Ako naladiť gitaru (NÁVOD)

Catalogue

Article

Aktualizované

Ak už máte nejakú skúsenosť s hrou na gitaru, určite viete, aké dôležité je mať správne naladený nástroj. A spôsobov, ako naladiť gitaru, je hneď niekoľko. Či už sa rozhodnete využiť ladičku, mobilnú aplikáciu, alebo stavíte na svoj vlastný sluch, my vám poradíme, ako na to.

Ako naladiť gitaru

Ako naladiť gitaru – OBSAH

  1. Čo vedieť pred samotným ladením
  2. Ladenie gitary pomocou ladičky
  3. Ladenie gitary online alebo s mobilnou aplikáciou
  4. Naladenie gitary podľa sluchu
  5. Alternatívy k základnému typu ladenia

Čo vedieť pred samotným ladením

Aby vám šlo naladenie gitary od ruky, poďme sa pozrieť najskôr na úplný základ, ktorý by mal poznať každý gitarista.

Na to, aby sme správne naladili jednotlivé struny na gitare, musíme vedieť, o aké struny vlastne ide. Na gitare (či už akustike, alebo elektrike) máme 6 strún a pri štandardnom ladení ide o struny E, A, D, G, H, E (v poradí od najhrubšej po najtenšiu strunu). Nutné je tiež podotknúť, že na ladičkách sa naše „H“ zobrazuje ako „B“ (ide o zahraničné značenie). To všetko síce neznie úplne podstatne, ale vedzte, že názvy strún sa vám budú pri ladení hodiť.

Ako naladiť gitaru


Gitaru budete ladiť často. A to pravdepodobne pred každou dlhšou hrou. Ak máte na gitare navyše natiahnuté nové struny, pravdepodobne sa vám aj po starostlivom naladení gitara po pár minútach hry rozladí. Ale nemusíte zúfať, ide o úplne bežnú vec, strunám totiž chvíľu trvá, než si tzv. „sadnú“, teda ako sa utiahnu v ladiacom kolíku.

i Dá sa tomu aj predísť, a to miernym „vyťahaním“ čerstvo natiahnutých strún – asi ako by ste chceli gitaru za danú strunu zdvihnúť (avšak všetko s mierou, nech vám fungl nové struny neprasknú priamo pod rukami).

Teraz, keď už rozoznáme jednotlivé struny a vieme, že ladenie gitary rozhodne nie je jednorazová vec, poďme sa pozrieť na to, akými spôsobmi možno gitaru naladiť a aké sú ich výhody a nevýhody.

Ladenie gitary pomocou elektronickej ladičky

Ak chcete ladiť bez väčšej námahy a zároveň s presnosťou, skvelým pomocníkom pre vás bude ladička. Túto drobnú „krabičku“ nie je vôbec ťažké ovládať, a naladiť gitaru tak zvládne aj úplný začiatočník.

Ako naladiť gitaru

Ako na to a ako funguje ladička na gitaru?

  1. Zapnutú ladičku umiestnime do blízkosti gitary.
  2. Začneme od najhrubšej struny „E“ a raz na ňu brnkneme.
  3. Na displeji sa hneď zobrazia dve dôležité informácie – v akom tóne sa pohybujeme (v tomto prípade „E“) a zároveň ako veľmi sa odchyľuje od tohto cieľového tónu. To nám znázorňuje ručička, ktorú chceme dostať priamo do stredu. Ak sa ručička vychyľuje doľava, struna je naladená pod tónom, takže je potrebné ju pomocou ladiaceho kolíka utiahnuť. Pokiaľ naopak ručička ladičky smeruje doprava, sme nad tónom, takže strunu povoľujeme a znižujeme tým tón. Úplne naladená je struna vo chvíli, keď sa ručička pohybuje v strede – displej sa potom väčšinou sfarbí do víťaznej zelenej.
  4. Tento proces uskutočníme postupne, strunu po strune, aj v prípade ostatných. Pamätajme na názvy tónov, ktoré chceme na strunách dosiahnuť, teda E, A, D, G, H, E (v smere od najhrubšej po najtenšiu). Ako už viete, na ladičke sa stretnete s tým, že tón „H“ sa označuje ako „B“.
  5. Pre kontrolu si postupne skúste brnknúť na všetky struny a ak na vás u každej struny displej žiari zelenou farbou a názvy tónov zodpovedajú strunám, máte vyhrané – gitara je naladená!

Výhody

  • Presnosť
  • Rýchlosť
  • Jednoduchosť ladenia (vhodné pre začiatočníkov)

Nevýhody

  • Nie je zadarmo (v porovnaní s ďalšími spôsobmi ladenia)
  • Ladičku musíte nosiť so sebou

Akú vybrať ladičku na gitaru?

Vyberať môžete z viacerých typov gitarových elektronických ladičiek.

i Žiadne zásadné rozdiely medzi nimi ale nie sú, takže nech už máte doma akýkoľvek typ gitary (akustiku, elektriku, basgitaru, ukulele), môžete bez problémov ladiť aj akoukoľvek gitarovou ladičkou.

Klasická ladička:

  • Vhodná pre všetky typy gitár
  • Klasický „krabičkový“ vzhľad, ladičku máte pri ladení postavenú v blízkosti gitary
  • Má mikrofón, ktorým analyzuje zvuk gitary
  • Väčšinou obsahuje vstup pre káblové pripojenie gitár (hlavne elektrických a basgitár)

Bude sa páčiť gitaristom, ktorí majú radi klasický vzhľad ladičiek.

Ako naladiť gitaru

Klipová ladička:

  • Vhodná pre všetky typy gitár
  • Veľmi kompaktná a praktická, ladičku pripínate priamo na gitaru
  • Okrem mikrofónu využíva na analýzu zvuku aj snímanie vibrácií gitary
  • Vďaka snímaniu vibrácií nie je potrebné káblom prepájať elektrickú gitaru alebo basgitaru s ladičkou

Nielen pokročilí, ale aj začiatočníci ocenia túto všestrannú ladičku, ktorá môže byť pripnutá na gitare napríklad po celý čas hrania a zmestí sa aj do vrecka.

Ako naladiť gitaru

Pedálová ladička:

  • Vhodná najmä pre elektrické gitary a basgitary
  • Umiestnená na zemi, väčšinou medzi ďalšími gitarovými efektmi
  • Obsahuje vstup pre káblové pripojenie, ale nemal by chýbať ani mikrofón pre analýzu zvuku
  • Displej je väčšinou dobre viditeľný aj v tme (LED displej, podsvietenie)
i Pre všetkých koncertných hráčov je naladená gitara skrátka nutnosťou, čo perfektne zvládne pedálová ladička, ktorú môžete používať bez problémov na pódiu, medzi pesničkami aj počas nich.

Ladenie gitary online alebo s mobilnou aplikáciou

Kým klasickú gitarovú ladičku nemáme vždy vo vreckách, s mobilom už je to iné. Tak prečo ho nevyužiť, najmä v situácii, keď gitara počuteľne „ťahá za uši“?

Môžete vyskúšať rôzne mobilné aplikácie, niektoré sú dostupné aj zadarmo. Ale ide to dokonca aj bez sťahovania – či už ste na mobile, alebo napríklad počítači, môžete využiť niektorú z online ladičiek (do vyhľadávača stačí zadať napr. „online ladička gitary“, „ladička gitary online“ alebo „online guitar tuner“).

Ako naladiť gitaru


Postup ladenia je v podstate rovnaký ako v prípade klasickej ladičky – opäť tu máme ručičku, ktorá nám pri brnknutí na strunu ukazuje, ako veľmi sa vychyľujeme od stredu, teda cieľového tónu. Keďže sa toho na displej zmestí viac (v porovnaní s drobnejšou gitarovou ladičkou), vizualizácia ladenia býva často ešte prehľadnejšia a nápomocnejšia – môžete sa stretnúť napríklad s obrázkom hornej časti gitary, kde sú vidieť jednotlivé struny natiahnuté na kolíkoch, názvy tých strún a pod.

Na druhej strane, aj na tomto spôsobe ladenia môžeme niekedy nájsť muchy. Zariadenie, ktoré používate na ladenie, by malo mať kvalitný mikrofón. Ak teda budete ladiť napríklad cez mikrofón starého PC, môže sa stať, že online ladička nebude dobre fungovať. Oproti štandardným gitarovým ladičkám tu navyše chýba snímanie vibrácií, ktoré gitara vydáva, spoliehame sa teda len na mikrofón zariadenia a nič iné. V tichom prostredí to nebude problém, ale v rušnejšom okolí, „nedaj bože“ v krčme, to už mikrofón nemusí utiahnuť.

Výhody

  • Prístupnosť (stačí mať zariadenie s mikrofónom)
  • Vizualizácia ladenia
  • Jednoduchosť ladenia (vhodné pre začiatočníkov)
  • Zadarmo

Nevýhody

  • Vyžaduje kvalitný mikrofón zariadenia
  • Nespoľahlivosť ladenia v rušnom prostredí (chýba snímanie gitarových vibrácií)

Naladenie gitary podľa sluchu

Každý gitarista sa skôr či neskôr dostane do situácie, kedy po ruke nie je ani ladička, ani mobil. Predsa len, také hľadanie zašantročenej ladičky alebo oslnenie žiarivým displejom mobilu môže narušiť nejednu romantiku pri večernom ohni.

Ako naladiť gitaru


Spôsobov, ako naladiť gitaru podľa sluchu, je viac. Poďme si teda predstaviť aspoň jeden z najzákladnejších – ladenie podľa susedných strún (názvy strún: E, A, D, G, H, E). Ako na to?

  1. Začneme odhora, pri najhrubšej strune „E“. Tento prvý tón by sme mali ideálne podľa niečoho naladiť, aby sme sa pri ladení ďalších strún mohli od tejto struny „odpichnúť“. Pomôcť nám môže napríklad vydanie tónu „E“ na inom hudobnom nástroji, avšak nie vždy máme po boku ďalších muzikantov. Potom nezostáva nič iné než tento tón naladiť podľa nášho vlastného sluchového citu.
  2. Keď máme naladený tón „E“ na najhrubšej strune, môžeme sa pustiť do ladenia susednej struny, teda „A“. Susedné struny sú od seba vzdialené o päť poltónov (= päť pražcov na gitare), takže túto skutočnosť využime! Po stlačení struny „E“ na piatom pražci vydá táto najhrubšia struna tón „A“. Podľa tohto tónu tak naladíme susednú strunu „A“.
  3. Keď spolu susedné struny ladia, tento postup opakujeme postupne pri ďalších strunách, vždy odhora nadol (teda stlačíme strunu „A“ na piatom pražci a podľa toho ladíme znenie nasledovnej struny „D“). Všeobecne by sa dalo povedať, že ak stlačíte strunu na piatom pražci, znie rovnako ako prázdna (bez stlačenia) vyššia struna.
  4. Ako pri veľa veciach, aj tu platí jedna výnimka – struny „G“ a „H“, teda tretia a druhá najtenšia struna, sú od seba vzdialené len o štyri poltóny (= štyri pražce). Strunu „G“ teda stlačíme na štvrtom pražci, aby sme zistili znenie nasledovnej struny, tónu „H“.
  5. Ak ste daný postup ladenia podľa susedných strún vykonali pri všetkých strunách, máte hotovo! Naladenie gitary si môžete overiť napríklad zahraním ľubovoľného akordu – ak nejaká strunka úplne neštymuje, ešte sa s ňou trochu pohrajte, prípadne zopakujte celý postup ladenia, však ono si to nakoniec sadne.
i Ladenie podľa sluchu nie je práve najjednoduchším a najpresnejším spôsobom ladenia, vyžaduje trochu cviku aj trpezlivosti. Aj keď sa vám ale nedarí gitaru úplne dokonale vyladiť, nezúfajte – v základe už viete, ako sa aj bez ladičky obísť, a to je najdôležitejšie!

Výhody

  • Vystačíte si s vlastným sluchom

Nevýhody

  • Ladenie nemusí byť presné
  • Nevhodné pre začiatočníkov
  • V hlučnom prostredí veľmi náročné

Alternatívy k základnému typu ladenia

So štandardným, teda základným ladením gitary sme sa už zoznámili – E, A, D, G, H, E. Ide o tóny, ktoré nastavujeme na jednotlivých strunách. Začiatočník si s týmto základným ladením bohato vystačí a nemusí sa už starať o žiadne iné.

Ak vás ale niekedy lákalo trochu sa pohrať s ladiacimi kolíkmi, napríklad ich všetky trochu povoliť, aby vám tóny zneli presne podľa vášho gusta, budú pre vás tieto alternatívy to pravé!

  • Podladenie o poltón (Down 1/2 Step) – Eb, Ab, Db, Gb, Bb, Eb
  • Podladenie o celý tón (Down a Whole Step) – D, G, C, F, A, D
  • Podladenie E (tlustší struny) na tón D (Drop D) – D, A, D, G, B, E
  • Ladenie do otvoreného akordu G dur (Open G) – D, G, D, G, B, D

(pozn.: slovenské označenie tónu „H“ je nahradené „B“, ktoré sa objavuje na ladičkách)

Možno ste si všimli, že pri všetkých ladeniach kolík uvoľňujeme, gitaru teda podlaďujeme. Má to svoj dôvod – keby sme sa rozhodli si trochu zaexperimentovať a kolíky príliš utiahli, môže nám to struna oplatiť svojím katapultom, v horšom prípade by sa nám kvôli ťahu strún mohla po čase začať krútiť celá predná doska gitary.

i Alternatívne ladenie si môžete bez problémov vyskúšať na vlastnej koži, ak máte ladičku, ktorá vám upravené tóny zobrazí. Neštandardných ladení je ale celý rad a naozajstné využitie nájdu skôr u pokročilých gitaristov, ktorí si svoj nástroj potrebujú prispôsobiť „na mieru“.
Ako naladiť gitaru

Ešte by sme mali spomenúť, že gitaristi pri hre často využívajú aj tzv. kapodaster. Ide o akúsi násadu na krk gitary, ktorá vám stlačí struny (všetkých šesť na jednom pražci), a vám sa tak zvyšujú tóny, ktoré hráte. Takže keď kapodaster dáte na prvý pražec, celá hra sa vám posunie o pol tónu vyššie, keď na druhý, budete hrať o celý tón vyššie a tak ďalej. To sa vám môže hodiť, ak napríklad viete pesničku zahrať len s jednými akordmi, ale tie sú pre vás na spev príliš nízko položené.

Spôsobov, ako naladiť gitaru, je naozaj veľa. Záleží teda len na vás, aký si obľúbite. Pokiaľ sa ale vo svete gitár ešte len začínate orientovať, stávkou na istotu je ladička. Tak peknú hru a nech vám to ladí!

5.0
ROMANZA R-C371 Black
Classical Guitar - 4/4 size, 19 frets, scale length 650mm, zero fret width 52mm, layered body, finish: gloss, soundboard: spruce, back: linden wood, ribs: linden wood, neck: maple, fingerboard: beech, nylon strings
74.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: RMZa06
4.7
ABX GUITARS 10 Set
Electric Guitar - Stratocaster, pickup type: single coil, 5-way pickup selector, bridge: tremolo reversible, 22 frets, body: poplar, fingerboard: palisander, package includes combo, tuner, instrument cable, case and strap
205.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: ABX10
5.0
ORTEGA OGBSTD-44
Guitar Case - for classical guitars, type: 4/4, 1 pocket(s), padding of 10mm, internal length: 1050mm, internal width: 400mm
26.99 €
Currently Unavailable
Order Code: OTG005a
4.1 13×
GUITTO GGC-03 Metal Capo, Black
Capo - for acoustic and electric guitars and for ukulele, made of galvanised steel, cutout for safe removal of bridge pegs
8.29 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: GTO004a
VINTAGE VS6
Electric Guitar - SG, pickup type: humbucker, 3-way pickup selector, fixed bridge, 22 frets, scale length 628mm, zero fret width 42,5mm, finish: gloss, body: mahogany, neck: mahogany, fingerboard: palisander, hardware: chrome
478.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: VTG003d
VOX Amps V847-A
Guitar Effect - for electric guitars, Wah-wah, inputs 6,3mm Jack (Mono), outputs 6,3mm Jack (Mono)
Great price
96.60 € Save 8.40 €
Buy
Ordered on request
Order Code: VOXe11
4.7 18×
D-GRIP Mix Pack, Soft-Medium
Plectrum - material: nylon, 7 pieces in the package
from  4.40 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DGR004a
Stagg SBP-30 BLK
Bass Guitar - electric, Precision Bass, pickup type single coil, 20 frets, scale length 867 mm, gloss finish, body paulownia, neck maple, fingerboard palisander, hardware nickel
207.90 €
Currently Unavailable
Order Code: STGGc70w
Print
P-DC1-WEB13
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info