AD elektro Star Wars

Ako vybrať slúchadlá s mikrofónom

Zobraziť katalóg

Slúchadlá s mikrofónom slúžia na komunikáciu, či už pri hraní hier alebo volanie cez internet. Využívajú sa teda pri počítači či notebooku, ale aj v spojení s mobilným telefónom. Niektoré modely majú tlačidlá na príjem hovorov.

Muž so slúchadlami s mikrofónom hrajúci videohru

Slúchadlá s mikrofónom

  • Na komunikáciu
  • Niekoľko typov mikrofónov
  • Vhodné aj na cesty k telefónu
Slúchadlá s mikrofónom

Čo je dôležité pri výbere slúchadiel s mikrofónom?


Mikrofón

Mikrofón

Slúchadlá sa vyrábajú so smerovými, alebo všesmerovými mikrofónmi. Smerové mikrofóny snímajú zvuk iba z jedného smeru, čím účinne redukujú okolitý hluk. Týmto typom sú vybavené herné a kancelárske slúchadlá cez uši, odporúčame ho teda na turnaje v počítačových hrách a do call centier. Naopak, všesmerové mikrofóny detegujú zvuk zo všetkých strán, horšie teda odbúravajú okolitý hluk. S týmto typom sa stretnete v prípade slúchadiel do uší alebo lacnejších slúchadiel cez hlavu.

Mikrofóny sa tiež líšia konštrukciou. Sklápacie a vysúvacie mikrofóny majú výhodu v tom, že ich je možné pri nepoužívaní sklopiť či zasunúť. Odnímateľné dokonca môžete odložiť, aby neprekážali. S mikrofónom na kábli sa stretnete v prípade kôstok a štupľov.

Vyhotovenie

Vyhotovenie

Slúchadlá na uši
Pri týchto slúchadlách sa náušníky ukladajú na uši. Sú drobnejšie, ale nie tak pohodlné, ako cenovo porovnateľnejšie slúchadlá okolo uší. Vhodné sú na počúvanie na cestách aj doma.


Slúchadlá okolo uší
Náušníky obopnú vaše uši a sú pohodlné aj pri dlhšom počúvaní. Pre niekoho môžu byť nevýhodou o niečo väčšie rozmery, než pri slúchadlách na uši. Z toho dôvodu sa niektoré modely hodia skôr na domáce počúvanie.

Oba vyššie uvedené typy slúchadiel sú spojené čalúneným hlavovým mostom zo železa alebo z ocele, v prípade lacných slúchadiel z plastu.


Pokiaľ vyžadujete drobné vyhotovenie, lepšie vám budú vyhovovať kôstky alebo štuple. Kôstky sa umiestňujú do ušnice tesne pred zvukovod a ich kvalita zvuku veľmi záleží od toho, ako vám sadnú a ako budú tesniť. Štuple sa zasúvajú priamo do sluchovodu a dodávajú sa spravidla s výmennými nadstavcami rôznych veľkostí, teda lepšie držia v uchu.



Tip: Kôstky aj štuple sú s hudobným prehrávačom spojené káblom. Ak však vlastníte iPhone a chcete k nemu bezdrôtové kôstky, odporúčame Apple AirPods. Sú inteligentné a spoznajú, kedy hovoríte a že ich máte v ušiach. Keď ich vyberiete, pozastavia prehrávanie.


Slúchadlá na uši Na uši
Slúchadlá okolo ušíOkolo uší
Slúchadlá na uši Tylný most
Kôstky Kôstky
Štuple Štuple
Konštrukcia

Konštrukcia

Typ konštrukcie má vplyv na kvalitu reprodukcie a mieru tlmenia zvuku smerom von aj dovnútra.

Slúchadlá s otvorenou konštrukciou sa vyznačujú vernejšou reprodukciou hudby s nižšou mierou skreslenia, viac ale prepúšťajú zvuk von zo slúchadiel. Pri vysokej hlasitosti vás teda okolie môže viac rušiť a zároveň vy viac budete počuť ostatných ľudí v miestnosti.


Uzatvorená konštrukcia sa hodí aj na počúvanie na rušnej ulici, pretože účinnejšie tlmí okolitý hluk. Zároveň vy budete menej rušiť okolie. Kvôli lepšej izolácii však zvuk nemá možnosť šírenia do voľného priestoru, ale sa odrazí. To má v prípade lacných slúchadiel niekedy za následok nevyrovnané zvukové podanie a tiež menej basov z dôvodu obmedzeného vychýlenia membrány.


Kompromisom medzi otvorenými a uzatvorenými slúchadlami je polouzatvorená konštrukcia. Čiastočne tlmí okolitý hluk a zase okolie bude do istej miery počuť vašu hudbu.


Tip: Ak je pre vás izolácia od okolitého hluku dôležitá, najlepšie vám poslúžia drahšie slúchadlá s uzatvorenou konštrukciou. Ich výhodou je tiež kvalitnejšia zvuková reprodukcia.

Frekvenčný rozsah

Frekvenčný rozsah

Čím väčší frekvenčný rozsah (uvádza sa v Hertzoch, Hz) slúchadlá majú, tým majú lepšie predpoklady na kvalitnejší zvuk. Ide ale skôr o orientačný údaj, pretože mnoho výrobcov testuje svoje modely pri hodnotách útlmu +/-10 a viac dB (správne by mala byť tolerancia +/-3 dB), alebo neuvádzajú hodnoty útlmu vôbec.

Citlivosť

Citlivosť

Čím vyššia citlivosť (uvádza sa v dB/Wm), tým kvalitnejšia reprodukcia zvukového signálu. Vyššia hodnota znamená aj väčšiu hlasitosť. Pre MP3 prehrávače a ďalšie zariadenia s nízkym výstupným výkonom odporúčame slúchadlá s citlivosťou nad 100 dB/mW a impedanciou do 80 Ohmov. 

Impedancia

Impedancia

Impedancia má spoločne s citlivosťou vplyv na to, aké hlasné budú slúchadlá. S nižšou impedanciou budú, zjednodušene povedané, hrať hlasno, ale horšie ako s vyššou impedanciou. Z dôvodu nižšej spotreby sa také slúchadlá hodia aj pre mobilný telefón, tablet MP3 prehrávač a podobne.

Připojení

Pripojenie

Káblové pripojenie je spoľahlivejšie, pretože pri prenose signálu nedochádza k strate kvality. Káblové slúchadlá hrajú lepšie, než rovnako drahé bezdrôtové slúchadlá, nevýhodou je menšia voľnosť a väčšia pravdepodobnosť zamotávania kábla. Najčastejšie sú zakončené konektorom jack 3,5 mm alebo USB. Pozor na slúchadlá so 6,3 mm konektorom. Bez redukcie ich k väčšine počítačov nepripojíte. Drôtové slúchadlá zvoľte, ak je pre vás dôležitejšia kvalita reprodukcie ako pohodlie.

Naopak, veľkou výhodou bezdrôtových slúchadiel je voľnosť pohybu. V ich prípade však dochádza k strate signálu. Výnimkou sú modely podporujúce kodeky AptX a AAC, tie sú ale drahšie. K notebooku aj stolnému počítaču pripojíte väčšinu rádiofrekvenčných slúchadiel. Pozor si dajte skôr na Bluetooth slúchadlá. Na prepojenie vyžadujú, aby bol touto technológiou vybavený aj váš notebook, stolný počítač, prípadne iné zariadenie, z ktorého budete chcieť prehrávať hudbu.


Tip: Slúchadlá s dvoma jack konektormi možno inteligentným telefónomtabletom a notebookom s jedným jack konektorom pripojiť len pomocou redukcie.

Délka přívodního kabelu

Dĺžka prívodného kábla

Pohybuje sa v rozmedzí od niekoľkých desiatok cm až po 6 metrov. Pri častom cestovaní oceníte kábel do 1,5 m, pri počítači sú vhodné 1,5 – 2 m a v prípade, že chcete väčšiu voľnosť, voľte kábel dlhší ako 2 m.

Slovník pojmov – slúchadlá

Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. Náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek a zajišťuje jejich přiléhání k uším. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Impedancia

Elektrický parameter, ktorý vyjadruje odpor obvodov v slúchadlách. Udáva sa v ohmoch. Slúchadlá s menšou impedanciou (do 100 Ohm) majú vyššiu hlasitosť (dôležité pri prenosných prehrávačoch), ale väčšie skreslenie. Väčšia impedancia (250-600 Ohm) sa prejaví nižšou hlasitosťou a menším skreslením.

Ďalšie pojmy
Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií