Rovný vs. prehnutý: ktorý typ herného monitora je lepšia voľba?

Catalogue

Sponsored article

Aktualizované

Prehnuté monitory dnes nie sú nič zvláštne. Naopak, v ponuke ich nájdeme čím ďalej viac a otázka, či vybrať rovný, alebo prehnutý monitor, je preto stále bežnejšia. Obe riešenia totiž majú niečo do seba. Nie vždy úplne záleží na tom, či potrebujete monitor na prácu, na hranie, alebo na niečo iné. Často ide skôr o osobné preferencie. Všeobecné rady, kedy ktorý zvoliť, ale napriek tomu existujú. A práve o tom si teraz povieme. Na pomoc si vezmeme dva podobné monitory od MSI – jeden rovný, druhý prehnutý. Ktorému teda dať prednosť?

Monitory MSI

Rovný vs. prehnutý – OBSAH

  1. Rovný vs. prehnutý monitor – hlavné technické rozdiely
  2. Prečo vybrať prehnutý monitor?
  3. Prečo zostať radšej pri rovnom monitore?
  4. Jeden rovný, jeden prehnutý – dilema v podaní dvoch skvelých MSI Optix

Rovný vs. prehnutý monitor – hlavné technické rozdiely

Rozdiel medzi rovným a prehnutým monitorom je zrejmý na prvý pohľad. Rovný monitor je najrozšírenejšia klasika, ktorá by mala byť v ideálnom prípade úplne plochá, teda bez akéhokoľvek prehnutia. V prípade prehnutých monitorov je to naopak – rovnomerné a zamýšľané prehnutie je to hlavné, čím sa tieto monitory líšia. Ako veľmi je monitor prehnutý, nám väčšinou prezradí parameter s názvom miera zakrivenia. Jeho hodnoty sú 1000R, 1500R, 1800R, 2300R a pod.

Monitory MSI
Prehnutie 1500R herného monitora MSI Optix MAG272CQR.

Toto číslo v milimetroch reprezentuje polomer kružnice, ktorej je monitor oblúkom. To znamená, že čím menšie dané číslo je, tým výraznejšie zakrivenie monitor má. Dôvodom je to, že kružnica, ktorú prehnutie monitora opisuje, je menšia. Napríklad monitor s mierou zakrivenia 1500R by svojím prehnutím pasoval na kružnicu s priemerom 1,5 m (1 500 mm). R je len označenie pre rádius (polomer).

Zobrazovacia technológia: IPS vs. VA

Ak vyberáte nový monitor a uvažujete o prehnutom, mali by ste zvážiť otázku zobrazovacej technológie. V ponuke všetkých monitorov jasne prevažujú tie s IPS panelmi, čo je logické – táto technológia je najpokročilejšia. Produkuje obraz, ktorý má najbohatšie a najvernejšie farby a tiež široké pozorovacie uhly. Ak vám na týchto vlastnostiach skutočne záleží, IPS je jasná voľba. Budete sa však musieť vydať smerom rovnakého monitora, pretože keby ste chceli prehnutý, mohol by nastať problém. V ponuke ich je totiž len minimum.

Drvivá väčšina prehnutých monitorov využíva technológiu VA. Tá, rovnako ako IPS, má LED podsvietenie. Obe technológie sa ale líšia na úrovni tekutých kryštálov, ktoré sa starajú o zobrazovanie farieb. Kým IPS vládne na poli farebného podania, silnou stránkou VA je vysoký kontrast a schopnosť zobraziť naozaj hlbokú čiernu. Vďaka tomu pôsobí sledovaný obsah veľmi dynamicky a tiež je ľahké od seba odlíšiť dve rôzne úrovne tmavosti (napríklad postavu v tieni), čo vám môže pomôcť aj pri hraní.

Prečo vybrať prehnutý monitor?

Prvý dôvod, prečo si vybrať prehnutý monitor, je celkom jednoduchý. Ak sedíte pri rovnej obrazovke, jej strany a rohy sú od vašich očí nepatrne ďalej ako jej stred. Je to podobné, ako keď pred seba natiahnete ruku, koncom prsta sa dotknete steny, potom sa mierne pootočíte a náhle zistíte, že už na stenu nedosiahnete. Rovnako ako celé telo, aj krk sa otáča okolo jednej zvislej osi, čo znamená, že ak sa pozeráte do rohu obrazovky, musíte očami preostriť na dlhšiu vzdialenosť. Prehnuté monitory sa snažia kopírovať vaše zorné pole, aby ste museli preostrovať menej, čo má za cieľ vyššie pohodlie a úľavu pre oči pri práci aj pri hraní.

Monitory MSI
Že na seba prehnuté monitory nadväzujú lepšie, je zrejmé na prvý pohľad.

Ďalšou často spomínanou výhodou prehnutých monitorov je lepšia schopnosť vtiahnuť hráča alebo diváka do deja. Film alebo hra totiž lepšie vyplní vaše zorné pole, takže vás doslova obklopí. Prehnuté monitory sú tiež dobrá voľba v prípade, že sa ich rozhodnete používať viac naraz. Ak vedľa seba dáte dva rovné monitory, bude medzi nimi jasne viditeľný zlom. Prehnuté monitory na seba oveľa lepšie nadväzujú a vďaka prehnutiu medzi nimi žiadny zlom byť nemusí.

Nemožno zabúdať tiež na fakt, že pozorovacie uhly VA panelov sú horšie ako tie v prípade IPS. To znamená, že ak sa pozeráte na obrazovku pod iným než pod pravým uhlom, môže dôjsť k miernemu farebnému skresleniu. Nejde ani zďaleka o tak výrazný nedostatok, akým trpia staršie technológie TN, isté zafarbenie sa ale napriek tomu pozorovať dá. Prehnutý monitor neustále zviera pravý uhol so smerom vášho pohľadu, a tak problém s pozorovacími uhlami dobre eliminuje. Väčšina spomínaných výhod je tým dôležitejšia, čím väčšiu má monitor uhlopriečku. Koniec koncov aj preto je väčšina veľkých ultrawide monitorov prehnutá.

Prečo zostať radšej pri rovnom monitore?

Napriek nesporným výhodám, ktoré majú prehnuté monitory, existujú stále dôvody, prečo pri výbere uprednostniť monitor rovný. Možno hlavným z nich je už spomínaná technológia IPS, ktorú až na výnimky nájdeme iba v plochých monitoroch. Ak je teda pre vás kvalita a vierohodnosť farieb veľmi dôležitá, rovnako ako široké pozorovacie uhly, potom bude najlepšie, ak siahnete po rovnom IPS monitore. Takéto monitory možno používať aj na výšku, čo často uplatňujú napríklad programátori alebo streameri.

Monitory MSI
MSI Optix MAG274QRF-QD sa chváli vysokým pokrytím dôležitých farebných priestorov. To je niečo, čoho VA panely nedosahujú.

Kto by mal ďalej rovný monitor uprednostniť, sú architekti, strojní inžinieri, animátori aj všetci ostatní, ktorí pracujú s výkresmi alebo pokročilou grafikou. Tí totiž potrebujú, aby rovné čiary vyzerali vždy rovno, čo prehnutý monitor nemôže zaručiť. Prehnutie monitora spôsobuje aj prehnutie jeho obsahu, čo prináša mierne skreslenie, ktoré je za normálnych okolností takmer neviditeľné, pri uvedených aktivitách by ale mohlo znamenať problém alebo aspoň miernu komplikáciu pri práci.

Jeden rovný, jeden prehnutý – dilema v podaní dvoch skvelých MSI Optix

Napríklad MSI má v ponuke dva 27" QHD monitory s obnovovacou frekvenciou 165 Hz, odozvou 1 ms a ďalšími funkciami, ktoré by mal správny herný monitor mať. Sú takmer identické, avšak jeden je rovný (Optix MAG274QRF-QD), druhý prehnutý (Optix MAG272CQR). Oba si môžete prezrieť a pri tom sledovať niektoré rozdiely, ktoré sme opísali vyššie.

Monitory MSI
Skoro ako vajce vajcu. Aj tak sú ale medzi oboma monitormi veľké rozdiely. A nejde len o prehnutie.

Rovný MSI Optix MAG274QRF-QD je drahší, za čo môže predovšetkým technológia IPS, ktorej výroba je nákladnejšia. Nákupom prehnutého modelu Optix MAG272CQR môžete naopak niečo ušetriť, pretože využíva lacnejší VA panel. Rozdielom v zobrazovacích technológiách zodpovedá aj udávaný kontrast. Hodnota 3 000 : 1, ktorou sa môže chváliť VA monitor, je výrazne vyššia ako 1 000 : 1, s ktorou sa musia uspokojiť používatelia IPS modelu. Tí si však budú môcť užívať presnejšie a živšie farby, čo môže byť rozhodujúci faktor, pokiaľ má byť monitor používaný tiež na úpravu fotografií alebo na inú grafickú prácu.

Parametre MSI Optix MAG272CQR MSI Optix MAG274QRF-QD
Typ monitora prehnutý (1500R) rovný
Zobrazovacia technológia VA IPS
Rozlíšenie 2 560 × 1 440 px 2 560 × 1 440 px
Obnovovacia frekvencia 165 Hz 165 Hz
Udávaná odozva (GTG) 1 ms 1 ms
Maximálny jas 300 cd/m2 300 cd/m2
Kontrast 3 000 : 1 1 000 : 1
Adaptívna obnovovacia frekvencia FreeSync G-Sync kompatibilný
Farebné pokrytie sRGB 100 % 147 %
Farebné pokrytie DCI-P3 90 % 97 %
Nastavitelnosť podstavca výška, naklopenie, horizontálne otočenie výška, naklopenie, horizontálne otočenie, pivot
Konektory DisplayPort 1.2, 2× HDMI 2.0, USB-C, 2× USB-A 3.2, USB-B 3.2, 3,5 mm audio jack DisplayPort 1.2, 2× HDMI 2.0, USB-C, 2× USB-A 2.0, 3,5 mm audio jack
Cena 389 € 546 €
i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Nemožno tvrdiť, že sú prehnuté monitory lepšie ako tie rovné, a nemožno tvrdiť ani opak. Hlavné slovo majú osobné preferencie. Pokiaľ bude monitor predovšetkým herný a filmový, určite oceníte prehnutie, ktoré vás lepšie vtiahne do deja. Ak využívate monitor aj na prácu a záleží vám tiež na kvalite farieb, IPS monitor s vyššou obrazovou kvalitou pre vás bude vhodnejší.

Print
P-DC1-WEB17
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info