Kto je Satoshi Nakamoto? Pátrame po tvorcovi Bitcoinu.

Catalogue

Article

Aktualizované

O Bitcoine ste už iste počuli. O tom, že ide o prevratnú technológiu, ktorá spôsobí revolúciu vo svete financií, určite tiež. Vedeli ste však, ako vlastne táto technológia prinášajúca najviac známu kryptomenu vznikla? Kto Bitcoin stvoril, a aké k tomu mal dôvody? Okrem svojho technologického fundamentu je Bitcoin zaujímavý práve svojou minulosťou, pričom okolo jeho stvorenia krúži aj dnes množstvo záhad. Jeho tvorca je totiž osoba alebo skupina, ktorá sa už od počiatku úspešne skrýva za pseudonymom Satoshi Nakamoto!

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Kto je Satoshi Nakamoto? Pátrame po tvorcovi Bitcoinu – OBSAH

  1. Krátko o Bitcoine
  2. Prečo vlastne Bitcoin vznikol?
  3. Predchodcovia Bitcoinu
  4. Kam stopy vedú?
  5. Kto sú hlavní „podozriví“?
  6. Kto je Satoshi Nakamoto?

Krátko o Bitcoine

Prvýkrát sa Bitcoin na internete objavil v roku 2008. Koncept jeho fungovania na serveri P2P Foundation zdieľal používateľ pod menom Satoshi Nakamoto, ktorý vytvoril tiež protokol a potrebný softvér. Nasledujúci rok už bola sieť v prevádzke a tvorca Satoshi Nakamoto vyťažil prvý blok, ktorý je známy ako „generis blok“. Neskôr sa podieľalo na chode a vývoji siete čoraz viac ľudí, najmä z radov kyberpunkerov a počítačových nadšencov.

i Bitcoin vs bitcoin? Alebo písať s veľkým, alebo malým písmenom?
Pokiaľ hovoríme o Bitcoine s veľkým začiatočným písmenom, máme tým namysli technológiu menom Bitcoin, teda sieť blockchainu (pozri náš článok Čo je to vlastne ten blockchain?). S malým začiatočným písmenom potom myslíme kryptomenu s názvom bitcoin, ktorá sa dá používať ako platidlo (platobné médium) medzi dvomi stranami, dá sa obchodovať na burzách a beží na technológii menom Bitcoin s veľkým B.

Drvivá väčšina kryptomien z Bitcoinu priamo vychádza. Keďže je Bitcoin open-source, môže si každý zdrojový kód tzv. forknout a vytvoriť si svoju vlastnú verziu. Mnoho kryptomien je založených práve na bitcoinovom kóde s pár zmenenými parametrami. Ďalšou možnosťou vzniku bitcoinovej kópie je fork samotného bitcoinového blockchainu (pozri náš článok Kryptomenové forky (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ). Do tretice je populárnou cestou k vzniku novej kryptomeny aj tzv. Initial coin offering (ICO), kedy sú nové mince rozpredané v neregulovanej aukcii.

Prečo Bitcoin vlastne vznikol?

Dôvodov pre vznik Bitcoinu je určite viac ako jeden. Mnoho ľudí verí, že najväčší vplyv na to mali udalosti na americkom trhu s hypotékami a následná americká hypotekárna kríza v roku 2007, ktorá vyvolala celosvetovú ekonomickú krízu. Bitcoin samozrejme nevznikol preto, aby svet uchránil pred krízami. Tie budú vznikať, nech tu máme Bitcoin, či nie, pretože ekonomické cykly sú s trhovou ekonomikou pevne späté.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Pokiaľ Satoshi Nakamoto stále vlastní privátne kľúče k svojej pôvodnej Bitcoinovej peňaženke, jeho bohatstvo by dosahovalo hodnoty niekoľkých desiatok miliárd dolárov.

Nás však nezaujíma priamo kríza, ale následná monetárna expanzia. Centrálne banky totiž v snahe rozhýbať spomaľovanie ekonomiky začali uvoľňovať do obehu veľké objemy peňazí. To najmä pre obavy z nárastu inflácie a s tým spojeným znehodnotením úspor vyvolalo pobúrenie.

Nie je tak divu, že niektorí začali k bežným národným menám hľadať alternatívu, ktorá zaručí uchovanie hodnoty a zároveň umožní realizovať bežné transakcie. Toto úsilie dalo vzniknúť niekoľkým projektom, ktoré Bitcoinu predchádzali, podobali sa mu, ale neboli svojím spôsobom tak dokonalé ako Bitcoin.

Predchodcovia Bitcoinu

Než vznikol Bitcoin, existovali a vznikali projekty, ktoré sa svojou podstatou od Bitcoinu veľmi nelíšili. Snaha o vytvorenie digitálneho zlata však stále nebola, ako sa hovorí, dotiahnutá. So svojím konceptom nazývaným „b-money“ prišiel kyberpunker Wei Dai. Išlo o snahu o vytvorenie digitálnych peňazí a siete umožňujúce ich preposielanie.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Ethereum (ETH). Dokáže zosadiť bitcoin?
2. Litecoin (LTC). Striebro sveta kryptomien.
3. Dash (DASH). Progresívna kryptomena s malou vadou na kráse.
4. Monera (XMR). Anonymita na prvom mieste!
5. Ripple (XRP). Čím sa líši od tradičných kryptomien?
6. StealthCoin (XTS). Čierny kôň medzi kryptomenami.

Ďalším veľmi podobným konceptom bol projekt „bit gold“, ktorý vytvoril programátor a kryptograf Nick Szabo. Satoshi Nakamoto dokonca na internetovom fóre uvádzal odkazy na tento projekt, a preto sa dá považovať za akéhosi predchodcu bitcoinu. Wei Dai aj Nick Szabo neskôr opustili svoje projekty a stali sa z nich priaznivci Bitcoinu.

Pátranie po Satoshim Nakamoto – kam vedú stopy?

Aj napriek tomu, že sa autor technológie stojacej za Bitcoinom snažil zostať skrytý, zanechal za sebou niekoľko stôp, ktoré nás zavedú hneď na tri rôzne kontinenty. Podľa údajov na používateľskom profile Satoshi Nakamoto, by teda malo ísť o muža vo veku 37 rokov s japonským pôvodom. Zároveň krstné meno Satoshi je japonské a nesie význam „múdry“ či „bystrý“. A svoj pôvod v krajine vychádzajúceho slnka má aj priezvisko Nakamoto.

Je teda Satoshi Nakamoto Japonec? Napriek vyššie uvedenému pravdepodobne nie je. V japonskom jazyku totiž neexistuje žiadna kópia návrhu fungovania siete. A hoci podľa mena a údajov uvedených v profile daného používateľa by malo ísť o osobu japonského pôvodu, spôsob vyjadrovania Satoshiho nás vedie do úplne inej krajiny.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Čo nám o Satoshim prezradil historicky prvý vyťažený blok v bitcoinovej sieti čiže takzvaný „generis blok“?

Používateľ Satoshi Nakamoto síce uvádza muža japonského pôvodu, avšak jeho vyjadrovanie by skôr zodpovedalo osobe žijúcej na území Spojeného kráľovstva. Vo svojich poznámkach totiž používa výrazy, ktoré sú typické pre britskú angličtinu. Bol ním napríklad výraz „bloody hard“, nadávka typicky používaná v britskej forme angličtiny. Ďalšia okolnosť, ktorá nás priviedla do týchto krajov, je text zakódovaný v prvom bloku, teda generis bloku vyťaženým Satoshim. Išlo o výňatok článku z vtedajšieho aktuálneho vydania londýnskej tlače.

Je Satoshi Nakamoto pôvodom z USA?

Pokiaľ by sme posudzovali pôvod tvorcu bitcoinu podľa jeho aktivity, tak by sme sa museli vydať cez oceán až do Ameriky. Satoshi bol totiž po dlhú dobu aktívny na internetovom fóre a zároveň si prostredníctvom emailu písal s inými developermi. Z jedného z týchto emailov boli získané dáta o jeho odoslaní. Podľa toho bolo odvodené časové pásmo, ktoré by zodpovedalo územiu severnej, južnej alebo strednej časti Severnej Ameriky.

i Ako začať s ťažbou kryptomien len za pomocou 8 GB USB flashky? Odpoveď nájdete v našom podrobnom návode Ako na ťažbu kryptomeny so službou Simplemining.net.

Tejto lokácii zodpovedá aj aktivita na internetovom fóre, kde Satoshi pridal cez 500 príspevkov. V hodinách, kedy by osoba nachádzajúca sa v tomto časovom pásme spala, sa naopak príspevky zobrazovali iba zriedkakedy. Na základe toho by sa dalo usúdiť, že daná osoba sa nachádzala na území Severnej Ameriky, keď mala bežný spánkový režim. Nájsť v dnešnej dobe programátora, ktorý má stabilný a pravidelný spánkový režim, však nie je ľahké.

Kto sú hlavní „podozriví“?

Niektorí z podozrivých sa podieľali na vývoji Bitcoinu už od samého začiatku, k iným nás zasa vedú isté okolnosti a nájdu sa aj takí, ktorí to o sebe sami tvrdia. Postupne sa pozrieme na daných jednotlivcov a preberieme dôvody, ktoré toto podozrenie vyvolali.

Nick Szabo

Nick Szabo je americký IT špecialista so zameraním na kryptografiu. Svoju pozíciu na zozname podozrivých si vyslúžil predovšetkým svojím projektom, na ktorom pracoval pred vznikom bitcoinu. Ako ste sa mohli dozvedieť vyššie, skôr než bitcoin vôbec vznikol, existovali projekty s rovnakým cieľom. Nickov projekt s názvom „bit gold“ bol však konceptu bitcoin najbližší. Išlo tiež o decentralizovaný systém s využitím mechanizmu proof-of-work, teda zabezpečovanie siete prostredníctvom výpočtového výkonu. Vo svojich poznámkach sa samotný Satoshi na tento projekt odkazoval.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Mohol by sa za pseudonymom Satoshi Nakamoto skrývať počítačový technik so zameraním na kryptografiu Nick Szabo?

Zaujímavá je tiež okolnosť, že nejakú dobu pred zverejnením konceptu fungovania Bitcoinu Nick pre svoj projekt najímal nových zamestnancov. Nick bol tiež jedným z prvých, kto sa oficiálne podieľali na vývoji Bitcoinu. Je možné, že na ňom pracoval už skôr, než je všeobecne známe. Pri svojom súčasnom projekte mohol vykonať zmenu brandu a prezentovať ho pod skrytou identitou, Nick je totiž známy aj tým, že v minulosti rád využíval pseudonymy.

Hal Finney

Hal Finney bol americký počítačový developer, ktorý ako úplne prvý používateľ dostal bitcoinovú transakciu, a to od samotného tvorcu. Pracoval v spoločnosti PGP Corporation, ktorá vyvinula softvér na šifrovanie komunikácie na internete. Táto okolnosť svedčí o tom, že Hal mal už bohaté skúsenosti, čo sa týka ochrany súkromia na internete. Zároveň sa Hal považoval za kyberpunkera, čo je subkultúra, o ktorej je známe, že cieli na anonymitu a autenticitu v internetovom prostredí. To potvrdzujú jeho vyhlásenia, v ktorých uvádza, že by sa počítače mali využívať skôr na ochranu a zachovanie slobody než na kontrolu ľudí.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Hal Finney sa krátko po štúdiu na Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech) začal angažovať v hernom priemysle a podieľal sa na vývoji niekoľkých úspešných počítačových hier.

Ako už bolo spomenuté, Hal by prvý, kto dostal bitcoinovú transakciu. Pravdepodobne bol so samotným tvorcom v kontakte a tiež existujú špekulácie, že ho poznal osobne. Nemožno však vylúčiť ani možnosť, že tvorcom je on sám, ale len si želá, aby mu titul bitcoinového tvorcu nikto verejne neprisudzoval. Momentálne sa už Hala nemáme možnosť opýtať, pretože v roku 2013 na svojom blogu oznámil, že mu bola diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza. Aj naďalej sa venoval práci na Bitcoine. O rok neskôr bol však uvedený do kryogénneho spánku, kde teraz čaká, až bude na jeho chorobu objavený liek.

Dorian Nakamoto

Len po prečítaní mena Dorian Nakamoto je jasné, prečo táto osoba budí podozrenie. Okolností, ktoré nás k nej zaviedli, je ale oveľa viac. Dorianovo rodné meno je priamo Satoshi Nakamoto, teda tu mohlo dôjsť aspoň k inšpiráciu. Pokiaľ sa pýtate, kto a prečo by sa inšpiroval, vrátime sa na moment k predchádzajúcemu podozrivému. Hal Finney býval v rovnakom meste ako Dorian, a to dokonca iba pár blokov od jeho domu.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Dorian Nakamoto, ktorého rodné meno je Satoshi Nakamoto, v jednom z rozhovorov odmietol všetky súvislosti medzi ním a bitcoinom.

Táto skutočnosť by nasvedčovala dvom možnostiam. Buď tvorcom Bitcoinu je sám Dorian, ktorý s Halom následne začal spolupracovať, alebo naopak Hal prišiel s týmto prelomovým nápadom a Doriana využil len ako inšpiráciu na vytvorenie autorského pseudonymu.

Prvýkrát, keď bol Dorian s touto témou v minulosti konfrontovaný, odpovedal, že už s projektom nemá nič spoločné a všetka práca bola odovzdaná na iných ľudí. Neskôr však tvrdenie vysvetlil tým, že sa v skutočnosti vyjadroval k úplne inému projektu, na ktorom v minulosti pracoval pre vládne organizácie. Dorian má totiž skúsenosti so zabezpečovacími systémami z predchádzajúceho zamestnania.

Craig Steven Wright

K mužovi menom Craig Steven Wright nás nezaviedli stopy ani okolnosti, ale jeho vlastné priznanie, v ktorom tvrdí, že on je Satoshi Nakamoto čiže tvorca Bitcoinu. Prvýkrát sa táto téma začala preberať v roku 2015, kedy server Wired napísal článok s titulkom hovoriacim o Craigovi, že je buď tvorca Bitcoinu, alebo podvodník, ktorý veľmi chce, aby sme mu uverili. Craig však na túto správu nereagoval. Ešte ten istý deň server Gizmodo publikoval článok o hackerovi, ktorý sa údajne dostal do Craigovej e-mailovej schránky a získal dôkazy o tom, že Satoshi Nakamoto je pseudonym pre Craiga Stevena Wrighta a jeho priateľa Davida Kleiman. David Kleiman bol už 2 roky po smrti.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Podvodník, alebo naozajstný tvorca Bitcoinu? Craig Steven Wright sa ako jeden z mála ľudí na svete za tvorcu Bitcoinu sám označil.

O pár mesiacov neskôr v roku 2016 Craig na svojom internetovom blogu zverejnil vyhlásenie, že je skutočne Satoshi Nakamoto. Keď však bol požiadaný, aby svoje tvrdenia dokázal privátnymi kľúčmi od peňaženky patriace pravému tvorcovi Bitcoinu, tak svoj postoj zmenil a vyhlásil, že nemá odvahu ukončiť tie roky skrývania a anonymity, preto dôkazy o pravej identite tvorcu Bitcoinu nezverejní. Momentálne je Craig obvinený za krádež kryptomien v hodnote desiatich miliárd dolárov, ktoré mal odcudziť svojmu zosnulému kolegovi Davidovi Kleimanovi.

i Michal Mikle – nechajme Satoshiho byť

Hoci vám v našom článku približujeme mysteriózny príbeh Satoshi Nakamoto a známe tváre, o ktorých sa spoločnosť domnieva, že za týmto pseudonymom a objavením Bitcoinu mohli stať, som toho názoru, že by sme Satoshiho mali nechať byť a po jeho pravej identite prestať bádať. Bitcoin je na rozdiel od ostatných kryptomien výnimočný práve tým, že tvorca nie je známy, alebo je už mŕtvy. Tento fakt je jedným z najsilnejších faktorov, ktorý dodáva Bitcoinovej sieti a technológii samotnú bezpečnosť. Stručne povedané, nie je koho chytiť za ruku a koho obviniť. Či už je, či bol Satoshi Nakamoto ktokoľvek, doprajme mu pokoj, súkromie a zaslúžený odpočinok.


Michal Mikle

Michal Mikle

I'm an overclocker and enthusiast Bitcoiner. With computer hardware, any unused performance won't keep me calm. If there is the possibility of squeezing another drop of power from the hardware, I won't miss it. I love the adrenaline and pushing the limits, of the components and myself. This activity is rich with choices, but I mainly use liquid nitrogen and phase-change methods. I also set up a service to optimise Intel processors, delid.cz, building custom PC setups on demand and I enjoy security and privacy topics. Outside the digital world I'm interested in permaculture and other low time preference systems.

Kto je Satoshi Nakamoto?

Kto z týchto hlavných „podozrivých“ je Satoshi Nakamoto, sa možno nikdy nedozvieme. Možné je aj to, že ním nie je nikto z uvedených osôb. Túto identitu by údajne mala poznať americká bezpečnostná inštitúcia NSA, ktorá prípad overovala, aby zistila, či nejde o ruský alebo čínsky nástroj na ohrozenie bezpečnosti USA.

Či už je Satoshi Nakamoto ktokoľvek, prišiel so skutočne prevratnou technológiou a na zachovanie svojej anonymity má určite pádne dôvody. Pokiaľ stále vlastní privátne kľúče k svojej peňaženke, ide o jedného z najbohatších ľudí planéty, pretože by disponoval množstvom 1 000 000 jednotiek bitcoinov.

Václav Křivan

Václav Křivan

I consider myself enthusiastic about the cryptocurrencies. I am interested in fields related to IT and economics, and I would like to link these two disciplines in my life. I think cryptos are an ideal opportunity. I find them innovative and believe in early mass adaptation.

4.5 16×
Viking USB Flash Drive 16GB 4v1 Silver
Flash Drive - USB 2.0 and Lightning, USB-C and Lightning, capacity of 16GB, write speed up to 20MB/s, read speed up to 30MB/s, OTG, durable, with key loop, metal, silver colour
27.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VKNG071
4.8 189×
APC SurgeArrest - PM5-FR
Surge Protector - 1,8m, male connectors: 1× type F fork, female connectors: 5× fork Type E, shock power capacity: 918 J, maximum current load: 10 A, peak current: 24000 mA, LED indication up to 10 A
22.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NZ029c
Print
P-DC1-WEB16
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info