Bez elektrickej energie sa v dnešnej dobe prakticky nezaobídeme. Spotrebiče si potichu papkajú energiu a nám potom raz za čas príde vyúčtovanie. Všetko je zdanlivo bez problémov, niekedy je ale potrebné si pre vlastnú informáciu spočítať, aká je spotreba energie jednotlivých spotrebičov. V našom článku poradíme, ako sa k tejto informácii dostať. Pre tých, ktorí matematiku nemajú radi, vopred prezradíme, že nie vždy je potrebné čokoľvek počítať. Stačí vedieť, kam sa pozrieť.
Sú jednoducho situácie, kedy potrebujete spočítať, aká je napr. priemerná spotreba energie spotrebiča, ktorý spotrebič vám v rozpočte robí tú najväčšiu paseku alebo napríklad len zistiť, aká je spotreba PC. Pokiaľ sa vydáme matematickou cestou, je dopredu nutné upozorniť, že výpočet spotreby energie vie byť trochu klamlivou záležitosťou a na výsledku sa podieľa mnoho premenných, pričom mnoho z nich je v domácich podmienkach len veľmi ťažko zistiteľná.
Spotreba elektriny sa udáva vo watthodinách (resp. kilowatthodinách (teda wh × 1 000) či megawatthodinách (teda kWh × 1 000). Ako sa k týmto jednotkám dostať, ak túto informáciu nepoznáme?
Ako jednoduchý príklad použime klasickú žiarovku s výkonom 10 W. Povedzme, že chceme zistiť, akú mala žiarovka spotrebu, keď svietila 10 hodín. Obe hodnoty stačí vynásobiť, výsledkom je spotreba žiarovky za desať hodín. Zistíme, že spotreba je 100 Wh.
Ak navyše chceme zistiť, na koľko nás toto desaťhodinové svietenie prišlo, stačí výsledné číslo vynásobiť cenou za jednu Wh. Túto hodnotu spravidla udáva dodávateľ energie vo svojom cenníku. Pokiaľ je v cenníku uvedená cena za 1 kWh, je nutné toto číslo vydeliť 1 000.
Výsledkom, ktorý bude mať celkom veľa desatinných miest, je cena za Wh. Teda, keď sa opäť vrátime k našej žiarovke: Povedzme, že v cenníku nášho distribútora energie nájdeme cenu za 1 kWh 0,18 €. Túto sumu si vydelíme 1 000 a dostaneme cenu 0,00018 €. Toto číslo vynásobíme získanou spotrebou 100 Wh a zistíme, že nás desaťhodinové svietenie prišlo na 0,018 centov.
Celý tento postup má však rad háčikov. Nie každý spotrebič totiž svoju energiu odoberá rovnomerne. Stačí len pozrieť o kúsok vedľa, od žiarovky k žiarivke. Tá odoberá viac prúdu na začiatku, práčky, keď ohrievajú vodu, alebo chladničky sa zase striedavo vypínajú a zapínajú.
To, čo je na bežný výpočet už trochu zložitejšia matematika, však merajú a počítajú výrobcovia elektrospotrebičov a túto hodnotu potom uvádzajú na energetickom štítku, ktorý by mal byť s výrobkom dodávaný. Na ňom nájdeme informáciu, koľko kWh energie si spotrebič vyžiada pri bežnej prevádzke v priebehu jedného roka.
Ak chceme potom opäť zistiť cenu, stačí hodnotu vynásobiť cenou za jednu kWh. Vždy však pôjde o priemernú, orientačnú hodnotu.
Celkom automatizované riešenie, ktoré sa zaobíde bez zložitejších výpočtov, je zariadenie s názvom wattmeter. To sa umiestni medzi zásuvku a spotrebič. Veľmi presne, aj so všetkým bežným počítaním len ťažko zohľadniteľnými výkyvmi, zmeria spotrebu daného prístroja. Lepšie wattmetre navyše rovno výsledok vynásobia cenou energie. Wattmeter kúpite v obchodoch s elektronikou či pre kutilov za pár jednotiek či desiatok eur.
Pokiaľ nám nejde o jediný spotrebič a potrebujeme poznať orientačnú spotrebu celej domácnosti, je dobré – a v mnohých ohľadoch rozhodne presnejšie – zveriť sa do rúk profesionálov. Na internete je k dispozícii množstvo kalkulačiek, či už od distribútorov energie, či z rôznych porovnávačov cien, ktoré vám výrazne uľahčia prácu.
Spôsobov, ako zistiť spotrebu elektrickej energie, je niekoľko. Nech už ale zvolíte akýkoľvek, vždy treba počítať s tým, že pôjde o viac či menej orientačnú informáciu. Pre rámcovú predstavu to však postačí.