Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Baby weeks

ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg
ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX (RECENZIA A TESTY)

Recenzia

Aktualizované

Ak ste už premýšľali, aká základná doska zvládne takú šialenosť, ako je tohtoročné 18-jadro od Intelu v Extreme edícii, potom mám pre vás jednoduchú odpoveď ASUS ROG RAMPAGE VI APEX. Ten pomaly ešte ani nestačil uzrieť svetlo svetla a už začal búrať rekordy. Na pomoc si vezmeme rovno delidnutý procesor Intel Core i9-7980XE s tekutým kovom, pamäte bežiace z praku na 4 266 MHz, a to bude ešte len začiatok. Táto „kráska“ je pripravená na to najdrsnejšie zaobchádzanie, a preto som jej dal zabrať aj pod tekutým dusíkom. Ďalej čítajte len v prípade, že máte žalúdok na extrémne extrémy.

Čo sa dočítate v recenzii ASUS ROG RAMPAGE VI APEX?

 1. Prehľad a špecifikácie základných dosiek s chipsetom X299 od ASUS
 2. ASUS ROG EXTREME VI APEX
 3. Napájanie, funkcie a konektivita ASUS ROG RAMPAGE VI APEX
 4. BIOS a nastavenie Intel i9-7980XE na vode
 5. Taktovanie 18-jadra 7980XE po delide na vode a na tekutom dusíku
 6. Záver, alebo dojmy z ASUS Rampage VI Apex

Prehľad a špecifikácie základných dosiek s chipsetom X299 od ASUS

Lineup od ASUS pre X299 Basin Falls platformu je pestrá, ale dnes nás bude hlavne zaujímať to najlepšie z najlepšieho, a tým je ASUS ROG RAMPAGE VI APEX. Za týmto modelom sa ešte skrýva, v istom ohľade o niečo exkluzívnejší, Rampage VI Extreme. Tento model býval ešte donedávna doskou radu toho najtvrdšieho kalibru, ktorá bola určená predovšetkým na extrémny overclocking. Všetko sa ale zmenilo s príchodom prvej, „malej“ Apex dosky pre vtedajší Intel Kaby Lake a toto meno tak vzalo za svoje. Z Extreme edície sa stala skôr najlepšie vybavená doska, ktorú ASUS vyrába a ktorá prenechala extrémy svojmu mladšiemu modelu, disponujícemu 4 DIMM slotmi pre operačné pamäte, aj keď je štandard 8 DIMM slotov pre 4 kanálovou platformu. Dôvod to má jediný, a tým je práve trhanie rekordov pri taktovaní. Apex so 4 DIMM slotmi zvládne s DDR4 oveľa, ale oveľa viac než základná doska s dvojnásobkom DIMM slotov, čo sa týka maximálnych frekvencií a hrania sa s časovaním, a preto bol Apex venovaný overclockerom a Extreme model všetkým ostatným, ktorí chcú neskutočný výkon, ale nechcú byť limitovaní iba 32 GB RAM. Kreatívci a hráči-streameri-lets's playeri využijú hravo 64 GB RAM, a preto je Rampage Extreme klasicky vybavená 8 DIMM slotmi.

ModelRampage VI ExtremeRampage VI ApexPrime X299-DeluxeStrix X299-E GamingTUF X299 Mark 1Prime X299-ATUF X299 Mark 2
FormátEATXEATXATXATXATXATXATX
Podpora RAM8× DDR4 až 4000 (OC)4× DDR4 až 4133 (OC)8× DDR4 až 3600 (OC)8× DDR4 až 3600 (OC)8× DDR4 až 3600 (OC)8× DDR4 až 3600 (OC)8× DDR4 up to 3600 (OC)
Multi-GPU4× SLI, CrossFireX4× SLI, CrossFireX3× SLI, CrossFireX3× SLI, CrossFireX3× SLI, CrossFireX3× SLI, CrossFireX3× SLI, CrossFireX
PCIe sloty4 x16 1 x44 x16 1 x43 x16 1 x16 (x4) 2 x13 x16 1 x4 1 x4 (x1) 1 x13 x16 1 x4 1 x4 (x1)3 x16 1 x4 (x2) 2 x13 x16 1 x4 (x2) 2 x1
M.21 PCIe x4/SATA 2 PCIe x42 PCIe x4/SATA 2 PCIe x41 PCIe x4/SATA 1 PCIe x41 PCIe x4/SATA 1 PCIe x41 PCIe x4/SATA 1 PCIe x41 PCIe x4/SATA 1 PCIe x41 PCIe x4/SATA 1 PCIe x4
U.211
EthernetAquantia 10G Intel 1GIntel 1G2× Intel 1GIntel 1G2x Intel 1GIntel 1G6
Wi-Fi802.11ad802.11ac802.11ad802.11ac
AudioSupremeFX S1220SupremeFX S1220ARealtek S1220ASupremeFX S1220ARealtek S1220ARealtek S1220ARealtek S1220A
Cena629,90 €496,90 €488,90 €324,90 €320,90 €284,90 €255,90 €
Ceny sú platné k 12. 12. 2017.

ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX

ASUS ROG Rampage VI Apex je, ako už je v prípade Rampage radu tradíciou, EATX doskou, teda je o niečo rozmernejšia než klasické dosky. No, nebudem to naťahovať, je to poriadny kus poctivej inžinierske práce. Viete, nám overclockerom sa len tak nezavďačíte. A aby ste nás uspokojili, musíte nám ako výrobca dať všetko, čo nás napadne, ale aj to, na čo si práve sami nespomenieme. A tak tu máme dosku s výstrojom, ako keby sa snáď blížila zima.

Špecifikácie ASUS ROG RAMPAGE VI APEX

Pomerne nový modelový rad Apex sa pýši sexi krivkami, PCB už nie je také jalové-hranaté, ako ste zvyknutí, a preto vám táto kráska bude robiť v neposlednom rade aj parádu. To najdôležitejšie sa ale nachádza v pravom hornom rohu základnej dosky ASUS ROG RAMPAGE VI APEX, sekcia s vychytávkami pre šialencov s tekutým dusíkom. V prvom rade, pripomeňme si, že Skylake-X jednoducho v OC „žerie“, a tak tam, kde pri predchádzajúcej X99 platforme stačilo napájanie na EPS CPU konektory v skladbe 8 + 4 pin, tu už máme 2× 8 pin, pretože HCC (high-core-count) procesory už dokážu konektorom aj samotným káblom celkom „zakúriť“. A je dobré, že sa toto nepodceňuje, verte mi, niekoľko roztečených a spečených káblov som už videl. Pohľad to pekný nie je a celkom dlho to smrdí.

Samozrejmosťou je Q-LED, čiže POST display, bez ktorého sa pri taktovaní nezaobídete. Jumper pre LN2 mód je asi bez debaty, ale pre istotu, doska vás pustí s napätím tam, kam sa bežný smrteľník neodváži, a celá sa vám vydá napospas ústrety krutému zaobchádzaniu. Vlhko. Tam kde je vlhko, tam prestáva byť zábava, a preto má ASUS ROG RAMPAGE VI APEX špeciálne čidlá na detekciu vlhkosti, a ak doska zvlhne (čo sa stane veľmi ľahko) pri hraní sa s dusíkom, diódy začnú blikať ako na diskotéke. Nebudem ďalej zabiehať do podrobností a všetky funkcie vysvetlím v ďalšej kapitole. Avšak, ďalej je doska vybavená dobrou konektivitou a pre moderov sú tu možnosti 3D-Mountu (osadenie vlastných súčiastok vytlačených na 3D tlačiarni).

Napájanie, funkcie a konektivita ASUS ROG RAMPAGE VI APEX

V prípade základných dosiek pre Skylake-X je zásadná jedna vec. A to napájacia kaskáda, jej skladba, a to, ako dobre je urobené chladenie. Keďže ide o najvyšší model na overclocking, aj ten extrémny, bol na toto kladený dôraz.

ASUS RAMPAGE VI EXTREME VRM

Aby základná doska ASUS ROG RAMPAGE VI APEX dokázala „nakŕmiť“ aj také monštrum, ako je osemnásťjadrový procesor Intel i9-7980XE, je napájanie cez ESP konektory rozdelené na 2× 8 pin. Hociktoré iné, a horšie rozdelené riešenia dokazujú, že sa vodiče aj konektory nadmerne zahrievajú a v niektorých prípadoch by mohlo dôjsť aj k nemilej havárii. Napájanie pre CPU sa skladá z 8× IR355M od spoločnosti Infineon a hlavou napájacích operácií je Digi + VRM PWM regulátor ASP1405.

ASUS RAMPAGE VI APEX OC FUNCTIONS

ASUS ROG Rampage VI Apex je vybavená niekoľkými špeciálnymi funkciami. Okrem klasických tlačidiel START a RESET tu nájdeme jumper LN2_MODE, ktorý dosku odomkne po stránke limitov. SLOW_MODE sa môže hodiť pri prekonávaní ťažkostí s cold Bugom či cold boot Bugom a switch PAUSE klasicky dosku zastaví, v určitých prípadoch pri benchmarkování s tekutým dusíkom táto funkcia príde vhod. RSVD (Reserved) switche fungujú v podstate ako defibrilátor, a vďaka nim sa dá prekonať cold boot bug bez nutnosti zahrievania komína plynovým horákom. Jeden je tu pre CPU, druhý pre GPU. Štvorica malých switchov slúži na vypínanie/zapínanie DIMM slotov, čo veľmi príde vhod, ak nastanú komplikácie na strane RAM. Malé červené tlačidlo SAFE_BOOT slúži na POSTnutie do BIOSu so zachovaním existujúceho nastavenia, ktoré však nie je aplikované, a základná doska nabehne s defaultným hodnotami. Biele tlačidlo RETRY slúži pre prípady, keď chcete vášmu nastaveniu BIOSu dať ešte pár šancí. Hocikedy sa RETRY oplatí používať, veľmi náročné kombinácie taktov a časovania spoločne s napätiami prejdú hocikedy až na tretíkrát.

ASUS ROG RAMPAGE VI APEX

Na dolnom kraji dosky ASUS ROG RAMPAGE VI APEX ešte nájdete tlačidlo na prepínanie druhého BIOSu, konektor pre OC PANEL, ktorý bohužiaľ nie je súčasťou balenia, a čierne tlačidlo MEM_OK, ktoré slúži na prekonanie prípadných problémov s pamäťami.

ASUS ROG RAMPAGE VI APEX a Intel i9-7980XE: nastavenie biosu na vode

Ako už ste u mňa zvyknutí, v tejto kapitole vás prevediem najdôležitejšími a najzaujímavejšími časťami v UEFI, a to rovno s funkčným nastavením pre vlajkovú loď od Intelu, teda pre procesor Intel Core i9-7980XE po delide s tekutým kovom na 4.8 GHz na všetkých jadrách, 4 000 MHz na RAM s dosť slušným časovaním, a to všetko vyladené na 24/7/365 prevádzku.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Nachádzame sa v tzv. EZ MODE, ide o zjednodušený režim UEFI prostredia s výpisom tých najzákladnejších informácií a možností, ako je nastavenie ventilátorov, BOOT priorít diskov a vypnutie/zapnutie XMP profilu.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

V sekcii main nájdete súhrnné informácie, ako sú verzie BIOSu a ME, typ a frekvencia osadeného procesora a operačných pamätí a je tu možnosť prepnutia nastaveného jazyka pre celé prostredie.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

A teraz tá zábavná časť – EXTREME Tweaker. Ide o sekciu, v ktorej sa nastavuje všetko ohľadom overclockingu. Ako prvá, označená položka, ktorú si môžete všimnúť, ponúka OC PROFILY. Ak jumperom na doske ASUS ROG RAMPAGE VI APEX zapnete LN2_MODE, odomknú sa vám ďalšie prednastavené profily, pripravené na extrémne taktovanie a zároveň odladené na najlepšiu efektivitu tým spôsobom, že sú v UEFI vypnuté všetky zbytočnosti, ktoré by vám znižovali výsledok pri benchmarkovaní.

Ako ďalšie máme Ai Overclock Tuner, ktorý má možnosti Auto, XMP a Manual. Ak budete chcieť vychádzať z XMP profilu, nastavíte ten a ďalej si upravíte všetko podľa potreby. Osobne ale odporúčam vychádzať z Manual mode, kde je napájanie kaskády vždy najefektívnejšie a DRAM si nastaviť ručne či z prednastaveného profilu v DRAM Timing Control subkategórii. CPU Strap môžete nechať zo začiatku na auto, neskôr, ak by ste naháňali posledných pár MHz, môžete vyskúšať ďalšie možné nastavenia BCLK. BCLK frequency potom vychádza ako zo strapu, tak z toho, čo jej ručne nastavíte, defaultne je na 100 MHz a taktuje sa cez násobič jadier.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

CPU Core Ratio nastavte na Sync All Cores, tým pádom budú všetky jadrá počúvať nastavený násobič, pretože Turbo Boost 3.0 počíta s maximálnym násobičom pre jedno najlepšie jadro na základe jeho VID napätia. Nezabudnite na Cache a nastavte Max. CPU Cache Ratio na 30, opäť 30× 100 MHz BCLK bude výsledok pre Cache bežiaci na 3 000 MHz. Aj napriek nastaveniu DRAM profilov z DRAM Timing Control musíte DRAM Frequency nastaviť ručne. Na ASUS ROG RAMPAGE VI APEX je super, že zvláda neskutočných 4 000 MHz pri veľmi utiahnutom časovaní 12 12 12 28 1T 280 TRFC s úplným prehľadom. CPU svíb Support majte vždy na Disabled, zamedzíte tým komunikácii procesora s FIVR (integrovaný regulátor, napätie) na účely toho, aby procesor počúval to, čo mu v UEFI nastavíte. K nasledujúcim subpoložkám sa ešte vrátim.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

CPU Core Voltage nastavte na Manual, opäť platí, že manuálny režim napätia je efektívnejší ako Adaptive alebo Offset. Tento kus procesora vyžadoval všetkých 18 jadier pri takte 1.26 V. To podstatné ale je, že tento monštruózny procesor prešiel mojim Delidom s Thermal Grizzly Conductonaut, čo je elektricky vodivé eutektikum z cínu, gália a india s min. 10× takou tepelnou vodivosťou, ako má pôvodná teplovodivá pasta z výroby. Takto špeciálne upravený procesor, a rovnako tak všetky modely Skylake-X, si môžete zaobstarať u nás na e-shope so zárukou. CPU Cache Voltage je klasicky napätie pre Cache CPU. Opäť nastavte Manual režim. Ak nepôjdete cez 3 000 MHz, dosť pravdepodobne nebudete musieť nič nastavovať, na tekutom dusíku sa dá Cache prevádzkovať v pohode aj na 4 000 MHz. CPU Input Voltage je napätie pre FIVR, pre taktovania na vzduchu/vode môžete nechať auto, v prípade, že sa vám celá zostava vypne bez BSOD, môžete nastaviť väčšie napätie medzi 1.85 V – 2.0 V, na dusíku potom taktuje okolo 2.2 V či viac.

Na screene nám už zostáva len DRAM voltage, separátne pre kanály A + B a C + D. 1.45 V je hodnota, s ktorou sa dá v pokoji ešte žiť 24/7/365, a dá sa podľa toho, aké pamäte máte, vyžmýkať celkom dobrý pomer frekvencia : časovanie.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Niekoľkokrát spomínaná sekcia DRAM TIMING CONTROL. Hneď zhora máme Memory presets, v ktorých nájdete pár prednastavených profilov, z ktorých môžete ľahko vychádzať. Timing, ktorý vidíte na screene, bol maximálne stabilný pri 4 000 MHz na všetkých štyroch kanáloch pri napätí 1.45 V.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Už spomínané profily na taktovanie DDR4. Z prvého profilu som vychádzal na nastavenie, ktoré ste videli. Dodatočných 0.05 V bolo potrebných na vylepšenie časovania. Z druhého profilu vychádzam pri taktovaní s tekutým dusíkom a väčšinou pridávam napätia na 1.92 V – 1.95 V pre spomínaný takt 4 000 MHz s časovaním CL 12 12 12 28 1T 280 TRFC.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

ASUS ROG RAMPAGE VI APEX má celkom dobrú LLC reguláciu na auto, takže ani nič nastavovať nemusíte. CPU Current Capability pokojne nastavte na 240 %, jednoducho vám to odomkne maximálny možný potenciál a s kombináciou vypnutých C-STATES v Advanced sekcii vám CPU nebude throttliť na power managemente. CPU VRM Frequency môžete nechať na auto, pre LN2 OC odporúčam 1 000 kHz, kaskáda tak bude efektívnejšia. VRM Spead Spectrum na Disabled – opäť zlepší efektivitu VRM a CPU Power Phase aj Duty nastavte na Extreme, len dbajte na dostatočný ofuk kaskády, pretože týmto začne fungovať v plnom režime a bude aj viac hriať. To isté platí pre DRAM nastavenie, ak chcete „hnať“ svoje DDR4 na maximum.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Sekcia Advanced ponúka rozšírené nastavenia procesora, radičov, system agent, čipsetu a on board zariadenia ako je LAN, AUDIO, ale aj RGB podsvietenie dosky, nastavenie USB a podobne.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Sekcia monitor je klasika. Teploty, voltáže a otáčky ventilátorov. Sem-tam potrebujete nejaký senzor ignorovať, a tak je možnosť čokoľvek nastaviť na ignore.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Klasika, BOOT menu. Je tu niekoľko šikovných funkcií, okrem priorít bootu si môžete, ak máte OS na GPT zväzku, vypnúť CMS, čím dosiahnete o niečo rýchlejšieho bootovanie.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

Už tradične nám sekcia Tool v prípade ROG dosiek ponúka pár zaujímavostí. Klasikou je EZ Flash na flashovanie verzií BIOSu. Secure Erase je nástroj na „formát“ SSD disku, ktorý väčšinou vráti zariadenie jeho stratenú slávu a obnoví rýchlosti. ASUS Overclocking Profiles sú šikovnou pomôckou pri taktovaní hlavne, keď sa poriadne hráte a skúšate rôzne kombinácie nastavení, vraciate sa späť od toho, čo vám nešlo, k tomu, čo vám naposledy fungovalo atp.

Taktovanie 18-jadra 7980XE po delide na vode a na tekutom dusíku

Taktovanie i9-7980X nie je vôbec jednoduché a bez delidu to ide horko ťažko. Procesor samozrejme pretaktujete do určitej hranice, ale ak sa vám tam skrýva značná časť výkonu, viete, čo musíte urobiť. Napriek tomu, čo sa píše na internete, sú Skylake-X zlaté procesory, a hlavne na defaulte, kde už tak majú dosť výkonu. Poďme sa pozrieť na nejaké počiatočné testy stability RAM a CPU.

Rampage VI Apex a i9-7980XE DELID v Cinebench R15

Cinebench R15 používam ako počiatočný test na zistenie kvality kremíka a toho, ako procesor škáluje frekvenčne s napätím. Zvyčajne sa uspokojím s niekoľkými priebehmi po sebe, než idem na náročnejšie benchmarky, ako je napríklad ten nasledujúci.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; Cinebench R15; i9-7980XE DELID

ASUS ROG Rampage VI Apex a i9-7980XE DELID

HWBOT H265 je benchmark založený na H265 Encoding využívajúci AVX inštrukcie, čo znamená pre procesor poriadnu záťaž. Keďže s HCC procesormi, teda od 12 jadier hore býva problém využiť všetky jadrá/vlákna na 100 %, HWBOT H265 má možnosť tzv. Overkillu, kedy bežia dve enkódovacie inštancie naraz. Pre procesor je to o to väčšia záťaž, a ak tento test prejde aj niekoľkokrát po sebe, dá sa už hovoriť o nejakej solídnej počiatočnej stabilite, spravidla nemám problém ani z dlhodobejšieho hľadiska prevádzky. Otázka ale je, čo stabilita pretaktovaných RAM?

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; i9-7980XE DELID

ASUS ROG Rampage VI EXTREME a i9-7980XE DELID s DDR4 na 4 000 MHz CL16

A na záver dva testy veľmi náročné na stabilitu RAM a pamäťového radiča v CPU. Geekbench 3 obsahuje niekoľko testov, ktoré spoľahlivo preveria stabilitu pretaktovaných pamätí s naladeným časovaním. Pokiaľ je v RAM alebo IMC nejaká nestabilita, benchmark zamrzne. SuperPi vo variante 32M je asi to najdrastickejšie, čo môžete operačným pamätiam vôbec dať. Akákoľvek nestabilita sa prejaví chybou NOT_EXACT_IN_ROUND ako nepresný výpočet Ludolfovho čísla.

ASUS ROG RAMPAGE EXTREME VI APEX; BIOS UEFI

i9-7980XE pod tekutým dusíkom s ASUS ROG RAMPAGE VI APEX

Musím povedať, že benchovať i9-7980XE je veľmi, ale veľmi ťažké. Tento chip nebol nejaký extra kúsok kremíka a dal 5 400 MHz na všetkých 18 jadrách, 3 700 MHz na cache a v kombinácii s doskou krásnych 4 000 MHz na RAM s časovaním 12 12 12 28 1T 240 TRFC. Problémom v šialenej katarzii je teplo. Z jednej strany vám ide okolo -100 °C az druhej idú stovky wattov odpadového tepla. Stačí vám takto málo, aby teplovodivá pasta explodovala a prerušil sa teplovodivý most z komína do IHS. V tej chvíli ste aj pri -100 °C na komíne pokojne +80 °C na CPU, a to je veľmi zle. Celý setup musíte rozmraziť, rozrobiť, vysušiť a zložiť znovu.

ASUS RAMPAGE VI APEX; i-7980XE DELID LN2; Cinebench R15

Intel i7-7820X s ASUS ROG RAMPAGE VI APEX pod LN2

A na záver ľahký výsledok s osemjadrom i7-7820X. Bolo celkom málo času, a tak frekvencie, ktoré vidíte, nie sú úplným limitom samotného CPU, ale išlo o to, urobiť aspoň nejaký výsledok v 3D MARK Vantage do vtedy prebiehajúcej súťaže ROG TEAMCUP Showdown Round 2. V Round 1 sme sa s Alza OC tímom umiestnili druhí, vyhrali sme fajn hardware a v tomto, druhom kole to dopadlo rovnako, krásne druhé miesto s celkom novým a malým tímom oproti celosvetovým teamom s mnohými členmi.

ASUS RAMPAGE VI APEX; i7-7820X DELID; 3D MARK

Záver, alebo dojmy z ASUS ROG RAMPAGE VI APEX

Asi z toho, akým spôsobom som článok písal, cítite, že som z ASUS ROG RAMPAGE VI APEX pre X299 nadšený. Ono totiž nie je nič príjemnejšie pre overclockerov, než keď vám RAM „bežia“ ako po masle, a nemáte s nimi žiadne problémy. Čo nastavíte, to funguje, tzv. 4K tight na DDR4 a na všetkých štyroch kanáloch je jednoducho super.

i

Chystáte sa dať dohromady vlastnú PC zostavu? Pomôže vám náš podrobný sprievodca ako zostaviť PC.

Celková výbava ASUS ROG RAMPAGE VI APEX je skvelá, BIOS na jednotku, VRM heatsink je na rozdiel od tých u iných dosiek prispôsobený tak, aby naozaj teplo odvádzal a nie izoloval a navyše k nemu máte bracket na malý vetráčik. Rovnaké Bracket nájdete aj pre chladenie M.2 diskov na Hyper DIMM M.2 karte. Dizajn je klasicky už krutoprísny, X-shaped PCB pôsobí veľmi dobre a neurobí hanbu žiadnemu ďalšiemu hardvéru.

ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX

ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX

Základné dosky

Za bezkonkurenčnú základnú dosku na extrémny overclocking pre procesory Skylake-X a Kaby Lake-X udeľujem ASUS ROG Rampage VI Extreme naše najvyššie ocenenie, zlatého Alzáka.

Klady

 • Bezkonkurenčná výbava na taktovanie
 • Skvelé pretaktovanie DDR4
 • Zvláda Skylake-X a Kaby Lake-X
 • Chladenie napájania prispôsobené pre potreby Skylake-X
 • Super konektivita 2× DIMM.2 Hyper RAID karta
 • Skvelý dizajn

Zápory

 • V balení by mohol byť OC PANEL
Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker, ťažiar, nadšenec do blockchainu, kryptomien a decentralizácie. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, prednášam o miningu a aktívne sa snažím zúčastňovať všetkých inovácií v digitálnom svete.

Páči sa vám článok? Ohodnoťte ho!

Ďakujeme za váš názor.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi