JURA

We can deliver JURA products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for JURA products on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing JURA goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting JURA products by popularity or price.

JURA brand names you'll find in our offering

Hide description
60 Results
4.9 192×
Watch Price/Availability
JURA CLARIS Smart+
Coffee Maker Filter water filter, filter for the following coffee machines: JURA D4, D6, E6, E8, ENA 8, S8, J6, Z6, WE6, ENA 4, E4, GIGA 10, ONO, Z10, S80, Z8 and D60, reduces water hardness, removes heavy metals and removes chlorine and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
  16.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURACC02
4.9 125×
Watch Price/Availability
JURA Descaling Tablets
Descaler - 9 pcs, for decalcification, easy use and extend the interval needs of professional service - 1.83 €/pcs
  16.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAN3552v
4.2 6×
Watch Price/Availability
JURA CLARIS Pro Smart+
Coffee Maker Filter water filter, for these coffee machines: JURA GIGA W10, GIGA X3, GIGA X3 G2, GIGA X8, W8, GIGA X8 G2, W4, WE6, X10, X10c, X4, X8, X6 and X4c, reduces water hardness and removes chlorine and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
  38.50 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURFI54
5.0 25×
Watch Price/Availability
JURA CLARIS Blue
Water Purification Filter - for Jura Z series automatic coffee machines, J, F, C, A, ENA, F50 > 2009, C5 > 2009, removes hardness-causing materials from water, prolongs the life of the device
  16.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURSK934
5.0 19×
Watch Price/Availability
JURA Tablets for Cleaning the Milk System - 30 Cleanings
Cleaning tablets - for cleaning the milk system in the form of mini tablets, up to 30 cleanings, simple and accurate dosing, phosphate-free - 0.55 €/1 pc(s)
  16.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURCP583
5.0 18×
Watch Price/Availability
Jura Cleaning Tablets
Cleaning tablets - for coffee machines, two-phase descaling tablet, 6 tablets per pack - 2.08 €/1 pc(s)
  12.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURCT156
5.0 2×
Watch Price/Availability
JURA 3-Phase Cleaning Tablets, 25 pcs, Blister Pack
Cleaning tablets - with TÜV certification, cleans the coffee pathways from the brewing unit to the coffee spout, provides lasting protection against mineral deposits, cleans at the touch of a button, blister pack of 25 tablets - 1.60 €/1 pc(s)
  39.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURCT0455
4.9 15×
Watch Price/Availability
JURA CLARIS White Filtration System White
Coffee Maker Filter water filter, compatible with the following: JURA Impressa S9, reduces water hardness and removes chlorine and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
  16.49 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAN3552q
4.8 22×
Watch Price/Availability
JURA Glass container for milk
Replacement Container for Coffee Makers - glass, can be stored in a refrigerator, capacity: 0.5l, suitable for dishwashers
  25.99 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURSK949
4.5 6×
Watch Price/Availability
JURA Decaffe, decaffeinated, bean, 250g
Coffee - beans, coffee blend mix and caffeine‑free, origin: Central America and Mexico, roasted in: Switzerland, roast: dark - 47.96 €/1 kg
  11.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURKA84
4.9 21×
Watch Price/Availability
JURA Impressa Blend, 250g
Coffee - beans, coffee blend mix, origin: Brazil, Uganda and Mexico, roasted in: Switzerland, roast: medium - 40 €/1 kg
  10 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURES0801
4.5 12×
Watch Price/Availability
JURA Malabar Monsooned - Pure Origin, 250g, bean
Coffee - beans, 100 % arabica, origin: India, roast: medium - 47.96 €/1 kg
  11.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURES0802
5.0 6×
Watch Price/Availability
JURA Smart Connect
Coffee Machine Accessory - for wireless connection of your Jura automatic coffee machine to your smartphone, free JURA Coffee mobile app, signal range 3 m
  45.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURES064
5.0 1×
Watch Price/Availability
JURA Cup Warmer Small, Black
Mug Warmer - cups, preheated cups - perfect enjoyment
  119 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JUROH750
3.0 1×
Watch Price/Availability
JURA Cup warmer
Mug Warmer - programmable auto power on and off time
  233.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURAC002
Watch Price/Availability
JURA Cool Control 0,6 l black
Milk Cooler - cooling temperature 4 °C, volume 0.6 l, black colour, dimensions: 23.9 × 11.7 × 17.6 cm (D×W×H), weight 1.8 kg
  199 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURPK18
Watch Price/Availability
JURA 2-Phase Descaling Tablets 36 pcs
Descaler - TÜV certified, cleans systems clogged with limescale, 2-phase descaling, phosphate-free, pack of 36
  54.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURODV07515
Watch Price/Availability
JURA Milk System Cleaner 180 g
Coffee Machine Cleaner - TÜV certified, easy to use, always the correct dose, effective removal of milk fats and proteins, 180g minitablets
  26.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURCI42115
Watch Price/Availability
JURA Cool Control 0,6 l white
Milk Cooler - cooling temperature 4 °C, volume 0.6 l, white colour, dimensions: 23.9 × 11.7 × 17.6 cm (D×W×H), weight 1.8 kg
  199 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURPK25
Watch Price/Availability
JURA Wireless transmitter to Cool Contol 1L
Coffee Machine Accessory - for the JURA Cool Control refrigerator
  42.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURCC031
Watch Price/Availability
JURA Cool Control 2,5 l black
Milk Cooler - cooling temperature 4 °C, volume 2.5 l, black colour, dimensions: 31.9 × 15 × 23.4 cm (D×W×H), weight 3.4 kg
  419 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURPK67
Watch Price/Availability
JURA Cool Control 1 l white
Milk Cooler - cooling temperature 4 °C, volume 1 l, white colour, dimensions: 26 × 14.5 × 19 cm (D×W×H), weight 2.4 kg
  229 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURPK627
Watch Price/Availability
JURA Wireless transmitter to Cool Contol 1L
Coffee Machine Accessory - for the JURA Cool Control refrigerator
-9 % off new 38.90 € New 42.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JURCC031
4.7 3×
Watch Price/Availability
JURA 24331 Hot & Cold EA
Milk Frother - Electric, to make milk foam and hot chocolate, automatic shutdown function, temperature control, ergonomic shape, 4 programs, power input 650 W, device material stainless steel and plastic, container material steel, the lid, stand and container included, volume 0,36 l, dimensions 21 × 13 × 13 cm (H×W×D)
  99 €
Buy
In stock 4 pcs
Order Code: JURASL310