Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice AD homeoffice

Ako si vybrať mlynček na kávu

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Mlynčeky na kávu sú nepostrádateľným príslušenstvom pre milovníkov kávy, pretože len mletím tesne pred prípravou zaistíte tú správnu chuť výsledného nápoja. Vyrábajú sa klasické ručné a moderné elektrické mlynčeky. Ktorý typ je vhodnejší na prípravu väčšieho množstva kávy? A na čo si pri ich výbere dať pozor, aby sa káva nespaľovala?

Jak vybrat mlýnek na kávu
Odpovedzte si na nasledujúce otázky
  1. Koľko šálok kávy denne vypijete?
  2. Máte radi hrubé alebo skôr jemné mletie kávy?
  3. Znamená pre vás káva len dávku kofeínu, alebo aj osobný rituál?
  4. Koľko peňazí ste ochotní za mlynček zaplatiť?

Dôležité parametre mlynčekov na kávu

Mlecí mechanizmus

Kávové mlynčeky s trieštivými nožmi – sú najčastejšie oceľové, ale občas tiež keramické. Používajú sa pri lacnejších mlynčekoch na kávu, kedy sú kávové zrná porezané na nerovnomerné kúsočky. Problém je v tom, že trieštivé nože pri vysokých otáčkach môžu kávu spáliť, a tým pokaziť jej chuť a arómu. Výhodou je ich dlhá životnosť, ľahká údržba a univerzálnejšie použitie. Mlieť teda môžu aj iné potraviny ako len kávu.

Mlecie kamene – rozdeľujú sa na ploché a kónické. Oba typy rozomelú kávu rovnomerne, čím pomáhajú uvoľneniu väčšieho množstva éterických olejov z kávových zŕn. Kónické kamene majú navyše dlhšiu životnosť a menej sa zahrievajú. Vďaka technológii mlecích kameňov kávové zrná nespálite a svoju kávu si maximálne vychutnáte. Ich nevýhodou oproti trieštivým nožom je ale jednostranné použitie a náročnejšia údržba.

Stupne hrubosti mletia kávy

V prípade elektrických mlynčekov na kávu sa často udávajú stupne hrubosti mletia. Stupnica môže mať rôzne hodnoty v závislosti na type daného mlynčeka, napr. 1 – 20, alebo 1 – 60. Čím väčšie rozpätie, tým väčšia možnosť výberu požadovanej hrubosti/jemnosti.

V prípade mlynčekov ručných sa hrubosť mletia nastavuje manuálne pomocou pritiahnutia alebo odtiahnutia mlecích kameňov.

Veľkosť zásobníka

Udáva objem kávových zŕn v gramoch, ktoré možno do zásobníka v kávomlynčeku naraz vsypať.

30 až 80 gramov – malé mlynčeky vhodné na prípravu jednej až dvoch šálok denne

80 až 250 gramov – stredné mlynčeky, ktoré zvládnu namlieť kávu približne pre 2 – 3 šálky denne

Nad 250 gramov – veľké mlynčeky, ktoré si poradia aj s tromi a viac šálkami denne. Vhodné, ak často pijete kávu alebo mávate početnejšie návštevy.

Typy mlynčekov na kávu

Mlynček na kávu

Ručné mlynčeky na kávu

  • Vhodné na prípravu 4 šálok kávy denne
  • Hodia sa na hrubšie mletie kávy
  • Sú súčasťou kávového rituálu
  • Jednoduché nastavenie hrubosti mletia
  • Rovnomerné mletie pomocou mlecích kameňov

Ručné mlynčeky na kávu zďaleka nepatria len do minulosti. Mnoho ľudí naopak oceňuje ich autentickosť a akýsi rituál pri príprave kávy. Počas mletia sa po celej miestnosti linie nádherná aróma a navyše majú dlhšiu životnosť ako elektrické mlynčeky. Ručné mlynčeky na kávu sa najčastejšie predávajú v štýlovom drevenom alebo plastovom vyhotovení a ako mlecí mechanizmus využívajú mlecie kamene. Tie kávu pri mletí nespaľujú a nekazia jej chuť. Ručné mlynčeky sa ale hodia len na prípravu asi 4 šálok denne, pretože mletie väčšieho množstva kávy už vyžaduje viac úsilia.

Výhody a nevýhody
  • Nižšia obstarávacia cena
  • Autentickosť spojená s kávovým rituálom
  • Mlecie kamene nespaľujú pri mletí kávu
  • Štýlové vyhotovenie
  • Vhodné skôr pre menšie množstvo kávy
  • Dlhší čas mletia ako pri elektrických
  • Len na hrubšie mletie kávy
Elektrický mlynček na kávu

Elektrické mlynčeky na kávu

  • Vhodné na prípravu 5 a viac šálok kávy denne
  • Možno na nich ľahko nastaviť presnú jemnosť mletia
  • Nie sú tak štýlové, ale sú rýchlejšie a pohodlnejšie

Hlavnou výhodou elektrických mlynčekov na kávu je ich rýchlosť a pohodlie. Bez problémov namelú kávu aj na päť a viac šálok denne a zvládnu teda aj rodinné návštevy, bez toho aby ste sa nadreli ručným mletím. Nie sú však tak štýlové ako ich ručné náprotivky a stoja taktiež viac peňazí. Kávu melú pomocou mlecích kameňov alebo keramických či oceľových nožov. V prípade oceľových nožov sa však niekedy stáva, že pri mletí kávu spália, a tým skazia jej chuť. Preto odporúčame elektrické mlynčeky na kávu s mlecími kameňmi, prípadne keramickými nožmi.

Výhody a nevýhody
  • Rýchlejšie a pohodlnejšie mletie
  • Vhodné na prípravu väčšieho množstva kávy
  • Moderný dizajn
  • Väčší zásobník na kávu
  • Vyššia obstarávacia cena
  • Mlynček s oceľovými nožmi môže kávu pri mletí spáliť
  • Mlynček s nožmi namelie kávu nerovnomerne

Najčastejšie otázky pri výbere mlynčeka na kávu

Prečo si mlynček na kávu kupovať?

Pretože jedine namletím kávy tesne pred prípravou nápoja zaistíte jeho optimálne chuť. Káva totiž veľmi dobre vstrebáva vzduch a vlhkosť a už po niekoľkých desiatkach minút od jej pomletia dochádza k oxidácii čiže jej zvetraniu. Tým mizne veľká časť arómy a chuti. Kávu si naplno vychutnáte, pokiaľ ju pripravíte do desiatich minút od pomletia. Po tento čas si ešte udrží svoje vlastnosti.

Ako nastaviť hrubosť mletia?

  • V prípade ručných mlynčekov sa hrubosť mletia reguluje pritiahnutím a odtiahnutím mlecích kameňov. Pritiahnutím kameňov sa káva namelie jemnejšie, ich odtiahnutím viac nahrubo.
  • Elektrické mlynčeky sa nastavujú buď pomocou páčky, alebo v prípade tých drahších na displeji.


Akú značku mlynčeka vybrať?

  • V prípade klasických ručných mlynčekov odporúčame českú značku Lodos, ktorej tradícia siaha až do roku 1923. Ponúka kvalitné drevené a nerezové ručné mlynčeky. Zo zahraničných sa oplatí vyberať napríklad japonské mlynčeky Hario, ktoré sú plastové alebo vyrobené v kombinácii dreva a kovu.
  • Ak vyberáte elektrický mlynček na kávu, chybu neurobíte s mlynčekmi De'Longhi alebo Graef. V závislosti na cene tiež dostanete viac funkcií a nastavení.


Má cenu kupovať elektrický mlynček okolo 20 eur?

Elektrické mlynčeky v tejto cenovej kategórii spravidla používajú trieštivé nože. Tie ale kávu nenamelú, skôr ju len sekajú na nepravidelné kúsky, čím vzniká káva nižšej kvality. Ak chcete mať záruku kvalitnejšej kávy, odporúčame mlynček s mlecími kameňmi.


Ako často je potrebné mlynček čistiť?

Ideálne po každom mletí kávy, inak sa môže stať, že zvyšky kávových zŕn ovplyvnia arómu a chuť ďalšej šálky. Na čistenie postačí zubná kefka, ktorou mechanizmus mlynčeka vyčistíte. Ak sa vám mlynček nechce čistiť po každom mletí, očistu vykonávajte aspoň raz týždenne. Namiesto kefky môžete použiť špeciálne čistiace tablety, ktoré sa skladajú z kukuričnej a pšeničnej múky.

Slovník pojmov – mlynčeky na kávu

Trieštivé nože

Trieštivé nože sú najčastejšie oceľové, ale občas tiež keramické. Sú používané pri lacnejších mlynčekoch na kávu, kedy sú kávové zrná porezané na nerovnomerné kúsočky.

Kónické kamene

Ide o mlecí mechanizmus, kedy sú kávové zrná rovnomerne rozomleté, čím pomáhajú k uvoľneniu viac éterických olejov z kávových zŕn.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií