Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,106 Results
4.7 53×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Caramel 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, caramel flavour, 18.9 g protein per 100 g, 606 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 18.97 €/1 kg
  5.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif018
4.7 70×
Watch Price/Availability
Grizly White Brownie by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate flavour, 15.9 g protein per 100 g, 558.37 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 29.56 €/1 kg
  7.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz003
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Big crispy strawberry 100g
Freeze-Dried Fruit -, 100 g - 94.90 €/1 kg
  9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix100
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar chocolate and coconut 500g
Muesli - - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem067
4.4 90×
Watch Price/Availability
Bery Jones Salted Roasted Cashews WW320 500g
Nuts - roasted and salted cashew, 500 g - 21.80 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B02
4.9 90×
Watch Price/Availability
Alpro soy drink 1l
Plant-based Drink - soy - from 2.90 €/1 l
Amazing Deal from  2.31 € Save 0.39 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0001
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - banana and strawberry 80g
Freeze-Dried Fruit -, 80 g - 81.13 €/1 kg
  6.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix032
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Small crunchy fruit 70g
Freeze-Dried Fruit -, 70 g - 105.57 €/1 kg
  7.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix030
4.8 31×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Covered Almonds 500g
Nuts - roasted almonds coated in smooth milk chocolate (79%) with a minimum cocoa solids content of 25%, a perfectly balanced combination of crunchiness and sweetness, ideal with coffee or wine or as a small gift, practical resealable packaging - 23 €/1 kg
Great price 11.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B11
4.8 61×
Watch Price/Availability
Vilgain Ghee Spray 200 ml
Oil - lactose-free, overflowing butter with avocado oil in a spray bottle, with practical dispenser - 41.95 €/1 l
  8.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil042
4.6 69×
Watch Price/Availability
Bery Jones Ginger pieces without SO2 500g
Dried Fruit - ginger, 500 g - 21.80 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery070
4.7 42×
Watch Price/Availability
Bery Jones Tasting set mix with ribbon 285g
Gift Box -
Great price 17.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_300W01
4.9 71×
Watch Price/Availability
Vilgain Avocado Oil Spray 200 ml
Oil - from the Hass variety from Kenya, with practical dispenser - 34.95 €/1 l
  6.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil040
4.9 69×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic Olive Oil Extra virgin spray 200 ml
Oil - cold-pressed, extra virgin cooking oil - 43.95 €/1 l
  8.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil043
4.6 62×
Watch Price/Availability
Bery Jones salty mix - peanuts with wasabi and corn 1000 g
Nuts - roasted, salted and smoked peanuts and wasabi, 1000 g - 10.90 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery202
4.6 168×
Watch Price/Availability
Allnature Ghee 450 ml
Ghee volume 450 ml - 15.76 €/1 l
Great price 7.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu040
4.9 70×
Watch Price/Availability
Bery Jones Blue Poppy 1kg
Seeds - poppy, - 6.79 €/1 kg
Great price 6.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery096
4.7 58×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Cashews 500g
Nuts - combination of sweet milk chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of at least 25% and buttery cashew nuts, made from carefully selected ingredients, a great snack for traveling, at work, or with coffee, practical resealable packaging - 23 €/1 kg
Great price 11.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B05
4.8 42×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dark Chocolate Covered Cherries 500g
Chocolate - sweetened sour cherries coated in a thick layer of dark chocolate (88%) with a minimum cocoa solids content of 38%, made from carefully selected ingredients, a harmonious taste for everyday enjoyment, practical resealable packaging
Great price 15.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_500B01
4.7 55×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts with cranberries 1 kg
Nuts - natural almond, cashew, para and hazelnut, 1000 g - 17.90 €/1 kg
Great price 17.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery231
4.8 30×
Watch Price/Availability
GRIZLY Hemp seed peeled 1000 g
Seeds - hemp, - 10.90 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz097
4.5 104×
Watch Price/Availability
Bery Jones Sun-dried tomatoes 1kg
Dried Fruit - tomatoe, 1000 g - 12.90 €/1 kg
Great price 12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery063
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - plum and apricot 65g
Freeze-Dried Fruit -, 65 g - 112.15 €/1 kg
  7.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix028
4.9 8×
Watch Price/Availability
Bery Jones Apricot porridge with coconut, gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 426 kcal
Great price 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B07
24 more... Top
1 ... 56789 ... 47
 
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1106 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews