Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Na vyzdvihnutie Vami objednaného tovaru sú naše pobočky otvorené podľa otváracej doby pobočky.
Mimoriadna situácia môže ovplyvniť čas doručenia. Na doručení všetkých objednávok intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.
Levé ucho - bezpečné a spoľahlivé nákupy Čistý vzduchu bez virů

Ako vybrať sušičku

Zobraziť katalóg

Štandardná, alebo úzka? Aké rozmery, kapacitu, energetickú triedu by mať správna sušička? Čo je to funkcia odloženého štartu? A sú nejaké parametre, podľa ktorých sa vyberá ideálna sušička prádla? Poradíme vám, podľa čoho si zvoliť sušičku do vašej domácnosti.

Štandardná, alebo úzka? Aké rozmery, kapacitu, energetickú triedu by mala správna sušička prádla mať? Čo to je funkcia odloženého štartu? A sú nejaké parametre, podľa ktorých sa vyberá ideálna sušička bielizne? Poradíme Vám, podľa čoho a ako vybrať sušičku prádla do vašej domácnosti.

Ako vybrať sušičku

Niekoľko tipov pri výbere sušičky

 1. Dôležité sú predovšetkým jej rozmery, ktoré predpokladajú typ plnenia, energetická náročnosť a kapacita.
 2. Podľa umiestnenia sa rozhodnite pre typ plnenia, sušičku postavenú na práčke vrchom naplníte len s ťažkosťami.
 3. Podľa počtu osôb v domácnosti vyberajte dostatočnú kapacitu bubna.
 4. Drahšie modely sú napojené na odpad, preto po každom sušení netreba vylievať kondenzát ako pri lacnejších typoch.

Základné parametre pri výbere sušičky

Rozmery sušičky

Sušička na prádlo sa zvyčajne vyrába v rozmere 85 × 60 × 60 cm. Do menších kúpeľní je určený užší variant, sušička slim, s hĺbkou 45 – 60 cm. Sušičku možno umiestniť na práčku s hĺbkou aspoň 55 cm pri použití príslušného medzikusu, ktorý patrí k jednotlivým sušičkám. Spotrebiče od rovnakého výrobcu teda nie sú nutné.

Kapacita sušičky

Sušičky s predným plnením majú oproti sušičkám s horným plnením väčší bubon. Pojmú až 10,5 kg bielizne, naproti tomu sušička prádla plnená zhora iba 6 kg. Do domácností s 1 alebo 2 členmi je vhodná kapacita 6 – 7 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou 8 – 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame sušičky s kapacitou 10 kg.

Tepelné čerpadlo

Kondenzačná sušička funguje na princípe kondenzácie vlhkosti vzduchu na vodu. Kondenzovaná voda sa odvádza priamo do odpadu, alebo do zásobníka, ktorý po sušení vylejete. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom dokážu ohriaty vzduch, vznikajúci počas sušenia, previesť na energiu, ktorú opätovne využijú. Úspora energie s tepelným čerpadlom môže dosahovať až 50 %.

Energetická trieda

Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Pre jednoduchší výber slúži energetický štítok, ktorým je povinne označená každá sušička na prádlo. Najúspornejšie modely v súčasnosti nesú označenie A+, A++ a A+++, menej úsporné spadajú do energetickej triedy A a B a najmenej úsporné do triedy C.

Ilustračná spotreba energie sušičky prádla na jedno sušenie

Energetická spotreba

Spotreba v kWh

Náklady v €

A+++ 1,27 0,18
A++ 1,35 0,20
A+ 1,5 0,22
A 1,62 0,23
B 2,1 0,30
C 2,5 0,36

* Počítané s cenou 0,14 €/kWh

* Spotrebu energie ovplyvňuje typ sušičky, zvolený program a ďalšie faktory.

Detská poistka

Detská poistka je elektronické blokovanie tlačidiel na spotrebiči. Ide o bezpečnostnú ochranu pre malé deti, po ktorej aktivácii nemôže dôjsť k nechcenej zmene nastavenia alebo zapnutiu sušičky.

Užitočné funkcie a programy

Sušičky bielizne môžu byť vybavené mnohými praktickými funkciami, ktoré vám veľmi zjednodušia a urýchlia sušiaci proces.

 • Odložený štart – umožňuje presné nastavenie cyklu sušenia. Sušenie môžete odložiť až o 23 hodín.

 • Refresh program – odstraňuje pachy z oblečenia bez nutnosti prania.

 • EcoHybrid – suší rýchlo, efektívne a šetrne vzhľadom na konkrétny materiál.

 • Fuzzy Logic (6. zmysel) – podľa váhy bielizne dokáže určiť optimálnu dobu a teplotu sušenia.

 • FragnanceDos – zaistí jedinečne nadýchané a voňavé prádlo.

 • Parný program – zvlhčuje bielizeň a tým napomáha k ľahšiemu žehleniu.

 • PerfectDry – podľa tvrdosti vody upravuje celý sušiaci postup.

 • SteamFinish – program, ktorý používa paru na vyhladzovanie bielizne a napomáha tak k rýchlejšiemu a ľahšiemu žehleniu.

Osvetlenie bubna

Osvetlenie bubna vám pomôže pri manipulácii s bielizňou, aby ste neprehliadli žiadny kus bielizne. Bežne sa stretneme s halogénovým osvetlením, drahšie modely majú svetelné LED zdroje, ktoré sú úspornejšie a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu.

Štandardná sušička prádla

Štandardná sušička prádla

 • Bežne používaná sušička prádla do väčšiny kúpeľní
 • Jej hĺbka je viac ako 60 cm
 • Existuje vo variante s bočným aj horným plnením

Štandardné sušičky prádla s hĺbkou nad 60 cm usušia bielizeň šetrne, aby nedošlo k poškodeniu jeho vlákna, farby ani štruktúry. Väčšinou majú bočné plnenia a nevyžadujú žiadne stavebné úpravy. Podľa zvoleného programu usušia bielizeň presne podľa vašej potreby.

Úzká sušička

Úzke sušičky

 • Majú užšie rozmery, aby sa zmestili do menších priestorov
 • Ich hĺbka je menej ako 60 cm
 • Funkciami sú zhodné s ostatnými typmi sušičiek

Úzke sušičky prádla s hĺbkou do 60 cm sú určené do menších kúpeľní, kam by sa väčšia sušička inak nezmestila. Inak sa svojimi vlastnosťami a princípom od štandardných sušičiek nijako nelíšia.

Sušička s tepelným čerpadlom

Sušičky s tepelným čerpadlom

 • Zvládnu časté sušenie veľkej porcie bielizne
 • Vynikajú energetickou úspornosťou
 • Odparená voda sa odvádza priamo do odpadu, či do nádržky

Sušičky s tepelným čerpadlom (kondenzačné sušičky) sú najrozšírenejšie a hodia sa do každej domácnosti, kde sa suší často a pravidelne. Vlhkosť z bielizne odstraňujú pomocou ochladenia horúceho vzduchu a vytvorenú energiu opäť použijú. Odparenú vodu odvádzajú rovno do odpadu, alebo do vstavanej nádobky, ktorú stačí po sušení vyliať. Pri sušení využívajú uzavretý cyklus a nižšiu teplotu, preto spotrebujú menej energie.

Sušička s parnou funkciou

Sušička s parnou funkciou

 • Na sušenie využíva horúcu paru
 • K svojej činnosti nepotrebuje bubon
 • Odstraňuje zápach z použitej suchej bielizne

Kondenzačné sušičky s parnou funkciou nedisponujú bubonom, všetko zaisťuje horúca para. Prenikne látkou, bielizeň usuší, prevonia, našuchorí a narovná, preto sa nemusí žehliť. Dokáže tiež odstrániť nepríjemné pachy zo suchej bielizne.

Set práčky a sušičky

Sety práčky a sušičky

 • Set tvorí kompatibilná práčka a sušička
 • Často bývajú finančne veľmi zaujímavé
 • Sušičku je možné umiestniť na práčku vďaka prepojovaciemu medzikusu

Cenovo zvýhodnené sety sušičiek a práčok. Ide o dva samostatné prístroje od jedného výrobcu, ktoré možno vzájomne výhodne kombinovať.

Práčky so sušičkou

Práčky so sušičkou

 • Spojenie práčky so sušičkou do jedného prístroja
 • Nájdu uplatnenie v priestorovo obmedzenej kúpeľni
 • Ich ovládanie môže byť niekedy špecifické

Kombinované sušičky sú ideálnym riešením do malých kúpeľní, lebo v sebe spájajú práčku aj sušičku. Niektoré modely majú rozdielnu kapacitu bubna na pranie a na sušenie. Spotrebujú viac vody a pred sušením treba – v prípade úplného bubna – vyňať časť bielizne.

Príslušenstvo k sušičkám 

Príslušenstvo k sušičkám

 • Medzikusy
 • Sušiacie koše
 • Súpravy na odvod kondenzátu
 • Balóniky do sušičky
 • Vonné obrúsky do sušičiek

Medzikusy slúžia na pohodlnú a bezpečnú inštaláciu práčky na sušičku. Sušiaci kôš sa vnútri prístroja neotáča a je ideálny na sušenie veľmi jemných svetrov, topánok alebo plyšových hračiek. Súpravy na odvod kondenzátu odvádzajú vodu rovno do umývadla či odpadu. Balóniky do sušičky na opakované použitie zmäkčujú bielizeň bez použitia chemikálií, skracujú dobu sušenia a šetria čas aj energiu. Vonné obrúsky do sušičiek tiež zmäkčujú bielizeň, navyše ju príjemne navonia a uľahčia žehlenie.

Najčastejšie otázky pri výbere sušičky

Potrebujem práčku aj sušičku od rovnakého výrobcu?

Sušička prádla nemusí byť od rovnakého výrobcu ako vaša práčka. Je však dôležité myslieť na kapacitu, aby ste bielizeň mohli po vypraní rovno preložiť do sušičky.

Môžem postaviť sušičku na práčku?

Pokiaľ má práčka minimálnu hĺbku 55 cm, môžete na ňu postaviť sušičku s použitím medzikusu. Rozpery patria k jednotlivým sušičkám, nezáleží teda, či máte práčku aj sušičku od rovnakého výrobcu. Existujú rôzne typy medzikusov. Môžu byť jednoduché alebo s praktickou zásuvkou, na ktorú si môžete položiť kôš pri vyberaní bielizne zo sušičky. Predávajú sa samostatne alebo priamo v balení so sušičkou.

Prečo nemôžem používať aviváž, keď suším v sušičke?

Sušička sama o sebe bielizeň zmäkčí a našuchorí, aviváž teda nie je potrebná. Opakované používanie aviváže sušičku zanáša a následne ničí. Vynechanie aviváže má však veľa výhod. Tieto zmäkčujúce prípravky vlákno v skutočnosti nezmäkčuje, ale obalí vrstvou, ktorá na seba chytá ďalšie nečistoty a môže spôsobiť alergie alebo podráždenie kože. So sušičkou je preto jednoduchšie žiť ekologicky a bez chémie.

Akú kapacitu sušičky zvoliť?

Do domácností s 1 alebo 2 členmi je vhodná kapacita 6 – 7 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou 8 – 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame sušičky s kapacitou 10 kg.

Aká energetická trieda sušičky je najvýhodnejšie?

Energetická trieda vyjadruje spotrebu energie a účinnosť sušenia. Veľmi úsporné sušičky nesú označenie A+, A++ a A+++. S vyššou energetickou triedou často rastie aj cena sušičky, preto sa sušičky v triede A+++ hodia na časté sušenie, kde sa úspora vráti počas relatívne krátkeho času.

Potrebuje sušička odvod vody?

Záleží na modeli. Všetky kondenzačné sušičky majú zásobníky na vodu a niektoré z nich je možné napojiť na odpad ako napríklad práčku.

Ovplyvňujú rozmery sušičky tiež jej vlastnosti?

Bežné sušičky majú rozmery 85 × 60 × 60 cm, existujú však aj sušičky prádla úzke 45 cm alebo naopak široké až 79 cm v prípade odvetrávacích typov. Úzke modely sú určené do menších kúpeľní a majú nižšiu kapacitu náplne bielizne. Pokiaľ nemáte v kúpeľni problém s miestom, odporúčame zvoliť štandardné rozmery s vyššou kapacitou.

Prečo je sušička vhodná pre alergikov?

Pokiaľ bielizeň sušíte v priestore, či už v interiéri alebo exteriéri, chytá na seba rôzne nečistoty a smog. Pri sušení v byte sa uvoľňuje vlhkosť do bytu a môžu tak vznikať plesne. Práve prach, peľ a plesne sú jednými z najčastejších alergénov. Oblečenie, na ktoré sa nachytajú, môže vašu alergiu zhoršovať.

Odstráni sušička zvieraciu srsť a nepríjemné hrčky?

Áno. Dnešné sušičky prádla majú natoľko jemný filter, že už nemusíte bojovať so zvieracou srsťou svojich domácich maznáčikov a kupovať jeden lepiaci valček za druhým. Ďalšou výhodou je odstránenie nevzhľadných hrčiek z niektorých kusov oblečenia, ako sú napríklad svetre a hrubšie materiály. Oblečenie tak bude dlhšie vyzerať ako nové.

Slovník pojmov – Sušičky

Fuzzy logic/6. zmysel

Technológia Fuzzy Logic a 6. zmysel fungujú na rovnakom princípe. Líšia sa len v názve podľa toho, od ktorého výrobcu sušička pochádza. Ide o senzorovú technológiu, ktorá neustále monitoruje vlhkosť bielizne. Na základe toho upravuje dĺžku cyklu sušenia. Tento systém má výhodu v efektivite – bielizeň je suchá bez nadbytočného predlžovania sušenia, čím sa šetrí množstvo spotrebovanej energie.

Invertorový motor

Invertorový motor je spoľahlivejší a odolnejší než klasický motor využívajúci uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú a spôsobujú trenie a iskrenie. Invertor motor funguje na princípe elektronického riadenia otáčok, ktoré znižuje vibrácie a opotrebenie a poskytuje vyšší výkon pri nižšej hladine hluku. Výrobcovia na invertorový motor bežne poskytujú 10 ročnú záruku.

Parné funkcie sušičky

Parné funkcie slúžia na osvieženie bielizne, odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Para prirodzene uvoľňuje vlákna, našuchorí ich a vyrovnáva záhyby. Bielizeň je tak nielen vysušená, ale aj vyžehlená. Parné funkcie sa hodia aj na veľmi jemnú bielizeň.

Slovník pojmov
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB25
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi