Bezdrôtové nabíjanie patrí k moderným vychytávkam, ktorými sa výrobcovia vybavených mobilnýchtelefónov snažia nalákať svojich zákazníkov. Stačí telefón položiť na čarovnú podložku a ten sa začne nabíjať. Proces je to jednoduchý a medzi používateľmi žiadaný, takže medzi výrobcami rastie podpora tohto spôsobu nabíjania stále viac. Navyše tí, ktorých prístroj bezdrôtové nabíjanie nepodporuje, nemusia smútiť, pretože aj svoj existujúci telefón môžu naučiť nabíjať sa bezdrôtovo pomocou štandardu Qi. Ako na to? A ako vlastne funguje bezdrôtové nabíjanie?
Kým dáta sa už úplne bežne prenášajú vzduchom,v prípade energie sme stále na začiatku. Aj napriek masívnemu testovaniu rôznych technológií sa nakoniec najviac presadil štandard Qi [či], čo je výraz z čínštiny, znamenajúci niečo ako životná energia. Standard vznikol v roku 2008.
Bezdrôtové nabíjanie pomocou elektromagnetickej indukcie dokáže prenášať energiu na vzdialenosť maximálne 1 cm. Technológia je vybavená tiež komunikačnými a kontrolnými zručnosťami. Vďaka tomu na svojom zariadení uvidíte informácie o stave nabíjania. Samotná podložka potom spozná, že nie je v dosahu žiadne zariadenia, ktoré by prijímalo energiu. Okamžite tak zníži svoj výkon na minimum a zmierni spotrebu elektrickej energie.
V združení výrobcov, ktoré Qi označilo ako univerzálny štandard tohto odvetvia, sa nachádza rad výrobcov mobilných telefónov (Samsung, HTC, Nokia, Sony a mnohé ďalšie), ale aj švédska firma IKEA. Napájaciu podložku si teda môžete zakúpiť priamo zabudovanú v nočnom stolíku, lampičke alebo sedačke.
Bezdrôtové nabíjanie využíva veľmi jednoduchý princíp elektromagnetickej indukcie. Jej prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia drôtov. Zjednodušene povedané ide o jav, pri ktorom vo vodiči vzniká tzv. indukované napätie a indukovaný prúd, a to v dôsledku časovej zmeny indukčného toku.
V praxi je systém založený na elektromagnetickej indukcii vznikajúce medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia. Okrem nabíjania elektrických zariadení sa s týmto javom často stretávame napríklad v prípade indukčných varičov, kedy prúd (a s ním vytúžené, hoci v procese skôr odpadové teplo) vzniká medzi cievkou v doske variča a vodivým dnom hrnca.
Rýchlosti bezdrôtového nabíjania sú v porovnaní s bežnými drôtovými nabíjačkami kvôli energetickým stratám stále skôr nižšie, avšak technológie sa neustále vylepšujú. My sa tak už teraz môžeme stretnúť s podporou svižnejšieho nabíjania ako pred rokmi. Keď štandard Qi v roku 2010 začínal, podporoval maximálny výkon 5 W. Aktuálne je to už 15 W, ale záleží vždy na danom zariadení, aký výkon dokáže reálne využiť.
iPhony sú limitované výkonom 7,5 W. Týmto tempom za 2 hodiny nabijete necelú polovicu batérie, ako zmerali na webe iphoneincanada.ca. Telefóny s operačným systémom Android zvládnu mnohokrát 15 W, Huawei Mate 30 Pro, ktorý sa u nás nepredáva, ale až 27 W. Tiež firma OPPO prisľúbila rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie a v jej prípade sa zmieňuje údaj až 30 W. Na uvedenie jej riešenia do prevádzky si však ešte budeme musieť počkať.
Najprv sa podpora tejto technológie mohla zdať len ako machrovinka, ktorú človek rád predvedie priateľom. Nejaký čas už však túto technológiu používame a dokážeme oceniť najmä jej pohodlie. Než pracne hľadať ten správny kábel, s ktorým potom zápasíme, aby sme sa trafili do dierky, položiť telefón na podložku je jednoducho otázkou sekundy. Okrem toho je tu veľmi užitočná funkcia reverzného nabíjania, o ktorom sa zmieňujeme nižšie. Ale akokoľvek je bezdrôtové nabíjanie vysoko praktická vec, má aj svoje nevýhody. Sú to najmä tieto:
Hoci bezdrôtové nabíjanie razantne zvyšuje používateľské pohodlie a na trhu je dostatok bezdrôtových nabíjačiek, výrobcovia ich integrujú len do drahších inteligentných telefónov. Používatelia lacnejších modelov majú zatiaľ smolu.
Jednotlivé bezdrôtové nabíjačky sa medzi sebou líšia predovšetkým po dizajnovej stránke. Kompatibilitu nie je potrebné riešiť, pretože na trhu sú k dispozícii už iba nabíjačky podporujúce štandard Qi.
Vychytávkou bezdrôtového nabíjania je tiež fakt, že môžeme samotný telefón použiť ako nabíjačku pre zariadenia, ktoré same bezdrôtové nabíjanie podporujú. Užitočné je to napríklad v prípade bezdrôtových slúchadiel. Ak ste v teréne a dochádza vám batéria v slúchadlách, pritom telefón je nabitý dostatočne, môžete slúchadlá položiť na zadnú stranu telefónu a počkať, až sa dobíjajú. Možno to aplikovať nielen na slúchadlá, ale rovno aj na celý telefón. Potrebuje váš kamarát pár percent navyše? Môžete sa s ním podeliť o kapacitu svojho telefónu.
Na uľahčenie bezdrôtového prenosu energie je nutné, aby telefóny mali sklenenú zadnú stranu. Práve tak je možná kompatibilita s podložkou. Preto má veľa smartfónov zadnú stranu vyrobenú zo skla, ktoré zároveň korešponduje so sklom na prednej strane, ktoré kryje displej.
Bezdrôtové nabíjanie pomocou štandardu Qi nás baví, medzi najväčšie výhody patrí jednoduchosť a pohodlie, hoci oproti klasickému káblu je pomalšie. Je to ale len malá nevýhoda, ktorú mu veľa používateľov bez väčších problémov odpustí.
Moderné inteligentné telefóny majú celý rad zábavných funkcií, ale to každodenné pripájanie kábla s nabíjačkou je skrátka otrava. Poradíme vám, ako si zariadiť pohodlné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému budete mať svoj telefón neustále plný energie.
Najvýznamnejšie zastúpenie má indukčné nabíjanie, ktorého prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia drôtov. Systém je teda založený na elektromagnetickej indukcii medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia.
Máme dobrú správu – penetrácia už pripravených telefónov na bezdrôtové nabíjanie sa veľmi rýchlo zvyšuje.
Žiarivým predstaviteľom už vstavaného bezdrôtového nabíjania je vlajková loď spoločnosti Samsung – Galaxy S6, S6 edge a S6 edge +. V tomto prípade si stačí zaobstarať elegantnú nabíjaciu podložku a máte postarané.
Aj starší model však môžete rozšíriť o možnosť bezdrôtového nabíjania, a dokonca vás to ani finančne nezruinuje. Stačí totiž zakúpiť špeciálny modul so štandardom Qi a ten priložiť na správne miesto priamo k batérii. Je to celkom jednoduché a používateľský komfort sa razom posunie o level vyššie.
Posledným variantom je zakúpenie upraveného puzdra patriot FUEL iON, do ktorého váš telefón pohodlne oblečiete. Potom už ho stačí pricvaknúť na magnetický stojanček (zároveň pôsobí ako nabíjačka), a máte všetky nepríjemnosti s nabíjaním vybavené.
Bezdrôtové nabíjanie má rozhodne budúcnosť a už teraz sa usilovne pracuje na ďalšom zlepšení tejto technológie, aby napríklad fungovala na dlhšiu vzdialenosť.