AD elektro AD elektro

Ako vybrať šípky

Zobraziť katalóg

Šípky sú obľúbená hra, ktorá sa hrá nielen v krčmách, ale aj na profesionálnej úrovni. Ako ale správne vybrať šípky, aby sa vám dobre držali a triafali ste neomylne všetky políčka na terči? Dozviete sa, z čoho sa dnešná šípka skladá, aké materiály sú pre jednotlivé časti najvhodnejšie a pridáme tiež pravidlá hry a tipy pre hru šípok.

Šípky

Šípky

  • Existujú šípky na sisalové a elektronické terče
  • Najkvalitnejšie sú volfrámové šípky
  • Najlacnejšie sú naopak mosadzné
Šípky

Z čoho sa skladá dnešná šípka?

Z hrotu (tip), tela (barrel), násadky (shaft) a letky (flight).

Časti šípky

Čo je dôležité pri výbere šípky?

Materiál
Materiál hrotu

Podľa hrotu ľahko spoznáte, či ide o klasickú alebo modernú šípku.

Oceľové hroty (steeltip) – používajú sa pri klasických špíkach a terčoch, občas je nutné ich prebrúsiť, pretože sa po čase otupia.

Plastové hroty (softip) – používajú sa s elektronickými terčami. Šípky s týmito hrotmi sú opatrené závitmi, takže hroty je možné v prípade poškodenia vymeniť.


Tip: Vyrábajú sa aj šípky s výmennými oceľovými hrotmi, s ktorými hráči môžu hrať na oba typy terčov.

Šipky
Materiál tela

Žiaduce sú ťažšie materiály, pretože šípky sú potom vzhľadom na svoj objem štíhle. Na malo priestore terča sa ich zmestí viac, čo vám umožní lepšie skórovať.

Mosadz
Mosadz je 2× ľahší materiál ako volfrám, preto sú mosadzné šípky vzhľadom na svoju hmotnosť pomerne veľké a na terči zaberajú viac miesta. To ale v začiatkoch nevadí, a preto sú mosadzné šípky vhodné aj pre začiatočníkov a amatérskych hráčov. Sú tiež zo všetkých typov šípok najlacnejšie.

Zliatina niklu a striebra
Táto zliatina má vyššiu mernú tvrdosť aj hmotnosť ako mosadz, a takých šípok sa na malom priestore už vojde viac. Sú drahšie ako šípky z niklu a striebra, ale lacnejšie ako volfrámové šípky. Odporúčame ich teda pre príležitostných hráčov, ktorí nechcú robustné mosadzné šípky, ale zároveň sa nechystajú veľa utrácať za pomerne drahé volfrámové.

Zliatina volfrámu a niklu
Volfrám je ušľachtilejší a ťažší materiál než mosadz, volfrámové šípky sú preto pri rovnakej hmotnosti štíhlejšie ako mosadzné. Umožňujú oveľa lepší zásah vysokých hodnôt viacerými šípkami, napríklad obľúbené políčko 3 × 3 × 20 = 180 bodov. Tieto šípky sa vyrábajú s rôznym podielom volfrámu, napríklad 70 %, 80 %, 90 % alebo 95 %. Čím viac ho šípka obsahuje, tým je kvalitnejšia, štíhlejšia, ale aj drahšia. Tieto šípky si vyberajú najnáročnejší hráči, ktorí sa hre šípok často venujú a nevadia im vyššie investície nad 30 € (ale aj niekoľko stoviek eur) za jednu šípku.

Materiál tela šípky

Hmotnosť
Hmotnosť tela

Vo väčšine prípadov platí, že čím ťažšia je šípka, tým lepšie sa vedie. Každému ale vyhovuje iná hmotnosť, preto neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, ktorá hmotnosť je najlepšia.

Klasické šípky – 16 až 28 gramov, najbežnejšia hmotnosť je 22 gramov. V menšej miere sa ale môžete stretnúť aj so šípkami s hmotnosťou do 40 gramov.

Šípky na elektronické terče – 12 až 18 gramov. Najviac hráčom vyhovujú šípky s hmotnosťou 16 gramov.


Tip: Povrch a tvar sa pri jednotlivých šípok líši. Niektoré telá sú hladké, iné vsádzajú na drsný povrch. Každému vyhovuje niečo iné a opäť nemožno jednoznačne určiť, ktorý povrch je lepší.

Materiál
Materiál násadky

Plast
Najrozšírenejší a najlacnejší materiál. Plastové násadky sa ale pomerne často lámu.

Hliník
Hliníkové násadky sú spoľahlivejšie ako plastové, ale pri dlhšom hraní a dopade na tvrdý povrch sa môžu pokriviť.

Titan
Najpevnejší, zároveň sú titánové násadky aj najdrahšie. Nájdete ich pri najkvalitnejších šípkach.

Délka
Dĺžka násadky

Extra short (extra krátka) – 28 mm

Short (krátka) – 35 až 38 mm

Medium (stredná) – 48 až 50 mm. Stredná dĺžka šípky je najrozšírenejšia.

Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá dĺžka násadky je lepšia alebo horšia. Záleží len na vašom štýle a preferenciách.

Letka
Materiál letky

Letka je tiež dôležitou súčasťou šípky. Vyrába sa z plastu, polyesteru, nylonu alebo papiera. Keďže po čase dochádza k štiepeniu alebo inému poškodeniu letky, majte vždy radšej pri sebe náhradnú.


Tip: Letky sa vyrábajú v mnohých tvaroch a dizajnoch, takže si môžete vybrať takú, ktorá vám padne do oka.

Časté otázky pri výbere šípok

Ako zavesiť terč?

Terč umiestnite tak, aby bol jeho stred vo výške 173 cm. Rovina vzdialenejšieho konca štartovacej lišty (ktorá by správne mala byť vyvýšená) by mala byť od roviny terča vzdialená 237 cm.

Umiestnenie terča

Aké sú pravidlá hry šípky?

Podľa pravidiel vám na hru šípok postačí priestranná miestnosť, terč a šípky. Postoj pri hre nie je pravidlami nijako určený, preto si ho môžete prispôsobiť svojim potrebám. Väčšina hráčov šípok však hrá tak, že sa odhodová ruka zhoduje s nohou, ktorá stojí na čiare. Ak hádžete teda pravou rukou, bežné je, aby ste na štartovacej čiare (pred lištou) stáli pravou nohou.

Jedna hra šípok sa volá leg. Hra obsahuje niekoľko kôl a hráči v nich hádžu s tromi šípkami, vždy každú zvlášť. Zvíťazí ten hráč, ktorý splní podmienky hry.

Existuje niekoľko hier, obľúbené sú napríklad hry X01 (najčastejšie 301, 501, 701). Na začiatku hry má každý hráč napríklad 501 bodov  az nich sa mu odpočíta vždy súčet bodov zo všetkých troch šípok v každom kole. Cieľom hry je čo najskôr dosiahnuť nulu, preto sa hráči snažia triafať napríklad políčka 3 × 3 × 20 (180 bodov). Ak jednému z hráčov ostáva napríklad 19 bodov a hodí 20 bodov, ide do tzv. záporu. Hod sa nepočíta a hádže súper.

Slovník pojmov – šípky
Barrel

Anglický názov pre telíčko šípky. Vyrába sa z mosadze a zliatiny volfrámu a niklu. Mosadzné šípky sú najlacnejšie, ale vzhľadom na svoju hmotnosť aj najväčšie. Najkvalitnejšie sú také šípky, ktoré obsahujú vysoké percento volfrámu. Sú štíhle a zmestia sa aj do malých políčok, aby ste mohli nazbierať čo najviac bodov. Ďalšou súčasťou šípky sú hrot, násadka a letka.

Shaft

Anglický názov pre násadku šípky. Táto časť sa nachádza medzi telom a letkou. Násadky sa vyrábajú z plastu, hliníka a titánu. Plastové sú najmenej kvalitné, titánové najviac. Ďalšou časťou šípky je hrot, telíčko a letka.

Sisalový terč

Klasický terč zo sisalu z exotickej rastliny Agave sisalana pestovanej v Afrike, Ázii alebo Mexiku. Po zabodnutí šípky dochádza k roztiahnutiu a po vytiahnutí šípky k opätovnému zatiahnutie sisalu. Sisalový terč sa používa so šípkami s oceľovými hrotmi, pri tréningoch je možné využívať aj plastové hroty. Jeho výhodou je, že po opotrebovaní určitého výseku, napríklad políčka s hodnotou 20, ho možno pootočiť.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií