Rust-Oleum

We can deliver Rust-Oleum products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Rust-Oleum products on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Rust-Oleum goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Rust-Oleum products by popularity or price.

Rust-Oleum brand names you'll find in our offering

Hide description
64 Results
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Antifungal Coating 8300 Hygienic Top Coating, white, 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 60 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, weight 6,5 kg - 33.99 €/1 l
  169.95 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0028
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalkboard paint for children's room Little Stars Chalkboard Paint, pink
Wall Paint 0,25 l volume, surface coverage 2,5 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, weight 0,5 kg - 83.36 €/1 l
  20.84 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0022
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalkboard paint for children's room Stars Chalkboard Paint, burgundy
Wall Paint 0,25 l volume, surface coverage 2,5 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, weight 0,5 kg - 83.36 €/1 l
  20.84 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0020
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Tarmacoat for horizontal marking, 5 l, orange
Wall Paint , surface coverage 20 m2 - 29.61 €/1 l
  148.05 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: RUSTmalbar07
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Heat Resistant Topcoat 4215 Heat Resistant Topcoat 5 l
Wall Paint , surface coverage 80 m2 - 35.06 €/1 l
  175.30 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb051
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Zinc paint with aluminium particles HARD HAT® GALVA ZINC ALU 1 kg
Wall Paint , surface coverage 1,8 m2 - 59.79 €/1 l
  53.81 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb031
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Forge Black CombiColor, Wrought Iron
Wall Paint , surface coverage 26 m2 - 27.37 €/1 l
  68.42 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb004
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Galvinoleum Adhesion Primer 3202 Galvinoleum Primer
Wall Paint , surface coverage 35 m2 - 32.94 €/1 l
  32.94 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb006
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Adhesion Primer for Galvinoleum 3202, Galvinoleum Primer
Wall Paint , surface coverage 175 m2 - 31.72 €/1 l
  158.60 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb002
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Universal adhesion primer Mathys Pegalink white, RO.423.1.2
All-Purpose Paint - white, base, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal, PVC and glass, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 12 m2/l theoretical yield, 30 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 3.5 kg
  79.27 €
In stock according to variant
Order Code: FILbar32nad
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion primer with fish oil for wet surfaces, light grey, RO.780
Base Coat - basic, one-component, with fish oil, for application on rusted steel, can be applied to slightly damp surfaces, designed for brush application, can also be applied by roller or spray, when applied to wet surfaces, it prevents further rust formation under the paint layer, perfect adhesion and high corrosion protection even on hand-cleaned rusted surfaces - 33.90 €/1 l
  33.90 €
In stock according to variant
Order Code: RUSnat47nad
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion primer with fish oil for wet surfaces brown, RO.769
Base Coat - basic, one-component, with fish oil, for application on rusted steel, can be applied to slightly damp surfaces, designed for brush application, can also be applied by roller or spray, when applied to wet surfaces, it prevents further rust formation under the paint layer, perfect adhesion and high corrosion protection even on hand-cleaned rusted surfaces - 27.71 €/1 l
  138.56 €
In stock according to variant
Order Code: RUSnat48nad
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint, white, RO.14000.HU.0.75
Solid Wood Paint - white, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 153.28 €/1 l
  19.16 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar77
5.0 2×
Watch Price/Availability
RUST-OLEUM Furniture Lacquer Clear RO.14303.HU.0.75
Wood Varnish - colourless, indoor and outdoor, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,75 l - 26.11 €/1 l
  19.58 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar96
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint Green, RO.14028.HU.0.75
Solid Wood Paint - Green, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 153.28 €/1 l
  19.16 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar74
5.0 1×
Watch Price/Availability
RUST-OLEUM Furniture Lacquer Clear Spray RO.14119.HU.0.4
Wood Varnish - colourless, indoor and outdoor, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,4 l - 31.20 €/1 l
  12.48 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar98
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint, beige, RO.14015.HU.0.75
Solid Wood Paint - beige, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 153.28 €/1 l
  19.16 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar78
4.4 9×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Furniture top wax transparent FURNITURE FINISHING WAX (CLEAR), RO.14012.HU.0.125
Protective Wax - serves to protect the surface of the achieved, easy to apply with a brush or cloth, after drying it has a soft velvety shine, the wax finish ensures, that the varnish is water-repellent and seals the pores, created from natural waxes, protects the final paint effect, provides permanent, a soft velvety sheen, can be applied repeatedly, for indoor use only., pack size 125 ml
  11.23 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar64
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint, green, RO.14008.HU.0.125
Solid Wood Paint - Green, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 53.12 €/1 l
  6.64 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar88
5.0 3×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Furniture spray paint, chalk matt, 400 ml, green, RO.14108.HU.0.4
Solid Wood Paint - Green, to the interior, on the furniture, protects against water, volume 0,4 l - 31.20 €/1 l
  12.48 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar103
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint chalky matt beige, RO.14015.HU.0
Solid Wood Paint - beige, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 53.12 €/1 l
  6.64 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar92
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint, grey, RO.14013.HU.0.75
Solid Wood Paint - grey, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 153.28 €/1 l
  19.16 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar76
5.0 3×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Furniture spray paint, chalk matt pink, RO.14122.HU.0.4
Solid Wood Paint - pink, to the interior, on the furniture, protects against water, volume 0,4 l - 31.20 €/1 l
  12.48 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar102
3.7 36×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint, brown, RO.14005.HU.0.125
Solid Wood Paint - brown, for interior and exterior, on the furniture, protects against UV rays, water and weathering, volume 0,125 l - 53.12 €/1 l
  6.64 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar83