Štandardná, alebo úzka? Aké rozmery, kapacitu, energetickú triedu by mať správna sušička? Čo je to funkcia odloženého štartu? A sú nejaké parametre, podľa ktorých sa vyberá ideálna sušička prádla? Poradíme vám, podľa čoho si zvoliť sušičku do vašej domácnosti.
Akú sušičku kúpiť? Štandardnú, alebo úzku? Aké rozmery, kapacitu, energetickú triedu by mala správna sušička prádla mať? Čo to je funkcia odloženého štartu? A sú nejaké parametre, podľa ktorých sa vyberá ideálna sušička bielizne? Poradíme vám, ako vybrať sušičku prádla podľa vašich predstáv.
Pri rozhodovaní, akú sušičku kúpiť, sú rozmery často veľmi dôležité – najmä pokiaľ máte malú kúpeľňu alebo chcete sušičku prádla umiestniť na práčku. Sušička na prádlo sa zvyčajne vyrába v rozmere 85 × 60 × 60 cm. Do menších kúpeľní je určený užší variant, sušička slim, s hĺbkou 45 – 60 cm. Sušičku možno umiestniť na práčku s hĺbkou aspoň 55 cm pri použití príslušného medzikusu, ktorý patrí k jednotlivým sušičkám. Spotrebiče od rovnakého výrobcu teda nie sú nutné.
Sušičky s predným plnením majú oproti sušičkám s horným plnením väčší bubon. Pojmú až 10,5 kg bielizne, naproti tomu sušička prádla plnená zhora iba 6 kg. Do domácností s 1 alebo 2 členmi je vhodná kapacita 6 – 7 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou 8 – 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame sušičky s kapacitou 10 kg.
Pokiaľ si myslíte, že kvôli sušičke musíte zákonite rozkopať celú kúpeľňu, nie je to pravda. Záleží na type sušičky. V prípade, že si vyberiete kondenzačnú sušičku, máte možnosť pripojiť ju k odpadovému potrubiu (vypúšťacia hadica je vo väčšine prípadov súčasťou balenia). Ak sušičku pripojiť nemôžete alebo nechcete, nič sa nedeje. Voda sa počas cyklu sušenia hromadí v zásobníku, ktorý je nutné pravidelne vyprázdňovať. Voda zo zásobníka je destilovaná, takže ju môžete následne prakticky využiť. Skvele sa hodí napríklad do naparovacích žehličiek alebo parných čističov.
Kondenzačná sušička funguje na princípe kondenzácie vlhkosti vzduchu na vodu. Kondenzovaná voda sa odvádza priamo do odpadu, alebo do zásobníka, ktorý po sušení vylejete. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom dokážu ohriaty vzduch, vznikajúci počas sušenia, previesť na energiu, ktorú opätovne využijú. Úspora energie s tepelným čerpadlom môže dosahovať až 50 %.
Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Pre jednoduchší výber slúži energetický štítok, ktorým je povinne označená každá sušička na prádlo. Najúspornejšie modely v súčasnosti nesú označenie A+, A++ a A+++, menej úsporné spadajú do energetickej triedy A a B a najmenej úsporné do triedy C.
Energetická spotreba |
Spotreba v kWh |
Náklady v € |
---|---|---|
A+++ | 1,27 | 0,18 |
A++ | 1,35 | 0,20 |
A+ | 1,5 | 0,22 |
A | 1,62 | 0,23 |
B | 2,1 | 0,30 |
C | 2,5 | 0,36 |
* Počítané s cenou 0,14 €/kWh * Spotrebu energie ovplyvňuje typ sušičky, zvolený program a ďalšie faktory. |
Detská poistka je elektronické blokovanie tlačidiel na spotrebiči. Ide o bezpečnostnú ochranu pre malé deti, po ktorej aktivácii nemôže dôjsť k nechcenej zmene nastavenia alebo zapnutiu sušičky.
Sušičky bielizne môžu byť vybavené mnohými praktickými funkciami, ktoré vám veľmi zjednodušia a urýchlia sušiaci proces.
Osvetlenie bubna vám pomôže pri manipulácii s bielizňou, aby ste neprehliadli žiadny kus bielizne. Bežne sa stretneme s halogénovým osvetlením, drahšie modely majú svetelné LED zdroje, ktoré sú úspornejšie a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu.
Porovnanie sušičiek ľahko a rýchlo
U nás na Alza.sk si ľahko urobíte vlastné porovnanie sušičiek. Stačí kliknúť na tlačidlo „porovnať“ na produktových stránkach sušičiek, ktoré vás zaujímajú, a potom len otvoriť ich porovnanie. To urobíte kliknutím na ikonu váh v hornej pravej časti stránky (vedľa tlačidla Košík).
Pokiaľ máte menej priestoru alebo vám ide o kontinuitu vášho interiéru, je pre vás vstavaná sušička ideálnym riešením. Vstavané sušičky majú spravidla veľmi malú hĺbku. Spotrebič tak ladne zakomponujete do interiéru bez toho, aby rušil. Kapacita vstavaných sušičiek sa pohybuje okolo 7 kg, čo je bežná hodnota.
Inteligentné sušičky bielizne ponúkajú predovšetkým možnosť veľmi jednoduchého a komfortného ovládania na diaľku. Svoju bielizeň môžete začať sušiť ešte pred príchodom domov. Stačí mať len príslušnú aplikáciu v mobilnom telefóne, tablete alebo počítači. Niektoré modely možno tiež ovládať hlasom. Zariadenie svojho používateľa dokáže informovať o priebehu cyklu sušenia. Prípadne vám zašle oznámenie o jeho ukončení. Jednotliví výrobcovia majú svoje vlastné označenie na inteligentné funkcie sušičiek (Home Connect, Smart Touch, SmartThinQ atď.).
V parnej kondenzačnej sušičke všetko zaisťuje horúca para. Prenikne látkou, bielizeň usuší, prevonia, našuchorí a narovná, preto sa nemusí žehliť. Dokáže tiež odstrániť nepríjemné pachy zo suchej bielizne.
Medzikusy slúžia na pohodlnú a bezpečnú inštaláciu sušičky na práčku. Sušiaci kôš sa vnútri prístroja neotáča a je ideálny na sušenie veľmi jemných svetrov, topánok alebo plyšových hračiek. Súpravy na odvod kondenzátu odvádzajú vodu rovno do umývadla či odpadu. Balóniky do sušičky na opakované použitie zmäkčujú bielizeň bez použitia chemikálií, skracujú dobu sušenia a šetria čas aj energiu. Vonné obrúsky do sušičiek tiež zmäkčujú bielizeň, navyše ju príjemne navonia a uľahčia žehlenie.
Sušička prádla nemusí byť od rovnakého výrobcu ako vaša práčka. Je však dôležité myslieť na kapacitu, aby ste bielizeň mohli po vypraní rovno preložiť do sušičky. Pri sušení je dôležitý tiež symbol sušičky na bielizni, ktorý vám oznamuje, či a za akých podmienok môžete konkrétny odev sušiť v sušičke.
Pokiaľ má práčka minimálnu hĺbku 55 cm, môžete na ňu postaviť sušičku s použitím medzikusu. Rozpery patria k jednotlivým sušičkám, nezáleží teda, či máte práčku aj sušičku od rovnakého výrobcu. Existujú rôzne typy medzikusov. Môžu byť jednoduché alebo s praktickou zásuvkou, na ktorú si môžete položiť kôš pri vyberaní bielizne zo sušičky. Predávajú sa samostatne alebo priamo v balení so sušičkou.
Sušička sama o sebe bielizeň zmäkčí a našuchorí, aviváž teda nie je potrebná. Opakované používanie aviváže sušičku zanáša a následne ničí. Vynechanie aviváže má však veľa výhod. Tieto zmäkčujúce prípravky vlákno v skutočnosti nezmäkčuje, ale obalí vrstvou, ktorá na seba chytá ďalšie nečistoty a môže spôsobiť alergie alebo podráždenie kože. So sušičkou je preto jednoduchšie žiť ekologicky a bez chémie.
Do domácností s 1 alebo 2 členmi je vhodná kapacita 6 – 7 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou 8 – 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame sušičky s kapacitou 10 kg.
Energetická trieda vyjadruje spotrebu energie a účinnosť sušenia. Veľmi úsporné sušičky nesú označenie A+, A++ a A+++. S vyššou energetickou triedou často rastie aj cena sušičky, preto sa sušičky v triede A+++ hodia na časté sušenie, kde sa úspora vráti počas relatívne krátkeho času.
Záleží na modeli. Všetky kondenzačné sušičky majú zásobníky na vodu a niektoré z nich je možné napojiť na odpad ako napríklad práčku.
Bežné sušičky majú rozmery 85 × 60 × 60 cm, existujú však aj sušičky prádla úzke 45 cm alebo naopak široké až 79 cm v prípade odvetrávacích typov. Úzke modely sú určené do menších kúpeľní a majú nižšiu kapacitu náplne bielizne. Pokiaľ nemáte v kúpeľni problém s miestom, odporúčame zvoliť štandardné rozmery s vyššou kapacitou.
Pokiaľ bielizeň sušíte v priestore, či už v interiéri alebo exteriéri, chytá na seba rôzne nečistoty a smog. Pri sušení v byte sa uvoľňuje vlhkosť do bytu a môžu tak vznikať plesne. Práve prach, peľ a plesne sú jednými z najčastejších alergénov. Oblečenie, na ktoré sa nachytajú, môže vašu alergiu zhoršovať.
Áno. Dnešné sušičky prádla majú natoľko jemný filter, že už nemusíte bojovať so zvieracou srsťou svojich domácich maznáčikov a kupovať jeden lepiaci valček za druhým. Ďalšou výhodou je odstránenie nevzhľadných hrčiek z niektorých kusov oblečenia, ako sú napríklad svetre a hrubšie materiály. Oblečenie tak bude dlhšie vyzerať ako nové.
Princíp sušičky bielizne je v skutočnosti celkom jednoduchý. Bielizeň je „našuchorená“ otáčajúcim sa bubnom, zatiaľ čo cez neho prechádza horúci vzduch, ktorý z bielizne extrahuje vlhkosť. Hlavné rozdiely medzi sušičkami sú v následnom spracovaní vlhkého vzduchu. Rozlišujeme sušičky ventilačné, ktoré takýto vzduch rovno vyfukujú, a sušičky kondenzačné, ktoré najskôr skondenzujú vlhkosť vzduchu do zbernej nádoby. Na slovenskom trhu bezkonkurenčne vládnu sušičky kondenzačné.
Kondenzačné sušičky rozlišujeme na sušičky s vykurovacím telesom a na sušičky s tepelným čerpadlom. Sušičky s tepelným čerpadlom sú energeticky úspornejšie než sušičky s vykurovacím telesom a navyše sušia bielizeň pri nižšej teplote, čo znamená, že v nich možno bez obáv sušiť aj jemnejšie materiály. Kondenzačnú sušičku teda nemožno merať so sušičkou s tepelným čerpadlom – tá je totiž tiež sušičkou kondenzačnou.
Technológia Fuzzy Logic a 6. zmysel fungujú na rovnakom princípe. Líšia sa len v názve podľa toho, od ktorého výrobcu sušička pochádza. Ide o senzorovú technológiu, ktorá neustále monitoruje vlhkosť bielizne. Na základe toho upravuje dĺžku cyklu sušenia. Tento systém má výhodu v efektivite – bielizeň je suchá bez nadbytočného predlžovania sušenia, čím sa šetrí množstvo spotrebovanej energie.
Invertorový motor je spoľahlivejší a odolnejší než klasický motor využívajúci uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú a spôsobujú trenie a iskrenie. Invertor motor funguje na princípe elektronického riadenia otáčok, ktoré znižuje vibrácie a opotrebenie a poskytuje vyšší výkon pri nižšej hladine hluku. Výrobcovia na invertorový motor bežne poskytujú 10 ročnú záruku.
Parné funkcie slúžia na osvieženie bielizne, odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Para prirodzene uvoľňuje vlákna, našuchorí ich a vyrovnáva záhyby. Bielizeň je tak nielen vysušená, ale aj vyžehlená. Parné funkcie sa hodia aj na veľmi jemnú bielizeň.
Slovník pojmov