Tablet vs. čítačka e-kníh: čo vybrať a prečo?

Catalogue

Article

Aktualizované

Čítačky e-kníh a dotykové tablety sú zariadenia zdanlivo podobné, v skutočnosti toho ale zdieľajú len málo. Ide napríklad o schopnosť zobrazovať text elektronických kníh a časopisov, kompaktné rozmery alebo nízku hmotnosť. A to stačí na to, aby mohli byť tablety a čítačky porovnávané. Preto vám prinášame tento článok, v ktorom podrobne objasníme, aké majú tieto zariadenia výhody a prečo je lepšie dať prednosť jednému pred tým druhým.

Tablet alebo čítačku kníh?

Tablet vs. čítačka e-kníh – OBSAH

  1. Funkcia: čo dokáže čítačka a čo tablet?
  2. Displej: len na knihy, alebo aj na filmy?
  3. Cena: šetriť, alebo si priplatiť?
  4. Rozmery: ktoré zariadenie je lepšie na cestovanie?
  5. Tak čo teda vybrať? Tablet, alebo čítačku? (Zhrnutie)

Funkcia: čo dokáže čítačka a čo tablet?

Kým tablet je pre mnohých takmer plnohodnotnou náhradou za notebook či stolný počítač, a jeho funkcie sú teda veľmi obsiahle, klasická čítačka e-kníh toho dokáže len relatívne málo. Ide totiž o špecifické zariadenie určené skutočne len na čítanie elektronických kníh. Na to je ale skvele vybavená, lepšie ako tablet. Zvyčajne má dostatočnú kapacitu pamäte pre tisícky knižných titulov, jednoduché ovládanie a hlavne batériu, ktorá na jedno nabitie vydrží aj dlhšie ako mesiac. Najväčšou prednosťou čítačky e-kníh je však displej, ktorý verne imituje papier. O tom ale až v ďalšej kapitole.

Tablet alebo čítačku kníh?
Tablet je možné používať takmer ako počítač, čítačku nie.

Ak však práve nechcete čítať elektronickú knihu, je vám čítačka e-kníh prakticky k ničomu. To sa však nedá povedať o tablete, ktorý je vybavený operačným systémom, a možno naň preto inštalovať aplikácie. Všeobecne je tablet schopné multimediálne aj pracovné zariadenie, na ktorom možno prehrávať videá, hrať hry, tvoriť textové aj iné dokumenty, upravovať fotografie, prezerať internet a tak ďalej. Tablety navyše mávajú na prednej aj zadnej strane fotoaparát, možno s nimi teda aj fotiť alebo komunikovať cez videohovory. Niektoré tablety potom majú aj slot na SIM kartu a GPS modul, môžete ich teda používať aj ako navigáciu do auta.

Všetky výhody tabletu sú ale kompenzované niekoľkých nevýhodami, vrátane výrazne kratšej výdrže na jedno nabitie, ktorá zvyčajne býva jednodňová. Okrem vyššieho výkonu za ňu môže aj farebný displej, ktorý funguje úplne inak ako displeje čítačiek využívajúce elektronický atrament.

Displej: len na knihy, alebo aj na filmy?

Vyššie už bolo naznačené, že rozdiel medzi tabletom a čítačkou elektronických kníh je značný. Najväčšia odlišnosť, zrejmá už na prvý pohľad, je displej. Tablety používajú farebné displeje s podsvietením, zatiaľ čo v čítačkách zvyčajne nájdeme displeje založené na technológii elektronického atramentu (E-Ink). Všetko, čo vidíte na displeji tabletu, je len rôzne farebné svetlo produkované miliónmi pixelov tak, aby tvorilo požadované obrazy.

Tablet alebo čítačku kníh?
Displej čítačky vyzerá takmer ako papier, a to aj na ostrom slnku.

Obraz produkovaný displejom čítačky je naopak oveľa bližší tomu, čo vidíte pri čítaní z papiera. Farby sú skutočné a na displeji zostanú bez ohľadu na akýkoľvek zdroj svetla. Dôležité na tom je, že oči pozorujú prirodzene odrazené svetlo namiesto svietiacej plochy, čo je spôsob, akým sme od narodenia zvyknutí pozorovať svet okolo nás. Niet preto divu, že sa väčšine čitateľov pozoruje lepšie displej čítačky než displej tabletu.

Ak teda chcete hlavne čítať, displej čítačky je pre vás vo väčšine prípadov lepší ako displej tabletu. Vďaka technológii E-Ink je skvele čitateľný aj na ostrom slnku, podobne ako papier. To isté sa však nedá povedať o displeji tabletu, ktorý je naopak s vyššou hladinou okolitého svetla čitateľný menej. Viditeľnosť obsahu na týchto displejoch je naopak lepšia v tme, čo však nemá taký význam, keďže veľké množstvo čítačiek má displej vybavený podsvietením. Pokiaľ však premýšľate nad tým, že by ste okrem textov chceli konzumovať aj iný vizuálny obsah, vaše požiadavky naplní skôr tablet.

Je E-Ink displej lepší pre oči?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, avšak na základe vedeckých článkov možno skôr povedať, že nie. Pre samotné oči nie sú moderné LCD (či OLED) displeje nijako nebezpečné ani im neškodia, alebo aspoň nebolo nič také preukázané. Avšak je pravda, že môžu mať displeje určitý negatívny efekt na naše celkové zdravie. To sa ale netýka priamo očí. O tom viac v otázke „Spôsobuje displej tabletu nespavosť?“.

Avšak mnohým ľuďom je príjemnejšie sledovať E-Ink displej, pretože priamo nesvieti, ale jeho čitateľnosť je založená na odrazenom svetle, rovnako ako je tomu pri papieri a ďalších bežných povrchoch.

Staršie počítačové monitory (a dnes aj displeje lacnejších notebookov) oči určitým spôsobom skutočne namáhajú, a to využívaním pulzne-šírkovej modulácie (tzv. PWM) na reguláciu jasu podsvietenia. Ak pri PWM displeji znížite jas, podsvietenie nestmavne, ale začne vysokou rýchlosťou striedať 0 % a 100 % jas, a to v takých intervaloch, aby sa obraz oku javil ako tmavší. Aj keď blikanie nevnímame, naše oko ho stále registruje, čo sa môže prejaviť aj bolesťami hlavy. Väčšina moderných displejov má však takzvané flicker-free podsvietenie bez PWM.

i Ak vás ďalej zaujíma, ako staré a zlé displeje negatívne ovplyvňujú naše oči, môžete si prečítať článok Flicker-free a filtre modrého svetla – ako chrániť svoje zdravie pri práci s PC.

Na internete sa ale vyskytujú aj názory, že LED displeje mobilných zariadení prispievajú tzv. makulárnej degradácii čiže strate centrálneho videnia. Ide o ochorenie postihujúce prevažne seniorov. Prejavuje sa tmavou škvrnou uprostred zorného poľa a je takmer neliečiteľné. Texty, ktoré rýchlejší nástup makulárnej degradácie pripisujú LCD a podobným obrazovkám, argumentujú modrým svetlom vyžarujúcim týmito obrazovkami, ktoré poškodzuje sietnicu.

Modré svetlo sietnicu skutočne poškodzuje, avšak nebolo preukázané, že aj v tak nízkej intenzite, akú produkujú obrazovky digitálnych zariadení. Nemožno teda tvrdiť, že by dlhodobé sledovanie obrazoviek prispievalo k strate centrálneho videnia.

Oftalmológ (lekár zaoberajúci sa liečbou zrakových ochorení) David Ramsey, MD, PhD, MPH píše vo svojom článku publikovanom na Harvard Health Blog nasledujúce: „Spotrebná elektronika nie je pre sietnicu škodlivá, a to skrátka vďaka množstvu vyžarovaného svetla,“ a ďalej potom: „Avšak by mohlo byť nebezpečné sa pozerať priamo na veľké množstvo veľmi výkonných spotrebných LED, a to skrátka preto, že sú veľmi jasné. Medzi tieto LED patria svetlá ,armádnych štandardov‘ či iné ručné svetlá.“

Z týchto tvrdení teda vyplýva, že aj keď má modré svetlo potenciál poškodiť sietnicu, nie v intenzite, akú produkujú displeje mobilných a ďalších zariadení. Stále ale platí, že ak môžete, majte nastavený jas skôr nižší ako vyšší, najmä za horších svetelných podmienok.

Spôsobuje displej tabletu nespavosť?

Modré svetlo má rad negatívnych efektov, vrátane schopnosti ovplyvňovať cirkadiánny rytmus tela (biologický rytmus s periódou s dĺžkou približne jedného dňa). Tento rytmus je spätý s tým, kedy bdieme a spíme, kedy sme aktívni a kedy sa naopak cítime unavení. Priebeh cirkadiánneho rytmu je do značnej miery ovplyvňovaný hladinou hormónu melatonínu, ktorý uľahčuje spánok. Vyplavovanie tohto hormónu je ale zase späté s množstvom a charakterom svetla.

Kým na ostré biele až modré svetlo je naše telo zvyknuté v denných hodinách, večer je pre neho prirodzené skôr menej intenzívne teplé svetlo (západ slnka) a samozrejme tma. Za prítomnosti ostrého bieleho svetla k vyplavovaniu melatonínu nedochádza, to až s prítmím a teplejším (červenším) svetlom. Obrazovky počítačov, tabletov a mobilov ale prinášajú modré svetlo aj do neskorých večerných hodín. A pretože sme na neho zvyknutí cez deň, jeho večerná prítomnosť môže zabraňovať vyplavovaniu melatonínu, a teda spôsobovať horšie zaspávanie.

Aj preto sú takmer všetky mobilné zariadenia, monitory a operačné systémy vybavené tzv. filtrami modrého svetla, ktoré celé spektrum zobrazovaných farieb sfarbia do oranžova až červena. Tie majú za cieľ znížiť produkciu modrého svetla, aby sa aj pri pozorovaní monitora hormón melatonín začal vyplavovať a používateľovi sa potom lepšie zaspávalo. Silne preto používanie filtrov modrého svetla odporúčame, najmä ak máte problémy s nespavosťou.

i Najlepšie je skombinovať filter modrého svetla s tmavým režimom. Ak máte možnosť čítať biely (s filtrom modrého svetla oranžový) text na čiernom pozadí, určite budete vystavení menšiemu množstvu svetla ako pri sledovaní čierneho textu na bielom pozadí. Najmä ak máte zariadenie s OLED displejom, ktorý je v čiernych plochách úplne vypnutý.

Z tohto hľadiska je samozrejme E-Ink displej lepší, lebo priamo nesvieti, ale len odráža okolité svetlo (ak nemáte zapnuté podsvietenie). Vaše telo teda ovplyvňuje zhruba podobne ako čítanie bežnej knihy.

Aké sú rozdiely medzi displejmi tabletov? (LED, AMOLED, Retina...)

V dnešných tabletoch nájdeme dva hlavné typy displejov: LCD (LED) a OLED (AMOLED, P-OLED). Displeje založené na technológii LCD obsahujú podsvietenie a pred ním umiestnené tekuté kryštály (pixely), ktoré upravujú farbu a intenzitu svetla tak, aby displej zobrazoval taký obraz, aký potrebujeme. Podsvietenie displeja je jednoliate a svieti neustále, ak teda chcete na displeji zobraziť čiernu farbu, displej sa v týchto miestach nevypne, ale len „zavrie“ vrstvu s tekutými kryštálmi. Tie ale časť svetla stále prepúšťajú, takže LCD displeje nedokážu zobraziť absolútnu čiernu, ale len veľmi tmavo modrú.

Popri tom OLED displeje fungujú na princípe organických diód, ktoré samy o sebe svietia, môžu byť teda aj úplne vypnuté. Kde je čierna, diódy nesvietia, OLED displeje sú preto schopné dosiahnuť nielen tmavo modré, ale aj absolútne čierne.

Pokiaľ si teda chcete zaobstarať tablet a viete, že na ňom budete veľa čítať, OLED displej je pre vás jednoznačne lepšou voľbou, iba však za predpokladu, že vám nevadí čítať biely text na čiernom pozadí. V takom prípade sledujete oveľa menej svetla ako na LCD displeji, čo je najmä vo večerných hodinách príjemnejšie, a navyše šetríte batériu zariadenia.

A čo je Retina displej? Retina je hromadné marketingové označenie pre displeje prítomné v zariadeniach značky Apple. Predtým platili za štandard vysokej hustoty pixelov, v dnešnej konkurencii ale nie sú hodnoty pixelov na palec tak výnimočné ako pred rokmi. Zásadné je snáď len značenie – Apple rozlišuje Liquid Retina a Super Retina displeja. Kým Liquid Retina displeje sú LCD, Super Retina displeje využívajú OLED technológiu.

Ako funguje E-Ink displej?

Na rozdiel od LCD nie sú E-Ink displeje založené na vyžarovaní svetla. Preto môžete zlepšiť viditeľnosť displeja tým, že na neho posvietite. Ako to ale funguje?

V E-Ink displeji nájdeme dve elektródy a medzi nimi mikrokapsuly s guličkami pigmentu, ktorý je veľmi podobný klasickému atramentu. Tieto guľôčky sú biele a čierne, pričom každá farba má iný náboj. Pokiaľ sa elektróda umiestnená pod displejom nabije záporne, čierne (taktiež záporne nabité) guličky zamieria smerom k priehľadnej elektróde umiestnenej pod displejom. Tým na displeji dôjde k zobrazeniu čiernej farby.

Pokiaľ má byť na displeji zobrazená biela farba, musí mať spodná elektróda kladný náboj, aby čierne guľôčky pritiahla a naopak k priehľadnej elektróde vyslala guličky biele – tam, kde ich uvidí používateľ displeja. Týmto spôsobom dokáže E-Ink displej zobrazovať nielen bielu a čiernu, ale aj stupne sivej.

Cena: šetriť, alebo si priplatiť?

Či hovoríme o čítačkách, či o tabletoch, pri oboch typoch zariadení je samozrejme dôležité, aký konkrétny model si vyberiete. Kupovať tie najlacnejšie možno odporučiť iba v prípade, že nemáte príliš veľké očakávania. V prípade lacných tabletov vás zvyčajne čaká málo výkonu, a teda nízka plynulosť systému, aplikácií aj hier, ale aj horší displej, nie príliš kvalitné spracovanie a relatívne obmedzené možnosti konektivity.

Tablet alebo čítačku kníh?
Lacný tablet sa hodí aj pre deti, za kvalitný používateľský zážitok si však musíte priplatiť.

Lacné čítačky ponúkajú podstatne lepší zážitok než lacné tablety. V porovnaní s drahšími modelmi mávajú menšiu pamäť, kratšiu výdrž na jedno nabitie alebo menší displej s nižším rozlíšením. A práve displej je hlavným dôvodom, prečo môže byť lepšie siahnuť po drahšej čítačke. Text sa na väčšom či ostrejšom displeji číta výrazne lepšie. Displeje drahších modelov tiež bývajú dotykové, a dokonca existujú také čítačky, do ktorých si môžete robiť elektronickým perom poznámky – jedno zariadenie nahradí nielen všetky vaše knihy, ale aj všetky zošity.

Čítačky elektronických kníh sú všeobecne lacnejšie ako tablety. A zatiaľ čo nákup lacnej čítačky nie je zase tak zlý nápad, do tabletu sa oplatí investovať. Ušetríte si sekanie neplynulého systému a okrem hrania hier môžete tablet v niektorých prípadoch využívať aj ako náhradu za notebook.

Rozmery: ktoré zariadenie je lepšie na cestovanie?

Pri záverečnom rozhodovaní je potrebné sa opäť vrátiť k otázkam preberaným vyššie. Budete svoje nové zariadenie potrebovať iba na čítanie, alebo aj na prácu, sledovanie videí, hranie hier či prezeranie internetu? Vadí vám čítanie textu na LED displeji, ako má napríklad notebook, alebo chcete E-Ink displej, ktorý vyzerá podobne ako papier? Chcete zariadenie za 80 až 150 eur, alebo pokojne zaplatíte 400, 600 či 800 eur? A ako často si budete na novom zariadení čítať? Občas, alebo aj niekoľko hodín denne? Potrebujete, aby bolo čo najľahšie?

Tablet alebo čítačku kníh?
Čítačka elektronických kníh je ľahšie prenositeľná než tablet, aj keď rozdiely sú často malé.

Ak chcete nové zariadenie hlavne na čítanie, viac vás uspokojí čítačka s E-Ink displejom, ktorá je ľahšia, lacnejšia a na tento účel použiteľnejšia ako tablet. Na tablete zase môžete spúšťať a inštalovať rôzne aplikácie, hrať hry, tvoriť dokumenty aj sledovať videá, ak ale chcete kvalitný používateľský zážitok, musíte si za tablet priplatiť. V skutočnosti sa tablet a čítačka veľmi líšia: čítačka e-kníh je vhodná hlavne pre náruživých čitateľov, tablet využijú úplne všetci.

Tak čo teda vybrať? Tablet, alebo čítačku? (Zhrnutie)

Pri záverečnom rozhodovaní je potrebné sa opäť vrátiť k otázkam preberaným vyššie. Budete svoje nové zariadenie potrebovať iba na čítanie, alebo aj na prácu, sledovanie videí, hranie hier či prezeranie internetu? Vadí vám čítanie textu na LED displeji, ako má napríklad notebook, alebo chcete E-Ink displej, ktorý vyzerá podobne ako papier? Chcete zariadenie za 80 až 150 eur, alebo pokojne zaplatíte 400, 600 či 800 eur? A ako často si budete na novom zariadení čítať? Občas, alebo aj niekoľko hodín denne? Potrebujete, aby bolo čo najľahšie?

Tablet alebo čítačku kníh?
Rozhodovanie bude závisieť od toho, koľko chcete zaplatiť, ako veľa čítate aj či potrebujete všetky funkcie tabletu.

Ak chcete nové zariadenie hlavne len na čítanie, viac vás uspokojí čítačka s E-Ink displejom, ktorá je ľahšia, lacnejšia a na tento účel použiteľnejšia ako tablet. Na tablete zase môžete spúšťať a inštalovať rôzne aplikácie, hrať hry, tvoriť dokumenty aj sledovať videá, ak ale chcete kvalitný používateľský zážitok, musíte si za tablet priplatiť. V skutočnosti sa tablet a čítačka veľmi líšia: čítačka e-kníh je vhodná hlavne pre náruživých čitateľov, tablet využijú úplne všetci.

Výhody a nevýhody čítačiek elektronických kníh

  • Displej sa na svetle chová takmer ako list papiera
  • Nízka hmotnosť
  • Zvyčajne dokáže prehrávať audioknihy
  • Priaznivá cena
  • Vhodná len na čítanie textov
  • Nedokáže prehrávať videá
  • Displej je čiernobiely
  • Neumožňuje inštaláciu aplikácií

Výhody a nevýhody tabletov

  • Farebný displej
  • Takmer neobmedzené možnosti využitia
  • Dokážu prehrávať skoro všetko (video, hudbu, podcasty a pod.)
  • Možnosť inštalovať aplikácie (navigácia, počasie, fotografie)
  • Čítanie textu na LCD (OLED) displeji nie je tak príjemné
  • Obvykle vyššia hmotnosť
  • Kvalitný tablet stojí oveľa viac než kvalitná čítačka
  • Displej je zle čitateľný na slnku
i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Pre aktívnych čitateľov sú elektronické čítačky jasnou voľbou, a to hlavne vďaka E-Ink displejom. Pokiaľ si chcete nielen čítať, ale robiť aj iné veci, nákup tabletu je vhodnejší, musíte však zvážiť, či vám nevadí čítanie z LED displeja. Vždy je však v hre aj možnosť kúpy oboch zariadení.

4.7 29×
Kobo Libra 2 Black
E-Book Reader 7" backlit touchscreen display E Ink, Full HD 1680 × 1264 px, WiFi and Bluetooth, 32GB, No memory card, USB-C
199.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KOBOb13
4.7 29×
Kobo Libra 2 White
E-Book Reader 7" backlit touchscreen display E Ink, Full HD 1680 × 1264 px, WiFi and Bluetooth, 32GB, No memory card, USB-C
199.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KOBOb14
Print
P-DC1-WEB17
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info