Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Vyzerajte skvelo

Ako vybrať tablet

Zobraziť katalóg

Výber tabletu môže byť, vďaka množstvu modelov s najrôznejšou výbavou, neľahkou záležitosťou. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu, ktorý obsahuje súhrn najdôležitejších parametrov na jednoduchý výber.

Aktualizované

Tabletov je na trhu niekoľko stoviek. Líšia sa rozmermi, veľkosťou displeja, operačným systémom, výbavou, výkonom, ale aj svojím zameraním. Aký tablet je vhodný na bežné použitie, pre deti či profesionálov? Na čo si dať pri výbere tabletu pozor a čo, naopak, nie je príliš podstatné? Poradíme vám, ako správne vybrať tablet.

Ako vybrať tablet

Niekoľko tipov na výber tabletu

 1. Základom je výber platformy. Android je otvorený, iPady s iOS perfektne vyladené a na tabletoch s Windows sa dobre pracuje.

 2. Dôležitá je pri výberu tabletu veľkosť úložiska. Nie každý tablet možno v budúcnosti rozšíriť externou microSD kartou.

 3. Ako sa budete pripájať na internet? Uspokojíte sa doma s WiFi, alebo chcete byť online aj mimo domova?

 4. Na čo budete tablet využívať? Podľa toho voľte zodpovedajúcu veľkosť tabletu, uhlopriečky a rozlíšenie.iPad Pro

iPady

 • Vyladený operačný systém iOS
 • Vysoký výkon a plynulá prevádzka
 • Mnoho kvalitných aplikácií
 • Cena od 340 EUR

iPady nazývame všetky tablety s iOS. Ide o výkonné a perfektne vyladené zariadenia od Apple s plynulou prevádzkou bez zasekávania, intuitívnym prostredím a spoľahlivosťou. Je to dané tým, že Apple stojí ako za vývojom softvéru (operačný systém iOS), tak aj hardvéru (samotná konštrukcia tabletu). iPady uspokoja všetkých tých, čo nemajú potrebu nastavovať si každú maličkosť, ale jednoducho chcú, aby im zariadenie fungovalo. Vhodné sú teda najmä na každodenné použitie, ako je hranie, čítanie alebo bežnú prácu s najrôznejšími aplikáciami. A to v rukách dospelých i detí. Poradíme, ako vybrať iPad presne pre vás.

Výhody a nevýhody
 • Vysokokvalitná konštrukcia
 • Svižná prevádzka operačného systému
 • Dlhá výdrž na batériu
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Uzavretý operačný systém

Čo je dôležité pri výbere iPadu?

Operačný systém iOS

iOS je veľkou prednosťou všetkých iPadov. Keďže za vývojom operačného systému aj hardvéru stojí samotný Apple, všetko je dokonale zladené. To sa prejavuje v tom, že hoci iPady môžu mať slabší hardvér než niektoré tablety s Androidom, sú veľmi rýchle a nesekajú.

Ich výhodou je aj vysoká bezpečnosť. Apple sám vydáva okamžité záplaty a rýchlo reaguje na prípadné bezpečnostné diery. Má teda nad svojimi produktmi kontrolu a môže do nich ihneď zaslať novú verziu operačného systému. Oproti tomu napríklad pri Androide záleží čisto na výrobcovi, či nové verzie systému a svoje nadstavby pre svoje produkty uvoľní. A mnohokrát sa tak bohužiaľ nedeje.

Jednou z najväčších zbraní iOS je rozhodne App Store, obchod s aplikáciami a hrami podobne ako Google Play na tabletoch s Androidom.

Nevýhodou iOS je ale jeho väčšia uzavretosť. To znamená, že na iPade si na rozdiel od tabletov s Androidom nemôžete nastaviť napríklad grafickú podobu mnohých častí systému, ale aj iné záležitosti:

 • Nemožno si nastaviť launcher, teda podobu domovskej obrazovky.
 • Nemožno si zvoliť typ domovskej obrazovky s tzv. zásuvkou.
 • Umožňuje mať na domovskej obrazovke len niektoré aplikácie, pričom ostatné sú schované pod jedným z tlačidiel.
 • Nemožno si zvoliť predvolený prehliadač iný ako Safari.
 • Nemožno používať aplikácie tretích strán pre gestá. iOS gestá podporuje, ale nemožno nijako upraviť ich správanie.
 • Nemožno mať tzv. widgety inde ako naľavo od domovskej stránky.
 • Presúvanie dát z počítača do tabletu sprostredkováva program iTunes.

Ďalšou nevýhodou môže byť vyššia cena. Najlacnejší iPad stojí vyše 400 EUR.

Rozmery iPadu – displej a veľkosť uhlopriečky

Všetky aktuálne iPady majú displej technológie IPS LCD a líšia sa najmä vo veľkosti uhlopriečky:

 • iPady s uhlopriečkou 7,9" – najmenšími sú iPady Mini 4 a 2019, ktoré ponúknu Retina displej s rozlíšením 2 048 × 1 536 obrazových bodov. Súčasťou displeja je oleofóbna úprava proti šmuhám alebo napríklad antireflexná vrstva.
 • iPady s uhlopriečkou 9,7" – túto najbežnejšiu kategóriu takmer 10-palcových tabletov zastupuje iPad 2018 a tiež iPad Pro 9,7" s rozlíšením 2 048 × 1 536 px. Rovnako tento model dostal oleofóbnu úpravu proti šmuhám.
 • iPady s uhlopriečkou 10,5" – na jar 2019 predstavené iPady Air alebo staršie iPady Pro s menšou uhlopriečkou ponúknu úctyhodné rozlíšenie 2 224 × 1 668 obrazových bodov. Okrem oleofóbnej úpravy a antireflexnej vrstvy je ich súčasťou aj technológia ProMotion na lepšiu odozvu pri použití Apple Pencil alebo funkcie True Tone displej, ktorá na realistickejšie zobrazenie upravuje vyváženie bielej farby a určuje intenzitu bieleho svetla.
 • iPady s uhlopriečkou 11" niektoré iPady Pro ponúkajú aj uhlopriečku 11 palcov. Tieto modely ponúkajú rozlíšenie 2 388 × 1 668 px a predstavujú tak „niečo navyše“ narozdiel od 10,5" iPadov. Inak sú ich vlastnosti takmer identické.
 • iPady s uhlopriečkou 12,9" – veľké iPady Pro s uhlopriečkou 12,9 palcov ponúkajú obrovské rozlíšenie 2 732 × 2 048 px. Prinášajú rovnaké zobrazovacie technológie ako iPady Pro s uhlopriečkou 10,5".

Porovnanie iPadov – akú verziu iPadu vybrať?

Verzia iPad Mini 4 iPad Mini 2019 iPad Air 2019 iPad 2018 iPad Pro
Uhlopriečka 7,9" 7,9" 10,5" 9,7" 10,5"/11"/12,9"
Rozlíšenie 2 048 × 1 536 px 2 048 × 1 536 px 2 224 × 1 668 px 2 048 × 1 536 px 2 224 × 1 668 px
2 388 × 1 668 px
2 732 × 2 048 px
Procesor A8 A12 A12 A10 A10X / A12X
Úložisko 64/128 GB 64/256 GB 64/256 GB 32/128 GB 64 GB/256 GB/512 GB/1 TB
Konektivita WiFi/Cellular WiFi/Cellular WiFi/Cellular WiFi/Cellular WiFi/Cellular
Farby sivá, strieborná, zlatá sivá, strieborná, zlatá sivá, strieborná, zlatá sivá, strieborná, zlatá sivá, strieborná

  Výkon

  Najnovšie iPady poháňa procesor Apple A12X, A12, prípadne starší A10. Pri tabletoch nie je model procesora tak podstatný ako napr. pri notebookoch. A to platí najmä pre iPady, pretože aj relatívne staršie procesory majú stále dosť výkonu aj na náročné hry a ďalšie aplikácie. Na plynulú prevádzku iPadov s prehľadom postačí aj menšia pamäť RAM. Dôvodom je už spomenutá veľmi dobrá optimalizácia softvéru a hardvéru spolu s aplikáciami.

  Kapacita vnútornej pamäte

  • 32 GB – tablet pre nenáročných používateľov. Ideálne na bežné použitie, ale nemusí stačiť na väčšie množstvo filmov.
  • 64 GB – vhodné už na uloženie desiatok filmov. Väčšine používateľov táto kapacita bohato postačuje.
  • 128 GB a viac – odporúčame najnáročnejším používateľom. iPady s touto kapacitou pojmú stovky aplikácií a desiatky filmov.

  Kapacita má vplyv na konečnú cenu tabletu. Je ale múdre priplatiť si a zaobstarať si iPad s väčšou kapacitou. Vždy je lepšie mať rezervu, než časom mazať aplikácie, pretože na ďalšie už nezostalo miesto. iPady totiž nemožno rozšíriť pamäťovou kartou ako tablety s Androidom. Majte tiež na pamäti, že niekoľko GB zaberá už samotný operačný systém. Napríklad pri udávanej konfigurácii 16 GB je reálna kapacita len asi 11,5 GB.


  Konektivita

  • Lightning port slúži na nabíjanie a komunikáciu s ďalšími perfifériami zariadení.
  • WiFi modul je súčasťou každého iPadu a umožňuje pripojenie na internet cez WiFi. Ďalšou možnosťou je pripojenie s využitím mobilného telefónu. Mnoho smartfónov totiž umožňuje zdieľať svoje internetové pripojenie pomocou funkcie hot spot cez WiFi.
  • Slot na SIM kartu – tento slot majú vo výbave len niektoré iPady. Ak ho však majú, možno do nich vložiť SIM kartu, čím sa budete môcť pripojiť na internet aj na cestách mimo WiFi. SIM karta v tabletoch neslúži na volanie ako v prípade phabletov, ale len na pripojenie do mobilného internetu, ktorý si aktivujete u operátora. iPady so slotom na SIM majú v názve prívlastok Cellular a sú o niečo drahšie ako iPady bez neho.
  • Bluetooth je ďalšou možnosťou, ako k tabletu pripojiť periférie. Poslúži na spárovanie bezdrôtovej klávesnice, reproduktora, slúchadiel a ďalších.

  Tip: iPady, rovnako ako iPhony, veľmi dobre fungujú s bezdrôtovými slúchadlami AirPods. Ak máte na tablete aktivované bluetooth, stačí otvoriť puzdro od slúchadiel a hneď sa s iPadom spárujú. Potrebný je len operačný systém iOS 10 a novší.

  Funkcie a výbava

  • Rozpoznávanie tvárí – túto funkciu zadného fotoaparátu podporujú iPady a iPad mini 4.
  • Rozpoznávanie tela a tváre – súčasťou iPadov Pro.
  • Automatické zaostrovanie pri fotení – túto funkciu majú všetky iPady.
  • Zaostrovanie ťuknutím v priebehu nahrávania videa – túto funkciu nájdete pri modeloch iPad a iPad mini 4.
  • Kontinuálny autofokus pri nahrávaní videa – týmto sa naopak môžu pochváliť iPady Pro.
  • Apple Pencil – elektronické pero, ktoré je kompatibilné s iPadmi Pro. Predáva sa zvlášť.
  • Smart Keyboard – externá hardvérová klávesnica, ktorá tiež spolupracuje len s iPadmi Pro. Ani táto klávesnica nie je súčasťou štandardného balenia iPadov. K dispozícii je pre uhlopriečky 9,7", 10,5" a 12,9".

  Najčastejšie otázky pri výbere iPadu

  Porovnanie tabletov – sú iPady drahé?

  Apple iPady sú všeobecne známe svojím vysokokvalitným spracovaním. Okrem toho majú nadpriemerný výkon, kvalitný displej, bohatú výbavu a operačný systém iOS ušitý priamo na ich mieru. Všetko funguje presne tak, ako má. A to je dôvod vyššej obstarávacej ceny. Pokiaľ ale pri kúpe privriete oko, pravdepodobne budete spokojní a nebudete chcieť meniť.

  Sú iPady vhodné pre deti?

  Celkom iste áno. iPad je jednoduchý tablet, ľahko sa používa a rozbehne takmer všetky hry a aplikácie, aj tie náročné. V App Store ich nájdete tisíce, a to aj tých zadarmo. Mnoho z nich je náučných, ktoré rozvíjajú základné zručnosti dieťaťa.

  Je potrebné puzdro, prípadne sklo na displej?

  K iPadu určite odporúčame zaobstarať si tiež tvrdené sklo alebo puzdro. Tablet ochránia pred každodenným zaobchádzaním a zanechajú ho dlho v dobrom stave.

  Tablet Samsung

  Tablety s Androidom

  • K dispozícii vo veľmi širokom cenovom rozmedzí
  • Tisíce aplikácií na portáli Google Play
  • Dobre previazané so službami Google
  • Veľa možností nastavenia
  • Cena od 55 EUR

  Tablety s Androidom sú veľmi rozšírené, pretože ich vyrába mnoho spoločností ako Samsung, Lenovo a ďalšie, hoci operačný systém Android vyvíja Google. Existujú veľmi lacné modely, ale aj tie vysokovýkonné a drahšie. Zo širokej ponuky si teda vyberie každý. Ich výhodou je tiež dobrá previazanosť so službami Google. Výrobcovia však svoje zariadenia neaktualizujú príliš často, preto má máloktorý tablet najnovší Android vrátane aktuálnych bezpečnostných záplat. Poradíme, ako vybrať ten najlepší tablet s Androidom.

  Výhody a nevýhody
  • Lacné aj drahé modely
  • Široká ponuka aplikácií
  • Nastaviť si je možné takmer čokoľvek
  • Možnosť pripojenia bežných periférií
  • Horšia dostupnosť aktualizácií systému
  • Nízky výkon lacných modelov

  Čo je dôležité pri výbere tabletu s Androidom?

  Operačný systém Android

  Android je najčastejšou voľbou pri kúpe nového tabletu. Dizajnom aj fungovaním sa podobá operačnému systému iOS od Apple a je tiež založený na aplikáciách. Tie sa sťahujú z Google Play. Nájdete tam desiatky tisíc hier a najrôznejších aplikácií, a to podobných alebo dokonca rovnakých ako na App Store na iPadoch. Tisíce aplikácií sú zadarmo, takže si vy aj vaše deti užijete veľa zábavy bez potreby platenia.

  Android je do značnej miery prispôsobiteľný. To znamená, že si možno v nastaveniach upraviť takmer všetko. Napríklad vzhľad domovskej obrazovky, farebnú podobu aj schému celého prostredia, usporiadanie roletky s notifikáciami, umiestnenie aj podobu softvérových tlačidiel a mnoho ďalšieho. Otvorenosť Androidu sa prejavuje napríklad aj vo väčšej previazanosti aplikácií tretích strán so samotným systémom, než je to pri iOS.

  Veľkosť displeja

  • 7" až 8" – najmenšie a najľahšie tablety. Takéto modely sa hodia vo chvíli, keď často cestujete a zároveň vám veľkostne nestačí uhlopriečka bežného mobilného telefónu. 7" a 8" tablety často bývajú lacnejšie a menej výkonné. Ideálne pre deti, surfovanie na internete aj hranie hier.
  • 9" až 10" – najčastejšia uhlopriečka. Týmito rozmermi disponuje drvivá väčšina tabletov a plne dostačuje na bežné surfovanie na internete a hranie hier. Sú už o niečo ťažšie, stále je to ale prijateľné aj na prenášanie. Tablety s touto uhlopriečkou sú mnohokrát výkonnejšie a tiež drahšie. Okrem surfovania na internete či hrania hier sú často vhodné tiež na prácu s fotografiami či videom.
  • viac ako 10" – pokročilé tablety s vyšším výkonom a cenovkou. Tablety s uhlopriečkou väčšou ako 10 palcov sa hodia na časté sledovanie filmov, ale aj prácu s grafickými programami. Menej vhodné sú už na cestovanie.

  Rozlíšenie displeja a veľkosť tabletu

  Rozlíšenie nám oznamuje, koľko pixelov (obrazových bodov) na displeji nájdeme, a teda, ako ostro obraz bude vyzerať. Čím vyššie rozlíšenie, tým viac bodov, takže väčšia ostrosť.

  Súčasné rozlíšenie tabletov začína na 800 × 480 bodoch a končí zhruba na hodnote 2 560 × 1 600 bodov. Pri malých tabletoch do 8" odporúčame aspoň 1 024 × 720 bodov, pri akýchkoľvek väčších by minimum malo byť 1 920 × 1 080 px, teda Full HD rozlíšenie. Obraz tak vyzerá oveľa lepšie a má tiež vyššiu jemnosť (počet pixelov na plochu displeja).

  Čím je displej väčší, tým vyššie rozlíšenie by mal mať. Aké rozlíšenie je vhodné pre ktorú uhlopriečku?

  Veľkosť displeja Minimálne vhodné rozlíšenie Ideálne odporúčané rozlíšenie
  7" až 8" 1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  9" až 10" 1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  viac ako 10" 1 920 × 1 080 px 2 560 × 1 600 px

  Typ displeja

  Tento údaj nám podáva informáciu o technológii použitej pri výrobe displeja. Od toho sa odvíja schopnosť verne zobrazovať farby, kontrast, veľkosť pozorovacích uhlov alebo napríklad rýchlosť odozvy.

  • TFT LCD – TFT technológia patrí medzi tie najlacnejšie, nájdete ju teda predovšetkým na lacných tabletoch. Na zobrazovanie spotrebuje viac energie ako ostatné typy, čo sa môže prejaviť na nižšej výdrži na batériu.
  • IPS LCD – IPS technológia ponúka lepšiu kvalitu displeja ako TFT, zlepšuje pozorovacie uhly a znižuje spotrebu energie. IPS je stále obľúbeným typom, nájdete ju v mnohých tabletoch naprieč rôznymi cenovými kategóriami.
  • AMOLED – Zobrazovanie pomocou AMOLED technológie vyzerá v mnohých ohľadoch lepšie než na LCD displejoch. AMOLED ponúka skvelú reprodukciu farieb (čierna je naozaj čierna), rýchlejšiu odozvu, lepšie pozorovacie uhly, lepšiu čitateľnosť na slnku, väčší jas a ostrosť obrazu. Na rozdiel od LCD technológie nepotrebuje podsvietenie, svetlo si totiž vytvára sama. Zlepšuje sa teda aj výdrž batérie. Hlavnou nevýhodou AMOLED displejov je rýchlejšie starnutie, teda postupné vyblednutie farieb. Tablety s touto technológiou sú drahšie.
  • Super AMOLED – Super AMOLED je vlastne AMOLED od Samsungu. Jediné v čom sa líši, je lepšia odozva vďaka tomu, že sú dotykové senzory zabudované priamo do displeja. Novšie verzie Super AMOLED majú lepší jas a zobrazujú jemnejšie prechody, vďaka inému počtu subpixelov. Super AMOLED displeje nájdete na výkonných a drahších tabletoch Samsung.

  Výkon


  Nemá cenu sa príliš zaťažovať procesorom, pretože vo výkone hrá úlohu aj mnoho ďalších faktorov. Viac si pomôžete výberom tabletu s väčšou operačnou pamäťou RAM. Na nenáročné použitie stačí 1 – 2 GB RAM, na náročnejšie vyberajte 3 – 4 GB RAM.

  Kapacita vnútornej pamäte

  • 8 GB – najmenšia používaná kapacita. Vhodná iba pre tých najmenej náročných používateľov a mladšie deti, ktorí budú používať len niekoľko jednotiek až desiatok aplikácií.
  • 16 GB – tieto Android tablety pojmú desiatky aplikácií a niekoľko filmov. Vhodné na nenáročné použitie.
  • 32 GB – tablety s touto kapacitou už pojmú desiatky aj objemnejších aplikácií a hier, ale aj hudobných albumov či filmov.
  • 64 GB – desiatky filmov a mnoho aplikácií. To všetko sa vojde do tabletov s Androidom s touto kapacitou.
  • 128 GB a viac – najnáročnejší si vyberajú 128 GB a viac. Ideálne na intenzívne použitie.

  Čím väčšia kapacita úložiska, tým drahší tablet. Android tablety ale majú na rozdiel od iPadov tú výhodu, že ich úložisko možno mnohokrát rozšíriť pamäťovou kartou. Pokiaľ si teda kúpite napr. 8 GB tablet, stačí si dokúpiť SD kartu a kapacita vášho zariadenia sa rozšíri o niekoľko desiatok GB.

  Výdrž batérie

  Tie najlepšie tablety s Androidom vydržia aj viac ako 10 hodín. Veľakrát je to ale menej. Tie najlacnejšie často nevydržia v prevádzke viac ako 3 – 4 hodiny. Ak teda nechcete príliš často tablet zapájať do nabíjačky, strážte si aj tento parameter.


  Tip: Často cestujete? Zaobstarajte si k tabletu power banku. Najlepšie s kapacitou nad 6 000 mAh, aby mala dostatok energie na viacero nabití tabletu.

  Cena tabletov s Androidom

  Najlacnejšie tablety začínajú na 70 EUR, najdrahšie potom prekračujú aj hranicu 800 EUR. Riaďte sa tým, čo na tablete budete robiť.

  • Tablety za cenu do 200 EUR – vhodné na základné použitie, teda hranie nenáročných hier, prácu s bežnými aplikáciami, Skype, sociálne siete a pod.
  • Tablety za cenu 200 – 450 EUR – ideálne na každodenné použitie, teda nielen sociálne siete, ale aj hranie hier, sledovanie videa a pod.
  • Tablety nad 450 EUR – výkonné tablety, ktoré si poradia s náročnými hrami aj aplikáciami na úpravu fotografií či videa.

  Najčastejšie otázky pri výbere tabletu s Androidom

  Porovnanie tabletov – sú tablety s Androidom kvalitné?

  Kvalita tabletov s Androidom je rôzna. Ako pri všetkých ostatných výrobkoch, aj pri tabletoch s Androidom v priemere platí známa úmera. Čím drahší tablet je, tým je tiež výkonnejší a kvalitnejší. Neplatí to ale absolútne a vždy záleží na konkrétnom modeli.

  Aj na tých najlacnejších tabletoch okolo 70 EUR si ale zahráte nenáročnú hru, porozprávate sa so známymi na sociálnych sieťach alebo si prečítate spravodajstvo. Počítajte ale s tým, že občasným sekaniam a pomalším reakciám prostredia sa nevyhnete.

  Pokiaľ ale mienite tablet využívať intenzívne každý deň, nebojte sa priplatiť si. Nie je ľahké určiť hranicu, od ktorej je tablet už „veľmi kvalitný“. Pokiaľ ale budete vyberať medzi modelmi zhruba nad 400 EUR, s najväčšou pravdepodobnosťou už získate spoľahlivý tablet.

  Je Android bezpečný operačný systém?

  Android ako taký bezpečný je. Google pravidelne vydáva bezpečnostné záplaty – aj tak je ale čisto na výrobcoch daných tabletov, či záplatu na svoje zariadenia pošlú alebo nie. Niekedy sa tak deje, inokedy nie. Pokiaľ ale navštevujete overené webové stránky a používate aplikácie s dobrým hodnotením, nemusíte sa ničoho báť.


  Tip: Na mnohých tabletoch s Androidom je možné nastaviť rodičovskú kontrolu, takže budete mať prehľad o tom, čo na zariadení vykonáva vaše dieťa.

  Tablet s Windows

  Tablety s Windows

  • Plnohodnotný operačný systém Windows
  • Súčasťou je kancelárska súprava Office
  • K dispozícii v širokom cenovom rozmedzí
  • Často sa dodávajú s klávesnicou
  • Cena od 165 EUR

  Tablety s Windows sa veľmi približujú klasickým notebookom či stolným počítačom. Beží na nich rovnaký operačný systém – Windows 8 alebo Windows 10. Vďaka tomu na nich možno používať takmer akékoľvek desktopové aplikácie a vykonávať rovnaké činnosti ako na počítači. Sú teda vhodné na prácu. Navyše mnoho tabletov s Windows možno kúpiť s klávesnicou, ktorá uľahčuje písanie. Poradíme, ako správne vybrať tablet s Windows.

  Výhody a nevýhody
  • Známy operačný systém
  • Práca s desktopovými aplikáciami
  • Dokovacia stanica s klávesnicou
  • Menší výkon než na PC
  • Zložitejšie ovládanie na dotykovom displeji

  Čo je dôležité pri výbere tabletu s Windows

  Operačný systém Windows

  Windows uzatvára trojicu veľkých hráčov na poli operačných systémov pre tablety. Líši sa dizajnom od predchádzajúcich systémov, pretože využíva dlaždicový Metro dizajn, ktorý poznáte z počítačovej verzie Windows. Optimalizácia je na dobrej úrovni, preto sú spravidla tablety s Windows plynulé.

  Operačný systém Windows umožňuje premenu tabletu na menší notebook, vďaka možnosti inštalovania počítačových programov (oi. Kancelárskych balíčkov). Nie je teda náhoda, že mnoho tabletov s Windows má možnosť prikúpenia externej klávesnice na pohodlnejšie písanie.

  Achillovou pätou Windowsu je obmedzený výber aplikácií a hier oproti iOS aj Androidu. Tie najznámejšie a úspešné aplikácie nájdete aj tu, ale zďaleka nie všetky.

  Veľkosť displeja

  • Do 10" – malé a ľahké tablety, vhodné na časté cestovanie. Väčšinou sú lacnejšie ako modely s väčšou uhlopriečkou. Ponuka Windows tabletov s uhlopriečkou v tomto rozpätí je veľmi obmedzená.
  • Nad 10" – najčastejšia uhlopriečka. Väčšina tabletov s operačným systémom Windows má uhlopriečku nad 10 palcov. Spravidla ide na prvý pohľad o malé notebooky, ktoré ale majú odnímateľnú klávesnicu. Tieto tablet PC sú vhodné na časté presuny, prácu vo vlaku a pod.

  Rozlíšenie displeja a veľkosť tabletu

  Čím vyššie rozlíšenie displeja, tým ostrejší obraz. Jeho hodnota začína na 1 024 × 768 pixelov pri najlacnejších tabletoch a končí pri 3 000 × 2 000 pixelov pri najdrahších tabletoch, ako je napr. Microsoft Surface Book 2. Na bežnú prácu ale mnohým používateľom stačí Full HD rozlíšenie, teda 1 920 × 1 080 bodov.

  Čím je displej väčší, tým vyššie rozlíšenie by mal mať. Aké rozlíšenie je vhodné pre ktorú uhlopriečku?

  Veľkosť displeja Minimálne vhodné rozlíšenie Ideálne odporúčané rozlíšenie
  7" až 8" 1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  9" až 10" 1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  viac ako 10" 1 920 × 1 080 px 2 560 × 1 600 px

  Výkon


  • Frekvencia procesora – uvádza sa v GHz a čím väčšia hodnota, tým výkonnejší procesor je. Pohybuje sa v rozmedzí zhruba 1,1 GHz, 3 GHz.
  • Jadrá procesora – čím viac jadier procesor má, tým viac úloh dokáže spracovať. Tablety s Windows mávajú dve, alebo štyri jadrá.
  • Označenie procesora – Intel Atom, Celeron a Pentium sú lacné a menej výkonné procesory. Vhodné do tabletov na menej náročnú prácu. Procesory Intel Core i3, Core i5, Core i7 už zvládnu výpočtovo náročnejšiu prácu. Rad lacných procesorov nemá žiadne konkrétne označenie.
  • Operačná pamäť – slúži na dočasné uchovanie dát a programov. Čím viac operačnej pamäte, tým je práca s tabletom pohodlnejšia. Spustíte viac programov naraz alebo okien prehliadača bez sekania. Na nenáročné použitie postačí 2 – 4 GB pamäte RAM, na intenzívnejšiu prácu vyžadujte 8 GB a viac.

  Veľkosť úložiska

  • 16 GB – tieto Windows tablety pojmú desiatky aplikácií alebo pár filmov. Vhodné na veľmi nenáročné použitie.
  • 32 GB – táto kapacita stačí na desiatky objemnejších aplikácií a hier.
  • 64 GB – tablety s touto kapacitou pojmú desiatky filmov a objemných aplikácií.
  • 128 GB a viac – vhodné pre tých najnáročnejších používateľov. V prípade SSD diskov je kapacita bežne 256 GB, 512 GB alebo aj 1 TB.

  Výdrž batérie

  Tie najlepšie tablety s Windows vydržia v prevádzke aj viac ako 10 hodín. Platí to spravidla pre drahšie modely. Pri lacnejších je to väčšinou menej. Ak často cestujete a výdrž tabletu PC vám nestačí, vhodným riešením je power banka. Odporúčame model s kapacitou nad 6 000 mAh, pretože tablet nabije viackrát.

  Konektivita

  Konektivita je pri tabletoch s Windows pomerne dôležitá, pretože schopnosť pripojenia ďalších zariadení definuje praktickosť tabletu.

  • USB 3.0 – na pripojenie USB úložísk, ale aj klávesnice alebo myši.
  • USB Type-C – tento port možno nájsť pri novších zariadeniach. Zvládne pripojenie periférií, ale aj napájanie tabletu.
  • micro USB – konektor na napájanie.
  • micro HDMI – na pripojenie napr. externého displeja.
  • Výstup pre slúchadlá – na pripojenie slúchadiel alebo reproduktorov.
  • Dokovací konektor – tablety s týmto konektorom možno pripojiť k dokovacej stanici.

  Cena

  Najlacnejšie tablety s Windows stoja pár stoviek, tie najdrahšie aj 2 700 EUR. To už ide o vysokovýkonné tablety PC s klávesnicou, ktoré hravo zvládnu aj veľmi náročnú prácu. Majú tiež kvalitnú kovovú konštrukciu.

  Najčastejšie otázky pri výbere tabletu s Windows

  Porovnanie tabletov – ako sa líšia rôzne verzie Windows?

  Pre tablety sa predtým používal operačný systém Windows vo verzii RT, jeho vývoj ale Microsoft po čase ukončil a zastúpil ho Windows 8. Ani ten sa dlho neudržal na scéne a po roku ho vystriedal Windows 8.1. Najobľúbenejším operačným systémom je ale aktuálne Windows 10. Kúpu tabletu práve s desiatkami vrelo odporúčame, ide o najnovšiu verziu operačného systému s pravidelnými aktualizáciami a vylepšeniami.

  Čo je to dokovacia stanica?

  Ide o prídavný modul k tabletu (samotnej obrazovke). Súčasťou býva klávesnica spolu s rozširujúcou batériou, ďalšou konektorovou výbavou a niekedy tiež diskom.

  Sú tablety s Windows vhodné pre deti na hranie?

  Tablety s Windows deťom ako prvý tablet neodporúčame. Svojou koncepciou sa hodia skôr na prácu, nie na hranie. Pre Windows tablety existuje aj málo hier.

  Slovník pojmov – tablety

  Uhlopriečka

  Označuje vzdialenosť medzi ľavým spodným a pravým horným rohom displeja. Udáva sa v palcoch, pričom 1" = 2,54 cm. Modely s väčšou uhlopriečkou poskytnú viac pracovného priestoru. Notebooky s menšou uhlopriečkou sú vhodné na časté prenášanie.

  Bluetooth

  Bluetooth je štandard pre bezdrôtovú komunikáciu prepájajúci dve a viac elektronických zariadení, ako je tablet, mobilný telefón, slúchadlá, športtester a ďalšie. Používa sa na prenos audia, videa aj ďalších súborov.

  RAM

  Operačná pamäť počítača, bežne označovaná skratkou RAM (Random Access Memory). Ide o typ pamäte, ktorá umožňuje náhodný prístup. Umožňuje čítať alebo zapisovať dáta do ľubovoľného miesta pamäte, vďaka čomu je extrémne rýchla. Všetky dáta sa však strácajú s vypnutím počítača. Preto slúži ako dočasné úložisko pre prácu počítačov, notebookov, ale aj mobilných telefónov a tabletov.

  Dokovací konektor

  Dokovací konektor slúži na pripojenie notebooku k dokovacej stanici. Tá obsahuje porty na pripojenie monitora, klávesnice, myši, externého pevného disku a ďalších zariadení. Toto riešenie sa hodí v prípade častého prenášania notebooku medzi domácnosťou a kanceláriou.

  Slovník pojmov
  0
  Vytlačiť
  Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
  P-DC1-WEB21
  Zavoláme Vám a odborne poradime
  +421 2 5710 1800
  Otázka na objednávku
  Otázka na tovar
  Prosím, zadajte svoj telefón:
  Zavolajte mi