Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Predĺžili sme pre vás otváraciu dobu našich predajní, aby ste mohli tento rok nakúpiť darčeky v pokoji a bez stresu.

Všechny dárky Alkoholtestery

Ako umyť auto: Vyčistite auto po zime

Zľavové tornádo práve zľavnilo tisíce produktov vo všetkých kategóriách. Poponáhľajte sa!
Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Počas zimných mesiacov sa vaše auto špiní viac ako kedykoľvek inokedy v roku. Roztopený sneh, v ňom rozpustené nečistoty, štrk aj zákerná soľ, to všetko škodí kolesám, podvozku aj laku každého automobilu. Bez pravidelného čistenia a generálneho upratovania niekoľkokrát do roka sa môže automobil premeniť v pojazdné smetisko či hrdzavejúci vrak. Ako týmto víziám predísť a aké návyky si pri čistení automobilu po zime osvojiť, vám povieme v tomto článku.

Ako umyť auto po zime

Ako umyť auto po zime (RADY A TIPY) – OBSAH

 1. Prečo vyčistiť auto po zime?
 2. Ako umyť auto zvonku
 3. Podvozok a kolesá auta umývame vždy ako prvé
 4. Umývanie karosérie auta je vhodné začať opláchnutím
 5. Karosériu je po umytí auta dobré vysušiť a dekontaminovať
 6. Leštením laku odstránime nedokonalosti karosérie, voskovaním ju ochránime
 7. O umyté auto je nutné sa starať
 8. Ako vyčistiť interiér auta
 9. Starostlivosť o plastové, gumové a kožené povrchy auta
 10. Čistenie textilných sedačiek v automobile
 11. Ako správne vyčistiť sklá automobilu?
 12. Čistenie auta ako eliminácia zápachu

Prečo vyčistiť auto po zime?

Starostlivosť o exteriér aj interiér automobilu je úplným základom jeho dobrého vzhľadu i technickej spôsobilosti k jazde. Nečistoty, ktoré sa na aute usadzujú, svojím dlhodobým pôsobením oslabujú a poškodzujú najmä kovové materiály. Najviac trpia podbehy a lak. Zanedbaním starostlivosti o karosériu a podvozok sa vystavujete riziku, že až nabudúce pôjdete na STK, neprejdete kvôli hrdzavejúcim miestam.

…
Roztopený sneh a v ňom obsiahnuté nečistoty sú jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste mali po zime auto kompletne umyť.
i Argument „auto nemá zmysel čistiť, pretože sa rovnako hneď zašpiní“ nie je vždy relevantný. Aj keď je skrášlenie vozidla dôležitou súčasťou umývania, jeho hlavným účelom je starostlivosť o materiály na vozidle.

Autoumývačke sa pri umývaní auta radšej vyhnite

Ak si myslíte, že vám pomôže automatická umývačka na benzínke, máte do istej miery pravdu, je to lepšie ako nič. Avšak pokiaľ máte svoje auto radi, radšej sa jej vyhnite a umyte ho ručne, prípadne ho zverte rukám špecialistov. Autoumývačky nie sú príliš šetrné, a aj keď nečistoty odstránia celkom spoľahlivo, môžu v laku zanechať nežiaduce škrabance.

…
Automatická umývačka rozhodne nie je šetrný spôsob, ako umyť auto.
i Aby ste mohli svoj automobil umyť šetrne, prinášame vám užitočné rady, tipy a odporúčania.

Ako umyť auto zvonku

Určite nechceme predstierať, že umývanie automobilu je samostatný vedný odbor hodný rozsiahleho štúdia, existuje ale rad postupov a techník, ktoré sú lepšie ako iné a vďaka ktorým môžete udržať exteriér auta v najlepšej možnej kondícii. Zo všetkého si najskôr povieme, ako bude celý proces umývania prebiehať, a v nasledujúcich kapitolách do detailu preberieme jeho jednotlivé časti.

Ako umyť auto – exteriér
Umývanie auta by ste nemali začínať hneď nanášaním vody so šampónom.

Pri umývaní auta vždy začíname podvozkom a kolesami. V týchto častiach sa drží najsilnejšie znečistenie, napríklad bahno, ktoré by mohlo pri neskoršom umývaní zaniesť už čistú karosériu. Potom prejdeme na karosériu, ktorú najprv opláchneme vysokotlakovým čističom, prípadne záhradnou hadicou a následne začneme samotné umývanie s pomocou autošampónu. Po umytí laku a skiel karosériu automobilu vysušíme a celý proces zakončíme leštením a voskovaním.

i Rady určite oceníte aj v prípade, že sa chystáte na dovolenku:

Auto je ideálne umývať raz týždenne, samozrejme ale chápeme, že absolvovať v takýchto intervaloch celý proces je časovo veľmi náročné. Auto preto stačí opláchnuť len zbežne a na komplexné čistenie si vytýčiť čas aspoň dvakrát do roka, prípadne pri veľkých príležitostiach, medzi ktoré patrí napríklad práve príchod jari. Veľkú úlohu hrá vo frekvencii umývania tiež množstvo starostlivosti, ktorú chcete autu zahrnúť, početnosť vychádzok aj garážovacie možnosti. Samozrejme ak s autom vychádzate skôr príležitostne, nemusíte ho čistiť ani zďaleka tak často, ako keby ste ho používali na dennej báze a parkovali na ulici pod topoľom.

Auto umývajte v tieni

Než začnete auto umývať, je dobré urobiť niektoré opatrenia. Prvým z nich je zvesenie všetkých prsteňov a náramkov, ktoré by mohli pri pohyboch rúk poškodiť lak. Čo sa voľby miesta na umývanie týka, ak je to možné, umývajte auto v tieni, ale aj ďaleko od stromov, ktoré sú zdrojom mnohých nečistôt. Keď nebudete umývať auto na slnku, vyhnete sa rýchlemu zasychaniu vody, a teda aj vzniku škvŕn. Z rovnakého dôvodu nechajte rozohriatu karosériu najskôr vychladnúť a až potom celý proces začnite.

Ako umyť auto – tieň
Tieň je pri umývaní automobilu dôležitý, voda vďaka nemu nebude tak rýchlo usychať.

Podvozok a kolesá auta umývame vždy ako prvé

Kolesá a podvozok, najmä podbehy, sú na aute vždy tým najšpinavším, preto začíname umývanie automobilu práve ich vyčistením. Používame na to tlakové umývačky alebo záhradné hadice s vysokotlakovou vodnou pištoľou. Dôležité je, aby bol tlak produkovaný zvoleným nástrojom dostatočne silný, aby rozmočil a odlepil aj dlho zaschnuté nečistoty.

Ako umyť kolesá – kolesá
Pri umývaní kolies a podvozku automobilu buďte čo najdôkladnejší.

Postup nie je nijako zložitý, jednoducho sa snažte dostať prúd čo najhlbšie pod auto, aby mohol pôsobiť čo najväčšou silou priamo smerom k nečistotám. Pokiaľ máte tú možnosť, choďte s autom na miesto, kde dobre uvidíte podvozok. Keď budú najťažšie nečistoty preč, pripravte si dve vedierka s teplou vodou, čistiaci prostriedok na kolesá a kefu, ideálne takú, ktorá je na umývanie ráfikov kolies určená, nájdete ju v príslušenstve autokozmetiky.

! Pri umývaní automobilu sa vyhýbajte používaniu bežných domácich a kuchynských prípravkov, povrchom automobilu ich iné určenie príliš nesvedčí.

Ideálnym postupom je čistiaci prípravok nastriekať pomocou penovej pištole priamo na ráfiky (tú nájdete taktiež v príslušenstve autokozmetiky), pokiaľ ju ale nemáte a jej nákup ani neplánujete, môžete prípravok naliať do jedného z dvoch pripravených vedier. Potom doň namočte kefu a dôkladne ráfiky vydrhnite. Až sa kefa zašpiní, pred natiahnutím ďalšieho saponátu ju vyplákajte v druhom pripravenom vedre, zaistíte si tým čistotu vody, ktorou automobil umývate.

Keď máte kolesá automobilu umyté, opäť ich opláchnite prúdom vody. Pokiaľ chcete svojmu autu dopriať tú najlepšiu starostlivosť, môžete na kolesá aplikovať ochranný vosk, pretože ale ešte nemáte vyčistenú karosériu, odporúčame si voskovanie nechať nakoniec. Ešte sa k nemu v tomto článku dostaneme.

Umývanie karosérie auta je vhodné začať opláchnutím

Rovnako ako umývanie kolies, aj umývanie karosérie začneme opláchnutím tlakovou umývačkou či záhradnou hadicou. Je jedno, či začnete zhora alebo zospodu, tak ako tak bude po spodných, najsilnejšie znečistených častiach voda stekať najdlhšie. Výhodou umývanie zhora je, že nebudete musieť spodné časti znovu oplachovať po tom, čo po nich pretečie špinavá voda z vrchných častí. Uistite sa, že máte dobre zatvorené okná a zdvihnuté stierače.

Ako umyť auto – opláchnutie
Umývanie karosérie začnite opláchnutím tlakovou vodou, dostanete tak z auta najsilnejšie nečistoty.
i Ak používate tlakovú umývačku, nepohybujte sa s tryskou príliš blízko povrchom vozidla, aby ste ich nepoškodili. Týka sa to najmä plastových a gumových častí.

Na umývanie auta určite nepoužívajte bežnú špongiu

Aj keď je jej používanie pohodlné a zdá sa aj efektívne, kuchynská či kúpacia huba určite nie je vhodným nástrojom na umývanie auta, aspoň nie v miestach, kde sa nachádza lak. Pretože má rovný povrch, neabsorbuje zrniečka nečistôt a len ich rozotiera po umývanom povrchu, čím v ňom vytvára vlasové ryhy, ktoré môžete sprvu pozorovať len proti slnku, keď sa ale nazbierajú, je to na karosérii poznať aj z väčšej než bezprostrednej vzdialenosti. Na dobrý stav laku automobilu je používanie špecializovaných nástrojov a prípravkov veľmi dôležité.

Ako umyť auto – hubka z mikrovlákna
Použitie špeciálnej huby alebo rukavice z mikrovlákna je základom úspechu pri prevencii škrabancov na karosérii.

Základom sú umývacie rukavice z mikrovlákna, prípadne huba, ktorá je na umývanie automobilu priamo určená – s najväčšou pravdepodobnosťou bude taktiež z mikrovlákna. Tieto špeciálne umývacie nástroje si zhlukujú vlákna do zväzkov, medzi ktorými je veľa miesta na absorbovanie zrniek prachu a iných nečistôt. Taktiež nástroje z mikrovlákna nájdete v príslušenstve autokozmetiky.

i Máme pre vás aj články o príprave auta na zimu:

Pri umývaní karosérie využijeme opäť metódy dvoch vedier, teda jedného s čistou vodou na umývanie auta, druhého sa špinavou vodou na pranie huby. Rovnako ako na kolesá, aj na auto je ideálne naniesť čistiacu penu nástrekom, pokiaľ ale takú možnosť nemáte, pridajte autošampón do vedra s vodou na nanášanie. Začnite karosériu umývať a nezabudnite pritom na prahy dverí a podobne neprístupné miesta.

Ako umyť auto – autošampón
Auto môžete umyť aj v špeciálnom umývacom boxe.

Postupujte zhora nadol, voda sa aj napriek použitiu dvoch vedier postupne zašpiní, ale je lepšie umývať špinavé nárazníky vodou zo strechy ako strechu vodou z nárazníkov. Autošampón by mal byť dobre spenený, čím viac, tým menšie je riziko poškriabania karosérie a zároveň ide čistenie lepšie od ruky. Hubu či rukavicu perte už po niekoľkých ťahoch, neponárajte ju ale do vedra príliš hlboko, blízko dna sa usadzujú nečistoty. Ak sa vám zdá voda vo vedrách už veľmi špinavá, bez váhania ju vymeňte. Až budete mať celé auto „namydlené“, znovu ho opláchnite, tentoraz však radšej voľným než prudkým prúdom.

Karosériu je po umytí auta dobré vysušiť a dekontaminovať

Možno ste to ešte nikdy nerobili, možno áno, avšak po opláchnutí auta je nutné karosériu ešte vysušiť. Prečo? Keď voda usychá samovoľne, vzniká riziko vzniku škvŕn, ktoré je nutné následne odstrániť. Použitím špeciálnej osušky z mikrovlákna tomuto predídete. Pri sušení auto neutierajte, len na neho osušku prikladajte, aby ste v prípade zachytenia zrnka nečistoty nepoškriabali lak.

Ako umyť auto – sušenie
Auto sušte uterákom z mikrovlákna. Radšej než ťahom voľte sušenie prikladaním.

Na sušenie auta nepoužívajte gumovú ani silikónovú stierku – tiež kvôli možnosti vzniku škrabancov. Zlým nápadom je aj pokus o vysušenie karosérie rýchlou jazdou. Na mokré auto sa nečistoty lepia oveľa ľahšie než na suché, takže by ste mohli po tejto krátkej vychádzke umývať znova.

Dekontaminácia laku umytého auta by sa nemala podceňovať

Ani po umytí auta nemusí byť karoséria dokonale hladká. Pokiaľ po nej prejdete otvorenou dlaňou a cítite drobné nerovnosti, alebo dokonca počujete šušťanie, je váš lak pokrytý chemicky agresívnymi nečistotami, takzvanými kontaminanty. Patria medzi ne asfaltové bodky, miazga zo stromov, zaschnutý hmyz, vtáčí trus alebo vzduchom roznášaná hrdza. Aby nedošlo k preniknutiu do laku, v dôsledku čoho by mohol rýchlejšie starnúť či byť nenávratne poškodený, je potrebné tieto nečistoty odstrániť čo najskôr.

Ako umyť auto – dekontaminácia clayom
Pri dekontaminácii laku použite clay a detailer v spreji.

Na odstránenie kontaminantov používame takzvaný „clay“. Je to špeciálny druh ílu podobný plastelíne. Postup aplikácie je nasledujúci: najprv na karosérii nanesieme detailer (rozprašovačom), a keď je povrch vlhký, začneme po ňom clayom prechádzať. Snažte sa vyhnúť krúživým pohybom, lepšie je iba stierať zo strany na stranu, prípade zhora nadol alebo zospodu nahor.

Až budete mať hotovo, auto od prebývajúceho detaileru znova osušte. Vaše auto je teraz perfektne umyté a pripravené na aplikáciu lešteniek a ochranných voskov.

Leštením laku odstránime nedokonalosti karosérie, voskovaním ju ochránime

Drobné škrabance, škvrny aj matná oxidácia, to všetko patrí k bežným defektom karosérie, ktoré možno ľahko odstrániť leštením. Škrabanec odstrániteľný v domácich podmienkach spoznáte tak, že keď po ňom prejdete nechtom, nezasekne sa v ňom. Ak áno, je potrebné tieto miesta prenechať profesionálovi. V opačnom prípade použijeme kvalitnú leštenku v kombinácii so správnym postupom a auto by malo vyzerať znovu ako nové.

Ako umyť auto – leštenie karosérie
Leštenie karosérie vykonávajte postupne po menších častiach.

Karosériu automobilu môžeme vyleštiť buď ručne, alebo strojovo. Kým ručné leštenie zvládne každý, do používania orbitálnej leštičky by sa mali púšťať len skúsenejší používatelia a profesionáli. Pokiaľ chcete karosériu naleštiť manuálne, pripravte si handričku, naneste na ňu leštenku a bez prílišného tlaku ju krúživými pohybmi rozleštite po karosérii. Skutočne nemusíte nijako tlačiť, mohlo by dôjsť k odstráneniu väčšieho množstva bezfarebného laku, čo by bolo na stav karosérie nežiaduce. Týmto spôsobom aplikujte leštidlo na celú karosériu.

Teraz je auto pripravené na aplikáciu ochranného vosku. Len upozorníme, že leštenka by sa nemala používať zbytočne často – aplikujte ju len v prípade, že na aute nájdete mierne škrabance alebo je jeho vzhľad už zašlý a o vyleštenie si priamo hovorí.

Karosériu čistého auta ochránite voskovaním

Na záver každého kompletného umývania automobilu by malo prísť voskovanie karosérie. Pri ňom nanesiete tenkú vrstvu ochranného vosku, ktorý karosériu zakonzervuje a bude ju chrániť pred nečistotami a poškodením. V ponuke je mnoho variant voskov, v základe sa však delia na tuhé a tekuté. Je jedno, čo z toho si vyberiete, záleží len na vašich preferenciách. V prípade, že je vosk kvalitným produktom známeho výrobcu, v oboch vyhotoveniach poskytne rovnako dobrú ochranu. Pokiaľ chcete pre svoj lak to najlepšie, hľadajte tzv. „coatingy“.

Ako umyť auto – voskovanie karosérie
Voskovanie karosérie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou každého kompletného umývania automobilu.

Aplikácia vosku nie je zložitá, a už vôbec nie zdĺhavá. Trochu vosku naberte na handričku či iný aplikátor a rozotrite po karosérii automobilu, snažte sa pritom vyhnúť plastom, na ktorých by vosk mohol vytvoriť škvrny. Vždy čítajte informácie na obale, kde nájdete presné inštrukcie na použitie daného produktu. Podľa nich ho teraz nechajte určitú dobu zasychať. Potom celý voskovaný povrch znova preleštite, tentoraz len utierkou z mikrovlákna.

O umyté auto je nutné sa starať

Čistenie exteriéru auta máte za sebou, ako ale jeho vzhľad zachovať? Musíte auto pravidelne umývať. V tomto článku popísané komplexné čistenie nie je potrebné a ani vhodné vykonávať príliš často, na týždennej báze stačí auto len opláchnuť a premyť autošampónom, nový vzhľad si tak zachová dlho. Ak sa na vašom aute ukážu drobné nečistoty už skoro po umytí, nemusíte ho hneď celé „namydliť“, stačí použiť detailer, čo je zmes lubrikantov určená okrem iného na šetrné odstránenie lokálnych nečistôt a podporenie lesku a ochrany laku.

Ako umyť auto – údržba
Na týždennej báze môžete auto rýchlo umyť aj pri ceste z práce.

Ako vyčistiť interiér auta

Po zime, kedy do auta nasadáte priamo z cesty pokrytej snehovou kašou, je čistenie interiéru potrebnejšie ako kedykoľvek inokedy. Aby bolo vaše auto ako nové, môžete ho za nemalý finančný obnos zveriť do rúk profesionálov, alebo sa o neho postarať v domácich podmienkach. Rovnako ako umývanie exteriéru, aj čistenie interiéru vyžaduje len správne nástroje, šikovnosť a čas.

Ako vyčistiť auto – interiér
Čistenie auta v interiéri je otázkou nielen estetiky, ale aj hygieny.

Čistenie auta v interiéri vyžaduje vysávač

Čistenie interiéru automobilu vždy začíname vybratím všetkých nepotrebných predmetov, ako sú dokumenty, odpadky, škrabky na sklo a pod. Prvým krokom samotného čistenia je potom vysávanie, niektoré časti možno ale najhrubších nečistôt zbaviť oveľa rýchlejšie. Môžete si pomôcť napríklad vybratím koberčekov, ktoré možno vyklepať vonku. Ak sú gumové, rovno ich opláchnite hadicou.

Ako vyčistiť auto – vysávač
Zásahom vysávača by malo čistenie automobilu zvnútra začínať.

Pri vysávaní začnite hore a pokračujte smerom dole. Palubnú dosku vysajte celú vrátane prieduchov ventilácie. Pokračujte dverami, kde sa zamerajte najmä na oblasti kľučiek, rukovätí a odkladacích priestorov, nezabudnite ale ani na ostatné miesta, ktoré sa vám zdajú nadmerne znečistené. Ako tretie sa oplatí vyčistiť stredový panel.

i Chlpov od zvierat svoje auto zbavíte špeciálnym nadstavcom s rotačnou kefou.

Ďalej si vašu pozornosť zaslúžia sedadlá, a to najmä v miestach švov a záhybov, kde sa často usadzuje veľké množstvo zrniek špiny. Pokiaľ máte v aute textilné koberčeky, povysávajte aj tie, ich vyklepanie väčšinou na odstránenie hrubých nečistôt nestačí. Kým sú koberčeky vonku, vyčistite vysávačom aj podlahu auta.

Starostlivosť o plastové, gumové a kožené povrchy auta

Teraz prichádza na rad použitie čistiacich roztokov na plasty, gumové časti a kožené povrchy. Na ich ošetrenie si vyberte správny prostriedok a postupujte podľa inštrukcií na jeho obale. Všeobecný postup je nasledujúci: najskôr prostriedok nanesieme na čistený povrch, použijeme na to postrekovač. Môžeme ho naniesť tiež na čistiaci nástroj, napríklad utierku. Čistiaci prostriedok po povrchu dôkladne rozotrieme, prípadné výraznejšie nečistoty sa snažíme lapiť do utierky. Nakoniec zbytky prostriedku zotrieme čistou utierkou z mikrovlákna.

Ako vyčistiť auto – čistenie plastov
Pri ošetrovaní plastov aplikujte čistič priamo na čistený povrch.

Obdobným spôsobom môžete čistiť aj kožené povrchy vrátane poťahov sedačiek, samozrejme ale len na nich určenými čistiacimi prostriedkami.

Čistenie textilných sedačiek v automobile

V domácich podmienkach máte niekoľko možností, ako sedadlá v aute vyčistiť. Môžete na to ísť rovnako ako profesionáli a mať výsledok zaručený, alebo zvoliť iný postup a dúfať, že na vašu konkrétnu škvrnu zaberie. V oboch prípadoch budete potrebovať kvalitný čistič na čalúnenie.

Ako vyčistiť auto – extraktor
Extraktor čiže tepovač vyčistí čalúnenie poriadne, nie je to ale prístroj, ktorý má doma každý.

Prvá metóda vyžaduje ešte jeden nástroj – extraktor, čo je špeciálny vysávač určený na tepovanie. Tepovanie je spôsob mokrého čistenia kobercov a čalúnenia, pri ktorom necháme čistený textilný materiál nasiaknuť čistiacim roztokom, ktorý následne práve extraktorom vysajeme. Extraktor okrem samotného sania povrch pod tlakom tiež vlhčí vlastným čistiacim prostriedkom. Extraktor čiže tepovač môžete zakúpiť aj u nás na Alza.sk.

Na čalúnený povrch nastriekajte čistiaci prostriedok, votrite ho do materiálu kefou a následne nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom vezmite extraktor a predtým ošetrené miesta vysajte do čista. Pokiaľ extraktor nemáte, môžete využiť aj kutilskú metódu – čistiaci roztok zmiešajte s horúcou vodou, nastriekajte ho na sedačku postrekovačom a vysajte vodným vysávačom.

Ako vyčistiť sedačky v aute
Sedačky v aute vyčistíte aj handrou a kefkou, bude to ale trvať dlhšie.

Druhý postup sa od toho prvého zase tak nelíši, nepotrebujeme k nemu však extraktor ani vodný vysávač. Začiatok je veľmi podobný – na špinavé miesto aplikujte špecializovaný čistič, ale len vo veľmi malom množstve, aby sa nevsiakol príliš hlboko. Namiesto kefy ho teraz votrite iba štetcom, prípadne čistou kefkou na zuby. Následne zotrite utierkou z mikrovlákna. Ak nečistoty sedačku neopúšťajú, celý proces opakujte. Po konci čistenia nechajte sedačku vždy poriadne vyschnúť.

Ako správne vyčistiť sklá automobilu?

Zvonku ste okná umyli spoločne s karosériou, avšak zvnútra môžu byť stále znečistené. To sa prejaví najviac pri jazde v noci, kedy pri obiehaní protiidúcich áut takmer nič nevidíte, čo je nielen nepríjemné, ale aj veľmi nebezpečné. Okná budeme teda čistiť zvnútra a budeme na to potrebovať čistič na sklá, mikrovláknovú utierku (ideálne dve) a leštiacu tkaninu či papier.

Ako vyčistiť auto – sklá
Vyčistením skla môžete zásadne zvýšiť jeho transparentnosť pri míňaní protiidúcich áut v noci.

Čistiaci prostriedok nastriekajte na utierku, a tou následne krúživými pohybmi vyčistite sklo. Než prípravok na skle samovoľne zaschne, zotrieme ho suchou stranou utierky, prípadne utierkou druhou. Nakoniec sklo vyleštíme utierkou z vhodnej, chlp neuvoľňujúcej tkaniny alebo z jemného papiera. Na čistenie skiel môžete taktiež využiť jednorazové vlhčené obrúsky. Rovnaký postup môžete aplikovať pri čistení zrkadiel.

Čistenie auta ako eliminácia zápachu

Ak ste kúpili bazárové auto a zistili, že v ňom pred vami jazdil silný fajčiar, pravdepodobne sa ho budete snažiť zbaviť zápachu. Rovnakú snahu by ste mohli prejavovať aj v prípade, že v už dlho vlastnenom aute došlo k rozliatiu aromatickej tekutiny, napríklad oleja. Už postupy popísané v kapitolách vyššie sú pri boji so zápachom účinné, ak však zápach aj po ich aplikácii pretrváva, mohlo by vám pomôcť ešte niektoré z týchto opatrení.

Ako vyčistiť auto – kabínový filter
Výmena príručného filtra je základom úspechu pri likvidácii zápachu v aute.

Dôležitým krokom pri zbavovaní auta zápachu je vyčistenie klimatizácie. Základným krokom by mala byť vždy výmena príručného filtra a potom vyčistenie generátorom ozónu. Pre to sa jednoznačne oplatí zájsť do servisu, kde za takýto proces čistenia zaplatíte len niekoľko málo desiatok eur.

Poslednou, skôr krízovou možnosťou vyčistenia automobilu od zápachu je použitie najrôznejších aromatických prostriedkov. Môžete siahnuť po niektorej z interiérových vôní, ktoré zápach často prebijú. Podobne fungujú kávové zrnká alebo silné korenie.

Ako vyčistiť auto – vône do auta
Zápach v automobile môžete skúsiť prebiť najrôznejšími vôňami.

Ak chcete ale zápach z auta skutočne vytiahnuť, určite skúste použiť ocot. Nalejte ho do misy a do nej vložte aj handru, aby octom nasiakla. Túto kombináciu umiestnite do interiéru a nechajte pôsobiť. V prvých chvíľach toho budete zrejme ľutovať, pretože zápach octu tiež nie je príjemný, keď ale poriadne vyvetráte, za chvíľu sa ho zbavíte. Pokiaľ pôjde všetko tak, ako má, zistíte, že preč je aj zápach po cigaretách.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Kompletné vyčistenie a umytie automobilu nie je náročný proces, môže však byť zdĺhavý. Nemusíte ho absolvovať nijako často, stačí párkrát do roka. Minimálne každý mesiac, ideálne každý týždeň ale auto dôkladne opláchnite a zbežne premyte autošampónom, malo by tak zostať v perfektnej kondícii.

MEGUIAR'S New Car Kit
Autokozmetika kompletná na údržbu nového vozidla

46,90 € bez DPH 39,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4411
MEGUIAR'S Gold Class Carnauba Plus Premium Paste Wax
Vosk na auto karnaubský, pevný, použitie: karoséria

25,90 € bez DPH 21,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: AUPR4428
MEGUIAR'S Air Re-Fresher Odor Eliminator - New Car Scent
Autokozmetika – dezinfekcia klimatizácie + pohlcovač pachov + osviežovač vzduchu, vôňa nového auta, 71g

13,90 € bez DPH 11,58 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4387
MEGUIAR'S Ultimate Black Plastic Restorer - Autokozmetika
-9%
MEGUIAR'S Ultimate Black Plastic Restorer
Autokozmetika – oživovač a ochrana nelakovaných plastov v exteriéri aj interiéri, 355ml

-9% 16,39 €
14,90 € bez DPH 12,42 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4386
MEGUIAR'S NXT Generation All Metal Polysh
Autokozmetika – najobľúbenejšia leštenka na kovy, tuhá, 142g

13,90 € bez DPH 11,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4377
MEGUIAR'S Soft Foam Applicator Pads - Aplikátor
Viac ako99%spoľahlivosť
MEGUIAR'S Soft Foam Applicator Pads
Aplikátor – penové aplikátory (4 kusy)

10,49 € bez DPH 8,74 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4495
MEGUIAR'S Endurance High Gloss Tire Gel
Autokozmetika - lesk na pneumatiky, 473ml

13,90 € bez DPH 11,58 €
Kúpiť
Na ceste 1 ks
Očakávame 10. 12. 2019
Objednávací kód: AUPR4432
Meguiar's 3-in-1 Wax – leštenka s voskom 3 v 1, 473 ml
Autokozmetika pro korekci, leštění a ochranu laku karoserie, objem 473ml

18,35 € bez DPH 15,29 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4428b
MEGUIAR'S Water Magnet Microfiber Drying Towel - Utierka
Viac ako99%spoľahlivosť
MEGUIAR'S Water Magnet Microfiber Drying Towel
Utierka – sušiaci, z mikrovlákna, 76x55cm

24,90 € bez DPH 20,75 €
Kúpiť
Na ceste > 5 ks
Očakávame 14. 12. 2019
Objednávací kód: AUPR4507
MEGUIAR'S X2010BULK Supreme Shine Microfiber Towel - Uterák
-13%
MEGUIAR'S X2010BULK Supreme Shine Microfiber Towel
Uterák – mikrovlákno, 40×60cm, 12 kusov

-13% 72,28 €
62,88 € bez DPH 52,40 €
Kúpiť
Zľavové tornádo
Na sklade
Môžete mať ve streda 11.12. od 10:00
Objednávací kód: AUPR4509
MEGUIAR'S Ultimate Wash & Wax - Autošampón
-9%
MEGUIAR'S Ultimate Wash & Wax
Autošampón s voskom s objemom 1420 ml, použitie: karoséria, obsahuje karnauba, zvyšuje lesk

-9% 21,89 €
19,90 € bez DPH 16,58 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4394
MEGUIAR'S Carpet & Interior Cleaner
Autokozmetika – textílií, plastov a gumy, 473ml

13,90 € bez DPH 11,58 €
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4435
MEGUIAR'S ScratchX 2.0
Autokozmetika – leštenka na ľahké, lokálne defekty laku, 207ml

17,90 € bez DPH 14,92 €
Kúpiť
Na sklade 5 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4368
Meguiar's Finishing Towel - Utierka
Viac ako99%spoľahlivosť
Meguiar's Finishing Towel
Utierka – extra hustá mikrovláknová utierka, 30cm×45cm, 920g/m2

11,90 € bez DPH 9,92 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR16885
MEGUIAR'S Ultimate Wash & Wax
Autošampón s voskom s objemom 473 ml, použitie: karoséria, obsahuje karnauba, zvyšuje lesk

11,80 € bez DPH 9,83 €
Kúpiť
Na sklade 3 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4393
MEGUIAR'S 3-Step System
Autokozmetika – kompletná súprava na leštenie a voskovanie vozidla

69,90 € bez DPH 58,25 €
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4481
MEGUIAR'S Ultra-Safe Wheel Spoke Brush - Kefa
Viac ako99%spoľahlivosť
-19%
MEGUIAR'S Ultra-Safe Wheel Spoke Brush
Kefa – na umývanie a čistenie ráfikov, ALU kolies, jednoduché čistenie ťažko prístupných miest, gumový hrot proti poškriabaniu

-19% 19,69 €
15,90 € bez DPH 13,25 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4505
MEGUIAR'S NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste - Vosk na auto
-24%
MEGUIAR'S NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste
Vosk na auto syntetický, pevný, použitie: karoséria

-24% 32,89 €
24,90 € bez DPH 20,75 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4375
Meguiar's Heavy Duty Headlight Restoration Kit
Autokozmetika – kompletná súprava na renováciu silne poškodených svetlometov

45,90 € bez DPH 38,25 €
Kúpiť
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: AUPR16767
MEGUIAR'S Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner
Autošampón bez vosku s objemom 473 ml, použitie: karoséria, zvyšuje lesk a chráni lak

10,90 € bez DPH 9,08 €
Kúpiť
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: AUPR4430
MEGUIAR'S Microfiber Wash Mitt
Čistiace rukavice – z mikrovlákna

18,90 € bez DPH 15,75 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4512
MEGUIAR'S Ultimate Leather Balm
Autokozmetika – luxusný balzam na kožu, 160g

30,90 € bez DPH 25,75 €
Kúpiť
Akciová cena
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: AUPR4402
MEGUIAR'S Kit Bag - Taška
Viac ako99%spoľahlivosť
-7%
MEGUIAR'S Kit Bag
Taška – na autokozmetiku, 24×30×30cm

-7% 28,49 €
26,41 € bez DPH 22,01 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade
Môžete mať ve streda 11.12. od 10:00
Objednávací kód: AUPR4491
MEGUIAR'S Supreme Shine Microfiber Towel - Utierka
Viac ako99%spoľahlivosť
MEGUIAR'S Supreme Shine Microfiber Towel
Utierka – mikrovláknový, 40 x 60 cm, 3 kusy

24,49 € bez DPH 20,41 €
Kúpiť
Na sklade
Môžete mať ve streda 11.12. od 10:00
Objednávací kód: AUPR4510
MEGUIAR'S Ultimate Compound
Autokozmetika - najúčinnejšie leštidlo, 450 ml

20,90 € bez DPH 17,42 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4389
MEGUIAR'S Gold Class Rich Leather Cleaner/Conditioner
Autokozmetika – čistič a kondicionér na kožu, 400ml

19,90 € bez DPH 16,58 €
Kúpiť
Na sklade 4 ks
Môžete mať dnes od 12:00
Objednávací kód: AUPR4395
MEGUIAR'S Natural Shine Vinyl & Rubber Protectant
Autokozmetika – ochrana interiérových plastov, prirodzený vzhľad (nedodáva lesk), 473ml

17,90 € bez DPH 14,92 €
Kúpiť
Na ceste > 5 ks
Očakávame 12. 12. 2019
Objednávací kód: AUPR4425
MEGUIAR'S Lambswool Wash Mitt - Čistiace rukavice
-9%
MEGUIAR'S Lambswool Wash Mitt
Čistiace rukavice – z pravej jahňacej vlny

-9% 11,99 €
10,90 € bez DPH 9,08 €
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4295
MEGUIAR'S Hi-Tech Yellow Wax, 3,78 l - Vosk na auto
-22%
MEGUIAR'S Hi-Tech Yellow Wax, 3,78 l
Vosk na auto syntetický a karnaubský, objem 3780 ml, tekutý, použitie: karoséria a disky

-22% 74,69 €
57,90 € bez DPH 48,25 €
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4452
MEGUIAR'S Versa-Angle Body Duster - Prachovka
-11%
MEGUIAR'S Versa-Angle Body Duster
Prachovka – s dlhou rukoväťou

-11% 54,89 €
48,85 € bez DPH 40,71 €
Kúpiť
Zľavové tornádo
Na sklade
Môžete mať ve streda 11.12. od 10:00
Objednávací kód: AUPR4506
MEGUIAR'S Ultra Finishing Polish, 946 ml - Autokozmetika
-9%
MEGUIAR'S Ultra Finishing Polish, 946 ml
Autokozmetika – najobľúbenejšia profesionálna finišovacia leštenka pre maximálny lesk, s obsahom super-mikroabrazív

-9% 54,89 €
49,90 € bez DPH 41,58 €
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: AUPR4450
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
P-DC1-WEB25
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi