Všetko na pravé slovenské leto Všude vedro, doma ne

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované 

Bezdrôtové nabíjanie patrí k moderným vychytávkam, ktorými sa výrobcovia vybavených mobilných telefónov snažia nalákať svojich zákazníkov. Stačí telefón položiť na čarovnú podložku a ten sa začne nabíjať. Proces je to jednoduchý a medzi používateľmi žiadaný, takže medzi výrobcami rastie podpora tohto spôsobu nabíjania stále viac. Navyše tí, ktorých prístroj bezdrôtové nabíjanie nepodporuje, nemusia smútiť, pretože aj svoj existujúci telefón môžu naučiť nabíjať sa bezdrôtovo pomocou štandardu Qi. Ako na to? Ako vlastne funguje a ktoré telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie?

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie – OBSAH

  1. Bezdrôtové nabíjanie v znamení Qi
  2. Ako funguje bezdrôtové nabíjanie?
  3. Výhody a nevýhody bezdrôtového nabíjania
  4. Ktoré telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie Qi?
  5. Čo je to reverzné nabíjanie?

Bezdrôtové nabíjanie v znamení Qi

Kým dáta sa už úplne bežne prenášajú vzduchom,v prípade energie sme stále na začiatku. Aj napriek masívnemu testovaniu rôznych technológií sa nakoniec najviac presadil štandard Qi [či], čo je výraz z čínštiny, znamenajúci niečo ako životná energia. Standard vznikol v roku 2008.

Bezdrôtové nabíjanie pomocou elektromagnetickej indukcie dokáže prenášať energiu na vzdialenosť maximálne 1 cm. Technológia je vybavená tiež komunikačnými a kontrolnými zručnosťami. Vďaka tomu na svojom zariadení uvidíte informácie o stave nabíjania. Samotná podložka potom spozná, že nie je v dosahu žiadne zariadenia, ktoré by prijímalo energiu. Okamžite tak zníži svoj výkon na minimum a zmierni spotrebu elektrickej energie.

Bezdrôtová nabíjačka, Samsung Zero Flat
Kompatibilný inteligentný telefón stačí odložiť na nabíjaciu podložku a nemusíte sa o nič iné starať. Dajte zbohom neustálemu zapájaniu nabíjačky.

V združení výrobcov, ktoré Qi označilo ako univerzálny štandard tohto odvetvia, sa nachádza rad výrobcov mobilných telefónov (Samsung, HTC, Nokia, Sony a mnohé ďalšie), ale aj švédska firma IKEA. Napájaciu podložku si teda môžete zakúpiť priamo zabudovanú v nočnom stolíku, lampičke alebo sedačke.

i Ako správne nabíjať?

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie a aké je rýchle?

Bezdrôtové nabíjanie využíva veľmi jednoduchý princíp elektromagnetickej indukcie. Jej prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia drôtov. Zjednodušene povedané ide o jav, pri ktorom vo vodiči vzniká tzv. indukované napätie a indukovaný prúd, a to v dôsledku časovej zmeny indukčného toku.

Bezdrôtové nabíjanie iPhone X
K popredným hráčom na trhu s bezdrôtovým nabíjaním mobilných telefónov patrí Samsung.

V praxi je systém založený na elektromagnetickej indukcii vznikajúce medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia. Okrem nabíjania elektrických zariadení sa s týmto javom často stretávame napríklad v prípade indukčných varičov, kedy prúd (a s ním vytúžené, hoci v procese skôr odpadové teplo) vzniká medzi cievkou v doske variča a vodivým dnom hrnca.

Xiaomi; bezdrôtové nabíjanie
Bezdrôtové nabíjanie je štýlové, jediný drôt vedie od podložky do zásuvky a dá sa efektne schovať.

Rýchlosti bezdrôtového nabíjania sú v porovnaní s bežnými drôtovými nabíjačkami kvôli energetickým stratám stále skôr nižšie, avšak technológie sa neustále vylepšujú. My sa tak už teraz môžeme stretnúť s podporou svižnejšieho nabíjania ako pred rokmi. Keď štandard Qi v roku 2010 začínal, podporoval maximálny výkon 5 W. Aktuálne je to už 15 W, ale záleží vždy na danom zariadení, aký výkon dokáže reálne využiť.

Podporuje bezdrôtové nabíjanie iPhone? iPhony sú limitované výkonom 7,5 W. Týmto tempom za 2 hodiny nabijete necelú polovicu batérie, ako zmerali na webe iphoneincanada.ca. Telefóny s operačným systémom Android zvládnu mnohokrát 15 W, Huawei Mate 30 Pro, ktorý sa u nás nepredáva, ale až 27 W. Tiež firma OPPO prisľúbila rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie a v jej prípade sa zmieňuje údaj až 30 W. Na uvedenie jej riešenia do prevádzky si však ešte budeme musieť počkať.

Výhody a nevýhody bezdrôtového nabíjania

Najprv sa podpora tejto technológie mohla zdať len ako machrovinka, ktorú človek rád predvedie priateľom. Nejaký čas už však túto technológiu používame a dokážeme oceniť najmä jej pohodlie. Než pracne hľadať ten správny kábel, s ktorým potom zápasíme, aby sme sa trafili do dierky, položiť telefón na podložku je jednoducho otázkou sekundy. Okrem toho je tu veľmi užitočná funkcia reverzného nabíjania, o ktorom sa zmieňujeme nižšie. Ale akokoľvek je bezdrôtové nabíjanie vysoko praktická vec, má aj svoje nevýhody. Sú to najmä tieto:

  • Pomerne vysoké straty energie
  • Zariadenie je nutné položiť priamo cievkou na cievku, nemožno mať telefón klasicky v ruke a používať (napríklad fotografovať)
  • Oproti klasickému drátovému nabíjaniu je pomalé
  • Zvádza k ponechaniu nabitého telefónu na podložke po dlhšiu dobu, čo môže viesť k degradácii batérie

Ktoré telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie Qi?

Hoci bezdrôtové nabíjanie razantne zvyšuje používateľské pohodlie a na trhu je dostatok bezdrôtových nabíjačiek, výrobcovia ich integrujú len do drahších inteligentných telefónov. Používatelia lacnejších modelov majú zatiaľ smolu.

i Bezdrôtové nabíjačky pre mobilné telefóny

Jednotlivé bezdrôtové nabíjačky sa medzi sebou líšia predovšetkým po dizajnovej stránke. Kompatibilitu nie je potrebné riešiť, pretože na trhu sú k dispozícii už iba nabíjačky podporujúce štandard Qi.

iPhone 8, fotoaparát Smartfón; Samsung Galaxy Note8 Samsung Galaxy S8
K telefónom, ktoré ponúkajú bezdrôtové nabíjanie, patrí aj Google Pixel 4, iPhone 11 Pro alebo Samsung Galaxy Note10+.

Čo je to reverzné nabíjanie?

Vychytávkou bezdrôtového nabíjania je tiež fakt, že môžeme samotný telefón použiť ako nabíjačku pre zariadenia, ktoré same bezdrôtové nabíjanie podporujú. Užitočné je to napríklad v prípade bezdrôtových slúchadiel. Ak ste v teréne a dochádza vám batéria v slúchadlách, pritom telefón je nabitý dostatočne, môžete slúchadlá položiť na zadnú stranu telefónu a počkať, až sa dobíjajú. Možno to aplikovať nielen na slúchadlá, ale rovno aj na celý telefón. Potrebuje váš kamarát pár percent navyše? Môžete sa s ním podeliť o kapacitu svojho telefónu.

Bezdrôtové nabíjanie Samsung Galaxy
Takto sa reverzne nabíjajú telefóny Samsung Galaxy S10. Zdroj: gadgetsnow.com.

Na uľahčenie bezdrôtového prenosu energie je nutné, aby telefóny mali sklenenú zadnú stranu. Práve tak je možná kompatibilita s podložkou. Preto má veľa smartfónov zadnú stranu vyrobenú zo skla, ktoré zároveň korešponduje so sklom na prednej strane, ktoré kryje displej.

i Mohlo by vás zaujímať


Bezdrôtové nabíjanie pomocou štandardu Qi nás baví, medzi najväčšie výhody patrí jednoduchosť a pohodlie, hoci oproti klasickému káblu je pomalšie. Je to ale len malá nevýhoda, ktorú mu veľa používateľov bez väčších problémov odpustí.

Čo sme napísali o bezdrôtovom nabíjaní skôr?

Moderné inteligentné telefóny majú celý rad zábavných funkcií, ale to každodenné pripájanie kábla s nabíjačkou je skrátka otrava. Poradíme vám, ako si zariadiť pohodlné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému budete mať svoj telefón neustále plný energie.

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie?

Najvýznamnejšie zastúpenie má indukčné nabíjanie, ktorého prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia drôtov. Systém je teda založený na elektromagnetickej indukcii medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia.

Máme dobrú správu – penetrácia už pripravených telefónov na bezdrôtové nabíjanie sa veľmi rýchlo zvyšuje.

Niektoré telefóny sú už nachystané od výrobcu

Žiarivým predstaviteľom už vstavaného bezdrôtového nabíjania je vlajková loď spoločnosti Samsung – Galaxy S6, S6 edge a S6 edge +. V tomto prípade si stačí zaobstarať elegantnú nabíjaciu podložku a máte postarané.

Samsung EP-PG920I

Iné telefóny zasa musíte drobne vylepšiť

Aj starší model však môžete rozšíriť o možnosť bezdrôtového nabíjania, a dokonca vás to ani finančne nezruinuje. Stačí totiž zakúpiť špeciálny modul so štandardom Qi a ten priložiť na správne miesto priamo k batérii. Je to celkom jednoduché a používateľský komfort sa razom posunie o level vyššie.

Nabíjacia podložka CONNECT IT Qi

Luxusné riešenie od Patriot

Posledným variantom je zakúpenie upraveného puzdra patriot FUEL iON, do ktorého váš telefón pohodlne oblečiete. Potom už ho stačí pricvaknúť na magnetický stojanček (zároveň pôsobí ako nabíjačka), a máte všetky nepríjemnosti s nabíjaním vybavené.

Bezdrôtové nabíjanie má rozhodne budúcnosť a už teraz sa usilovne pracuje na ďalšom zlepšení tejto technológie, aby napríklad fungovala na dlhšiu vzdialenosť.

iPhone 12 64GB čierny
Mobilný telefón iOS 14 OLED, bezdrôtové nabíjanie 15W, vodoodolný podľa IP68, Lightning port 6.1" 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 64 GB, zadný fotoaparát 12 Mpx (f/1.6)+12 Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, batéria 2815 mAh

+ ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície
+ ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

s predĺženou zárukou
-7% 849,90 €
789,90 € bez DPH 658,25 €
Kúpiť
Prenájom elektroniky
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: RI032b2
iPhone 12 Pro Max 256GB modrý
Mobilný telefón iOS 14 OLED, bezdrôtové nabíjanie 15W, vodoodolný podľa IP68, Lightning port 6.7" 2778 × 1284, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 256 GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12 Mpx (f/1.6)+12 Mpx (f/2.2)+12 Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, batéria 3687 mAh

+ ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície

s predĺženou zárukou
1 369 € bez DPH 1 140,83 €
Kúpiť
Prenájom elektroniky
Na ceste > 5 ks
Očakávame 4. 8. 2021
Objednávací kód: RI035c1
iPhone SE 128GB biely 2020
Mobilný telefón , iOS 13 IPS, bezdrôtové nabíjanie, čítačka odtlačkov prstov, vodoodolný podľa IP67, Lightning port 4.7" 1334 × 750, 6-jadrový procesor, RAM 3 GB, interná pamäť 128 GB, zadný fotoaparát 12 Mpx (f/1.8), predný fotoaparát 7 Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 18W

+ ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície
+ ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

s predĺženou zárukou
549,90 € bez DPH 458,25 €
Kúpiť
Prenájom elektroniky
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: RI031c1
Samsung Galaxy S21+ 5G 128 GB strieborný
Mobilný telefón Android 11 AMOLED, bezdrôtové nabíjanie 15W, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, USB-C 6.7" 2400 × 1080, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8-jadrový, RAM 8 GB, interná pamäť 128 GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12 Mpx (f/1.8)+64 Mpx (f/2)+12 Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 4800 mAh

+ ZADARMO Elektronický poukaz Alza.sk v hodnote 38 EUR na nákup Microsoft 365 Personal, Family, Business Stand
+ ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície
+ ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

s predĺženou zárukou
-9% 1 048,90 €
953,90 € bez DPH 794,92 €
Kúpiť
Prenájom elektroniky
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: SAMO0208b3
Huawei Original 15W podložka na bezdrôtové nabíjanie CP60 White
Bezdrôtová nabíjačka s podporou rýchleho nabíjania, celkový výkon 15 W, vstup USB-C, podpäťová ochrana, prepäťová ochrana, indikácia nabíjania, súčasťou balenia 1m kábel so zakončením USB-C

29,90 € bez DPH 24,92 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: HUA101a1
Epico Ultraslim Wireless Charging Pad 10W/7.5W/5W white (built in cable)
Bezdrôtová nabíjačka s podporou rýchleho nabíjania, celkový výkon 10 W, technológia rýchleho nabíjania Fast Charge, podpäťová ochrana, prepäťová ochrana, indikácia nabíjania, integrovaný kábel so zakončením USB-A

Od 23,20 € bez DPH 19,33 €
Kúpiť
Akciová cena
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: EPICO97a4
Epico Ultraslim Wireless Charging Pad 10W/7.5W/5W gold (built in cable)
Bezdrôtová nabíjačka s podporou rýchleho nabíjania, celkový výkon 10 W, technológia rýchleho nabíjania Fast Charge, podpäťová ochrana, prepäťová ochrana, indikácia nabíjania, integrovaný 1.2m kábel so zakončením USB-A

-64% 43,90 €
15,90 € bez DPH 13,25 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:15
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: EPICO97a3
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi