Ako podporiť laktáciu

Catalogue
jak zvýšit laktaci

Article

Aktualizované

Dojčenie je bezpochyby ten najlepší spôsob, ako svojmu bábätku môžete odovzdať od narodenia všetky dôležité látky a živiny potrebné pre jeho zdravý rast a vývoj. Nie pre každú mamičku je však dojčenie prechádzkou ružovou záhradou a mnoho z nich sa ocitne v situácii, kedy už nevedia ako ďalej, a preto často zbytočne dojčenie vzdajú a poskytnú dieťaťu umelú výživu. V našom článku sa dozviete, ako podporiť dojčenie aj ako zvýšiť laktáciu. Poradíme vám, čo robiť v prípade laktačnej krízy, ako vyzrieť na zápal prsníka pri dojčení, čo sú ragády a ak vás trápia ploché bradavky, odporučíme vám kojenie cez klobúčik. Vedzte, že ciest k úspešnému dojčeniu je veľa a podporiť dojčenie môžete aj samé doma, prečítajte si naše tipy.

Dojčenie materským mliekom

Obsah článku Ako podporiť dojčenia

Ako podporiť laktáciu

Pre správne rozbehnutie laktácie sú najdôležitejšie hlavne prvé momenty po pôrode, kedy by vám malo byť dieťa okamžite položené na brucho. Mal by vám byť ponechaný dostatočný pokoj a priestor na vzájomné spoznávanie, a tiež na tzv. prvé prisatie bábätka, ktoré si väčšinou inštinktívne nájde cestu k matkinmu prsníku. Ideálna podpora dojčenia funguje tak, že prvé dni po pôrode bábätko prikladáte vždy po troch hodinách a ponúkate mu zakaždým mlieko z oboch prsníkov. Po 2 – 3 týždňoch sa tieto intervaly začnú predlžovať na 4 – 6 hodín podľa individuálnych potrieb dieťaťa. Dojčiť sa potom odporúča len z jedného prsníka, ktoré by vaše bábätko malo po každom dojčení úplne vyprázdniť.

Dojčenie po cisárskom reze

Ak vám bol cisársky rez vykonaný v čiastočnej anestézii a nedošlo u vás alebo u bábätka k nejakým komplikáciám, prvé prisatie bábätka prebieha rovnako ako pri pôrode prirodzenom. Dojčenie po cisárskom reze býva problematické hlavne v prípade celkovej anestézie, kedy nie je bezprostredne po pôrode matke a dieťaťu umožnený okamžitý kontakt, ktorý je tak dôležitý na prvé prisatie bábätka a na hladké naštartovanie laktácie. V kvalitnej pôrodnici však funguje podpora dojčenia aj v tomto prípade, takže vám väčšinou bábätko prinesú hneď, akonáhle sa prebudíte z narkózy, a vozia vám ho pravidelne po troch hodinách na prikladanie k prsníku. Napriek tomu však určité percento žien potvrdzuje problémy s dojčením po cisárskom reze.

Ako sa rozkojiť a ako zvýšiť laktáciu:

Ak máte pocit, že u vás laktácia správne nenaštartovala a zaujíma vás, ako zvýšiť laktáciu, ako rozbehnúť laktáciu alebo čo podporuje tvorbu materského mlieka, máme pre vás niekoľko osvedčených tipov. Tieto tipy vám prídu vhod ako pri problémoch s dojčením novorodenca, tak aj počas laktačnej krízy v neskoršom veku bábätka.

  • Prikladajte dieťa k prsníku čo najčastejšie, a to aj vtedy, ak priamo nejaví známky hladu. Cez deň pokojne po dvoch hodinách, v noci každé štyri hodiny. Uvidíte, že postačia 2 – 3 dni, a výsledky sa dostavia. Pri podpore laktácie jednoznačne platí, že dopyt určuje ponuku.
  • Vyskúšajte rôzne dojčiace polohy a vyberte tú, ktorá bude najviac vyhovovať vám aj vášmu bábätku. Viac o dojčiacich polohách sa dozviete v článku Ako správne dojčiť.
  • Na zvýšenie laktácie pomôže aj odsávanie mlieka. Ide o osvedčený recept nielen pre mamičky, ktoré majú nadbytok mlieka, ale aj pre mamičky, ktoré pociťujú nedostatok materského mlieka. Ideálne je odsávať mlieko nielen vo dne, ale aj v noci, keď sa ho tvorí najviac.
  • i

    Ako zvýšiť laktáciu? Vhodným pomocníkom na odsávanie mlieka sú dvojfázové elektrické odsávačky, ktoré najprv stimulujú bradavku a následne odsávajú materské mlieko.

  • Podpora dojčenia pomocou prikladania teplých obkladov pred každým dojčením je tiež veľmi účinná, rovnako ako špeciálne masáže.
  • Nezabúdajte dodržiavať pravidelný pitný režim, do ktorého rozhodne zaraďte čaje pre dojčiace matky. Vypiť by ste mali denne aspoň 3 litre a okrem klasických tekutín môžete vyskúšať tiež polievky, obzvlášť potom vývary, na ktoré nedali dopustiť už naše babičky. Na podporu laktácie má zvýšený príjem tekutín priamo zázračný vplyv.
  • Produkcia a zloženie materského mlieka sa najviac odvíja od vašej stravy. Bielkoviny, čerstvá zelenina a ovocie by mali tvoriť základ vášho jedálnička. Nezameriavajte sa však na jednostranné potraviny, dôležitá je pestrosť a príjem všetkých dôležitých látok a vitamínov.
  • Ak uznáte za potrebné dodať dieťaťu príkrm, použite vlastné odstriekané mlieko, ktoré mu podáte pomocou injekčnej striekačky. Akonáhle začnete podávať príkrm v dojčenskej fľaši, dieťa si na ňu rýchlo zvykne a po priložení k prsníku nebude sať tak intenzívne.
  • Nezabudnite, že podpora laktácie tiež úzko súvisí s psychickou pohodou matky a že nedostatok materského mlieka spôsobuje aj stres a vyčerpanie. Doprajte si preto častejšie oddych a spánok kedykoľvek vám to bábätko dovolí. Pokiaľ sa predsa len nevyhnete umelej strave, nestresujte sa a nič si nevyčítajte.
Podpora laktácie
Na odsávanie materského mlieka používajte kvalitnú elektrickú odsávačku. Pri podpore dojčenia môže veľmi pomôcť.

Laktačná kríza – ako ju prekonať

Laktačná kríza sa objavuje u detí v niekoľkých vlnách a takmer vždy súvisí s tzv. rastovým špurtom. Ide o obdobie rýchleho rastu bábätka, v ktorom má dieťa prirodzene zvýšenú potrebu energie, a preto si vyžaduje častejšie dojčenie.

i

Po uplynutí obdobia laktačnej krízy si väčšina mamičiek všimne, že im bábätko vyrástlo z pôvodných oblečkov a musia siahnuť po väčších veľkostiach.

Kedy dochádza k laktačnej kríze a ako sa prejavuje?

S laktačnou krízou a s ňou spojeným rastovým špurtom bábätka sa najčastejšie stretnete okolo 3. a 6. týždňa, následne potom okolo 3. a 6. mesiaca. Bábätká bývajú večne nespokojné, plačlivé a dožadujú sa dojčenia v krátkych časových intervaloch, čo niektoré mamičky mylne spájajú s tým, že majú málo materského mlieka. Začnú preto bábätko prikrmovať umelou výživou, čo má často za následok postupnú stratu materského mlieka.

Nedostatočná laktácia
V období laktačnej krízy bývajú bábätka viac plačlivé.

Ako úspešne zvládnuť obdobie laktačnej krízy?

Mamičky by mali mať na pamäti, materské mlieko sa v priebehu samotného dojčenia ešte len vytvára a reaguje tak na potreby dieťaťa. V období laktačnej krízy je preto dôležité vytrvať a neprestávať dojčiť, aj keď sa vám možno bude zdať, že dieťa má potrebu byť pri prsníku nepretržite. Ono si jednoducho snaží vyrobiť väčšie množstvo mlieka, ktoré sa vďaka zvýšenej frekvencii dojčenia začne tvoriť. Je to v podstate taká prirodzená podpora laktácie zo strany vášho bábätka. Nečudujte sa preto, ak bude dieťa vyžadovať dojčenie každú polhodinu. Chce to len vydržať a obrniť sa trpezlivosťou. Dobrá správa je, že obdobie laktačnej krízy väčšinu netrvá dlhšie ako 2 – 3 dni, a keď sčítame všetky výhody, ktoré dojčenie prináša vám aj vášmu bábätku, iste sa oplatí zaťať zuby a vytrvať.

i

Spľasnuté prsia, zelená hlienovitá stolica dieťaťa aj nepríjemné koliky – to sú časté problémy v období laktačnej krízy. Vytrvajte a dojčite, za pár dní sa všetko ustáli a vráti k normálu.

Čo robiť v krajnom prípade laktačnej krízy?

Ak ste už naozaj na konci svojich síl a nezvládate sústavný nápor plačúceho bábätka, odborníci odporúčajú pripraviť mu jednu dávku umelého mlieka, ktorá ho nasýti a upokojí. Budete si tak môcť na chvíľu oddýchnuť a načerpať nové sily. Držte sa však zásadne pravidla jednej dávky, pretože pri častejšom podávaní umelej výživy by si bábätko rýchlo zvyklo na jednoduchší spôsob príjmu potravy a podpora laktácie by sa mohla znižovať. Klasické dojčenia by potom dieťa začínalo odmietať alebo by salo nedostatočne, čo by malo za následok zastavenie tvorby materského mlieka a ukončenie dojčenia.

Ragády na bradavkách

Ragády na bradavkách majú podobu drobných praskliniek, ktoré môžu aj krvácať a spôsobujú matke veľké nepríjemnosti. Väčšina žien sa s nimi stretne na začiatku dojčenia a bývajú spôsobené nesprávnou technikou dojčenia. Aby vás ragády na prsiach netrápili, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • Pri dojčení dbajte na to, aby dieťa malo v ústach okrem bradavky tiež veľkú časť prsného dvorca.
  • Ak máte príliš naliate prsníky, skúste vždy pred dojčením trochu mlieka odstriekať, aby sa bábätko lepšie prisávalo.
  • Po každom dojčení nechajte bradavky ešte aspoň 10 minút na vzduchu a potrite ich niekoľkými kvapkami materského mlieka, ktoré má hojivé účinky.
  • Použiť môžete tiež špeciálny krém na bradavky, ktorý nemusíte pred dojčením zmývať.
  • Vložky do podprsenky často vymieňajte a nenoste príliš upnuté oblečenie.

i

Tvorbe praskliniek predídete aj tým, že na konci každého dojčenia vsuniete do pusinky bábätka malíček a bradavku opatrne vyberiete.

Upchatý mliekovod – bolesť bradaviek pri dojčení

Bolesť pŕs pri dojčení je nepríjemná a bohužiaľ sa s ňou stretne počas obdobia dojčenia skoro každá mamička. Pokiaľ máte naliate tvrdé prsníky, ktoré sú v určitom mieste bolestivé na dotyk, horúce a červenkasté, pravdepodobne sa u vás objavil problém nazývaný retencia mlieka v prsníku čiže upchatý mliekovod. Dochádza k nemu tak, že zatvrdnuté mlieko v prsníku vytvorí v mliekovodu prekážku a upchá ho. Mlieko sa hromadí v prsníku a nemôže voľne odtekať. Najčastejšie k retencii dochádza pri nesprávnej technike dojčenia, pri obmedzovaní dojčenia alebo pri nesprávnom odsávaní mlieka.

i

Upchatý mliekovod býva často chybne zamieňaný za zápal v prsníku, tzv. mastitídu. Tá je však bakteriálneho pôvodu a je potreba liečiť antibiotikami, zatiaľ čo upchatý mliekovod možno vyliečiť teplými obkladmi a prsnými masážami.

Ako liečiť zatvrdnuté mlieko v prsníku:

Na liečbu sa odporúča nahriať zatvrdnuté miesto, vykonať ľahkú masáž smerom k bradavke a následne nadojčiť alebo mlieko odstriekať. Medzi dojčením môžete používať chladivé obklady alebo veľmi účinný obklad z tvarohu, ktorý rýchlo vytiahne z prsníka horkosť. Tento proces opakujte niekoľkokrát, kým nedôjde k uvoľneniu mliekovodu. Pokiaľ by problém pretrvával viac ako 24 hodín, obráťte sa na svojho lekára, nech vám upchatý mliekovod neprejde do zápalu prsnej žľazy.

Problémy s dojčením
Priebežným odstriekavaním zatvrdnuté mlieko v prsníku uvoľníte a bolesť pŕs pri dojčení ustúpi.

Zápal prsníka pri dojčení

Zápal prsníka čiže mastitída je bakteriálneho pôvodu a najčastejšie ho spôsobujú baktérie, ktoré sa dostanú do mliečnej žľazy cez drobné odreniny na bradavkách. Spočiatku sa mastitída prejavuje obdobne ako upchatý mliekovod, prsník je v určitom mieste stvrdnutý, rozpálený, červenkastý a bolestivý. Čoskoro sa pridávajú príznaky charakteristické pre chrípku, ako je vysoká horúčka, malátnosť, triaška, prípadne aj nevoľnosť.

Ako liečiť zatvrdnuté mlieko v prsníku:

Môžete vyskúšať obdobný postup ako pri upchatom mliekovode, takže striedavé obklady, masáže, a hlavne dojčiť či odstriekavať. Mamičky by si mali uvedomiť, že zápal prsníka dojčenie nijako neobmedzuje, ide len o to, prekonať bolesť pri dojčení. Počítajte však s tým, že zápal prsníka je potrebné vo väčšine prípadov preliečiť antibiotikami, ktoré vám môže predpísať len lekár. Ak teda vaše ťažkosti pretrvávajú viac ako 24 hodín a váš zdravotný stav sa nelepší, obráťte sa ihneď na svojho lekára.

Typy bradaviek a ich vplyv na dojčenie

Podľa odborníkov existuje 8 typov ženských bradaviek, ktoré sa líšia veľkosťou, umiestnením a tvarom. Pre úspešné dojčenie je dôležitý hlavne tvar prsnej bradavky, ktorá by nemala byť vpáčená ani plochá. Správne formovaná bradavka vystupuje nad prsný dvorec tak, aby ju bábätko ľahko uchopilo do úst a mohlo z nej sať materské mlieko. Preto vám tiež okolo 6. mesiaca tehotenstva kontroluje prsia váš gynekológ, ktorý vám v prípade, že máte vpadnuté bradavky alebo ploché bradavky, odporučí používať formovače bradaviek. Pred začiatkom dojčenia aj v jeho priebehu venujte bradavkám potrebnú starostlivosť, ktorá vás ochráni pred častými problémami, ako bývajú ragády na bradavkách alebo kandidóza.

Starostlivosť o bradavky pri dojčení

  • Bradavky pravidelne potierajte špeciálnym krémom bez chemických a konzervačných látok, ktorý ich zvláčni a zabráni ich popraskaniu v začiatku dojčenia.
  • Používajte jednorazové vložky do podprsenky, ktoré zachytávajú unikajúce mlieko.
  • Investujte do kvalitnej pohodlnej kojeneckej podprsenky so širšími ramienkami.
  • Prsia často vetrajte a pred každým dojčením ich opláchnite čistou vodou.
  • V prvých dňoch dojčenia môžete vyskúšať aj hydrogélové vankúšiky, ktoré napomáhajú rýchlejšej regenerácii bradaviek.
  • V prípade popraskaných alebo poranených bradaviek kontaktujte laktačnú poradkyňu, ktorá vás navedie k správnej technike dojčenia.

i

Ak pociťujete svrbenie či pálenie bradaviek po dojčení a pozorujete na nich malé biele fliačky, pravdepodobne ide o kandidózu. Obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám predpíše účinnú liečbu.

Dojčenie s klobúčikmi

V prípade, že máte vpadnuté bradavky alebo ploché bradavky, jednou z ciest, ako dojčiť, je dojčenie cez klobúčik.

Na čo slúži dojčiaci klobúčik

Klobúčiky na dojčenie predstavujú akúsi náhradu prsnej bradavky a dostupné sú v troch veľkostiach S, M, a L. Sú vyrobené z jemného číreho silikónu a tvarované tak, aby z nich dieťa čo najľahšie pilo. Pre ženy, ktoré majú ploché bradavky alebo vpadnuté bradavky, predstavujú často jedinú možnosť, ako dojčiť svoje dieťa.

Kedy klobúčiky na kojenie nepoužívať

Niektoré mamičky využívajú dojčiaci klobúčik v prípade, že ich trápia ragády na bradavkách a pociťujú bolesť pri dojčení. Popraskané bradavky by však nemali byť dôvodom na používanie dojčiaceho klobúčika, pretože bábätko po jeho používaní väčšinou odmieta prejsť ku klasickému dojčeniu a vyžaduje iba dojčenie s klobúčikmi, čo má svoje úskalia. Správna technika dojčenia je veľmi dôležitá a mamičky by mali venovať väčšiu pozornosť tiež starostlivosti o svoje bradavky. Po každom dojčení sa odporúča bradavky potrieť regeneračným krémom, nechať ich čo najviac na vzduchu a neobliekať sa do príliš tesného oblečenia. Po niekoľkých dňoch si bradavky zvyknú na novú situáciu aj na klasické prirodzené dojčenie bez bolesti.

i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Prečo býva dojčenie s klobúčikmi rizikové

Dojčiaci klobúčik predstavuje akúsi bariéru medzi pusinkou dieťaťa a matkinou bradavkou, ktorá tak nemôže reagovať na prítomnosť baktérií alebo vírusov obsiahnutých v slinách bábätka. Nedochádza teda k tvorbe potrebných protilátok pre dieťa, ako to býva v prípade prirodzeného dojčenia. Deti dojčené cez klobúčik často nesajú s potrebnou intenzitou a nevyprázdnia prsník úplne, ženu potom môže postihnúť zatvrdnuté mlieko v prsníku, alebo dokonca veľmi bolestivý zápal prsníka. Vždy je preto lepšie zamerať sa na prirodzené dojčenie, ktoré je tou najspoľahlivejšou cestou pre zdravý vývoj a rast vášho dieťaťa.

Dojčenie vášho bábätka predstavuje jedno z najkrajších období, pri ktorom si vytvárate vzájomné puto a zároveň mu poskytujete to najlepšie pre podporu jeho zdravia aj imunity. Nenechajte sa preto odradiť niektorými neúspechmi a snažte sa udržať si prirodzené dojčenie čo najdlhšie.

4.7
HiPP Mama BIO Tea for Nursing Mothers - 6 × 30g
Nursing Tea - for nursing mothers, in organic quality, supports milk production
24.90 €
1 pcs
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY5096
4.6
NUK Breast Cap SI+ BOX, 2 pcs
Nipple shield - size M, improved shape, for more skin contact, ultra-thin material - 3.15 €/pcs
6.29 €
Currently Unavailable
Order Code: BABY8580
4.5
MEDELA Nipple Formers
Nipple formers - for mums with flat or inverted nipples, 2pcs
22.90 €
1 pcs
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MED009cz
4.6 22×
MEDELA Hydrogel Pads 4pcs
Nipple Protectors - pads provide effective healing of wounds, painful and sensitive nipples, cool effect relieves pain
24.90 €
1 pcs
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MED010cz
Print
P-DC1-WEB17
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info