Alza Dny květen 2. týden MPLA320999

Ako uspať bábätko? Odpovedzte si na 6 základných otázok.

Catalogue

Uspávanie bábätka môže byť pomerne tvrdým orieškom – predovšetkým preto, že spánkový režim sa v priebehu prvých mesiacov často mení, rovnako tak ako metódy, ktoré práve na vášho drobčeka budú zaberať. Ak vylúčite pomerne ľahko odhaliteľné a napraviteľné príčiny nespiaceho bábätka, ako sú hlad, nehoda v plienke či choroba, prechladnutie a boľavé zúbky, potom už môže byť odhalenie príčiny nespavosti bábätka celkom náročné; nieto ešte jej náprava... Aké môžu byť najčastejšie dôvody k nespavosti a ako si s nimi poradiť? Skúste si odpovedať na nasledujúcich 6 otázok, ktoré príčiny vášho malého nespavca snáď pomôžu odhaliť.

1. Má bábätko na spánok vhodné podmienky?

  • Nesnažte sa o absolútne ticho – hoci máme zafixované, že v noci má byť ticho, predovšetkým pre novorodené bábätká môže byť ticho veľmi stresujúce. Z maternice sú zvyknuté na širokú škálu pomerne hlasných zvukov od tlkotu matkinho srdca po nepríjemné zvuky v bruchu. Upokojiť bábätko teda môže paradoxne hluk – ide však o kontinuálny špecifický hluk označovaný ako biely šum. Ak ste bábätku už v brušku púšťali často nejakú pesničku, potom tiež tá môže pomôcť bábätko upokojiť.

  • Správna teplota a vlhkosť – v miestnosti určenej na spánok by malo byť ideálne okolo 18 stupňov a vlhkosť vzduchu okolo 45  65 % (v zime). Pokúste sa navodiť dané podmienky. Ak u vás doma nemôžete tieto podmienky docieliť, regulujte teplotu bábätka predovšetkým pomocou oblečenia a hrejivosťou prikrývky. Hlavné je, aby bábätko nemalo chladný alebo naopak spotený zátylok. Vlhkosť môžete v zime zvýšiť pomocou uteráka prehodeného cez kúrenie, prípadne pomocou zvlhčovača vzduchu. Na zníženie vlhkosti v izbe slúžia odvlhčovače vzduchu. Zároveň vášmu bábätku prospeje aj čistička vzduchu, ktorá zaistí odstránenie nečistôt z ovzdušia v detskej izbičke. A bábätku sa tak bude lepšie spať.

  • Správne osvetlenie, žiadne osvetlenie – ideálna je v izbe bábätka úplná tma. Je na tmu totiž zvyknuté z maternice a ničím nerušená tma je potrebná na tvorbu spánkového hormónu melatonínu, vďaka ktorému sa po spánku cítime oddýchnutí. Ak potrebujete v miestnosti ešte fungovať, voľte tlmené nočné osvetlenie. Ideálne je červené svetlo, ktoré najmenej narúša prirodzený spánkový rytmus.

2. Vie bábätko, že je čas ísť spať?

Vytvorte si rituály

Z dlhodobého hľadiska je dôležité vytvoriť si večerné rituály, ktoré budú bábätku slúžiť ako príprava na spánok. Nie je teda nutné dávať bábätko spať vždy presne v rovnaký čas (nie vždy je to možné a nie všetkým bábätkám pevný časový rozvrh vyhovuje); hlavné je dať dieťatku vedieť, že sa blíži čas, keď pôjde spať. Vhodným rituálom môže byť kúpanie bábätka, čistenie zúbkov alebo ďasien, ak ešte zúbky nemá, masáž upokojujúcim detským olejom, rozprávanie/spievanie, bozkávanie alebo napríklad premietanie hviezdičiek na strop. Záleží len na vás, aký rituál si s bábätkom vytvoríte. Dôležité je ho denne praktizovať a naučiť bábätko, že po ňom nasleduje uloženie do postieľky a spánok.

Stíšte a spomaľte

Niektorým bábätkám nerobí prechod z akcie (akčné hranie, pobyt v hlasnej spoločnosti) k spánku veľký problém. Pokiaľ však riešite problémy so zaspávaním, rozhodne vyskúšajte utlmiť aktivity 1 až 2 hodiny predtým ako pôjde dieťatko spať. Nejaký čas pred spinkáním je dobré tiež stlmiť osvetlenie, znížiť hlasitosť reči/hudby a celkovo spomaliť.

3. Je ten správny čas?

Ak sa snažíte dávať bábätko spať vždy presne v rovnakom čase, môže sa ľahko stať, že sa mu buď ešte nebude chcieť spať (pozerá všade okolo, chce sa hrať a rozhodne nevyzerá, že očká skoro zavrie), alebo naopak už nejakú dobu spať malo (preťažené bábätko si trie očká, je plačlivé, staršie deti môžu byť paradoxne hyperaktívne).
Ak nastane prvá situácia, je riešenie pomerne jednoduché – skrátka si s bábätkom ešte chvíľku hrajte a skúste ho dať do postieľky o niečo neskôr. V druhom prípade, keď je bábätko preťažené, je potrebné ho predovšetkým utešiť a upokojiť, čo následne väčšinou povedie k spánku. Ideálne samozrejme je tejto situácii predchádzať. Osoba, ktorá je s dieťatkom najčastejšie, väčšinou dokáže časom odhadnúť, kedy je ten pravý čas, aby šlo bábätko spinkať.

4. Ste bábätku na blízku?

Hlavne malé bábätká potrebujú čo najviac kontaktu s mamičkou alebo inou blízkou osobou. Väčšinou nemajú rady samotu, a ak zostanú osamelé v temnej tichej miestnosti, dostanú strach a začnú plakať. Nebojte sa, že malé bábätko rozmaznáte. Všetci rodičia zrejme intuitívne cítia, že ich bábätko potrebuje – a že aj oni potrebujú byť s ním, ochraňovať ho a správať, hladkať a rozprávať sa s ním. Ale pozor! To neznamená, aby ste bábätko uspávali v náručí. Cieľom je naučiť bábätko samostatne zaspať. Nenechajte ho však na pochybách, že ste mu v prípade potreby vždy na blízku. Pocit bezpečia môže u malých detí (cca do 3 – 4 mesiacov veku dieťaťa) zvýšiť aj tesné zavinovanie, vďaka ktorému sa navyše bábätko nebude budiť nekoordinovaným pohybom ručičiek.

5. Uspávate bábätko v pokojnom stave?

Plačúce bábätko, ktoré nemôžete utíšiť, nenechá v pokoji snáď nikoho. Pritom základným pravidlom je, že uspávajúca osoba musí byť hlavne v pokoji a v pohode – bábätká totiž veľmi dobre vycítia, že ste v strese. A na váš stres môžu paradoxne reagovať ďalším plačom, čím sa dostanete do začarovaného kruhu. Niekedy pomôže, keď si plačúce bábätko vezme do náručia niekto ďalší, kto je viac pokojný. Ak to nie je možné, potom sa snažte sami upokojiť – vieme, že to je ťažké, ale napríklad pravidelné hlboké dýchanie môže pomôcť utešiť nielen vás, ale aj bábätko, ktoré máte v náručí.

6. Robíte len to, čomu veríte a čo vám vyhovuje?

Môžete si prečítať tisíce návodov o tom, čo robiť a nerobiť, z veľkej väčšiny si však rady budú odporovať a nemožno ich teda logicky nasledovať všetky. Ak momentálne skúšate nejakú techniku, ktorej veľmi neveríte a ktorá vám nefunguje, potom v tom nepokračujte. Je predovšetkým na vás, aká metóda vám bude intuitívne pripadať správna a ktorá vás samotne najlepšie upokojí. Ak budete spokojní vy, iba potom môže byť pokojné a spokojné aj vaše bábätko.

4.8 64×
BABYSENSE 2 Pro
Breathing Monitor - with 2 sensor pads, for 4 1.5 V AA batteries, non-contact, permanently detects movements, triggers sound and visual signal, passive sensor system
149.90 €
1 pcs
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY7261
Print
P-DC1-WEB14
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info