Inteligentné hodinky s navigáciou – ako to funguje?

Catalogue

Article

Aktualizované

Už navigácia v telefóne je úžasná vymoženosť súčasnej doby, ktorá nám každý deň uľahčuje život. Dnes sme ale o krok ďalej a navigáciu môžeme vďaka inteligentným hodinkám používať priamo zo svojho zápästia. Ako hodinky s GPS navigáciou fungujú a na aké navigačné aplikácie sa môžete spoľahnúť?

Inteligentné hodinky s navigáciou

Inteligentné hodinky s navigáciou – OBSAH

  1. Ako GPS hodinky fungujú?
  2. GPS, GLONASS, Galileo – na čo sú alternatívne navigačné systémy?
  3. Apple Watch navigácia – vybrať Apple Maps, alebo Google Maps?
  4. Samsung Galaxy Watch navigácia – len so špeciálnou aplikáciou
  5. Garmin hodinky – navigácia na niekoľko spôsobov
  6. Ako funguje navigácia v inteligentných hodinkách od ostatných výrobcov?

Ako GPS hodinky fungujú?

Hoci si niekedy pod pojmom GPS automaticky predstavíme navigáciu, v prípade inteligentných hodiniek slúži geolokácia primárne na niečo iné. Tým je sledovanie vonkajších aktivít – typicky chôdze, behu či jazdy na bicykli. Vďaka GPS a ďalším lokačným systémom získate skvelý prehľad o tom, akú trasu ste absolvovali. Môžete ju mať uloženú len pre svoje vlastné povedomie alebo ju napríklad zdieľať s ostatnými prostredníctvom populárnej aplikácie Strava.

Inteligentné hodinky
Inteligentné hodinky majú GPS predovšetkým kvôli sledovaniu aktivity, ako je beh, chôdza alebo cyklistika.

Avšak aj napriek tomu, že nejde o primárnu funkciu, navigáciu v inteligentných hodinkách často nájdeme. Môže fungovať niekoľkými spôsobmi, pričom medzi tie základné patria:

  • Mapy priamo v hodinkách – priamo v hodinkách nájdete kompletné mapové podklady pre váš región. Spravidla môžete vykonávať základnú voľbu bodov na mape a plánovanie trasy. Hodinky vám takéto miesta spravidla ponúknu a zvyčajne ich tiež môžete vyhľadať pomocou určitého spôsobu zadávania znakov.
  • Pokyny z navigácie, ktorá beží na telefóne – niektoré hodinky umožňujú prenášať navigačné pokyny z telefónu na displej hodiniek. Funguje to tak, že si navigáciu spustíte v telefóne (napr. v aplikácii Google Maps), a to, kedy odbočiť alebo aká vzdialenosť ostáva do cieľa, vám budú ukazovať hodinky. Navigácia môže byť sprevádzaná aj vibráciami.
  • Navigácia po trase – najmä športové hodinky majú funkciu navigácie po vopred pripravenej trase. Tú si naplánujete na mapovej aplikácii v počítači alebo na telefóne, súbor s trasou stiahnete a nahráte do hodiniek. Potom už sa len necháte navigovať pokynmi, ktoré generujú samotné hodinky.
  • Navigácia „back to start“ – posledná z hlavných navigačných funkcií, ktorú taktiež nájdeme predovšetkým v športových hodinkách. Ak máte spustené sledovanie trasy, môžete kedykoľvek spustiť tento typ navigácie, ktorá vás dovedie späť na miesto, kde ste začali.

Ako sa dočítate v nasledujúcich kapitolách, pri každom výrobcovi inteligentných hodiniek funguje navigácia trochu inak, a každý dáva svojim používateľom na výber z iných navigačných metód. Niektoré hodinky dokážu takmer všetko a majú aj mapové podklady, iné zvládnu „len“ prenášať usmernenia z telefónu a ďalšie majú zasa iba navigáciu po trase a back to start. A značka hodiniek vám vždy neprezradí, ktoré z týchto funkcií hodinky majú. Metódy navigovania sa totiž môžu líšiť aj podľa konkrétneho modelu.

Výhody a nevýhody hodiniek s GPS

       
  • Presné určenie polohy
  • Sledovanie trás outdoorových aktivít
  • Navigácia priamo v hodinkách (pri niektorých modeloch)
  • Pomocné systémy určovania polohy (barometer, kompas) pri niektorých modeloch
       
  • Zapnutá GPS skracuje výdrž batérie

GPS, GLONASS, Galileo – na čo sú alternatívne navigačné systémy?

GPS ale nie je jediná technológia inteligentných hodiniek, ktorá vám pomôže s orientáciou v priestore. Inteligentné hodinky mávajú zabudovaný kompas a niektoré tiež barometer pre presnejšie určovanie nadmorskej výšky. A nemožno zabudnúť ani na „konkurenčné“ navigačné systémy – ruský GLONASS a európsky Galileo. Niektoré hodinky budú tieto systémy kombinovať automaticky, iné vám umožnia si vybrať. Súčasné používanie viacerých systémov má totiž svoje výhody, ale aj nevýhody.

Mapa
Vďaka geolokačným navigačným systémom sme mohli odložiť klasické mapy a teraz ich obdobu nájdeme dokonca aj na svojom zápästí.
    

Viac o navigačných systémoch GPS, GLONASS a Galileo

    

Všetky tri systémy fungujú celosvetovo a spoliehajú sa na vlastnú sieť satelitov. GPS je najzavedenejší systém s najväčším množstvom satelitov, ktorý má štatút prvej voľby pri určovaní polohy. Zvyšné systémy sa dnes používajú predovšetkým doplnkovo pre zvýšenie presnosti a rýchlosti. Avšak moderný európsky systém Galileo je dokonalejší a možno očakávať, že v spotrebnej elektronike jedného dňa GPS nahradí. Aj keď je používanie viacerých systémov z hľadiska určenia polohy lepšie, má tiež jednu veľkú nevýhodu a tou je kratšia výdrž na batériu.

i

Ako navigačné systémy fungujú?

GPS, GLONASS a Galileo sú takzvané globálne navigačné satelitné systémy (GNSS). Ako z ich označenia vyplýva, na určovanie polohy využívajú satelity, ktorých je 24 až 32 podľa konkrétneho systému. Telefón, hodinky či iné zariadenie sa pripojí k niekoľkým z týchto satelitov zároveň a meria čas, za ktorý z nich doputuje signál. Pretože je každý satelit inak ďaleko a jeho pozícia je známa, možno na základe týchto dát dopočítať pozíciu prijímača (telefónu, hodiniek a pod.).

Je dôležité spomenúť, že komunikácia so satelitom je jednosmerná. Mobilný telefón či inteligentné hodinky iba prijímajú signál, ktorý vysielajú GNSS družice. To znamená, že samotný navigačný systém vašu pozíciu nepozná. Pokiaľ ju niektoré aplikácie odosielajú, robia to prostredníctvom dátových sietí.

Ak si vyberáte nové inteligentné hodinky a určite viete, že chcete okrem GPS využívať tiež systémy GLONASS a Galileo, mali by ste sa buď zamerať na určitého výrobcu, alebo poriadne preskúmať parametre. Značky ako Apple, Samsung alebo Garmin ponúkajú alternatívne navigačné systémy takmer u všetkých hodiniek vybavených GPS. Naopak u hodiniek Amazfit, Fitbit, Huawei, Suunto a ďalších sa vám môže jednoducho stať, že si vyberiete model, ktorý má síce GPS, už ale nemá GLONASS ani Galileo.

Miera, do akej vás nechajú hodinky vybrať satelitný systém, sa líši v závislosti od konkrétneho výrobcu. Smart hodinky Samsung Galaxy Watch, rovnako ako Apple Watch, vás vybrať nenechajú. Automaticky použijú ten satelitný systém, ktorý v danej chvíli vyhodnotia ako najlepší. Iná je situácia v prípade outdoorových hodiniek Garmin, pri ktorých máte zvyčajne na výber, či chcete používať iba GPS, alebo GPS v kombinácii s GLONASS alebo v kombinácii s Galileo.

    

Apple Watch navigácia – vybrať Apple Maps, alebo Google Maps?

Keď príde na Apple Watch, najpopulárnejšie inteligentné hodinky súčasnosti, máte k dispozícii len metódu navigácie, ktorá vám na displeji hodiniek zobrazí pokyny z navigácie, ktorá beží v telefóne. K tomu môžete použiť dve aplikácie – Apple Maps s väčším množstvom funkcií a lepšou integráciou, alebo Google Maps s osvedčenými mapovými podkladmi.

Apple Maps na Apple Watch
Tak vyzerajú mapy Apple na Apple Watch. Zdroj: App Store
    

Viac o navigácii Apple Watch

    

Obe aplikácie ale ponúkajú spôsoby, ako sa pri navigovaní od telefónu aspoň nejako odpútať. V prípade Apple Maps je to hlasová asistentka Siri, ktorej poviete, kam chcete navigovať. Apple Maps ponúkajú tiež možnosť rýchlo vyhľadať neďaleké miesta určitého typu. V prípade Google Maps je táto samostatnosť o niečo obmedzenejšia. Bez použitia telefónu môžete spustiť navigáciu iba k miestam, ktoré ste si vopred uložili do mobilnej aplikácie. Ide o základné uložiteľné miesta „Domov“ a „Práca“, a potom aj ďalšie položky, ktoré pridáte do zoznamu obľúbených.

Google Maps na Apple Watch
Rozhranie navigácie Apple máp na Apple Watch. Zdroj: App Store
i

Apple Watch Cellular (LTE) nepotrebujú telefón

Ak máte Apple Watch Cellular, ktoré sa dokážu pripojiť k mobilným dátam, navigáciu môžete používať aj bez telefónu.

    

Samsung Galaxy Watch navigácia – len so špeciálnou aplikáciou

Na inteligentných hodinkách Samsung Galaxy Watch je to s navigáciou trochu ťažšie, pretože žiadna oficiálna integrácia Google Maps alebo iných prvotriednych mapových podkladov v tomto systéme neexistuje. Aj tak ale nie je problém navigáciu do Galaxy Watch dostať. Len sa musíte spoľahnúť na aplikácie menších vydavateľov, ktoré nemusia byť vždy zadarmo. Tieto aplikácie nájdete v Galaxy Store.

Ako funguje zobrazovanie navigačných pokynov na hodinkách Samsung s aplikáciou Navigation Pro?
    

Viac o navigácii Samsung Galaxy Watch

    

Jednou z takých aplikácii je Navigation Pro. Stojí asi 3 eurá a dokáže zobrazovať navigačné pokyny priamo z Google Maps. Aby to celé fungovalo, musíte si túto aplikáciu nainštalovať ako z Galaxy Store do svojich Galaxy Watch, tak z Google Play na svoj mobilný telefón. Potom v nastaveniach telefónu umožníte aplikácii čítať notifikácie, načo už stačí len spustiť navigáciu priamo v aplikácii Google Maps/Mapy Google. Všetky pokyny sa vám budú zobrazovať na displeji vašich Galaxy Watch.

    

Garmin hodinky – navigácia na niekoľko spôsobov

Značka Garmin sa špecializuje na inteligentné hodinky určené do náročných podmienok. A podľa toho vyzerajú aj ich navigačné funkcie, ktoré sú veľmi robustné a funkčne bohaté. Najdrahšie modely majú aj vlastné mapové podklady, takže ich vôbec nemusíte pripájať k telefónu. Lacnejšie modely majú spravidla navigáciu po trase a „back to start“, niektoré ale zvládnu fungovať aj podobne ako Apple Watch, teda prenášať pokyny z navigácie v telefóne.

Hodinky Garmin Fenix 6S Pro
Aby ste mohli využívať mapové funkcie Garmin, potrebujete niektorý z prémiových modelov tejto značky, ako je napríklad Fenix 6S Pro.
    

Viac o navigácii hodiniek Garmin

    

Mapové podklady majú drahšie modely Fenix 6 Pre a 6S Pro, tactix Delta alebo Forerunner 945. Nájdete v nich kompletnú mapu Európy, v ktorej môžete napríklad vyhľadávať zaujímavé miesta v okolí a k nim sa nechať navigovať. Mapu si môžete prezerať, ukladať do nej nové lokácie a plánovať trasu priamo z hodiniek.

i

Ak chcete vedieť, ako funguje navigácia na vašich hodinkách Garmin, pozrite sa do návodu, ktorý nájdete v balení, ale aj na webových stránkach výrobcu.

U cenovo dostupnejších hodinkách Garmin, medzi ktoré patrí napríklad aj populárny model Vívoactive 4, mapové podklady nenájdeme. Navigácia v týchto hodinkách ponúka len funkciu „back to start“ a ukladanie bodov po ceste, ku ktorým sa potom môžete nechať navigovať pomocou jednoduchého smerového ukazovateľa. Avšak hodinky Vivoactive 4, alebo tiež rad Venu, umožňujú stiahnutie aplikácie pre spojenie s mapami Google vo vašom telefóne. Potom vám budú zobrazovať usmernenia z mobilnej navigácie podobne ako Apple Watch.

    

Ako funguje navigácia v inteligentných hodinkách od ostatných výrobcov?

Hoci je GPS funkcia pri inteligentných hodinkách veľmi rozšírená, automaticky to neznamená, že vás všetky hodinky dokážu doviesť domov. Mnohé z nich dokonca ani nevedia zobrazovať pokyny z mobilnej navigácie. Ak túto funkciu od svojich budúcich hodiniek vyžadujete, mali by ste byť pri výbere veľmi pozorní.

Je známe, že určitý spôsob odovzdávania navigačných pokynov z telefónu zvládnu tiež hodinky Huawei a Honor prostredníctvom aplikácie dostupnej v Google Play a AppGallery, avšak iba v textovej forme, čo nie je najpraktickejšie. Podobne to dokážu aj hodinky a náramky Xiaomi a Amazfit, takže princíp navigácie v týchto hodinkách je vlastne rovnaký ako u hodiniek Samsung, aj keď čo sa praktickosti a grafickej podoby týka, má aplikácia pre Galaxy Watch stále navrch.

Google Maps na Wear OS
Google Mapy na systéme Wear OS. Zdroj: developers.google.com

Avšak potom je tu celá kategória inteligentných hodiniek využívajúcich systém Google Wear OS, ktorý umožňuje prístup k aplikácii Google Maps pre hodinky. Ide napr. o značky Fossil, TicWatch alebo niektoré modely Suunto. Priamo na displeji hodiniek si môžete zobraziť mapu, a ak používate telefón s Androidom, tiež do hodiniek hlasovo zadať miesto, na ktoré chcete začať navigovať. Wear OS vám zobrazí nielen smer, zoznam všetkých odbočiek a presné pokyny, ale aj trasu na mape.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Navigácia v inteligentných hodinkách určite nie je tak plnohodnotná ako v mobilnom telefóne, a ak opomenieme mapový systém v drahších hodinkách Garmin, bez telefónu sa nezaobídete. Ale základná navigácia, kedy poznáte správny smer aj bez neustáleho sledovania displeja telefónu, vám výrazne uľahčí behanie, jazdu na bicykli aj pešie túry. Avšak musíte si vybrať hodinky, u ktorých je táto funkcia k dispozícii, pretože určite nejde o základnú výbavu.

Print
P-DC1-WEB16
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info