Stellar Blade Stellar Blade

Všetko o streamovacej službe NVIDIA GeForce Now (TÉMA) – cena, ponuka hier a prvé dojmy

Catalogue

Article

Aktualizované

Začiatkom februára vstúpila streamovacia služba Nvidia GeForce Now do ostrej prevádzky a rýchlo vzala vietor z plachiet doposiaľ hlasnejšej konkurencii v podobe xCloudu od Microsoftu, Stadii od Googlu a u nás tiež stále nedostupnom, hoci vo svete hojne používanom PS Now. GeForce Now totiž láka nielen na atraktívnu cenu, ale aj na iný obchodný model. Umožňuje streamovať do PC, Shield či Android zariadenia hry, ktoré už vlastníte napríklad na Steame alebo Epic Store.

Nvidia GeForce Now; screenshot: platformy

Nvidia GeForce Now – Koľko stojí, aké hry ponúka a aké sú prvé dojmy z hrania?

  1. Nvidia GeForce Now je po siedmich rokoch testovania v ostrej prevádzke
  2. Cena GeForce Now a porovnanie s konkurenciou
  3. Ako GeForce Now funguje a aké hry ponúka?
  4. Prvé dojmy z používania GeForce Now
  5. Požiadavky na hardvér a internetové pripojenie
  6. GeForce Now je nečakaná konkurencia pre Stadiu a xCloud

Nvidia GeForce Now je po siedmich rokoch testovania v ostrej prevádzke

• Téma: 9. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Herný svet sa v posledných mesiacoch zameriava najmä na dve témy a je prinajmenšom zaujímavé, že sú dosť protichodné. Kým na jednej strane pozorne sledujeme vývoj a oznamovanie nových konzol, ktoré majú opäť posunúť možnosti herného HW o úroveň vyššie, súčasne sa nechávame firmami ako Google alebo Microsoft presviedčať, že práve niečo také, ako sú výkonné herné konzoly alebo PC, už čoskoro nebudeme potrebovať. Google spustil streamovaciu službu Google Stadia a Microsoft prevádzkuje obdobnú službu pod názvom Microsoft xCloud, ktorá sa aktuálne nachádza vo fáze uzavretej bety.

Hoci sú dvaja spomenutí giganti aktuálne najviac viditeľní, rozhodne nie sú pioniermi streamovania hier. Už nejaký čas totiž fungujú ďalšie dve služby. Sony niekoľko rokov úspešne, hoci pomerne v tichosti (a s podporou len v niektorých krajinách, kam SR stále nepatrí) prevádzkuje PlayStation Now a spoločnosť Nvidia má svoju vlastnú streamovaciu službu GeForce Now. Práve tá funguje už od roku 2013 a hoci sa pôvodne mala ostrého štartu dočkať už v roku 2015, z betatestu (kam spoločnosť vybrala len obmedzený počet hráčov) sa služba nakoniec dostala až začiatkom februára 2020. Z ničoho nič sa tak dosť možno objavila služba, z ktorej konkurencia nebude spať. Poďme sa pozrieť, čo všetko GeForce Now dokáže.

Nvidia GeForce Now; screenshot: banner
GeForce Now môže byť pre NVIDIU záchranným člnom, v posledných rokoch je totiž táto spoločnosť v niektorých segmentoch doslova drvená takisto americkou firmou AMD. Práve tá má do Xboxu Series X aj PlayStationu 5 dodať procesory aj grafické čipy a GeForce Now tak môže byť spôsobom, ako zostať v strede diania.

Cena GeForce Now a porovnanie s konkurenciou

Než sa pustíme do rozdielnych prístupov k poskytovaniu hier medzi vyššie spomínanými službami, môžeme si jednoducho porovnať cenu. GeForce Now v súčasnosti ponúka dva varianty: zadarmo a platenú s názvom Founders. Hlavným obmedzením free verzie je možnosť hrať v kuse len hodinu, potom vás služba odhlási, no ihneď sa môžete znovu prihlásiť a pokračovať v hraní. V prípade platenej verzie potom možno hrať bez prerušenia 6 hodín. V oboch variantoch GeForce Now podporuje rozlíšenie 1080p a 60 fps, hranie zadarmo teda nie je v smere grafickej kvality toľko reštriktívne, ako v prípade Stadie, kde si za lepšie rozlíšenie už musíte zaplatiť. Práve 1080p a 60 fps ale Stadia dokáže už v bezplatnej verzii.

Súčasťou cenovej verzie Founders je však podpora ray tracing v prípade vybraných titulov a tiež zaradenie na začiatok fronty pri čakaní na pridelenie servera, kedy dostanete prednosť pred používateľom s bezplatným členstvom. Zatiaľ to nie je aktuálne, ale v prípade rozšírenia služby je možné, že v prípade bezplatnej verzie sa síce po hodinovom hraní budeme môcť ihneď vrátiť do hry, ale z dôvodu čakacej fronty a „predbiehania“ platiacich členov si predsa len budeme musieť chvíľu počkať.

Nvidia GeForce Now; screenshot: cena
Nvidia nastavila agresívnu cenovú politiku, ktorou chce predovšetkým nalákať hráčov. Streamovanie hier je úplne nový segment a úspešne ho zaviesť do povedomia bude neľahkou úlohou najbližších mesiacov a pravdepodobne aj rokov.

Posledným čriepkom do skladačky je potom samotná cena Founders členstva. Tá je v súčasnosti stanovená na veľmi sympatických 5,49 €, pričom prvé tri mesiace sú zdarma a na zvyšných deväť vám je 5,49 € za mesiac garantované. Nvidia sama vyhlasuje, že ide o časovo obmedzenú ponuku a možno tak očakávať, že skôr či neskôr musí poplatok za službu stúpnuť. Aj v prípade, že by sa však cena zdvojnásobila či strojnásobila, stále by išlo a zaujímavú a konkurencieschopnú cenu, ktorá dokonca v mnohých prípadoch vyzerá lukratívnejšie, než tá od Googlu, ako si vysvetlíme o pár riadkov nižšie.

Ako GeForce Now funguje a aké hry ponúka?

Obchodný model Nvidia zvolila trochu iný, než aký poznáme v prípade xCloudu, PS Now alebo Stadie. Služba od Microsoftu ponúka za mesačný poplatok vlastnú knižnicu hier, ktoré je možné neobmedzene streamovať. Podobne je na tom aj PS Now, ktorá slúži nielen na streamovanie, ale aj ako požičovňa (podobne ako Xbox Game Pass). V prípade Stadii si jednotlivé tituly musíte kúpiť, avšak na hranie iba v 1080p a 60 fps už nemusíte platiť za Stadiu ako takú. Pre 4K rozlíšení si však musíte ešte zaplatiť Stadia predplatné. Kto chce teda na Stadii hrať v najlepšej kvalite, dalo by sa povedať, že bude platiť dvakrát.

Čo sa ale týka hier, GeForce Now išlo inou a treba povedať že veľmi zaujímavou a atraktívnu cestou. Žiadnu svoju knižnicu hier, ako to robí konkurencia, totiž nebuduje. GeForce Now je čisto streamovacou službou, ktorá vám prenajme svoj výpočtový výkon a je len prostredníkom medzi ostatnými distribučnými platformami a vami. V súčasnosti totiž služba umožňuje streamovať vybrané tituly z platforiem ako je Steam, Epic Store, Uplay (Ubisoft), Origin (Electronic Arts) a Battle.net (Blizzard).

Pokiaľ na niektorej z tejto platforiem máte účet, cez aplikáciu GeForce Now si môžete jedným kliknutím pridať titul do zoznamu hier na streamovanie. Treba však dodať, že pomoc zatiaľ nie je pre 100 % hier. NVIDIA aktuálne vyberá tituly podľa toho, ako sú obľúbené, a sľubuje, že každým týždňom sa ponuka rozšíri. Teraz GeForce Now podporuje niekoľko stoviek najznámejších hier naprieč spomínanými platformami a cez klienta môže každý poslať do NVIDIE svoj tip na ďalšie hry.

Nvidia GeForce Now; screenshot: Kingdom Come Deliverance Nvidia GeForce Now; screenshot: Witcher 3 Wild Hunt
Medzi podporovanými hrami nechýba napríklad české stredoveké RPG Kingdom Come Deliverance alebo vďaka seriálu na Netflix znovu veľmi populárny Zaklínač 3.

Čo teda takýto prístup znamená? Predovšetkým má GeForce Now už teraz knižnicu hier presahujúcu všetku konkurenciu. Sú tu ale aj sekundárne benefity. Ak napríklad uvažujete o nejakej streamovacej službe ako o doplnku na hranie mimo domova, kde máte herné PC, v prípade Stadii by ste si museli kupovať daný titul znova, bez možnosti prenosu uložených pozícií. V prípade GeForce Now môžete nielen využiť svoje mnohokrát rozsiahle herné knižnice, ale aj pokračovať presne tam, kde ste skončili pri bežnom hraní. Ako sme si navyše mohli sami vyskúšať, multiplayer alebo kooperácia funguje aj v prípade, že vy si nechávate hru streamovať, zatiaľ čo váš parťák hrá klasicky na svojom stolnom PC.

Napojenie na distribučné platformy tretích strán má samozrejme aj svoje úskalia, ako už sme totiž spomenuli, podporu jednotlivých hier je potrebné ručne overiť. V klientovi GeForce Now tak chýba vcelku zásadná vec – kompletný zoznam podporovaných hier. Na druhú stranu, spomínané overenie nie je nijako komplikované a možnosť hrať svoje už kúpené tituly naprieč väčšinou najpoužívanejších digitálnych platforiem je výhoda, kvôli ktorej nejaké drobné nepohodlie dokážeme prehryznúť. S rozvojom služby navyše nie je vylúčené, že prepojenie medzi jednotlivými platformami bude ešte užšie a komfortnejšie.

Prvé dojmy z používania GeForce Now

Nvidia GeForce Now v súčasnej chvíli podporuje Windows PC, MacOS, Nvidia Shield a Android zariadenia a na všetkých týchto platformách funguje rovnako. Stiahnete si jednoduchú aplikáciu/klienta, kde si po registrácii zvolíte bezplatnú alebo platenú verziu a potom vo vyhľadávacej lište hľadáte podporované hry. Ak titul vlastníte na niektorej zo spomínaných distribučných platforiem (zatiaľ chýba napojenie napríklad na poľský obchod Gog vlastnený CD Projektom) a je súčasne podporovaný aj GeForce Now, pridá sa vám do aplikácie a od tej chvíle ju uvidíte vždy v ponuke hier, nie je potrebné ju vyhľadávať a „párovať“ znova. Jej spustením sa potom otvorí príslušný klient, napríklad Steam, čo môže pôsobiť zmätočne, ale v skutočnosti ide o vcelku prirodzený a predovšetkým výhodný krok, môžete totiž potrebné pozývať do hry svojich priateľov alebo s nimi komunikovať.

Nvidia GeForce Now; screenshot: shield
Medzi podporovanými platformami nechýba ani Nvidia Shield, čo je prídavné zariadenie k TV umožňujúce prehrávanie multimédií, ale tiež hranie niektorých starších hier. GeForce Now je tak veľkým prínosom pre toto zariadenie, vďaka ktorému nemusíte v domácom prostredí využívať GeForce Now iba na PC alebo tablete, ale aj na veľkom televízore, čím možno do istej miery suplovať klasické konzoly.

Spustenie hry je pomerne rýchle, v horšom prípade zaberie zhruba minútu, pretože sa musí na serveri, ktoré má GeForce Now v Európe v niekoľkých mestách (Frankfurt, Londýn, Amsterdam a Paríž), najskôr „nainštalovať“, takže spustenie nie je celkom instantné. Nejde však o žiadne zdĺhavé čakanie. Zaujímavé je, že podobne, ako pri bežnom hraní na PC je možné aj tu voliť z jednotlivých nastavení grafiky, zatiaľ však služba podporuje maximálne full HD rozlíšenie a 60 fps. Na hranie kompetitívnych titulov je potom možné znížiť rozlíšenie na 720p, ale s možnosťou dosiahnuť až 120 fps. Táto hodnota snímok za sekundu však nie je garantovaná, ide o maximálnu možnú hranicu, ktorej dosiahnutie záleží na vyťažení servera a rýchlosti vášho pripojenia.

Hodnotiť technickú kvalitu služby nie je jednoduché, pretože každý má iné internetové pripojenie a svoje robí aj prípadná kvalita WiFi signálu či aktuálne vyťaženie služby. Všeobecne však možno prvé dojmy hodnotiť celkom kladne. Naša skúsenosť je veľmi podobná tomu, čo zažili ostatní hráči, teda „pomalšie“ tituly, ako napríklad budovateľské stratégie, sú hrateľné, hoci nepatrné oneskorenie je poznať, ale dá sa na neho po chvíli zvyknúť. Podobne sú na tom aj napríklad akčnej adventúry, napriek tomu veľa zarytých PC hráčov zvyknutých na 100 fps bude nad kvalitou ohŕňať nos.

Nvidia GeForce Now; screenshot: ovládač
NVIDIA podľa očakávaní odporúča svoj vlastný ovládač NVIDIA Shield, medzi podporovanými gamepadmi však nechýba na hranie na PC aj Androide napríklad DualShock 4 (bluetooth aj USB) či ovládače od firiem ako je Logitech alebo Razer. Samozrejmosťou je tiež podpora myší a klávesníc od väčšiny známych výrobcov.

Takmer isté však je to, že momentálne nie je služba vhodná na hranie akčných strieľačiek a všeobecne kompetitívnych záležitostí ako napríklad Fortnite, ktorý v ponuke podporovaných hier taktiež nechýba. Čo bolo pri našom testovaní nepríjemným zistením, je určitá nestabilita, ktorá sa prejaví v momente, keď niekto na rovnakej sieti začne sťahovať aj napríklad nie práve objemný súbor. Na druhú stranu je možné naraziť na veľmi pozitívne dojmy, v ktorých hráči chvália absenciu akéhokoľvek oneskorenia.

Požiadavky na hardvér a internetové pripojenie

Zastaviť sa treba aj pri minimálnych hardvérových požiadaviek, čo môže byť zvláštne, pretože práve streamovanie hier má znamenať to, že sa nebudeme musieť strachovať o dostatočný výkon našich strojov. Požiadavky však nie sú nijako premrštené, aspoň čo sa hardvéru týka, s internetovým pripojením je to už horšie, ale stále nič katastrofálne. Pre rozlíšenie 720p bude potrebná linka aspoň s rýchlosťou 15 Mb/s, zatiaľ čo pre 1080p už 25Mb/s. Ideálne je potom samozrejme pripojenie cez sieťový kábel, v prípade WiFi potom musíte prepnúť na 5 GHz kanál, ten už ale väčšina súčasných routerov má v základnej ponuke.

Nvidia GeForce Now; screenshot: mapa
GeForce Now aktuálne funguje v Severnej í Amerike, západnej Európe, Rusku, Japonsku a Južnej Kórei.

V prípade hrania na počítači potom potrebujete aspoň dvojjadrový procesor s taktom 2 GHz a 4 GB RAM. Grafická karta potom musí byť minimálne Nvidia GeForce 600, AMD Radeon HD 3000 alebo Intel HD Graphics 2000. Z pohľadu operačného systému je vyžadovaný minimálne Windows 7 v 64 bitovej verzii (32-bitová nie je podporovaná) alebo MacOS X 10.10. Z mobilných platforiem je aktuálne podporovaný iba Android, a to od verzie 5.0. Tu je tiež potrebné zdôrazniť dočasnú Achillovou pätu streamovania na prenosné zariadenia: za hodinu totiž možno spotrebovať až 10 GB dát, takže si svoj mesačný FUP môžete veľmi jednoducho vyplýtvať počas jednej hernej seansy. Podrobne popísané požiadavky nájdete na oficiálnej stránke služby GeForce Now.

GeForce Now je nečakaná konkurencia pre Stadiu aj xCloud

Nemožno poprieť, že Stadii aj xCloudu či PS Now náhle vznikla veľmi kvalitná konkurencia, ktorá sa stavia do popredia streamovacích pretekov nielen vďaka agresívnej cenovej politike, ale aj veľmi zaujímavému obchodnému modelu, kedy možno hrať už vlastnené hry. V súčasnosti tiež GeForce Now jednoznačne poráža svoju konkurenciu v ponuke hier a stáva sa tým veľmi atraktívnou najmä pre aktívnu PC hráčov, ktorí už majú vybudovanú peknú digitálnu knižnicu a chcú si ju dopriať aj mimo domova.

Nvidia GeForce Now; screenshot: podporované platformy
Podobne ako Microsoft alebo Google, aj NVIDIA láka na podporu svojej služby na najrôznejších zariadeniach a systémoch. Je pritom úsmevné, že GeForce Now beží na všetkých Android zariadeniach s verziou systému 5.0 a vyššou (čo je dnes úplná väčšina zariadení), zatiaľ čo Stadia, hoci práve Google je autorom OS Android, zatiaľ funguje len na telefónoch Google Pixel.

Vedľa toho Microsoft xCloud dosť možno cieli skôr na príležitostných hráčov alebo konzolistov, ktorí si budú môcť zahrať obľúbené hry na slabšom PC alebo vyskúšať niečo z cudzej kuchyne. Z tohto pohľadu má zatiaľ najhoršiu pozíciu Google Stadia, ktorá sa javila svojimi sľubmi ako najviac „casual“ služba, keď sme boli lákaní na možnosť prejsť na hraniu napríklad priamo z Youtube, kde práve beží trailer na už vydanú hru. Stadia zatiaľ ale príliš neoslnila, a to ako neplnením sľubov, ako aj z určitého pohľadu neprívetivou cenovou politikou (nutnosť kupovať jednotlivé tituly) a tiež zatiaľ veľmi malou knižnicou hier.

Pred pár dňami sa vedúci Xbox divízie Phil Spencer vyjadril na tému konkurencie, ktorú vidí najmä v Amazone a Googli (a nie tradičných výrobkoch konzol, ako je Sony alebo Nintendo). Hoci Amazon ešte oficiálne neoznámil vstup na trh herných streamovacích služieb, očakáva sa to od neho a v prípade Googlu je zrejmé, že Spencer mal na mysli práve streamovaciu službu Stadia. Možno by sa však mal pozrieť aj do pre Microsoft nie práve vzdialeného Silicon Valley, kde sídli spoločnosť NVIDIA. Ich streamovacia služba GeForce Now sa totiž zdá byť prinajmenšom schopným konkurentom.

• Zdroje: Nvidia, Trusted Reviews, tlačová správa, vlastné

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.
4.9 179×
NVIDIA SHIELD TV PRO (2019)
Game Console - home, colour: black
219.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VN023a2a
4.9 13×
NVIDIA SHIELD TV Stand (2017/2019 PRO version only)
Stand - for the NVIDIA SHIELD TV model 2017, not compatible with the older Shield TV models
25.90 €
Buy
Ordered on request
Order Code: VN023c
Print
P-DC1-WEB06
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info