AP+ nový vizuál AP+ plus nový vizuál

Ako dlho a ako často dojčiť

Zobraziť katalóg

Aktualizované

Otázky: „Ako často dojčiť?“, „Ako dlho dojčiť novorodenca?“ a „Ako dodržiavať pitný režim u detí?“ si kladie veľa mamičiek. Pre ich pokoj sme sa rozhodli odpovedať na tieto a mnohé ďalšie otázky ohľadom dojčenia a k nim pripojiť užitočné tipy, ako zabezpečiť, aby malo bábätko dostatočný príjem tekutín. Prečítajte si všetko o dojčení novorodenca aj dojčaťa, ako dlho trvá jedno dojčenie v rôznych fázach vývoja a čo robiť, keď dojča nechce piť.

Pitný režim dojčaťa

Obsah článku: Pitný režim dojčaťa

Dojčenie novorodenca ako dôležitý rituál

Pri dojčení ste len vy dvaja, vy a vaše bábätko. Ako by bola okolo vás bublina utišujúca všetky okolité zvuky, aby ste sa mohli na túto dôležitú činnosť obaja plne sústrediť. Dojčenie novorodenca je prirodzený proces, ktorý zvyčajne prebehne veľmi inštinktívne.

Dojčenie novorodenca po pôrode a tvorba materského mlieka

Prvý kontakt dieťaťa s vaším prsníkom by mal prebehnúť najneskôr do dvoch hodín od pôrode a pri dojčení novorodenca je nutné trpezlivo čakať, až sa bábätko samo prisaje. Niekedy sa to stane hneď, niekedy až s odstupom niekoľkých hodín, než sa dieťa rozhliadne a zistí, kde dostane najesť. Ideálne je dieťa k prsníku prikladať kedykoľvek si o to povie, najneskôr však po troch hodinách. A ako spoznáte, ako často kojiť novorodenca? Signalizovať to bude nielen plačom, ale aj siahaním ručičiek.

V prsiach matky sa najprv začne tvoriť počiatočné mlieko, tzv. kolostrum, ktoré je hustejšie, výživnejšie a obsahuje veľké množstvo protilátok na dobrú obranyschopnosť bábätka. Po pôrode stačí zvyčajne len trocha tohto mlieka, aby dieťa dostalo všetko, čo potrebuje. Zrelé mlieko sa začína tvoriť v prsníkoch až tretí deň po pôrode, u niektorých žien aj neskôr.

Dojčenie novorodenca
Trpezlivosť je v priebehu dojčenia veľmi dôležitá. Dojčenie novorodenca môže byť pre matku stresujúce, postupom času sa z neho ale stane príjemný rituál, na ktorý sa budú obaja aktéri tešiť.

V niektorých prípadoch môžu nastať problémy s dojčením novorodenca, ale aj tie možno riešiť. Potom už len stačí zistiť, ako správne dojčiť, a vy aj vaše bábätko budete presne vedieť, čo čakať a ako vám to vyhovuje najviac Na najčastejšie problémy s dojčením sme si posvietili v článku Ako podporiť dojčenie. Ako podporiť dojčenie

Ako často dojčiť novorodenca

Ako často dojčiť novorodenca je ďalšia z otázok, ktoré si kladie každá novopečená mamička. Zo začiatku vám bude pripadať, že prebieha dojčenie po hodine a niekedy aj častejšie a že si takmer nemusíte znova nasadzovať dojčiacu podprsenku. Budete mať pocit, že si nemáte čas ani dôjsť na toaletu, niečo zjesť alebo sa vyspať. A ono to tak mnohokrát aj skutočne je. Bábätko je totiž nutné nadojčiť kedykoľvek si povie. Pripravte sa na to, že prvé tri mesiace sa budú točiť okolo potrieb dieťaťa. A dá sa povedať, že keď odpíska, musíte nastaviť prsník. Takže na vašu otázku: „Ako často dojčiť novorodenca?“ Vám jednoznačne odpovie vaše bábätko samo. Ale nebojte, postupne sa budú intervaly dojčenia novorodenca predlžovať a na konci nastavíte pravidelný režim vy.

Ako často dojčiť novorodenca v šestonedelí

Až do pôrodu bolo dieťa zásobované živinami nepretržite a nie je teda divu, že chce piť častejšie. Naviac ešte nevie piť efektívne, a preto mu to trvá dlhšie a čoskoro po dojčení dostáva zase hlad. Mamičky preto mnohokrát začnú váhať, ako často dojčiť novorodenca. Najlepšie je tomu nechať voľný priebeh a dojčiť vždy, keď si bábätko povie, najneskôr však čo tri hodiny. A to vo dne aj v noci. Nočné intervaly dojčenia predlžujte až po šestonedelí.

i Maximálne pohodlie pri tak častom dojčení novorodenca vám poskytnú dojčiace vankúše.

Ako často dojčiť v prvých troch mesiacoch

Ako často dojčiť mesačné, dvojmesačné a trojmesačné bábätko? Doba dojčenia sa s pribúdajúcimi mesiacmi začína skracovať a intervaly medzi dojčením predlžovať. Dieťa sa naučí sať intenzívnejšie a viac sa vďaka tomu v priebehu jedného dojčenia nasýti. Ak sa navyše dieťa po šestonedelí v noci nebudí a správne priberá na váhe, nie je potrebné ho v noci na silu budiť a tlačiť k prsníku. Bábätko aj vy sa dobre vyspíte a ráno bude dojčenie pre oboch o to príjemnejšie.

Správna váha dojčaťa
Pokiaľ dieťa priberá na váhe, nie je potrebné sa báť vynechania nočného dojčenia.

i

Nie ste si isté, či vaše bábätko dostatočne pije, a váhate, ako často dojčiť a či frekvenciu dojčenia nezvýšiť? ? Kúpte si dojčenskú váhu a presne uvidíte, koľko ste nadojčili. Ak sa vám do váhy nechce investovať, preskúmajte rodinné centrá vo vašom meste. Niektoré z nich totiž umožňujú krátkodobé aj dlhodobé požičanie dojčenských váh.

Ako často dojčiť štvormesačné bábätko

Každú mamičku zaujíma, ako často dojčiť. Odpoveď znie – predovšetkým pravidelne. Dávajte dieťaťu piť najneskôr každé tri hodiny, aby večer spalo a nemalo hlad. Pravidelný rytmus kŕmenia pomôže aj pravidelnému spánku. Vďaka tomu sa bude cítiť dobre ako vaše bábätko, tak aj vy sama. U dospelých osôb je zdravý pravidelný rytmus (približne rovnaký čas zaspávania, vstávania a troch jedál počas dňa) tiež dôležitý a u malých detí to platí dvojnásobne. Keď bude vaše bábätko vedieť, kedy dostane najesť, bude oveľa pokojnejšie a spokojnejšie. Majte teda na pamäti, že za otázkou „Ako často dojčiť?“ sa skrýva nielen počet dojčení počas dňa, ale tiež rovnaký čas ich uskutočnení, ktorý je nemenej dôležitý.

Ako dlho dojčiť novorodenca

Zo začiatku môže jedno dojčenie trvať aj 45 minút. Dĺžka dojčenia novorodenca je veľmi individuálna a závisí od mnohých faktorov: sila sania, množstvo vytvoreného mlieka v prsníku matky, technika dojčenia a ďalšie. Na otázky: „Ako dlho dojčiť novorodenca“ alebo dokonca „Koľko minút dojčiť?“ preto nedokážeme presne odpovedať. Je to na vás a vašom bábätku, ako si s tým poradíte. Čoskoro sa ale iste zohráte a už to pôjde ako po masle.

i Pri správnom saní a dobrej technike dojčenia zvyčajne ucítite v prsníku úľavu. Pokiaľ sa vám zdá, že trvá dojčenie novorodenca príliš dlho alebo naopak krátko a nie ste si isté, ako dlho dojčiť, je najlepšie poradiť sa s detským lekárom alebo vyhľadať pomoc laktačnej poradkyne.

Ako dlho dojčiť dieťa od štvrtého mesiaca

Neskôr, obvykle okolo štvrtého mesiaca, už deti piť vedia a vy tak môžete mať nakojené do desiatich minút. Rovnako ako frekvencia dojčenia, tak aj doba dojčenia sa s pribúdajúcim vekom dieťaťa znižuje.

Pri zavádzaní príkrmov postupujte po malých krôčikoch. V začiatkoch dajte dieťaťu len malé množstvo príkrmu, aby si mohlo zvykať na inú chuť a konzistenciu stravy, ale inak normálne dojčite. Postupne potom dojčenie nahradzujte samotnými príkrmami. Ak vás zaujíma viac o zavádzaní príkrmov, prečítajte si náš článok Kedy začať s príkrmami a ako na to.

Kedy skončiť s dojčením

Ponúka sa tiež otázka, ako dlho dojčiť, respektíve kedy prestať s dojčením úplne. Ak je všetko v poriadku a ste obaja spokojní, dávajte svojmu dieťatku materské mlieko tak dlho, ako uznáte za vhodné. Zo začiatku sa nenechajte zastrašiť ani prvotnými neúspechmi. Cenné rady ohľadom dĺžky dojčenia vám poskytne laktačná poradkyňa.

Ak už však máte pocit, že je ten správny čas vydať sa inou cestou, poradíme vám, ako prestať kojiť k spokojnosti oboch, vás aj vášho dieťaťa. Najlepšie je postupné ukončovanie dojčenia. Presný vek na odstavenie dieťaťa od prsníka neexistuje. Buď dieťa prestane samo od seba chcieť (čo sa deje skôr v rozvojových krajinách a okolo 3. alebo 4. roku dieťaťa) alebo ho pomaly naučíte na iné varianty stravy.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča plne dojčiť do šiestich mesiacov veku a potom so zavedením príkrmov pokračovať do dvoch rokov aj dlhšie, podľa vlastného uváženia. Ideálne je dojčenie najmenej do dvoch rokov a potom dojčenie postupne ukončovať.

Pitný režim dojčaťa a čo keď dojča nechce piť

Pokiaľ nemá mamička problémy s laktáciou, je materské mlieko najlepším zdrojom sily, vitamínov a dôležitých látok, ktoré u bábätka podporujú obranyschopnosť, zaháňajú hnačky, alergie a celý rad ochorení. Živiny a minerálne látky z mlieka sa ľahko vstrebávajú, a preto dieťaťu dodajú maximálne množstvo všetkého potrebného pre jeho zdravý vývoj.

Pitný režim dojčaťa
Materské mlieko je zdrojom sily a dobrého zdravia dieťaťa, ale príkrmy sú tiež veľmi dôležité.

Ako spoznať, že bábätko dostatočne pije?

Pravidelný pitný režim dojčaťa je veľmi dôležitý a je potrebné sledovať, koľko toho vypije. V pôrodnici sa množstvo vypitého mlieka meria vážením novorodenca pred dojčením a po dojčení. Rozdiel vo váhe potom udáva mlieko. Táto metóda je však skôr orientačná. Za jeden deň by malo dieťa pomočiť približne 6 plienok a počas prvých šiestich týždňov by malo mať stolicu minimálne 3-krát za deň. Za jeden týždeň zvyčajne novorodenci pribúdajú na váhe 150 až 250 gramov.

i

Viete, že dojčené bábätká nemusia mať stolicu aj niekoľko dní? Pokiaľ sa všetky živiny z materského mlieka dokonale vstrebú, dieťa môže byť bez stolice pokojne aj týždeň. Ak ho netrápi dojčenská kolika (bolesť bruška), nie je dôvod panikáriť. Ako sa dojčenská kolika prejavuje a ako bábätku uľaviť sa dočítate v článku Čo je dojčenská kolika a ako jej predchádzať.

Aká je teda optimálna dávka mlieka pre dojčatá? V priebehu jedného dňa by malo dojča vypiť šestinu svojej váhy. V presných číslach to znamená, že napríklad pri váhe 6 kg by mal vypiť 1 liter materského mlieka za deň. Ale aj tu berte do úvahy, že je to veľmi individuálne. Každé bábätko je inak hladné.

Dojča nechce piť. Čo s tým?

Môže sa stať, že dojča z nejakého dôvodu nechce piť. Asi najlepšie v tomto prípade pomáha ho pravidelne prikladať k prsníku. Niektoré deti totiž musia sací reflex ešte len objaviť a naučiť sa ho využívať. Nevzdávajte to. Len tak sa môže váš malý alebo malá naučiť sať a len tak sa aj rozbehne tvorba mlieka. Viac o téme dojčenie novorodenca sa dočítate aj v našom článku Ako správne dojčiť.

i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Narodené dieťatko vie, že má hlad, ale ešte nevie, ako ho úspešne zahnať. Netuší, že v prsníka je pre neho jedlo a že toto jedlo ho hladu zbaví. Niektoré deti tento proces pochopia rýchlo, iné neskôr. Niekedy to teda nemusí znamenať, že dieťa nechce piť, ale len že nevie, ako na to. V prípade potreby sa nebojte požiadať o pomoc laktačnej sestry v pôrodnici alebo laktačnej poradkyne. Tá vám pomôže so všetkými otázkami ohľadom dojčenia novorodenca

Dojčenie by malo prebiehať ideálne v príjemnej a tichej atmosfére a bábätko by malo byť pokojné. Plačúce a rozrušené dieťa nebude dobre piť. Nerobte prudké pohyby a nežne ho veďte k pitiu mlieka z oboch pŕs.

i Pokiaľ máte vpadnuté bradavky, existujú pomôcky a prostriedky, ktoré vám pomôžu úspešne dojčiť, napríklad dojčiace klobúčiky a formovače bradaviek. Dôležité je tiež zvoliť vhodnú polohu na dojčenie, aby malo dieťa dostatok priestoru.

Naviac k mlieku: čaj pre dojčatá a dojčenská voda

Dojčené deti nepotrebujú v prvých šiestich mesiacoch života okrem materského mlieka žiadne iné tekutiny. To však neplatí v horúcich letných dňoch, kedy je vhodné dávať dieťaťu piť tiež dojčenskú vodu alebo čaj pre dojčatá. Tieto druhy tekutín by sa mali deťom dávať najskôr v čase zavedenia príkrmov.

Dojčenská voda a čaj
Ak bábätko výlučne dojčíte, okrem horúceho počasia mu dojčenskú vodu dávať nemusíte. V období zavádzania príkrmov je ale vhodné postupne naučiť bábätko piť aj iné tekutiny, ako materské mlieko.

Malému dieťaťu neodporúčame dávať na pitie klasickú vodu z kohútika, pretože tá by mohla ohroziť zdravie bábätka kvôli vysokému obsahu dusičnanov. Takže ak vodu z kohútika, tak jedine prevarenú. S čajmi tiež neexperimentujte a kúpte dieťaťu čaj pre dojčatá, ktorý je pre neho špeciálne určený.

i Dokedy dávať dojčenskú vodu a dokedy vodu prevárať? Dojčenská voda sa podáva dieťaťu zhruba pol roka, prevarená voda z kohútika približne rok a potom je možné po malých dávkach dieťa učiť na kohútikovú vodu bez prevarenia.

Nie ste si istá, ako pristupovať k pitnému režimu dieťaťa, keď vonkajšia teplota stúpa k tropickým tridsiatkam, a ako často dojčiť? Prečítajte si článok Pitný režim dojčiat a batoliat v letnom období, ktorý vám poradí.

Ako zhrnúť odpoveď na otázku ako dlho a ako často dojčiť? Predovšetkým buďte v pokoji a robte všetko tak, ako cítite, že je to najlepšie pre vás a pre vaše dieťa. V prvých týždňoch sa nikam nežeňte, snažte sa odpočívať a bábätko dojčite podľa jeho potrieb. Uvidíte, že časom sa početnosť aj dĺžka dojčenia upraví k spokojnosti vás oboch.

3,8 42×
Beurer BY 80
Detská váha pre deti do 20kg, presnosť váženia 5g, na batérie typu: AA, funkcie: Uloženie dát, TARE a HOLD
63,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BEU020a
4,6 43×
GOLDIM Babio Detský biočaj feniklový 20 ks
Detský čaj – je vhodný pre deti od ukončeného 1. týždňa
Od  1,93 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY6893
4,6 22×
MEDELA hydrogélové vankúšiky 4 ks
Chrániče bradaviek – vankúšiky zaisťujú účinné hojenie rán, boľavých a citlivých bradaviek, chladivý efekt tíšia bolesť
24,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MED010cz
4,8 61×
SCAMP Dojčiaci vankúš Zig zag
Dojčiaci vankúš – tvar podkovy, hypoalergénny, polohovací, prateľný poťah, materiál obliečky bavlna, materiál výplne polyester, rozmery 30 × 16 cm (Š×D), vzor pruhy, biela a sivá farba, hmotnosť 1200 g
24,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: BABY9843
4,2 12×
New Baby Buková stolička Victory – prírodná
Stolička na kŕmenie – materiál drevo, s nosnosťou do 15 kg, zabezpečenie dieťaťa zaisťuje 3-bodový pás, špeciálne funkcie stoličky sú rozkladacie vyhotovenie (2 v 1, 3 v 1), umývateľný poťah a odnímateľný poťah
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY6172
3,7
Dojčenská fľaša C2N Anti Colic 2 ks 260 ml
Detská fľaša na pitie – od narodenia, plastová, antikoliková, 2×260ml, funkcia kontroly teploty
17,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: FOB220
4,8 87×
KOLORKY NIGHT veľ. L (19 ks)
Eko plienky pre deti 8–13kg, veľkosť L, indikátor vlhkosti, predchádzajú vzniku zaparenín, elastický pás, bez parfumácie a bez bielenia chlórom - 0,39 €/ks
7,43 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PLN258
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií