Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako správne vyprať bielizeň (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Čistá bielizeň nezávisí len na správnej voľbe pracieho programu. Pozornosť by ste mali venovať aj voľbe správneho pracieho prostriedku a jeho dávkovaniu. Tak teda: ako na pranie bielizne?

Ako prať
Pätoro pre správne pranie bielizne
  • Pre rôzne druhy bielizne použite rôzne pracie prostriedky.
  • Dodržujte dávkovanie udávané na obale pracieho prostriedku.
  • Bielizeň v práčke rovnomerne rozprestrite.
  • Bubon práčky neprepĺňajte – medzi bubnom a bielizňou by mala byť medzera na šírku dlane.
  • Zvoľte správny prací program podľa informácií na ceduľke oblečenia

Otázky na pranie bielizne

Aký je rozdiel medzi pracím práškom, gélom a tabletami?

Hlavný rozdiel medzi pracím práškom, pracím gélom a pracími tabletami je v ich zložení a účinnosti v odstraňovaní škvŕn. Pracie prášky v sebe často obsahujú bielidlá a rozjasňovače, preto sú účinnejšie pri odstraňovaní nadmerne špinavej bielizne. Avšak pracie gély sa lepšie rozpúšťajú, sú teda vhodné na pranie pri nízkych teplotách a sú šetrnejšie k farbám oblečenia. Pracie tablety sú len inou podobou pracieho gélu, kedy odpadá starosť s dávkovaním pracieho prostriedku. Avšak obal pracích kapsúl sa nemusí vždy riadne rozpustiť.

Kedy a ako používať aviváž?

Používaním aviváže bude vaša bielizeň nielen voňavá, ale tiež jemná a príjemná na dotyk. Navyše pri oblečení zo syntetických vlákien zabraňuje vytváraniu elektrostatického náboja, ktorý spôsobuje, že sa látka lepí na pokožku a viac na nej zostávajú nečistoty. Avšak aviváž nie je vhodná pre všetky druhy oblečenia. Najmä v prípade športového a funkčného oblečenia sa používanie aviváže priamo neodporúča, pretože znižuje účinnosť funkčných vlastností oblečenia.

 

TIP: Alternatívu k avivážím predstavujú vône do bielizne, ktoré možno použiť aj pri praní športového oblečenia.

Ako si poradiť so škvrnami?

Na účinné odstránenie škvŕn je dôležité začať s čistením čo najskôr po ich vzniku. Ideálne je škvrnu namočiť do studenej vody a naniesť na ňu na cca 5 minút prací gél. Bielizeň netrite, inak sa špina dostane hlbšie do tkaniny. Pokiaľ nemáte možnosť škvrnu ihneď čistiť, môžete využiť špeciálne odstraňovače škvŕn, ktoré nanesiete pred praním. Odstraňovače zvyšujú efektivitu prania pri odstraňovaní škvŕn.

Ako vybieliť prádlo?

Ako vybieliť prádlo? Na bielenie prádla je možné využiť jeden z bieliacich pracích prípravkov alebo zvážiť niektorú z babských rád. Podľa nich je riešením, ako vybieliť zafarbené prádlo (prípadne zaprané), hneď niekoľko ingrediencií, ktoré nájdete takmer v každej domácnosti.

Čím vybieliť zažltnuté prádlo?

  • Citrónom: vytlačte z citróna asi 100 ml šťavy a tú rozmiešajte v nádobe naplnenej vodou. Potom v nej nechajte bielizeň odmočiť a následne ju vyperte. Citrón môžete pridať aj do práčky, a to najlepšie priamo do bubna.
  • Práškom do pečiva: prášok do pečiva môžete pri bielení bielizne použiť úplne rovnako ako citrón, teda buď pri odmáčaní bielizne, alebo priamo pri praní, prisypaním do bubna práčky.
  • Soľou a jedlou sódou: rôzne kombinácie tiež dobre fungujú. Jednou z nich je soľ a jedlá sóda. Obe prísady primiešajte do vody v pomere 1 polievková lyžica soli a 1,5 polievkovej lyžice jedlej sódy na jeden liter. Bielizeň nechajte v tomto roztoku ponorenú aspoň dvadsať minút.

Ako prať záclony?

Trápi vás otázka ako prať záslony? Pranie záclon a ich bielenie nie je žiadna veda. Dôležité je záclony pred praním zbaviť všetkých plastových a kovových prvkov, a z okna ich zložiť ideálne až tesne pred praním. Následné pranie záclon musí byť čo najšetrnejšie, aby sa jemné záclony nepokrčili.

Záclony a ručné pranie?

Dobrým a vždy šetrným spôsobom, ako vyprať záclony, je ručné pranie v umývadle. Použite prací prostriedok na jemnú bielizeň, pričom správne množstvo nájdete na obale. Voda by mala byť len vlažná. Potom postupujte rovnako ako pri bežnom ručnom praní: záclony nechajte chvíľu odmočiť, potom ich dôkladne preperte a na záver ešte vyplákajte v umývadle s čistou vodou. Žmýkajte len šetrne a hneď po praní záclony zaveste späť do okna.

Ako prať záclony v práčke?

Ak sa rozhodnete prať záclony v práčke, mali by ste zvoliť najšetrnejší možný režim s nízkou teplotou prania (30 °C). Pozrite sa, či má vaša práčka špeciálny režim na pranie záclon. Ak áno, využite ho. Do práčky vkladajte len malé množstvo – ideálne záclony iba z jedného okna. Záclony vložené do bubna by nikdy nemali presahovať polovicu jeho výšky.

Záclony v práčke buď nikdy nežmýkajte, alebo ich len krátko odstreďte na najnižšie možné otáčky. Ihneď po dokončení prania ich zaveste na okná, kde sa vysušia a vlastnou váhou tiež vyžehlia.

Ako vybieliť záclony?

Pri bielení záclon pomôžu rovnaké rady ako pri bielení ostatného prádla. Tak teda: čím vybieliť záclony? Citrónom, práškom do pečiva alebo soľou a jedlou sódou. Ako na to, sa dočítate pod otázkou Ako vybieliť prádlo?, ktorú nájdete vyššie v tomto článku.

Ako prať biele prádlo?

Pri praní bielej bielizne môžete využiť aj vyššie teploty prania (60 °C a viac), avšak iba v prípade bavlnených materiálov. V prípade syntetických materiálov určite neprekračujte teplotu 40 °C. Použite prací prostriedok na bielu bielizeň a žmýkanie nastavte podľa typu materiálu. Jemné materiály (napríklad satén a hodváb) nežmýkajte buď vôbec, alebo na nízke otáčky. Vysokým otáčkam odstreďovania sa vyhnite aj v prípade vlnených a bavlnených svetrov. Vždy je najdôležitejšie riadiť sa pracími symbolmi na oblečení.

Ako na pranie čiernej bielizne?

Aj pranie čiernej bielizne vyžaduje zvláštny prístup. Prvým krokom k tomu, aby si zachovala svoju farbu, je prať len čiernu bielizeň s čiernou (zafarbené prádlo nie je po vybratí z práčky príjemným prekvapením). Následne je dôležité využiť prací prostriedok určený špeciálne na čiernu bielizeň. Stačí prať na 30 – 40 °C a žmýkať podľa konkrétneho materiálu. Čiernu bielizeň je lepšie nesušiť na priamom slnku, takže buď v tieni, doma, alebo v sušičke.

Ako prať páperovú bundu?

Pokiaľ máte overené, že je bunda skutočne z peria, a nie z umelého materiálu, môžete ju vyprať doma v práčke. Použite špeciálny prací prostriedok na perie, ktorý využijete aj pri praní perín a vankúšov. Pri praní páperovej bundy v práčke nastavte len nízku teplotu (30 °C) a mierny režim. Bundu perte samostatne. Potom ju vložte do sušičky, ideálne spoločne s loptičkami na sušenie, a využite režim na perie.

Ak sa vám nechce nič z toho riešiť doma, spôsob, ako vyprať páperovú bundu, predstavuje tiež jej odnesenie do čistiarne odevov. Za to ale zaplatíte niekoľko desiatok eur, takže ak máte k dispozícii hoci len bežnú práčku a bežnú sušičku, určite sa domáce pranie páperovej bundy oplatí.

Ako na pranie perín v práčke?

Rovnako ako pri oblečení, aj pri praní vankúšov a perín je dôležité postupovať podľa pokynov výrobcu, ktoré nájdete na prišitej ceduľke. Perinu vždy perieme bez obliečky a pred vložením do práčky skontrolujeme, že nikde nie je pretrhnutá.

Ako prať periny v práčke?

Periny a vankúše perte pri 30 °C na mierny režim, vždy len po jednom kuse a využite špeciálny prací prípravok na perie. Do sušičky potom perinu vložte spoločne s loptičkami na sušenie, ktoré zaistia rovnomerné rozmiestnenie peria vnútri periny. Niekoľkokrát počas sušiaceho programu perinu zo sušičky vyberte a poriadne ju pretrepte. Ak sušičku nemáte, sušte perinu ideálne doma alebo vonku v tieni a na mieste, kde sa do nej nemôže dostať peľ ani roztoče.

Ako prať oblečenie pre novorodencov a bábätká?

Pranie detskej bielizne, najmä oblečenia pre novorodencov, vyžaduje špeciálny prístup. Základom je vysoká teplota nutná pre záhubu choroboplodných zárodkov, aby tak bola zaistená aj dezinfekcia prádla. Pre novorodencov preto perte aspoň pri 60 °C. To by nemalo predstavovať problém, pretože bábätká by aj tak mali mať bavlnené oblečenie, ktoré je šetrnejšie k ich citlivej pokožke. Oblečenie pre malé deti môžete vysušiť v sušičke a pre ďalšie zmäkčenie a dezinfekciu ešte vyžehliť. Ak sa pýtate, ako prať uteráky, v záujme dezinfekcie môžete pri 60 °C praktizovať aj pranie uterákov.

V čom prať pre bábätká:

Práve pretože je detská pokožka tenká a citlivá, najlepšou odpoveďou na otázku, v čom prať pre novorodenca, sú gély určené na pranie detskej bielizne. Pri použití bežného pracieho prášku by mohlo bábätko reagovať vyrážkami či alergiami. Minimálne do prvých narodenín sa vyvarujte aviváži – ako náhradu môžete použiť 50 ml octu (opäť môžete tento postup použiť aj pri starostlivosti o uteráky, pranie uterákov s octom nie je ničím výnimočným).

Pranie látkových plienok:

Rovnako ako pri praní ostatného oblečenia pre bábätká, aj pri praní plienok stačí použiť režim s teplotou 60 °C. Pokiaľ ale plienky po vypraní zapáchajú alebo vaše bábätko trpí hnačkovým ochorením, perte plienky v práčke na 90 °C. Práčku nepreplňujte a vždy použite najdlhší možný program. Pred praním nezabudnite z plienok vytrieť detskú stolicu.

Ako na pranie spodnej bielizne?

Spodná bielizeň býva jemná, čomu by mala zodpovedať aj voľba pracieho prostriedku, nastavenie teploty aj žmýkanie. Perte na 30 – 40 °C s nízkymi otáčkami. Použite prací gél na spodnú bielizeň a vyvarujte sa aviváže, prípadne použite len malé množstvo. Tento postup môžete aplikovať v prípade pánskych trenírok a dámskych nohavičiek z hrubšieho materiálu. Veľmi jemné nohavičky perte skôr ako podprsenky.

Pranie podprseniek a jemných nohavičiek

V práčke radšej perte na 30 °C alebo sa ujmite ručného prania. Pri praní v práčke používajte vrecúško na pranie a v tomto prípade na aviváž úplne zabudnite. Potom nechajte podprsenku či nohavičky usušiť na sušiaku – určite ich nedávajte do sušičky.

Ako prať termobielizeň?

Pri funkčnej bielizni a termobielizni je veľmi dôležité sledovať inštrukcie od výrobcu. Následkom nevhodného prania by mohla byť strata vlastností materiálu. Všeobecne ale termobielizeň perieme maximálne pri 40 °C a v šetrnejšom programe. Opäť sa vyhnite aviváži a bielizeň radšej perte naruby so zapnutými zipsami. Nesušte v sušičke.

Pracie prostriedky
  • Pre voňavú bielizeň bez škvŕn

Užitočné informácie

Prací prostriedok
Výber pracieho prostriedku a jeho dávkovanie

Pri pracích prostriedkoch si môžeme vyberať medzi klasickým pracím práškom, pracím gélom alebo pracími kapsulami. Aký je medzi nimi rozdiel?

Prací prášok je klasický prací prostriedok. Je veľmi účinný v odstraňovaní škvŕn. Prací prášok tiež obsahuje bieliace zložky, vďaka ktorým je ideálny na pranie bielej bielizne. Avšak bieliace zložky v prášku spôsobujú vymývanie farieb pri farebnom oblečení. Pri nižších teplotách má prací prášok horšiu rozpustnosť.

Prací gél predstavuje alternatívu ku klasickému praciemu prášku. Vďaka svojej tekutej konzistencii je ľahko rozpustný vo vode aj pri nízkych teplotách. Od pracieho prášku sa líši aj zložením. Namiesto bieliacich zložiek obsahuje iba rozjasňovače. Je teda šetrnejší k farbám na oblečení, avšak nie je tak účinný v odstraňovaní zaschnutých škvŕn.

Pracie kapsuly sú v podstate dávkovaný prací gél. Vďaka tomu je dávkovanie pracieho prostriedku ľahšie. Navyše je obsah v kapsuliach oproti praciemu gélu koncentrovanejší, teda na vypranie je potrebné nižšie množstvo pracieho prostriedku. Pracie kapsuly sú vďaka svojmu zloženiu šetrnejšie k farebnému oblečeniu oproti klasickému prášku na pranie. Avšak pri praní na nižšiu teplotu sa môže obal kapsúl horšie rozpúšťať.


Pracie prostriedky je však nutné vyberať nielen s ohľadom na ich zloženie, ale aj s ohľadom na ich určenie. Rôzne druhy bielizne vyžadujú rôzne pracie prostriedky. Univerzálne pracie prostriedky v sebe často obsahujú zosvetľovače, ktoré sú vhodné na bielu bielizeň, avšak pri farebnej a tmavej bielizni dochádza k rýchlejšiemu blednutiu farieb. Preto je vhodné používať pracie prostriedky zvlášť na bielu, na farebnú a tmavú bielizeň Okrem toho môžete využiť aj ďalšie prostriedky určené na pranie vlneného oblečenia či jemnej bielizne.


Dávkovanie pracieho prášku a gélu sa líši, preto je dobré si pred použitím prečítať návod na obale pracieho prostriedku. Ak to s pracím prostriedkom preženiete, môžu jeho zvyšky zostať v bielizni. Naopak malé množstvo neodstráni škvrny z oblečenia dostatočne efektívne. Dávkovanie pracieho prostriedku závisí na miere zašpinenia bielizne, tvrdosti vody a množstva bielizne.




Pranie
Aký program zvoliť na pranie?

S voľbou správneho pracieho programu vám pomôžu symboly na ceduľkách oblečenia. S ich pomocou zistíte nielen materiál oblečenia, ale aj odporúčanú teplotu prania a mieru odstreďovania. Ak sa rozhodnete po praní vložiť bielizeň do sušičky, buďte tiež obozretní a vždy sledujete označenie sušičky na bielizni. Pre lepšiu orientáciu v jednotlivých symboloch využite obrázky nižšie.


Symbol pre zákaz prania

Bielizeň označenú týmto symbolom nemožno prať v práčke. Dôvodom môže byť citlivosť bielizne na čistenie vodou či nadmerná veľkosť oblečenia na pranie v práčke.

Symbol pre ručné pranie

Takto označenú bielizeň možno prať len v ruke pri maximálnej teplote 40 °C. Bielizeň namočte do vody s rozpusteným pracím prostriedkom a nechajte odmočiť. Oblečenie so symbolom ručného prania nedrhnite, nenaťahujte ani nežmýkajte.

Symbol pre teplotu prania a prací program

Symbol vaničky je symbolom pre pranie bielizne v práčke. Číslo vo vaničke označuje maximálnu teplotu prania. Podčiarknutie potom označuje jemné pranie. Pri voľbe pracieho programu je nutné nastaviť mierne plákanie a odstreďovanie. Čím viac je symbol podčiarknutý, tým jemnejšie pranie je potrebné zvoliť.

Symbol pre bielenie bielizne

Na oblečenie označené symbolom trojuholníka je možné používať bielidlá. Šrafovaný trojuholník povoľuje pri bielení použiť oxygénové bielidlá. Symbol preškrtnutého potom zakazuje používanie akýchkoľvek chemických bielidiel.

Symbol pre profesionálne čistenie

Tento symbol je dôležitý predovšetkým pre profesionálne čistiarne. Písmená v koliesku poskytujú čistiarňam informáciu o tom, aké čistiace prostriedky možno použiť.

Typ prádla
Pranie podľa druhu oblečenia

Pri väčšine bielizne si vystačíte s pracím prostriedkom na bielu či farebnú bielizeň s teplotou 30 °C. Avšak niektorým druhom oblečenia je dobré venovať väčšiu pozornosť.

Vlna a jemná bielizeň

Pre tieto materiály je klasický prací prostriedok príliš zásaditý, a tak môže dôjsť k poškodeniu vlákien. Preto je vhodné pri praní týchto materiálov používať priamo pre ne určené pracie prostriedky, ktoré majú upravené zloženie. Tieto materiály perte pri nízkych teplotách. Odporúča sa používať aj aviváž pre ešte jemnejší efekt.

TIP: Podprsenky alebo oblečenie s flitrami, zipsami a korálikmi perte vo vrecúškach na pranie jemného oblečenia. Zamedzíte tak ich poškodeniu.


Funkčné a športové oblečenie

Pri praní športového či funkčného oblečenia starostlivo dodržiavajte pokyny výrobcu. Vyvarujte sa používaniu bežných pracích práškov a aviváže. Na športové oblečenie používajte len prípravky určené priamo naň. Len tak budete mať istotu, že si funkčné oblečenie uchová svoje vlastnosti. Pri praní zvoľte jemný program.



Ako odstrániť škvrny
Ako si poradiť so škvrnami

Všeobecne platí, že škvrnu je potrebné začať čistiť čo najskôr po jej vzniku. Avšak pre správne odstránenie škvrny je potrebné poznať jej pôvod. Existujú 2 druhy škvŕn, na ktoré platia rôzne postupy čistenia.

Bieliteľné škvrny

Ide o škvrny rastlinného pôvodu (z ovocia, kávy, trávy atď.), ktoré sú rozpustné vo vode. Na ich odstránenie by malo stačiť včasné namočenie a následné vypranie v práčke. Pre väčší prací efekt je dobré podľa miery zašpinenia pridať väčšie množstvo pracieho prostriedku.


Nebieliteľné škvrny

Tieto škvrny sú tiež prírodného charakteru, ale sú ťažko rozpustné alebo nerozpustné vo vode. Preto je potrebné okrem vyprania použiť aj špeciálne prípravky na ich odstránenie. Tu je pár tipov na odstránenie najčastejších škvŕn:

Make-up: Škvrnu namočte a naneste prací gel, prípadne špeciálny odstraňovač škvŕn a dajte vyprať ako nadmerne zašpinenú bielizeň.


Pot: Na škvrny od potu pomáha potrieť postihnuté miesta kyselinou citrónovou, vyplákať a následne dať vyprať v zodpovedajúcom pracom prostriedku.


Maslo/krém: Na škvrnu naneste špeciálny odstraňovač škvŕn a následne bielizeň vyperte ako nadmerne zašpinenú bielizeň. Mastné škvrny ale môžu byť odolnejšie, preto je potrebné niekedy bielizeň vyprať viackrát.

Na mastné škvrny možno použiť aj umývací prostriedok, ktorý má odmasťovací účinok.


Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií