AD elektro AD elektro

Porovnanie operačných systémov Smart TV

Catalogue

Article

Aktualizované

Operačný systém je neoddeliteľnou súčasťou smart televízorov. Ovplyvňuje, ako bude prostredie vašej inteligentnej TV vyzerať a fungovať, do akej filmotéky budete mať prístup či aké aplikácie si budete môcť nainštalovať. Porovnali sme systémy Android TV, Tizen, WebOS a My Home Screen. Čo ponúkajú a aké majú slabiny?

Operačné systémy Smart TV

Porovnanie operačných systémov Smart TV – OBSAH

  1. Porovnanie operačných systémov Smart TV
  2. Android TV ponúka rad užitočných informácií
  3. Tizen: Alternatíva od Samsungu
  4. WebOS so sprievodcom BeanBird dokáže obsluhovať naozaj každý
  5. My Home Screen: v jednoduchosti je sila

Porovnanie operačných systémov Smart TV

Takmer každý veľký hráč na poli inteligentných televízorov využíva vo svojich modeloch vlastný operačný systém: Samsung má Tizen, LG zase WebOS a Panasonic My Home Screen. Iba Philips a Sony sa rozhodli nevyvíjať vlastný operačný systém a stavili na Android TV, ktorý vychádza zo známeho mobilného systému Android od Googlu. Aké sú hlavné rozdiely jednotlivých TV systémov?

Parametre/systémAndroid TVTizenWebOSMy Home Screen
Značka televízoruSony, PhilipsSamsungLGPanasonic
Možnosť prechádzať ponukou počas sledovania videa
Používateľsky praktický a výkonný internetový prehliadač
Bohaté možnosti sťahovania aplikácií
Netflix
Youtube
Kodi
Voyo

Android TV ponúka rad užitočných aplikácií

Android TV je aktuálne najznámejším televíznym systémom. Je to dané nielen tým, že ho používajú hneď dva poprední výrobcovia, ale aj popularitou mobilného súrodenca, ktorému je síce podobný, ale nie je identický. Nepočítajte preto s tým, že vaše obľúbené aplikácie z mobilného telefónu Android budú automaticky dostupné aj na Android TV. Každú aplikáciu totiž musí jej tvorcova na Android TV upraviť, čo ani zďaleka nie je samozrejmosťou.

Android TV, logo

Operačný systém Android TV stavia na základoch mobilného Androidu, avšak aplikácie, ktoré poznáte zo svojho telefónu, nie sú na televízory automaticky dostupné. Vývojári ich musia pomerne výrazne upraviť.

Používateľské prostredie Android TV je celkovo prehľadné a jednoduché. Mohlo by byť však v niektorých momentoch rýchlejšie. Do televízora možno pochopiteľne z Google Play postahovať celý rad praktických aplikácií alebo hier.

Na fungovanie aplikácií z Google Play na platforme Android TV je potrebný zásah tvorcu aplikácie, ktorý ju musí prispôsobiť TV rozhraniu. Napríklad vypustiť dotykovú vrstvu a pridať možnosť jednoduchého ovládania prostredníctvom ovládača. Počet dostupných aplikácií je tak logicky nižší ako na mobilnej platforme, avšak ich počet rastie každým dňom.

Pre niekoho môže byť nevýhodou nutnosť prihlásenia k účtu Google, aby ste mohli Android TV vôbec používať. Takže ak nemáte Gmail alebo nie ste zaregistrovaný na Google+, budete si musieť účet vytvoriť.

Najväčším mínusom Android TV je ale zamknutie jednotlivých funkcií a služieb počas sledovania videí, v čom Android TV najviac zaostáva za konkurenciou. Chýba tak pokročilý multitasking na využívanie viacerých aplikácií súčasne.

Android TV: plusy a mínusy

  • Jednoduché ovládanie pre používateľov mobilných Androidov
  • Jednoduché a prehľadné prostredie
  • Možnosť stiahnutia celého radu aplikácií skrz Google Play
  • Zabudovaný prehliadač Google Chrome
  • Nutnosť založenie účtu na Gmaili či Google+
  • Nemožno sledovať videá a zároveň prechádzať ponuku

Tizen: Alternatíva od Samsungu

Kým Sony s Philipsom využívajú Android TV poskytovaný spoločnosťou Google, Samsung svoje sily vložil do vývoja vlastného operačného systému Tizen. Ten neponúka zďaleka toľko aplikácií ako vyššie spomínaný Android TV, Samsung sa ale snaží kvantitu nahradiť kvalitou. Vo výsledku tak máte prístup k YouTube, Netflixu či Amazonu.

Samsung taktiež integruje veľké množstvo IPTV poskytovateľov, teda internetových televízií, ku ktorých pripojeniu nie je vďaka Smart TV potrebné set-top box.

Hráčom vychádza Samsung ústrety zabudovaním služby Steam Link, ktorá umožňuje streamovať hry v lokálnej sieti – náročná hra beží napríklad na výkonnom počítači vo vedľajšej miestnosti a s televízorom si vymieňa len obraz a inštrukcie k vzdialenému ovládaniu hry.

Samsung Smart TV, Tizen

Spoločnosť Samsung ponúka vo svojich inteligentných televízoroch vlastný operačný systém Tizen.

Menší počet dostupných aplikácií systém vynahrádza skvelou prehľadnosťou a rýchlosťou. Poteší tiež, že Tizen je pomerne šikovný – na základe vami preferovaného obsahu si postupne robí obrázok o vašom vkuse. Potom vám ponúka relevantné návrhy na sledovanie. Podobne to môžete poznať napríklad z YouTube. Oproti vyššie uvedenému Android TV dokáže Tizen navyše prehrávať filmy a zároveň umožňuje prechádzanie ponuky.

i Veľa ľudí stále dáva prednosť konkurenčnému Blu-ray. Aká je vôbec jeho história, súčasnosť i budúcnosť? Prečítajte si náš článok Čo je Blu-ray?

Jedinou, ale zato výraznou slabinou Tizen je jeho pomalý internetový prehliadač, v čom tento softvér asi najviac stráca na Android TV.

Tizen: plusy a mínusy

  • Prístup do všetkých veľkých filmoték
  • Rýchlosť a prehľadnosť
  • Zabudovaný Steam Link
  • Možnosť prechádzania ponukou počas sledovania videa
  • Pomalý internetový prehliadač

WebOS so sprievodcom BeanBird dokáže obsluhovať naozaj každý

Aj spoločnosť LG vsádza na softvér vlastnej výroby. Tentokrát ide o WebOS, ktorý je podobne ako Tizen používateľsky komfortný. Vďaka rozprávkovému sprievodcovi BeanBird sa WebOS naučí ovládať aj malé deti či naopak starší ľudia. WebOS je tak vhodný aj pre seniorov.

Rovnako ako konkurenčný Tizen, umožňuje aj WebOS prechádzanie ponuky počas sledovania videa. Pokiaľ ide o zastúpenie aplikácií, tie najdôležitejšie v tomto operačnom systéme nájdete. Rovnako máte prístup do filmotéky Netflix, Amazon či HBO GO a nechýba ani prístup k službám IPTV poskytovateľov.

WebOS

Pohľad na Smart TV od spoločnosti LG s operačným systémom WebOS. BeanBird (hore uprostred) je sprievodcom systému. Moderný televízor môžete obsluhovať pomocou ovládača s pohybovým senzorom alebo aj hlasom.

Posledná verzia WebOS 3.5 zapracovala na optimalizácii, systém tak behá rýchlo aj na lacných inteligentných televízoroch.

Pokiaľ ide o nevýhody WebOS, sú skoro rovnaké ako pri vyššie spomínanom Tizene. Systém trápi najmä obmedzené množstvo aplikácií a niekomu nemusí sadnúť ani internetový prehliadač. Druhý menovaný nedostatok sa dá vyriešiť dvoma spôsobmi: magickým ovládačom, ktorý disponuje pohybovým snímačom, ktorým možno na TV pohybovať kurzorom ako myšou na PC, alebo hlasovým ovládaním.

WebOS: plusy a mínusy

  • Prehľadnosť
  • Sprievodca Bean Bird, ktorý naučí aj počítačovo menej gramotných jedincov ovládať WebOS
  • Možnosť prechádzania ponukou počas sledovania videa
  • Prístup do všetkých veľkých filmoték
  • Súčasná a výkonná verzia WebOS je k dispozícii aj na cenovo dostupné modely
  • Malé množstvo dostupných aplikácií priamo pre TV

My Home Screen: v jednoduchosti je sila

Tiež Panasonic stavil na vývoj vlastného softvéru pre Smart TV. Hneď na začiatku projektu sa spojil s Mozillou a spoločne sa rozhodli vyvíjať platformu s názvom OS Firefox.

Mozilla sa však približne pred rokom rozhodla vývoj ukončiť. Tento problém vyriešil Panasonic jednoducho: vo vývoji pokračoval sám. Výsledný počin sa dnes volá My Home Screen, rukopis OS Firefoxu je ale v systéme Panasonicu stále dobre viditeľný.

Panasonic, My Home Screen

Panasonic všetko stavil na pokračovanie platformy Firefox OS. Rozhranie sa nazýva My Home Screen.

Ale k systému samotnému: My Home Screen je používateľsky jednoduchý až strohý. Panasonic ho vytvoril iba na televízory a na nejakú prehnanú „komplexnosť“ očividne nemal ambície. Čo ale nie je na škodu, pretože ako sa hovorí: v jednoduchosti je sila. Vo svetle WebOS a Tizen poteší, že My Home Screen ponúka rýchly internetový prehliadač.

Mínusový bod, rovnako ako Android TV, od nás dostáva za neschopnosť prechádzať ponukou počas sledovania videa.

My Home Screen: plusy a mínusy

  • Prehľadnosť a používateľská jednoduchosť
  • Používateľsky pohodlné ovládanie
  • Kvalitný a rýchly internetový prehliadač
  • Nemožno sledovať videá a zároveň prechádzať ponukou

Smart TV, naše hodnotenie

Každý systém dnešných Smart TV vám prináša isté výhody aj nevýhody. Pri výbere ich starostlivo zvážte. Dáte prednosť radšej rýchlemu internetovému prehliadaču, prehľadnosti a jednoduchému vzhľadu, alebo možnosti prechádzania ponukou v priebehu prehrávania videa?

Print
P-DC1-WEB08
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info