Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice PET

Asus ROG Zephyrus (RECENZIA) + čo je technológia Max-Q

Zobraziť katalóg
Asus ROG Zephyrus (RECENZIA) + čo je technológia Max-Q
Aktualizované

Spoločnosť NVIDIA tento rok predstavila spôsob, ako v notebookoch skombinovať vysoký herný výkon a kompaktné rozmery. Je ním nová technológia Max-Q, ktorou je vybavený nami recenzovaný notebook Asus ROG Zephyrus. Ten ponúka okrem grafickej karty GTX 1080 tiež procesor Intel Core i7-7700HQ, 16 GB RAM a 120 Hz G-Sync displej, pričom všetko je zabalené v len 18 mm tenkom tele. S takýmto vyhotovením sa spája rad pascí, predovšetkým z hľadiska chladenia a udržania konzistentného výkonu po dlhšie časové intervaly. Na kvality technológie Max-Q a notebooku Asus ROG Zephyrus sa zameriame v dnešnej recenzii.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Asus ROG Zephyrus (RECENZIA) – Obsah

  1. Asus ROG Zephyrus: Čo je to Max-Q?
  2. Parametre Asus ROG Zephyrus sú špička, alebo nie?
  3. Spracovanie Asus ROG Zephyrus ako príklad pre mnohých
  4. Hodnotenie klávesnice ROG Zephyrus do kariet nehrá
  5. Konektory, displej a reproduktory Asus ROG Zephyrus
  6. Len jedno SSD v Asus ROG Zephyrus, zato rýchle
  7. Asus ROG Zephyrus v benchmarkoch
  8. Herné testy Asus ROG Zephyrus
  9. Zephyrus a jeho unikátne chladenie
  10. Hodnotenie Asus ROG Zephyrus

Asus ROG Zephyrus: Čo je to Max-Q?

Celá technológia Max-Q sa snaží tak trochu reformovať pojem herný notebook, pod ktorým si dnes predstavíte skôr veľký a ťažký kus výpočtovej techniky. Notebook by mal pritom byť prispôsobený mobilite a pohodlnému prenášaniu. Hoci už pár riešení tohto typu na trhu je, vo väčšine prípadov sa nepodarilo dosiahnuť úplne optimálny pomer medzi rozmermi, herným výkonom a efektívnym chladením. A to je presne niečo, čo sa snaží technológia Max-Q napraviť.

Recenze Asus ROG Zephyrus – Technológia Max-Q

Plán hovorí, že Max-Q má umožniť vytváranie notebookov kompaktných a výkonných zároveň. Najväčšou prekážkou je v tomto ohľade chladenie, pretože čipy samozrejme veľké nie sú, ale práve chladenie, ktoré teplo nimi produkované odvádza, často nadobúda značných rozmerov. Vnímame teda dve základné riešenia tejto problematiky: prvým je zníženie produkcie tepla, druhým potom zefektívnenie chladenia. Notebooky s Max-Q sa snažia o oboje zároveň.

Recenzia Asus ROG Zephyrus – Technológia Max-Q

Okrem lepšieho návrhu chladenia tak bohužiaľ došlo aj k zníženiu pracovných frekvencií grafickej karty (produkuje tak menej tepla). Ešte pred pár rokmi by na tom nebolo nič na pozastavenie, ale nástup grafických kariet generácie Pascal priniesol zásadnú zmenu: možnosť používať v notebookoch takmer identické čipy ako v desktopoch, s výkonnostným rozdielom len v jednotkách percent. To však pri dizajne Max-Q neplatí. Hoci je grafická karta v notebooku Asus ROG Zephyrus označovaná ako GTX 1080, v reále sa vďaka zníženým taktom desktopovým verziám nevyrovná. Bohužiaľ, ani Max-Q nie je technológia tak revolučná, aby po znížení taktov zabránila strate výkonu.

Grafická kartaFrekvenciaBoost frekvenciaTDP
GTX 1080 (desktop)1 607 MHz1 733 MHz180 W
GTX 1080 (laptop)1 566 MHz1 733 MHz180 W
GTX 1080 Max-Q1 101 – 1 290 MHz1 278 – 1 468 MHz110 W

Max-Q nie je dobrou voľbou pre niekoho, kto hľadá bezkonkurenčný pomer cena/výkon, cena totiž zostáva na rovnakej úrovni, ako v prípade bežných modelov, menovateľ v podobe výkonu však klesá. Zníženie frekvencie nie je nijako náhodné. Podľa materiálov spoločnosti NVIDIA bola jej nová úroveň zvolená ako zlatá stredná cesta, pri ktorej je pomer výkonu a energetickej náročnosti maximálne optimalizovaný. Na samotný výkon a teploty sa v recenzii pozrieme podrobnejšie.

Parametre Asus ROG Zephyrus sú špička, alebo nie?

Ako sme už podrobne spomenuli, Asus ROG Zephyrus disponuje grafickou kartou GTX 1080 Max-Q. Okrem tej samozrejme potrebuje aj ďalšie komponenty. Procesor zastáva Intel Core i7-7700HQ, ktorý je už stálicou v najnovších herných notebookoch. Tradičnou konfiguráciou je tiež dostupných 16 GB RAM. Na uloženie svojich dát máte k dispozícii len jeden disk, a to 512 GB NVMe SSD, ktoré obmedzenú kapacitu vynahrádza vysokou rýchlosťou. Ako displej slúži 15,6" Full HD IPS panel s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a technológiou G-Sync.

ParameterAsus ROG Zephyrus
ProcesorIntel® Core™ i7-7700HQ (2,8 – 3,8 GHz, 6 MB L3 cache, 4 jadrá/8 vlákien)
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® GTX 1080 Max-Q
Displej15,6" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexná, 120 Hz, G-Sync
Operačná pamäť16 GB (2 × 8 GB) DDR4 2 400 MHz
Úložisko512 GB M.2 NVMe SSD
KonektivitaWiFi Intel® 802.11ac + Bluetooth® 4.1
Porty1× USB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3), 4× USB 3.0, HDMI, audio jack
Vstupné zariadeniePodsvietená klávesnica s numerickým blokom, touchpad
BatériaLi-ion, 4-článková, 50 Wh
Rozmery37,9 × 26,2 × 1,79 cm
Váha2,25 kg
Operačná pamäťWindows 10 Home 64-bit

Spracovanie Asus ROG Zephyrus ako príklad pre mnohých

Či je Asus ROG Zephyrus výkonnostný špička, potvrdíme, alebo vyvrátime v testoch, z predchádzajúcej kapitoly však vyplýva, že sa nesnaží byť nejakým zabijakom z hľadiska pomeru cena/výkon. Jeho cieľom je skôr osloviť používateľov, ktorí od herného notebooku chcú viac – bezchybné spracovanie. To je práve stránka, v ktorej Zephyrus exceluje.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Zadnú stranu displeja tvorí dvoma smermi brúsený hliníkový kryt. To vytvára zaujímavý a zároveň decentný efekt lomu, ktorý plynule nadväzuje na tvarovanie oblasti okolo kĺbov displeja. Zadnú stranu tiež zdobí striebristo matné logo ROG a pomerne nenápadný nápis „REPUBLIC OF GAMERS“. Zo zadnej strany kvalita skutočne srší, a hoci k miernej deformácii pri tlaku na veko dochádza, pri štandardnom používaní ju len ťažko dosiahnete.

Na prednej strane veka displej rámu je matný hladký plast, aký v lacných notebookoch nenájdete. Kĺby fungujú na jednotku a držia displej na jeho mieste bez akéhokoľvek výrazného klopania. Ich priebeh je progresívny, čiže Asus ROG Zephyrus ide ľahko otvoriť jednou rukou, zároveň ale vo vzpriamenej polohe displej drží.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Základ samotného tela Asus ROG Zephyrus je taktiež z hliníka. Ide o jeden kus kovu, ktorý pokrýva hornú stranu a boky. Zlom medzi týmito časťami je realizovaný ako bronzovo zafarbené brúsenie, ktoré je prekvapivo znesiteľné na dotyk. Samotné spracovanie tohto jednoliateho „obalu“ je taktiež príkladné a veľmi pridáva výslednému pocitu exkluzivity. Bohužiaľ, prednej strane nedominuje kov, ale plast. To má prosté odôvodnenie. Asus klávesnicu posunul ďalej od displeja, aby mohol jednu časť notebooku plne dedikovať chladeniu komponentov. Nasávanie vzduchu totiž neprebieha len na spodnej strane, ale aj z vrchnej strany, čo je presne ten dôvod, prečo nájdeme na vrchnej strane pomerne veľký plastový kryt – je plný otvorov a umožňuje nasávanie vzduchu. Plast je však opäť príkladne spracovaný, a navyše ho podopierajú úsporne poskladané vnútornosti s kovovým šasi, teda sa nemá šancu prehnúť.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Spodná strana notebooku už kovovým povrchom nedisponuje vôbec. Základom je plast, ktorý je rozdelený do dvoch častí. Vonkajší je pevne pripevnený ku zvyšku notebooku a drží jeho tvar. Vnútorná strana je takou špecialitou Asus ROG Zephyrus – po otvorení notebooku ho totiž nadvihne a vytvorí tým priestor pod notebookom, ktorým môže chladenie čerpať dostatok vzduchu.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Nemáme z tohto krytu úplnú radosť, sťažuje totiž prenášanie notebooku v otvorenom stave. Je pomerne tenký a pri úchope notebooku zospodu, mimo kĺbovité stĺpiky, dôjde k prehnutiu skutočne ľahko. Materiál to iste vydrží, ale pri prenášaní notebooku to zneisťuje úchop.

Hodnotenie klávesnice ROG Zephyrus do kariet nehrá

Už na prvý pohľad je jasné, že Asus ROG Zephyrus nedisponuje úplne konvenčným riešením klávesnice. Kompaktné rozmery si vyžiadali obeť v podobe uvoľnenia miesta na chladenie a posunutie klávesnice smerom od displeja. Jednoznačne ide o oprávnený krok, aký dopad ale mal na ergonómiu, to si povieme v nasledujúcich odsekoch.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Nielen jej pozícia je na vykonanie klávesnice netradičná. Vzhľadom na to, že zaberá priestor, kde sa normálne nachádza touchpad, muselo sa pre neho nájsť iné miesto. Asus ho vo svojom ROG Zephyrus teda zasadil na pozíciu numerického bloku. O jednoduché písanie čísel však tiež neprídeme – pomocou štandardného num-lock prepínate módy medzi touchpadom a numerickým blokom, kedy sa na ploche touchpadu vysvietia obrysy klávesov. Toto funguje rovnako ako touchpad samotný, úplne bezchybne. Samozrejme je škoda, že zo strany touchpadu nemôžeme očakávať hmatovú odozvu, berúc do úvahy predpokladané nízke využitie numerickej klávesnice je to však prijateľný kompromis.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Samotná klávesnica nepatrí medzi tie najlepšie. To dávame za vinu úsporným rozmerom, do ktorých sa musela vtesnať, pretože vieme, že Asus dokáže do svojich notebookov dosadiť veľmi dobré klávesnice. O tom sme sa pred časom presvedčili v recenzii Asus ROG Strix GL553VE. Písanie na ROG Zephyrus teda nie je žiadny bezkonkurenčný pôžitok. Klávesy sú zvláštne tvarované, sú širšie ako dlhšie. To má za následok netradičný pocit z písania, na ktorý sa ťažko zvyká. Samotné klávesy majú nízky zdvih a veľmi malý odpor, čo nepoteší písalkov, hráčov ale pravdepodobne áno. Malou náplasťou je mäkký doraz spínačov, vďaka ktorému vás pri písaní aspoň nebudú bolieť prsty. Zamrzí absencia tlačidla print screen. Na druhú stranu, klávesnica má RGB podsvietenie, ktorého farbu môžete ľubovoľne navoliť. Navyše je možné nastaviť iný odtieň pre WSAD a ďalšie často využívané herné klávesy.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Už po chvíli používania klávesnice sa potvrdilo, že jej alternatívna pozícia bola zvolená čisto v prospech chladenia. Ergonómia nebola v prípade Asus ROG Zephyrus prioritou. Keď máte notebook na stole, nebude to veľkou prekážkou. Síce notebook zaberie viac miesta, vďaka priloženej opierke zápästia môžete ale dosiahnuť pomerne pohodlnú pozíciu. Problém nastáva pri písaní na kolenách, notebook totiž nemôžete pridržiavať zápästím, takže poloha nie je stabilná. K tomu prispieva aj vyklopenie spodného krytu. Asus ROG Zephyrus je teda ľahko prenosný herný notebook, jeho používanie mimo stabilnú dosku stola je ale kompromisné.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Konektory, displej a reproduktory Asus ROG Zephyrus

Z hľadiska konektorov nás Asus ROG Zephyrus potešil. Na pravej strane disponuje dvoma USB 3.0 a jedným konektorom USB-C s podporou Thunderbolt 3.0, takže dokovanie nie je problém. Konektory síce nemajú úplne ideálnu pozíciu a do nich pripojené káble by mohli ešte stále kolidovať s vývodom káblovej myši, záleží ale na každom, ako ďaleko s myšou zachádza. Vzhľadom na predsunutú klávesnicu v tom nevidíme problém.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Ľavá strana poskytuje útočisko konektora napájania, portu HDMI, opäť dvom konektorom USB 3.0 a jednému kombinovanému audio jacku. Vzhľadom na rozmery notebooku nikde nenájdete RJ-45 konektor na ethernetový kábel, Asus ale k ROG Zephyrus pribaľuje zodpovedajúci adaptér do USB, takže sa nie je čoho báť.

Celkovo je ponuka konektorov bohatá a nič podstatné nechýba. Najmä oceňujeme veľké množstvo konektorov USB 3.0 a prítomnosť podpory Thunderbolt 3 pre USB-C.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Reproduktory

Po zvýšení hlasitosti z minimálnej úrovne a spustení audiovizuálneho obsahu sme nemohli zaprieť nadšenie. Asus ROG Zephyrus disponuje jednými z najlepších reproduktorov, aké sme za poslednú dobu v notebooku počuli. Od reproduktorov rozhodne nemusíte čakať plechový zvuk, ako je to zvykom v prípade lacných modelov. Hlasitosť aj kvalita prednesu celkom vyhovie potrebám veľkej väčšiny užívateľov, ak pokrývajú sledovanie filmov, hranie hier a občasné počúvanie hudby. Reprodukcia zvuku je presná a basy na nízku výraznosť tiež netrpia. Žiadny zázrak od miniatúrnych notebookových reproduktorov však nečakajte. Ani cez chválu totiž nesmiete uvažovať o tom, že by akokoľvek uspokojili audiofilného jedinca, tam s notebookmi ešte nie sme.

Displej

Osadený panel má uhlopriečku 15,6", rozlíšenie Full HD a disponuje technológiou IPS. Na rozdiel od často dosadzovaných TN panelov tak získate vernejšie farby a široké pozorovacie uhly, budete sa ale musieť uspokojiť s vyššou odozvou displeja. Aj to je však kompenzované, pretože napriek obmedzeniam technológie IPS má displej Asus ROG Zephyrus obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Vďaka tomu bude váš obraz na pomery notebookov nadštandardne plynulý a technológia G-Sync eliminuje zadrhávanie pri nárazových poklesoch FPS.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Upozorňujeme, že hoci sa jedná o pomerne malú uhlopriečku, samostatne predávaný displej s Full HD rozlíšením, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a technológiou G-Sync by vás stál slušný balík. Takáto výbava si preto zaslúži oceniť.

Čo sa jasu displeja týka, nemali sme s Asus ROG Zephyrus problémy, notebook disponuje senzorom okolitého svetla, ktorý je potrebné jednoduchou klávesovou skratkou deaktivovať, aby bolo možné dosiahnuť maximálny jas. Potom už je všetko v poriadku, a vyhnete ak sa priamemu slnečnému svetlu, nebudete mať s čitateľnosťou obsahu žiadne problémy.

Veľmi oceňujeme absenciu akýchkoľvek nepríjemných priesvit podsvietenie, čiže backlight bleed. V takmer absolútnej tme sme nezaznamenali žiadne rušivé svetlé miesta, iba ľahký IPS glow, ktorému sa dnes bohužiaľ nevyhnete ani v prípade veľmi kvalitných IPS displejov. Za nás je teda displej Asus ROG Zephyrus pozitívom.

Len jedno SSD v Asus ROG Zepohyrus, zato rýchle

V prípade diskov je to v prípade Asusu ROG Zephyrus pomerne jednoduché. Vybavený je len jedným SSD s kapacitou 512 GB. Na zachovanie malých rozmerov bol samozrejme použitý formát M.2 a vzhľadom na cenovú kategóriu, v ktorej sa pohybujeme, je rozhranie NVMe samozrejmosťou. Výrobcom SSD je Samsung a výkonnostne ho môžeme zaradiť tesne pod úroveň Samsung 960 Evo, ako sa môžete presvedčiť v priloženom obrázku z benchmarku CrystalDiskMark.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

SSD patrí skutočne medzi tie lepšie kusy a takmer dosahuje na súčasnú špičku. V reálnej prevádzke to vyzerá tak, že sa najprv budete pýtať, či ste vypli celý Asus ROG Zephyrus, alebo len displej. Rýchlosť načítania je skutočne ešte niekoľkonásobne vyššia, než u štandardných SATA III SSD.

Asus ROG Zephyrus v benchmarkoch

Prvou fázou testovania výkonu sú umelé benchmarky, ktorých hlavnou výhodou je možnosť objektívne porovnať výkon rôznych systémov, a vytvoriť si tak predstavu o ich zaradení medzi konkurenciu na základe výkonu, nie ceny. Asus ROG Zephyrus takmer na výkonnostnom vrchole dnešných notebookov, očakávame teda vysoká skóre. Všetky namerané výsledky môžete porovnať napríklad s nedávno recenzovaným Acer Predator Helios 300.

PCMark 8

PCMark 8 je ucelené riešenie spoločnosti Futuremark, ktoré testuje notebooky v širokom spektre aplikácií. Má tri základné časti, ktoré svojim názvom vypovedajú o zameraní, v ktorom výkon testujú.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

3DMark Time Spy

Time Spy je prvou časťou komplexného testovacieho softvéru 3DMark, taktiež od spoločnosti Futuremark. V súčasnej dobe sa jedná o najnáročnejší 3DMark benchmark. Jeho cieľom je testovanie grafického výpočtového výkonu počítačov s použitím api DirectX 12.

Celkové skóre5 436
Grafické skóre5 745
CPU skóre4 307

3DMark Fire Strike

Fire Strike je asi najrozšírenejším grafickým benchmarkom, ktorý hry testuje v dnes stále ešte veľmi aktuálnom api DirectX 11. Ide o štandardný benchmark pre herné zostavy.

Celkové skóre13 939
Grafické skóre17 477
Skóre fyziky10 767
Kombinované skóre6 715

3DMark Sky Diver

Sky Diver je tiež benchmarkom, ktorý testuje výkon v api DirectX 11, v porovnaní s Fire Strike sa však zameriava práve na herné notebooky, čiže jeho náročnosť je nižšia, skóre však rovnako relevantné.

Celkové skóre31 280
Grafické skóre59 922
Skóre fyziky10 106
Kombinované skóre21 691

Cinebench R15

Cinebench R15 je samostatný benchmark grafického softvéru Cinema 4D. Jeho úlohou je otestovať výkon procesora v renderovaní náročnej scény s pomocou jedného aj všetkých vlákien.

Recenzia Asus ROG Zephyrus – Cinebench R15

PassMark

Benchmark PassMark je taktiež ucelené riešenie, podobne ako PCMark 8. Jeho výhodou je však výpis skóre pre jednotlivé komponenty, vďaka čomu ich môžete ľahko ohodnotiť s pomocou širokej databázy výsledkov na webových stránkach PassMark.

Celkové skóre5 127,7
CPU9 730
2D graphics score739,5
3D graphics score9 851,3
Memory Mark2 788,8
Disk Mark12 960,8

Herné testy Asus ROG Zephyrus

Syntetické benchmarky sú síce skvelým spôsobom, ako porovnať jednotlivé systémy, zaradenie ich výsledkov do kontextu výkonu však nie je pre každého ľahké. Práve na to máme herný test, pretože počet FPS je predstaviteľný pre každého hráča. Ako sa darí Asusu ROG Zephyrus, ktorého špecialitou je Max-Q verzia grafickej karty GTX 1080, sa môžete presvedčiť nižšie.

i Novo sme zmenili systém hodnotenia herného výkonu, pretože najnižší, priemerný a najvyšší počet snímok za sekundu má obmedzenú informačnú hodnotu. Podrobnejšie sa s novým systémom môžete zoznámiť v recenzii Acer Predator Helios 300.
PC hra Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided je akčná RPG z roku 2016, ktorá stále dokáže potrápiť aj tie najvýkonnejšie zostavy. Testovanie prebiehalo na scéne z predpripraveného benchmarku.

Recenzia Asus ROG Zephyrus
Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins je najnovšie pokračovanie slávnej série spoločnosti Ubisoft. Hra je zasadená do ohromného herného Egypta. Jedná sa o akčné RPG z pohľadu tretej osoby, ktoré ponúka jedny z najlepších dostupných výhľadov, rovnako ako detailne spracované modely a efekty. Testovanie prebiehalo na predpripravenej benchmarkovací scéne.

Recenzia Asus ROG Zephyrus
PC hra Rocket League

Rocket League

Rocket League je kompetitívnym prekvapením z roku 2015. Síce taktiež nejde o hru, ktorá by mala výkon počítačov akokoľvek preveriť, jej popularita je však taktiež veľmi vysoká. Test bol vykonávaný na mape Utopia Coliseum počas minúty štandardného hrania v móde traja na troch.

Recenzia Asus ROG Zephyrus
PC hra Witcher 3

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon od poľského štúdia CD Project RED je považovaný za jedno z najlepších RPG všetkých čias. Okrem žánrových kvalít je hra tiež zahalená v nádhernom kabáte a vzhľadom na jej celosvetovú popularitu je to tá najvhodnejšia hra na otestovanie herného výkonu. Testovacou trasou bola cesta cez Oxenfurt a časť prírody za mestom.

Recenzia Asus ROG Zephyrus
PC hra GTA V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V je jednou z najpredávanejších hier histórie. Svoj debut na PC zažila v roku 2015 ako vylepšená verzia hry na konzoly starej generácie z roku 2013. Ponúka rozsiahly otvorený svet a ohromujúci vizuál. Testy boli vykonávané na poslednej sekvencii predpripraveného benchmarku.

Recenzia Asus ROG Zephyrus
PC hra Watch Dogs 2

Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 je titul z konca roka 2016, a hoci sú dostupné hry s lepším grafickým spracovaním, táto ponúkne niektoré ohromujúce scenérie a predovšetkým vysoké systémové požiadavky. Ako benchmark poslúžila trasa z herného Oaklandu do San Francisca cez Silicon Valley.

Recenzia Asus ROG Zephyrus
PC hra Ghost Recon: Wildlands

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands je kooperačná hra až pre štyroch hráčov od štúdia Ubisoft. Veľká časť prostredia je tvorená vegetáciou a vďaka svojmu vizuálu titul patrí medzi tie najnáročnejšie. Test bol vykonávaný na vstavanej benchmarkovací scéne.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Z herných testov vyplynulo, že Asus ROG Zephyrus skutočne nedosahuje výkon plnohodnotnej GTX 1080. Aby ste ju získali, budete musieť zvoliť desktop či notebook väčších rozmerov. Grafická karta výkonnostne kmitá medzi GTX 1070 a 1080, s prihliadnutím na konkrétny titul. Zephyrus jednoznačne za svoju cenu neponúka najlepší výkon na trhu, čo ale kompenzujú už spomínané pridané hodnoty.

Asus ROG Zephyrus a jeho unikátne chladenie

Výrobca, ktorý si trúfa prísť na trh s notebookom tenkým ako je Asus ROG Zephyrus, ho musí dodať aj so solídnym systémom chladenia, bez ktorého by nemali výkonné komponenty šancu predviesť, čo v nich je. Pri štandardných herných notebookov býva riešením robustné a priestranné pasívne chladenie podporené ventilátormi. Z hľadiska miesta si ale taký luxus Zephyrus dovoliť nemôže, jeho chladenie je teda poňaté inak.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Asus vytvoril systém, ktorý dokáže napriek malým rozmerom uchladiť výkonné komponenty. Hoci je notebook tenký, „dýcha“ viac ako ostatní. Nasávanie prebieha nielen tradične zospodu, ale aj z vrchu. Výfuk je tak opäť podľa zvyklostí situovaný na zadnej a ľavej strane. Prekvapilo nás, že aj napriek teplote, ktoré notebook dosahoval, nebol ohriaty vzduch nijako agresívne horúci. Podobne na tom bolo telo ROG Zephyrus, ktoré bolo vo všetkých miestach na dotyk perfektne znesiteľné. Horná strana nebola rozpálená, len príjemne teplá.

Výklopná spodná strana tak vlastne iba zabezpečuje, aby mal notebook vždy prístup k studenému vzduchu. V zatvorenom ho však výrazne dusiť nebudete, pretože otvory chladenia sa nachádzajú aj na bočnom ráme spodnej strany. Pri hraní na externom monitore je však otvorený notebook nutnosťou, sanie zavretého notebooku je veľmi obmedzené. Recenzia Asus ROG Zephyrus

V herných testoch sme najvyššie teploty dosiahli netradične v hre Watch Dogs 2, kde sa procesor pohyboval nad 90 °C a grafická karta okolo 80 °C. Hoci je ťažké si to pripustiť, také teploty dnes herné notebooky dosahujú úplne štandardne. V prípade normálneho notebooku by sme to len tolerovali, zaujímavé je práve to, že Zephyrus drží tieto úplne klasické teploty bez výrazného obmedzenia frekvencie. Naopak, vo Watch Dogs 2 si procesor držal frekvenciu 3,4 GHz a GTX 1080 dokonca dlhodobo dosahovala frekvenciou cez 1700 MHz, čo výrazne presahuje referenčné hodnoty.

Recenzia Asus ROG Zephyrus

Ako v záťaži, tak v nečinnosti, chladenie Asus ROG Zephyrus vykazuje nadpriemerne kvalitné výsledky z hľadiska hluku. V pokoji je notebook úplne bezhlučný. V záťaži tak síce je počuteľný, stále sa ale hodnoty hluku držia ná nízkych úrovniach, ktoré nemajú reproduktory problém hlasitosťou prekonať.

Hodnotenie Asus ROG Zephyrus

Asus ROG Zephyrus recenze

Asus ROG Zephyrus

Notebooky

Asus ROG Zephyrus nie je obyčajný herný notebook. Je to herné delo s rozmermi ultrabooku a napriek tomu slušným chladením. Keď viac ako bezkonkurenčný výkon oceníte takmer bezchybné spracovanie, kompaktné rozmery a kvalitné periférie, je Zephyrus pre vás. V cenovej kategórii je totiž niekoľko notebookov s plnohodnotnou GTX 1080, žiadny z nich však nemôže konkurovať tým, čo je doménou ROG Zephyrus – malými rozmermi. Celkovo sa jedná o skvelý notebook, ktorý sa síce ľahšie prenáša, stále vás ale jeho použitie viaže k stolnej doske.

Klady

  • Kvalita spracovania
  • Decentný dizajn
  • Reproduktory
  • 120 Hz G-Sync displej
  • Systém chladenia
  • Rýchle SSD
  • Ponuka konektorov

Zápory

  • Slabší pomer ceny a výkonu
  • Problémové prenášanie v otvorenom stave

Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií