AD elektro Motorola EDGE 50

Vinylové platne a retro gramofóny zažívajú renesanciu

Catalogue
Vinylové platne a retro gramofóny zažívajú renesanciu

Posledné tri, štyri roky sa môžete stretávať s čím ďalej väčším počtom vlastníkov moderných retro gramofónov. Gramofón bol takmer zabudnutý, aby hudobný nadšenci opäť pochopili, že je to vlastne najkvalitnejší hudobný nosič na svete. Prečo gramofóny, a ruka v ruke s ním gramofónové a vinylové platne, prišli o slávu, keď sa teraz derú späť na vrchol, sa dozviete v tomto článku.

Gramofón

Čo sa dozviete v článku o gramofónoch, gramofónových a vinylových platniach?

Gramofón už pred 130 rokmi, čiže prvé „vinylové platne“ pre fonograf!

Gramofón začal svoju púť do sveta pred viac ako 130 rokmi, keď princíp fungovania gramofónu opísal francúzsky básnik a vynálezca Charles Cros. Svoje teoretické poznatky zapečatil do obálky a 30. apríla 1877 ich uložil do Francúzskej akadémie vied. Ešte toho roku sa zápisky dostali k slávnemu vynálezcovi Thomasovi Alva Edisonovi, ktorý začal vynález realizovať. Prístroj bol nazvaný fonograf a oficiálne bol patentovaný 19. februára 1878.

Fonograf fungoval, oproti gramofónu, ako ho poznáme dnes, oveľa viac komplikovane: na rozdiel od gramofónu, do ktorého jednoducho vložíte platňu a môžete ju prehrávať niekoľkokrát miliónkrát (ak dovtedy neodíde), zvuk sa do fonografu musel najskôr nahrať a až potom ho bolo možné prehrať, a to však iba raz!

Retro gramofón

Procesy samotného nahrávania a prehrávania boli tiež zložité: zvuk snímal medený lievik, v ktorom bola umiestnená membrána, ktorá slúžila ako mikrofón aj reproduktor zároveň. Mikrofón pri zachytení zvuku rozkmital ihlu, ktorá začala zvukový záznam vyrývať do staniolu na valci. S valcom sa navyše muselo pomaly a plynulo točiť prostredníctvom kľučky, aby ihla mohla vyryť zvuk po celej šírke valca.

i Prečítajte si tiež, čo je Blu-ray a aká je jeho história.

Pri prehrávaní sa tiež muselo točiť kľučkou. Prehrávací hrot interpretoval zvuk z drážky na staniolu, ktorý rozkmital reproduktor v membráne a došlo tak k akustickej reprodukcii.

Používanie fonografu bolo skutočne komplikované. A aj keď Edison neustále vymýšľal inovácie a napríklad vymenil valec so staniolom za valec voskový, nedokázal fonograf nájsť svoje uplatnenie.

Gramofón a vinylová platňa prepísali históriu. Viete, čo je šelaková platňa?

Uplatnenie, naopak, našiel gramofón, ktorý roku 1888 vymyslel americký vynálezca Emile Berliner (áno, ako priezvisko napovedá, bol nemeckého pôvodu). Namiesto valca, na ktorého princípe stál fonograf, Berliner v prípade gramofónu ako zvukový nosič použil šelakovú platňu.

Jej výroba však bola tiež komplikovaná. Napríklad jedna skladba sa musela nahrávať na platňu niekoľko stokrát, takže si asi dokážete urobiť predstavu, akú „radosť“ z toho museli hudobní interpreti mať. Ale potom, čo Berliner prišiel s metódou kopírovania platní (prostredníctvom elektrického pokovovania a používania matrice) o štyri roky neskôr, nebránilo v rozlete gramofónu už nič v ceste.

i Prečítajte si aj článok o inteligentnom reproduktore Apple HomePod.

A čo sa týka platní samotných: pôvodná šelaková platňa, ktorá stála pri zrode gramofónu, sa používala, verte alebo nie, až do roku 1948. V tom čase ju už plne nahrádzala platňa vinylová, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1931.

Ústup gramofónov a vinylových platní

Hoci bol nakoniec gramofón prístrojom spoľahlivým a hudbu reprodukoval na vysokej kvalitatívnej úrovni, pred viac ako tridsiatimi rokmi ho veľmi rýchlo nahradili hudobné prehrávače.

Staré audiokazety

A to aj napriek tomu, že gramofóny verne slúžili v domácnostiach niekoľko dekád. Na ústupe gramofónu zo slávy sa podieľali charakteristické ľudské vlastnosti: po prvé, že keď človek považuje kvalitu za automatickú, často ju v danom okamihu nedokáže oceniť. A po druhé, človek je všeobecne tvor zvedavý a vždy ho budú priťahovať pôsobivé technologické novinky.

i Tiež by vás mohla zaujímať iná hudobná technológia, konkrétne recenzia slúchadiel Bose QuietComfort 35.

A presne to sa stalo koncom 70. rokov: nástup autorádia na audiokazety a walkmanu zmenil správanie používateľov hudobných prístrojov raz a navždy. Je jasné, že keď počúvate svoju obľúbenú hudbu na kazetách v aute alebo MHD, budete ju pravdepodobne na kazetách počúvať aj večer doma. Vinylové platne zrazu pôsobili neprakticky, navyše boli drahšie ako kazety. Gramofóny v domácnostiach prestali plniť svoj účel a stali sa v lepšom prípade dekoráciou bytov, v tom horšom lapačom prachu.

Ako sa stali gramofón a vinyl retro záležitosťou

Svoje urobili začiatkom 80. rokov aj TV stanice, keď začala vysielať MTV a o desať rokov neskôr aj u nás začali fungovať televízne hitparády (Deku si určite pamätáte). Človeku doma zrazu stačil na počúvanie hudby len televízny prijímač.

Trend praktického počúvania hudby na úkor kvality pokračoval aj naďalej: v 90. rokoch nahradili kazety CD nosiče a na prelome tisícročia pre zmenu CD nosiče ustúpili MP3 formátu.

Platne

V tej dobe sa tiež celkovo zmenilo všeobecné správanie poslucháčov, ktorí už nepočúvali celé albumy. Trendom sa stala konzumácia aktuálnych hitov a mladí ľudia do svojich MP3 prehrávačov nahrávali jednotlivé songy od Eminema, The Offspring, Limp Bizkit, Madonny a Lennyho Kravitza bez toho, aby často poznali ostatnú tvorbu interpretov.

A prišli ďalšie medzníky, konkrétne v roku 1999 bol spustený Napster, o šesť rokov neskôr YouTube. Všetka hudba sveta bola okamžite a ľahko prístupná, a to úplne zadarmo, hoci nezriedka v nepríliš valnej kvalite.

O pár rokov neskôr začali ľudia MP3 používať smartfóny, ktoré dokázali prakticky všetko – vrátane prehrávania hudby, ktoré moderné telefóny dokázali uložiť po gigách. Gramofóny ste mohli, s trochou nadsádzky, vidieť len v múzeu a bytoch starých rodičov.

Návrat (retro) gramofónov a vinylových platní do súčasnosti

Lenže ako to u ľudí, opäť, všeobecne chodí: trendy sa v kruhoch opakujú a po roku 2010 prišla zase doba, keď priaznivci hudby zatúžili po starej dobrej analógovej kvalite.

i Mohol by vás zaujímať aj náš článok o tom, ako Hi-Res Audio obnovilo záujem o hudbu vo vysokej kvalite.

Rovnako ako pár rokov predtým začali výrobcovia do lepších fotoaparátov montovať optickú optimalizáciu obrazu, pretože používatelia po odznení digitálneho boomu pochopili, že nie všetko digitálne je automaticky lepšie, objavil sa aj na poli hudobných prehrávačov dopyt po starých technológiách.

Vinylová platňa

Opäť sa zmenilo správanie hudobných poslucháčov: tí už boli unavení konzumom večne sa opakujúcich hitov v aute, supermarkete, vo výťahu či na záchode v práci. Znovu sa zrodili hudobní fajnšmekri, ktorí si chceli vychutnať počúvanie dlhohrajúcich platní v tej najvyššej možnej kvalite. A tak siahli po gramofóne.

Prečo práve gramofón? Vinylové platne sú totiž zárukou kvality!

Je to jednoduché: gramofón totiž prehráva vinylové platne, ktoré sú najkvalitnejším zvukovým nosičom na svete. Ako je to možné? Analógovo nahrávaná hudba totiž zachytáva obrovské množstvo zvukov, ktoré magnetické pásky nedokážu zachytiť a CD nosiče zase o ne prišli pri prevode do digitálneho formátu. O MP3 formáte, ktorý musel byť za účelom zmenšenia veľkosti zvukovo „očesaný“, ani nehovoriac.

i Česko(slovensko) ako špička v produkcii vinylových platní
V roku 1951 v stredočeskej Loděnici začal fungovať podnik s názvom Gramofonové závody. Loděnické vinylové platne sa čoskoro stali najlepšími vo vtedajšom východnom bloku, ale renomé si časom si získali celosvetovo. České gramofónové platne sa stali skutočným pojmom. Aj dnes, už pod iným názvom, Loděnická továreň existuje a produkuje asi pätinu všetkých celosvetovo vyrobených platní, ktorých je ročne sto miliónov.

Vinylové platne všetky zvuky, získané pri nahrávaní dosky v štúdiu, dokážu sprostredkovať. Zvlášť, ak bola konkrétna vinylová platňa vylisována starou metódou ešte pred digitálnym boomom.

Staré vinylové platne navyše majú jedno kúzlo: keď napríklad zoženiete starú platňu The Doors (aj keď v našich podmienkach ju skôr nájdete u rodičov či prarodičov Karla Gotta), vylisovanú v 60. rokoch, dýchne na vás duch čias minulých – predsa len, keď si uvedomíte, čo všetko sa od vydania platne vo svete udialo... No a keď vložíte platňu do gramofónu, bude hrať nádherne.

Obchod s vinylmi

Platne sú navyše zabalené v špeciálnom papieri a vložené do krásneho, originálneho obalu. Zakaždým, keď budete platňu pred vložením do gramofónu vyberať z obalu, budete mať vzrušujúci pocit, že zažívate niečo exkluzívne (kým si na to, samozrejme, zvyknete). Druhá vzrušujúca exkluzivita vás čaká po spustení platne na gramofóne.

i Staré vinylové platne ako investičný artikel
Ako vám asi pri čítaní textu o starých platniach správne napadlo, pôvodné platne do gramofónu musia stáť veľké množstvo peňazí. A je to pravda, pretože ak máte doma zbierku niekoľko desiatok rokov starých, zachovalých platní (ale musia to byť singly či albumy od celosvetovo známych skupín a interpretov), môžete byť majiteľom (ne)malého imania. Staré dosky sa stali jedným z prostriedkov, ako zhodnocovať peniaze. Častým prehrávaním vinylových platní v ich hodnotu znižujete.
Najdrahšie vinylové platne na svete
Madonna, Erotica, edícia v modrom obale (2 580 eur). Na pôvodnej obálke albumu bola fotografia Madonny, ako cucá mužský palec, čo bola narážka na aféru Sarah Fergusonovej, členky britskej kráľovskej rodiny. Gramofirma, ktorá nestála o škandál, po pár dňoch lisovanie albumu zastavila; platní tak na svete existuje len 50 000 kusov.
Sex Pistols, God Save the Queen, edícia v hnedom obale (10 530 eur). V čase vydania singlu patrili Sex Pistols u britských občanov k najnenávidenejším kapelám. Gramofirma zastavila lisovanie tejto platne na samom začiatku, a preto existuje neupresnené, malé množstvo exemplárov tohto singlu.
The Quarryman, The Day (viac sko 153 000 eur). Singel bol vydaný počtom jednej kópie, pretože gramofirma neverila v návratnosť investície do singlu tejto tínedžerekej skupiny, pôsobiacej na konci 50. rokov. Mená členov kapely, ako sú John Lennon alebo George Harrison, veľa dôvery u zástupcov gramofirmy nebudili... Jediný exemplár tohto singla dnes vlastní Paul McCartney.

Moderné gramofóny zvládnu viac, než len prehrávať vinylové platne

Keďže sa ukázalo, že návrat ku gramofónovej klasike nie je krátkodobým záchvevom niekoľkých výstredníkov, ale že ide o skutočný dlhodobý trend, ktorý si získava čoraz viac fanúšikov, začali výrobcovia opäť produkovať gramofóny vo viacerých vyhotoveniach a vo väčšom množstve. Vďaka tomu dnes môžete vyberať z celého množstva rôznych typov gramofónov.

Moderný gramofón

Na trhú sú tak moderné gramofóny, ktoré dokážu okrem platní prehrávať aj CD nosiče a disponujú aj USB portmi. Môžete tak hudbu z vinylových platní transformovať aj do MP3 formátu, čo síce tak trochu stráca zmysel, ale technicky vzaté: tá možnosť tu je.

Retro gramofóny a gramofónové platne zastupujú rôzne časové etapy

Pretože je však gramofón stále tak trochu technológiou minulosti a veľa ľudí ho tak aj naďalej vníma, nie je problém zohnať nový, ale štýlový retro gramofón v dizajne, ktorý zodpovedá dobám, keď bol gramofón na svojom vrchole. Môžete tak vyberať z retro gramofónov, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú 20. až 70. roky 20. storočia. Ovšem nenechajte sa zmiasť vzhľadom – množstvo retro gramofónov dokáže taktiež prehrávať CD a disponuje USB portmi.

Ak si však nekúpite retro gramofón, ale „len“ gramofón súčasný, tak aj ten by mal ponúknuť vkusný dizajn. Výrobcovia totiž pochopili, že súčasní fanúšikovia vinylových platní nevnímajú moderné či retro gramofóny ako zariadenie len na prehrávanie hudby, ale že zároveň chcú do svojich bytov aj plnohodnotný dekoratívny doplnok.

i TIP!
Ak ste počúvaním vinylových platní doteraz nepobozkaní a plánujete nákup moderného či retro gramofónu, zožeňte si na úplne prvé počúvanie platňu s albumom, ktoré dôverne poznáte (ak dokonca zoženiete platňu, ktorá bola vylisována napríklad v 70. či 80. rokoch, tým lepšie). Po jej spustení na gramofóne budete prekvapení, o koľko zvukových vnemov bolo vaše ucho predtým ochudobnené.

Gramofón a vinylové platne skrátka v skúške času obstáli a ukázali, že boli, viac ako tridsať rokov, prehliadané neprávom. Ich renesancia je o to silnejšia.

Zdroj: Encyklopedia fyziky
Print
P-DC1-WEB13
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info