AD homeoffice PET

Inteligentné hodinky a vodoodolnosť

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Vodoodolnosť môže byť kľúčovou vlastnosťou pri výbere vašich inteligentných hodiniek. A pokiaľ potrebujete také, ktoré prežijú viac než pár kvapiek vody pri prechádzke v daždi, oplatí sa vám vedieť, podľa čoho takéto hodinky spoznáte. Vyberte si smart hodinky presne na mieru vašim športovým aktivitám a zistite, aký je rozdiel medzi vodoodolnosťou a vodotesnosťou a podľa čoho sa riadiť pri výbere vodoodolných hodiniek na plávanie alebo potápanie.

Vodotesné hodinky

Ako vybrať smart hodinky na plávanie alebo potápanie – OBSAH

 1. Vodoodolné vs. vodotesné smart hodinky
 2. Stupne vodotesnosti inteligentných hodiniek
 3. Vodoodolnosť a stupne krytia
 4. Naše tipy pre výber inteligentných hodiniek do vody
 5. Ako zachovať vodotesnosť hodiniek?
 6. Prvá pomoc pri namočení smart hodiniek, ktoré nie sú vodotesné

Vodoodolné vs vodotesné smart hodinky

Špecifikom inteligentných hodiniek je fakt, že v rámci odolnosti proti vode sa výrobcovia rozhodli používať dva rôzne štandardy. Konkrétne ide o vodotesnosť a vodoodolnosť.

 • Vodotesnosť: Udáva tlak vodného stĺpca, ktorý môže pôsobiť na zariadenie bez toho, aby doň prenikla voda. Vodotesnosť sa vyjadruje v baroch (bar), atmosférach (atm) a metroch (m). Typicky ide napríklad o označenie v tvare 50 m (5 ATM). V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s označením „water resistant“, čo je však najnižší možný stupeň vodotesnosti s garanciou odolnosti voči vzdušnej vlhkosti. 
 • Vodoodolnosť znamená odolnosť voči vniknutiu kvapaliny do inteligentných hodiniek. Vždy sa udáva v tvare IPXX, kedy prvé X je rezistencia proti prachu a druhé X označuje stupeň odolnosti proti vode. Veľmi často sa stretnete s označením napríklad IP67. To udáva kompletnú odolnosť voči prachu a 30-minútovú odolnosť proti vode v hĺbke jedného metra.
smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Pri výbere hodiniek vhodných na kúpanie nezabudnite ani na správny typ remienka. Silikónové remienky sú ideálne na šport – odolné voči opotrebovaniu, potu, vode a farebne zladené napríklad so šnúrkami od tenisiek. Business a elegantný štýl podčiarknu remienky z kože alebo jej imitácie, ale aj kovové remienky – zvlášť ženy s úzkym zápästím nadchne decentný, tzv. milánsky ťah s magnetickým zapínaním. A potom sú tu ešte univerzálne tkané remienky z nylonu – ideálne na voľný čas.

Stupne vodotesnosti hodiniek

Poďme sa bližšie pozrieť na už spomínanú vodotesnosť, ktorá sa v praxi označuje v jednotkách tlaku (ATM, BAR,) alebo v metroch (M). Práve údaj v metroch však môže byť pre celý rad používateľov mätúci, zodpovedá totiž statickému tlaku v danej hĺbke za laboratórnych podmienok, nie potopeniu do tejto hĺbky v podmienkach reálnych. To znamená, že pokiaľ sa s hodinkami certifikovanými na vodotesnosť 30 M potopíte do hĺbky 30 metrov, tak hodinky jednoducho prestanú fungovať.

Avšak ide o úplne kľúčový údaj pre prípad, že máte v pláne smart hodinky používať vo vode alebo dokonca pod jej hladinou. Stupeň vodotesnosti sa riadi platnými medzinárodnými normami a žiadny z výrobcov si nedovolí s danými parametrami manipulovať vo svoj prospech.

Označenie Využitie v praxi Možnosť hlbinného potápania
Water resistant/0 M Hodinky odolné voči vzdušnej vlhkosti, nesmú sa dostať do priameho kontaktu s vodou (bazén, sprcha, voda).
3 ATM/3 BAR/30 M Hodinky prečkajú krátke stretnutie s vodou, napríklad dážď, umytie rúk alebo jednorazové sprchovanie.
5 ATM/5 BAR/50 M Môžete hodinky použiť na povrchové plávanie alebo pri sprchovaní.
10 ATM/10 BAR/100 M Bez obáv sa môžete pustiť do šnorchlovania alebo vodných športov na hladine. Najnižší stupeň vodotesnosti pre potápačské hodinky (ISO 6425).
20 ATM/20 BAR/200 M S týmito hodinkami môžete vykonávať všetky druhy vodných športov vrátane prístrojového potápania.
30 ATM/30 BAR/300 M a viac Také hodinky sú priamo navrhnuté na profesionálne potápanie s dýchacím prístrojom.

Vysvetlenie označenia stupňov vodotesnosti smart hodiniek

Celá problematika stupňov vodotesnosti inteligentných hodiniek je tak komplikovaná, že si zaslúži bližšie vysvetlenie. Aj keď skúsenosti s výrobou vodotesných hodiniek siahajú až do roku 1926, kedy spoločnosť Rolex uviedla prelomový model Oyster, tak je napriek tomu nutné ku každým hodinkám pristupovať individuálne.

Water resistant/0 M – je jasné, že pokiaľ ide o najnižší stupeň označenia vodotesnosti, tak to s tou ochranou proti vode nebude veľmi slávne. Také hodinky sú navrhnuté na bežné využitie. Bez problémov odolajú nástrahám každodenného života. Majú tak zvýšenú odolnosť voči prachu alebo vlhkosti. S hodinkami však zaobchádzajte opatrne, pretože nie sú určené na priamy styk s vodou alebo náročnejšie športové aktivity.

3 ATM/3 BAR/30 M – ak je na hodinkách uvedené 30 metrov alebo 3ATM (ATM znamená atmosféry), neznamená to, že sú vodotesné do 30 metrov pod hladinou mora. V skutočnosti hodnota udáva, že hodinky vydržia striekajúcu vodu pri umývaní rúk alebo pri daždi. A to je asi tak všetko, čo vám v tomto stupni môžeme garantovať. Je tiež nutné, aby ste si hodinky s takto nízkou vodotesnosťou nebrali so sebou do sprchy, pretože najmä horúca natlakovaná voda má neuveriteľne nepríjemný zvyk dostať sa do miest, ktoré by vám inak ani nenapadli.

5 ATM/5 BAR/50 M – hodinky s vodotesnosťou do 50 metrov (5ATM) sú na tom už o niečo lepšie. V praxi ich môžete použiť na povrchové plávanie či kúpanie priamo na hladine. Avšak v praxi sa odporúča zvážiť, či ich potrebujete mať na sebe pri sprchovaní. Úprimne je lepšie neriskovať a zbytočne také hodinky nevystavovať horúcej striekajúcej vode.

10 ATM/10 BAR/100 M – teraz to už začína s vodoodolnosťou byť zaujímavejšie. Pokiaľ sú hodinky označené vodotesnosťou 100 metrov alebo 10ATM, znamená to, že s nimi môžete ísť bez akéhokoľvek rozmýšľania plávať alebo dokonca šnorchlovať. Hodinky s odolnosťou do 10ATM majú často aj skrutkovaciu korunku alebo skrutkovaciu zadnú stranu puzdra, čo zaisťuje vyššiu úroveň vodotesnosti v porovnaní s hodinkami, ktoré tieto prvky nemajú. Hodnota 10ATM však neznamená, že sa s hodinkami môžete potápať 100 metrov pod hladinou mora.

20 ATM/20 BAR/200 M – akonáhle hodinky dosiahnu vodotesnosť 200 metrov alebo 20 ATM, je vysoko pravdepodobné, že ide o hodinky navrhnuté aj pre potápanie. To znamená, že aktivity, ako je plávanie, šnorchlovanie alebo dokonca potápanie sú úplne v poriadku. Pri hodinkách s touto úrovňou odolnosti sa tiež začíname stretávať so skratkami ISO, ktoré určite poznáte z iných oblastí. Napríklad ide o ISO 6425, čo je certifikácia udeľovaná potápačským hodinkám, ktoré vydržia napríklad statické ponorenie do 125 % svojej vodotesnosti. Aby hodinky získali certifikáciu ISO, musí byť každý kus nezávisle testovaný, čo je pre výrobcov mimoriadne nákladné, takže nie je príliš bežné. Aj tu však platí, že vo vode sa nesmie manipulovať s korunkou, prípadne s tlačidlami chronografu.

30 ATM/30 BAR/300 M a viac – vitajte v prvej lige potápačských hodiniek, teda v kategórii 300 metrov a viac. Vôbec nie je nezvyčajné vidieť hodinky, ktoré sú dimenzované na vodotesnosť 30 ATM a viac a sú doplnené héliovým únikovým ventilom. Tento jednosmerný ventil, vyvinutý spoločnosťami DOXA a Rolex v 60. rokoch, zaisťuje, že keď sa potápači s nasýteným alebo zmiešaným plynom vynárajú z hlbokého ponoru, môže hélium zachytené v puzdre počas dekompresie uniknúť. Ak sa hélium zachytí vo vnútri puzdra a nemôže nájsť cestu von, tlak vo vnútri puzdra je príliš vysoký a môže spôsobiť vážne poškodenie hodiniek, vrátane priameho prasknutia kryštálu. Stručne povedané, ak sú vaše hodinky dimenzované do hĺbky 300 metrov alebo viac, potom je pravdepodobné, že budú úplne v poriadku takmer v akomkoľvek podvodnom prostredí.

Čo tie čísla znamenajú v praxi? Veľmi často totiž vzniká chybný predpoklad, že tabuľková hodnota garantuje hodinkám bezpečné prežitie v danej hĺbke. Túto informáciu je však nutné uviesť na pravú mieru. V prvom rade ide o laboratórne hodnoty statického tlaku namerané v úplne ideálnych podmienkach (napr. ponor do pokojnej čistej vody a pri stálej teplote). Táto situácia však v praxi nikdy nenastane, obzvlášť ak máte ambíciu potápať sa napríklad v agresívnej morskej vode. Preto je nutné brať čísla reálne.

Hodinky na potápanie
Na potápanie potrebujete hodinky vodotesné minimálne do 100 metrov/10 ATM.

Dlhodobé skúsenosti ukazujú, že hodinky označené ako odolné do 3 ATM sa hodia tak maximálne na umývanie auta, ale na kúpanie rozhodne nie. Kúpať by ste sa mohli ešte len s hodinkami s označením 5 ATM, ale ani tie by sme vám do slanej vody neodporučili. A napríklad na potápanie s prístrojmi sú vhodné až hodinky znášajúce 100 metrov hĺbky, teda 10 ATM. Skúsení potápači však na svoje zápästie nedajú nič iné ako prístroje s certifikáciou 30 ATM.

i

Čítať manuály sa vypláca!

Sami vidíte, že vodotesnosť inteligentných hodiniek je široký problém. Najmä preto odporúčame v prípade hodiniek vždy čítať manuál, ktorý podrobne opisuje režimy používania. V samotných parametroch hodiniek sa totiž občas vyskytujú nejasnosti, preto je dobré okrem webu výrobcu starostlivo prečítať už spomínaný manuál.

Vodoodolnosť a stupne krytia

Aby nebola situácia úplne jednoduchá, niektorí výrobcovia nevyužívajú stupnicu ATM, ale preferujú tzv. stupne krytia udávané skratkou IP a dvoma číslicami (napr. IP68). Prvé číslo z tejto dvojice označuje mieru ochrany pred vniknutím cudzích predmetov a nebezpečným dotykom, zatiaľ čo druhá číslovka znamená rezistenciu voči vode, čo je alternatívou spomínaných atmosfér (ATM). Existuje celý rad parametrov, ale pre použitie v rámci smart hodiniek nás konkrétne zaujímajú nasledujúce certifikácie.

Stupne krytia proti vniknutiu vody (špecifikácia IPX)

Stupeň Vniknutie vody (špecifikácia IPX)
IP65 chránené proti tryskajúcej vode
IP66 chránené proti intenzívne tryskajúcej vode (vlnobitie)
IP67 chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 metra
IP68 chránené proti ponoreniu do vody v hĺbke minimálne 1 meter

Pri pohľade na túto základnú tabuľku stupňov krytia je nutné zdôrazniť, že nejde o nadväzujúcu stupnicu. To znamená, že hodinky s certifikáciou IP67 a IP68 síce vydržia potopenie do vody v malej hĺbke, ale na druhej strane nie sú chránené proti tryskajúcej vode, čo definuje štandard IP65. Mnoho používateľov si totiž chybne myslí, že najvyšší stupeň krytia zahŕňa vlastnosti všetkých predchádzajúcich stupňov.

Podrobný opis významu číslic pri stupni krytia

Stupeň krytia pred Nebezpečným dotykom Vniknutím cudzích predmetov
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní veľkých > 50 mm
IP 2x prstom malých >12,5 mm
IP 3x nástrojom drobných > 2,5 mm)
IP 4x nástrojom, drôtom veľmi drobných > 1 mm)
IP 5x akoukoľvek pomôckou prachu čiastočne
IP 6x akoukoľvek pomôckou prachu úplne

Stupeň krytia pred Vniknutím vody
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chránené proti zvisle kvapkajúcej vode.
IP x2 Chránené proti kvapkajúcej vode v sklone 15°.
IP x3 Chránené proti vodnej triešti (kropenie, dážď).
IP x4 Chránené proti striekajúcej vode.
IP x5 Chránené proti tryskajúcej vode.
IP x6 Chránené proti intenzívne tryskajúcej vode.
IP x7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1,5 metra.
IP x8 Chránené proti trvalému potopeniu do vody.
IP x9 Chránené proti tlakovej vode.

Pokiaľ sa nad špecifikáciou IPX zamyslíme do väčšieho detailu, tak ani stupne krytia IP67 alebo IP68 vám nezaručia, že sa môžete s takými smart hodinkami potopiť do ľubovoľnej hĺbky. Odolnosť proti vode totiž približne zodpovedá štandardu 3 ATM, takže smart hodinky určite zvládnu namočenie do vody v miernej hĺbke, ale akonáhle sa pridá tryskajúca voda, tak môžete mať zarobené na veľký problém. Koniec koncov napríklad celý rad detských inteligentných hodiniek je práve certifikovaný na stupeň krytia IP67, takže na blbnutie do bazéna sa vážne nehodia. Na tento účel by sa totiž lepšie hodili inteligentné hodinky s certifikáciou IP65 alebo IP66.

Aby tých problémov nebolo okolo vodoodolnosti málo, tak všetky certifikácie prebiehajú s čistou vodou. Morská voda či iné kvapaliny sú úplne iný príbeh, pretože aj keď sa hodinky zdajú na prvý pohľad v poriadku, tak agresívne tekutiny sa časom prejavia silnou koróziou. Rovnako je potrebné pamätať na použitie v extrémnych teplotách, takže pozor na saunovanie alebo parné kúpele.

i

Aj keď nájdete v parametroch pri inteligentných hodinkách konkrétny stupeň vodoodolnosti, tak je vždy nutné sa riadiť pokynmi výrobcu, ktoré nájdete v manuáli. Nerešpektovanie týchto pokynov môže viesť k poškodeniu hodiniek, na čo sa záruka bohužiaľ nevzťahuje.

Naše tipy pre výber smart hodiniek do vody

Všeobecne musíme konštatovať, že veľká väčšina inteligentných hodiniek sa na pravidelné plávanie alebo dokonca potápanie vôbec nehodí. Samotná vodoodolnosť je totiž skôr poistka proti náhodnému potopeniu a rozhodne nie je myslená ako trvalá ochrana proti vniknutiu vody. A samozrejme všetko tesnenie môže poškodiť zub času, takže vďaka každodennému používaniu smart hodiniek sa postupne odolnosť proti vode ďalej znižuje.

 • Vodotesné smart hodinky do 50 M (5 ATM) – takéto smart hodinky možno odporučiť pre občasných rekreačných plavcov, ktorí však nie sú vo vode každý deň. Hodinky tiež prečkajú sprchovanie alebo športovanie v daždi. Svojím dizajnovým poňatím ide vo väčšine prípadov o hodinky vhodné na nosenie aj večer do spoločnosti. Do tejto kategórie napríklad patria mimoriadne obľúbené inteligentné hodinky Apple Watch.
 • Vodotesné smart hodinky do 100 M (10 ATM) – ide v podstate o riešenie pre nadšených adrenalínových športovcov, ktorí sa venujú napríklad triatlonu alebo sa občas pozrú aj pod vodnú hladinu. Už na prvý pohľad ide o inteligentné hodinky so zvýšenou fyzickou odolnosťou v robustnom vyhotovení. Pokiaľ často navštevujete divadlá alebo iné spoločenské udalosti, tak odporúčame pre tieto účely zaobstarať ďalšie smart hodinky.
 • Garmin;smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
  Na trhu existujú inteligentné hodinky vhodné aj na hlbinné potápanie. Vždy hľadajte čo možno najvyšší stupeň vodotesnosti na úrovni 20 alebo 30 ATM.

  Ako zachovať vodotesnosť hodiniek?

  Pred potápaním vo vode si vždy skontrolujte, či je korunka zasunutá, niektoré modely totiž umožňujú zasunutie korunky dovnútra puzdra hodiniek. S korunkou ani ovládacími prvkami tiež nikdy nemanipulujte pod vodou alebo pokiaľ sú hodinky vlhké. Práve korunka a tlačidlá sú miestom, kde najčastejšie dochádza k porušeniu vodotesnosti.

  Pozor je tiež potrebné dávať na prudké striedanie teplôt, ktoré hodinkám nesvedčia. Vplyvom zmeny teplôt môže dôjsť k porušeniu tesnenia, vznikne tak priestor, ktorým môže do hodiniek vniknúť voda. Pred návštevou sauny je preto lepšie hodinky radšej zložiť. Súčasne je dôležité spomenúť, že nie je dobrý nápad sa s hodinkami naložiť do vírivky. Vo vírivke je totiž extrémne teplá voda, čo znižuje účinnosť tesnenia. A súčasne je tlak trysiek taký veľký, že často zodpovedá hodnotám pre ponorenie do niekoľkometrovej hĺbky.

  i

  Ako je to so sprchovaním?

  Z našich dlhoročných praktických skúseností môžeme konštatovať, že kvalitné inteligentné hodinky s odolnosťou 5 alebo 10 ATM pravidelné sprchovanie nijako nepoškodia. Treba sa však vyvarovať zámernému vystavovaniu hodiniek priamej tryskajúcej vode. V prípade nižšej vodotesnosti odporúčame hodinky pred sprchovaním odkladať. Jednorazové vysprchovanie určite vydržia, ale pravidelným sprchovaním sa môže ich životnosť výrazne skrátiť.

  Zvýšenú starostlivosť venujte hodinkám aj po namočení v slanej vode. Tá je mimoriadne agresívna, takže je veľmi vhodné hodinky následne opláchnuť sladkou vodou. Podobne ako sprchujete sami seba po vykúpaní v mori.

  Pre zachovanie vodoodolnosti je vhodné vykonať skúšku vodotesnosti a tlakovú skúšku každý rok až dva roky. Hodinky je tiež potrebné prekontrolovať po akomkoľvek servisnom úkone, akým je napríklad výmena batérie. Vodotesnosť hodiniek sa testuje pomocou suchej alebo mokrej metódy, poprípade ich kombináciou, pomocou špeciálnych prístrojov.

  Hodinky k bazénu a na plávanie
  Hodinky k bazénu by mali byť vodotesné minimálne do 50 metrov.

  Prvá pomoc pri namočení smart hodiniek, ktoré nie sú vodotesné

  A čo robiť v prípade, že omylom pri plávaní zabudnete na ruky hodinky, ktoré nie sú do vody určené?

  Aby ste zabránili tým najväčším škodám, rozhodne hodinky okamžite vypnite. A snáď ani nemusíme pripomínať, že sa v žiadnom prípade nepokúšajte hodinky nabíjať alebo pripájať k PC. Následne sa pokúste hodinky zbaviť povrchovej vlhkosti dôkladným osušením napríklad papierovou utierkou. Rozhodne sa nepokúšajte vysušiť hodinky fénom alebo nejakým iným zdrojom priameho tepla. Tiež je možné odporučiť pripnutie hodiniek späť na zápästie, kedy teplo vášho tela rozhodne nemôže ničomu uškodiť. Pokiaľ majú hodinky vyššiu obstarávaciu hodnotu, skúste osloviť špecializovaný servis, ktorý sa profesionálne pokúsi zachrániť vzniknuté škody. V prípade, že ide o obyčajné hodinky, skúste ich s odstupom niekoľkých dní zapnúť.

  i Mohlo by vás zaujímať

  Vodotesnosť hodiniek je veľmi často udávaná chybne, a preto môže dôjsť k neúmyselnému poškodeniu hodiniek. Preto si vždy radšej overte, čo presne vaše hodinky spĺňajú, než s nimi skočíte do vody.

4,9 34×
Apple Watch Series 7 41 mm Hviezdne biely hliník s hviezdne bielym športovým remienkom
Smart hodinky – pre mužov a ženy, kompatibilné s iOS OLED displej, NFC platby cez Apple Pay aplikáciu, Bluetooth, GPS, WiFi, volanie z hodiniek cez telefón spárovaným pomocou Bluetooth, krokomer, meranie kyslíku v krvi a EKG, monitoring spánku, meranie tepu, vodotesnosť 50 m (5 ATM), maximálna výdrž batérie 18 h, s ovládaním v češtine
386,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: JA070d41h2
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií