Ako si inteligentne strážiť zdravie

Zobraziť katalóg

Zdravie je to najcennejšie, čo v živote máme. Obľúbeným mýtom, ktorým sa často ospravedlňuje nezdravý životný štýl, je, že zdravie sa dedí. Ale nie je to tak. Za svoje zdravie si totiž z veľkej časti môžeme sami. Málo sa hýbeme, zle jeme, nepravidelne a málo spíme a takmer vôbec neodpočívame. To často vedie k obezite a s ňou spojeným ochoreniam, ako sú cukrovka, choroby srdca, pečene a cievne príhody. Ďalej dochádza tiež k väčšej psychickej záťaži, stresu a predčasným úmrtiam. Recept na prevenciu je teda pomerne jasný – pohyb, správne zvolený jedálniček a dostatočný odpočinok. A s tým nám môžu pomôcť inteligentné zariadenia.

Zdravý životný štýl

Čo sa v článku o inteligentnom zdraví, čiže Smart Health, dozviete?

 1. Zdravý životný štýl ako prevencia ochorení
 2. Aké inteligentné zariadenia použiť na zdravý pohyb
 3. Ako fungujú inteligentné kefky a ako sa starať o zuby
 4. Ako správne jesť a ako rýchlo schudnúť
 5. Aké inteligentné zariadenia použiť na dosiahnutie zdravého spánku bez rannej únavy
 6. Keď už prevencia nestačí, čiže telemedicína

Zdravý životný štýl ako prevencia ochorení

Hovoríte si, prečo by ste mali meniť svoj životný štýl k lepšiemu, keď sa teraz cítite dobre? Prevencia je však oveľa jednoduchšia a oveľa lacnejšia ako následná liečba.

i Z verejného prieskumu portálu Ordinace.cz vyplýva, že na ceste k lepšiemu zdraviu ľuďom chýba podpora a motivácia. Len tretina z opýtaných vraj nemá problém začať so zmenou životného štýlu a dlhodobo ho udržať.

A preto je dôležité pustiť sa do zdravého životného štýlu s niekým, kto vás na začiatku podrží a bude vás denne strážiť, aby ste opäť neskĺzli do starých koľají. Perfektnými spoločníkmi sú inteligentné zariadenia. Na rozdiel od ľudí na vás nezabudnú a ich najdôležitejším poslaním je motivovať vás na ceste za pevným zdravím. Ktoré vychytávky vám pomôžu udržať vaše telo v úplnej telesnej aj duševnej pohode?

Pre zdravý pohyb a dlhovekosť

Pohyb je jeden z najúčinnejších prostriedkov prevencie ochorení, a to najmä srdcových a cievnych chorôb. Má vplyv nielen na fyzický stav človeka, ale aj na psychickú pohodu. Tá sa zvyčajne prejaví oveľa rýchlejšie ako zníženie hmotnosti, a preto vás pohyb začne veľmi skoro baviť.

Krokomery vám spočítajú každý krok

Pravidelná chôdza je perfektným pomocníkom pri chudnutí a udržiavaní fyzickej kondície. Aby sa pre vás stala aj zábavou, zapojte do hry krokomer. Pomôže vám sledovať denný výkon, prekonávať osobné rekordy a strážiť denné a týždenné minimá. Optimálne by ste mali denne ujsť okolo 10 000 krokov. Absolútnym minimom by malo byť 6 000 krokov. Krokomer sa stane vaším osobným motivátorom na ceste za zdravím. Okrem iného je obľúbenou pomôckou seniorov, ktorí sa o svoje zdravie musia starať oveľa viac ako mladí ľudia.

Krokomery a fitness náramky

Fitness náramky zhodnotia vašu pohybovú aktivitu

Hitom posledných rokov sú fitnes náramky, čiže activity trackery. Prístroje obopínajúce zápästie vyzerajú ako hodinky, dokážu však oveľa viac než len zobrazovať čas. Sú vybavené krokomerom, merajú tepovú frekvenciu, dĺžku vášho spánku aj spálené kalórie. Inteligentnejšie náramky dokážu prehrávať hudbu, zaznamenávať prejdenú trasu, vystúpanie poschodí, upozorňujú na hovory aj SMS správy a majú veľa ďalších funkcií.

Lámete si hlavu, aký fitness náramok zaobstarať? Náš sprievodca Ako vybrať fitnes náramok vám pomôže v rozhodovaní. Viac informácií o fitness náramkoch a športtesteroch nájdete aj v našom článku Fitness náramky a športtestery vám pomôžu dostať sa do formy.

Športtestery vám pomôžu efektívne chudnúť

Prispôsobte beh, jazdu na bicykli, na korčuliach a ďalšie aktivity svojej tepovej frekvencii a dosahujte ľahšie svoje ciele. To, ako rýchlo vaše srdce pracuje, totiž ovplyvňuje spaľovanie tukov v tele.

Pri akej tepovej frekvencii budete ľahšie chudnúť? Orientačne ju môžete vypočítať nasledovne:

 1. Od čísla 220 odpočítajte svoj vek. Výsledkom je vaša maximálna tepová frekvencia.
 2. Najlepšie pálite tuky pri 55 – 65 % svojej maximálnej tepovej frekvencie.

Napr. maximálna tepová frekvencia 38-ročného človeka je podľa výpočtu približne 182 tepov za minútu. Najlepšie teda páli svoje tuky pri tepovej frekvencii cca 100 – 118 tepov za minútu. Je však nutné dodať, že hodnota maximálnej tepovej frekvencie sa u každého líši a vyššie spomínaná hodnota je len orientačná.

i Na zvýšenie vytrvalosti a zlepšenie kondície sa odporúča športovať pri 65 – 75 % maximálnej tepovej frekvencie. Starším osobám sa odporúča cvičiť pri 40 – 55 %.

Najlepšie si ustrážite svoju tepovú frekvenciu s tzv. športtestermi (hrudný pás alebo senzor priamo na ruku). Tie na základe merania času, rýchlosti, vzdialenosti, srdcového tepu a prípadne ďalších veličín vyhodnotia vašu aktivitu. Vy zároveň budete mať istotu, že športujete efektívne. S výberom športtestera vám poradíme v sprievodcovi Ako vybrať športtester.

Inteligentné hodinky; fitness náramok

Inteligentné hodinky sú inteligentnými špoločníkmi na ceste za zdravým životným štýlom

Inteligentné hodinky nie sú len elegantnou kombináciou športtestera a fitnes náramku, ale aj perfektným spoločníkom pri športe aj každodenných činnostiach. Obrovskou výhodou je totiž prepojenie hodiniek s inteligentným telefónom. V základnej výbave nájdete, samozrejme, zobrazenie času, stopky, monitor aktivity ako v prípade fitness náramku a GPS senzor. V pokročilých funkciách nájdete aj snímač tepovej frekvencie, rozpoznanie jednotlivých športových aktivít, výškomer, barometer, kompas aj teplomer, ovládanie hudby a monitor spánku.

Inteligentné hodinky vám zároveň umožnia čítať SMS správy a upozornia vás na hovory z mobilného telefónu. Ich možnosti môžete rozšíriť aj špeciálnymi aplikáciami určenými pre inteligentné hodinky. Aj s výberom inteligentných hodiniek vám radi pomôžeme v našom sprievodcovi Ako vybrať inteligentné hodinky.

Inteligentné telefóny vám ihneď zobrazia, ako si vediete

Niektoré inteligentné telefóny dokážu zastúpiť predchádzajúcich inteligentných pomocníkov. Sú vybavené akcelerometrom, ktorý monitoruje rýchlosť pohybu a sklon telefónu. Vďaka špeciálnym aplikáciám môžete zaznamenávať počet krokov, ubehnutú alebo prejdenú vzdialenosť, rýchlosť a počet spálených kalórií. Inteligentné telefóny dokážu zobrazovať trasu a zdieľať aj porovnávať vaše športové úspechy s priateľmi, čo je často najväčšou motiváciou k pohybu.

i Vyššiu presnosť vždy dosiahnete pripojením inteligentných zariadení do telefónu.

V aplikácii „Zdravie“ v prípade telefónov iPhone alebo aplikácie Google Fit v prípade telefónov s operačným systémom Android sa združujú dáta z inteligentných hodiniek, fitness náramkov, inteligentných váh, inteligentných meradiel a pod. Na jednom mieste. Vy tak máte kompletný prehľad o svojom pohybe a vitálnych funkciách.

Aplikácia Zdravie

Aplikácie na sledovanie športových aktivít

S monitorovaním rôznych športových aktivít vám pomôžu napríklad aplikácie:

Nie každá aplikácia vyhovuje každému a je potrebné vyskúšať, ktorá sadne priamo vám. Všetky sú zadarmo a ponúkajú aj platené rozšírenie s ďalšími funkciami.

Aplikácie na tréning a cvičenie

Obrovskou výhodou inteligentných telefónov sú tréningové a fitness aplikácie, ktoré vás prevedú cvikmi na posilnenie svalov, zvýšenie telesnej kondície, jogou alebo pilates cvikmi. Obľúbené sú napríklad:

 • Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout app (iOS, Android) – na cvičenie vám stačí stolička a 7 minút denne
 • Lose it! (IOS, Android) – aplikácia na počítanie kalórií a cvičenie s neuveriteľne silnou komunitou ľudí, ktorí sa navzájom podporujú
 • Aplikácieaod Runtastic (iOS, Android, Windows Phone) – ponúka široký záber aplikácií na tréning rôznych partií tela

Diagnostika správneho držania tela vás upozorní na hrbenie

Osobní tréneri správneho držania tela, ako sa hovorí špecializovaným meradlám na túto diagnostiku, sú ideálne pre ľudí so sedavým zamestnaním. Meradlo jednoducho pripevníte na spodnú časť chrbta pomocou pásu so suchým zipsom a kalibruje vo vašej vzpriamenej polohe. Senzor vás vždy upozorní, len čo sa začnete hrbiť a vy tak konečne z práce začnete odchádzať s radosťou a nie s bolesťami chrbta. V aplikácii v mobilnom telefóne si vyberiete tréningový program, ktorý vám pomôže posilniť jednotlivé svaly okolo chrbtice a správne sedieť.

Osobný tréner správneho držania chrbta

Pre zdravé zuby bez kazov

Prieskumy Oral-B ukázali, že 60 % ľudí si vôbec nečistí zadné zuby a priemerná dĺžka čistenia zubov nie je ani jednu celú minútu. Aby sme sa vyhli skazeným zubom a ochoreniu ďasien, je nutné sa o zuby správne starať.

Inteligentné kefky vedia, kde ste si ešte nečistili zuby

Inteligentné kefky na vás v priebehu čistenia dohliadnu. Ustrážia čas čistenia a upozornia vás na nedostatočne vyčistené miesta. Navyše ustrážia aj správny tlak kefky na zuby, ktorý výrazne ovplyvňuje účinnosť čistenia. Špeciálne aplikácie pre Android aj iOS spracuje dáta zo senzoru v kefke a upravia zlé návyky pri čistení zubov. Možnosť prepojenia s mobilným telefónom máte ako v prípade oscilačno rotačných elektrických zubných kefiek, tak aj v prípade sonických kefiek.

Aplikácie na správne čistenie zubov pomôžu ustrážiť čas aj správnu techniku čistenia

Inteligentné telefóny umožňujú plnú kontrolu nad čistením nielen majiteľom inteligentných kefiek, ale aj ostatných elektrických kefiek. Špeciálne aplikácie merajú čas a zobrazujú jednotlivé časti chrupu, ktoré si máte v daný čas čistiť.

Aplikácie na správne čistenie zubov

Pravdepodobne sa vám čas strávený v kúpeľni o pár minút predĺži, preto vám aplikácia ponúkne napríklad novinky z domova aj zo sveta, hudbu alebo napríklad prehľad počasia.

Inteligentná elektrická kefka

Ako správne jesť a ako rýchlo schudnúť

Pravidelná a vyvážená strava je pre zdravý životný štýl nevyhnutná. A pretože je každý inak stavaný a má iné ciele, potrebuje tiež iný prísun kalórií. Na nastavenie správneho jedálnička a pohybového plánu potrebujete poznať niektoré údaje, ktoré vám bežné prístroje nevedia zmerať. Aby ste sa nemuseli chodiť vážiť do lekárne alebo k výživovému poradcovi, kúpte si inteligentnú osobnú váhu.

Inteligentné váhy vedia o vašom tele takmer všetko

Inteligentné osobné váhy vám pomôžu nielen zmerať hmotnosť, ale aj percentá telesného tuku, svalov aj vody, BMI, hmotnosť kostí a množstvo ďalších zaujímavých a užitočných údajov. Denne môžete sledovať, ako sa zdravá strava a pohyb priaznivo podpisujú na vašom tele. Inteligentné váhy sa dajú prepojiť s mobilnými telefónmi, a vy tak získate dlhodobý prehľad svojich pokrokov bez ceruzky a papiera.

Inteligentné fľaše a inteligentné hrnčeky dohliadnu na dodržiavanie pitného režimu

Voda je základ života. A preto aj dodržiavanie pitného režimu dokáže urobiť zázraky. Zlepší vašu fyzickú kondíciu, zbaví vás neustálej únavy, zbystrí vašu myseľ a v neposlednom rade prospeje vášmu vzhľadu. Inteligetné fľaše a inteligentné hrnčeky vám pomôžu vypiť toľko vody, koľko vaše telo potrebuje.

Aplikácie pre vyváženú stravu strážia kalórie a zostavia jedálniček

Aj v tejto kategórii hrajú inteligennté telefóny dôležitú úlohu. Aplikácie zdravého stravovania a pitného režimu vám umožnia sledovať, koľko kalórií denne zjete aj koľko tekutín vypijete.

Aplikácie pre zdravé stravovanie

 • Kalorické tabuľky (iOS, Android) – najznámejšia česká aplikácia s rozsiahlou databázou potravín a športových aktivít umožňuje sledovanie aj vytváranie jedálničkov a sledovanie pitného režimu
 • MyFitnessPal (iOS, Android) – americká alternatíva kalorických tabuliek, ponúka prepojenie s rôznymi fitness náramkami a má príjemnejšie dizajn
 • Fit recepty (iOS, Android) – česká aplikácia s receptami a jedálničkami napovie, ako dlho vám varenie potrvá, čo budete na prípravu potrebovať aj aké nutričné hodnoty má jedlo ako celok

Inteligentná váha

Pre zdravý spánok bez rannej únavy

Spánok je základným pilierom zdravia. Aj keď budete zdravo jesť a pravidelne cvičiť, nebude vám to na nič, keď nebudete dostatočne spať.

Monitory spánku sledujú nielen spánkové fázy

Ako spať „správne“ vám poradia monitory spánku. Sledujú vaše telesné funkcie, zaznamenávajú zvuky, tepovú frekvenciu a hlavne jednotlivé fázy spánku a údaje z okolitého prostredia. Všetky tieto dáta odošlú do inteligentného telefónu, ktorý vám prostredníctvom mobilnej aplikácie prezradí, prečo ste unavení alebo kedy sa vám spí najlepšie.

Na trhu existujú tri typy monitorov spánku:

 • podložky – sú najpresnejším spánkovým monitorom, umiestňujú sa na posteľ priamo pod vás
 • náramky – fitness náramky, ktoré okrem iného monitorujú aj spánkové fázy
 • lampy – spánkové monitory s funkciou inteligentného svietenia navodia spánok alebo simulujú ranný východ slnka, a vy sa tak prebúdzate prirodzene

Slúchadlo proti chrápaniu vyrieši vaše trápenie

Trápi vás chrápanie? Nechoďte spať do inej miestnosti a vyriešte to raz a navždy. Slúchadlo proti chrápaniu je šetrnou liečbou, ktorá pomocou zvukových a vibračných signálov chrápanie obmedzí. Navyše poskytne presnú analýzu chrápania pomocou aplikácie v smartfóne, ktorá pomôže chrápaniu predchádzať.

Aplikácie pre zdravý spánok vám prezradia, prečo ste unavení

Inteligentné telefóny nemajú len funkciu budíka, ale pomôžu vám zdravo a výdatne spať.

Aplikácie pre zdravý spánok

Obe aplikácie poskytujú presnú analýzu vášho spánku. Pomocou senzoru v telefóne sledujú váš pohyb počas noci alebo pomocou mikrofónu analyzujú zvuky počas spánku. Vy tak viete, aký je váš spánok kvalitný a kedy sa budíte. Hlavnou výhodou je však funkcia najlepšieho prebudenia, ktorá vás vzbudí vždy v tú najlepšiu dobu. Vy tak nebudete po prebudení toľko unavení, ako keď vás klasický budík zobudí z hlbokého spánku.

Monitor spánku – lampa

Domáci lekár, čiže telemedicína

Či už podceňovaním prevencie, zlým životným štýlom alebo z rôznych iných dôvodov, občas musíme riešiť aj zdravotné problémy. A tak na rad nastupujú inteligentné zdravotnícke pomôcky, ktoré vám pomôžu sledovať stav vášho ochorenia.

Horúčku rýchlo zmeria inteligentný teplomer

Základným vybavením domácností (hlavne tých s deťmi) by mal byť inteligentný teplomer, ktorý meria nielen teplotu tela, ale dokáže namerané hodnoty tiež premietnuť v aplikácii v smartfóne. Vy tak máte dokonalý prehľad o svojom stave aj stave svojich detí bez toho, aby ste ho museli nosiť v hlave. Seniorom sú často odporúčané budíky na pripomenutie času kedy si majú zobrať lieky. Aj takú funkciu niektoré inteligentné teplomery majú. Ženy zase ocenia bazálny a ovulačný teplomer s možnosťou prepojenia s aplikáciou menštruačného kalendára a predvídanie plodných a neplodných dní.

Inteligentný teplomer

Inteligentný tlakomer môže ihneď po meraní odovzdať výsledky vášmu lekárovi

Máte problémy s tlakom? Inteligentné tlakomery ho budú strážiť za vás. A vďaka prepojeniu s mobilnou aplikáciou už si nikdy nebudete musieť pamätať, kedy ste si merali tlak a aké hodnoty vám vyšli. Váš lekár vám nebude robiť diagnózu len z odhadov, ale zo skutočných dát.

Inteligentný glukomer meria rýchlo a presne

Cukrovkári, čiže diabetici, si nemôžu vynachváliť inteligentné glukomery, ktoré majú nielen moderný dizajn, ale presne a rýchlo merajú. Po prepojení s mobilnou aplikáciou dokážu ihneď zasielať výsledky merania lekári a zaznamenávať údaje v cukrovkárskom denníku. Niektoré navyše strážia aj čas na inzulín alebo iné lieky.

Inteligentný oxymeter nasadíte jednoducho na prst a zmeriate hodnotu kyslíka v krvi

Astmatici a ľudia s problémami s dýchaním často využívajú inteligentné oxymetre, ktoré merajú nasýtenie krvi kyslíkom a tepovú frekvenciu neinvazívne na prste. Inteligentný oxymeter je navyše prepojiteľný s mobilným telefónom, v ktorom pomocou aplikácie môžete sledovať štatistiky denného aj nočného rytmu.

4,1 10×
iHealth View BP7s
Tlakomer na zápästie, automatické zapnutie, detekcia arytmie, dotykové ovládanie, grafické znázornenie tlaku, kontrola správnej polohy merania, led displej, oscilometrická metóda merania, pamäť a zdieľanie nameraných dát so smartfónom, dĺžka manžety 22 cm, presnosť merania pulzu 5 %, presnosť merania tlaku 3 mmHg, pripojenie Bluetooth, kompatibilný s Android a iOS
79,90 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EAIH010f2
Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií