AlzaPlus Q4 AlzaBoxy CZ, SK

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované  • Autor: Redakcia

Bezdrôtové nabíjanie patrí k moderným vychytávkam mobilných telefónov. Stačí mobil položiť na „čarovnú“ podložku a ten sa začne nabíjať. Proces je to jednoduchý a medzi používateľmi žiadaný, takže medzi výrobcami rastie podpora tohto spôsobu nabíjania stále viac a rozhodne už nie je vyhradená iba tzv. vlajkovým lodiam jednotlivých výrobcov. Ale ani tí, ktorých prístroj bezdrôtové nabíjanie nepodporuje, nemusia smútiť. Aj oni môžu svoj telefón naučiť nabíjať sa bezdrôtovo pomocou štandardu Qi. Ako na to? A ako vlastne funguje bezdrôtová nabíjačka?

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie – OBSAH

 1. Bezdrôtové nabíjanie v znamení Qi
 2. Ako funguje bezdrôtové nabíjanie?
 3. Výhody a nevýhody bezdrôtového nabíjania
 4. Vyberte si telefón, ktorý podporuje bezdrôtové nabíjanie Qi
 5. Čo je to reverzné nabíjanie?
 6. Je možné bezdrôtovo nabíjať aj telefóny, ktoré nepodporujú štandard nabíjania Qi?
 7. Bezdrôtové nabíjanie Apple s podporou Magsafe

Bezdrôtové nabíjanie v znamení Qi

Kým dáta sa už úplne bežne prenášajú vzduchom, v prípade energie sme stále na začiatku. Aj napriek masívnemu testovaniu rôznych technológií sa nakoniec najviac presadil štandard Qi [či], čo je výraz z čínštiny, znamenajúci niečo ako životná energia. Standard vznikol v roku 2008 a odvtedy je čím ďalej tým populárnejší. Mobily s bezdrôtovým nabíjaním sa pomaly, ale isto stávajú štandardom.

Bezdrôtové nabíjanie pomocou elektromagnetickej indukcie dokáže prenášať energiu na vzdialenosť maximálne 1 cm. Technológia je vybavená tiež komunikačnými a kontrolnými zručnosťami. Vďaka tomu na svojom zariadení uvidíte informácie o stave nabíjania. Samotná podložka potom spozná, že nie je v dosahu žiadne zariadenia, ktoré by prijímalo energiu. Okamžite tak zníži svoj výkon na minimum a zmierni spotrebu elektrickej energie.

Bezdrôtová nabíjačka, Samsung Zero Flat
Kompatibilný inteligentný telefón stačí odložiť na nabíjaciu podložku a nemusíte sa o nič iné starať. Dajte zbohom neustálemu zapájaniu nabíjačky.

V združení výrobcov, ktoré Qi označilo ako univerzálny štandard tohto odvetvia, sa nachádza rad výrobcov mobilných telefónov, napríklad Samsung, Sony, ale aj švédsky nábytkársky gigant IKEA. Napájaciu podložku si teda môžete zakúpiť priamo zabudovanú v nočnom stolíku, lampičke alebo sedačke. A je samozrejmé, že na trhu už existuje viac ako iba jedna bezdrôtová power banka (tiež Qi power banka), čo je v podstate nabíjacia podložka s vlastnou nabíjateľnou batériou. Veľmi praktickým zariadením je bezdrôtová nabíjačka do auta. Pri ich výbere dbajte na to, aby sa telefón dal stabilne uchytiť k autonabíjačke, a to buď pomocou páčiek, prípadne magnetov.

i Ako správne nabíjať?

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie a aké je rýchle?

Bezdrôtové nabíjanie využíva veľmi jednoduchý princíp elektromagnetickej indukcie. Jej prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia drôtov. Zjednodušene povedané ide o jav, pri ktorom vo vodiči vzniká tzv. indukované napätie a indukovaný prúd, a to v dôsledku časovej zmeny indukčného toku.

Bezdrôtové nabíjanie iPhone X
K popredným hráčom na trhu s bezdrôtovým nabíjaním mobilných telefónov patrí Samsung.

V praxi je systém založený na elektromagnetickej indukcii vznikajúce medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia. Okrem nabíjania elektrických zariadení sa s týmto javom často stretávame napríklad v prípade indukčných varičov, kedy prúd (a s ním vytúžené, hoci v procese skôr odpadové teplo) vzniká medzi cievkou v doske variča a vodivým dnom hrnca.

Xiaomi; bezdrôtové nabíjanie
Bezdrôtové nabíjanie je štýlové, jediný kábel vedie od podložky do zásuvky a dá sa efektne schovať.

Rýchlosti bezdrôtového nabíjania sú v porovnaní s bežnými káblovými nabíjačkami kvôli energetickým stratám stále skôr nižšie, avšak technológie sa neustále vylepšujú. My sa tak už teraz môžeme stretnúť s podporou svižnejšieho nabíjania ako pred rokmi. Keď štandard Qi v roku 2010 začínal, podporoval maximálny výkon 5 W. Aktuálne je to už 15 W, ale záleží vždy na danom zariadení, aký výkon dokáže reálne využiť.

iPhony boli v minulosti limitované výkonom 7,5 W. Týmto tempom za 2 hodiny nabijete necelú polovicu batérie, ako zmerali na webe iphoneincanada.ca. Najnovší rad iPhone 12 zdvojnásobil výkon bezdrôtového nabíjania na 15 W. Telefóny s operačným systémom Android zvládnu rovnako mnohokrát 15 W, ale na trhu nájdeme aj také zariadenia, ktoré tento limit výrazne prekračujú. Medzi aktuálnych priebojníkov v bezdrôtovom nabíjaní patrí napríklad Xiaomi 12 s výkonom bezdrôtového nabíjania 50 W.

Výhody a nevýhody bezdrôtového nabíjania

Najprv sa podpora tejto technológie mohla zdať len ako „machrovinka“, ktorú človek rád predvedie priateľom. Nejaký čas už však túto technológiu používame a dokážeme oceniť najmä jej pohodlie. Než prácne hľadať ten správny kábel, s ktorým potom zápasíme, aby sme sa trafili do dierky, položiť telefón na podložku je jednoducho otázkou sekundy. Okrem toho je tu veľmi užitočná funkcia reverzného nabíjania, o ktorom sa zmieňujeme nižšie. Ale akokoľvek je bezdrôtové nabíjanie vysoko praktická vec, má aj svoje nevýhody.

 • Nabíjanie bez hľadania kábla a zdierky.
 • Užitočná funkcia reverzného nabíjania.
 • Univerzálna kompatibilita.
 • Telefón sa pri nabíjaní neprehrieva.
 • Šetrí sa konektor.
 • Pomerne vysoké straty energie.
 • Telefón nie je možné mať pri nabíjaní v ruke a používať ho.
 • Bezdrôtové nabíjanie je pomalšie.
 • Riziko degradácie batérie pri ponechaní telefónu na podložke.

Vyberte si telefón, ktorý podporuje bezdrôtové nabíjanie Qi

Napriek tomu, že bezdrôtové nabíjanie razantne zvyšuje používateľské pohodlie a na trhu je dostatok bezdrôtových nabíjačiek, výrobcovia ich integrujú iba do drahších smartfónov. Používatelia lacnejších modelov majú zatiaľ smolu. Avšak trend je jasný a bezdrôtové nabíjanie už nie je vyhradené výlučne iba pre vlajkové lode jednotlivých výrobcov.

i Bezdrôtové nabíjačky pre mobilné telefóny

Jednotlivé bezdrôtové nabíjačky sa medzi sebou líšia predovšetkým po dizajnovej stránke. Kompatibilitu nie je potrebné riešiť, pretože na trhu sú k dispozícii už iba nabíjačky podporujúce štandard Qi. Označenie výrobku, na ktorom je uvedené, že výrobok podporuje „bezdrôtové nabíjanie Huawei“ tak ešte neznamená, že nebude fungovať aj s iným telefónom. Pri mobilnom telefóne si však vždy overte, či váš telefón podporuje bezdrôtové nabíjanie. Ak však chcete, povedzme, dizajnové zladenie, môžete si vybrať bezdrôtovú nabíjačku od rovnakého výrobcu ako samotný telefón. Bezdrôtová nabíjačka pre iPhone teda bude vyrobená spoločnosťou Apple atď.

Pixel 6, bezdrôtové nabíjanie iPhone 13 Samsung Galaxy S21
K mobilným telefónom, ktoré ponúkajú bezdrôtové nabíjanie, patrí aj Google Pixel 6, iPhone 13 alebo Samsung Galaxy S21 5G.

Čo je to reverzné nabíjanie?

Vychytávkou bezdrôtového nabíjania je tiež fakt, že môžeme samotný telefón použiť ako nabíjačku pre zariadenia, ktoré samé bezdrôtové nabíjanie podporujú. Užitočné je to napríklad v prípade bezdrôtových slúchadiel. Ak ste v teréne a dochádza vám batéria v slúchadlách, pritom telefón je nabitý dostatočne, môžete slúchadlá položiť na zadnú stranu telefónu a počkať, až sa dobíjajú. Možno to aplikovať nielen na slúchadlá, ale rovno aj na celý telefón. Potrebuje váš kamarát pár percent navyše? Môžete sa s ním podeliť o kapacitu svojho telefónu. Možnosť reverzného nabíjania podporuje napr. Samsung bezdrôtové nabíjanie, ktoré túto funkciu nazýva PowerShare.

Bezdrôtové nabíjanie Samsung Galaxy
Takto sa reverzne nabíjajú telefóny Samsung Galaxy S10. Bezdrôtové nabíjanie Samsung sa u tohto výrobcu stalo štandardom v jeho vlajkových lodiach. Zdroj: gadgetsnow.com.

Na uľahčenie bezdrôtového prenosu energie je nutné, aby telefóny mali sklenenú zadnú stranu. Práve tak je možná kompatibilita s podložkou. Preto má veľa smartfónov zadnú stranu vyrobenú zo skla, ktoré zároveň korešponduje so sklom na prednej strane, ktoré kryje displej.

Je možné bezdrôtovo nabíjať aj telefóny, ktoré nepodporujú štandard nabíjania Qi?

Odpoveď na otázku položenú v nadpise je jednoznačne áno, len to nebude bezdrôtové nabíjanie v pravom zmysle slova a určite to nebude také elegantné riešenie, ako je zabudovaná podpora tohto spôsobu nabíjania priamo od výrobcu. Aby všetko fungovalo, musíte si zaobstarať adaptér na bezdrôtové nabíjanie. Modul na bezdrôtové nabíjanie je veľmi tenká doštička, z ktorej je vyvedený krátky kábel, ktorý pripojíte k USB-C portu. Telefón tak skutočne nemusí byť pripojený k nabíjačke, samotné nabíjanie však prebieha klasickým spôsobom, cez konektor.

Bezdrôtové nabíjanie Apple s podporou Magsafe

Významným problémom bežných bezdrôtových nabíjačiek je skutočnosť, že na bezproblémové nabíjanie je potrebné, aby telefón ležal na podložke takpovediac „cievku na cievku“. V mnohých prípadoch je potrebné vedieť, kde sa nachádza konkrétne miesto, ktoré umožní bezdrôtové nabíjanie. S riešením prišla spoločnosť Apple, ktorá v rámci svojich doplnkov pre iPhony predstavila aj bezdrôtovú nabíjačku Magsafe. Podporujú ju iPhony 13, ale aj predchádzajúce iPhony 12. Vďaka magnetom prichytí bezdrôtová nabíjačka iPhone úplne presne v správnej polohe.

apple, magsafe, bezdrôtové nabíjanie
Bezdrôtové nabíjanie iPhonu pomocou technológie Magsafe je vždy spoľahlivé.

Nabíjačky Magsafe už rozhodne nie sú doménou iba spoločnosti Apple, ktorá ponúka možnosť ako pre jeden, tak aj pre dva telefóny. Túto technológiu prispôsobili svojim výrobkom aj mnohí ďalší výrobcovia.

i Mohlo by vás zaujímať


Bezdrôtové nabíjanie pomocou štandardu Qi nás baví, medzi najväčšie výhody patrí jednoduchosť a pohodlie, hoci oproti klasickému káblu je pomalšie. Je to ale len malá nevýhoda, ktorú mu veľa používateľov bez väčších problémov odpustí.

Čo sme napísali o bezdrôtovom nabíjaní skôr?

Moderné inteligentné telefóny majú celý rad zábavných funkcií, ale to každodenné pripájanie kábla s nabíjačkou je skrátka otrava. Poradíme vám, ako si zariadiť pohodlné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému budete mať svoj telefón neustále plný energie.

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie?

Najvýznamnejšie zastúpenie má indukčné nabíjanie, ktorého prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia káblov. Systém je teda založený na elektromagnetickej indukcii medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia.

Máme dobrú správu – penetrácia už pripravených telefónov na bezdrôtové nabíjanie sa veľmi rýchlo zvyšuje.

Niektoré telefóny sú už nachystané od výrobcu

Žiarivým predstaviteľom už vstavaného bezdrôtového nabíjania je vlajková loď spoločnosti Samsung – Galaxy S6, S6 edge a S6 edge+. V tomto prípade si stačí zaobstarať elegantnú nabíjaciu podložku a máte postarané.

Iné telefóny zasa musíte drobne vylepšiť

Aj starší model však môžete rozšíriť o možnosť bezdrôtového nabíjania, a dokonca vás to ani finančne nezruinuje. Stačí totiž zakúpiť špeciálny modul so štandardom Qi a ten priložiť na správne miesto priamo k batérii. Je to celkom jednoduché a používateľský komfort sa razom posunie o level vyššie.

Nabíjacia podložka CONNECT IT Qi

Luxusné riešenie od Patriot

Posledným variantom je zakúpenie upraveného puzdra patriot FUEL iON, do ktorého váš telefón pohodlne oblečiete. Potom už ho stačí pricvaknúť na magnetický stojanček (zároveň pôsobí ako nabíjačka), a máte všetky nepríjemnosti s nabíjaním vybavené.

Bezdrôtové nabíjanie má rozhodne budúcnosť a už teraz sa usilovne pracuje na ďalšom zlepšení tejto technológie, aby napríklad fungovala na dlhšiu vzdialenosť.

4,2 87×
Samsung Galaxy S22 5G 256 GB čierna
Mobilný telefón – 6,1" AMOLED 2340 × 1080 (120Hz), operačná pamäť 8 GB, vnútorná pamäť 256 GB, Dual SIM + eSIM, procesor Samsung Exynos 2200, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavný + 12Mpx širokouhlý + 10Mpx teleobjektív, predná kamera 10Mpx, čítačka odtlačkov prstov, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie, batéria 3700 mAh, model 2022, Android
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
Cenová bomba
749 € Ušetríte 150 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0228c2
4,8 530×
iPhone 13 128GB biela
Mobilný telefón – 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, operačná pamäť 4 GB, vnútorná pamäť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavný + 12Mpx širokouhlý, predná kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 3240 mAh, model 2021, iOS
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
725 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RI036b1
Vytlačiť
P-DC1-WEB20
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií