o prvý šesťjadrový procesor určený pre notebooky. Pracuje na frekvencii 2,2 GHz s automatickým pretaktovaním až na 4,1 GHz podľa potreby, disponuje 9 MB SmartCache, 16× PCI Express linkami a je schopný adresovať 64 GB DDR4 pamäti. Jeho súčasťou je tiež integrované grafické jadro Intel UHD Graphics 630. TDP je stanovené na 45 W.

ASUS Zephyrus GX501GI – konštrukcia ASUS Zephyrus GX501GI – RAM ASUS Zephyrus GX501GI – konštrukcia
Namiesto termálnych podložiek je aj na komponenty napájania a pamäte aplikovaná teplovodivá pasta.

Hneď pod ním sa nachádza slot pre DDR4 RAM. V našom prípade v ňom sídli 16GB RAM modul výrobcu SK Hynix s pracovnou frekvenciou 2 666 MHz. Testovaný kus má celkovo 24 GB RAM, zvyšných 8 GB nájdeme na opačnej strane základnej dosky. Tie už sú však spájkované bez možnosti používateľskej výmeny.

Naľavo nájdeme grafické jadro NVIDIA GeForce GTX 1080 MAX-Q, konkrétne GP104M, obklopené svojimi napájacími obvodmi a pamäťovými čipmi. Tie sú typu GDDR5X s celkovou kapacitou 8 GB a v prípade testovaného kusu sú dodávané spoločnosťou Micron. Grafické jadro pracuje na frekvencii 1 227 MHz s automatickým pretaktovaním na 1 366 MHz, maximálny takt pamätí je 1 251 MHz (10 008 MHz efektívne). TDP čipu sa pohybuje medzi 90 až 110 W. Oproti bežnej GTX 1080 je tak výkonnostne slabší približne o 10 – 15 %.

ASUS Zephyrus GX501GI, SSD ASUS Zephyrus GX501GI, Wi-Fi modul
SSD disk a WiFi modul v notebooku Asus Zephyrus GX501GI.

V ľavom dolnom rohu sa nachádza M.2 slot osadený SSD diskom s kapacitou 512 GB. Tým je PCI Express NVMe SSD Samsung SM961, modelové značenie MZVKW512HMJP. Tvorené je MLC V-NAND čipmi, výrobca u neho udáva rýchlosti do 3 200 MB/s pre čítanie a 1 800 MB/s pre zápis. Je nutné dodať, že ide o jeden z najlepších M.2 SSD diskov na trhu – viac si o ňom povieme v samostatnej kapitole nižšie. Nad diskom je umiestnený M.2 WiFi modul Intel Wireless-AC 9560NGW.

Zaujímavosťou ASUS Zephyrus GX501GI sú tiež dvojčinné pánty. Tie pôsobia vskutku zložito, nie však robustne, a nepodobajú sa ničomu, čo by bolo možné vidieť v iných notebookoch. Skladajú sa zo štvorice ozubených kolies, ktoré pri otváraní krytu cez prevod otáčaním vysúvajú nožičky, ktoré vytlačia spodný kryt laptopu, a otvoria tak cestu pre chladenie. Obom pántom možno dvojfázovo regulovať tuhosť prostredníctvom matíc, ktoré sú čiastočne prístupné aj bez úplného rozobratia zariadenia.

ASUS Zephyrus GX501GI, panty ASUS Zephyrus GX501GI, panty
Asusu Zephyrus GX501GI – dvojčinné pánty.

Takmer celý priestor pod klávesnicou zaberá akumulátor. Je zložený zo štyroch článkov typu Li-Poly s celkovou nominálnou kapacitou 50,127 Wh, reálne zmeraných 48,279 Wh. Výrobca je značený len ako ASUSTeK Battery, konkrétne články však zrejme dodáva iná spoločnosť.

ASUS Zephyrus GX501GI ASUS Zephyrus GX501GI
Zásluhou netradičnej konštrukcie notebooku Asus Zephyrus GX501GI bude výmena klávesnice mimo záruku veľmi nákladnou záležitosťou.

Horná časť tela je zhotovená z jedného kusu hliníka, ktorý je navyše bez výraznejších výrezov, plastová mriežka v hornej časti je lepená a zapustená do tela. Klávesnica drží pri tele pomocou plastových nitov namiesto skrutiek, nie je ju teda možné používateľsky vymeniť. Toto sa týka aj touchpadu. Prípadná výmena klávesnice mimo záruku, či už z dôvodu poliatia kvapalinou, alebo opotrebovania, bude teda značne nákladná, pretože sa mení celá horná konštrukcia zariadenia.

Testovanie ASUS Zephyrus GX501GI – Čo a prečo porovnávame

Máme pred sebou jeden z prvých notebookov osadených najmodernejším šesťjadrovým procesorom generácie Intel Coffee Lake-H. Od roku 2007, kedy vznikol prvý štvorjadrový procesor určený pre notebookový segment, je to prvá zmena v počte jadier mobilných procesorov Intel. Na trh sa tak dostal produkt, ktorý by mohol osloviť nielen hráčov, ale najmä profesionálov v oblasti spracovania videa, 3D renderingu či iných aplikácií schopných využiť multicore výkon CPU.

Intel Coffee Lake-H
Generácia Intel Coffee Lake-H ponúka vôbec prvý mobilný procesor so šiestimi jadrami.

Tí boli až donedávna v mobilných pracovných staniciach ako HP ZBook či Dell Precision odkázaní na 8 vlákien (s funkciou Hyper-Threading), a na výkon stolových pracovných zostáv tak ani zďaleka nedosahovali. Navyše kvôli minimálnemu posunu vo výkone mobilných procesorov od roku 2013 používateľ vlastniaci notebook s procesorom i7 generácie Haswell, ako napríklad Intel Core i7-4900MQ, prakticky nemal možnosť ani dôvod kúpy nového mobilného zariadenia s razantným výkonnostným skokom.

Intel Coffee Lake-H
Procesory Intel Coffee Lake-H prinášajú najväčší výkonový rast za posledné roky.

Oproti Haswell však Intel Coffee Lake-H na papieri prináša dve fyzická jadrá navyše, nižšiu spotrebu, vyššiu pracovnú frekvenciu (s použitím automatického pretaktovania), rýchlejšiu zbernicu, schopnosť adresovať moderné DDR4 RAM s vyššou kapacitou, výkonnejšie grafické jadro či podporu pamäte Intel Optane. Rovnako tak sľubuje 40 % nárast multicore výkonu.

Asus Zephyrus GX501G – technické špecifikácie
Špecifikácie jednotlivých komponentov Asus Zephyrus GX501GI

Papier ale znesie veľa a realita býva častokrát triezvejšia. Intel Coffee Lake-H si teda v našej recenzii porovnáme nielen s Intel Core i7-7700HQ predošlej generácie, ale aj s Intel Core i7-4900MQ, ktorý je tu s nami od roku 2013, či dokonca s už osem rokov starým Intel Core i7-2760QM generácie Sandy Bridge. Ako bonus sme do porovnávacieho testu zaradili desktopové šesťjadrové procesory Intel Core i7-8700K (Coffee Lake; LGA1151) a Intel Core i7-7800X (Skylake-X; LGA2066). Tým ukážeme nielen výkonový prínos oproti predošlým generáciám, ale aj to, do akej miery sú súčasné mobilné procesory schopné konkurovať svojim stolným polovičkám.

Recenzia ASUS Zephyrus GX501GI: NVIDIA MAX-Q v praxi

Nemenej zaujímavá je prítomnosť grafického čipu NVIDIA GeForce GTX 1080 s technológiou MAX-Q. Práve vďaka nej bolo možné osadiť tak výkonný čip do ľahkého a štíhleho tela Zephyrus. Teraz vám pravdepodobne napadnú tri otázky. Ako sa to vlastne celé zvláda uchladiť, prečo sú konkurenčné laptopy s GTX1080 hrubé 5 cm a čo to vlastne MAX-Q je. Pokračujte v čítaní, všetko si ďalej objasníme.

Asus Zephyrus GX501GI, grafická karta NVIDIA
Netradične štíhle telo a GTX 1080 si mohol Asus Zephyrus GX501GI dovoliť práve vďaka technológii NVIDIA MAX-Q.

Až donedávna sa grafické čipy NVIDIA delili na desktopové a notebookové. Tie sa laickým pohľadom odlišovali len prídavným značením M (napr. GTX 980M), a kupujúci si teda mohol myslieť, že v notebooku dostáva rovnaký výkon ako v prípade stolného počítača s plnohodnotnou GTX 980. Reálne však GTX 980M (ako všetky M verzie) mala nižšie takty, priepustnosť pamäte, počet stream procesorov a pod., výsledkom bol teda razantný výkonový prepad. S príchodom generácie Pascal (GTX10xx) NVIDIA začali používať rovnaké čipy pre desktopy aj notebooky, rozdiel je len v nižších frekvenciách a povolenom TDP.

Prakticky tak pri kúpe notebooku s GTX 1080 dostávate rovnaký grafický adaptér ako pri kúpe stolného počítača s GTX 1080. Alebo tiež nie. Čip je síce rovnaký, ale má firmvérom upravené takty a hodnoty TDP, nemôže si teda vziať z notebooku taký prúd, aký si môže dovoliť „dospelá“ GTX 1080 na vlastnej grafickej karte osadenej v desktope.

Asus Zephyrus GX501GI, grafická karta NVIDIA
Pri výrobe grafických kariet NVIDIA GeForce GTX 10-Series sa používajú najnovšie technológie a postupy.

To má prostý dôvod – napájanie a chladenie. Ak sa pozrieme na veľkosť plošného spoja desktopovej GTX 1080, zistíme, že je skoro tak veľký ako celá základná doska notebooku. Tá však musí navyše obsahovať procesor s napájaním, pamäte, radiče, čipovú sadu a podobne. Logicky z toho vyplýva, že priestor pre komponenty napájania grafického jadra je v notebooku minimálny, a je teda nutné ubrať na maximálnom prúdovom odbere.

Druhým dôvodom je chladenie. Znovu sa pozrime na desktopovú GTX 1080. Či už v referenčnej, alebo upravenej verzii je jej chladič doslova obrovský oproti malému výmenníku a miniatúrnemu ventilátoru v notebooku. Stolný počítač má tiež veľký objem vzduchu, ktorý sám stúpa nahor a otvormi opúšťa skrinku. Notebook nič z toho nemá, je preto nutné znížiť teplotu jadra na úroveň, pri ktorej bude schopné dlhodobo pracovať. To docielime opäť znížením napájania. Naopak desktopové karty si v rôznych edíciách častokrát dovolia vyššie takty aj energetickú náročnosť, pretože na to je skrátka priestor. Rozdiel medzi desktopovými a notebookovým kartami teda stále existuje, došlo však k jeho výraznému zmenšeniu, čo je veľmi pozitívne.

Asus Zephyrus GX501GI, grafická karta NVIDIA
Grafické karty NVIDIA GTX s technológiou MAX-Q – najvyššia efektivita.

MAX-Q celú túto teóriu posúva na vyšší level. Základ MAX-Q je postavený na fakte, ktorý platí aj v prípade procesorov – výkon čipu so zvyšujúcim sa napätím nestúpa lineárne. Existuje teda bod, pri ktorom už ďalšie zvyšovanie napätia prináša len malé percento výkonu výmenou za oveľa väčšie percentuálne zvýšenie napájania a spotreby. Nazýva sa tzv. „Sweet spot“ a označuje taký takt čipu, kedy sa dosahuje najlepší pomer výkonu, spotrebovaného prúdu a vyžiareného tepla, teda najefektívnejšej prevádzky.

Ďalším bodom optimalizácie je výber čipu. Z výroby si totiž nie sú všetky čipy rovné – čím menej napätia potrebuje čip na dosiahnutie deklarovaného výkonu, tým je kvalitnejší. Tento rozdiel je v prípade GPU v rádoch stotín voltov, ale na výslednej spotrebe záleží. Rovnako tak je dôležitá úprava napájacích obvodov čipu na maximálnu efektivitu. V praxi to potom zjednodušene vyzerá takto: Na základnú dosku notebooku sa osadí čo najkvalitnejší grafický čip. V napájacích obvodoch sa použijú súčiastky s maximálnou energetickou efektivitou a rovnako tak sa upraví chladenie. Následne sa napájanie čipu obmedzí práve na sweet spot, kedy sa dosahuje najvyššia efektivita.

Asus Zephyrus GX501GI, grafická karta NVIDIA
Porovnanie jednotlivých grafických kariet NVIDIA GeForce GTX 10-Series pre laptopy.

Získame tak GTX 1080 MAX-Q, ktorá je síce o niečo menej výkonná ako bežná GTX 1080, však percentuálna strata výkonu je oveľa menšia ako percentuálne zníženie spotreby a vyžiareného tepla. Navyše je takéto riešenie stále výkonnejšie než použitie grafického čipu nižšej triedy (napr. GTX 1070). Inými slovami, ak auto s veľkým a silným motorom mierne výkonovo obmedzíme, výsledok bude pre nás stále lepší ako použitie malého slabého motora.

Na praktické porovnanie sa môžete tešiť v ďalšej kapitole, kde si okrem iného ukážeme, ako sa GTX 1080 MAX-Q darí oproti štandardnej NVIDIA GTX 1070 v hernom laptope strednej triedy, a tiež naopak, koľko stráca oproti referenčnej GTX 1080 Ti v desktope.

Recenzia ASUS Zephyrus GX501GI: Výkon CPU

Test Asus Zephyrus GX501GI: benchmark Cinebench R15

Výkon procesora testujeme najprv benchmarkom Cinebench R15, ktorý reprezentuje rýchlosť CPU pri renderingu. Testujeme výkon jedného vlákna, ako aj celkový výkon. Najmä v tom má Intel Core i7-8750H potenciál zažiariť.

Asus Zephyrus GX501GI – Cinebench R15 singlethread Asus Zephyrus GX501GI – Cinebench R15 multithread
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI – jednovláknový a celkový test Cinebench R15

Test Asus Zephyrus GX501GI: benchmark wPrime 2.10 1024

Výpočtový výkon procesora ďalej hodnotíme softvérom wPrime, ktorý nechá CPU počítať zložité matematické výpočty. Program využíva natívny počet vlákien procesora, v našom prípade je to vďaka funkcii Hyper-Threading dvojnásobok počtu jadier (ak CPU podporuje túto funkciu).

Asus Zephyrus GX501GI – wPrime 2.10 1024M
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI: Benchmark wPrime

Test Asus Zephyrus GX501GI: benchmark SuperPi Mod 1.5 XS 32M

Ďalším testom procesora je SuperPi, ktorý prostredníctvom Gauss-Legendre algoritmu počíta Ludolfovo číslo na zadaný počet miest. Program využíva vždy len jedno vlákno procesora, je teda vhodný na demonštráciu single thread výkonu a pokročilosti nového CPU oproti starému.

Asus Zephyrus GX501GI – SuperPi Mod 1.5 XS 32M
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI: Benchmark SuperPi

Test Asus Zephyrus GX501GI: PassMark Performance Test 9.0 CPU Mark

Známy benchmark od spoločnosti PassMark, ktorý nechá procesor postupne vykonať 9 rôznych typov operácií a následne procesor bodovo ohodnotí na porovnanie s ostatnými. Je nutné poznamenať, že väčší počet jadier má pozitívny dopad na výsledok.

Asus Zephyrus GX501GI – PassMark PT 9.0
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI – PassMark PT 9.0

Test Asus Zephyrus GX501GI: Aida64 5.97 CPU Queen

Podobne ako v prípade predošlého benchmarku je aj CPU Queen hodnotený v bodoch pre porovnanie s ostatnými. Funguje na princípe tzv. „problému n dam“, a ide teda o test výpočtového výkonu CPU.

Asus Zephyrus GX501GI – Aida64 5.97
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI – Aida64 5.97

Test Asus Zephyrus GX501GI: Octane 2.0 (Chrome 66)

Octane 2.0 sa skladá zo 17 rôznych testov založených na JavaScripte, a symbolizuje teda výkon CPU v modernom webovom prostredí. Dôležité je vysoké IPC, vysoká pracovná frekvencia CPU a výkon pamäťového radiča.

Asus Zephyrus GX501GI – Octane 2.0
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI – Octane 2.0

Test Asus Zephyrus GX501GI: 7-Zip 18.05 32MB

Vstavaný test populárneho komprimačného programu 7-Zip. Pomocou algoritmu LZMA nechá procesor komprimovať/rozbaľovať testovacie súbory. Výsledkom je počet operácií za sekundu (MIPS), ktorý bol procesor schopný vykonať.

Asus Zephyrus GX501GI – 7-Zip
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – 7-Zip

Test Asus Zephyrus GX501GI: benchmark Corona 1.3

Posledným testom nášho testovania CPU bol benchmark Corona 1.3, jeden z najlepších benchmarkov na 3D rendering. Demonštruje rýchlosť a výkon procesora na kreatívne použitie v softvéroch ako 3dsmax a podobne, jeho výsledok je teda dôležitý najmä na profesionálne využitie CPU.

Asus Zephyrus GX501GI – Corona Renderer 1.3
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI – Corona Renderer 1.3

Recenzia ASUS Zephyrus GX501GI: Celkový výkon

Test Asus Zephyrus GX501GI: PCMark

Celkový výkon systému pre všetky aspekty bežného používania hodnotíme benchmarkom PCMark vo verzii 8 a 10. Výsledné skóre je vhodné porovnať s iným systémom pre predstavu o výkonovom rozdieli. V PCMark 10 rozlišujeme skóre na celkové a jednotlivé, v PCMark 8 hodnotíme benchmark Home Accelerated. Je nutné poznamenať, že veľký rozdiel tu urobí aj rýchlosť systémového disku, čo v grafoch nie je zohľadnené. Zo všetkých testovaných strojov mal Zephyrus najlepší SSD disk vôbec.

Asus Zephyrus GX501GI – PCMark 8 Asus Zephyrus GX501GI – PCMark 10 Asus Zephyrus GX501GI – PCMark 10 Asus Zephyrus GX501GI – PCMark 10 Asus Zephyrus GX501GI – PCMark 10
Recenzia Intel Coffee Lake-H v podaní Asus Zephyrus GX501GI – PCMark

Recenzia ASUS Zephyrus GX501GI: Výkon diskov

O kvalitách použitého disku sme niečo naznačili už v kapitole o analýze komponentov. ASUS Zephyrus GX501GI je vybavený M.2 PCI Express NVMe SSD diskom s kapacitou 512 GB, konkrétne diskom Samsung SM961. Prakticky je to OEM variant disku Samsung 960 PRO – jeho hardvér a osadenie sú totožné, rozdiel je v podpore od výrobcu a firmvéru, na ktorom beží. Používa 48-vrstvové MLC V-NAND v kombinácii s osemkanálovým, päťjadrovým kontrolerom Samsung Polaris S4LP077X01-8030.

Asus Zephyrus GX501GI
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – výkon SSD

Jeho prítomnosť v laptope ma veľmi potešila, pretože je reč o jednom z najlepších M.2 NVMe diskov na trhu, a to nielen rýchlostne. Vďaka použitým MLC bunkám dosahuje vysoký počet IOPS, nízku prístupovú dobu a zachováva si stabilný výkon. Ďalším plusom je veľká odolnosť disku voči zápisom – znesie toho oveľa viac ako bežné TLC SSD disky.

Asus Zephyrus GX501GI
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – výkon SSD

Vo výsledku tak v Zephyr dostávame disk, ktorý je pripravený na čokoľvek. Nezľakne sa ani častého zápisu veľkých súborov či aplikácií, v ktorých práca závisí na okamžitom prístupe na úložisko. Jediným obmedzením by tak mohla byť tepelná ochrana disku, ktorá znižuje výkon, ak disk dosiahne kritickú teplotu. Výkon disku sme testovali v benchmarkoch AS SSD, Anvil's Storage Utilities a Crystal Disk Mark.

Recenzia ASUS Zephyrus GX501GI: Výkon GPU

Test Asus Zephyrus GX501GI: Unigine Valley

Čistý výkon grafického adaptéra sme za účelom porovnania merali v benchmarku Unigine Valley 1080p s high nastavením. Ide o starší test zameraný na rozhranie DX11. AA je vypnuté.

Asus Zephyrus GX501GI – Unigine Valley
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – Benchmark Unigine Valley

Test Asus Zephyrus GX501GI: Unigine Superposition

Pokračujeme moderným benchmarkom Unigine Superposition, rovnako v 1080p High nastavenie.

Asus Zephyrus GX501GI – Unigine Superposition
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – Benchmark Unigine Superposition

Test Asus Zephyrus GX501GI: 3DMark 11

Ďalším benchmarkom je stálica v podobe 3DMark 11. Testujeme nastavenie Performance, hodnotíme čistý výkon GPU.

Asus Zephyrus GX501GI – 3DMark 11
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – Benchmark 3DMark 11

Test Asus Zephyrus GX501GI: 3DMark

Z aktuálneho 3DMark sme testovali benchmarky Cloud Gate, Sky Diver, Fire Strike a Time Spy na porovnanie výkonu od DX10 až po DX12. Nastavenie je štandardné, hodnotíme čistý výkon GPU.

Asus Zephyrus GX501GI – 3DMark Time Spy Asus Zephyrus GX501GI – 3DMark Cloud Gate Asus Zephyrus GX501GI – 3DMark Sky Diver Asus Zephyrus GX501GI – 3DMark Fire Strike
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – Benchmark 3DMark

Recenzia ASUS Zephyrus GX501GI: Herný výkon

Použitý grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1080 MAX-Q zvláda hry napriek svojej zníženej energetickej náročnosti bezproblémovo. Aj najnáročnejšie tituly je možné hrať na najvyšších nastaveniach so zachovaním trojciferného FPS, pokiaľ však chceme trvalo využívať benefity 144 Hz panelu, je vhodná optimalizácia detailov na mierne nižšiu úroveň. Všetky herné tituly boli testované vo viacerých lokáciách/mapách, aby bol výsledok bližšie reálnemu používaniu.

Asus Zephyrus GX501GI – herný výkon
Recenzia Asus Zephyrus GX501GI – výkon v hrách

Reproduktory a kvalita zvuku ASUS Zephyrus GX501GI

Z hľadiska ozvučenia nemám Zephyr čo vyčítať. Nakoľko je laptop (v pomere k svojim vnútornostiam) extrémne štíhly a kompaktný, na integráciu reproduktorov s veľkými ozvučnicami či dokonca subwoofera skrátka nezostalo miesto. Napriek tomu je zvukový prejav zariadenia dobrý a nesklame ani pri potrebe ozvučiť väčší priestor.

Korekcia zvukových nastavení sa vykonáva pomocou predinštalovaného softvéru ASUS ROG Sonic Studio III. Ten je relatívne jednoduchý a ponúka základné možnosti. Na hlavnej karte nájdeme tiahlo hlasitosti, ekvalizér s piatimi predvoľbami a možnosťou vlastnej úpravy v desiatich pásmach. Nižšie sa nachádza ovládanie funkcie Sonic Studio Effects s ​​režimami pre hudbu, film, hry a komunikáciu. Ďalšie dostupné funkcie sú dynamická úprava hlasitosti, zvýraznenie hlasu, basov a výšok, reverb a priestorový zvuk. Prostredníctvom karty Advanced mode je možné jednotlivo ovládať hlasitosť rôznych aplikácií.

ASUS Zephyrus GX501GI – zvuk ASUS Zephyrus GX501GI – zvuk ASUS Zephyrus GX501GI – zvuk
Korekciu zvuku môžete u herného notebooku Asus Zephyrus GX501GI vykonávať cez jednoduchý program ASUS ROG Sonic Studio III.

Karta Record Studio obsahuje nastavenia záznamu zvuku, napríklad potlačenie šumu a ozveny či stabilizátor hlasitosti. Nevídaným prvkom v tejto oblasti je vlastný 10-pásmový ekvalizér na úpravu nahrávaného tónu. Funkcia Casting Enhancer umožňuje zlepšenie kvality a použitie efektu na streamovaný hlas pri online hraní. Vďaka integrácii Asus WebStorage účtu je možné na karte Settings diaľkovo uložiť zvukové nastavenie pre neskoršie použitie alebo pri migrácii na iné zariadenie.

Maximálna hlasitosť reproduktorov je naozaj vysoká, a to aj pri sledovaní filmov na projektore, keď sa notebook nachádza ďaleko od poslucháča. Prednes je jasný a čistý, nie je počuť vibrácie či plechový zvuk. Pri nižších hlasitostiach (pod úroveň 20 %) je zvuk výborne vyvážený, bez skreslenia, na pomery prenosných zariadení skrátka výborný. So stúpajúcou hlasitosťou však rastie skreslenie a najmä nad 50 % je už počuť akútny nedostatok basov – nenechajte sa zmiasť percentami, úroveň 20 % je tu takmer rovnaká ako maximálna úroveň pri bežných notebookoch. Subjektívne reproduktorom najviac sedia vokály a stredové tóny.

Asus Zephyrus GX501GI – zvuková stránka
Reproduktory notebooku Asus Zephyrus GX501GI hrajú pri nižších hlasitostiach výborne, avšak so vzrastajúcou hlasitosťou rastie tiež skreslenie zvuku.

Podobne je na tom aj 3,5 mm slúchadlový výstup. Zvládne núdzovo nakŕmiť aj náročnejšie slúchadlá, úroveň jeho zosilnenia je však už na Beyerdynamic DT 880 250Ω trochu vlažná. Nahrávkam chýba priestor, separáciu nástrojov je počuť len minimálne. Je síce pravdou, že k Asus Zephyrus GX501GI bude zrejme každý pripájať herný headset s vlastným USB DACom, však od herného notebooku som čakal lepší zvukový výstup. Minimálne tak kvalitný, akým disponuje napríklad HP Envy X360, od ktorého sa to však naopak vôbec neočakáva.

Prevádzkové vlastnosti ASUS Zephyrus GX501GI – Teploty a hluk

Základom na použitie výkonných komponentov v laptope je schopnosť ich uchladiť. Bez toho celý hardvér stráca význam, pretože nedokáže permanentne operovať so svojím plným výkonom. Zephyrus s tým našťastie problém nemá. Jeho dômyselné chladenie pracuje naozaj dobre, čo môžete reálne cítiť dlaňou na zadnom výduchu  – prúd vzduchu je skutočne silný. Obrovským plusom je fakt, že procesor ani grafická karta v hrách nie sú tepelne obmedzované a vždy pracujú minimálne na svojich referenčných hodnotách. Procesor si dokonca takmer stále drží svoje turbo frekvencie. Jedine pri kombinácii FurMark a Prime 95 došlo ku krátkodobým pádom frekvencie GPU na 987 MHz.

Teploty Asus Zephyrus GX501GI – softvér HWMonitor
Chladiaca sústava notebooku Asus Zephyrus GX501GI funguje skvele a nijako neobmedzuje výkonný procesor generácie Intel Coffee Lake-H ani grafické karty.

To má však samozrejme svoju cenu. Teplota procesora sa pri hrách pohybuje vždy v pásme 80 – 95 °C, s občasnými špičkami smerom k 100 °C. Aj keď tieto hodnoty nie sú nijako príjemné, herné notebooky dnes také čísla atakujú úplne bežne, bez ohľadu na to, či majú 18 alebo 50 milimetrovú hrúbku. Otáčky ventilátorov, a tým pádom aj hlučnosť v tomto bode rapídne stúpa, je teda lepšie hrať skôr na slúchadlách. Zaujímavosťou je, že procesor si je v krátkodobej špičke schopný odobrať až 75 W.

Teploty Asus Zephyrus GX501GI
Pri testoch notebooku Asus Zephyrus GX501GI sme dosiahli aj na teploty atakujúci 100 °C.

Počas práce v operačnom systéme je laptop až nevídane tichý. Chladenie väčšinou pracuje v pasívnom režime, prípadne idú ventilátory tak potichu, že to nepostrehnete. Teploty tu kolíšu medzi 39 a 65 °C podľa aktuálnej činnosti. Celkovo je tak možné povedať, že tento neobvyklý dizajn chladenia sa ASUSu podaril a funguje veľmi dobre.

Test výdrže batérie ASUS Zephyrus GX501GI

Aj keď som podobné výsledky podvedome očakával, je výdrž batérie ASUS Zephyrus GX501GI malým sklamaním. Vzhľadom na neprítomnosť funkcie NVIDIA Optimus pracuje laptop permanentne s dedikovanou GTX 1080 MAX-Q. To má negatívny vplyv na spotrebu, a teda aj životnosť batérie. Nepomôže tomu ani rýchly displej náročný na napájanie, výkonný chladiaci systém či RGB osvetlenie. Adaptér bude teda nutné nosiť so sebou všade, kde plánujete bezpečne pracovať dlhšie ako hodinu či dve.

Výdrž baterie Asus Zephyrus GX501GI

Idle – Nečinnosť. Jas je na minimálnej úrovni, WiFi je vypnutá.

Battery Eater Readers Test – Vysoký stupeň záťaže. Jas 50 %, WiFi zapnutá.

H.264 – Prehrávanie 1080p filmu. Jas 50 %, hlasitosť 20 %, WiFi zapnutá.

PCMark10 – Kontinuálny beh PCMark 10. WiFi zapnutá, jas 50 %.

Battery Eater Classic – Práca s textom: čítanie a úpravy. Jas 50 %, WiFi zapnutá.

Load – FurMark + Prime95. WiFi zapnutá, jas 100 %, Spotify hlasitosť 20 %.

Zhodnotenie výkonu Intel Coffee Lake-H – Skutočná (r)evolúcia?

Po riadnom preverení výkonu nového procesora Intel Core i7-8750H je verdikt jednoznačný. Intel so svojimi marketingovými informáciami nezavádzal, notebookový segment sa dočkal najväčšieho generačného posunu za posledné roky. Zlepšenie je vidieť už v jednovláknovou výkone, pri aplikáciách využívajúcich všetky vlákna je to míľový skok.

Intel Core i7-8750H doslova deklasoval všetko, čo je možné v moderných notebookoch nájsť, a siahol dokonca až do teritória desktopových procesorov ako Intel Core i7-8700K či Intel Core i7-7800X. Tým sa síce úplne nevyrovná, ale majme na pamäti, že sa stále bavíme o procesore s TDP 45 W. To je oproti 95 W, či dokonca 140 W v prípade desktopu zlomková hodnota, výkon je však veľmi blízky a máte ho stále so sebou. Navyše, cenovka zostáva nezmenená– Intel Core i7-8750H jednoducho v ponuke nahradí starší Intel Core i7-7700HQ.

Intel Coffee Lake-H
Generácia procesorov Intel Coffee Lake-H v našej recenzii jasne ukázala, že medzi mobilnými procesormi nenachádza konkurenciu.

Kto z tohto vylepšenia ale bude ťažiť najviac? Teraz zrejme sklamem hernú komunitu, ale hráči to nie sú. Hry a ich enginy sú stále príliš jednoduché aplikácie, z ktorých máloktorá dokáže využiť potenciál šiestich jadier naplno. Ak tak vlastníte zariadenie s Intel Core i7-7700HQ, zostaňte pokojní, upgrade by vám toho veľa nepriniesol. Karta sa však obracia v prípade profesionálov. Všetci tí, ktorí používajú notebook ako mobilnú pracovnú stanicu, nech zbystria.

V akejkoľvek kreatívnej a vedeckej činnosti, ako je strih videa, zvuku, 3D rendering, virtualizácia či matematické výpočty, prináša Intel Coffee Lake-H obrovské zlepšenie produktivity. Čas potrebný napríklad na 3D Render veľkého projektu v softvéri 3ds MAX sa oproti starším procesorom môže skrátiť aj v rádoch hodín. Aj pre tých z vás, ktorí ako ja, sám vlastnia staršiu, ale stále výkonnú pracovnú stanicu (napríklad HP ZBOOK 15 či Dell Precision M4800), je záver jasný. Čas na upgrade práve nastal.

ASUS Zephyrus GX501GI Recenze

Recenzia ASUS ROG Zephyrus GX501GI

Notebooky

Aj keď osobne nie som fanúšikom herných notebookov, Zephyrus ma príjemne prekvapil. Zariadenie, s ktorým môžete bez zdržania renderovať či hrať najnovšie tituly v Ultra nastaveniach, a pritom ho zvládnete odniesť vo väčšej kabelke. Jeho dokonalá rovnováha medzi prenosnosťou ultrabooku a výkonom stolného počítača je skrátka nevídaná.

Budem sa však opakovať. Zephyrus nie je notebook pre každého. Jeho cena je malý extrém a priaznivý pomer ceny a výkonu tu rozhodne nehľadajte. Ak však potrebujete na svojich cestách toľko výkonu, koľko sa len dá, ste na správnej adrese. Zephyrus GX501GI Vám ponúkne pri svojich 2 kilogramoch váhy a 18 mm hrúbky dokonalú obrazovku a výkon skutočne porovnateľný s dnešným stolným počítačom vybaveným šesťjadrom a GTX 1070 Ti/1080. Podčiarknutý výborným SSD diskom a množstvom konektorov, toto unikátne zariadenie rozhodne stojí za pozornosť.

Klady

  • Nadčasový decentný dizajn
  • Dokonale opracované šasi
  • Bohatá konektorová výbava
  • Špičkový MLC SSD disk
  • Rýchly WiFi a Bluetooth M.2 modul
  • 144 Hz G-SYNC IPS s vernými farbami
  • Presný touchpad a digitálny NumPad
  • Obrovský výkon v kompaktnom tele
  • CPU na úrovni desktopu
  • Efektívne chladenie

Zápory

  • Len jeden M.2 slot pre SSD
  • Netradičné umiestnenie klávesnice
  • Hlučné chladenie pri hraní
  • Slabá životnosť batérie
  • Vysoká cena
Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček comes from Liptovský Mikuláš and has been working with PC hardware for more than a decade. His makes a living by servicing computers and laptops, building custom PC configurations and working as an IT consultant. He is also the founder of ACW Servis. As far as computer technology goes, he appreciates quality, practicality and purposeful design.

Intel Coffee Lake-H sú najvýkonnejšie CPU pre notebooky

Už počas augusta 2017 Intel oficiálne uviedol prvých zástupcov novej, v poradí už ôsmej generácie svojich mobilných procesorov s kódovým označením Intel Kaby Lake-R (Refresh). Teraz však prišiel čas na ešte výkonnejšie modely, ktoré patria do modelového radu Intel Coffee Lake-H. Kam sa vďaka tejto novinke posunie výkon v mobilnom high-ende?

Intel Coffee Lake–H; predstavenie

Intel Coffee Lake-H – 8. generácia mobilných CPU

Ak práve vyberáte nový high-end notebook, Intel vám rozhodovanie v poslednej dobe asi neuľahčuje. Očakáva sa totiž, že dôjde k zlacneniu starších herných notebookov, a navyše budú k dispozícii horúce novinky s ešte vyšším výkonom – menovite absolútne ultimátne notebooky so 6-jadrovými Intel Core i9 alebo cenovo lákavé varianty osadené procesorom s integrovanou grafikou AMD Vega.

i Písali sme o 8. generácii mobilných CPU Intel
Už na jeseň minulého roka došlo na uvedenie hneď niekoľkých procesorov radu Intel Kaby Lake-R. Išlo o prvého zástupcu 8. generácie mobilných procesorov Intel. Do tejto platformy patrí tiež Intel Coffee Lake-H.

Kompletný prehľad 8. generácie mobilných CPU od Intelu

Boli časy, keď každá generácia mobilných procesorov mala svoju vlastnú architektúru, tým však už odzvonilo. Aktuálne spadá pod 8. generáciu už celkom päť odlišných architektúr. Každá potom mieri na iný segment použitia, na ktorý je precízne optimalizovaná.

Porovnávaná oblasťIntel Coffee Lake-HIntel Coffee Lake-UIntel Kaby Lake-GIntel Kaby Lake-RIntel Kaby Lake-U
Dátum predstavenia4/20184/20181/20188/20172/2018
Počet jadier4/62/4442
Počet vlákien6/8/124/8884
Veľkosť cache8/9/12 MB4/6/8 MB6/8 MB6/8 MB4 MB
TDP45/65 W28 W65/100 W15 W15 W
Typ integrovanej grafikyUHD Graphics 630Iris Plus Graphics 655HD Graphics 630, Radeon RX Vega MUHD Graphics 620UHD Graphics 620
Modely CPUi5-8300H
i5-8400H
i7-8750H
i7-8850H
i9-8950HK
i5-8400B
i5-8500B
i7-8700B
i3-8109U
i5-8259U
i5-8269U
i7-8559U
i5-8305G
i7-8705G
i7-8706G
i7-8709G
i7-8809G
i5-8250U
i5-8350U
i7-8550U
i7-8650U
i3-8130U

Parametre Intel Coffee Lake-H – revolúcia v mobilných CPU je tu

Intel sa dlho snažil držať kľúčové informácie pod pokrievkou, ale teraz už je jasné, že očakávané parametre procesora Intel Core i9-8950HK boli pravdivé. Tento mobilný dravec ponúkne hneď 6 jadier s 12 vláknami. Jeho pracovná frekvencia štartuje na 2,9 GHz, ale pri zaťažení viacerých jadier vystrelí až na 4,3 GHz. V prípade zaťaženia jedného jadra sa posunie dokonca až na 4,8 GHz. Hrubý procesorový výkon má byť až o 70 % vyšší v porovnaní s predchádzajúcim radom mobilných procesorov i7.

To sú, na mobilný segment, úplne neuveriteľné hodnoty. Rozdiely medzi stolovými počítačmi a notebookmi sa teda ešte viac stierajú, aspoň v otázke výkonu. Poďme sa bližšie pozrieť na už oficiálne parametre najzaujímavejších procesorov z platformy Intel Coffee Lake-H.

Porovnávaná oblasťIntel Core i5-8300HIntel Core i5-8400HIntel Core i7-8750HIntel Core i7-8850HIntel Core i9-8950HK
Počet CPU jadier44666
Počet CPU vlákien88121212
Základná frekvencia2,3 GHz2,5 GHz2,2 GHz2,6 GHz2,9 GHz
Boost frekvencia (viac jadier)3,9 GHz4,1 GHz3,9 GHz4,0 GHz4,3 GHz
Boost frekvencia (jedno jadro)4,0 GHz4,2 GHz4,1 GHz4,3 GHz4,8 GHz
Kapacita L3 pamäti8 MB8 MB9 MB9 MB12 MB
TDP45 W45 W45 W45 W45 W

Z tejto tabuľky je zrejmé, že pôjde na dlhú dobu dopredu o najvýkonnejšiu mobilnú CPU platformu. Škoda, že konkurenčné AMD nemá v tomto segmente aktuálne s čím súperiť, so svojimi AMD Ryzen Mobile totiž vsádza skôr na dobrý pomer ceny a výkonu.

Výber zaujímavých notebookov s Intel Coffee Lake-H

Na trh sa už postupne dostávajú prvé notebooky s procesormi Intel Coffee Lake-H. Zo zamerania tejto rodiny procesorov možno usúdiť, že nimi vybavené notebooky nebudú žiadne strúhadlá. Práve naopak, budú to tie najvýkonnejšie mobilné počítače súčasnosti určené na hranie aj na prácu. Poďme sa pozrieť na výber tých najzaujímavejších.

S najpriaznivejšou cenovkou začína herný notebook ASUS TUF Gaming FX504GD. Procesoru Intel Core i5-8300H (Coffee Lake-H) tu sekunduje dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 a 8 GB RAM. Procesor Core i5 drží cenovku aj napriek vysokému výkonu ešte pomerne nízko, len ľahko nad hranicou 750 €.

Notebook s procesorom Coffee Lake-H ASUS TUF Gaming FX504GD
Notebook s procesorom Coffee Lake-H ASUS TUF Gaming FX504GD

Pre lepší kus možno zájsť opäť k ASUSu, konkrétne napríklad ASUS ROG STRIX SCAR Edition GL503GE. Ten je jedným z najlacnejších modelov obsahujúcich procesor Intel Core i7-8750H (Coffee Lake-H) a ponúkne už teda výkon bez kompromisov. Procesor bol spárovaný s výkonnejšou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti, dostal SSD aj klasický platňový disk, veľkú batériu a predovšetkým rýchly 120 Hz displej.

Kde sú herné notebooky, nesmie chýbať ani značka MSI. Napríklad ich MSI GE63 8RF Raider a MSI GE73 8RF Raider neobsahujú nič slabšie než Coffee Lake-H procesor Intel Core i7-8750H, grafiku NVIDIA GeForce GTX 1060 s už dosť slušným výkonom, 16 GB RAM, veľké SSD a taktiež 120 Hz Full HD displeje v uhlopriečkach 15,6" a 17,3".

Také MSI GE73 Raider má teraz Coffee Lake-H procesor.
Tiež MSI GE73 Raider má teraz Coffee Lake-H procesor.

Na vycibrený dizajn a tenké telá stavil na niektorých modeloch ako Asus, tak MSI. Obaja výrobcovia dosiahli skromné rozmery najmä vďaka technológii NVIDIA Max-Q. Najlacnejšími modelmi s grafickou kartou Max-Q a procesorom Coffee Lake-H sú ASUS ROG Zephyrus M a MSI GS65 8RF Stealth Thin. Oba vzhľadom pripomínajú skôr ultrabooky, napriek tomu však disponujú výkonnými grafickými kartami NVIDIA GeForce GTX 1070 a procesormi Intel Core i7-8750H. Majú taktiež 144 Hz displej, model od MSI sa okolo neho navyše chváli ultra tenkými rámčekmi.

Technológiu NVIDIA Max-Q využíva tiež ASUS ROG Zephyrus, ktorého výkon definuje NVIDIA GeForce GTX 1080, 24 GB RAM a samozrejme aj procesor Intel Core i7-8750H Coffee Lake-H. Jeho predchodca s procesorom Kaby Lake u nás bol na recenziu, môžete sa na ňu preto pozrieť: Asus ROG Zephyrus (RECENZIA).

Asus ROG Zephyrus s Coffee Lake-H procesorom
Asus ROG Zephyrus má nielen Coffee Lake-H procesor, ale tiež GPU NVIDIA Max-Q.

Na výkonnostnom vrchole stojí medzi notebookmi s procesormi Coffee Lake-H GT75 Titan. Ten sa už nijako netrápi s kompaktnými rozmermi, jeho jedinou a hlavnou úlohou je zabezpečenie výkonu na úrovni high-endových desktopov s nekompromisným chladením. Ide o prvý herný notebook vybavený procesorom Intel Core i9-8950HK. Ten je doplnený o grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1080 a 120 Hz G-Sync displej. Nechýba ani 32 GB RAM, dvojica SSD alebo klávesnica SteelSeries.

Notebook MSI GT75 8RG-081CZ TitanMSI GT75 8RG-081CZ Titan, herný notebook

Notebook MSI GT75 8RG-081CZ Titan v plnej paráde.

Intel Coffee Lake-H vs. Intel Kaby Lake-R

Na jeseň uvedeným procesorom generácie Intel Kaby Lake-R, menovite Intel i5-8250U, i5-8350U, i7-8550U a i7-8650U, by Intel Kaby Lake-H nemal výraznejšie konkurovať. Oba rady totiž cielia na odlišného používateľa.

Intel Kaby Lake-R sú určené do ultrabookov, kde sa hrá skôr na kombináciu solídneho výkonu a dlhej výdrže na batériu. Oproti tomu, procesory Intel Coffee Lake-H budú dominovať v segmente herných notebookov pre náročných alebo medzi modelmi určenými pre profesionálov vo filmovom, hudobnom či vedeckom priemysle. Celkovo by chystané Coffee Lake-H mali mať vyššiu pracovnú frekvenciu, ale zároveň aj s tým súvisiacu vyššiu spotrebu. Ako integrované grafické jadro potom bude slúžiť Intel UHD 630, prípadne niektorá z dedikovaných grafických kariet NVIDIA.

Nové notebooky vybavené procesormi Intel Coffee Lake-H sa radia medzi špičku. Už dnes je plno modelov, z ktorých je možné vyberať a to ako v triede strednej, tak v tej vyššej a najvyššej. Tešíme sa na testy, ktoré ukážu nárast výkonu v praxi.

Print
P-DC1-WEB17
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info