Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET PET

ARM procesory v notebookoch sľubujú revolúciu vo výdrži batérie

Zobraziť katalóg
ARM procesory v notebookoch sľubujú revolúciu vo výdrži batérie

Článok

Aktualizováno

Dočkali sme sa nového segmentu notebookov. Firma Microsoft oživuje spolu s niekoľkými partnermi svoju víziu počítačov s procesormi založenými na architektúre ARM, ktoré poznáme z inteligentných telefónov. Prvými notebookmi s takými čipmi sú modely HP Envy X2 a ASUS NovaGo, svoje stroje pripravuje na veľtrh CES 2018 Lenovo. Hlavnou prednosťou nových počítačov s procesormi z mobilných telefónov bude extrémna výdrž batérie. Čo zatiaľ o notebookoch využívajúce ARM procesory vieme?

Notebook s ARM procesorom

Čo budú ARM procesory v notebookoch znamenať?

Výkon procesorov využívaných v inteligentných telefónoch neustále rastie. Posledný dôkaz priniesol Apple so svojim najnovším procesorom A11 Bionic pre iPhone 8 a iPhone X, ktorý sa v niektorých parametroch doťahuje na bežné počítačové procesory Intel. Čipy tak začínajú byť dostatočne silné, aby zvládali klasické programy. Toho chce Microsoft v spolupráci s niekoľkými značkami využiť, a oživiť myšlienku plnohodnotného operačného systému Windows 10 na notebookoch s mobilnými ARM procesormi. Zavedením týchto čipov sa otvára pre výrobcov aj používateľov veľmi lákavý segment počítačov s miniatúrnym hardvérom nenáročným na spotrebu energie.

i Čo je to ARM? ARM je architektúra procesorov, ktorá čipom zaisťuje veľmi malú spotrebu energie. K nej sa viaže aj nízka prevádzková teplota, a teda aj menšia potreba chladenia. ARM procesory sa pre svoje vlastnosti využívajú v mobilných telefónoch či tabletoch.

Podľa predbežných testov mala byť výdrž notebookov s ARM procesormi ohromujúca – batérie počítačov mali údajne vydržať až niekoľko dní prevádzky. Ako vyzerá skutočnosť? Prvý oznámený notebook uvádza papierové čísla 20 hodín plnej prevádzky a mesiac v režime spánku. V súčasnosti sa pritom najlepšie ultrabooky chvália výdržou okolo pätnástich hodín. Mobilné procesory ale neznamenajú len úsporu energie. ARM notebookom dovolí napodobniť správanie telefónov – byť neustále na sieti vďaka LTE alebo využívať standby mód s okamžitým prebudením.

Hardvér s procesorom Snapsragon

ARM procesory budú ideálne do tenkých ultrabookov alebo tabletov 2 v 1, prinesú výrazné zmenšenie hardvéru.

Prvým procesorom je Snapdragon 835, aký bude výkon?

Celé riešenie bude pri prvých ARM notebookoch založené na procesore Qualcomm Snapdragon 835, ktorý už v notebookoch prešiel aj prvými výkonnostnými testami. V tých nazbieral zhruba o tretinu menej bodov, ako dokáže získať čoby procesor v telefóne – ide však o výsledok pred optimalizáciou. Skutočný výkon a prípadné porovnanie s klasickými procesormi sa zatiaľ zle odhaduje a múdrejší nie sme ani po predstavení prvých modelov. Notebooky s ARM procesormi by mali byť vhodné skôr na bežnú kancelársku prácu alebo multimédiá. Výsledný výkon mobilných čipov ovplyvní mnoho vecí. Budú si napríklad musieť poradiť s emuláciou programov.

ASUS NovaGo a HP Envy X2

Prvé modely predstavili pred koncom roka značky HP a ASUS. Väčší z notebookov, ASUS NovaGo, bude ultrabook s nevyberateľným, ale otočným 13,3" dotykovým displejom s rozlíšením 1 920 × 1 080 pixelov a podporou stylysu. Na výber budú verzie so 4 alebo 8 GB RAM a interným úložiskom 64, poťažmo 256 GB. Konektivita je podobná klasickým ultrabookom, pôjde o dvojicu USB konektorov a HDMI, samozrejmosťou je čítačka kariet. Notebook by mal mať telo tenké 15 mm a hmotnosť 1,39 kg.

Ultrabook ASUS NovaGo Ultrabook s dotykovou obrazovkou

ASUS sa s modelom NovaGo vydal cestou klasickej konštrukcie s klávesnicou a neodnímateľnou dotykovou obrazovkou, ktorá úplným otočením premení ultrabook v tablet.

HP Envy X2 je tablet s pripojiteľnou klávesnicou. Ponúkne 12,3" displej s rozlíšením 1 920 × 1 280 pixelov a parametre budú podobné. V najsilnejšej konfigurácii by mala mobilnému procesoru asistovať 8 GB pamäť RAM a 256 GB úložisko. Výbava tenšieho počítača bude samozrejme slabšia, k dispozícii budú len USB-C porty. Tablet sa chváli tenkou 6,9 mm konštrukciou a 700 g váhy.

Tablet HP Envy X2 HP Envy X2 je tablet s klávesnicí

HP vsadilo na tablet s tenkou odnímateľnou klávesnicou a cielia tak na záujemcov o kompaktnejšie zariadenie, ktorí sa budú musieť zmieriť s chudobnejším zastúpením konektorov.

i Druhý pokus Microsoftu s ARM Microsoft sa pokúša rozbehnúť svoj operačný systém na procesoroch ARM už druhýkrát. Pred rokmi pre nich vytvoril systém Windows RT, špeciálnu verziu Windows 8. Išlo ale o značne nepodarený pokus, systém obmedzoval výrobcu hardvéru i používateľov, a skončil neúspechom.

Windows S a upgrade na plnú verziu

Notebooky nebudú v predaji s plnohodnotnou verziou systému Windows 10. Predinštalovaný systém Windows 10 S dovolí, rovnako ako pred rokmi, inštalovať len aplikácie z obchodu Microsoft Store. Za príplatok však tentoraz pôjde systém upgradovať na plnohodnotnú verziu, na ktorej už pobežia klasické programy.

Aká bude cena prvých ARM notebookov?

Ultrabook ASUS NovaGo bude v najslabšej konfigurácii stáť zhruba 600 €, v najsilnejšej potom 800 €. HP cenu svojho tabletu Envy X2 neoznámilo, prémiovo vyzerajúca novinka by ale mohla byť drahšia ako ultrabook. Výber počítačov s ARM procesormi sa veľmi rýchlo rozšíri. Už začiatkom roku 2018 na veľtrhu CES chce svoje modely predstaviť Lenovo, špekuluje sa aj o tom, že so svojou troškou prispeje Acer.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií